Nieuwsblad - - voor - - AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende - gemeenten - jaargang ZATERDAG, 30 NOVEMBER 1907 No. 16 Hel Bloemendoalsch Weekblad Prijs per halfjaar fl.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.lO Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsclie weg 227. Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 157. -:- W Zij, die zich thans abonneeren, ontvangen tot I Januari „Het Bloemen- daalsch Weekblad" GRATIS. Haarlem. Concertzaal«De Kroon". Zaterdag Agenda. 30 November. Afscheids-concert van het nieuwe Böhmische streichquartet «Sevcik Quartett", met welwillende medewerking van den heer Julius Röntgen (piano). Aanvang 8 uur. Schouwburg Jansweg. Zondag 1 November. Too- neelgezelschap van het Paleis voor Volksvlijt «De Gift- mengster", drama in 5 bedrijven van Dennery. Aanvang 8 uur. Maandag 2 November. Nederlandsche Tooneelvereeniging «Huzarenkoorts", blijspel in 4 bedrijven. Aanvang 8 uur. Zondag 8 December. Speciale typen «Solser en Hesse". Aanvang 8 uur. Brongebouw. Zondag 1 December. Koninklijke Ver- eeniging J. J. Creiner «Jonge harten" en «In politiek". Toegang uitsluitend voor abonné's van het Brongebouw. Aanvang 8 uur. De Burgemeester van Bloemendaal maakt Ambtelijke bekend, dat de in deze Gemeente ge- mededeelingen. vestigde verlofgangers, wier namen hieronder zijn vermeld, bij deze, ieder tegen het achter zijnen naam aangegeven tijdstip, krachtens art. 124 der Militiewet 1901, in werlcelijken dienst worden opgeroepen: 9 December 1907: MATHEUS PETRUS BERSEE, van het 10e Regmt. Infanterie, lichting 1900, garnizoens plaats Haarlem. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekje)alsmede van al de bij hun vertrek met groot-verlof medegenomen voorwerpen van kleeding en uitrustingbij hun korps aan melden, en wel des namiddags vóór vier uur (de milliciens- telegrafisten vóór een uur)of, indien dit met het oos op den duur der reis niet mogelijk is, zoo spoedig doenlijk daarna. Zij, die binnen het Rijk woonplaats hebben, be hoeven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. Het is in het algemeen wenschelijk, dat de opgeroepenen zich op den laatsten dag vóór hun vertrek naar het korps, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur, ter Gemeente secretarie aanmelden, voorzien van hun zakboekje, ten einde zoo noodig in het bezit te worden gesteld van de vereischte vervoerbewijzen en passagebiljetten en tot het desgewenscht in ontvangst nemen van daggeld, een en ander voor zoo veel zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die gewenscht achten, inlichtingen te bekomen aangaande de reis. De verlofgangers echter, vpor de laatste maal met groot verlof vertrokken na 15 Maart 1904, die alleen per spoor- of tramweg moeten reizen en in wier zakboekje aanwezig is een op wit papier gedrukt en met rooden inkt ingevuld vervoer- bewijs, behoeven zich niet ter Gemeentesecretarie aan te melden, doch begeven zich rechtstreeks naar het station van vertrek en stellen aldaar hun zakboekje ter hand aan den stationsbeambte, met de uitgifte van plaatsbewijzen belast. De verlofgangers behooren er op indachtig te zijn, dat hun het zakboekje wordt teruggegeven, alsmede de strook van het vervoerbewijs, aangezien deze strook hun gedurende de reis moet dienen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die, hoewel hun reis aanvangende per spoor- of tramweg, een gedeelte van het traject moeten afleggen per stoomboot of die op hunne reis van één of ineer veren moeten gebruik maken, moeten zich steeds naai de Gemeentesecretarie begeven tot het in ontvangst nemen van de vereischte vervoerbewijzen en passagebiljetten. Het is noodig zich ten minste een half uur vóór het vertrek van den trein of tram aan het station te bevinden. Behalve op vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk, heeft de verlofganger, die niet woont in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst recht op een daggeld van 0,25. Het is niet noodig dit daggeld ter Gemeentesecretarie te vragenaan hem, die het in zijne woonplaats niet heeft ontvangen, wordt het na aan komst bij het korps uitbetaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhin deren, moet hiervan zoodra doenlijk door overlegging van eene - op gezegeld papier geschreven en gelegaliseerde ge neeskundige verklaring ter Gemeentesecretarie blijken. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene onge zegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie wor den ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in ver band met eene vorige oproeping in werkelijken dienst, door denzelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitge- t eibt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met eene ongezegelde en niet-gelegaliseerde verklaring worden vol staan. Na hun herstel vervoegen zij zich onverwijld bij hun korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze op roeping, wordt na daartoe verstrekte machtiging van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige redenen zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig Het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping ontheft een verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Den verlofgangers, die, op grond van. kostwinnerschap, vermeenen in de termen te verkeeren tot het erlangen van ontheffing van bovenbedoelden werkelijken dienst of van eene geldelijke vergoeding, wordt aangeraden hun verzoek daartoe bij voorkeur ongeveer zes' weken voor hunne op komst aan de Koningin te doen. Dat verzoek kan op ongezegeld papier worden geschreven en moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden gezonden. Frankeering is niet noodig. Wenscht men alleen voor eene geldelijke vergoe ding in aanmerking te komen, dan kan deze bij ongezegeld en ongefrankeerd verzoekschrift aan den Minister van Oorlog worden gevraagd. Overigens wordt ten deze verwezen naai de afzonderlijke publicatie betrekkelijk „Kostwinners", en kunnen zoo noodig nadere inlichtingen mondeling worden gevraagd ter Gemeentesecretarie, eiken werkdag tusschen 1-0 en 12 uur voormiddags.- - Bloemendaal, den 23 November 1907. De Burgemeester voornoemd, A. Bas Backer. Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg, van ttcbh pu 12 uur behalve Zon- en Feestdagen, spiee uren. jj van Bense]£om; Zandduinweg. Tot nader aankondiging afwezig. J. Th. Bornwater, Overveenscheweg, van 12 uur, be halve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 12 uur. behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg, dagelijks van 12 1 uur. In aansluiting met ons bericht in No. Biimeulandsclx 13, over de droogmaking van den overzicht. Wieringermeer nog het volgende De bekwame minister Kraus zal deze belangrijke zaak zeker grondig bestudeerd hebben en heeft zijn collega Veegens blijkbaar overtuigd van het wenschelijke om tot een dergelijke drooglegging over te gaan. Het kamerlid Veegens was in 1894 tegen de drooglegging der Zuiderzee of een gedeelte er van. Nu heeft de heer Veegens de memorie van toelichting mede onderteekend. Dat deze belangrijke zaak, die aan velen arbeid geeft, door de 2de kamer zal aangenomen worden, achten wij daarom waarschijnlijk, omdat met den besten wil der wereld, de politiek er niet bij te sleepen isalle partijen zullen er over kunnen spreken, zonder bevreesd te zijn van een onzer staatslieden de be schuldiging te moeten hooren, dat zij door demonische krachten beheerscht worden. De verkiezing in Sneek kan nu voortgang hebben. Alle partijen hebben hunne candidaten gesteld. De heer De Vries uit Amsterdam is door de antirevolutionaire partij tot candi- daat gesteldde rechtsche bladen beweren dat de Friesch-chris- telijk historische partij zich niet hiertegen zal verzetten. Deze christelijk historischen hebben bewezen te behooren tot het ras, waarvan Piet Paaltjes zong »dat prachtige, koppige ras, dat om voor een koning te buigen, te trotsch eens van knieën was." Dr. Kuyper kan ongestoord zijne studiën hervatten en in de «Standaard" slag gaan leveren aan de «Nederlander" en de Rotterdammer", dus aan Jhr. mr. de Savornin Lohman en prof. mr. Fabius. Deze drie heeren zijn aan elkaar gewaagd, dus staan ons interessante debat ten te wachten. In Overijssel is niet alles couleur de rosegedeputeerden en de staten zijn het nog oneens over de griffierskeuzede «Standaard" stookt het vuurtje aan, hetgeen door de Neder lander" en de «Rotterdammer" zeer wordt afgekeurd, omdat zij van meening zijn, dat bij het benoemen van een griffier allereerst moet gelet worden op bekwaamheid en dat de politiek (die helaas, doordat de provinciale staten een kiescollege zijn voor de eerste kamer, steeds op den voorgrond treedt) niet in aan merking mag komen bij de benoeming tot een dusdanige betrekking. In onze oost-indische bezittingen beginnen de immi- 'greerende Chineezen, die zooals men weet als vreemde oosterlingen onder een afzonderlijke wetgeving leven, zich van japanscbe passen te voorzien, waardoor zij door ons gouver nement als met Europeanen gelijk gesteld behandeld moeten worden. De in Indië levende Chineezen komen door deze nieuwe soort Japanners in een slechte positie, zoowel wat hun persoon als hunne handelszaken betreft. De nieuwe Japanners (zooals wij hen gemakshalve maar zullen noemen) kunnen zich zonder pas overal heen begeven, terwijl zij minder belasting behoeven te betalen dan de in Indië ge- horen en getogen Chineezen, de Peranakans daarentegen, zoo noemt men de laatsten, moeten in bepaalde wijken dei- steden wonen. De Japanners kunnen niet tot arbeiden aan de wegen veroordeeld worden in en buiten den ketting. Verder mogen de nieuwe Japanners vuurwapenen in huis hebben, hetwelk den Chineezen ten strengste is verboden. Wat de indische regeering in deze zal doen, moet nog blijken. Het is een kwestie, die veel last en onaangenaamheden na zich kan sleepen. Gouverneur-generaal Van Heutsz is thans in Atjeh om inspectie te houden. Men zal wel spoedig van den minister van koloniën iets naders hierover vernemen. De tweede kamer hield 1.1. Maandag zitting, iets wat zelden gebeurt en niet bevordelijk is voor de trouwe opkomst, daar vele leden een lange reis moeten maken. 's Gravenhage zal o.a. een nieuw kantongerechtsgebouw krij gen, met het bespreken daarover heeft de kamer een paar uur zoek gebracht. De regeling van de onderwijzers-salarissen is nog op de agenda gebracht. De kamer zal daarvoor den tijd moeten vinden, misschien wordt daaraan wel een avond zitting gewijd. Merkwaardig is dat, welk onderwerp ook in de kamer aan de orde is, de socialisten er een of meet- mie voeringen over houden. Oranje Rivier Kolonie. Blliteillandscll ouden Vrijstaat hebben dezer dag( 1 er ovei'zicllt. kiezingen voor het wetgevend «b \»ro plaats gehad, de Boeren hebbe: nerbij een schitterende overwinning behaald. Van de 38 gekozen leden zijn 30 van Boeren en behooren 8 tot andere partijen. Fischer, Chr. de Wet en Burger werden gekozen; oude overloopers als Vionel werden smadelijk afgewezen. In de O.-R.-Kolonie komt nu een Boeren ministeriede Vrijstaters zullen dus even als de Transvalers eenigermate zich zeiven kunnen regeeren. President Steijn schijnt niet meer in het openbaar een rol te kunnen of te willen spelen. Zijne gezondheid veroorlooft hem dit niet. In Transvaal is nog veel werkeloosheid onder de blanken, waaronder velen zijn, die weder naar Europa willen terugkeeren. Minister-president Botha raadt hen immigratie af, en zint op middelen om werk te verschaffen. Onze consul- generaal de heer Knobel zal, of heeft reeds zijn post verlaten, omdat hij met het hem toegekend traktement niet rond kan komen. Te hopen is het, dat hierin door de regeering zal worden voorzien, want wij hebben een goed vertegenwoordiger noodig in de zuid-afrikaansche landen. Laat de zuinigheid de wijsheid in deze niet bedriegen. De kans om, nu er in Z.-Afrika geen vijandige elementen meer aan het bestuur zijn, onze belangen te bevorderen is thans grooter dan ooit. Het geven van schadeloosstelling aan vroegere staatsambtenaren loopt nog niet erg vlot van stapel. Generaal Botha heeft daarvoor over te weinig fondsen te beschikken. De zuid-afrikaansche spoorweg heeft ook nog niet geheel afgerekend met haar obligatiehouders. Ons buitenstaanders schijnt het geven van den grooten diamant aan den Koning niet billijk tegenover de vele recht hebbenden (in Transvaal) op teruggave van de door het engelsche gouvernement gedane rekwisitiën en schadeloosstelling voor verbeurd-verklaringen. De hoop dat koning Eduard de wil voor den daad zoude nemen is gebleken ijdel te zijn geweest. De groote diamant is met veel ceremonieel dankbaar aanvaard. Zoude de com pensatie ervoor later volgen Ons geloof nie. Portugal. Franco, dictator op last en medeweten van koning Carlos gaat door met ijzeren hand te regeeren, en confisceert ieder blad dat aanmerkingen maakt op zijn beleid. In dat land heerscht een toestand die ons noordelijken vreemd aandoet. Wanneer de koning het goed vindt zullen de kamers worden bijeengeroepen, eerst moet echter volgens Franco de augiusstal der bureaucratie gereinigd zijn. De ontevredenheid onder de monarchalen, in leger en vloot neemt bedenkelijke afmetingen aan. Spanje. Maura de presidentminister heeft eene zware taak om de Cortes te overtuigen dat Spanje in Marocco niet aan den leiband loopt van Frankrijk. Maura wil het leger op 80 duizend man brengen, de oppositie vindt 60 duizend man genoeg. Spanje zal weder een vloot krijgen, daar deze bijna geheel in den oorlog met America naar den kelder is gegaan. Voor het leger is nieuw geschut besteld bij Creuzot in Frankrijk. Is de oude krijgshaftige geest der Spanjaarden aan Zoo die ooit heel groot geweest is.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 1