SJtJJrongersma, Flesch-Röntgen-AvöiK Magazijn™ Haarden, Kachels, Fornuizen, Tegelplaten, 48 Advertentiën. Brongebouw. Italiaansche Opera. B1GOLETTO Villatje of Zomerhuisje. 3 Séances voor KAMERMUZIEK jOH. steenman, en geëmailleerde artikelen. Levering van alle soorten en modellen van haarden. Vóór het ver- g nummer, te kort nelding te maken, t Vereeniging in- ;enoodigden. Wie zien, zal bij zijn troffen de ingang i de zaal zelf is tigs gekregende ;er hebben plaats el verguld, waar- srde gordijnen in leden aangenaam ie hoogte van de en wachtkamers ampen en de tal- licht als de dag. i eenzelfde soort loken, de voeten :ijn voorman, van enpoozen kan zien van de zaal, door nu nog duidelijker gebouwde boven- ipte leeren stoelen, stvrienden, welke iden willen mede ent te brengen in teres uit Utrecht, ijke voordrachten luss en Liiwe. De diindel: »So wie :m Trauten klagt" r, ze was te veel ;inig het trillende rijpe melodie in 3 voldeed ons het le onzer muzikale gekomen om de s van Ernst von Max Schillings, icht is het vol- zich op zijn sterf- ong priester mee- naakt onschuldige, had kunnen, maar of reinheid, niet- urven redden. Nu :zen dood verlangt, Ier om hem heen //Was Menschen- ben ist einer, der ,Mein ist das Ge- 1 richtet nicht", s dichters als door as met zijn om- belangrijke kunst- ruim tweehonderd ■in niet bemerken iehzelf te genieten, nden eigen, die en, tusschen toe- eid in de hun van zitten, een goeden srwegstation, alle /oor het Centraal- ;emak betreft niet :h de nieuwe zaal 'ehouw. Haarlem e concertzaal „de oncl plaats vinden, nderaars van deze ke zullen blijven e veronderstellen, ehten is. a bevat viool- en ncoeur, en Leclair. Grieg en bevat 4 lor viool en piano mg belast. en. :ert 7 Nov. a.s. te s te 's-Gravenhage, er W. Andriessen nog niet is opge- i geen onbekende. schitterende ver- •ookjes-Tooverlied, roerd. jn. De beoordeeling lillende couranten dien aard, dat hij teft. i het trio, heeft niet st reeds naam ge- 3 jonge kunstenaars ie stampvolle zaal irtetavond). Zalsman met me- deze temperament alt en tenor onder Sreemen, den echt Isman succes moest Isman om een reeks rumentale muziek, en hooren is sym- y Zalsman's pogen om den man, die ook op vocaal gebied wellicht reeds spoedig algemeen zal worden erkend als den artistieken en tevens diepzinnigen Nederlandschen componist bij uit nemendheid Alphons Diepenbrock, meer bekend te maken. Voor Diepenbrock is de muziek de eenig denkbare vorm waarin menschen tot meuschen kunnen spreken over wat hun heilig is; verzen als uit de Rev der Edelinghen van Vondel, geven hem geen aanleiding tot eene muzikale para phrase of toelichting noch tot eerie fantasie, maar het heilige zelf dat Vondel bezielde toen hij den woordvorm schiep, naar diepte, kracht en nuance beperkt door het vermogen van de menschelijke stem (maar hoe schoon toch1, bezielt naar aanleiding van Vondel's verzen, Diepenbrock opnieuw en anders, muzikaal, dieper, krachtiger iïjner genuanceerd van vorm, wordt zijne compositie geschapen, evenals het vers, dit als het ware in zich opnemend en het omsmeltend eene openbaring van het onzichtbare eeuwige leven, dat onder en in het zichtbare als drijvende kracht leeft. Sommige menschen kunnen zich de heiligheid der mu ziek in dezen zin niet denken, zonder tevens te denken aan zekere „gewijde" onderwerpen. Zij mogen zich eens herinneren, dat de heiligheid van Rembrandt's schilderijen ook niet afhankelijk is van het gewijde van zijn onder werp, maar leeft in zijne weergave van het heilige licht, al schijnt dit Mcht op een gewoon stuk vleesch of op een gordijn. Diepenbrock die geen monnik is, kent ook de heiligheid der zuivere onnoozelheid van gewone menschen en dieren, die van hunne schijnbare trivialiteit, getuige zijne compositie van het Vlaamsch liedeken „Den Uyl", met welks leven dige guitige vertolking het kwartet echten bijval oogstte. Wanneer zullen wij allen eens begrijpen, dat heilig heid niet noodzakelijk verbonden is aan een uitgestreken gezicht, dat er heilige humor en heilige vroolijkheid be staat, die wel grenzen aan het onheilige, maar het daarom nog niet, neen juist daarom het nog niet zijn. y De compositie van het „Entends, ma chére, entends la douce nuit qui marche" van Beaudelaire, den vader der moderne Fransche dichters, snijdend van melaneolie, deed ons weer een andere zijde van Diepenbrock's werk kennen. Wij hopen dat Zalsman ons met Diepenbrock niet met rust laatwat moest ons de borst zwellen te weten dat hij in ons midden leeft. Zalsman zelf kan zeggen met het slot van Schumann's Spanisches Liederspiel„ich weiss, ich bin geliebt. Ons publiek houdt van Zalsman en zijn sympathieke stem. Wij verlangen reeds naar den volgenden avond. v. W. De eerste der „Bloemendaalsche avou- Plaatselijk den" der vereeniging van dien naam Nieuws. 1.1. Donderdag in de zaal van hotel Welgelegen gehouden slaagde uitste kend. De bioscope voldeed aan het talrijk gezelschap met hare nieuwste lichtbeelden zeer goed in de techniek der vertooning is vergeleken bij verleden jaar wat de flikkering der beelden betreft weder verbetering merkbaar. Dezer dagen werd door verschillenden belanghebbenden het volgende verzoek tot B. en W. van Bloemendaal gericht: Ondergeteekenden, bezitters of huurders van terreinen aan den Rijperweg, verzoeken uw geacht college maatrege len te willen nemen tot het doen harden van de voetpaden van den Rijperweg en het verwijderen van de gevaarlijke houten en steenen stompen. Zij meenen deze verbetering- van den bestaanden slordigen toestand met te meer recht te kunnen vragen, daar de Rijperweg een veel gebruikte verkeersweg vormt tusschen dorp en halte tram eenerzijds, en het Bloemendaalsche Bark en Duin-en-I)aal (hoog) anderzijds. Het verzoekschrift droeg de volgende handteekeningen G. S. de Clercq, Wed. L. H. Praetorius, W. Ramaer, C. A. A. Dudok de Wit Jz., M. Lintner Jr., Wed. B. Pusch, A. Stoop, C. N. 1. Moltzer JEzn. De uitslag van de loting voor de nationale militie voor onze gemeente is als volgt No. 1 P. C. A. v. d. Breggen, 2 A. Kokkelkoren, 3 S. N. v. d. Berg, 4 W. v. d. Berg, 5 M. C. Kuijl, 6 F. G. P. van den Berg, 7 W. Th. Hulsebosch, 8 F. Jan sen, 9 J. J. B. Uitendaal, 10 J. H. Flooren, 11 W. G. Moggenstorm, 12 A. J. Bersee, 13 L. G. van Hoorn, 14 J. H. Bos, 15 W. H. Maas, 16 J. Brouwer. 17 Ph. de Vries, 18 A. Donkervoort, 19 M. J. A. de Leur, 20 B. A. van Rietschoten, 21 M. H. M. Tooien, 22 Th. G. van der Velden, 23 A. Bakker, 24 H. A. Wilhelmus, 25 B. J. E. Bletscher, 26 G. van Resteren, 27 M. Schaap, 28 A. C. Ch. Kater, 29 E. L. van Rheden, 30 D. Houtgraaf, 31 B. W. Uhlenhake, 32 Th. R. Vogel, 33 A. Jansen, 34 II. Kalkman, 35 W. II. Jacometti, Azn. 36 J. G. Ver beek, 37 J. W. Kremer, 38 N. J. P. J. van Twisk. Het is nog niet bekend of alle en zoo neen welke num mers voor inlijving in aanmerking komen. Aan den heer J. H. A. Gielen, bloemist Politie. te Overveen, is door den heer Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, machtiging verleend tot het bij zich heb ben van een revolver voor den tijd van 1 jaar. Processenverbaal zijn opgemaakt, wegens jachtwetover treding, het vangen van ogels op den openbaren weg zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders, met een automobiel rijden, zonder, op die gedeelten van den weg, waar de veiligheid van het verkeer zulks vor dert, een signaal of waarschuwingssein te geven en we gens loopen over verboden gronden. De inspecteur van politie verzoekt beleefd dat zij, die nog geen vergoeding hebben ontvangen voor de inkwar tiering van dit jaar, zich vóór den le November e.k. wil len melden aan het politie-bureau te Overveen, op een werkdag tusschen 10 en 12 uur. Met het opschrift „Vertrouwelijk" zijn aan de ingezetenen kennisgevingen rondgezonden.dat bij genoegzame deelneming een particuliere nachtveiligheidsdienst wordt ingesteld het adres der onderneming is Kleverparkweg 14 Haarlem. De heer Van Lith, burgemeester van Pl •ovinciaal Oud-Beijerland is benoemd tot secre- Bestuur. taris van de commissie van toezicht over het provinciaal gesticht Meerenberg. Jl. Zondag speelde B. V. V. Bloemen- Sport. daal een wedstrijd te Zaandam tegen Z. V. V. voor de le klasse van den Noord-Hollandschen Voetbalbond. Het opgooien verloren hebbende, speelde B. V. V. eerst tegen den sterken wind in, zoodat haar achterhoede het zwaar te verantwoorden had. De verdediging hield zich echter kranig en wist scoren te voorkomen. Rust kwam met 00. Na de rust waren de rollen omgekeerd en begon de voorhoede der B. V. V. het Z. V. V. doel te bestormen. Schieten scheen het vijftal echter verleerd te hebben, want verscheidene kansen werden gemist en vele ballen naast of over het doel geschoten. Kort voor het eind wist de middenvoor den bal in 't net der tegenpartij te plaatsen en bezorgde zijn club daarmede de overwinning. Z. V. V. kon niet tegenscoren, zoodat B. V. V. met 10 den wedstrijd won. Zondag a. s. speelt B. V. V. I tegen „Sport" te Hoorn en B. V. V. II tegen Haarlem IV in Haarlem. Bloemendaalsche Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling. Aan de onderlinge wedstrijden van de afdeeling Lawn- Tennis werd door 17 adspirantleden deelgenomen. De prijswinnaars zijn: le afd1. Louis Donker2e afd. Dirk Laan3e afd. Ernest Desandré 4e afd. Corry Lintner. Haarlem. De heer Jessurum de Uit andere ge- Mesquita zal gedurende de maanden meenten. November, December en Januari in de school voor Kunstnijverheid een cursus geven in het maken van houtsneden en hunne toe passing bij het versieren der geweven stoffen. Dames, die deze cursus wenschen bij te wonen, kunnen zich aanmelden bij den Directeur van genoemde school. In de plaats van Mr. W. A. 't Hooft, tusschentijds afgetreden lid van de Provinciale Staten voor Haarlem is gekozen Mr. I. W. Losecaat Vermeer. Tot ons leedwezen moeten wij het overlijden melden van Mr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur en lid van den gemeenteraad van Haarlem. Reeds als student was de heer Bijvoet een toongevend lid in het corps, naar wiens heldere betoogen steeds met de meeste aandacht werd ge luisterd. De met de uiterste toewijding aan zijne gezondheid be steede zorgen en de groote energie van mr. Bijvoet zeiven hebben helaas de voor zijn gezin en vele anderen nood lottige slag niet kunnen verhinderen. De balie verliest met hem een harer werkzaamste leden. Wetenschap en techniek. Iets over slof en stofbindende middelen. (Slot.) Engeland heeft proeven genomen met warme oliën, die spoediger in den grond trokken, waar door de weg niet buiten gebruik gesteld behoefde te worden. Frankrijk heeft eene andere methode toegepast en is bij wijze van proef in de laatste jaren tot het teeren der wegen overgegaan. De u eg moest daarbij, voor het indrogen der teer 3 a 4 dagen zonder verkeer blijven. Hoofdvereischten bij de teerbehandeling zijn: de weg moet in goeden staat verkeeren, volkomen droog en stofvrij zijn, liefst door zonnestralen verwarmd. De beteering moet bij droog weer geschieden, daar bij vochtig weer water deeltjes onder de teerhuid sluipen, waardoor deze in den winterdag, door het uitzetten van het water bij vorst barst. Het beste is, de teer warm te gebruikenze is daardoor dunner en vult vlugger de holten der wegen. Doordat de wegen na de behandeling met teer nog kleveriger zijn, zullen zij gedurende eenige dagen voor het dagelijksch verkeer gesloten moeten blijven. Het gebruik van gewone koolteer heeft voor de stof- binding op macadamwegen goede resultaten opgeleverd. In verschillende gemeenten van ons land zijn proeven genomen met olie-emulsies en teerbehandelingen. Zoo o. a. in Arnhem, waar de Eusebiusbuitensingel (maeadamweg) voor een gedeelte besproeid werd met een verwarmd mengsel van koolteer en petroleum. Na de besproeing bleek dat de petroleum en de koolteer zich slecht mengden de koolteer bleef als een pekachtige stof op den weg achter. Amsterdam heeft proeven genomen met antistof en barniet. De resultaten met barniet bleken minder schitte rend, dan die met antistof verkregen. Het barniet loste slecht op in waterde sproeiwagen moest meermalen gereinigd worden, doordat zich een dikke, brij op den bodem vormde, die de uitstraalpijp verstopte. Proefnemingen met antistof hadden meer succes. Hiervan gaf de in den handel genoemde le qualiteit zeer goede resultaten (o. a. in de Sarphatistraat, klinker- bestrating). Gedurende eenige maanden werden de proeven wekelijks volgehouden door het afwisselende weer konden echter geen betrouwbare uitkomsten worden verkregen. De onkosten waren van dien aard, dat van verdere proef nemingen moest worden afgezien. Over 't algemeen zal men langdurige proeven met dezelfde middelen moeien nemen, wil men bevestigende uitkomsten verkrijgen. Wat de afslijting van den met stofbindende middelen besproeiden weg betreft, die zal door het stofbindend middel natuurlijk niet verdwijnen, doeh allicht verminderen. Nemen we aan, dat de weg met een stofbindende stof verzadigd is. Door de onvermijdelijke slijtage zal stof gevormd worden, dat echter door het stofbindend middel wordt vastgelegd. Daardoor wordt aan wegmateriaal gespaard, maar de verzadiging vermindert. Hierdoor is het noodzakelijk steeds nieuwe sproeiingen te verrichten. Een eenmaal stofvrij gemaakte weg zal dus nooit voor altijd stofvrij kunnen blijven. (Hierbij is afgezien van onver mijdelijke opbreekwerken). Besparing aan onderhoudskosten van den weg zal naar aanleiding van het bovenstaande worden bereikt, maar betrekkelijk zeer gering zijn. Zijn macadam- en grintwegen geschikt voor het teerprocédé, kei- en klinkerwegen eigenen zich meer voor olie-emulsie besproeingen, waardoor het voegzand beter wordt vastge houden en het stof vastgelegd. Maken we ten slotte een vergelijking tusschen water- besproeing en die met een stofbindend middel, dan mer ken we vooreerst op, dat de veelvuldige besproeing met water, die noodzakelijk is voor eene rationeele stofvast- legging, behalve de vroeger genoemde nadeelen, groote kosten met zich brengt. Het sproeiwater, al moge het nog zoo goedkoop verkrijgbaar zijn, heeft men niet voor niets. Bij besproeing met emulsies vervallen veelvuldige be sproeingen na opdroging der wegen ontstaat geen op dwarreling van het stof; de besproeing behoeft slechts eenige malen te worden herhaald. Dezelfde wagen kan dus op verschillende oogenblikken van den dag op andere wegen dienst doen. Hierdoor bespaart men veel aan sproei wagen materieel en bijbehoorende apparaten, als slangen, kranen enz, Ten overvloede zij nog opgemerkt, dat, tot welke be sproeing men moge overgaan, de weg bovenal een voor goede waterafvloeing gewenscht profiel moet hebben, hard en schoon moet zijn, wil men bevredigende resultaten zien Het verdient zeer zeker aanbeveling om in den wegen bouw reeds bij den aanleg van nieuwe wegen en bij reparaties der oude, van olie-emulsies, in plaats van water gebruik te maken. Het kwaad wordt dan wellicht meer bij den wortel aangetast. Het kan niet uitblijven of de dagelijks dringender wordende eisch van stofbinding, zal ook in Bloemendaal moeten leiden tot het nemen van maatregelen al zullen die kostbaar zijn, moge de toekomst ons spoedig een afdoend middel brengen dat tevens goed koop is Natuurlijk zal niet alle gemaakte stof worden vastgelegd, maar gedeeltelijk ook door regen en wind verdwijnen. Zondag 27 October 8 uur: Directeur: M. de Hondt. Opera in 5 bedrijven van G. Yéedi, Met volledig Koor, Ballet en Orchest. Entree: le rang ƒ1,50, 2e rang ƒ1.— 3e rang 0.75. Abonné's van het Brongebouw op den eersten rang 1. Plaatsbespreking van 912 en 14 uur. In Overveen of Bloemendaal voor de zomermaanden bet bovenstaande te huur gevraagd. Beslist rustige ligging en van niet te grooten omvang. Br. fro. No. 803, met liefst uitvoerige omschrijving wat ligging, grootte, enz. betreft, aan den boekh. P STINS Pz., te Bloemendaal. ARTS, te 31oementlaal, hervat Maandag 28 October de practijk- Woensdag- 30 October 1907 8 uur. Uitgevoerd worden werken van Beethoven, Nardini, Francoeur, Leclair en Grieg. ENTREE f 1.50. Kaartverkoop en plaatsbespreking (it 10 ct.) dagelijks bij de firma A. VERNOUT, Concertbureau, Warmoes straat 10 en op den avond der uit voering aan de zaal. te geven door in DE KROON. 8 Nov. Mej. G. Peppercorn, piano, den Heer J. Mossel, violoncel. 10 Jan.Mej. G. Schnitzer (Parijs)piano den Heer J. Mossel, violoncel. 5 Febr. Boheemsch Strijkkwartet. Abonnement 3.50. Tot Liederenavond Messchaert en Röntgen hebben abonnés toegang 150 Inteekenlijsten bij H.H. Boekhandelaren Abonnementen zijn niet persoonlijk. Aanbevelend, Joh. KRENNING, Magazijn: Schoollaan. Mr. Smid. Smederij: Boschlaan.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 3