De £uxe-$ w A. PO1 Advertenti A. B. TEN K/ De Heer en M N. H. ELDEF H p.p.c. T etterodestrj HAARLE r niet voor bescherming omdat zij thans overal op de vrije markten kan concurreeren, en vele zaken die zij nood wendig uit het buitenland moet betrekken thans duur moet betalen. Er staat tegenover dat de industrie meestal geheel in kartels of trusts werkt, die natuurlijk bij vrijen handel uiteen vallen. Vooreerst zal het dus nog zoo'n vaart niet loopen met den vrijhandel in Duitschland. Het ministerie in Frankrijk heeft met kunst- en vliegwerk de begfooting vóór Januari door kamer en senaat aange nomen gekregen, dit is niet dikwijls gebeurd, meestal moest met voorloopige twaalfden worden gewerkt, d.w.z. met een twaalfde gedeelte der begrooting en dat wel zoolang tot kamer en senaat hunne taak hadden afgedaan. De heer Dessayne Guyot, minister van justitie, is plotseling, in de senaat zijnde, overleden. Zijn opvolger zal zijn de bekende gladde, handige Briand, die eeredienst en justitie in één departement zal vereenigen. Het is niet te zeggen of het kabinet van Clemenceau nog lang zal leven. De heeren die den buit zouden moeten verdeelen schijnen het niet eens te zijn, en daarom blijft Clemenceau aan de groene tafel. In alle parlementen zoowat hetzelfde liedje. Clemenceau, de omkegelaar van zoovele vorige ministeriën, kan nu ondervinden boe lastig het is minister te zijn, en dat kritiek uitoefenen gemakkelijker is dan zelf regeeren De leden der kamer zijn voor het meerendeel wel wat bang om het ministerie dat met hen samengewerkt heeft om hun toelage te vermeerderen te laten vallen. Archimbaud de nieuwe afgevaaidigde die aan zijne kiezers gezegd had voor het oude traktement te willen werken, en de verhooging te doen intrekken, is wegens verzuim in de vervulling van zijn dienstplicht onder honend gelach met den uitroep »naar de kazerne" de Kamer uitgezonden, daar zijne verkiezing ver nietigd is. Van dezen braven onbaatzuchtigen deputé zullen zijne collega's vooreerst geen last meer hebben. De opvolger van generaal Drude treedt met meer kracht tegen de Maroccanen op. In Marocco blijven de zaken zoo ongeveer het zelfde. Sultan Abdul Azis heeft naar zijn zin niet genoeg voor zijne juweelen en kostbaarheden in de bank van leening te Parijs gekregen. Zijn fondsen schijneu wederom uitgeput te zijn. Van de internationale politie hoort men nu weinig; er worden eenige Maroccanen geoefend en minder goed betaald, dit slecht betalen is de hoofdoorzaak, dat des sultans troepen zoo weinig succes hebben tegen die van den pretendent, die over meer fondsen beschikt. De gevangen Engelschman komt naar men beweert over een paar dagen in Tanger. Rasoeli die nu binnen is en wiens aanhangers uit de gevangenis verlost zijn, heeft hem blijkbaar losgelaten. Deze Rasoeli heeft nog het meest van allen genoegen gehad van de conferentie van Algeciras. waardoor de handen van Frankrjjk werden gebonden hij mag als hij zijn toelage binnen heeft wel eens aan keizer Wilhelm een bezoek van dankbetuiging gaan brengen, wani zonder den keizer had Rasoeli het nooit zoo ver gebracht. In het water dat Wilhelm troebel heeft gemaakt, heeft Rasoeli gevischt. In Perzië heeft de Shah nu op de Koran gezworen dat hij de grondwet niet zal schenden. Vroeger heeft hij dit bij zijne troonsbestijging ook gedaan, en doet het nu blijkbaar op algemeen verzoek nog eens dunnetjes over. Over den Bagdad-spoorweg waarbij Duitschland zooveel belang heeft is het tusschen Engeland, Duitschland en Rusland tot een vergelijk gekomen. Turkije en Perzië kun nen nu ook uitroepenmen beschikt over ons, bij ons, zonder ons, want als die lijn met kracht werd aangelegd en geexploiteerd, wordt de Euphraat-delta weder aan de wereldmarkt verbonden en kan er geen sprake meer zijn van plagerijen en afzetterijen van Turksche en Perzische ambtenaren. Geen sprake meer omdat Turkije nu met al die groote mogendheden heeft te rekenen, die uit eigen belang wel zullen zorgen dat alles zijn geregeldeu loop neemt. De heer Schollaerd, voorzitter der belgische kamer, is door den Koning belast met de vorming van een nieuw kabinet. 10 Januari komt de commissie voor de Congo-overname weder bijeen, en dan moet hot ministerie gevormd zijn, om als tusschenpersoon tusschen de kamer en den koning te kunnen optreden. c, i Van Donderdag 2 Jan. tot fiurgerliike stand. n T J Donderdag 9 Januari. Bevallen: A. E. M. DeinumFerron, wonende te Zand- voort, d.C. StalsKoefaal, d. Getrouwd: J. H. A. Gielen en C. M. Bos. Overleden: M. J. van Wageningen, 72 j., wonende te Leiden. Overleden te Meerenberg: J. Flens, 47 j. In de raadsvergadering van Donderdag Gemeentebestuur. 9 dezer des n.ra. te half twee uur ten raadhuize gehouden, waren aanwezig behalve voorzitter en secretaris, de beide wethouders en de leden A. F. Bijvoet, C. J. Roozen, A. van der Hulst, Jhr. L Boreel, Ign. Bispinck en mr. P. Tideman. De voorzitter opende de vergadering met een welkomstwoord aan de leden in het nieuwe jaar. Na de lezing der notulen der vorige vergadering verzocht de heer Tideman de eenmaal daarin voorkomende woorden «geheime vergadering» te wijzigen in de woorden «vergadering met gesloten deuren», waaraan werd voldaan. Mededeeling werd gedaan van de goedkeuring der Gedeputeerde Staten van een vroeger genomen raads besluit. Hierna kwam aan de orde de vaststelling eener instructie van Öe ambtenaren en den bode ter secretarieop verzoek van den heer Bijvoet werd het ontwerp voorgelezen. Het onderscheidt zich door eene vrij minutieuse gestrengheid, welke, gekend de geest van welwillendheid die ten raad- huize heerscht, zal kunnen dienen om welwillendheid niet in voor het werk nadeelige gemoedelijkheid te doen over slaan. De heer Bijvoet uitte zijne tevredenheid over den inhoud der instructie. Het 2e aanvullend kohier der hondenbelasting sluitende met een som van ƒ26.50 werd zonder stemming vastgesteld. Het voorstel van den heer Tideman tot herziening van de jaarwedden der onderwijzers werd op voorstel van B. en W. aangehouden tot de wet tot verhooging der minima, welke herziening der jaarwedden voorschrijft, in werking zal zijn getreden. De burgemeester werd met algemeene stemmen benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand in de plaats van den heer Ter Hoifsteede. Met gesloten deuren werd beraadslaagd over het punt Muziek. Een werk plaats inneemt. 6 der agenda: aankoop van grond voor het te bouwen raad huis. Naar wij vernemen is in die zitting wel beraadslaagd maar geen ander resultaat bereikt, dan dat thans formeel met algemeene stemmen besloten is dat tot het bouwen van een nieuw raadhuis zal worden overgegaan. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 12 Jan., Kerknieuws. voorm. 10 uur en 's avonds half 7 Ds. J. A. van Leeuwen. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 12 Jan. voorn. 7 en 8| uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 12 Jan. Kerkelijke dienst te 7£ en 10 uur. Op de eerste Toonkunstuitvoering werd, zooals bekend, «La Damnation de Faust" van Hector Berlioz ten gehoore gebracht, dat onder de rubriek «oratorium" een eerste En met recht, er is niet een deel, neen, niet een kleine phrase minder dan een anderewelk een overweldigende klankcombinatie weet Berlioz uit een orkest te halen. Laten wij nog eens terugdenken aan het zangerige hoofdthema, de heerlijke «Marche Hongroise", de soldaten- en studentenkoren, met die machtige climax, de slotscène, welk een keur van klankeffecten. Vooreerst moeten wij hulde brengen aan het Utrechtsehe orkest, dat dit werk in een woord meesterlijk heeft gespeeld. De solisten-alt, Engel- sche hoorn, cornet, alsmede de fluitisten en hoboisten, verdienen een extra compliment. Ook de keuze der solisten bleek een zeer gelukkige. De Faustpartij vond een waardige vertolker in den heer Jac. v. Kempen, over zijn zangtechniek en voordracht niets dan lof, welk een buitengewone adembeheersching heeft deze zanger. De Mephistopartij was aan goede handen toevertrouwd, van niemand minder als in die van den heer Jean Reder van Parijs, ook hem zij hulde gebracht. Mejuffrouw J. v Linden v. d. Heuvel is hier te bekend, om lang over haar te moeten schrijven, zij zong de partij van Marguérite subliem. Eene kleine opmerking, de Romance aan 't begin van het vierde deel kon ons wat voordracht aangaat niet geheel en al voldoen. Jammer was het dat de bas zoo oneindig veel bij zijne partners te kort schoot. Was hier nu niet iemand anders te krijgen geweest, als de heer W. Robert Jr., die de Branderpartij zoo in 't niet deed verzinken De koren waren ditmaal buitengewoon goed verzorgd, zoowel de dames- als heerenkoren slaagden volkomen. Van een paar kleine ongelukjes, zonder stoornis van het geheel, zullen we niet spreken. Zij zijn in zoo'n werk haast onvermijdelijk. Laten wij dit verslag liever eindigen met een warm bravo voor den heer W. Robert Sr.; hij heeft getoond in dit werk nog altijd een talentvolle dirigent te zijn, laten wij hopen dat hij nog vele jaren directeur van Toonkunst mag big ven. Eén dag Khalif Aan de opvoering van «Eén dag Khalif", een voor Haarlem nog nieuw sprookjesspel van Otto Wernicke, voor soli, dames- en kinderko r, welke 1 Februari zal plaats hebben, zal veel zorg worden besteed. De solopartijen worden vervuld door de dames: Mej. Sophia C. IJdo, den Haag, mej. Willy Dijkerman, mej. Marie Bies en mej. R. J. allen te Haarlem. De koren bestaan uit 60 dames en "50 kinderen. In het 2e bedrijf zal een Chinees ballet worden uitgevoerd door 16 dames, ingestudeerd door den heer Joh. Martin. Het instrumentale gedeelte is in handen van het Haar lemsch Muziekcorps. Voor het le en 3e bedrijf zullen geheel nieuwe decors worden vervaardigd. De componist zal zelve de regie voeren, terwijl het geheel staat onder leiding van den heer E. A. Cats. Jacob Ku-ast. Donderdag 16 Januari a.s. zal de Wognumsche Zang- vereeniging Jacob Kwast een concert geven in de Soc. Vereeniging. Door de groote roem, die van deze vereeniging uitgaat, zullen velen zich wederom naar de concertzaal begeven. De regeling is in handen van de firma A. Vernout, Warmoes straat 10. Sevcik Quartet. Donderdag 4 Jan gaf bovengenoemd quartet een derde concert in de Kroonzaal te Haarlem. Dit quartet bestaat uit de heeren Bohustad Lhotsky 1ste viool, Karei Pro- chazka 2de viool, Karei Moravec, viola en Bedrich Vaska violoncel. Tot onze groote verwondering telden wij slechts 80 belangstellenden. Is dit nu toch niet diep treurig, moest zoo'n quartet als het Sevcik Quartet niet minstens voor een 3 a. 400 belangstellenden zich doen hooren? Men zegt: «nu ja, er komt ook zoo veel", maar als wij eens een geheel seizoen overzien, dan kunnen wij gerust zeggen, dat zulke concerten als j.l. Donderdag zeldzaamheden zijn Wij zullen deze heeren hier wel voor 't laatst gpzien hebben en is dit nu geen schande voor een stad met ongeveer 70.000 in woners? Laten wij nu tot een bespreking van hel gehoorde overgaan. Op het progiamma stonden de volgende quartet- ten vermeldL v. Beethoven op 59. No. I Fedua, het prach tige quartet van Smetana (aus meinem Leben) en het G-moll quartet v. Edv. Grieg. Wat betreft het Beethoven quartet, dit vonden wij niet een van den gelukkigste, wel werd dit quartet mooi gespeeld, vooral het allegretto vivace e seinpre scherzando, waar het overnemen van instrumenten schitterend was, maar echte Beethoven-spelers vinden wij deze heeren niet. Het quartet van Smetana werd prachtig gespeeld, even wel de altist kon met zijn inzet, al deed hij deze ook nog zoo mooi, ons Nebdal niet doen vergeten. Het scbitte- renste werk werd in het quartet van Grieg geleverd. Zooals deze heeren dit quartet spelen, zoo hebben wij het nog van geen quartet gehoord, een luid bravo daarvoor. Wij eindigen met hun een tot weerziens toe te roepen, en mocht die dag aanbreken, laat dan de Kroonzaal te klein blijken. Velen zullen tot hun leedwezen vernemen Plaatselijk dat de heer J. J. L. ten Kate, kunst- NieilWS. schilder, sedert eenigen tijd wonende te Overveen, op den 8en dezer onver wacht zijne echtgenoote heeft verloren. Nog niet lang ge leden was er volle feestvreugde in hun gezin bij gelegenheid van de 25-jarige echtvereeniging van den heer en mevrouw Ten Kate, die zij onder meer hebben gevierd met eene ten toonstelling van 's meesters werken in de groote zaal van hotel «Het Raadhuis" te Overveen. Als dag en nacht wis selen vreugde en droefenis in ons eindig en betrekkelijk leven elkander af. De heer Swolfs, secretaris der gemeenI Polemiek. Heemstede vroeg ons eenigen tijd gr leden of hij door ons bedoeld werd met den katholieken secretaris eener naburige gemeente, die vol gens een artikel in nummer 14 van ons blad zich met aan drang tot de R. K. raadsleden zou hebben gewend om, buiten de voordracht om, hun stem op den heer Bergman uit te brengen. Wij antwoordden den heer S. op zijn vraag bevestigend en willen niet alleen voldoen aan zijn thans ons gedaan verzoek om in ons blad mede te deelen dat gezegde ons gedane mededeeling ons sedert gebleken is onwaar te zijn, maar tevens gaarne plaats verleenen aan hetgeen de heer Swolfs in deze aangelegenheid zegt, wel te hebben gedaan: «Minstens eene maand, voordat de aanbeveling, niet «voordracht, was opgemaakt, heb ik één katholiek raadslid «gesproken en verder heb ik geen enkel raadslid van «Bloemendaal gesproken noch aan hen geschreven, zelfs «niet aan den Burgemeester dier gemeente. Ook heb ik in «geen enkel blad over die zaak iets geschreven, al zou ik «veel meer voor den heer Bergman gedaan hebben «dan nog zou ik dit.... alleen.... beschouwd hebben «als de bevordering der belangen van een vriend". Wanneer de heer Swolfs ons nu nog kan verzekeren met het eene katholieke raadslid bij die gelegenheid slechts te hebben besproken zijn vriend-zijn van den heer Bergman, diens geschiktheid voor het secretariaat en niet de belangen van het Roomsch-Katholicisme, dan is ook de geringste ver denking vau partijdig optreden van den heer S. ten deze te verwerpen. Den heer Swolfs, die zich daarover beklaagt, werd geen nummer 14 van ons Wad toegezonden, omdat hij daarin persoonlijk niet werd genoemd en van zijn figuur daarin slechts indirekt gewag werd gemaakt. De B. V. V. „Bloemendaal" is er in Sport. geslaagd weder het reeds vroeger door baar in gebruik geweest zijnde terrein, gelegen achter Groot Zomerzorg te huren. Zij krijgt Zondag aanstaande de Z V. V. uit Zaandam op dit terrein te gast. Deze wedstrijd beloofd zeer spannend te worden, daar B. V. V. in Zaandam slechts een kleine overwinning van 10 op Z V. V. kon behalen en deze vereeniging haar uiterste best zal doen de geleden nederlaag te wreken, ter wijl Bloemendaal eveneens hard werken zal om haar voor sprong te behouden. Ieder belangstellend Bloemendaler zij dus aangeraden een kijkje bij dezen wedstrijd te gaan nemen. De aanvangstijd is 2 uur Haarlem In de rotonde van het Uit andere ge- museum van kunstnijverheid zullen meenten. Zondag a.s. de teekeningen der leer lingen van de, aan het museum ver bonden school voor kunstnijverheid, voor het laatst te bezichtigen zijn. In voorbereiding is eene tentoonstelling van oorspronke lijke ontwerpen, gekleurde teekeningen van Colenbrander, die als adviseur aan de Koninklijke tapijtfabriek te Deventer verbonden is. Op deze tentoonstelling zullen vermoedelijk ook afge werkte tapijten te bezichtigen zijn. Zondag is de toegang kosteloos. IJ muiden. Uit goede bron mag men aannemen dat waarschijnlijk de gemiddelde besomming over 1907 van de stoomtrawlers naar schatting een ƒ3000 hooger zal zijn dan in 1906, dus gestegen is van ruim ƒ44000 op ruim ƒ47000. Sedert zeer korten tijd wordt aan de rijksvischhal te IJmuiden een nieuw ingedeelde verkoop van levende schel- visch gehouden. Tot heden vond die verkoop plaats in drie soorten, n.m. groote, middel en kleine schelvisch. 't Is gebleken, dat de middelsoorten te veel van elkander afweken, waarom men deze soort weder is gaan splitsen in z.g. grootmiddel en kleinmiddel. Deze bepaling is, zooals we vernemen, zoowel in het belang der koopers als van de reeders. Het politiekoips is met 1 Januari 1908 te IJmuiden met 2 agenten uitgebreid en bestaat thans uit 1 inspecteur, 5 agenten en 1 veldwachter. Binnen korten tijd volgt nog de aanstelling van een hoofdagent van politie. Vel sen. De Velserpont heeft zoolang de vorst aanhield en het ijs aan de boorden van het kanaal vastgevroren was geregeld gevaren zoodat het oponthoud niet noemenswaard genoemd kan worden. Doch zoodra de dooi inviel was dit wel van beteekenis, de kanten van het ijs in bet kanaal lieten los, en het oponthoud was daar. Den 7en dezer gebeurde het menigmaal dat de overvaart Vg uur duurde, en wanneer het trof dat de stoomtram over moest werd het somtijds s/t uur. Deze vertraging vindt haar oorzaak in de groote hoeveel heid ijs, die de stoompont voor zich stuwt, die daardoor niet dan met zeer veel moeite de kant kon naderen. Doch dit gelukte dan door het voor- en achteruit werken der pont, en door het schroefwater der booten van den water staat die onophoudelijk bij de aanlegplaatsen met volle kracht vooruitwerkten, terwijl zij zoo gemeerd lagen, dat het schroefwater voorbij de aanlegplaatsen stroomde, om het ijs van die plaats te houden. De heer Passtoors, lid der tweede kamer heeft j 1. Zondag een bezoek gebracht aan de Velserpont, jammer dat hij er den 7den dezer niet was, evenwel was aanwezig de heer Reijne, en deze beweerde dat nu de pont er was, de over gang veel beter was dan de vroege; e brug toen deze bestond. Den 8sten ging de overvaart der stoompont weer geregeld, daar er door de sluizen in IJmuiden gespuid werd, en zoodoende het losse ijs mede naar zee stroomde. «Waar werd oprechter trouw Van (len hak Ter wereld ooit gevonden, op den tak. Dan tusschen man en vrouw...!" Wat klinkt het mooi, en wat is het roerend, niet waar, dat dichterwoord! 't Is maar jammer, dat de werkelijkheid dikwijls zoo vaak iets anders te zien geeft. Lezen we niet telkens van ontrouw en echtscheiding, van twist en doodslag zelfs tusschen echtelieden? Een vrouwtje te Kollum ging er dezer dagen met een' anderen man van door, na vele jaren met haar' wettigen echtgenoot lief en leed gi majoor, Henri C'nates Philip had, ofschoon gehuwd, er g verpleegster te verbinden, d des huwelijks was verbonde genoot van de verpleegstei de vrouw van den majoor Men zou denkennu hac Edoch, 't bleek anders, 't kreeg, althans hij wilde ti maar hij vond, gelijk te vi toen? Och, ge vermoedt zich een kogel door 't. ho gelukkig zonder te tr< moeder te dooden. Hoe roekeloos spelen toe geluk en met dat van ander treft men aanIn Nieuw-/ in de stad Wellington, lei «tweede ik" ook op niet poetste herhaaldelijk voor I En John besloot daarom or Nu. dat ging daar gemakk «Uw naam?" vroeg hen «Arthur John Taylor". «Uw vrouw is altijd a vraagt echtscheiding En binnen vijf minuten w: band des echts bevrijd adem. Gelukkig, dat we t< kunnen stellen, die des die treffend bevestigen en g een zelfverloochenenden g beelding op een tafereeltji ophangt van eigen huwel vrouwtje eens de soep hat bemerkte, een kreet slaakti «Ik leg mijn En zie mijn Toen lijs ik Om naar h Ik kus en kui Te kind'rei «O, teed're g Ik wil niet De soep zal Met stille Die dichter toonde zich echtgenoot, meer tevreden andere die, toen zijn v schafte, antwoordde: »ca[ stak en den etenspot u rollen. Dat was geen gen toont de groote amerika de leden van het vrouwe namelijk, ten gerieve del en het waschgeld te bespa uit 365 dunne laagjes, worden afgetrokken en schooning zonder koster lading van die nieuwmot land moet zijn. Een nr de wasch vrouwen en c veel goeds, denk ik. Ja, uitvinding, haar schadu van een mijnheer te L Victoriastation zijn sch matische schoenpoets-ma blonk naar zijn zin, wi oprijzen, maar de hefboo hoe hij raasde en tiei helpen, 't was al ve draaien als dollen, wel man verlost, vóór men was de trein vertrokki heertjes bottines blonkei Den 8^eri Januari 19 leed te Amsterdam, i doch ernstige onges onze lieve Vrouw en 1 geb. MUN" in den ouderdom v: 52 jaar. J. J. L. ten KATE, Ovt J. J. L. ten KATE Je ERIK ten KATE, t LOUIS ten KATE, H Bezoeken kunnen ni< afgewacht. HEEMSTEDE, Bm Bouwkundige en M Taxateur in Vaste Assurantiën

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2