D Nieuwsblad - - voor - - AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende - gemeenten - ECANICIEN. HAARLEM. insstraat 51A IAARLEM. n voor yïuto's, >ns in alle maten. 1<- jaargang ZATERDAG, 14 DECEMBER 1907 No. 18 eparatiën. A E N D A A L, 2g 214". elepli. No. 937. 4 T DEKENS. lotorbanden. - ds onze geurige courant s.v.p. bij 1ERANCIERS, 'elephoon 1543 (in- en feestd. 5.45 v/m. 9.35 on- en feestd. 5.35 v/m. (Leidsche vaart), r d a g e n 10 v/iu.11.10 v/m. 10 n/m.— 5.10 n/m. f.40 n/m. dagen f.30 v/m. t (Zondag's niet). Het Bloemendoalsch Weekblad Prijs per halfjaar fl.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.lO Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. y Zij, die zich thans abonneeren, ontvangen tot I Januari „Het Bloemen- daalsch Weekblad" GRATIS. Agenda. Bloemendaal. Nederlandsche Natuurhistorische Ver- eeniging Afdeeling Bloemendaal e. o. Bijeenkomst op Maandag 16 December 's avonds te 8 uur in de school der Bloemendaalsche Schoolvereeniging. Haarlem. Brongebouw. 14, 15, 16 en 17 December. The Anglo-American" Concert Syndicate. Aanvang 8 uur. Vrijdag 20 December. Feestconcert, Ti^-jarig bestaan van het Brongebouw. Schouwburg Jansweg. Zondag 15 December. Ain- sterdamsch Tooneelgezelschap,,De voddenraper van Parijs". Aanvang 8 uur. Dinsdag 17 December. Koninklijke Vereeniging bet Neder- landsch Tooneel: „Hofgunst". Aanvang 8 uur Schouwburg „De Kroon" Zondag 15 December. De Nieuwe Nederlandsche Tooneel vereeniging„Oom Braesig". Aanvang 8 uur. Woensdag 18 December. Kamermuziek Job. Steenman. Aanvang 8 uur. Societe.it „Vereeniging". 20 December: 2elieder- avond. Ger. Zalstnan met medewerking van mevr. J. Salo- monson-Asser. HéiÈuusii Ger. 'Kerk. 22 Decemberconcert ten voordeele van de lighal door de dames A. Lodewijks, viool, en H. Scholten, zang, en den heer B. F. Bruijnsteen, orgel. Burgemeester en Wethouders brengen Ambtelijke onder dagteekening van 10 December mededeelingen. 1907 ter kennis van wie bet aan gaat en meer in het bijzonder van de in het jaar 1889 geboren mannelijke personen of van hun vader, moeder, voogd of curator den inhoud van de artikelen 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 147—151 en 166 der militie- wet 1901 (S. 212), welke kennisgeving met den inhoud dier artikelen voor te Bloemendaal wonende belanghebbenden ten kantore van onze redacteur ter lezing ligt. De aangifte voor de militie moet geschieden tusschen 1 en 31 Janvari 1908, meer bepaald op Dinsdag 14 Januari 190S des voormiddags van 10 tot 12 uur. Men wordt dringend verzocht zich zoo mogelijk op een der aangegeven uren voor bet doen der aangifte ter gemeente-secretarie te ver voegen. Dr. Bakker, Bloemendaalseheweg, van 12 uur behalve Zon- en Feestdagen. Artsen en spreekuren. H. L. van Beusekom, Zandduinvveg. Tot nader aankondiging afwezig. J. Th. Bornwater, Overveenscheweg, van 12 uur, be halve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 12 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg, dagelijks van 12 1 uur. In Amsterdam, hoewel de winter nog Binnenlandsch niet is ingevallen, heerscht groote Overzicht. werkeloosheid. Iedere week vermeerdert het aantal der werkelooze diamant bewerkers, terwijl de bouwvakken helaas weder het grootste contingent van arbeidszoekenden levert. De diamant-industrie heeft prachtige jaren achter den rug, hebben de arbeiders in dit vak in den goeden tijd wel genoeg rekening gehouden met de dagen die zij wisten dat komen zouden? Wordt door hun leiders wel voldoende op slechte tijden gewezen en worden zij wel genoeg aangespoord om te sparen Wij weten wel: aan den huldigen toestand wordt door een dergelijke redeneering niets veranderd, maar toch zou het wenschelijk zijn dat de voormannen der arbeidersbeweging dit voor hun vakgenooten cardinale punt eens wat meer op den voorgrond plaatsten. In de bouwvakken heeft het zelfde plaats; 's zomers worden zeer hooge loonen verdiend, en in den tijd van sparen wordt wel eens aan iets anders gedacht dan aan den komenden winter. Het publiek zou thans wel kunnen helpen, door allerlei karreweitjes te doen uitvoeren, en daarmede niet te wachten totdat het voorjaar in het land komt. De commissie, uit de amsterdamsche burgerij die zich gevormd heeft om de werkloosheid te bestrijden, en aan de ellende die in vele gezinnen heerscht tegemoet te komen, moge zegen op haar werk hebben. Wat in Amsterdam zich voordoet, openbaart zich in ons geheele land, en wij hopen dat overal het goede voorbeeld van Amsterdam wordt gevolgd en zich commissiën zullen vormen. Een raad wenschen wij er aan toe te voegen, wanneer er volop werk is, moeten de arbeiders niet ieder oogenblik gaan staken en zoodoende de patroons verbitteren, maar bedenken, dat als het de patroons goed gaat de arbeiders in de tegenwoordige om standigheden niet worden uitgezogen. Van beide zijden moet meer waardeering komen van eikaars belangen en behoeften. Komt er dan een crisis, dan staan de twee partijen vriend schappelijk en niet vijandig tegenover elkaar, zooals het nu helaas vaak het geval is. Een verschijnsel dat overal in ons land voorkomt is ophooping van werkzoekenden in de steden en gebrek aan arbeidskrachten op het land. Hoevele landbouwers moeten tegen hoog geld buitenlanders, bijv. Belgen in dienst nemen, terwijl in de steden zelfs 's zomers dikwerf handen te veel zijn. Zij die zich met de arbeiderskwesties bezig houden, mogen dit punt wel eens in ernstige overweging nemen, en trachten het leegloopen van het platte land tegen te gaan. Een ander vreemd verschijnsel mag het genoemd worden dat, waar men ook komt, men overal hoort klagen over dienstbodennood, ook hieraan mochten de volksleiders wel eens hun aandacht wijden, en pogingen in het werk stellen om de doekteren des volks in te prenten niet allen hoogerop te willen, en niet te veel voor hun kleeding uit te geven, waardoor ontevredenheid noodwendig moet geboren worden. Gelegenheid moet geopend worden om de werkmans dochters 1 te leeren voedsel smakelijk klaar te maken, met weinig kosten. Vele vischsoorüen thans bij ons volk nog versmaad, leveren een uitstekend goedkoop voedsel op, men weet evenwel niet hoe de bereiding moet geschieden. Boonén en erwten moeten meer den aardappel vervangen, daar deze hoofdzakelijk uit water bestaat. In iedere partij moet men hel goede waardeer°n -A"-.1zij tot stand brengt, daarom plaatsen wij gaarne op de creditzijde der socialisten dat zij er toe medewerken drankmisbruik te bestrijden, op haar debetzijde plaatsen wij hun eigenaardigheid om alles beter te weten en de bezittende klasse steeds voor te stellen als levende van- het bloed en het zweet der arbeiders. Onder- die zoogenaamde bezittende klasse wordt dikwijls meer ellende geleden dan men weet, en het is niet alles goud wat er blinkt; de levensbeschouwing van iemand, die als hij zijn werk doet, iedere week geregeld zijn loon ontvangt, moet noodwendig geheel anders zijn, dan die van den werkgever, die dikwijls door omstandigheden geheel buiten zijn schuld met angst en beven den dag tegemoet ziet, waarin hij inplaats van met winst met verlies moet gaan werken. De mensch heeft gelukkig wel een groot aanpassings vermogen, iemand die in zekeren welstand is groot gebracht, en zich moet bekrimpen op allerlei zaken zal daaronder meer lijden dan een arbeider zich kan voorstellen. Daarom nog eens: waardeering van elkanders eigenschappen, en niet dadelijk tot verdachtmaking de toevlucht genomen, is het recept wat wij alom zouden willen uitreiken, wanneer zooals thans weër in Krommenie het werk wordt neergelegd In iedere werkplaats moet >-r evenals op een schip, één de baas zijn, een veelhoofdig bestuur kan niet anders dan tot verwarring en ondergang leiden. In het kanaal thans door de stormen en mist een zoo gevaarlijk vaarwater, is de „Scheldestroom", een vrachtschip der Holl. Stoomboot Mij. aangevaren door een zeilschip de „Forfardshire". Zes man der equipage van de „Scheldestroom" zijn daarbij verongelukt. Het ichip zelve zal in Dover moeten gaan dokken. De deelneming met de achtergebleven betrekkingen is algemeen. De nieuwe minister van marine de heer Wentholt heeft met animo in een snel tempo zijn begrooting verdedigd en had voor ieder der interpellanten een antwoord klaar. Hij had het oor der kamer vooral in zijne mondelinge repliek, een kwinkslag hier en daar zorgde er voor dat de kamer in een goed humeur bleef, en dat is voor een nieuw minister al veel gewonnen Verschillende zaken waren in onderzoek, niet te verwarren met in overweging, men be hoefde bij hem niet bang te zijn dat hij te veel aan kap stokken zoude ophangen en zijne verantwoordelijkheid zou zoeken te schuiven op zijn collega van oorlog. Hij moest evenwel tijd hebben om zijn plannen goed in elkaar te zetten. Over het algemeen kan men wel zeggen, dat de minister in zijn optreden gelukkiger was dan zijn voor ganger. De plaats die prof. Oppenheim door zijn benoeming tot lid van den raad van state heeft verlaten, is bezet ge worden door prof. Krabbe uit Groningen. Amsterdam, of liever H.M. de koningin heeft Z.M. den keizer van Duitschland, Vrijdag 0p zijn doortocht naar Berlijn ontvangen. De keizer kwam begeleid door oorlog schepen met zijn jacht de Hohenzollern om elf uur te Amsterdam aan toegejuicht door een talrijke menigte. Men zie voor eenige bijzonderheden uit IJmuiden onze rubriek Uit andere gemeenten. Het water op onze groote rivieren begint langzamerhand te wassen. Door de zorgen van de kamer van koophandel en fabrie ken te Amsterdam is een zeer goed uitgevoerd geschrift verschenen, opgeluisterd met verschillende foto's, reproduc ties van het nieuw Amsterdam der laatste 10 jaren. Uit voerige kaarten van de havens en van het kanaalgebied zijn aan deze uitgave toegevoegd. Deze uitgaaf is in verschillende talen overgezet opdat buitenlanders er kennis van kunnen nemen, en zoodoende verbindingen met Amsterdam kunnen aanknoopen. Zoo lang Amsterdam niet beter met de Rijn verbonden is zal er voor haar haven niet veel kans zijn om een door voerhaven van eenige beteekenis te worden. De zoo vurig verwachte boodschap Buiteillaildscll van president Roosevelt aan het congres Overzicht. der Vereenigde Staten van N. Amerika is een zeer lang stuk, bestaande zooals de Amerikanen eigenaardig er bij melden uit 35000 woorden voor te lezen in 3 uur. Vijftig onderwerpen passeerer. de revue, ons bestek gedoogt niet alles te behandelen, wat de president onder de aandacht van het congres wenscht te brengen. Daarom stippen wij maar het een en ander aan. De trusts worden vrij zachtzinnig behandeld, zelfs wordt gezegd dat als zij goed werken, zij moeten beschermd worden, maar hevig vervolgd als zij misbruik maken van hun macht, vrijwel een waarheid als een koe, zouden wij zeggen. Op spoorwegen en andere corporaties moet rijks-contröle worden uitgeoefend. Het socialisme wordt streng veroordee luiheid, zorgeloosheid en slecht werk wordt door kaar een lijn gesteld met ijver, zuinigheid en goed werk, prediiil R. De vloot en het landleger moeten versterkt word vooral nu de jongste vredes conferentie duidelijk he aangetoond, dat van ontwapening geen sprake kan zi Over vermindering der hooge invoerrechten en poging om zoodoende de trusts in hun hartader aan te tast-, spreekt de president geen woord, evenmin als over Je eenigszins gespannen verhouding met Japan, wiens gezant n.b. is teruggegaan naar Tokio, (niet teruggeroepen, zeggen de Amerikanen, sic!) De toestand in Amerika is nog niet normaal Italiaansche landverhuizers gaan in grooten getale weder naar hun land terug, omdat er geen werk is te vinden. De Californische vruchtenkweekers zonden adressen naar het congres, om er tegen te protesteeren dat Japanners en Chineezen geweerd worden, daar hun tak van industrie de handenarbeid der Japanners en Chineezen niet kan ontberen. De Amerikaansche vloot is nu onderweg naar de Indische zeeën. Dit reizen vice versa zal zoolang moeten duren totdat, zegt Roosevelt, het Panama-kanaal klaar is. De Ame rikanen kunnen in dien tijd heel wat zeemanschap leeren, want alhoewel er hard aan wordt gewerkt, vordert het reuzenwerk nog ettelijke jaren, voor de twee groote zeeën verbonden zijn, en de vloot er door heen kan stevenen. In den Duitscken Rijksdag hebben zich hoogst vermakelijke tooneelen afgespeeld tusschen de leiders der verschillende partijen, rijkskanselier en ministers. De bond- genooten der regeering, thans niet meer het centrum, maar de liberalen en conservatieven hebben elkaar en den ministér harde waarheden gezegd (o. a. dr. Paasche), tot groot vermaak der centrumpartij, der socialisten en dei- Polen. Von Bülow heeft weder den vrede hersteld, hoelang die zal duren weet niemand, daar iedere partij een slag om den arm heeft gehouden. Toen de verschillende leiders achtereenvolgens hunne aanhankelijkheid aan de regeöring kwamen betuigen, herinnerde een geestig lid der centrum partij, Gröber, aan een oud liedje Und sie siert sich, noch ein weilchen Und dann schaut sie, und spitztMaülchen Und dann küsst sie den Hansel Und es ist alles wieder gut. Uitbundig gelach in den rijksdag en op de tribune volgde op deze ontboezeming Bij iedere verklaring dei- leiders maakte de oppositie helsch lawaai met lessenaars, linealen, enz. De rijksdag heeft nog nimmer een zoodanig tafereel opgeleverd. Om de heterogene partijen bijeen te houden heeft von Bülow met ontslag moeten dreigen. De rijkskanselier kan niet veel stemmen missen, want bij het centrum heeft zich nu behalve de socialistische partij ook de polenpartij gevoegd, die der regeering (na de Polen- wetten) zeer vijandig gezind is. Aan de oppervlakte zijn de golven gestild, maar bij de eerste gelegenheid loopt men kans, dat het lieve leven weer begint, dan zou de keizer wel eens kunnen oordeelen, dat de rijkskanselier maar moet vervangen of de rijksdag weder ontbonden worden. Een bestuur dat met een leege schatkist en een overbelast volk moet regeeren, staat steeds zwak, en zoo ver is het in Duitschland thans gekomen, dat men niet recht weet, waar de meerdere benoodigde rnillioenen van daan te halen. In Finland maakt men zich, en met reden, ongerust over de benoeming van Seyr tot adjunct voor den gouver neur gpneraal Gebheid. De eirste is een bekend reactionair,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 1