I s en OSS vrouw ml II RIVrüM. Woning KERIJ E. djes. Nieuwsblad - - voor - - AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende - gemeenten - HAARLEM. fleverancier. i. VIII M. Servies en Zilver. ireau iafleiders. 1< jaargang ZATERDAG, 23 NOVEMBER 1907 No. 15 van a bij brand, roeii'ng, Bad en Huis- in alle last en onaan- nden, verlost. .dillg, ook 's Winters, Huishoudel. Nieuws. op adres te letten. den Aerdenliont c.a. PATISSIER, CUISINIER tegenover hotel Bloemendaal. >RT, Tel. 59. ■ng van Motoren. erzeRerd zijnde ERANCIERS, n 1543 feestd. 5.45 v/m 9.35 feestd. 5.35 v/m. ïhe vaart), n U.IO v/m. 5.10 n/m. ag's niet). Het Bloemendaolscti Ueekblad Prijs per halfjaar fl.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.lO Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsclie weg 227. Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:■ Het vervolg van ons artikel over »Zui- Aail de lezers, vering van sloot en grachtwater", moet tot ons leedwezen wegens plaatsgebrek tot het volgend nummer blijven liggen; eveneens bet vervolg o]i bet artikel De geschiedenis der courant". Bloemendaal. Zondag 24 Nov. Courses te Woest- Ageilda. duin. (Laatste maai). 27 Nov. 7 uur, Borski-Sillem-stich- ting. Vei loting handwerken Marthakrans. Donderdag 28 Nov. 1V2 uur. Gemeenteraad. Donderdag 28 November 's avonds 8 uur, vergadeiing van den Chr Nat. Werkmansbond in >Maranatha". Haarlem. Schouwburg Jansweg, Zaterdag 23 Nov. 1907. s>Eenzaam". Drama in 3 bedr. van Fabricius. sOpstan- ding." Tooneelspel, aanvang 71/3 uur. Dinsdag 26 Nov. Berliner Bühnen Künstler »Frtih- lings Erwaehen". Aanvang 8 uur. Donderdag 28 Nov. Residentie Tooneel »Jonge juffrouw Josette m'n vrouw." Aanvang 8 uur. Brongebouw Zondag 24 Nov. Mottige Janus". Aanvang 7 uur. Donderdag 2,8 Nov. Concert stedelijk muziekkorps dir. Kriens met medewerking van »Mej. Warnier" piano Aan vang 8 uur. De Kropn. Zondagmiddag 24 Nov. 2 uur, buiten gewoon middagconcert te geven door het Nieuwe Bömische strijkkwartet. Zondag 24 Nov. 8 uur Ned. Operette Ensemble De Dochter van den Tamboer-Majoor". Dinsdag 26 Nov 8 uur. Weldadigheidsconcert ten voor- deele van Dr Scheurers Hospitaal te Batavia. Vrijdag 29 Nov. 8 uur. Lezing soc.-dem.-Arb. Partij. Mr. Troelstra. Museum van Kunstnijverheid: (Rotonde). Ten toonstelling van gedreven koperwerk der firma Dikkers te Hengelo. Burgemeester en Wethouders der ge- i Ambtelijke mcente Bloemendaal maken bekend, dat mededeelingen. een afschrift van het kohier schoolgeld over het derde kwartaal 1907, goedge keurd door gedeputeerde staten van N.-Holland, bij bun besluit van dén 13 November 1907, no. 30, gedurende vijf maanden, van den 20 November 1907, tot en met den 20 April 1908, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Bloemendaal, den 20 November 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd: De Secretaris, De Burgemeester, C. J. de Groot. L. S. A. Bas Backer. Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg, van 1 sen en 2 uur behalve Zon- en Feestdagen, spreekuren. R L van Beusekom) Zandduinvveg, Tot nader aankondiging afwezig. J. Th. Born water, Overveenscheweg, van 12 uur, be halve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 1— 2 uur. behalve Zon- en Feestdagen. W..., C. J. Verhulst, Noorderstationsweg, dagelijks van 12—1 uur. De begrooting voor Ned. Oost-Indië aan- Binnenlandsch genomen zijnde, heeft de 2de kamer zich Overzicht. begin dezer week bezig gehouden met die van Suriname, Cura9ao enz. De heerên Van Ko), Van Deventer, Van Vuuren en Van Doorn, hadden het leeuwenaandeel in het debat. Veel bijzonders werd er niet in het midden gebracht en de minister had een gemakkelijke taak om zijne begrooting te verdedigen. Op Bonaire schijnt het nog een armzalige toestand te zijn, altijd volgens den heer Van Kol. De heer Van Deventer drukte zijne bevreemding er over uit, dat er nog straifen vierden gegeven voor het houden van heidensche dansen en het uitoefenen van afgoderij. De uitdrukking dansen, schijnt, en dit gaf de minister toe, niet goed gekozen. Het komt evenwel er meer'op aan om de gevolgen van de opwinding die deze dansen ten gevolge hebben te beletten. Er schijnt sprake van te zijn dat erin Suriname een centrale suikerfabriek wordt opgericht en wel zonder subsidie van regeeringswege, daar dit volgens den minister tegen de bepalingen der suiker- conventie zoude' indruischen. De heer Van Doorn had op steun zeer aangedrongen De kamer is thans bezig de andere be grootingen af te handelen, van vele kanten moest de minister van buitenlandsche zaken aanmerkingen vernemen op zijn beleid, dat men niet energiek noemde, alles werd in over weging genomen, zonder dat er van resultaten sprake was. In Sneek zijn de verschillende partijen druk in de weer hunne candidalen voor de aanstaande kamerverkiezing te stellen, i e anti-revolutionnairen zouden dr. A. Kuyper, de liberalen mr. Ferf, oud burgemeester van Franeker stellen, terwijl de socialisten nog geen candidaat hebben genoemd. De christelijk-bistorische partij werd door hare leiders geheel vrijgelaten. De tegenwerking der anti-revolutionnairen in Schiedam heeft hij de christelijk-bistorische partij mis schien kwaad bloed gezet, terwijl de persoon van dr. Kuyper door zijne geestverwanten, die met hem door dik en dun gaan, wat te veel op den voorgrond wordt gesteld, iets wat zelfs door verschillende leden der anti-revolutionnaire partij niet met instemming begroet vyordt. Mr. Fabius, professor aan de vrije universiteit Schijnt tot die leden te behooren en zoq zijn er velen in den lande, die in dezen oud-minister een gevaar zien voor hunne be ginselen, ja voor de volksvrijheid en niet willen mededoen aan de vergoding van een persoon. Het interpelleeren van sommige partijgenooten in de 2de kamer der staten-generaal, over het niet benoemen tot de een of andere hooge waardigheid ter gelegenheid van zijn 70-jarig feest, heeft o. i. dr. Kuyper geen goed gedaan. Hij kan uitroepen: >van je vrienden moetje het maar hebben 1" Dr. Kuyper heeft voor de eer bedankt om candidaat te zijn in Sneek. Dat hij evenwel achter de schermen druk doende blijft, zooveel mogelijk van zijn ouden invloed te behouden, meenen wij te bespeuren in het gebeurde bij de benoeming van een griffier voor de staten van Overijssel. Het schijnt dr. Kuyper te zijn, die zijn beschermeling den onsympathieken anti-revolutionnairen propagandist mr. Sybrandi in die post hoopt te schuiven diens naam kwam niet op de voordracht van gedeputeerde staten vóór, in dit college schijnt zijn naam wei genoemd, doch Uauelglr fel bestreden te zijn op grond van zijn uit een verkiezingstrijd minder gunstig bekend verleden, 2 der 3 anti-revolutionnaire leden van ge deputeerde staten hebben toen medegewerkt tot een voor dracht zonder mr. Sybrandi's naam; doch wat gebeurt? bij de stemming over die voordracht wordt zij naar gedeputeerde staten teruggezonden, omdat, al werd dit niet uitgesproken, mr. Sybrandi's naam daarop niet voorkwam. Het schijnt in de lucht te zitten, dat partijbelang gesteld wordt vóór redelijke samenwerking in het algemeen belang. Wat zal 1908 een rampjaar voör ons land worden, als dan weerde partijhaat wordt opgezweept en twee volksdeeien tegen elkan der in het harnas worden gejaagd! Onwillekeurig rijst onder dit geharrewar bij menig rustig burger de vraagzullen wij nog aan politiek doen of zullen wij liever wachten tot na rampspoedigen partijstrijd alles in ons land in het hon derd loopt en lieden met gezond verstand uit verschillende partijen de handen ineen slaan om algeheele verwarring, burgeroorlog misschien, te vooikomen? De groote verliezen die in ons land door de daling van vele fondsen zijn geleden, beginnen zich reeds te doen ge voelen in de cijfers der rijksontvangstenaan de voortdu rende stijging der inkomsten schijnt een eind gekomen te zijn, en de regeering, en vooral de kamers zullen er op be dacht moeten zijn, het vele wenschelijke te toetsen aan het mogelijke. Wij houden ons hart vast, als het in Rusland eens tot eene finantieele catastrophe komt, de verliezen die nu geleden zijn, zullen dan daarbij in het niet verzinken en er zal een deel van ons volk getroffen worden, dat niet speculeert, maar kalm zijn Russen in fortefeuille houdt en dankbaar is als er maar coupons te knippen zijn die betaald worden. Zij mogen zich wel eens afvragen of er waarborgen aanwezig zijn dat die betaling zal bestendigd worden De duitsche keizerin is de gast geweest van ons vorsten huis op het Loo, 's avonds vertrok hare majesteit weder naar Duitschland. De ontvangst was overal hartelijk. In IJmuiden waar H. M. aankwam, waren duizenden reeds in den morgen saamgestroomdaan het gejubel kwam geen einde. (Zie onze rubriek Uit andere gemeenten). Japan. Den Japanners die bij de jongste Blliteillaildscll onlusten in Vancouver materieele schade overzicht. hebben geleden, is door het canadeesche gouvernement f26000— uitbetaald ge worden, terwijl de schuldigen streng gestraft zijn. Een en ander heeft in Japan een gunstigen indruk gemaakt. De Mikado heeft een open brief gericht aan zijne onderdanen op de Sandwich-Eilanden (110.000 thans reeds in getal), waarin hij hen aanspoort om als het noodig mocht blijken, zich zeiven moedig te geven vóór hun land, zoodat de glorie van den keizerlijken troon kan worden opgehouden en gehand haafd. Dit manifest heeft alom in den archipel ontroering veroorzaakt en werd door de Japanners op Hawaï met veel geestdrift ontvangen. Het heeft er veel van of dit het ant woord is van den Mikado op het zenden der amerikaansche vloot, naar de Zuid Zee De Californiërs en Canadezen zijn in ieder geval nu gewaarschuwd dat Japan zich niet zal laten be eedigen, en als gelijke der andere groote mogendheden wil behandeld worden. In Formosa hebben de Japanners nog opstanden der inboorlingen te onderdrukken. Formosa is het groote kamferland. Rusland. De Ltijksdoema is door Goloebjef namens den Czar in het Taurische paleis geopend. De Octobristen, (de gematigde partij) hebben in deze Doema verreweg de over hand, hun candidaat werd met groote meerderheid tot voorzitter gekozen. De Czar heeft er zich niet aan gewaagd om de leden der Doema in het Winterpaleis te ontvangen, wel teekenend voor den toestand in Rusland. Een groote bhand is op een der rijkswerven in Peters burg uitgebroken. In Italië staat thans voor den Senaat terecht den oud minister Nasi, met zijn secretaris Lombardo, beschuldigd van gedurende zijn ministerschap 's lands gelden te hebben verduisterd. Deze Nasi is een Siciliaan en wordt door zijne landgenooten, niet alleen voor onschuldig gehouden, maar beschouwd als slachtoffer van allerlei intrigesde schuld van Nasi is evenwel overtuigend bewezen, toch is het nog de vraag of Nasi zal veroordeeld worden, omdat men bang is voor de wraak der Siciliaansche vendetta. De elementen hebben in Italië blijkbaar nog niet uitge woed, in het zuiden zijn weder aardschokken gevoeld, groote schade in het noorden en zuided is aangericht, velen zijn dakloos geworden. In Belgie zal de overname van den Congostaat thans wel spoedig in de kamers aan de orde komen. De Congo- regeering beweert dat de inkomsten 100 millioen franc bedragen en de uitgaven 21/2 millioen 'sjaars. Deze cijfers zullen nog wel eenige bestrijding vinden in de volks tegenwoordiging. Koning Leopold is weder in Brussel teruggekeerd. In F r a n k r ij k is de interpellatie over de marokkaansehe kwestie zeer ten gunste van het gouvernement afgelooc n Met groote meerderheid werd het vertrouwen -n de maat» regelen door de regeering te nemen uitgesproken. De overname der kerkelijke goederen brengt nog vele gemoederen in de kamer in beweging. Ullmo, een zeeofficier, die de door hem gestolen stukken aan Duitschland wilde verkoopen, en ten deele verkocht heeft, is tot een volledige bekentenis gekomen. De ontvangst in Engeland van het Duitsche keizer paar is schitterend en hartelijk geweest. De werkeloozen en sociaal-democraten hebben betoogingen gehouden gedurende de intocht. De keizer zal nog een week langer voor herstel van zijn keelaandoening in Engeland blijven. De keizerin ging eerder naar huis. De minister-president Campbell Bannerman, is plotseling ziek geworden. Men vreest voor een aandoening van het hart. In elk geval zal hij een geruimen tijd rust moeten nemen, alvorens zijne werkzaamheden te kunnen hervatten. Nu de vredesconferentie niet tot gelijdelijke ontwape ning heeft besloten, zal Engeland doorgaan met het verster ken zijner vloot, dit verklaarde de minister van marine op een feestmaal van den kamer van koophandel in Londen. Pres. Roosevelt in deVereenigde Staten blijft erbij, zich een nieuwe presidentskeuze niet te laten welgevallen. Zeer verlangend is men naar de boodschap d e hij bij het openen der zitting van het congres zal uitspreken. De crisis in de finantieele wereld schijnt tot staan ge komen te zijn, van nieuwe stakingen van betalingen verneemt men in de laatste dagen niet meer. Brian, de candidaat der democraten bij de vorige verkie zing, heeft zich weder bereid verklaard een candidatuur voor het presidentschap te aanvaarden. De trust-koningen doen het onmogelijke om Roosevelt en zijn medestanders zwart te maken. In den staat New-York heeft de Tammany-club hare candidaten verkozen gezien. Te San Francisco zijn hun candidaten gevallen. Zooals men weet werkt de Tammany club door kuiperij en omkooperij in het groot. Mac Kenney, een lid van het congres, die de Philippijnen heeft bezocht, dringt er bij zijn landgeDooten zeer op aan om de rechten op suiker en tabak door de Philippo's inge voerd in Amerika geheel te doen vervallen. Mac Kenney noemt de Philippijnen als de vruchtbaarste landen der wereld en spoort zijn medeburgers aan de Philippo's te helpen om de rijke bronnen van welvaart te ontginnen. In Oosten rij k-H o n g ar jj e is de oude keizer Frans Joseph weder geheel hersteld en hij zal zijne werkzaamheden, die vele zijn, weder spoedig kunnen hervatten. Voor Oosten- rijk-Hongarije een geluk, want in deze monarchie met hare vele nationaliteiten, is de keizer de eenige persoon die ge noeg overwicht bezit over zijne onderdanen, dat zij elkaar zoo wat verdragenthans hebben de Hongaren weder veel last van de Kroaten terwijl in Trente, de hoofdstad van italiaansch Tirol,-de Italianen weder betoogingen houden om een ifaliaansche Hoogeschool te krijgen, en liefst ge heel italiaansch Tirol bij Italië in te lijven. De schoone leuze der Zwitsers, »wir wollen sein ein einzig Volk von Brlideren," is nog niet de leuze der Oos tenrijkers, Hongaren, Kroaten, Czechen, Italianen enz., en zal dit, naar wij vreezen wel nooit worden. i

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 1