terwijl de gouverneur misschien naar den zin der bureau cratie te gematigd is. In Odessa beeft de bond van het russische volk weder allerlei gruwelen gepleegd, zonder dat de politie tusschen beide kwam. Het proces tegen de 37 sociaal-democraten van de vorige Doema is begonnen. Zij worden van hoogverraad beschuldigd. Graaf Witte, de bekende oud-minister is uit den staats dienst getreden en heeft de betrekking aanvaard van directeur der Russische Bank van buitenlandschen handel. De reactie heeft dus hier weder gezegevierd en is een voor haar lastig man van de baan. Misschien bij het sluiten van een nieuwe leening, (men mompelt reeds van een leening van 5 milliard francs) zal graaf Witte nog eens geroepen worden om zijn steun te verleenen en dat zaakje op te knappen. In Italië komen meer en meer diefstallen aan het licht, bedreven door de eerste mannen van het land. De groote som men voor een paar jaren bijeengebracht om de ellende in de zuidelijke provincies te lenigen, zijn zooals blijkt niet terecht gekomen bij de door aardbeving tot den bedelstaf gebrachte inwoners, maar verdeeld tusschen burgemeesters, senatoren, afgevaardigden en hunne familiën. De regeering zal moeite hebben om de verregaande corruptie die in het zuiden heerscht te doen straffen te meer daar op de rechtelijke macht niet te rekenen valt, omdat zij of mede doet aan allerlei knoeierijen, of bang is voor de wraak der geheime genoot schappen, die een ieder met moord bedreigen, die niet met hen mede wil knoeien. Voor den jongen fleren koning Victor Emanuel is het een moeilijke zaak om zijne zuidelijke onderdanen tot eerlijke menschen te maken. De gevolgen van de slechte zedenleer, die in het vroegere koningrijk der beide Siciliën onder de Bourbon-regeering ingang vond, doen zich nog steeds gevoelen en kunnen alleen onder vangen worden door het volk goed onderwijs te geven, en alom eerlijke ambtenaren aan te stellen. De ware personen daarvoor te vinden schijnt in Italië een echte puzzle te zijn. Uit Portugal komen de meest tegenstrijdige berichten, al naarmate zij uit den koker van Franco den dictator of over Madrid van de zijde der ontevreden ex-ambtenaren komen. In Spanje is men maar half gesticht over den toestand in Portugal, en vreest indien de revolutie daar mocht uit breken, voor een terugslag in dit slecht geregeerd land, alwaar het bekleeden van het kamerlidmaatschap (de Cortes) meer een middel is om zichzelf en familieleden te ver rijken dan om het land te dienen. De wetgevende macht in Spanje staat dan ook bij de ontwikkelde Spanjaarden in een zeer slecht blaadje. Zoo lang ook daar niet krachtig in zake het onderwijs wordt gehandeld, zal Spanje achteruit gaan en meer en meer zinken. De schoollokalen, zoo die er zijn, verkeeren in een erbarmelijken toestand van onreinheid, terwijl de onderwijzers een slecht betaald hongerloon krijgen, zoodat het voorkomt dat onderwijzers en kinderen wande lingen maken door het land, om door zang geld op te aaien, ten einde niet van honger om te komen. Wat er bij een dergelijken toestand van bet onderwijs terecht komt kan een ieder begrijpen Zweden. Koning Oscar is zondagochtend 11. gestorven den ouderdom van 79 jaren. Zijn zoon de kroonprins is reeds als regent opgetreden. Koning Oscar werd wel eens de geleerdste vorst van zijn tijd genoemd, en werd door zijn volk alom bemind en geëerd. Koning Oscar was doctor honoris causa van verschillende faculteiten in verschillende landen. Zijn uitdrukkelijke wil is het geweest, dat de scheiding van Zweden en Noorwegen zoo legaal zonder bloedvergieten heeft plaats gehad, aan zijn invloed is het te danken geweest dat de Zweden niet met de Noren aan het vechten zijn gegaan. Uit Maroceo komen nog de meest tegenstrijdige be richten, de positie van Frankrijk wordt hoe langer hoe moeilijker, gebonden als het is aan het verdrag van Alge- ciras, terwijl het tevens om in Algerië geen opstand te krijgen, genoodzaakt is hardhandig op te treden tegen de Mooren, die als waardige afstammelingen der Mooren uit Spanje niet gemakkelijk kamp gevenin de oude moorsehe families op het land is de kunstzin nog zeer ontwikkeld en er zijn nog gezinnen die de sleutels bewaren van de oude huizingen hunner voorouders in Sevilla, Granada enz. Die voorwerpen worden als reliquiëen bewaard. t» oi i Van Donderdag 5 Dec. tot Burgerlijke Stand. Donderdag 12 DBecember. Bevallen: S. HupkesOly, d. Overleden: J. Verheijde, 53 j. Overleden te Meerenberg: M. Frankfort, 74 j.; F. Beer, 74 j. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 15 Dec., Kerknieuws. voorm. 10 uur en 's avonds half 7, ds. J. A. van Leeuwen. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 15 Dec. voorn. 7 en 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 15 Dec. Kerkelijke dienst te 7^ en 10 uur. Wij maken onze lezers opmerkzaam Muziek. op den 2en liederavond, te geven door Gerard Zalsman in de Soc. Vereeniging op Vrijdag 20 December. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de annonce in dit nummer. Evenals vorige jaren werd het St. Ni- Plaatselijk colaasfeest gevierd in de school der Nieuws. Borski Sillem stichting, waar bij dit maal door de vriendelijkheid van het bestuur een tooverlantaarn vertoond werd, wat door allen met het grootste genoegen werd bjjgewoond, nadat aan hen een geschenk was uitgereikt gingen grooten en kleinen dankbaar en voldaan huiswaarts. De repetitiën van de christelijke zangvereeniging »Ad- vendo" zullen voortaan in plaats van Woensdag-, Donderdag avond plaats hebben. Op 10 Dec. j.l. had in Musis Sacrum te Meerenberg, eene uitvoering plaats van de Meerenbergsche Broeder Tooneel- vereeniging »de Vooruitgang". Deze uitvoering werd gegeven voor de patiënten, terwijl de leden van het uitwonend per soneel met hunne familieleden in de gelegenheid werden ge steld, deze uitvoering den volgenden avond bij te wonen. Het uitbundig gelach en geapplaudiseer was een bewijs, dat de gespeelde stukjes zeer in den smaak vielen. 1 - De agenda der a.s. Maandag te houden vergadering der Ned. Nat. Ver. afd. Bloemendaal e. 0., luidt als volgt: 1. Verkiezing van een lid van het bestuur. 2. Verkiezing van een afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering te Utrecht op 5 Jan. a.s. 3. Lezing van den heer Jac. P. Thijsse over de Korstmossen. 4. Mededeeling van de plan nen voor 1908. Men schrijft ons: Het water was zijn element. De ramp der »Scheldestroom" heeft wederom eenige slacht offers geëischt en in onze naaste omgeving wordt een dei- omgekomenen diep betreurd door vader, moeder, broertjes en zusjes. De zoon van den; pachter van hotel »Velserend" was als stuurmansleerling op de Scheldestroom" geplaatst en heeft deze reis met den dood moeten bekoopen. St. Nicolaas vierde hij nog thuis te midden van allen die hem lief waren en Vrijdag bracht men hem weg naar boord, zijn laatste groet was nog aan zijne moeder met een »ik kom weer gauw terug". Het is echter geheel an ders gegaan en zijne terugkomst is rouw. In zijn strijd tegen de golven zal hij nog wel eens gedacht hebben aan den gezelligen haard; bliksemsnel zal hij allen voor oogen hebben gezien en nog toegeroepen hebben, maar zij konden hem niet helpen en zij wisten niet dat, terwijl zij bij den warmen kachel waren gezeten, misschien nog over hem spraken, hun Albert wanhopig streed tegen de woeste zeeën. De jonge Van den Berg was bemind bij vrienden en kennissen. Hoe kon bij niet vertellen van zijne reeds volbrachte tochten naar Amerika, hoe schitterden zijne oogen, wanneer hij daarover sprak. De zee was zijn lust, zijn levenen wat eene moeite had hij niet gedaan om toe stemming te bekomen van te mogen varen. Vader en moeder hadden hem liever thuis gehouden en opgeleid in de zaak, het was hun oudste zoon en nu op 18 jarigen leeftijd wordt hij wrped van hun weggenomen. Het stoffelijk overschot zal naar het ouderlijk huis worden vervoerd en op de begraafplaats te Santpoort worden ter aarde besteld. Op „Hartenlust", tegenover de woning van den heer D. de Clercq, brandt een proeflantaarn, in verband met de nieuwe concessie der K. E. M. daar geplaatst. De heer A van Velthoven zond ons een kleurige plaat met kalender voor 1908, tevens eene reclame voor zijne schoenmakerij en schoenenwinkel De heer van der Veer stalt een »aangekleede" kerstboom voor zijn winkelraam uit, waaraan hij te zien geeft welke in de aanstaande feestdagen te pas komende versieringsartikelen bij hem te verkrijgen zijn. Haarlemsche Rechtbank. Dins- Reclltzakeil. dag 1.1. werd voor de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem uitvoerig gepleit in eene in de gemeente Velsen veel belangstelling vindende zaak. Vóór den aanleg van het Noordzeekanaal en dus ook vóór de droogmaling van den Wijkermeer tot Wijkermeer- polder, waren de bewoners van Velsen-dorp voor watervloed niet veilig. Het IJ en de Wijkermeer vormden, vooral zoo lang de sluizen bij Schellingwoude nog niet bestonden, een watermassa bijwijlen een zee gelijk; nog in 1870 hadden de bewoners van huizen aan den rijksstraatweg kistingen in voorraad die, bij dreigend weer des avonds met zand of mest gevuld, vóór de deuren werden geplaatst om een onverhoedschen nachtelijken aanval van het water te keeren de kerk en het kerkhof waren beschermd, doordat ze op een terras waren aaugebracht, dat zelf gestut werd door een stevigen, van z.g.n. moppen gebouwden, gedeeltelijk (aan de zijde van den rijksstraatweg) nog aanwezigen muur. Deze muur volgens de Nederlandsch Hervormde gemeente te Velsen aldus een bestanddeel uitmakende van het kerk hof, had aan de straatwegzijde eenige trapjes, die leiden naar de tuinen der oostelijk aangrenzende perceelen en naar een paar stegen die loodrecht op het herkhof naar den straatweg liepen, op den muur stond destijds een raster werk; daarachter loopt bet zandpad rondom de eigenlijke begraafplaats, die thans met een hekwerk op voeting af gesloten is. In hoofdzaak liep de procedure over de vraagwat is het karakter van het overgebleven stuk oude kerkhofmuur, is het: eigendom van de kerkelijke gemeente of van de buren, althans voor een deel van den heer Nauta, die in 1894 een daarnaast gelegen huis, schuur en erf kocht van Jhr. Jan Adriaan Hoeufft? En had de heer N. het recht om, gelijk hij deed op diep muur een gedeelte van een ge- gebouw op te trekken en daaraan lichtgevende, niet van traliën voorziene ramen te maken? De publieke opinie te Velsen en ook die van ons bekende Haarlemsche ingezetenen, die den toestand van ouds kennen is, dat de heer N. onbe voegd was den ouden kerkhofmuur te gebruikendeze algemeene indruk schijnt niet zonder invloed te zijn geweest op de beslissing door kerkvoogden genomen om de zaak door den rechter te doen pitmaken. De procedure was reeds aanhangig toen wijlen Mr. H. Ph. de Kanter nog leefde die voor Kerkvoogden optrad tegenover wijlen Mr. F. A. Bijvoet, den advocaat van gedaagde N. Mr. Merens thans voor kerkvoogden pleitende ving aan met een woord van waardeerende hulde aan de nagedachtenis van Mr. Bijvoet, die er op had gestaan zelf in deze zaak te pleiten. Tot de zaak komende betuigde pleiter, dat kerkvoogden meenden tot bewijzen van het eigendomsrecht der gemeente niet ge houden te zijn de kerkhofmuur steunende het terras, waarin de graven lagen, was zoo oud als het kerkhof zelf en dateerde misschien wel uit de eerste 1000 jaren onzer jaartelling, een deskundig onderzoek naar den aard der gebruikte stee- nen zou daaromtrent licht kunnen verspreiden ook de grond rondom den muur was eigendom van de kerk geweest, tal van buren betaalden nog erfpacht; in ieder geval had de kerk door verjaring het eigendomsrecht verkregeneen kerkhofmuur was overigens naar het oordeel van de meest bekende schrijvers een zaak buiten de handel en dus niet vatbaar om in eigendom verkregen te wordende muur als gemeene of mandeelige scheidsmuur aan te merken zou strijden met zijne besteraming om het terras met de graven te beveiligen tegen stormvloeden, de muur was in ieder geval niet met de bestemming van gemeenen muur gebouwd tijdens den bouw goldt het Romeiusche re :ht, dat geen gemeene muren kende. Gedaagde was in ieder geval in gebreke gebleven aan te toonen, dat hij eenig recht op den muur had. Een titel van het eigendomsrecht der kerk las pleiter in een der acten van overdracht van het perceel, waarbij het onderhoud van muur en raster werd opge'egd aan den toenmaligen rechtsvoorganger van den heer N. Voor dezen pleitte mr. Vis, die als zijne meening uitsprak, dat de dagvaarding nietig was, omdat zij niet eene duidelijke en bep /aide con clusie bevatte die in het te wijzen vonnis kon worden op genomen en dan voor ten uitvoerlegging vatbaar zou zijn. Gedaagde had den indruk, dat men de dagvaarding te voor zichtig en te vaag had gesteld, omdat men niet rondweg met de juiste feiten voor den dag durfde komen. Wat de zaak zelve betreft, het aanvaarden van den onder houdsplicht van muur en raster van het kerkhof bewees z. i. alleen, dat aan het eigendomsrecht van N.'s perceel die last verbonden was, maar niets omtrent het eigendomsrecht om trent den muur van wien ook de geschiedenis van het kerkhof moge belangrijk zijn, maar er is verzuimd te beschrijven hoe de toestand was op het oogenblik der dagvaarding en daarop komt het aan. Ten tijde der dagvaarding was het stuk oude muur geen kerkhofmuur meer en dus wel in den handel. Gedaagde heeft toen hij eigenaar werd op den muur een houten gebouw gevonden, dat door hem was medegekocht bij heeft het houten door een steenen gebouw vervangen, meer niet, er is dus óf een gemeene muur, want de muur dient tot afscheiding, óf de muur is van gedaagde, want er is in dat door hem bebouwd zijn een teeken van het niet gemeen zijn van den muur; neemt men aan dat de muui- het kerkhofterras steunt, dan zijn er aan beide kanten teekenen van niet gemeen zijn, dus is er dan weder wel een gemeene muur; moest men aannemen dat gedaagde er niet bouwen mocht zooals hij heeft gedaan, dan deed hij dit toch te goeder trouw, zoodat de eigenaar van den grond, of van den muur als fundament, niet meer bon vorderen dat het gebouwde werd weggebroken, doch kan hoogstens een verrekening plaats hebben van gebezigde bouwstoffen en werkloonen of van de waarde-vermeerdering van het erf. De uitspraak zullen wij te zijnertijd mededeelen. Door hetgeen reeds over de Salomé ge- Tooneel. schreven is, zagen velen verlangend uit naar de eerste opvoering in den Schouw burg Jansweg. Of dit verlangen bevredigd is kan niet ge zegd worden, wij twijfelen. Toch was het spel in goede handen en heeft de Italiaansche Opera bewezen goede krachten te bezitten. Kan het de muziek zijn, die zoo maar niet in eens wordt begrepen In de Stads-editie van Vrijdagavond komt een aardig stukje voor over tooneelspelers-dilettanten, aanmoedigend de be oefening van het tooneelspel door liefhebbers. Het tooneel- spelen is vooral in Vlaanderen een geliefkoosde ontspanning, bijkans een even druk beoefend volksvermaak als het kaatsen eeweest en geblevenhet moderne kunstbewustzijn stelt echter hoogere eischen aan de beschaving der spelers dan de vroegere rederijkerij. Wij zouden het zeer toejuichen als ons volk ook op deze wijze toonde tijd en moeiten voor beoefening van kunst over te hebben, wij zouden het toe juichen ook als bewijs van welvaart; eene volkskunst bloeit alleen waar deze is een orde en rust. Haarlem. De lezingen door dr. A. Uit andere ge- H. de Hartog., predikanf te Heemstede,t meenten. te Haarlem in de kerk der broeder gemeente gehouden, worden steeds drukker bezocht; spreker gaf 14 November een uiteen zetting van de hoofdmomenten van Kant's wijsbegeerte op 28 November werd Schopenhauer's Die Welt als Wille und Vorstellung behandeld; op 12 December Von Hartmann. Het doel der lezingen is verheldering en verdieping van het zedelijk en religieus bewustzijn aan de hand van eene zoo objectief mogelijke korte uiteenzetting van wijsgeerige stelsels van groote duitschers, zal in Januari en Februari nader worden bestreefd door behandeling van Fichte, Schel ling en Hegel. In de rotonde van het museum van kunstnijverheid zal Zondag a.s. tentoongesteld zijn, eene verzameling gekleurde teekeningen van Aziatische, Oostersche en Moorsehe tapijten. In den Orient zijn tapijten als vloerkleeden en meubel bedekking sedert de vroegste tijden veelvuldig in gebruik en vormt de industrie van het weven en knoopen van tapijten nog heden een uitgebreid veld, waardoor een groot gedeelte der bevolking in hun levensonderhoud voorziet. Zondag is de toegang kosteloos. IJ muiden. „Kennemerland". In de algemeene ver gadering van aandeelhouders der naamlooze vennootschap stoomvisseherij maatschappij Kennemerland" is het dividend over 't boekjaar 19061907 vastgesteld op Een gunstig teeken. De Hohenzollern" is Donderdag n.m. IJmuiden binnen- gestoomd met zijn kleine jacht achteraan, gevolgd door het pantserschip „Königberg", buiten de sluis lag H.M. pant serschip Friesland" gemeerd; bij het passeeren hiervan, speelde de muziekkapel van genoemd schip het »Heil du im Siegerkranz". Statig ging de Hohenzollern" naar de sluis, en maakte zich vast tot Vrijdagmorgen. Den geheelen avond werden signalen gewisseld met de aanwezige oorlog schepen. Vrijdagochtend te 8 uur werden van het fort 75 saluut schoten gelost, zij werden beantwoord door het lossen van 10 schoten van de Hohenzollern", precies te 8 uur (Green- wichtijd) stoomde Z. K. H. op naar Amsterdam, gevolgd door het kleine jacht en de Königberg". Duizenden toe schouwers stonden aan de boorden van het kanaal. Het keizerlijke jacht stond in telegrafische gemeenschap met Berlijn. De groote Pers heette den keizer allerwege welkomde N. Ct. bevatten een in sympathieke woorden gesteld artikel, met als motief het denkbeeld, dat aan den keizer den nobelprijs ter meeste bevordering van de vredes-idee toekent, omdat het hem is gelukt in die richting alles te doen wat men van eene machtige persoonlijkheid en een heerschers- natuur als de zijne redelijkerwijze meer zou kunnen ver wachten. Zuivering van sloot en grachtwater. Volksgezondheid. (olot). Stel het soortgelijk gewicht van het grachtwater voor bet gemak op 1, dat wil dan zeggen dat 1 liter water weegt: 1 kilo. Wanneer nu op honderdduizend kilo grachtwater 1 kilo kopersulfaat komt, zal op ^QQ^OO X kilo

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 2