Nieuwsblad - - voor - - AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende - gemeenten - le jaargang ZATERDAG9 NOVEMBER 1907 No. 13 Het Blom-tonisch Ueehblad Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.lO Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. Alle mededeelingen de administratie, adverteutiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- Zij, die zich thans abonneepen, ontvangen tot I Januari „Het Bloemen- daalsch Weekblad" GRATIS. De Génestet, de beminnelijke, be- Aan de Lezers, schaafde denker is wel eens de Bloemendaalsche dichter genoemd hij was en werkte hier vaakde geuren onzer bosschen de teere tinten onzer duinen hebben hem verkwikt tijdens het schrijnen der kwaal, die eindelijk ook zijn kostelijk leven voortijdig sloopte. Tering, monsterachtig woord, kwaal, monsterachtiger omdat haar invloed op het uiterlijk zoo gering is, somtijds zelfs verhoogt de schoonheid van wie zij kwelt, schoonheid als van een bloem, door de onder gaande zon voor het laatst belicht. Afschuwelijke kwaal, maar welker bestaan niet mag worden verbloemd. Haar bestaan wordt niet meer verbloemd, de wetenschap durft het aan, haar stelselmatig te bestrijden. Waar dit het geval is, is succes verzekerdde weten schap heeft somtijds eeuwen gezocht en gewerkt om een klein gevolg teweeg te brengenuit de oorzaak het wetenschappelijk stelselmatig onderzoek, de weten schappelijke stelselmatige bestrijding komt het gevolg de overwinning eenmaal zeker. Welnu, ilia causa movet, die oorzaak beweegt, nog is er wijfeling in de gelederen der wetenschappelijke strijders, maar zij gaan vooruit, langzaam maar zeker en vast staat nu reeds: de tuberculose is vermijdbaar, ja zelfs: de tuberculose is geneeslijk! Geneeslijk, maar voor wie? Voor hen, die over voldoende middelen beschikken om licht, frissche lucht en vredigheid als hun omgeving, versterkende middelen als hun dagelij ksch voedsel te bezitten. Zijt gij in die omstandigheden? Welnu vrees dan niet wanneer de kwaal u of een der uwen overvalt, maar denkt dan aan die anderen, die honderden in uwe omgeving (Haarlem en omstreken) die in deze om standigheden niet verkeeren, die kleine bedompte huizen bewonen in stoffige donkere buurten, voor FEUILLETON. De kunst om lang te leven en 6) wel te sterven. 3°. Spoedige vruchtbaarheid duidt een kort leven aan. De eenjarige plant geeft reeds zaad weinige maanden nadat zij zelf uit het zaad voortkwam. Struiken en boomen hebben veeltijds eenige jaren werk, voordat zij kunnen voorttelen. Zij hebben dus meer tijd, om zelve in krachten en stevigheid toe te nementerwijl de teedere werktuigen der planten die groote inspanning van krachten met den dood moeten bekoopen. Men kan toch sommige eenjarige planten twee jaren doen overblijven, door te beletten, dat zij in het zaad schieten. 4°. Alle de gewassen, welke zeer oud worden, behooren onder dezulke, welke gedurende een' zekeren tijd van het jaar (gedurende den winter) slapen. In dien tijd is hun leven veel geringer. Zij laten de bladeren vallende sappen worden minder sterk voortgedreven de geheele groei schijnt stil te staan. Hierom leven de planten en boomen in trekkasten ook veel korter dan in de open lucht. Deze winterslaap verhindert de al te sterke levensvertering en geeft gelegenheid tot herstelling der krachten. De natuurlijke ouderdom schijnt dus, in het plantenrijk, in eene zekere evenredigheid te staan, met de krachten van het voorwerp met de vertering dier krachten en met derzelver herstelling. Laten wij eens zien, in hoeverre, deze waarneming, ook op het dierenrijk toepasselijk zij. 5 3. Over den natuurlijken ouderdom bij de dieren. Bij de oneindig grooter verscheidenheid, welke er in het dierenrijk plaats heeft, ontmoet men er ook meer verschil in de grenzen, welke er aan het leven gesteld Idea van zulk een hoogen ouderdom, als ons sommige boomen 'vertoohen, vindt men zeker bij de dieren wie het geregeld drinken van water en melk nog eene te groote weelde is, die voor reinheid niet kunnen zorgen, omdat hun de werkkrachten ontbreken om alles rein te maken en rein te houden wat rein moet zijn en blijven, willen de ziektekiemen zich niet overal verzamelen om telkens weder hun aanval te beproe ven op het menschelijk organisme. De vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Haarlem heeft voor dezen winter veel geld noodig, zij staat op het punt om lijderessen en lijders die zij nu nog ver plegen kan terug te zenden naar hunne eigen om geving omdat.... zij geen geld meer heeft; omdat er geld is wel voor automobielen, voor rijtuigen, voor concerten, voor groote en voor kleine feesten, maar geen geld voor onze zieken! Zou het zoo zijn? Zou er in Bloemendaal geen geld zijn om de Haar- lemsche vereeniging: De Lighal-commissie te hel pen? Dat zullen a.s. Dinsdag 12 November verschil lende Bloemendaalsche en Santpoortsche dames onder zoeken. Zij zullen bij u aan huis komen, lezers en abonne's van ons weekblad om te vragen: wat uw antwoord is op den oproep, ook hier uit hun naam tot u gericht! Laat het antwoord gedurende dien dag voor hen gereed liggen in een couvert, in een gesloten couvert, da.t misschien niet gemakkelijk dicht gaat, maar dat in staat zal zijn in Haarlem dezen indruk te vestigen doet gij in eene ernstige zaak een beroep op den weldadigheidszin der Bloemen dalers, dan valt op hen te rekenen. Bloemendaal. Agenda. Dinsdag 12 November 1907. Collecte door de geheele gemeente voor de vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Haarlem. Legt uwe gaven gereed Zegt het voort Donderdag 14 November, 's avonds 8 uur. 6e feestelijke jaarvergadering van den Chr. Nat. Werkmanshond, in hotel „Welgelegen". Niet afgehaalde gelden (de dames hebben het dien dag zeer druk) zullen wij desverlangd gaarne ter doorzending aan de vereeniging in ontvangst nemen. niet, en daardoor wordt onze aanmerking bevestigd, dat eene tragere levensverlering de langdurigheid des levens bevordertwant een dier leeft zeker veel sterker, dan een gewas. Ondertusschen doen er zich hier weder andere bijzonderheden op, waarbij wij moeten stilstaan, en daartoe willen wij de rangen dezer schepselen eens kortelijk doorloopen. a. De bloedelooze dieren, plantdieren, wormen en in secten leven over het algemeen niet zeer lang. De wijze waarop de plantdieren en sommige wormen voorttelen, waarbij zich het moederdier als het ware in nieuwe dier tjes verdeelt, geeft hun den schijn van een bijna onverdelg- baar leven. Doch buiten dat vergaan zij ras, of veranderen in andere dieren of planten. Van de wormen heeft men ook geene bewijzen, dat zij oud worden en daar zij vrij spoedig groeien, is het ook niet waarschijnlijk. De meeste insecten leven, door middel hunner gedaanteverwisseling, vrij lang, sommige zelfs eenige jaren. Als maskers, hebben zij een zeer gering leven, hetwelk zich bijna bepaalt tot het nemen van voedsel en trage bewegingen. De spijsver tering is dan bij sommige zeer sterk. Eene rups verteert, in 24 uren, zooveel, als acht tnaal het gewicht van haar geheele lichaam bedraagt. Zoodra echter de insecten hun volkomen staat bereikt hebben en nu geschikt zijn ter voortplanting van hun geslacht, is hun leven van korten duurzij leven dan ook veel sterker, zij zijn dan vrucht baar en telen voort, en de verspilling hunner krachten is dan zoo groot, dat zij zich niet herstellen kunnen. Ja, de meesten verkrijgen dien volmaakten staat alleen tot de voortplanting van hun geslacht en levenen dan nog slechts eenige uren, zoo als het huft of oeveraars en som mige vlinders, welke niet eens een mond mede ter wereld brengen. b. De koudbloedige dieren, de visschen en tweeslachtige dieren of amphibiën, worden over het algemeen, zeer oud. De visschen munten hierin vooral uit, men weet voor beelden van snoeken, welke 150 jaren, lampregen, welke 100 jaren oud geworden zijn. Ook groeien zij zeer lang zaam en zeer lang; ieder weet toch, hoe aanmerkt-!;ik Haarlem. Schouwburg Jansweg. Zaterdag 9 November. „Een outaard Vader"; vooraf „Verzoend". Aanvang 8 uur. Zondag 10 November. „Baddoctoren" van Justus van Maurik. Aanvang 8 uur. Dinsdag 12 November. Opera Italiana „La Tosca", met Isalberti. Aanvang 8 uur. Schouwburg „De Kroon". Zaterdag 9 November. „Zijn Edelachtbare". Aanvang 8 uur. Zondag 10 November, idem. Aanvang 8 uur. Donderdag 14 November. „Een kijkje in de voorwereld" met lichtbeelden door F. G. Geerlings. Aanvang 8 uur. Sociëteit „Vereeniging". Zondag 10 November. Strengholt's Elite-Gezelschap. Aanvang 7'/2 uur. Dinsdag 12 November, 8 uur, Bovenzaal „De Kroon". Lezing van Dr. Bierens de Haan. Museum van Kunstnijverheid. Tentoonstelling van foto's, gevende een overzicht van het onderwijs in de toegepaste kunst in Japan. Zondag, toegang kosteloos. De Burgemeester van Bloemendaal maakt Ambtelijke bekend, dat de in deze Gemeente ge- niededeeliugeu. vestigde verlofgangers, wier namen hieronder zijn vermeld, bij deze, ieder tegen het voor zijnen naam aangegeven tijdstip, krach! ma art. 120 der Militiewet 1901, in werkelijken dienst wordt opgeroepen 18 November 1907 PIETER TREFFERS, van het 7e Regmt. Infanterie, lichting 1904, garnizo plaats Naarden. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, in unifor - gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun vertrek met groot-verlof medegenomen voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij hun korps aan melden, en wel des namiddags vóór vier uur (de miliciens- telegrafisten vóór een uur), of, indien dit met het oog op den duur der reis niet mogelijk is, zoo spoedig doenlijk daarna. Zij, die binnen het Rijk woonplaats hebben, be hoeven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. Het is in het algemeen wensehelijk, dat de opgeroepenen zich op den laatsten dag vóór hun vertrek naar het korps, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur, ter Gemeente secretarie aanmelden, voorzien van hun zakboekje, ten einde zoo noodig in het bezit te worden gesteld van de vereischte vervoerbewijzen en passagebiljetten en tot het sommige visschen van dezelfde soort in groote kunnen ver schillen. Zelden bereiken deze dieren echter hunnen natuurlijken ouderdom, want door eene wijze beschikking des Scheppers verslinden zij malkander. Stierven zij hunnen natuurlijken dood, zoo zoude door de verrotting van zoovele millioenen dieren de beken en stroomen en de onmetelijke zee weldra een algemeen bederf over de aarde verspreiden. Het leven der visschen wordt zeker zeer verlengd door drie omstan digheden, vooreerst doordien zij in het water leven, hetwelk men gerust als eene bron der levenskracht beschouwen mag; ten tweede, doordien zij, bij alle hunne bewegingen, van het water gedragen worden, zoodat zij zich minder behoeven te vermoeien, minder krachten te verspillen. Het derde is, dat de meeste visschen niet paren, waardoor de voortteling bij het niet met die inspanning van krachten verzeld gaat, welke bij de overige dieren zulk eene sterke uitputting te weeg brengt. De tweeslachtige dieren leven ook zeer lang, vooral de grootere onder derzelve, zooals de schildpadden, de krokodil en de slangen. Zij groeien ook buitengemeen langzaam en lang en men kan ook niet zeggen, dat zij zeer sterk of snel leven. De slangen verjongen als het ware, van tijd tot tijd door de vernieuwing harer geheele huid. Zij brengen ook een groot gedeelte van haar leven in eene soort van verstijving of winterslaap door. Zoodat wij ook hier zien, dat de duurzaamheid van het leven door lang- zamen groei, geringe vertering der levenskracht, gedurige rust en herstelling, wordt bevorderd. Hoezeer eene ver- dooving en vermindering des levens hetzelve kan verlengen, heeft men gezien aan padden, welke levend uit steenen gehaald zijn, waarin zij wie weet hoevele jaren, geheel zonder voedsel hadden voortgeleefd. Wordt vervolgd.) N.B. Wij zijn in staat binnenkort onzen lezers als feuilleton aan te bieden, de beschrijving van een reis van een onzer plaatsgenooten in fransch-midden-Arrika. (Red.)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 1