aan het rollen was en er bij het wanhopige publiek stemming tegen de maatregelen van Roosevelt was gemaakt, kwamen Morgan, Rockefeller cum suis steun aanbieden tegen woekerrente. De bladen doen hun best het publiek gerust te stellen, de schrik (en met recht) zit er evenwel in, en veel tijd zal moeten voorbijgaan eer het vertrouwen hersteld is. Roosevelt zal zich evenwel niet van zijn stuk laten brengen en zooals hij zegt zijn plicht blijven doen, hoe fel en met welke middelen hij ook worde bestreden. De Trustleiders geven natuurlijk van alles de schuld aan Roosevelt en pogen door schrik te verspreiden, dezen er onder te krijgen. Roosevelt keert het blaadje om en zegt dat men nu kan zien hoe noodig het is, dat de staat meer toezicht houdt op de groote maatschappijen. Japan. In 1908 zal er te Tokio eene wereldtentoon stelling gehouden worden. Weloverlegd van de Japanners die zoodoende allerlei modellen van de „barbaren" kosteloos ter bezichtiging krijgen. De Mpü der Wagons Lits zal speciale diensten inrichten om door Siberië heen tot vlak bij Japan te komen. Buchara. In dit land, tusschen Afghanistan en Rusland gelegen, is door eene aardbeving en bergverschuiving de stad Karatag met de geheele bevolking van 15000 men- schen onder het uiteenbrekende gesteente begraven. Hoe ijdel is toch het menschenbestaanZoo kan een onverwacht hooge watervloed het geheele westelijk ge deelte van ons land in zee komen te veranderen. Waarvoor hebben wij dan allen gewerkt en gezwoegd zoolang het dag was Het leven is vol diepe raadselen. Iets over de literatuur dezer dagen. Boek- Een nutslezing, door J. de Meester is beoordeelingeu. de titel van een kleine uitgave van Van Dishoeck, die niet meer kost dan 0.25.Dit boekje is uitstekend geschikt om in de be- teekenis van werkelijke literatuur in het algemeen en van de jongere nederlandsche literatuur in het bijzonder hen in te wijden, die niet wijsgeerig genoeg zijn aangelegd om b.v. een dr. Bierens de Haan op dit gebied van be schouwing te volgen, maar die toch meer willen weten dande doorsnee bezoeker van nutslezingen. Het is een zeer onderhoudend werkje, en toch niet van diepte ontbloot. De toon der vroegere boeken deed, zegt De Meester, denken aan het beminnelijk gekeuvel van iemand die een gelegenheidsbezoek brengt; de tegenwoordige auteurs zijn noch beminnelijk noch onbeminnelijk, ze zijn oprecht, ze zeggen uit wat ze te zeggen hebben, zonder omwegen, zonder lange voorbereiding. Ziehier de. ethiek van de nieuwe beweging. Deze opmerking is juist. Toevallig stootten wij op een zin van Busken Huet, die in 1877 in zijne studie over Potgieter (te Bloemendaal) o.a. dit schreef: ln het najaar van 1865 zouden wij het kleinere bloemendaalsche Bellevue, liefelijk aan het tolhek der Kleverlaan gelegen, met het innemend en ietwat minder onnaspeurlijk Sorghvliet ver wisselen, een weinig hooger op, in de luwte, aan den voet var. het duin, en met wat kunst- en vliegwerk gemakkelijk voor zomer- en winterverbijf in te richten. Door (nu lette men wel op de bedoeling van den volgenden zin, Red.) den toenmaligen boeren-eigenaar (B. H. bedoelt een boer- eigenaar, Red.), een zilveren Waterloo-kruizer, die sedert eene halve eeuw het water de dienst had opgezegd en vrijwillig het huiskruis eener inwendig meer verwarmende lafenis aanvaard had was ons in een helder oogenblik de toezegging gedaan, dat het grootste vertrekopgeknapt zou worden. Welk een beleefde omslag om te zeggen dat de eigenaar van Sorghvliet een lastige pimpelaar was! De schrijver stelt gedrochtelijke zinnen aan de kaak als deze uit een brief over de geldmarkt van de week: «De markt is heengestapt over de donkere schaduwen van den financiëelen horizont". Een horizon die schaduwen werpt en een markt die daarover heen stapt. Professorwordt aangehaald die in de 2e kamer zeide „Toen speelde de minister zijn laatste troef uit op de muren van het moderne Jeri cho nog zoo iets: „De minister ging naar huis meteen kous op het hoofd, grooter dan de parlementaire annalen ooit hadden te boeken gekregen." De schrijver besluit aldus: De kritiek der nieuwe-Gidsers heb ik u genoemd als vrijmakend, hun eigen werk gepre zen om de eerlijkheid en om de boven mijn lof gaande beeldende kracht. Eén karaktertrek nogonze kunst is ernstig. Ernst vraagt zij ook van den lezer. Het boekje van den heer De Meester wordt warm aanbevolen. t» i-i ex i Van Donderdag 24 totDonder- Burgerlijke Stand. dag 31 0ctober. Bevallen: J. M. Meistervan der Vliet, z. Getrouwd: A. Brouwer en A. Planting. Overleden: W. Warmerdam, 75 j. Overleden te Meerenberg: J. Chr. Neumeijer, 71 j. Aan den heer A. E. Beekman is door Gemeentebestuur. B. en W. geweigerd de vergunning om bij het station Bloemendaal op een nooit door iemand betreden plek openbaren weg een fiets- bergplaats te bouwen. Deze weigering van B. en W. is volkomen correct, op openbare wegen mag niet worden gebouwd, de bestaande bouw- en woningverordening kent zelfs geen bepaling krachtens welke de Raad aan het be sluit van B. en W. zou kunnen tornen. De heer Beekman zal nu evenwel een anderen en o. i. juister weg inslaan door n.l. vergunning te vragen den openbaren weg aldaar voor het stellen van de bergplaats tijdelijk in gebruik te mogen nemen. Wij vertrouwen dat B. en W. hiertegen geen bezwaar zullen hebben. De Raad had Donderdag, niettegenstaande de begrooting aan de orde was, eene niet zeer belangrijke vergadering. De heeren Bijvoet en Tideman waren afwezig. Het verzoek der maatschappij „Duiulust" tot overname van hare wegen werd aangehouden. De heer C. G. van der Meulen zal de f 87.75 terug ontvangen, die hem indertijd in rekening zijn gebracht om het voetpad voor zijn stal van bestrating en een oprit te voorzien, als wij ons goed herinneren ook onder voor waarde, te zijner tijd het trottoir voor eigen rekening weder in den ouden toestand te brengen. De Raad was blijkbaar zeer goedhartig gezind, want logisch was er niet veel voor te zeggen, den heer Vermeulen het geheele bedrag terug te geven, wel is later tot bestrating van dit voetpad van gemeentewege besloten, maar de heer Ver meulen heeft behalve bestrating een op- of inrit gekregen. Misschien zal adressant in de terug ontvangen gelden de fondsen kunnen vinden, om zijn foeileelijke plaatijzeren schutting, een ontsiering der omgeving, te vervangen door een toonbaar hekwerk. De ambachtsschool te Haarlem ontvangt 100 subsidie over het algemeen nemen de bijdragen van particulieren aan ambachtsscholen in ons land sterk af, de gemeente Bloemendaal houdt zich voorloopig goed. Den heer Leonard Springer zal advies worden gevraagd omtrent de Mollaan, waar de hooge bermen de passage bemoeilijken en zelf niet kunnen afgegraven worden zonder de daarin staande boomen te schaden. De Bentveldweg zal over een breedte van 5 M. worden behard als rijwug; met betrekking tot den aanleg met basaltbeslag vestigen wij de aandacht op het slot van ons artikel in de 3 voorafgegane nummers over stof en stof- bindende middelenwij wezen er op dat, wil men een stofvrijen weg hebben, men reeds bij den aanleg met stof- bindende middelen moet werken. De gemeentebegrooting is tot nu toe in onze gemeente niet in de afdeelingen behandeld, onze raad heeft geene afdeelingen, toch is dit verkeerd, al ware het maar om de raadsleden met ieder onderdeel van de geineentezorg nauw vertrouwd te maken. Dat het presentiegeld der raadsleden op J 250 is gebracht dunkt ons niet onbillijk, men moet nu evenwel niet meenen, dat daarmede mogelijk is gemaakt onvermogenden in den Raad te kiezen, gelijk in andere plaatsen het motief voor zoodanige verhooging is geweest. Telken jare ontspint zich een debat over de post jaar wedde voor den gemeente-architect, steeds met hetzelfde resultaat, dat de post behouden blijft en telkens gezegd wordt, dat de architect zoo goed als niets te doen heeft. Is dit wel de juiste wijze om met de gemeentelijke gelden en met de gemeente-ambtenaren om te gaan Het onderhoud der Rollandsbrug heeft door de weigering der als zoodanig te boek staande onderhoudsplichtigen om te betalen heel wat voeten in de aarde. Deze zaak zal eens in alle bedaardheid met de wet in de hand moeten worden nagegaan. De praktische raadgeving van den heer Koolhoven, om de politiebeambten des nachts op guttapercha zolen te doen loopen vond bij den Raad bijval het is jammer dat de inbrekers ons weekblad niet lezen anders zouden wij hen in gemoede aanraden des nachts onze gemeente maar voorbij te gaan. De balans der begrooting wijst in inkomsten en uitgaven aan 149,928.21. In geheime zitting werd den ligger der wegen be sproken voorloopig kunnen wij daaromtrent geene andere mededeelingen doen, dan dat het der reeds bekend geworden aangename tact des burgemeesters gelukt schijnt te zijn een middel te vinden, om uit de gerezen moeilijkheden te geraken. Bij Gedeputeerde Staten schijnt eenige ontstemming over het verloop dezer zaak te zijn ontstaan, welke dit college naar onze meening voor een deel zichzelf moge dank weten. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 3 Nov., Kerknieuws. voorm. 10 uur ds. van Paassen, predk. te Haarlem, 's Avonds geen dienst. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 3 Nov. voorm. 7 en 8^ uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 3 Nov. Kerkelijke dienst te en 10 uur. Zooals te verwachten was is de muziek- Muziek. avond FleschRöntgen een onverdeeld genot voor de toehoorders, een succes voor de uitvoerenden geweest wijdingsvol was het gedeelte na de pauze, waarin Röntgen het Haarlemsche publiek ontwikkeld en fijngevoelig genoeg vond, want zoo moet men het opvatten om zieh geheel te geven in eene innige vertolking van eenige werken van den door hem zoo hoog-vereerden en persoonlijk hem zoo geliefden Edvard Grieg. Één dag Kali>'. Onze lezers zullen zich zeker nog wel het sprookjesspel „Goudsprookjes Tooverlied" herinneren, welk werk verleden jaar met zooveel succes te Haarlem is opgevoerd. Hetzelfde stuk gaat nu in December te Rotterdam en in Januari 1908 in Amsterdam. En dezen winter zal de heer Cats wederom een werk van den zelfden componist ten tooneele brengen en wel „Een dag Kalifsprookjesspel voor soli, daines en kinder koor, een voor Haarlem en Omstreken nog nieuw werk. In het 2e bedrijf wordt een chineeseh ballet uitgevoerd, in te studeeren door den heer Joh. Martin. Het Haarlemsch muziekkorps zal de begeleiding vormen. A.s. Zaterdag zullen de repetities voor het dameskoor reeds aanvangen. De Stads-Editie is eindelijk de goede Pers. gewoonte gaan huldigen bij het be kend maken van faillissementen dade lijk de namen der benoemde curatoren te vermelden. Het scheen, dat er een soort afspraak bestond tusschen de Haar lemsche bladen dit niet te doen, wanneer de curatoren zich niet tevens verbonden in het blad te adverteeren. Nog gisteren ontvingen wij een berichtkaart van de N. Y. Lourens Coster, waarin haar directeur stelt, dat in Haarlem's Dagblad de naam van den curator niet dadelijk wordt ver meld, omdat daarmede afbreuk zou worden gedaan aan de advertentie-rubriek. Gevraagd mag wordenvoor wie bestaat een courant, voor de lezers of voor den uilgever? Wij zouden zeggen voor beiden, maar zoodanig, dat de uitgever als nummer een op zijn program heeft te stellen dat de redactie zorge „den lezer te dienen" en nu is het duidelijk, dat een schuldeischer er het grootste belang bij kan hebben, dadelijk den naam en de woonplaats van den curator te weten (voor het reclameeren van pasgeleverde goederen, het doen uitzoeken van goederen, waarop preferentie bestaat, het bijstaan van den curator in het opsporen van verduisterde goederen en tal van andere gevallen), terwijl de naam van den rechter-commissaris voor hem in de eerste dagen van nagenoeg geen gewicht is, en het belang van den curator zelve twijfelachtig is. Ons komt het dus in alle bescheidenheid voor, dat de Stads-Editie in deze op den goeden weg is, Haarlem's Dagblad onredelijk op een slechten weg voortgaat. Het ligt niet in onzen Nederlandschen volks aard zich te laten dwingen op de wijze als Haarlem's Dagblad wil. Wij laten hieronder, zij het ook niet Plaatselijk woordelijk, volgen de circulaire die Nieuws. „Bloemendaal's Bloei" dezer dagen aan de leden rondzond met betrekking tot den fotografiewedstrijd. L. S. Door Bloemendaal's burgemeester, den heer Jhr. A. Bas Backer, werd aan het bestuur der vereeniging in over weging gegeven of een wedstrijd gevolgd door eene tentoonstelling van foto's strekken kon tot bevordering van den bloei der gemeente Bloemendaal. Aangezien het aan geen twijfel onderhevig is, dat zulks in groote mate het geval zal zijn, besloot het bestuur der vereeniging „Bloemendaal's Bloei", het door den heer burgemeester aangegeven denkbeeld nader te ontwikkelen en mitsdien een wedstrijd en tentoonstelling te houden van fotografieën met inachtneming van de hieronder volgende voorwaarden en voorschriften I. De mededinging staat open voor de leden van „Bloemendaal's Bloei", (zoowel dames als heeren), alsmede voor inwoners van Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang. '2. Het doel van den wedstrijd is, door middel van de lichtbeeldkunst het vele schoone, dat onze gemeente aan biedt, in wijden kring bekend te maken en met beelden aan te toonen. 3. De wedstrijd eindigt den 30en Juni 1908. 4. De tentoonstelling wordt gehouden tusschen 30 Juni en 15 Juli 1908. (Plaats en juiste datum zullen nog nader worden bekend gemaakt.) 5. De jury bestaat uit de Heeren: I. BispinckMr. C. P. Donker en R. Tepe, aan wier oordeel de inzendingen tot het vaststellen der bekroningen worden onderworpen en die daarna over de al of niet toelating tot de tentoon stelling beslissen. Zij heeft het recht zich leden toe te voegen en om zich door anderen te doen vervangen. 6. Hel bekend maken der bekroningen en het uitreiken der prijzen zullen op nader aan te geven datum geschieden. 7. Als prijzen zijn beschikbaar gesteld a. door de Amateur Fotografen-Vereeniging, de groote plaque dier vereeniging; b. door de vereeniging Bloemendaal's Bloei, één verguld zilveren, 4 zilveren en 4 bronzen medailles, met daarbij behoorende diploma's, terwijl voor leden der vereeniging de gelegenheid openstaat om prijzen (mits medailles of diploma's) ter beschikking van de jury te stellen voor speciaal aangegeven of aan te geven inzendingen, vallende binnen de bepalingen van dit programma. 8. Het bestuur heeft het recht de foto's, die het daarvoor geschikt acht, te doen reproduceeren ten einde den wedstrijd en de daarop te volgen tentoonstelling aan het vooropgestelde doel te doen beantwoorden. 9. De tentoonstelling zal gratis toegankelijk zijn voor de leden der vereeniging en voor de vervaardigers der inzendingen. 10. De in te zenden fotografieën moeten alle „land schappen" weergeven en worden verdeeld in vijf groepen a. Zomer-landschappen, waarbij de natuur hoofdzaak is. b. Winterlandschappen, id. e. Zomerlandschappen, waarbij stoffage (villa's, dorps gezichten etc.) hoofdzaak is. d. Winterlandschappen. e. Diapositieven van in de groepen a, b, c, en d, genoemde onderwerpen. De door de A. F. V. ter beschikking gestelde plaque is uitsluitend voor groep e bestemd. II. Alle formaten zijn toegelaten; voor groep e is 8,3 X 8,3 het meest gewenschte; de foto's moeten gemonteerd zijn. 12. Deelnemers aan den wedstrijd moeten van hunne deelneming voor 1 Mei 1908 kennisgeven aan den secretaris der vereeniging, H. L. van Beusekom te Bloemendaal. 13. De ingezonden foto's moeten eigen werk van den inzender zijn. 14. Elke inzending mag voor g:oep 1 tot 4 be staan uit hoogstens 12 stuks. Inzendingen moeten tusschen 1 en 30 Juni 1908, franco worden bezorgd bij den voorzitter der vereeniging, mr. A. W. Jacometti, Schoollaan, Bloemendaal. 15. De inzendingen moeten geschieden onder een motto, welk motto aan de achterzijde van elke foto of encadre- ment moet vermeld worden. Eene gesloten enveloppe, op den buitenkant voorzien van het motto, inhoudende den naam en het volledig adres van den inzender, moet elke inzending vergezellen. Rehalve van het motto, moet iedere foto aan den achterkant voorzien zijn van eene duidelijke opgaaf in welke groep medegedongen wordt en welk punt in de gemeente is weergegeven. 16. Inzendingen, niet voldoende aan bovenstaande voor waarden en voorschriften, blijven buiten mededinging. 17. Binnen 30 dagen na het sluiten der tentoonstelling worden de inzendingen teruggezonden. 18. In gevallen hierboven niet voorzien, beslist het bestuur in overleg met de jury. Het bestuur der vereeniging „Bloemendaal's Bloei" Mr. A. W. Jacometti, Voorzitter. H. L. van Beusekom, Secretaris. Bloemendaal, October 1907. Evenals vorige jaren zal de Marthakrans alhier, ten bate van de Marthastichting voor verlaten en verweesde kinderen te xilfen aan den Rijn, dit jaar weder eene verloting houden van door de leden vervaardigde fraaie handwerken. Ongeveer vijftig fraaie prijzen liggen beschikbaar en zul len eenige dagen vóór de verloting, vermoedelijk in 't begin van November, te bezichtigen zijn in de bewaarschool der Borski Sillem-stichting aan de Schoollaan. We hopen, dat de ijverige dames een ruim afzetgebied voor haar 200 loten vinden, opdat zij in staat zullen zijn een flink bedrag naar de Marthastichting over te maken. Het jubileum van den heer F. J. van Gulick werd den 27en met opgewektheid gevierd; namens het gemeente bestuur ontving de jubilaris onder meer een gouden horloge met inschrift. Het bestuur der afdeeling Bloemendaal e. o. der Neder landsche Natuurhistorische Vereeniging, heeft eenige dagen geleden aan de leden een afdruk van het in 1903 uitge steld reglement rondgezonden. Het bestuur bestaat uit

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 2