lÖ§S§Ij| Nieuwsblad b_I - OVERVEEN - '4© SS Nieuwsblad - - voor - - AERDENHOUT - BLOEMENDAAL ■j"™™ - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende - gemeenten - ■4*3 S3 43 1<- jaargang ZATERDAG, 2 NOVEMBER 1907 No. 12 Het Btoeniendoiibch DeeMHod Prijs per halfjaar fl.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f,0.10 Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal -:- bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- -:- -:- Mededeel ingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: H Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Bloemendaalsche weg 227. y Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- Haarlem. Agenda. Schouwburg Jansweg. Zondag 3 Nov. Nelly, drama naar Charles Dickens, Aanvang 8 uur. Maandag 4 Nov. Uitkomst, spel van droom en leven, door Herm. Heyermans. Aanvang 8 uur. Woensdag 6 Nov. Een ontaard vader, blijspel van Von Moser. Aanvang 8 uur. Brongebrouw. Zondag 3 Nov. Twee wezen, drama van Denerij. Aanvang 7 uur. Donderdag 7 Nov. Concert Haarl. Muziekcorps. Aanvang 8 uur. Schouwburg „De Kroon". Zondag 3 Nov. Revue De Vredesconferentie, aanvang 8 uur. Dinsdag 5 Nov. Nederlandsche opera „Carmen", aanvang 8 uur. Vrijdag 8 Nov. Kamermuziek Joh. Steenman, aanvang 8 uur. Zaterdag 9 Nov. Zijn Edelachtbare, aanvang 8 uur. Sociëteit „V e r e e n ig i n g". Zondag 3 Nov. Speciali teiten-voorstelling, dir. Strengholt, aanvang 8 uur. Museum van K u n s t n ij v e r h e i d. Tentoonstelling van foto's, gevende een overzicht van het onderwijs in de toe gepaste kunst in Japan. Zondag, toegang kosteloos. De Burgemeester der gemeente Bloe- Ambtelijke mendaal maakt bekend, dat het ko- mededeelillgeil. hier No. 3 der belasting op bedrijfs ec andere inkomsten over het dienst jaar 1907/8, invorderbaar verklaard op den '26 October 1907, aan den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Bloemendaal, den 26 October 1907. De Burgemeester, A. Bas Backer. Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg l sen eil van j2 uur behalve Zon- en Feest- spreekuren. dagen H. L. van BeusekomZandduinweg. Dagelijks van 89 uur en 12 uur. J. Th. Bornwater, Overveenscheweg, van 12 uur, be halve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 12 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg, dagelijks van 121 uur. Over de week die achter ons ligt valt Binuenlandscll niet veel voorspoed te boekstaven, overzicht. Steeds vermelden de dagbladen nieuwe faillissementen, surseances van betaling enz. De koopkracht van ons volk wordt bedenkelijk veelminder, en er verhuizen millioenen en nog eens millioenen naar Amerika. Vooral in de provincie (waaronder de amster- dammers verstaan geheel Nederland buiten Amsterdam) vallen de harde 3lagen, terwijl het eind nog niet te zien is; de paniek in N.-York heeft weder indirect vele specu lanten gedwongen groote sommen bij te passen. In de opbrengst van de vermogensbelasting, zal het helaas gemerkt worden, dat Nederland heel wat armer is geworden. Is het ook wijzer geworden Den land- en tuinbouw gaat het gelukkig voorspoedig, beleefden wij thans de tijden van een tiental jaren terug, dan zou het er slecht met Nederland voor staan, want al moge de tabakscultuur, de petroleum- en de suikerindustrie op gunstige uitkomsten kunnen wijzen, voor den bloei van het gansche volk moeten alle bronnen van inkomsten medewerken, terwijl thans kapitalen worden verplaatst, die niet terugkeeren. Rotterdam's gemeentebestuur en speciaal de burgemees ter hebben in verband met de voortzetting der bootwerkers staking een moeilijke taak te vervullen. Door machts ontwikkeling wordt de orde bewaard, en kan de handel doorgaan met laden en lossen. Komt evenwel dra de winter aan dan staan er bange dagen voor de deur, en zullen de vrouwen en kinderen der werkstakers het be jammeren dat vaders en broers in hun verzet hebben vol gehouden. Meer en meer worden vaste vreemde werkers aangesteld, geworven uit de zoogenaamde Callandstraters, en uit de werklieden die van buitenaf zijn gekomen. Hun plaatsen zullen niet meer open komen voor hen die te laat berouw hebben. De aanstokers van het verzet hebben een groote verantwoordelijkheid op zich geladen. Een vreemde geschiedenis deed zich voor met de Rotterdamsche Spaarbank, deze volkomen soliede instelling werd bestormd door inleggers die in gemoede overtuigd waren dat de zaak zwak staat, men schijnt te doen te hebben met een door gewetenlooze lieden vooraf beraamd plan wie zouden dit zijn, hoe noode missen wij ook hier weder eene in maatschappelijk werk voldoende onderlegde politie, om terstond de aanstokers van dit bedrijf op te sporen Het mond- en klauwzeer wil nog maar .niet wijken, of schoon de ziekte in hevigheid niet toeneemt. Uit alle plaatsen van ons land klaagt men over de baldadig heid der jeugd, die zich niet ontziet in de openbare parken bloemen te vernielen, in leegstaande huizen glazen in te gooien, met vuil te werpen enz. Het opmaken van proces verbaal zooals dit nu gebeurt, wanneer de politie op heeterdaad de schuldigen betrapt, schijnt niet te helpen. Korter en krachtiger rechtspleging ware wenschelijk, de gardes champètres uit den franschen tijd wisten het ontzag er wel in te houden, omdat de jeugd bang was voor een lichamelijke afstraffing. Het is de vloek van de teuggellooze zgn. democratie, dat zij met overhaasting of heethoofdigheid alle gezag on dermijnt, waardoor de organen die de rechtsorde hebben te handhaven worden verlamd, waarna elke maatschappij de geschiedenis heeft het reeds zoo vaak vertoond en met haar de schoonste democratische droomen gedoemd zijn te verdwijnen. Toch is de ware democratie de schoonste vorm ,het schoonste beeld, waarin men zich een volk kan denken, als zich zelf regeerend, zich zelf beheerschende, maar hoever is deze idee verwijderd van wat velen tegen woordig democratisch noemen het heerschen van den man met den werkkiel over den man met de jas, ómdat hij een kiel aanheeft. Een man die naar onze zienswijze ook democraat was in den slechten zin, daarbij teugelloos in zijn streven naar eigen roem, heethoofdig in het bestrijden zijner vijanden, ondermij nend het gezag der welwillende redelijkheid, en daardoor ver lammende de rechtsorde van onzen op de beginselen van 1848 gegronden staat, dr. A. Kuvper, heeft met betrekkelijk groot vertoon zijn 70sten verjaardag gevierd. Opmerkelijk zijn bij die viering: 1°. dat deze vrijwel in stilte is voor bereid, als ware men bevreesd, dat een spaak in het wiel kon worden gestoken2°. dat dr. Kuyper zelf gezorgd heeft dat zijn boek, hetwelk geen politieke strekking heeft, kort vóór het jubileum verscheen alsof ook hij wel wilde maken van zijn feest een hoogtepunt zijns levens, maar niet een met een politieke tint; 3°. dat de regeering den jubilaris niet voor eene hooge onderscheiding aan H.M. de Koningin heeft voorgedragen, althans zoodanige onder scheiding niet is verleend4". dat bijna allen die den jubilaris overlaadden met lof en eer, zekere reserve's vooropstelden, alsof men overtuigd was dat er aan hem iets ontbrak wat niet ontbreken mag aan een mannelijk en open karakter; 5°. dat de politieke bondgenoot Jhr. de Savornin-Lohman, die als een eik uitsteekt boven al zijn christelijk-historische medestanders en die dr. A. Kuyper beter kent dan één hunner, de huldiging heeft bepaald tot een waardeerend artikel in De Nederlander, met reserve alsvoren en met name aan den feestmaaltijd, waar dr. Kuyper werd geëerd als mensch en als man, heeft ontbroken. Moge dr. Kuyper in ruste blijvenNiet alleen voor de rust van ons land, maar in de eerste plaats voor de rust, die hem toekomt voor hemzelfmoge hij begrijpen dat voor hem de tijd daar is om aan jongeren over te laten den goeden nederlandschen volksaard den weg te wijzen naar eene betere samenleving. Duitse h land. Het proces van graaf Bllitenlandsch Moltke, oud-vleugeladjudant en ex- overzicht. vriend van keizer Wilhelm, contra Harden redacteur der „Zukunft", brengt de meest weerzinwekkende zaken aan het licht, zaken zoo stuitend, dat wij niet het voorbeeld wenschen te volgen der dagbladen, die haarfijn vertellen wat de getuigen a charge tegen Moltke, Hohenau, Eulenburg en consorten verklaren. Het zoude ons niet verwonderen, indien ware zoo iets in Frankrijk voorgekomen, de duitsche pers in edele veront waardiging zoude zijn geraakt en in erg deugdzame artikelen zoude gewezen hebben op die immoreele Franschen. De fransche bladen daarentegen zijn zeer bezadigd in hun oordeel, verklaren de ergelijke feiten die in de hoogste kringen voorkwamen te betreuren, maar voegen er bij dat men niet uit de daden van een groep, mag besluiten tot de immoraliteit van het geheele volk. Door het vlijmend scherpe pleidooi van Harden's verdediger, werden in de politiek zeer merkwaardige zaken onthuld, en is bewezen, hoe jaren lang prins Eulenburg de politiek van Duitsch- land leidde zonder verantwoordelijkheid te dragen, hoe hij na Bismarck, Caprivi en Hohenlohe ten val bracht. Zooals men weet gaan de keizer en keizei in naar Enge land, maar zal de rijkskanselier hen niet vergezellen deze heeft het te druk om alles gereed te maken tegen dat de Rijksdag bijeen komt. Er hangen groote plannen in de lucht omtrent uit breiding der vloot. De staatsinkomsten nemen niet toe zooals verwacht werd en nu zint men op middelen om een nieu we bron van belasting te vinden. Een staatsmonopolie van spiritus zal voorgesteld worden, (zoo zegt men althans van offlciëele zijde). Duitschland zal dus in deze Rusland's voorbeeld volgen, waar de staatswodka-aanmaak en -ver koop millioenen roebels opbrengt. De duitsche bladen zijn niet erg op hun gemak over Marocco, de Franschen spelen daar wel wat veel de baas. Zij vergeten evenwel dat Frankrijk als buurman (in Algerië met zijn mohammedaansche bevolking) moet zorgen, dat zijn prestige blijft gehandhaafd, terwijl Duitschland en Engeland alleen eigen handel willen beschermen, en met de politieke zijde der kwestie niet veel te maken willen hebben. Het is te hopen dat Koning Edward zijn neef wat zal weten te kalmeeren, en hem aan het verstand zal brengen, dat het voor den vrede in Europa het beste zal zijn Frankrijk in Marocco wat meer de vrije hand te laten. Oostenrijk-Hongarije. De ziekte van den ouden keizer Frans Joseph heeft gelukkig een gunstigen keer genomen, en hij schijnt geheel te zullen herstellen. De deelneming gedurende zijne ziekte door alle rangen, standen en nationaliteiten betoond, moet werkelijk aan doenlijk zijn geweest. De „Ausgleich" tusschen Oos tenrijk en Hongarije zal nu wel tot stand komen, be volken hebben bij monde van hun ministers wat toe geven aan de kamers is nu de eindbeslissing. De Hongaren hebben harde woorden moeten hooreu van den dichter Björnson, die hen beschuldigt van meten met twee maten, daar zij de Magyaarsche nationa liteit wel wilden hooghouden, maar andere nationaliteiten verdrukken. Dit heeft in Hongarije een dusdanigen indruk gemaakt, dat Apponyi, een der ministers het voor de Hongaren heeft opgenomen. Een en ander verwekt veel vroolijkheid onder de Weeners. Italië. Dit schoone land wordt dezer dagen zwaar bezocht door natuurrampen. In het noorden overstroo mingen, in het zuiden (Calabrië) de hevigste aardbevingen en regens. De koning van Italië heeft dadelijk uit eigen fondsen hulp verschaft, van alle zijden worden soldaten met het noodige materiaal gezonden. Geheele dorpen zijn totaal verwoest, kerken ingestort, kunstschatten vernield, dui zenden menschen omgekomen door neervallend puin of door ellende geheel versuft. De paus heeft alle bisschoppen der wereld aangeschreven om te helpen. Het eertijds zoo schoone en vruchtbare Calabrië zal door de opeenvolgende rampen voor de bewoners tot een armzalig verblijf worden. Jaren zullen er voorbijgaan voordat alles zich heeft hersteld. F r a n k r ij k In het zuiden woedden de elementen eveneens nog steeds hevig, overal overstroomingen en vernietiging van veel nationaal kapitaal. De wijnbouwende streken worden dit jaar wel bezocht. In de kamer heeft Picquart, de minister van oorlog, een harde noot te kraken gehad ingevolge het geschrift van zekeren kapitein Humbert, vroeger geattacheerd aan generaal André. De oppositie maakte zich bij monde van Gauthier, een kundig pleiter, meester van deze kwestie en deed aan Picquart zeer verrassende vragen deze verdedigde zich schitterend en had het oor der kamer; minder was dit het geval met den kapitein Humbert, die op onaangename wijze sprak en door herhalingen, zijne mede leden verveelde. De bom van Humbert is verkeerd ge sprongen. Picquart zal evenwel dubbel goed moeten toezien, en zorgen dat alles in orde is, want, dit kan men wel bemerken: Picquart heeft in het leger doodsvijanden. Aan de commissie uit de kamer voor buitenlandsche zaken heeft minister Pichon een geelboek toegezegd waarin de geheele maroccaansche kwestie wordt behandeld. Wanneer dit gereed is en de kamer dan nog meer wil weten is hij bereid alles mede te deelen. Dit maroccaansche gevaar is dus weder voorloopig afgewend en nu zal de kamer spoedig aan het kibbelen kunnen gaan over de kerk- goederenkwestie, onder leiding van den slimmen minister Briand. N. America. Toen wij 5 October schreven; „in elk geval zal de strijd hevig zijn, want voor de Trust is het een gevecht op leven en dood," dachten wij niet dat de slag reeds zoo spoedig zou vallen. De grootste Trutsmaatschappijen moesten hunne beta lingen staken. Het publiek beangst geworden door de uitlatingen der geldkoningen, kwam plotseling zijne depositos opvragen. Met de Knickerbocker Company Trust begon de débücle, die door het vastraken van vele andere groote en kleine Trustmaatschappijen gevolgd werd. Toen het balletje goed

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 1