DE EENV( ST. NIC CONCE Jonge Juffrouw m'n Vron INRICHTING WONIP Advertenl „DE KRO) Sevcik-Qua Ensemble Jas gerliner jjfihnenli FRÜHLING! ERWA Hondenh fff- De Nieuwe Muziel Residentietf BLOEMENDA Burgerlijke Stand. T" D°nd%rdag 14 ^ov' tot J Donderdag 21 November. Bevallen: N. BeekVreugdenhil, z.E. M. A. J. RoozenEldering, z.A. M. VrijVan Brussel, z.C. de VosVisbeen, z.E. BakkerBonnema, d. Getrouwd: H. L. van Beusekom en J. S. MederE. Walter en J. Chr. de Vries; J. H. van der Veldt en C. M. J. Maas. Voor een beginner in het imkersvak Bijenteelt. is de koningin niet gemakkelijk te ont dekken tusschen de duizenden andere bijen. Wel is zij grooter en forscher dan een arbeidster, is haar kop ronder en haar borststuk breeder, maar zoo licht ziet men een dar, («hommel" zegt nog menige imker ver keerd) voor de koningin aan, vooral wanneer deze be vrucht is en daardoor breeder aan het achterlijf, evenals de dar. Toch is de koningin van den dar gemakkelijk te onder scheiden, zoo goed als van de arbeidsters. Ze is van boven donker-bruin, terwijl de ringen aan den buik lichter van kleur, meer geelachtig zijn. Vooral lette men op de vleu gels, welke kort zijn en het achterlijf maar voor de helft bedekken. Ook heeft ze langer en krachtiger pooten, wat ook noodig is, daar zij bij het eierleggen voortdurend over de raten wandelt. Zij mist echter de «korfjes" aan de poo ten, welke men bij de werkbijen aantreft, in welke holten aan de buitenvlakten der achterpooten de bijen het stuif meel in balletjes naar den korf brengen Wel heeft de koningin een angel, maar hiervan maakt zij hoogst zelden gebruik alleen in den strijd met een mededingster naar de kroon tracht ze deze met haar angel in het lichaam, zoo mogelijk in het borststuk te boren. De koningin is, gelijk we reeds vroeger vertelden de eierlegster. Buiten de korf, in de vlucht, wordt zij door een der darren bevrucht, maar niet met een van «eigen bloed," maar uit een andere korf: de natuur zorgt alzoo voor een gezonde en krachtige nakomeling schap. Is de koningin van haar bruidsvlucht teruggekeerd, dan kan zij al spoedig met eierleggen aanvangen. In iedere cel legt zij een eitje, dat uit den eierstok (zoo heeft zij er twee), door den eileider gaat, en dan al of niet een sperma deeltje ontvangt. Het sperma is aanwezig in een blaasje, waarin het bij de bevruchting door den dar is gekomen. Wordt nu door een spierdruk een dier millioenen sperma deeltjes met de kern of het eitje vereenigd, dan is dit be vrucht en kan daaruit een arbeidster of een koningin geboren worden. In het tegenovergestelde geval, wanneer dus het eitje niet met het sperma in aanraking komt, ontwikkelt zich een dar. Zoo is althans de theorie. In de a.s. raadsvergadering waarschijn- Gemeentebestuur, lijk te houden op 28 November a.s. zal de heer A. J. van de»- Plier als gemeente-secretaris worden beëedigd. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 24 Nov., Kerknieuws. voorm. 10 uur en 's avonds half zevrn Ds. J. A. van Leeuwen. 81. Kerk te Overveen. Zondag 24 Nov. voorn. 7 en SI n :r Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis8 uur Vespers. R IC. Kerk te Vogelenzang. Zondag 24 Nov. Kerkelijke dienst te 7^ en 10 uur. De heeren Lhotsky, Prochazka, Vaska en Muziek. Moravec vormende een nieuw boheemsch strijkkwartet, geven Zondag 24 dezer in de Kroon te Haarlem, een buitengewoon middagconcert, voor leden van Bach voor verminderden prijs 1.toeganke lijk. Artisticiteit en samenspel, worden door de duitsche, fransche, zwitsersche en hongaarsche pers zeer geroemd. Het programma luidt aldus: Haydn, op. 76 n°. 5 D-dur. Dvorak op. 96 F-dur. Schubert op. posth. D-mol (Der Tod und das Madchen). Voor ernstige liefhebbers van muziek een schoone middag. J.l. Woensdagavond gaven de heeren Harold Bauer, pianist en Pablo Casals, cellist een concert in de concertzaal de Kroon te Haarlem. De zaal was met honderden belang stellenden gevuld. Welnu deze belangstelling was hier zeer zeker niet misplaatst. Het programma werd ge opend met de overbekende F-dur Sonate voor cel en piano van Brahms. Zulk een vertolking is zeldzaam, nooit hebben wij dit werk zoo schitterend en zoo vol poëzie uit hooren voeren, een samenspel wat wij gerust volmaakt kunnen noemen. Daarna hoorden wij eene Sonate voor violoncel met klavierbegeleiding van Valentini. Zou er één cellist met den heer Casals vergeleken kunnen worden Zou er één cellist zoo'n nobelen toon bezitten, zoo'n stokvoering, zoo'n afgeronde techniek Wij zouden haast neen durven zeggen en de begeleiding, zou zij in betere handen kunnen zijn, dan in die van Bauer? Hierna speelde Bauer de 8 Fantasiestiieke op. 12 van Robert Schumann. Welk een tech niek en hoe uiterst fijn weet deze pianist zijne klankeffecten te berekenen. In het 2de deel werd eene kleine verandering gebracht; de heer Casals speelde in plaats van Aria van Joh Seb. Bach, Sarabande van Bach en in plaats van Rondo op. 94 van Anton Dvorak, Sicilienne en Papillon van Taurée. De heer Bauer speelde in 't tweede deel Prelude, Fuge et Variation op. 18 van Franck-Bauer en van Chopin de Fantasie Polonaise op. 61. Beide kunstenaars genoten een ten volle verdiend succes. Bij deze uitvoering trof het ons hoe de muziek veel be grijpelijker wordt door eene volmaakte vertolking, de aan dacht der aanwezigen was ook onverdeeld is het wonder dat de schouwburgen leeg stroomen en de concertzalen ge vuld zijn en toch hoe jammer is dit. De verloting van de handwerken, ver- Plaatselijk vaardigd door de dames der Marthakrans Nieuws. te Bloemendaal, zal Woensdag-avond 27 November te zeven uur gehouden worden, in de bewaarschool der Borski-Sillem-Stichting, in de Schoollaan. De prijzen liggen dien dag 's middags van 2 tot 4 uur ter bezichtiging in genoemde bewaarschool. Het bestuur van de afd. Meerenberg der Nederlandsche Verplegers vakvereeniging heeft een verandering ondergaan en is nu als volgt samengesteld: 1ste voorzitter is br. J. K. Pilaar, 2de voorzitter br. P. Swarts, secretaris br. B. 60 de Vries, penningmeester br. II. Harteveld en commissaris br. E. v. d. Vijgh. Zondag 17 dezer werd een lezing gehouden door br. D. K., oud-lsten verpleger van Meerenberg, met 't onder werp: «Iets over verpleging". Spreker zette hierin uiteen wat de plichten van een goed verpleger zijn en gaf hiervan een mooi schema aan. Aan 't eind zeer toegejuicht, werd spr. door den lsten voorz. namens de afd. Meerenberg hartelijk bedankt voor zijne schoone en leerrijke rede, en wekte br. Pilaar alle aanwe zigen, niet-leden der N. V. V. tot aansluiting op. De collecte voor de lighal-commissie in onze gemeente heeft tot nu toe niet minder opgebracht dan 704.85, waaronder één gift van 200.vermoedelijk is dit nog niet de einduitslag, daar een der dames (in den Aerdenhout) nog niet geheel gereed is. Haarlem zal moeite hebben dezen uitslag in eene behoor lijke evenredigheid te evenaren. Overveen. De heer F. van Twisk 1ste luitenant bij de vesting-artillerie in garnizoen te Amsterdam, is geslaagd voor de acte wiskunde M. O. K. 1. Met 1 Dec. wordt de heer van Twisk overgeplaatst naar Dordrecht. Een vermogende familie alhier liet aan de O. L. S. te Overveen vragen, of zich ook een jongen wilde beschikbaar stellen voor huiselijke bezigheden te verrichten van 's mor gens 7 tot half 9 en van 4 tot 6 uur 's avonds. De vorige adspirant-huisknecht, verdiende voor dat baantje 75 cents per week. 't Ware te wenschen, dat zulke kinder exploitatie werd nagelaten. De boevenbende die thans te Haarlem Politie. in arrest zit, bestaat o.a. uit onze vol gende landgenootun Wouter Bosch, sla ger aan de Schagchelstraat, Adrianus van Akkooy en Hendrik Stiphout, allen verdacht van inbraak op Rolland en wat de twee laatsten betreft ook van die te Vogelenzang bij den heer Lucas. Deze en zijne vrouw hebben hen erkend met een kaars in de hand des nachts voor de linnenkast staande. Sporen van verder onderzoek schijnen te leidtn door de herberg des heeren Paulên aan het Begijnhof, alwaar de heeren nog al eens komen om hun biljartje te spelen en de courant te lezen. In den Haag zitten nog 3 Haarlemmers in de gevangenis voor de inbraak te Zoeterwoude, voor rijwiel diefstallen zitten 5 stuks3 voor de aanranding der oude herbergierster aan de Kleine Houtstraat, 2 voor de inbraak aan den Koninginnewegde heeren Pool en Kiekens die onlangs aan het staatspoorwegstation te Amsterdam trachtten te ontsnappen, waren uit Groningen onderweg om in hooger beroep terecht te staan vóór een misdrijf te Haarlemmermeer gepleegd met uitzondering van twee lieden uit Haarlemmer meer die in voorarrest zitten voor een inbraak overdag bij een boer gepleegd, zijn alle vorenbedoelde lieden Haarlemmeis. Er is in Haarlem iets ijiet in orde, geen andere stad herbergt zooveel gespuis. Het Hrl. ügbl. schreef Vrijdag avond wel dat er nog een 60-tal zulke lieden onder politie toezicht staan. Aangezien alleen de gelegenheid de dief maakt, moet er dus in Haarlem gelegenheid gelaten worden aan die lieden om aan hun bestaan te komen, dit wijst op besliste fouten in de sterkte, kunde of de organisatie der Haarlemsche politie. Het verwondert ons, dat de Haarlemsche gemeente raad dit eenvoudig langs zijn kant laat gaan, alsof hij niet door het instellen eener enquête alle gelegenheid had de oorzaken dezer kwaal op te sporen. 1 Sommige Haarlemsche bladen roemen de Bloemendaalsche politie, met name de politiedienaren Smits en Louisse met betrekking tot het opsporen van verschillende misdadigers die te Haarlem thuis beboorendie bladen moesten dit niet doende Bloemendaalsche politie doet met ijver en met genoegen haar plicht, maar vooi'al omdat de p ditie- mannen van Bloemendaal deel uitmaken van een goed corps, waarin hun ijver op prijs wordt gesteld en waar hun vol doende vrijheid van beweging wordt gegund, hebben zij succes van hun werk; het te doen voorkomen alsof men te doen met enkele coryfeeën is niet juistmen vergete niet, dat het succes der Bloemendaalsche politie zoo opvalt in tegenstelling met wat de politie van andere plaatsen tot stand brengt. Dat dit vaak weinig is, of daarvan weinig hekend wordt, vindt niet altijd zijn oorzaak in de personen der politie-dienaren. Onze politiemannen vragen geen lof, maar medewerking, zij zijn niet ijdel, maar naijverig op het afleveren van goed werk. De Spaarnebode bevatte een sensationeel bericht omtrent een beweerd anarchistisch complotje, beraamd in verband met het bezoek der duitsche keizerin aan ons land en zoo genaamd verijdeld; men zij voorzichtig met dergelijke mededeelingen indien het eens bleek, dat zulk een bericht uit den koker van een politieman kwam en geen grond van waarheid bevatte, zou de uitwerking daarvan dan niet ge heel anders kunnen zijn, dan men zich voorstelde'? IJrl. Dgbl. had een sensationeel bommen-berichtjedie geschiede nis van een te Rijswijk gevonden bom schijnt geheel uit de lucht gegrepen te zijndit komt er van wanneer men in de eerste plaats er op uit is zijne lezers te prikkelen, niet om hen in te lichten; alsof de eenvoudige werkelijk heid niet sensationeel genoeg ware. B. V. V. Bloemendaal speelde Zondag Sport. 17 November haar derden wedstrijd voor de le klasse N.H.V.B. en wel tegen H. F. C. III te Haarlem. Beide partijen speelden vrijwel gelijk op, maar Bloemen daal begon langzamerhand het spel te verplaatsen en drong H. F. C. op haar helft terug. Door de goede verdediging van H. F. C. kon Bloemendaal slechts ééns scoren, zoodat de rust met 1—0 in haar voordeel inging. Na de rust dezelfde vertooning en scoorde B. V. V. nog eens door een schot van den rechtsbuiten. Kort voor het einde kwam H. F C. flink opzetten en wist haar eenigen goal in den wedstrijd te maken. B. V. V. won alzoo met 2 1 en heeft hierdoor hare positie op de eerste plaats niet weinig versterkt. Het opera-concert van Zondag 1.1. ge- Tooneel. geven door de beste krachten van de Nederlandsche opera, mag zeker goed geslaagd heeten. Het succes kon dan ook niet uitblijven met de medewerking van mej. Irma Lozin. Zij heeft in «Car men" ons ook reeds doen genieten van haar mooie stem. Ook de heer en mevrouw Van den Hoeck waren werkelijk goed, terwijl de heer Pauwels eerst na de pauze op dreef kwam. «Die goede Buitenlui" van Victorien Sardou kwam Don derdag voor het voetlicht in den Schouwburg Jansweg, dooi de koninklijke vereeniging «Het Nederlandsch Tooneel". Het stuk is zeer lang, eerst om kwart over elf zakte het scherm voor de laatste maal, er is vlug en goed ge speeld en allen komt een woord van lof toe. Of het stuk ook tot artistiek werk aanleiding gaf is een andere vraag. Wij zijn op dit punt nu eenmaal niet verwendwij eischên in ons land van het tooneel nog te weinig. Haarlem. In het museum van kunst- Uit andere ge- nijverheid te Haarlem was de voiige meenten. week tentoongesteld een kanten kiaag waarvan ontwerp en teekening gemaakt waren door een der damesleerlingen van de aan genoemd museum verbonden school voor kunstnijverheid, terwijl de uitvoering plaats had op de nederlandsche kantwerkschool te 's-Gravenhage, onder de bekwame leiding van de direc trice mejuffrouw L. W. Nulle. Dit merkwaardige werkstuk leverde het bewijs hoe twee inrichtingen van kunstonderwijs op praktische wijze samen kunnen werken, teneinde een kunstwerk tot stand te brengen, dat der nederlandsche kunstnijverheid tot eer strekt. Men zal dan ook met belangstelling vernemen, dat de kantindustrie hier te lande, dank zij de krachtige pogingen van het bestuur, der kantwerkschool te 's-Gravenhage, in ons land weder vasten voet krijgt en dat op de nederlandsche kantwerk school tal van vlijtige handen bezig zijn om fraaie werk stukken af te leveren. In de rotonde van het museum van kunstnijverheid zullen de gedreven koperwerken van de firma G. Dikkers te Hengelo Zondag aanstaande voor het laatst te bezichtigen zijn. De verzameling bevat schotels, vazen, borden en allerlei huisraad, dat uit de hand gedreven en versierd eene bizon- dere bekoring verkrijgt. Belangstellenden en vaklieden zullen dan ook met genoegen deze voorwerpen in oogenschouw nemen. Zondag is de toegang kosteloos. Hedenavond opent de nieuwe winkel voor verplegings- materiaal van den heer Mathot, aan de Groots Houtstraat. Onder de hoogst welwillende leiding van den architect dei- verbouwing, den heer P. Kleiweg Dyserinck, waren wij in de gelegenheid de nieuwe inrichting te bezichtigen wij ver lieten de zaak met een gevoel van welbehagen, gewekt dooi de goede smaak en de degelijkheid in den gepraesteerden arbeid ten toon gespreid en door den bloei dezer zoo nut tige zaak, in welke de lijdende menschheid van Haarlem en omstreken zooveel baat kan vinden, nu nog zooveel meer dan vroeger. De winkel is (bij een breedte van 9,30 M.) niet minder dan 14,60 M. diep Aannemer van den verbouw is deheè| H. London; wat de verschillende onderdeelen betreft, bijna alles is Haarlemseh werk; de teakhouten onderpui en de binnenbetimmering zijn geleverd door den heer Beceari, de beeldhouwer Veldheer maakte het beeldhouwwerk, dat in deze zaak van veel beteekenis is omdat de architect de goede van piëteit getuigende gedachte had het geheel te houden in den oorspronkelijken bouwstijl (Lodewijk XV); midden in den winkel is Boerhaave's portret in relief gebeeldhouwd aangebracht, naar een zeldzame ets die zich in Teyler's museum bevindt. Een andere antiquarische eigenaardigheid, waarin de heer Gonnet genoegen zou scheppen, is een reproductie van de schilderij van Nicolaas Hals in het stedelijk museum, voorstellende den gevel van het perceel (destijds een apothekerswinkel, genaamd «Stadt Breda") in zijn oudsten toestand, en door de firma Sabelis Co. geëtst in glas in de deur, toegang gevend tot het kantoor. De heeren Heringa en Wütrich leverden onder toeziciit van den heer Bellaar Spruijt, de electrische verlichting. Het geheele per ceel is, voorzoover geen woonhuis voor den heer Mathot, tot op de derde verdieping, waar een enorm, gevuld magazijn is met lift naar den winkel, aan de zaak dienstbaar gemaakt. Wij wenschen den heer Mathot behalve veel menschen met natte voeten, die overschoenen noodig hebben, een enorm aantal zieken met honderdlei kwalen. die hij voorspoedig kan helpen genezen of verlichting geven van hunne pijnen. In Teylers's stichting hield prof. Dubois Woensdagavond een belangrijke voordracht over de bolvormigheid der aarde voor een klein publiek. Hoe is het mogelijk zouden wij zeggen, dat in een stad waar zooveel duizenden dorsten naar kennisKiest het bestuur van Teyler's stichting zijn publiek niet in wat te engen kring? Blijkens eene advertentie in het Handelsblad zal binnen kort te Haarlem de zeer belangrijke veiling van machiueriën, gereedschappen en vervaardigde speelgoederen plaats hebben van de blik en emballage-fabriek aan het Spaarnetot op den laatsten dag had de fabriek druk werk. IJ muiden. Op 19 Nov. 's morgens half negen, kwam het prachtige jacht de Hohenzollern" statig binnen de pieren uit de mist te voorschijn en lag korten tjjd daarna veilig gemeerd in de haven. Tal van belangstellenden, ingezetenen zoowel als vreemde lingen, waren herwaarts gekomen, om getuige te zijn, van het groot^che schouwspel en verbeidden ongeduldig het uur waarop H. M. het jacht zou verlaten om de visscherhaven in te varen met de keizerlijke barkas, om vervolgens dooi de overdekte gang, in de keizerlijke trein te gaan, en de reis naar 't Loo te vervolgen. Kort na de aankomst van het jacht, maakte de duitsche gezant von Schlözer zijn opwachting bij de keizerin en even daarna verscheen H. M. aan dek, hartelijk verwel komd door het talrijke publiek. Minzaam neigend dankte de vorstin voor deze verwelkoming op hollandschen bodem en nadat zij zich weder in haar ver trekken bad teruggetrokken, klonkpn de tonen van het duitsche volkslied, gevolgd door het oude Wilhelmus. Omstreeks half elf v van het jacht, de état- waar de keizerin afsche Ignenobl. Aan wal compliment de H. IJ. S. M„ en aangeboden door een j heer Westerwoudt. Kwart voor elf klc hartelijkst toegejuicht den weg, spoorde de uit, tijdens de korte van het pantserfort dri Z. M. 's schip Königbi lag beantwoord. Ter begroeting wai opperstalmeester van burgemeester dezer g Concertburec Concertza Zondag 24 Novemb des middags te te geven door Nieuwe Böhn Streichquari Programma HAYDN, op. 76 N°. 5 RAK, op. 96 F-dur. SCH posth. D-Mol. (Der To Miidchen). Prijzen der plaats le Rang 2,00, 2e R Leden der Haarl. Bac en van de Maatschappij Toonkunst op alle rangen Plaatsbespreking Zater< van 103 uur en Zondag af 's morgens 10 uur. Dinsdag 26 Not Eine Kindertragödie (16 Bildern; von FRANK WED Directeur: HANS K Aan Balcon en Stalles f 4.- 3 Parterre 2.2 Amphitheater 1Gaa Donderdag 28 II Dir.: HENRI BRON Succes blijspel in 4 be< Paul GaVault en Robe Gewone prijzen. A Ter overname gevraa Franco brieven met grootte en prijs, No. 6 mendaalscli Weekblad. VAN

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 2