53 erti als Mario Cavaradossi ia Corsi als Floria Toska n den schouwburg Jans- »La Tosca" van Sardou. zeket wilde men gaarne m deze heelt dan ook t Sigra Emilia Corsi een en ook genoemd worden, eder bedrijf gaf het pu- ne goedkeuring te kennen, t a.s. Donderdag »Onze 5 bedrijven van Victoria ing Jr. Het werd in tal 1. Woensdagavond is in izalen van De Kroon" jpgericht eene afdeeling Omstreken (de offieiëele riem), van de vereeniging verwaarloosde of verlaten gen in ons land telt, ver- op 1 Januari 1907 (in inderwetten) reeds 249, loopig bestuur werd be- b der afdeeling zal voor- in werking zal kunnen aoemd onze plaatsgenoote dezer maakt opmerkzaam maken aan het afgraven i bouwplannen. Het moet nu en voor altijd. Ook overzijde van het kanaal aat het zand weg te voeren ordt het tijd te bedenken onder de natuurlijke ver- e verminken, te Hilversum, waar aan tal van personen jam moge eene waarschuwing te gaan of in onze buurt rde iso. i. levert vooral g, die van af grooten af- rend gevaar voor het leven ber zijn door de Noordzee- 190 stoomschepen, 633 319 schepen inhoudende doeners, 190 stoomschepen, n, 670 andere vaartuigen, ie 976,987 M3. nde 1,843.914 M3. tegen iepen waren te groot voor ndeelhouders der Visscherij- IJmuiden, heeft besloten n dividend uit te keeren 1000 gulden. sche keizerin a.s. Dinsdag- IJmuiden zal binnenvallen, cht Hohenzollern" in de a H. M. per salonboot van shaven met een bezoek zal rig gereed staan, om H. M. innengebracht de in zin- 134. Dit schip is door een lek geslagen, en werd dus chershaven aan den grond sloot- en grachtwater. tiws van den Dag" van 9 )7, komt het volgende aat de gezondheidstoestand aan den gevreesden typhus steeds toe. Vrijdag heeft Iheid er een onderzoek naar tten dat voor allerlei doel- zal gemaakt worden, zal worden verontreinigd", het woord „waarschijnlijk" het niet gebeurt, nen wanneer dat slootwater n. een reeks kool waterstof ver- die reeks zijn vrij vluchtig reeks zijn zware koolwater- terst moeielijk. het slootwater zeer lang, zal blijven voor mensch en scom missie de vraag gesteld periment is uitgemaakt dat sterven, wanneer op het drijft, zoo dun dat onze staat zijn de dikte aan te lan de oppervlakte van da' dan kunnen zij die in hien nog wel blijven even Hen tieren het weligstr, daar en de meeste stilstand ologische reiniging 'an in van het slootwater petro- het zeer goed kunnen zijn Donderdag 1.1. woonden wij het reeds Muziek. eenige dagen te voren in ons blad aangekondigde concert bij van mej. S. IJdo, operazangeres uit Den Haag en de heeren E. A. Cats (viool) en W. Andriessen (piano.) De zaal was niet druk bezet, doch wij kunnen niet anders zeggen dan dat wij veel hebben genoten. Mej. IJdo, die wij het vorig jaar in de operette „Goud- sprookje's Tooverlied" leerden kennen, wist ons zoowel door haar stem als door hare voordracht zeer te boeien. Opval lend was de duidelijke uitspraak, zonder de tekst voor zich had men haar woord voor woord kunnen verstaan. Wij kregen o. a. van haar te hooren„Ich liebe dich" van Grieg, „Widmung" van Schumann en „Standchen" van Brahms. Werd dit lied zeer verdienstelijk uitgevoerd, een uitbundig applaus viel haar ten deel bij het lied „Van eene Herderin", tekst van Dr. J. P. Heye, gecomponeerd door Dr. E. D. Pijzei De heer E. A. Cats, begeleid door den in Haarlem reeds zeer bekenden jeugdigen componist W. Andries sen, beschikt over veel temperament. De pianobegeleiding had in de sonate F. Maj. van Edvard Grieg wel iets zach ter kunnen zijn overigens liet zij niets te wenschen over. Het Vorspiel und Adagio uit het G-moll concert van Max Bruch werd gevoelvol eu meesterlijk weergegeven, even als de fantasie de l'opera Faust; helder en zuiver waren de hooge toonen. De jeugdige componist W. Andriessen heeft veel tot den genotvollen avond bijgedragen. Het meest bewonderden wij zijn techniek, en zijn spel vooral in Chopin's studie no. 47 en Erlkönig. De muziekvereeniging „Crescendo" gaf dienzelfden avond in hotel Klein-Zomerzorg hare uitvoeringook daar was de belangstelling, vooral in het begin van den avond ge ringer dan het orkest verdiende. Aanmerkelijk is de vooruit gang die de vereeniging in individueel en in samenspel maakte in vergelijking met vroeger onder een ander directeurden kapelmeester, den heer Kouwenhoven, komt daarvoor eer toe. Een danspartij besloot den avond. Wij zouden het bestuur beleefd in overweging geven, om, wanneer de programma's tevens als toegangsbewijs dienen, dit in het vervolg daarop zoodanig te vermelden, dat elk misverstand uitgesloten is, nu heeft dit bij enkelen bestaan. Nagekomen. Onze medewerker voor Nieuwe rubriek, den bijenteelt was deze keer wat laat, vandaar dat dit bericht voor ditmaal is moeten verhuizen naar deze nieuwe rubriek. Nu onze bijen welverzorgd zijn, hebben we al den tijd om onze gedachten te laten gaan over de wondervolle huishouding der bijen. Het leven der bijen is werkelijk een rijke en schoone bladzijde in het boek der natuur. Reeds in de oudheid hield men zich met de bestudeering ervan bezig, maar men had toen nog van de bijenmaat schappij een geheel verkeerde voorstelling. Wegens het gemis van hulpmiddelen kon men slechts gebrekkig waar nemen. Wij weten nu, dat de bijenkolonie bestaat uitde koningin, die de eenige eierlegster ie, een 1520000 of meer werk bijen, een 600— 1000-tal darren of mannetjes. Deze laatste werden door de onderzoekers der oudheid voor een ver basterd, gansch nutteloos bijensoort gehouden. De werkbijen hield men voor de eierlegsters en de koningin beschouwde men als het eenige mannetje, dat de arbeidsters moest bevruchten. Zij werd dan ook „koning" geheetendeze was de bestuurder, de gebieder, de legeraanvoerder, als volgens de fantasie der schrijvers, de eene zwerm tegen den andere ten strijde trok. 't Heeft lang geduurd tot in de 17e eenw eer de oude voorstelling der bijen maatschappij van een haan met zijn kippen, plaats maakte voor een juistere, 't Was onze landgenoot Jan Swammerdam, wiens ontdekkingen door den grooten Boerhave later zijn verzameld, die in deze het ware licht deed opgaan De nieuwere wetenschap met hare hulpmiddelen heeft ons geleerd, dat van een heerscher of heerscheres in de bijenstaat geen sprake is, dat wij dus eigenlijk zoomin van een „koningin" als van een „koning" kunnen spreken eierlegster of bijenmoeder zou gepaster zijn; de koningin wordt dan ook door vele imkers „de moêr" geheeten. Slechts in zooverre mag zij aanspraak maken op den naam van „koningin", dat haar een inderdaad koninklijke verzorging ten deel valt. Zij wordt gevoederd met het beste voedsel, door de voedsters in heur voormagen bereid, zoodat het sneller en beter in het bloed wordt opgenomen. Enkele imkers verhalen te hebben waar genomen, dat de voedsters, met zachten, kalmeerenden drang, de koningin dwongen tot voedselopname. De bijen vereenigen zich het liefst om de „moeder"; deze heeft in den winter de beste plaats in den tros. Sterft ze, dan is de geheele kolonie in de war, orde en vlijt zijn verdwenen, en wordt in het gemis niet voorzien, dan gaat het geheele volk, tot het laatste bijtje toe, te gronde. Het herhalingsonderwijs ondervond ver- Ondenvijs. leden jaar op de openbare school te Overveen veel hinder door een bende van jongens, die onder de ramen ketelmuziek maakten en met vuil tegen de ruiten gooidende lessen werden 's avonds gehouden, en de politie scheen slecht ingelicht. Men heeft de lessen nu naar een ander, meer afgelegen lokaal moeten overbrengen; in dit lokaal zijn evenwel geen geschikte banken, het is immers dat voor de laagste klasse. Met slechts 4 leerlingen is het herhalingsonderwijs begonnen; verleden jaar eindigde het niet met meer leerlingen, terwijl er toch zeker een 15 a 20 kinderen te Overveen zijn, die voor het volgen van dit onderwijs in aanmerking komen. Aan de bedoeling der wet wordt hier blijkbaar niet de hand gehouden. Die bedoeling is niet, dat, wanneer er TWEEDE BLAD VAN HET BLOENIENDAALSC H ouders zijn, die voor hunne kinderen herhalingsonderwijs wenschen, aan dien wensch schoorvoetend kan worden voldaan, neen, algemeen bekend moet worden gemaakt, dat ruimschoots gelegenheid bestaat herhalingsonderwijs te genieten, tot het bijwonen van dit onderwijs moet het gemeentebestuur, moet het onderwijzend personeel krachtig aanmoedigenvoor het ongestoord kunnen geven van dit onderwijs in daarvoor geschikte lokalen moeten B. en W. en het hoofd der politie de noodige maatregelen treffen. Aan den ijver der onderwijzers behoeft in Bloemendaal niet te worden getwijfeld. Op Donderdag 14 Nov. a.s. hoopt de Plaatselijk afd. Bloemendaal van den Chr. Nat. Nieuws. Werkm.-Bond haar 6e jaarfeest te vie ren, voor welke gelegenheid een tom bola zonder nieten zal samengesteld worden van voorwer pen, door leden en begunstigers vrijwillig bijeengebracht. Deze jaarvergadering, welke in een der zalen van hotel „Welgelegen" wordt gehouden, is, voor zoover het aantal plaatsen dit toelaat, voor een ieder toegankelijk tegen 'be taling van 10 cent. De heer G. S. de Clercq, algemeen secretaris van de maatschappij van nijverheid alhier is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, ongetwijfeld in verband met zijne werkzaamheden voor de Internationale tentoonstelling van ambachtswerktuigen. Aangekomen vreemdelingen. Pension „Pomona", aangekomen gasten: Dr. Danjou uit Nice. Hotel van ouds „Het Raadhuis", Overveen. Mejuffr. Heyman uit Venraai; J. Gielen uit Utrecht; O. Vos uit Katwijk; familie v. d. Valk v. Brigdamme uit Rotterdam, 4 personen. Hotel „Zomerzorg", Bloemendaal. De heer T. Betz; Mevrouw BetzBeuker Andrea. Pension „Villa Uthem", Aerdenhout. Mej. H. Versteegh uit Stockholm. Toen de huppelgrage pen des heeren Polemiek. J. C. P. zou worden aangevat om zijn 637ste om-ons-heentje te schrijven, kwam zijn naar verandering hongerende geest tot het besef dat 636 onderwerpen waren uitgeput. Doch de stofbril wordt opgezet en zoowaar, met dit instrument voor de oogen schoon doch sprakeloos, vindt de meester in ons vorig nummer den naam van zijn courant: „H. D. gaat, door de namen van benoemde curatoren in faillissementen te verzwijgen onredelijk op den slechten weg", 't is uniek, 't is omzoo te zeggen eenig, roept hij uit, welk een rijke schakel van motieven, welk een verrukkelijk begin en einde voor een om-ons-heentje: H. D., slechte gewoonte, verbeelding, curatoren (daarvan maken wij advocaten) dwazen noemen die idealisten, publiek dienen, en passant om het Boemendaalsche Weekblad heenhuppelen, zooveel mogelijk terecht komen bij eigen courant, H. D. Intus- schen niet spreken van Stads-editie maar van zustercourant. Zijn pen vangt te huppelen aan. J. C. P. noemt wat wij zeiden (idealistisch een handschoen dien wij hem toe werpen, wij noemen het eenvoudig een berichtje met zake- lijken inhoud, dat wij plaatsten. Wat een stof wordt daarvoor scheef en dwars overhoop gehaald, en wat zijn daar voor de gezondheid schadelijke kiemen in Uit niets blijkt hem dat onze redacteur het berichtje zelf geschreven heelt, maar al zij dit zoo en al is het in ieder geval onder zijne verantwoordelijkheid geplaatst, onze redacteur redigeert onze courant toch niet als advocaat of procureur of als curator? Wat dan te denken van deze zinsnede van J. C. P.„Hij (d.i. onze redacteur) als advocaat „en procureur, heeft belang bij de vermelding van de „namen der curatoren onder de berichten". Waarom? om zijn eigen naam te lezen, maar hij leest daartegenover 29 keer den naam van anderen en dan welk een onwaardige veronderstelling. Als advocaat, dienende de belangen zijner clienten laat de publicatie hem koud, want hij kent de benoemingen reeds door het bijwonen der terechtzitting. Wat is er met die zinsnede toch bedoeld, als men daarbij nog wil bedenken dat curatoren ook buiten de balie ge kozen kunnen worden De zakelijke redenen, die wij opgaven hebben op J. C. P. niet veel indruk gemaakt. Blijkbaar had hij het voor recht zelden of nooit als schuldenaar in eenig faillissement betrokken te zijn, of misschien heeft hij dat bekende luikje in zijn gemoed, dat hij sluit zoodra hij niet ontvankelijk voor indrukken wezen wil. Het is anders van zelf sprekend dat er tal van omstandigheden bestaan, 1. die het wen- schelijk doen zijn dat nog denzelfden dag naam en adres van den curator aan de schuldeischers bekend zijn 2. die het onmogelijk maken voor den curator om denzelfden dag te adverteeren (eigen afwezigheid, afwezigheid van den rechter-commissaris, deplorabelen toestand van den boedel enz.) terwijl het bovendien duidelijk is, dat: het noemen van den naam van den curator lo. de courant niets kost, laten wij stellen hoogstens eenige centen per week voor alle faillissementen in het arrondissement; 2o. der courant onmiddellijk voordeel zal opleveren, omdat personen met uitgebreide zaken in het arrondissement, zich op de courant die de namen der curatoren wèl bekend maakt*, zullen abonneeren. De curatoren adverteeren krachtens wettelijk voorschrift toch in de bladen die de rechter-commissaris in overleg met hen aanwijst, doch meestal een of meer dagen na de uitspraak, zooals ieder kan gewaarworden. De couranten als H. D. en S. E. (welke door J. C. P. weder van den goeden weg schijnt afgeholpen te zijn) behartigen dus in deze noch het algemeen, noch eigen belang: de tegenstelling die J. C. P. stelt tusschen het N.B. Zooals b.v. De Spaarnebode. WEEKBLAD. algemeen belang en dat van H. D. en S. E., bestaat niet en het is dus ook niet noodig hem bij zijna ontwikkeling van die anti-these te volgen. Het kracht-middel dat H.D. wil aanwenden om de cura toren naar haar zin te dwingen zou van gelijke soort zijn als een afspraak van allen, die.wel eens voor eene benoe ming tot curator in aanmerking komen om niet in eenige courant te adverteeren, die den naam des curators niet dadelijk noemt. Wij zeggen met J. C. P.wij kunnen het hierbij laten, wij zullen evenwel van dit vermogen geen gebruik maken, doch nog het volgende hieraan toe voegenomtrent het verschil van wat behoort bij de berichten, wilt bij de advertentiën willen wij gaarne nog eens een lesje bij den heer Peereboom komen nemen. Het klinkt vreemd maar de heer Peereboom is voor ons een ander dan de J. C. P. der om-ons-heentjes. Vaart, wanneer wij den eerste tegenkomen ons een zekere verrukking door de aderen, en kunnen wij alsdan met hem vaak doel treffend redeneeren, het eerste gezicht reeds van een om- ons-heentje, vooral wanneer het met schalksche opmer kingen is doorspekt, brengt ons in twijfel of de zakelijke kant van het te behandelen geval niet is opgeofferd aan dat andere grootere belang van H. D.zijnen lezers zoo mogelijk iederen middag na afloop van het vermoeiende dagwerk eene zachte kitteling des geestes te verschaffen, waarvan als conventioneele, d.i. oppervlakkige journali stiek, niets naar binnenwerkt en ook niets beklijft, en kunnen wij ons met de „argumentatiën" van zulk een om-ons-heentje desniettemin zeer goed vereenigen (de hup pelende vlotheid van J. C. P.'s stijl maakt tegenspreken tot eene mede-huppelende bezigheid, welke spoedig be lachelijk wordt en boos op J. C. P. worden gaat heele- maal niet), dan geschiedt dit vereenigen alleen op deze voorwaarde, dat wij zelf de argumenten eerst nog in de argumentatie moeten inschuiven. Ieder die nolens volens aan den weg timmert en een zoo vaardig journalist als J. C. P. in zijn buurt heeft, staat er aan bloot genu-en- daud, gevandag-tot-dagd of geom-ons-heend te wordenJ. C. P. is daarbij de kwaadste nog niet, al is hij een beetje hokjes- en etikettenprofeet, hij is nooit grof, wat hij schrijft is altijd leesbaar, vaak aardig, somtijds met een tintje geest maar het heeft althans in dit geval niets te maken met redelijke zakelijkheid, met vele andere nuttige dingen en mist de kracht om met klem te overtuigen. De lezer zal hebben bemerkt dat wij tot doorvoering van ons eigen beginsel, geen polemiek te voeren zonder des tegenstanders woorden voluit te plaatsen, maar niet kunnen komen. Nu is het in dit geval niet erg, want het is Haarlem's Dagblad niet te doen geweest en nog niet te doen om gelijk te hebben, doch alleen om zichzelf wat met ons te vermakenen al waren wij inconsequent, ook dit zou tegenover den schrijver der om-ons-heentjes niet schaden; was hij het niet die eens betoogde de dwaasheid, een juridische vragenbus in een dagblad te openen en zagen wij in zijn dagblad niet onlangs, en met meer ver toon dan elders, zulk een vragenbus geopend L.l. Zondagmorgen was de Haarlem- Sport. sche voetbalvereeniging „Unitas" de gast van B. B. V. II op het B. V. V. terrein, gelegen achter de hoeve Sinneveld, tegenover Bloemendaalsch Begin. Kort na het begin van den wedstrijd maakte Bloemendaal één punt, ontstaan uit een gecombi- neerden aanval, gevolgd door een goed schot van den rechtsbuiten. Unitas wist echter het spel te verplaatsen en bracht voor de rust den stand op 31 in haar voordeel. Na de rust was Bloemendaal den geheelen verderen speeltijd sterker en wist dit in 7 doelpunten uit te drukken. Unitas was niet in staat meer dan I punt aan hare score toe te voegen, zoodat B. V. Y. II met 84 won. 's Middags speelde B. Y. V. I een wedstrijd tegen „Sport" 1 uit Hoorn, onder de leiding van scheidsrechter Elzinga. Bloemendaal trad reeds dadelijk aanvallend op en wist 10 minuten na het begin het eerste doelpunt te maken, dat spoedig gevolgd werd door no. 2. Hierna werd Sport eenigszins sterker eu loste de linksbinnen een prachtschot, dat echter van de paal terugsprong in het veld. Even later miste een der achterspelers van B. V. V. eu was een Sportspeler er vlug bij om den bal in het doel te plaatsen; stand alzoo 21 voor Bloemendaal. Nu nam Bloemendaal weer de overhand en wist voor de rust nog 3 maal te doelpunten, eenmaal door een mooi, hard schot van den middenvoor en tweemaal door den rechtsbuiten, zoodat de rust inging met een 51 voorsprong van Bloemendaal. Na de rust slaagde B. V. V. er in nog 3 punten te behalen, terwijl Sport er slechts 2 maakte, waardoor de wedstrijd eindigde in een schitterende, hoewel wat geflat teerde 88 overwinning van Bloemendaal. De stand der le klasse Noord-Hollandschen Voetbalbond is thans als volgt: Vereenigiugen. weds, gesp B.V.V. I Bloemendaal2 ZVVI Zaandam 3 II.F.C. III Haarlem... 2 Volharding Hoorn3 Sport Hoorn3 D.E.C. I Amsterdam,. 1 Zondag 10 November a.s. speelt een combinatie, be staande uit spelers van vereenigingen aangesloten bij den N. H. V. B. te Zaandam een wedstrijd tegen het elftal van den Haarlemschen Voetbalbond. Als prijs is door de Vereeniging ter bevordering van vreemdelingenverkeer te Zaandam een groote zilveren medaille uitgeloofd. Twee spelers van B. V. V. zijn uitgenoodigd de kleuren van den Noord-Hollandschen Bond te helpen hooghouden. doelpunten gew. gel. verl. P- voor tegen gem. 2 0 0 4 9—3 2.00 2 0 1 4 11—3 1.33 1 0 1 2 5—8 1.00 1 0 2 2 8—5 0.66 1 0 2 2 6—17 0.66 0 0 1 0 2—5 0.00 aden meldden in de visgchera

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 3