Je CON( If Willy Di Dirk J. Arthur ST.N Adverte 54 li! Dinsdag gaf de Nederlandsche Opera Tooneel. in de schouwburgzaal van De Kroon /Carmen", met medewerking van het orkest van Haarlemsch muziekcorps. Voor het eerst sedert vele jaren konden wij dus weder genieten van eene nederlandsche opera, en werden niet teleurgesteld, daar beste krachten aanwezig waren. Mej. Irma Lozin als Carmen en mevr. Van den Hoek waren zeer goed op dreef en het veelvuldig applaus was wel verdiend. Ook de heeren Pauwels en Orelio als Don José en Escamillo werden dikwijls voor hun goede zang en spel gehuldigd, zoodat deze avond voor hen geslaagd mocht heeten. De koren waren minder goed, te wild. Speenhoff zal Zaterdag- en Zondagavond a.s. weder op treden in De Kroon met //Zijn Edelachtbare". De laatste maal dat Speenholf alhier optrad, waren alle rangen reeds vroeg uitverkocht, het is voor de liefhebbers dus raadzaam tijdig plaats te bespreken. z/De dief" van Bernstein, was voor Woensdag het stuk in den schouwburg Jansweg van het Residentie-tooneel- gezelschap dir. Henri Brondgeest. De heer Brondgeest speelde zelf mede en maakte hierin een goed figuur evenals mej. Henriette van Kuyk en de heeren Jan Mulder en Anton van Elzen. Verder waren de overigen van het gezelschap allen goed op dreef. Jammer dat de zaal niet beter bezet was, ofschoon dit gelukkig geen afbreuk aan het spel deed. Een volgend maal wordt hun eene betere opkomst toe- gewenscht. De tooneelspeler voor een half volle zaal is als een timmerman met te weinig hout, als een dorstige voor een half leeg glas. Het neusje van den zalm is voor de volgende week La Tosca van de italiaansehe opera, met medewerking van Isalberti. Voor verdere bijzonderheden zie men onze agenda. Haarlem. In de rotonde van het Uit andere ge- museum van Kunstnijverheid te Haar- meenten. lem, zijn een aantal fotographische afbeeldingen tentoongesteld, die een overzicht geven van het onderwijs in de toegepaste kunst, zooals dit thans in Japan gegeven wordt. Deze ten toonstelling is zeker hoogst belangrijk voor hen wien het onderwijs in de kunstambachten ter harte gaat, daar men waarnemen kan op hoe ruime en degelijke wijze dit onderwijs in dit vooruitstrevend land gegeven wordt. Wij zien de werkplaatsen van scholen voor mannelijke en vrouwelijke leerlingen, die zijn ingerieht voor het houtsnijden, het maken van lakwerken, het ciseleeren, het gieten van metaal, het kunstdrijven, het teekenen en sty- leeren naar de levende natuur, het borduren, het weven en voor de andere kunstvakken, die door de Japansche kun stenaars met zooveel vrucht beoefend worden. Des Zondags is de toegang kosteloos. Eene tentoonstelling van drijfwerk der firma Dikkers te Hengelo is in voorbereiding, wellicht morgen reeds geopend. Het museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd ge durende de maand October bezocht door 550 belangstel lenden. Uit de aan het museum verbonden boekerij werden 242 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land ter leen gezonden. De aan het museum verbonden school voor kunstnijver heid wordt bezocht door 66 leerlingen der dagklasse, 29 leerlingen van den Woensdag- en Zaterdagmiddagcursus, 80 leerlingen van den avondcursus en 40 leerlingen der normaal lessen, totaal 215 leerlingen. Den 13en November a.s. begint de heer Jessurun de Mesquita een cursus in houtsnijwerk voor dames. Aan den Binnenweg te Heemstede Volksgezondheid, stonden een jaar geleden ongeveer veertien arbeiderswoningen. Deze wa ren oud en moesten verbeterd worden, zoodat de eigenaar besloot alle perceelen te verkoopen. De heer W. A. van Amstel, aannemer te Heemstede, kocht alle perceelen, alsmede het bijliggend terrein, sloopte alle woningen en heeft daarna op het vrijkomend terrein een straat aangelegd naar den Binnenweg. Deze straat is 11 M. breed en voorzien van klinkerbestrating en riolee- ring, deze laatste in verbinding met het hoofdriool van de gemeente. Voorts heeft de heer Van Amstel twee goed ingerichte en gerieflijke woonhuizen en een winkelhuis gebouwd, met het front aan den Binnenweg, en zullen aan den anderen kant van de straat een gelijk aantal volgen. In de straat is nu nog gelegenheid voor het bouwen van zes arbeiders woningen. Of de heer Van Amstel deze zelf zal bouwen, of de terreinen zal willen verkoopen, is nog niet bekend. In nummer 11 van den negenden jaargang van het tijd schrift voor Sociale Hygiene, heeft de heer D. E. Wentink de op het gebied van kleine-woningen-bouw, zeer ijverige en vindingrijke inspecteur der volksgezondheid, voor Noord- Holland en Utrecht een belangwekkend artikeltje geplaatst over arbeidswoningen ten platten lande, versierd met een reeks afbeeldingen van goedkoope en toch gezond gebouwde woningen voor den prijs van f1000,— per stuk Het uitgangspunt van den schrijver ook voor zijn nieuwe ont werpen, is een zeer oud type kleine woningen zooals men in Utrecht nog aantreft, zich kenmerkend door het laag neerkomend dak en de geringe hoogte der buitenmuren, welke combinatie eene buitengewone goede bescherming biedt tegen ons ruw en veranderlijk klimaat. Behartens- waardig is de volgende wenk van den schrijver: ieder die dergelijke woningen wel eens gezien heeft zal moeten toegeven, dat zij zich beter aan het landschap aanpassen dan de tegenwoordig op alle dorpen verrijzende wanstaltige producten, voortgekomen uit het brein van den dorps- timmerman, die door invloeden uit de stad, waar de niet- vakman eigenbouwer, den toon aangeeft, alle gevoel schijnt verloren te hebben voor eigen bouwwijze, geba seerd op het karakter en de eigenaardige behoefte van het platte land. Dat kunnen wij, in den omtrek van Haarlem, in ons oor knoopen. Eigenaars van buitenplaatsen en anderen die ten platten lande gezonde goedkoope arbeiders-woningen wenschen te bouwen wordt overweging van dit artikel of overleg met den heer Wentink zeiven aanbevolen. Vrachtrijder Alders v/h Duineveld Sant- Vrachtl'ijdei'S. poort, Jan Gijzenvaart, Bloemendaal, Overveen, Haarlem. Vertrek Bloemendaal 101/2 uur v.m.; Overveen 11 '/2 uur v.m.; Haarlem, Kaasmarkt 4 uur n.m. Op de navolgende plaatsen zijn busjes geplaatst, die on geveer op de er achter geplaatste uren geledigd worden. Bij 't Wapen van Bloemendaal 10 uur, Bloemendaalsche straatweg over Hartelustlaan 10y2 uur, Parkweg bij de villa van Mevr. Huijsser 10y3 uur, Bloemendaalsche weg bij de villa van Mevr. Huijsser Gompertz 11 uur, Over veen villa Zwaansvliet Zijlweg 12 uur. Vrachtrijder van Schagen v/h Slebos Santpoort, Bloemen daal, Overveen, Haarlem. Vertrek van Bloemendaal v.m. 11 uur, Overveen v.m. 12 uur, Haarlem n.m. 5 uur. Op de navolgende plaatsen zijn busjes geplaatst. Bij den heer Staal dorp Bloemendaal, bij den heer Visser Park Bloemendaal, bij den heer Houtgraaf Kleverlaan Bloe mendaal, bij den heer Cassee Zijlweg Overveen. Het ontstaan van de courant, haar ont- ïtr wikkelinq, technische samenstellinq en neteuscliap en J J techniek. haar nut voor de samenleving. I. Wij kinderen van onzen eeuw zouden het evenmin buiten een courant kunnen stellen, als de Romeinen buiten hun circusspeleude courant behoort tot ons leven, zonder dat vel papier zijn wij niet in ons element, zelfs gevoelen wij al zekere ontevredenheid, indien wegens een of andere omstandigheid de courant niet op tijd wordt bezorgd. Zonder er ons rekenschap van te geven hebben wij behoefte aan een courant, en dit niet alleen omdat wij ambtenaren, handelaars of industriëelen zijn. Al hebben we met dit alles niets te maken, toch stellen wij genoegzaam belang in den algemeenen gang van zaken, om gretig naar de cou rant te grijpen. Een dag zonder nieuwsblad is voor menigeen reeds voldoende zich buiten de bewoonde wereld te wanen. Wij zijn zoo aan dezen dagelijkschen bezoeker gewoon geraakt, die ons het nieuws uit alle oorden der wereld komt vertellen, wij vinden dit zoo eenvoudig en tegelijkertijd zoo van zelf sprekend, dat wij bijna geneigd zouden zijn te gelooven dat het altijd zoo is geweest. Toch is de courant, in den zin dien wij tegenwoordig aan dit woord hechten, van modernen oorsprong. Het be hoeft niet gezegd, dat zij de moderne boekdrukkunst niet heeft kunnen voorafgaan zonder deze ware zij een onmo gelijkheid, hoewel men tegenwoordig ook in geval van nood den steendruk zou kunnen toepassen. Een voorbeeld hiervan is het volgende Ongeveer 3 jaren geleden brak te Enschedé bij een drukker tevens uitgever eener courant eene staking uit van letterzetters en boekdrukkers en daar patroon en sta kers het niet eens konden worden besloot de patroon die tevens steendrukker was zijn courant te doen lithogra- feeren. Eenigen van zijn graveurs werden aan het werk gezet en op den gewonen tijd kon de courant verschijnende uitvoering geschiedde voor tijdbesparing natuurlijk geheel in schrijfletter. Een geheel geschreven courant is zeker een zeldzaamheid. Praetisch bruikbaar zou deze methode nooit kunnen worden, niet alleen omdat deze wijze van uitvoering veel te kostbaar zou zijn, maar de geschreven letter is zeer moeielijk te lezen voor het ongeoefende oog. Wij zouden tegenwoordig eerder tot een zetmachine kunnen overgaan van dit kunstgewrocht zullen wij later een beschrijving geven. Wij zouden ons dan zonder de boekdrukkunst geen voorstelling van eene courant kunnen vormen, zij heeft haar zelfs zeer van verre gevolgd, met langzame schreden, en om op grooten schaal tot gemeen goed te worden, zooals heden ten dage het geval is, waren de wonderen noodig die in de laatste jaren door wetenschap en nijverheid zijn gewrocht. Eerst in het begin der 17e eeuw treft men de eerste sporen' van de periodieke pers aan, maar zij voldoet reeds aan zulk een wezenlijke behoefte, dat men met ver trouwen mag aannemen, dat de volken, die achtereen volgens wereldheerschappij voerden en in vreemde landen een spoor van beschaving achterlieten, zooal geen couranten, dan toch ten minste iets moeten gehad hebben, dat tot op zekere hoogte de plaats er van innam. Nog daargelaten de publieke belangstelling en de nieuwsgierigheid, hebben de regeeringen van alle tijden en rijken toch in de noodzakelijkheid verkeerd om hare wetten en besluiten ter kennis van hare onderdanen te brengen. De chineezen, die den naam hebben met velerlei uit vindingen bekend te zijn geweest voordat andere be schaafde volken ze bezaten, zooals met het buskruit, het kompas, de boekdrukkunst, enz., maken ook aanspraak op het bezit van de oudste courant der wereld. //De King-Pau" of //Hoofdblad", nog tegenwoordig uitgegeven te Peking, zou het eerst zijn verschenen in het jaar 911. Zij was voorgeschreven door bijzondere verordening van keizer Quangsoo, en kwam in het begin op ongeregelde tijden uit. Sedert het jaar 1351 is zij wekelijksch verschenen en in gelijk formaat uitgegeven. Zij bevatte niets dan besluiten der raadsvergaderingen, benevens nieuws van het hof, werd omstreeks het midden van den dag verspreid en kostte twee cash, d. i. iets minder dan 1 cent per stuk. Nu verschijnt deze courant 3 maal per dag (morgen-, middag- en avondeditie). De babyloniërs bezaten volgens Flavius Josephus, ge schiedschrijvers, die belast waren dag aan dag het verhaal van de publieke gebeurtenissen te schrijven. Wil men hier reeds den aanvang der journalistiek zoeken, dan kan men met evenveel recht reeds ten tijde van den zondvloed en wel in Noach, het prototype van den eigenaar van postduiven vinden. Aangaande andere oude aziatische volken weten wij nagenoeg niets. Van de naar verstand en hart zoo rijk begaafde grieken, is ons in dit opzicht niets bekendin het algemeen weten wij, dat het hun aan belangstelling in zaken hun land betreffende niet ontbrak, maar hun leven was op zich zelf reeds een voortdurend publiek verkeer en het zich dagelijks bewegen op openbare plaatsen, hun on afgebroken aanhooren van volksredenaars en het bezoeken der vrije onderricht- en spreeklokalen en schouwburgen hield hen voortdurend op de hoogte van de gewichtigste gebeurtenissen van den dag en van het dagelijksch nieuws uit het moreele en politieke leven hunner medeburgers In onze vervolgen zullen wij het o. a. hebben over de [eerste couranten in Nederland, waarbij ons naburig Haarlem een belangrijke rol speelt. Daarna zullen wij eens een vluchtig overzicht geven van de samenstelling en de vei-schijning van groote bladen, wat voor menigeen, die nooit achter de coulissen van een courantenbureau heeft gekeken wetenswaardig is. II. Om de eerste sporen te ontdekken van wat men werkelijk een courant kan noemen moeten wij opklimmen tot de eerste jaren van de 17e eeuw, 150 jaren na de uitvinding van de boekdrukkunst, al is het niet aan twijfel onderhevig, dat er wel vroeger in bijna alle landen soorten geschreven bladen uitkwamen, nieuwsbrieven e. d. Venetië en Frankrijk leverden de eerste proeven van dit soort op van verschillenden aard maar toch van dezelfde strekking. De uitvinding der boekdrukkunst bracht slechts zeer lang zaam verandering in den stand van zaken. Dit feit is moeilijk te verklaren, als men in aanmer king neemt, dat de verschillende soorten van geschreven nieuwsberichten, die reeds zoolang werden uitgegeven, hoe onvolmaakt zij dan ook waren, den weg moeten hebben aangewezen. Men moet waarschijnlijk de reden zoeken in het wantrouwen der regeeringen, die niet zeer genegen waren licht over haar daden te verspreiden en die ongetwijfeld in de courant zooal geen vijand, dan toch zeker een lastige getuige, een dwarskijker zagen. Wel is het spoedig na de uitvinding der boekdrukkunst in zwang gekomen om op losse bladen te drukken beschrijvingen van merkwaardige gebeurtenissen, van voorvallen, geschikt om den weetlust van lezers op te wekken. De godsdienstige hervorming, zoo krachtig in de 16e eeuw, vond in de boekdrukkunst een welkom werktuig en een kracht. De dikke boeken te lang om te schrijven en om gelezen te worden, maalden plaats voor kleine libellen, die men gemakkelijk kon verspreiden, deze kleine stukken werden weder verdrongen door oproepingen, af kondigingen en spotschriften op losse bladen en gewoonlijk slechts op één zijde gedrukt, die men voor weinig geld kon koopen. Van die alleroudste nieuwsmaren, die reeds voor 1550 gedrukt werden, naarmate de gebeurtenissen er aanleiding toe gaven, zijn hier te lande verscheidene be waard gebleven. De meeste bevatten oorlogsberichten, hetgeen ons niet kan verwonderen, immers niets wat de belangstelling in zoo hooge mate pleegt te wekken. De bijzonderheden van een bloedigen veldslag van een langdurige belegering, niet het minst van de gruwelijke plundering en slachting, die op de verovering volgde, waren destijds het geld waard, dat voor die //Tijdinghen" gevraagd werd. Als ge lijktijdige beschrijvingen der feiten hebben zij nog altijd historische waarde, zij liggen aan menig uitgebreid historisch werk ten grondslag. Natuurlijk kwamen zij slechts nu en dan uit. Zij mis sen het kenmerk der couranten, de periodiciteit. De oorspronkelijke benaming //Tijdinghe" werd ten onzent, toen men alles verfranschte en men woorden ge bruikte als renovatie, deductie, thresoor enz., vervangen door het woord courant. Deze verfransching van het echte nederduitsche woord loopmare of nieuwsmare heeft zoowel in grondvorm als afleidingen tot op den huidigen dag in de erkende schrijf taal haar burgerrecht behouden de latere verhollandsching tot //krant" bepaalt zich tot de platte spreektaal. In Duitschland en Engeland zijn de benamingen Zeitung en Newspaper behouden, terwijl de zuidelijke Europeesche volken den karakteristieken naam //Gazette" bezitten. Het woord „nieuwspapier" is bij ons nog slechts in gebruik bij rechtsgeleerden omdat het voorkomt in enkele van onze in 1838 dagteekenende wetboeken. dat. de wind minder te veroorzaken. Ik denk aan de De bacil in diepere tieren en daar de andere zal zij zich Ten 4de, er is Het is niet mee typhusbaeillen dood: en in welke hoeve feiten dat wel georganiseerd leven Nog eens, het doodende stof oo menschelijk ei die van dat gereinigde De onschadelijkhe nemende dat het schaadt. Alvorens de bacil te brengen moeten water het plantaai Daar waar leven is is ook ontbinding, waar gassen ontstr wekker voor. En heidscom missiën drijven. Dat heeft ook te doen in den ja Volgens haar v in het Zoute V( leggen. Dat Zoute V estj duizend liter wate zwavelwaterstof pei gram. Vergis ik Sept. met 5 kilogi De helft van dt bonden kunnen zijn verminderd. Dit schijnt niet den ongunstigen zwangerd water z onderzoek koper afgefiltreerde water De proefneming èn door de gei omdat de h.h. proe recht, om de verl heid water te stel èn omdat bij vooi stof en de lust hoog .zouden zijn Zou de gezond huiverig geworden Getrouwd H. LEMSTRA VAÏ EN J. S. ME Bloemendaal, 14 De Heer en Mev VAN BEUSEKOM bij dezen hunnen har de vele blijken van hun huwelijk onderv Mevrouw MEDE betuigt bij dezen hare voor de vele bewij ling, bij het hu wel ondervonden. Bloemendaal, 14 Zaterdag 23 N 's avond te geven doo Sopraan, en de Ie Violist van he 's Gra Begeleidin 's Gra Het programm van CHOPIN. Gï VYKCKERL1N, NI en PIJZELvic itRUCH en ERN' Entré kaartverkoop dagelijks bij de 1 1 'jncertbureau, W den avond der ui

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 4