68 met algemeene stemmen besloten een verzoek tot den minister van landbouw te richten, om te willen bevorderen dat de Limburgsche steenkolenmijnen vlugger in ontginning komen, o. a. door het geven van concessie aan bijzondere personen. Aan alle kamers van koophandel en fabrieken zijn afdrukken van het verzoek gezonden om steun. Dit verzoek is in strijd met het denkbeeld van ontginning van staatswege, dat in de 2de kamer warme aanhangers vindt. De werkstaking in Rotterdam mag als geëindigd beschouwd worden. De Calandstraters die gedurende de staking zoo goed zijn ingesprongen zijn thans over verschillende ploegen ver deeld onder hunne eigen voormannen daar zij evenwel opnieuw mishandeld zijn geworden, zullen weer nieuwe maatregelen door de overheid genomen moeten worden ter beveiliging van hunne personen en goederen. In Amsterdam heerscht in de bouwvakken veel gebrek aan werk, erger nog is de werkeloosheid onder de diamant bewerkers, ontstaan als een der gevolgen van den toestand der geldmarkt in Amerika en Europa. Langzamerhand wor den de koersen van alle fondsen beter, het geld blijft even wel met kleine schommelingen nog duur; er valt op een blijvende verbetering volgens bevoegde finaneie-mannen niet te rekenen vóór den aanvang van het nieuwe jaar. Het jaar 1907 zal velen nooit uit de gedachten gaan. Het wordt dan ook genoemd het zwarte bange jaar, en doet denken aan het beruchte jaar 1848. Onder leiding van den anarchist Samson vergaderden vele werkeloozen in Amsterdam. Samson wekte de menschen op tot het houden van honger- optochten, het manifesteeren bij de schouwburgen en bij de beurs, en tot gezamenlijk museumbezoelt. Een gedeelte der menigte trok naar het huis van den burgemeester om eene betooging te houden, terwijl voorbijgangers op straat werden aangehouden en om geld gevraagd. Een treurige toestand voorwaar, die het ergste doet vreezen als de winter in al hare gestrengheid eens wil invallen. Ter bestrijding der tuberculose worden in vele streken van ons land, geldinzamelingen en feesten gehouden om de zoo noodige lighallen te kunnen inrichten. Als een merkwaardigheid mag aangemerkt worden, dat terwijl overal overstroomingen zijn te boekstaven, in ons land de rivieren een val aanwijzen, waardoor de scheepvaart wordt belemmerd. De tot lid van den Raad van State benoemde hoogleeraar mr. J. Oppenheim heeft den 4en in een laatste les in tegenwoordigheid eener commissie van oud-leerlingen een kijkje gegeven in de bedoelingen, die theoretisch en prak tisch bij zijn onderwijs voorzaten. Uit F r a n k r ij k, de bakermat der Buiteillaudsch luchtscheepvaart, komt het merkwaar- Overzicht. dige bericht, dat de „Patrie", het luchtschip, waarover wij in een der Octobernummers reeds het een en ander mededeelden, thans van Verdun naar Parijs den weg van 230 kilometers in zes en een half uur heeft afgelegd. Een afstand dus on geveer van Groningen naar Keulen. De tocht werd gemaakt met hevigen wind. Van de medegenomen 290 liter benzine erd maar 140 liter gebruikt. De snelheid bedroeg 34l/3 kilometer in het uur, vijf man waren met de „Patrie" mede. De fransche regeering heeft besloten tot het bouwen m een geheele luchtvloot. Doch dezer dagen kwam het bericht dat in Verdun de „Patrie" door hevigen storm is losgeslagen, en in het lucht ruim is verdwenen, gelukkig zonder reizigers. Het gronddenkbeeld der „Patrie" berust als bij elke bal lon op het lichter zijn dan de lucht. Thans wordt alom en speciaal in het oefenveld te Issy le Moulineaus door ver schillende uitvinders de werkelijke vliegmachine beproefd, die zich evenals een vogel door de lucht moet bewegen (zonder ballon dus). Een zekere Henri Farman kan reeds 700 meter door de lucht vliegen. Zijn toestel is in staat zich met eigen kracht in de lucht te verheffen, en dan op zijne vleugels drijvende in iedere richting zich te bewegen. Het Farman-toestel is nog maar een begin wij twijfelen eveuwel niet of het zal hem gelukken, 1000 meter te vliegen en allerlei zwenkingen te maken en zoodoende den Deutsch- prijs van 50.000 franken te verdienen. Op bovengenoemd veld te Issy zijn nog verschillende andere uitvinders met vliegproeven bezighet geheel moet een zeer merkwaardig schouwspel opleveren. Wij meenen onzen lezers geen on dienst te doen door hen geregeld op de hoogte te houden van wat op dit gebied gebeurt, overtuigd als wij zijn, dat door de luchtscheepvaart vele economische verhoudingen geheel zullen gewijzigd worden. Laten wij niet vergeten, dat Thiers, minister onder Louis Philippe de eerste spoor wegen kinderspeelgoed noemde en men in dien tijd even ongeloovig over de spoorwegen de schoudeis ophaalde, als thans nog velen over de luchtschepen doen. In Marokko krijgen de franschen meer werk dan hun lief is. Over de algerijnsche grens zijn de marokkanen heen getrokken, en hebben geplunderd en gemoord. Frankrijk moet nu wel of het wil of niet, ten einde zijn prestige in Algerië niet te verliezen, die aanranding voorbeeldeloos straffen, daarmede misschien een begin makende aan een langdurigen kostbaren ooriog. De omstandigheden zijn der regeering van Clemenceau te sterk geweest, de republiek wordt in een avontuur gewikkeld, waarin niet veel lauweren zijn te plukken. Rasoeli heeft naar de berichten luiden eindelijk zijn zin gekregen. Sir Harry Maclean, dien hij reeds zoo lang gevangen hield zal vrijgelaten worden tegen een losgeld van 5000 pond sterling in eens en 15000 pond voor eene lijfrente, terwijl zijne familie in persoon onder engelsche bescherming geplaatst wordt. Het heeft er veel van of men een bedrijf ziet opvoeren van een opéra comique". Het heet nu dat sultan Abdul Azis zich met zijn broeder den pretendent zal verzoenen, misschien het verstandigste wat beiden kunnen doen, als het maar waar is, want nu weer w i be ,eerd dat de tooepen van Abdul Azis ver slagen zijn. - Eng .'li '.no herbergt nog steeds den duitschen keizer, die op 13 December over ons land naar huis terugkeert, na door onze koningin te Amsterdam ten paleize te zijn ontvangen. De aerste minister Campbell Bannerman gaat voor herttèl van gezondheid naar Biaritz. Het is voor Engs-'. r. te hopen dat hij volkomen zal genezen, de re- ae'T" toch kan moeilijk haren voortreffelijken leider missen, te meer nog, nu met het hoogerhuis nog heel wat kwesties zijn op te lossen, en alleen door beleidvol koersen de tegenstand der lords, overwonnen of gebroken kan worden. Het is jammer dat het hoogerhuis gemeenlijk zoo slecht bezet is; de meeste leden komen zelden of nooit, terwijl de oppositie steeds zorgt op haar post te zijn. Duitschland. Prins van Bülow heeft in Berlijn den rijksdag namens den keizer geopend en getoond een uitstekend redenaar te zijn, die weet wat hij zeggen en wat hij zwijgen moet. De pil der groote tekorten moest verguld worden, er werd veel over aodere zaken gesproken. Met veel warmte werd door hem gesproken over de goede verstandhouding tussehen Duitschland en Engeland, over de schitterende ontvangst die bet keizerpaar in Engeland ten deel viel. Met veel gematigheid werd het marokkaansche vraagstuk behandeldover de polenkwestie, dit brandend vraagstuk, werd heengegleden. De ministers van oorlog en van finantiën waren tegenwoordig, maar beweerden eerst niet veel. Minister Dernburg was reeds weder op zijn post terug. De reis en het verblijf in Afrika schijnt hem geen kwaad te hebben gedaan. De minister van finantiën kon nog eens bevestigen dat er veel geld noodig was, nieuwe bronnen van inkomsten zouden gevonden moeten worden. Welke die bronnen zijn zal men later wel hooren. Von Einem, de minister van oorlog sprak als zijne overtuiging uit dat de keizer zonder onderscheid des persoons zijne omgeving als het noodig was met een harden stalen bezem schoon zou vegen. Belangwekkende debatten tussehen agrariërs, conservatieven, liberalen, socialisten en centrumleden staan ons te wachten als de belastingplannen der regeering aan de orde komen. De regeeringsgezinde meerderheid zal heel wat harde noten te kraken krijgen, vooral als de duurte van alle levens middelen en de meerdere kosten van vloot en leger ter sprake komen. Wij vreezen dat de landverhuizings liefhebberij zeer zal toenemen, en velen het duitsche vaderland den rug zullen toekeeren. Op het platteland is in Duitschland nog meer dan bij ons, gebrek aan arbeidskrachtendoor de polen kwestie, het onteigenen van land, aan polen toebehoorend in Pruissen en Posen, wordt groote ontevredenheid in hel oosten des land gekweekt, de polen willen het daarheen leiden dat de arbeiders, die uit russisch Polen, Lithauwen en Oostenrijk komen, zich niet meer in het gehate vijandige Pruisen verhuren, om zoodoende, den agrariërs ten behoeve van wie tal van ongehoorde maatregelen genomen worden, zooveel mogelijk schade toe te brengen. De drie millioen polen in Duitschland kunnen hun pleizier wel op, maar zij geven den kamp niet op, gesteund door de hooge en lage geestelijkheid. De oostenrijksche polen in Galizië steken hun medegevoel met de pruissische broeders niet onder stoelen of banken, en maken het der regeering zeer lastig door allerlei volgens deze ongepaste vragen en uitlatingen. Dit is zeker de polen hebben een groot nationaliteitsgevoel, niet uit te roeien door jarenlange inlijving en onderdrukking. Bij elkaar deugen zij niet, van elkaar meugen zij niet. De benaming een poolsche landdag is nog afkomstig uit den tijd toen Polen zich uitstrekte van Zwarte Zee tot Oostzee, en de polen hun koning in den landdag bij meerderheid van stemmen kozen. Uit Rusland komen weder de treurigste berichten om trent gruwelen in Odessa op de Joden gepleegd. Het ver bond der zgn. ware russen gaat ongestoord voort met moorden, brandstichten, berooven; de hoofden dier organisatie hebben blijken van waardeering van den czar ontvangen, hun woordvoerders in de Doema roemen daarop. Prins Dolgouroeki, een der leiders der cadettenpartij, is geheel terneergeslagen naar Moskou teruggekeerd. Ook hij schijnt geen kans te zien in den tegenwoordigen toestand iets voor zijn vaderland uit te richtenzijn voorbeeld moet aanstekelijk werken, zoodoende zullen er in de Doema niet veel meer overblijven dan volgzame schapen, bang gemaakt door de uiterste rechterzijde. Een vreemdeling die thans in Petersburg komt, merkt niet veel van de ellende die overal heerscht. Naast de grootste armoede onder de volksklassen, die in hun arbeiderswijken verdierlijken, vindt men in de voorname wijken grooter weelde, dan men zich denken kan Van tijd tot tijd ziet men scharen werkzoekenden onder geleide der politie buiten de gemeente gezetalle lieden van buiten, die niet kunnen aantoonen, middelen van bestaan te hebben, worden onherroepelijk naar hun dorpen teruggezonden, daar moeten zij maar zien, hoe zij aan den kost komen, of beter gezegd niet aan den kost komen om van honger en ellende te sterven. Wie ééns zoo'n uittocht heeft gezien, vergeet dit zijn geheele leven niet, men denkt een troep veroordeelden te zien optrekken naar Siberië. In Engelsch-Indië zijn volgens een officieele opgave van 1896 tot Mei 1907 circa 5x/2 millioen menschen aan de pest gestorven, voornamelijk ómdat de mohamedanen fatalist zijn en bleven drinken uit besmette heilig ver klaarde bronnen. Eerst onlangs heeft de geestelijkheid dit verboden. Bureerliike Stand Van DonderdaS 28 Not- tot BUlgeiIljKe Ü>tail(l. Donderdag 5 December. Bevallen: A. Th. NieuwenhuizenKeijzers, d.M. A. TweehuijsenPeters, d. Ondertrouwd: A. H. E. Verhaegh en A. Becker. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 8 Dec., Kerknieuws. voorm. 10 uur en 's avonds half 7, ds. J. A. van Leeuwen. De vergaderingen van den Werkmansbond zullen voortaan des Woensdags gehouden worden, inplaats van des D nder- dags. De eerstvolgende zal plaats vinden Woensdag 1 1 Dec. a.s. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 8 Dec. voorn. 7 en 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. RK. Kerk te Vogelenzang. Zondag 8 Dec. Kerkelijke dienst te 7-§ en 10 uur. De 2e Liederenavond, te geven door Muziek. Gerard Zalsman, met medewerking van mevrouw Jeanne Salomonson Asser zal niet 13 doch 20 December plaats vinden in de concertzaal der Soo. Vereeniging. De echtgenooten Gerardus van Apeldoorn Plaatselijk en Geiritje van der Laan ie Overveen Nieuws. hopen op 13 Dec. a.s. den dag te her denken waarop zij voor 25 jaar in het huwelijk traden. Voor de afd. Meerenberg der N. V. V., werd Zondagavond eene lezing gehouden door br. W. M. Lankhorst van het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam, algemeen secretaris der N. V. V. Onderwerp zijner lezing wasDe taak van den verpleger in verband met de moderne zieken- en krankzinnigen verpleging." Spreker gaf een helder overzicht der verpleging zooals zij was in de vroegste tijden, later ter hand genomen door religieuze eorporatiën, die zich gaven uit liefde tot den kranken evenmensch, terwijl de moderne yerpleger naast zijn medegevoelen met den zieken lijder ook theoretisch en praktisch geschoold moet zijn, wil hij met succes den genees heer aanvullen. Hierna kwam spr. aan dat gedeelte van zijn rede, waarin hij den slechten invloed aantoonde van de werkzaamheid van verpleegsters op de mannenafdeelingen. Slecht voor patiënt en ook zedelijk verlagend voor het vrouwelijke in de zuster. Spr. werd door het talrijk auditorium warm toegejuicht, waarna de voorzitter met een woord van dank aan br. Lankhorst, deze bijeenkomst sloot. De heer Joh. Krenning, smid alhi-r, zond ons een reelamekalender voor 1908, gehecht op een langwerpig schild met roode papavershet zal menigeen van dienst kunnen zijn. Het bestuur der Broeders Tooneelvereeniging ,,De Voor uitgang" is als volgt samengesteld D. Boer Rookhuiszen, voorzitter; J. K. Pilaar, secretaris; P. N. Bras, regisseurJ. Hartog, PenningmeesterJ. van Eijkelen, requisiteur-bibliothecaris. Vreemdelingen. Pension Pomona. Vertrokken naar Baarnmej. H. Chatelain. Zondag trok Bloemendaal naar Hoorn, Sport. om tegen «Volharding" aldaar te spelen onder leiding van den heer Schermer. Het begin van den strijd is voor Volharding, welke voor de rust met wind medespeelde. Het gelukt haar echter niet te doelpunten, dank zij de goede achterhoede van Bloemendaal, terwijl ook de doelverdediger verscheidene schoten verdien stelijk weet weg te werken. Daarna trad Bloemendaal meer op den voorgrond, maar met meer -succes, want de rechts binnen weet ongeveer vijf minuten voor rust uit een voor zet van links te doelpunten. Met de stand 1 0 in het voordeel van Bloemendaal gaat dan de rust in. Na de rust heeft Bloemendaal het voordeel van den hevigen wind en dringt Volharding geheel op hare helft terug. Het gelukt den middenvoor dan ook spoedig, via een der achterspelers van Volharding de leiding te vergrooten. Kort daarop doel punt dezelfde speler nog eens, zoodat de stand dan 3 0 is. Volharding doet zoo nu en dan een uitval, welke echter steeds afgeslagen wordt. Ook Bloemendaal kan geen punt meer aan de score toevoegen, zoodat, als de scheidsrechter tijd blaast, Bloemendaal met 30 gewonnen heeft. A.s. Zondag speelt Bloemendaal II tegen Hercules I uit Haarlem voor de 2e klasse van den Haarl. Voetbal Bond. Haarlem. Het Museum van Kunst- Uit andere ge- nijverheid te Haarlem, werd gedurende meenten. de maand November bezocht door 652 belangstellenden. Uit de aan het Museum verbonden boekerij werden 283 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen in ons land in bruikleen gezonden. In de aan het Museum verbonden School van Kunst nijverheid, waren 219 vrouwelijke en mannelijke leerlingen, uit verschillende plaatsen van ons land werkzaam. De nieuwe cursus begint met Januari, er kunnen zich weder leerlingen voor den dagcursus aanmelden. Het leerplan wordt op aanvrage bij den directeur koste loos toegezonden. De gemeenteraad te Haarlem nam in zijn laatste vergadering eene wijziging der politie verordening aan, krachtens welke het verboden zalzijn, op éénpersoons motorrijwielen en rijwielen een ander mee te voerendeze bepaling zou ook voor Bloemendaal nuttig zijn. Krachtens besluit van den gemeenteraad is de termijn waarbinnen de H. IJ. S. M. zich kan beraden, omtrent de aanwending en uitvoering der concessie voor een eleetrische tramlijn door Haarlem naar Overveen met 2 jaar verlengd, voorloopig dus voor Overveen geen kijk op eene betere verbinding. In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, zullen de afbeeldingen van verschillend mohame- daansch en indisuh vaatwerk, uit metaal vervaardigd, voor het laatst tentoongesteld zijn. Eene kleine tentoonstelling van het laatste werk der leerlingen van de aan het Museum verbonden school voor Knnstnijverheid, die in trapportaal zal gehouden worden, is in voorbereiding. Zondag is de toegang kosteloos. Voor de Lighal. Zondagmiddag 22 December a.s. zal een uitvoering plaats hebben in de Remonstr. Geref. Kerk te Haarlem, te geven door de dames A. Lodewijks, viool en Mien Scholten, zang, met medewerking van den heer E. F. Bruijnsteen, Organist, ten voordeele van de lighal. Zuivering van sloot en grachtwater. Volksgezondheid. (Vervolg.) Nadat in het laboratorium was uit gemaakt dat kopersulfaat de algendoodende stof was, zijn de waterbassins, waarvan hierboven sprake was, onder L-e zicht van Moore onder handen genomen, de algen gedood, het water weder drinkbaar geworden, vele steden van een drukkende last ontheven en hiervoor heeft Moore en zijn goevernement den dank der wereld verdiend. Hoe die algen in dat water kwamen Moore weet het niet en niemand weet het. Ons water uit de waterleiding is reukeloos en goed van smaak, maar wij hebben ook geen open bassinsen daar waar open bassins zijn of geweest zijn is zeker alle zorg aan de filters besteed. Zet men nu ons water uit de waterleiding in een groote kuip, bijv. in een oud half petroleumfust en ongedekt, dan stinkt het binnen een drietal dagen als een privaat. Ik beb dit in den laatsteu tijd meermalen ondervonden. Als dat nu een algensoort is, welke mijn leidingwater bederft dan moet ik zeggen dat zij er handig bij is om hare opwachting te maken,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 2