OPERA I' desgewenscht in ontvangst nemen van daggeld, een en ander voor zooveel zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die gewenscht achten, inlichtingen te bekomen aangaande de reis. De verlofgangers echter, voor de laatste maal met groot verlof vertrokken na 15 Maart 1904, die alleen per spoor- of tramweg moeten reizen en in wier zakboekje aanwezig is een op wït papier gedrukt en met rooden inkt ingevuld vervoerbewijs, behoeven zich niet ter Gemeentesecretarie aan te melden, doch begeven zich rechtstreeks naar het station van vertrek en stellen aldaar hun zakboekje ter hand aan den stationsbeambte, met de uitgifte van plaats bewijzen belast. De verlofgangers behooren er op indachtig te zijn, dat hun het zakboekje wordt teruggegeven, als mede de strook van het vervoerbewijs, aangezien deze strook hun gedurende de reis moet dienen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die, hoewel hun reis aanvangende per spoor- of tramweg, een gedeelte van het traject moeten afleggen per stoomboot of die op hunne reis van één of meer veren moeten gebruik maken, moeten zich steeds naai de Gemeentesecretarie begeven tot het in ontvangst nemen van de vereischte vervoerbewijzen en passagebiljetten. Het is noodig zich ten minste een half uur vóór het vertrek van den trein of tram aan het station te bevinden. Behalve op vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk, heeft de verlofganger, die niet woont in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst recht op een daggeld van J 0,25. Het is niet noodig dit daggeld ter Gemeentesecretarie te vragenaan hem, die het in zijne woonplaats niet heeft ontvangen, wordt het na aan komst bij het korps uitbetaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhin deren, moet hiervan zoodra doenlijk door overlegging van eene op gezegeld papier geschreven en gelegaliseerde ge neeskundige verklaring ter Gemeentesecretarie blijken. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene onge zegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie wor den ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in ver band met eene vorige oproeping in werkelijken dienst, door denzelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitge reikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met eene ongezegelde en niet-gelegaliseerde verklaring worden vol staan. Na hun herstel vervoegen zij zich onverwijld bij hun korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze op roeping, wordt, na daartoe verstrekte machtiging van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping ontheft een verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Den verlofgangers, die, op grond van kostwinnerschap, vermeenen in de termen te verkeeren tot het erlangen van ontheffing van bovenbedoelden werkelijken dienst of van eene geldelijke vergoeding, wordt aangeraden hun verzoek daartoe bij voorkeur ongeveer zes weken vóór hunne op komst aan de Koningin te doen. Dat verzoek kan op on gezegeld papier worden geschreven en moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden gezonden. Frankeering is niet noodig. Wenscht men alleen voor eene geldelijke vergoe ding in aanmerking te komen, dan kan deze bij ongezegeld en ongefrankeerd verzoekschrift aan den Minister van Oorlog worden gevraagd. Overigens wordt ten deze verwezen naai de afzonderlijke publicatie betrekkelijk „Kostwinners", en kunnen zoo noodig nadere inlichtingen mondeling worden gevraagd ter Gemeentesecretarie, eiken werkdag tusschen 10 en 12 uur voormiddags. Bloemendaal, den 2 November 1907. De Burgemeester voornoemd, A. Bas Backer. Artsen en spreekuren. Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg van 12 uur behalve Zon- en Feest dagen. H. L. van BeusekomZandduinweg. Dagelijks van 89 uur en 1—2 uur. J. Th. Bornwater, Overveenscheweg, van 12 uur, be halve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 12 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg, dagelijks van 121 uur. De regeering zendt thans de eene wet Binneulandscll na de andere bij de tweede kamer in, overzicht. o. a. de wet op de scheepvaart, waarin de regeering het toezicht op de binnen- landsche en op de kustscheepvaart, vooral wat de bruik baarheid der schepen betreft, streng wil regelen. Het ouderdomsrentewetsontwerp beoogt ieder werkman die minder dan 1000 verdient, op 65-jarigen leeftijd eene rente te verschaffen. Regel zal zijn dat de werkgever de premie betaalt, uitzondering dat de werkman dit doet. Ook is door de regeering eene verscherping der boter- wet ingediend, vooral noodig om den naam van den hol- landschen boter in het buitenland hoog te houden, daar deze een moeilijke concurrentie heeft tegen deensche, fransche, finsche en Siberische boter. Ten slotte is ingediend het ontwerp tot drooglegging van den Wieringermeer, een noordwestelijk gedeelte der Zuiderzee, waardoor 19500 hectaren grond wordt gewonnen, waarvan 16500 vruchtbare. De kosten zijn berekend op 1700 per hectare, welke jaarlijks 60 zal kunnen opbrengen, hetgeen een kapitaals- waarde vertegenwoordigt van 1714 op den rentevoet van 3Y2 de kosten worden geraamd op 23 millioen, te besteden in ruim 9 jaar; hoe diep betreurenswaardig is het toch, dat een dergelijk wetsontwerp, welks aanneming ons in eigen en anderer achting zou doen stijgen, terwijl het werk onze volksenergie zou verhoogen, de volkseenheid versterken, niet tot wet kan worden verheven, door den wil der koningin alleen, maar de kamers passeeren moet met hare democratische en anti-thetische heethoofden, de politici in één woord, die liever ons als volk zien te gronde gaan, dan de handen in een te slaan en te doen zien dat wij samen Nederlanders zijn. De vraag of de uitvoering, zooals de regeering wil zal geschieden door den Rijks waterstaat, dus in eigen beheer of dat aanneming zal zijn toegelaten zal zeer goed op technische gronden kunnen worden opgelost. Het maakt wel een vreemden indruk,dat door vele voorstanders van militaire hervormingen steeds wordt ge wezen op Zwitserland, terwijl dit land zelf heeft gevoeld dat er veel aan hare militaire organisatie ontbreekt en daarom eene gansch andere regeling heeft ingevoerd. Wanneer deze regeling nu een paar jaar gewerkt heeft, moet onze regeering er eens eene commissie heen zen den om rapport uit te brengen, opdat wij het beste ver krijgen wat men van een volksleger verlangen kan, want daarheen gaan wij toch. In Brussel heeft de eerste zitting plaats gehad der nederlandsch-belgische commissie, bestaande uit 29 Belgen en 29 Nederlanders meest allen leden van de volksvertegen woordiging. De heer Heemskerk beantwoorde den welkomst groet van den heer Beernaert. In die vergadering werd het ontwerp-reglement vastge steld. Het doel der commissie zal zijn eenheid te brengen in de tarieven van post, telegraaf, telefoon en spoorwegen, gelijkheid van belastingen voor ondernemingen die in beide landen hun bedrijf uitoefenen te bevorderen, met behande ling van het middenstandvraagstuk, auteursrechten en octrooien, wederkeerige erkenning van nederlandsche en belgische bewijzen van afgelegde examens en bewijzen van bekwaamheid, exequatur van rechtelijke uitspraken, land bouwvraagstukken, en eventueel handelspolitiek. Het pro gramma is veelomvattend en het zal jaren werk en overleg kosten voordat eenige dezer vraagstukken bevredigend zijn opgelostde politiek, weerbaarheid enz. zal er geheel buiten blijven, hoe gaarne ook andere mogendheden en wel speciaal Frankrijk het anders zouden willen. De keizer van Duitschland zal niet met hare majesteit de keizerin een bezoek aan Nederland brengen. De beraadslagingen in de 2de kamer zijn begonnen, de heer Brummelkamp sprak over de opiumkwestie, de heer Van Kol, brak, zooals dit door zijne partij te doen gebruikelijk is ongeveer het geheele regeeringsbeleid in Indië af, de heeren De Stuers en Van Deventer drongen op oordeelkundiger behandeling der atjehers aan. Men moest de taktiek van generaal Van Heutsz volgen, die zoo juist wist te geven en te nemen. Terwijl de kamer bromt en raast als een ketel vol water, dat op overkoken staat, gaat de gouverneur- generaal Van Heutsz zelf naar Atjeh om poolshoogte te nemen, zoo noodig in te grijpen en te rapporteeren. Tot zoolang moeten wij geduld hebben en ons niet door het geraas van den ketel van streek laten maken. Italië. Het zal onzen lezers waar- Buiteillaildsclt schijnlijk belangrijk voorkomen te ver- overzicllt. nemen, hoe het komt dat bij de aard bevingen in Italië steeds zoo veel slachtoffers vallen, terwijl het een bekend feit is, dat de huizen in Calabrië bijna geen huizen, maar krotten ge noemd kunnen worden. De reden is, dat de opgaande muren van ruwe steenen worden opgestapeld en zoo goed mogelijk met leem en aarde saamgevoegd. Bij gebrek aan hout worden de zolderingen 'eveneens van ruwe steenen gemaakt, die op de wijze van een gewelf worden saam- getast. Schudt nu de aarde, dan vallen dadelijk de zware steenen naar beneden en verwonden of dooden de bewoners. Deze manier van bouwen stamt nog van zeer oude tijden, op een andere wijze wordt niet gebouwd. De aandacht der regeering is op dit feit gevestigd en wij ver trouwen dat thans, nu er overal geld voor nieuwe huizen wordt bijeengebracht, een ander bouwstelsel zal gevolgd worden. De bevolking in Calabrië is radeloos, te meer nog daal de werking in den grond nog niet voorbij is. In het noor den des lands houden de overstroomingen ook nog niet op. Piacenea bijv. staat geheel onder waler. Het Lago Magiore is ver buiten zijn oevers getreden een paar dagen waren de spoorlijnen naar Frankrijk in gevaar en vreesde men voor beschadiging van den Simplon-tunnel. Onder de spoorwegbeambten heerseht een ontevreden stemming, er komen hier en daar in het vervoer van personen en goederen groote ongeregeldheden voor. De beweging heeft haar middelpunt in Milaan; de beambten in Rome willen' zich evenwel nog niet aansluiten. In Macedonië is het nog steeds anarchie. Serven, Grieken en Bulgaren plunderen elkanders dorpen en ver moorden de inwoners, alles onder werkeloos toezien van de turksche troepen, die er zich niets aan laten gelegen liggen dat de christenen onderling vechten, moorden en branden. De mogendheden zullen, dunkt ons, nu eindelijk hun geduld verliezen en zich niet meer bepalen tot ernstige vertoogen bij de bulgaarsche, grieksche, serviscbe regeering, maar een termijn stellen en daarna zoo noodig zeiven optreden De taak die de turksche troepen te vervullen hebben, is bijwijlen zeer zonderling. Zoo moeten zij mohamedanen voortdurend waken bij het Heilige Graf, om te verhoeden dat de verschillende christen-bedevaartgangers elkander daar niet in het haar vliegen. De doema in Rusland is thans naar den zin der regeering uitgevallen, zoodra zij geopend is zal men beter over de partijverhoudingen kunnen oordeelen. Of deze doema veel zal tot stand brengen valt te be twijfelen, daar zij gekozen is geworden onder pressie der regeering en nadat aan velen hun kiesrecht ontnomen werd. Van de nog overgebleven kiezers is het grootste deel nog thuis gebleven en vele candidaten hebben voor de eer bedankt om zitting te nemen. Het eerste wal de doema zal te doen hebben, is het goedkeuren van een groote leening waaraan de schatkist van het heilige Rusland groote be hoefte heeft. Men weet het, de voorwaarde der bankiers is dat de doema de leening moet goedkeuren. Er staat nu weer eene schoone gelegenheid voor kapitalisten groot en klein, open, om geld te verdienen of te verliezen. In Duitschland is het proces Yon MoltkeHarden ge ëindigd met de veroordeeling van den eersten in de kosten het openbaar ministerie is in hooger beroep gekomen, zoo dat deze ergelijke geschiedenis weder opnieuw zal opge rakeld worden. In Noorwegen is als eerste minister afgetreden de heer Michelsen, een man die er veel toe heeft bijgedragen om Noorwegen en Zweden van elkaar te scheiden zonder dat daarvoor een oorlog noodig is geweest. Koning Haakon ziet hem met leedwezen vertrekken. Noorwegen deed met goed gevolg zijn best om tot neutralen staat verklaard te worden, onder garantie van Rusland, Engeland en Duitschland. Zweden wilde ook in den bond dier mogendheden worden opgenomen. Noorwegen verzette zich daartegen. In Zwitserland is de nieuwe legerwet door een volks stemming (referendum) wet geworden, en wel met eene meerderheid van 60.000 stemmen. Krachtens die wet wordt de eerste oefeningstijd verlengd, en zeven jaren lang zullen er herhalingsoefeningen plaats hebben. De officieren zullen beter voorbereidend onderwijs ontvangen, de afstand tusschen de hoogere en lagere rangen zal worden verscherptde bondskas zal zorgen voor de betrekkingen der behoeftige lotelingen. Groot-Brittanje. De spoorwegbeambten in Engeland hebben zich bij eene stemming waaraan 88.000 deelnamen met eene meerderheid van 76.000 voor eene werkstaking verklaard. Zij willen erkenning door de spoorwegmaat schappijen van hunne vakvereeniging. De heer Bell, lid van 't parlement en secretaris van den bond der spoorwegambtenaren, heeft eene meeting gehouden in Albert Hall te Londen, en drukte den wensch uit dat het den minister Lloyd George zoude gelukken de maat schappijen tot toegeven te brengen. Geschiedt dit niet, dan staat een ernstige storing in het verkeer te wachten. In de Economist vindt men een zeer belangwekkend artikel over de schommelingen in de tinprijzen. In 1906 koste de ton 232, en thans 169, een aanmerkelijk verschil, dat ook op onze indisehe inkomsten van grooten invloed zal zijn. In Perzië wil het maar niet rustig worden, de nieuwe ministers redeneeren evenals het parlement zeer druk, maar nemen geen afdoende maatregelen om aan de invallen der Turken paal en perk te stellen. Onze vertegenwoor diger en consul-generaal in Perzië, Jhr. Mr. J. E. de Sturler, hoopt 4 December zijn 25-jarig jubileum als nederlandsch staatsdienaar te vieren. Burgerlijke Stand. Van Dcnrierdag 31 October tot 0 Donderdag 7 November. Bevallen: A. M. L. HeerenDriebeek, z.H. Roeien Witteman, d. Ondertrouwd: H. L. van Beusekom en J. S. Meder; A. N. Cornelisse en C. HesselsE. Walter en J. Chr. de Vries; J. R. Neelissen en J. H. A. M. RoozenJ. H. van der Veldt en C. M. J. Maas. Getrouwd: A. Brouwer en A. Planting; J. H. Stals en C. Koefaal. Overleden te Meerenberg: M. Pieterman, 46 j. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 10 Nov., Kerknieuws. voorm. 10 uur en 's avonds half 7, Ds. J. A. van Leeuwen. Bij de op 5 November 1.1. gehouden stemming, zijn tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente her kozen de heeren G. van den Berg, H. Hessels en J. Wolbers. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 10 Nov. voorm. 7 en 8| uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 10 Nov. Kerkelijke dienst te 71/s en 10 uur. Hun, die geen gelegenheid hebben ge- Kunst. had persoonlijk kennis te maken met het werk van onzen Bloemendaalschen kunstschilder Jan ten Kate, tot 7 dezer tentoongesteld ge weest in hotel «Het Raadhuis" te Overveen, bevelen wij ter lezing aan een korte schets van zijn werk en levens loop, opgenomen in no. 43 van «Het Leven", geschreven door den redacteur van dat tijdschrift, den heer N. H. Wolf. Toen wij (redactie BI. Wbl.)* met den heer Ten Kate kennis maakten, waren zijne eerste woorden: «Ik wist niet, dat Bloemendaal zoo mooi was en zoo uitnemend gelegen voor wie in de natuur wil werken en zich toch niet wil afzonderen, ik ga hier dan ook beslist niet meer van daan." In dien gedachtengang was het goed gevoeld van den heer Ten Kate, te Overveen eene tentoonstelling van zijn werk te houdenwij zouden er nu evenwel eene wenschen te Bloemendaal. Elk middel van verbinding tusschen Bloemen daal en Overveen ontbreekt, en velen, die hunne zaken elders hebben, kunnen geen tijd vinden overdag naar Over veen te gaan. Wel was de tentoonstelling ook des avonds een uur geopend, een schilderij des avonds nog eens te zien, wanneer men het in daglicht heeft leeren kennen, gaat ook goed maar een schilderij voor het eerst in kunst licht te zien is beslist te ontradenhet is in daglicht ge worden, het leeft in het licht der levende zondes avonds is het als eene herinnering aan zich zelf. Ten Kate heeft een tijdperk gehad, dat hij als zoovelen van een vroeger geslacht tendenz-kunst gaf, d. i. kunst die heerschende, door de openbare meening als waardevol aan genomen denkbeelden met eene zedelijke strekking een schoonen vorm tracht te geven. Later is hij, evenals jon gere, nieuwe oorspronkelijke kunstenaars gekomen tot het weergeven van door hem geziene schoone vormen, om de eeuwige schoonheid, waarvan zij uiting zijn, alleen, afgezien van de begrippen die aan de voorstelling kunnen worden verbonden. Van illustratief en afgeleid is zijn werk daarna oorspronkelijk, van conventioneel persoonlijk, van middel lijk onmiddellijk geworden; dit onmiddellijke, dit ware, natuurlijke, strookt ook meer met zijne goed-ronde per soonlijkheid, die in haar optreden eenigszins doet denken aan een Mesdagnaast kunstenaar eveneens een hart van goud, bij zeker uiterlijk vertoon eenvoudig van inborst. Ons nederig, ragfijn Overveensch duin, maar dat één grootsch geheel is, dramatisch somtijds in zijne ontzettende tegenstellingen onder de wijde welving der Nederlandsche luchten en wolken, moge hem nog tot andere eigene, echt- Nederlandsche werken bezielenWij Bloemendalers zien belangstellend daarnaar uit. Dinsdag 12 Dir. CAV. M. Opera in 3 act. Met medewerking vai Balcon f 3.Stal loge f 2 Balcon f Amphitheater f 1. Plaatsbespreking van Dr. J. D. BIERE op DINSDAG 1 1907, in de Bovenzaa Groote Markt, 's avoi Kaarten zijn tegen bij den Boekhandel; Kruisstraat 25. Te koop of te eigengebouwde, on< Het adres voor I SANTPOORT t Gemeenten vooj en Bouwterreii - Tegen billijkt Diploma: Konir Centraal-Insti Diploma: Konii Centraal-Insti N.B. Wij korten onzen naam niet af tot B. W., dat is nu eenmaal de gebruikelijke afkorting voor het burgerlijk wetboek en wij wenschen noch burgerlijk te schijnen noch op een wet boek te gelijken; hoe leelijk zulke overdreven afkortingen staan, ziet men onder polemiek, waar wij, ter demonstratie H. D. en S. E. stellen voor Ilrl. Dgbl. en St.-Ed. Ontvangen de 11 DAMES-, KINDERE en de alom bi sisehe OVER! De echte ,,OE; in dri

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 2