- m De burgemeester der gemeente Bloe mendaal, gelet op de artikelen]"11,j 12 en 13 der kieswet; Noodigt de mannelijke inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen Ambtelijke mededeelingen. - A-t m - zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste een guldendaarvan door overlegging dei- overeenkomstig het bepaalde bij artikel la der kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den lbden Februari a. s. te doen blijker. De aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voor melde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den loden Februari a.s. aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren het aanslagbiljet, of een door den ontvanger gewaarmerkt kosteloos af te geven duplicaat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling dei- kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer gemeente, die krachtens artikel 1 b derzelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den lbden Februari a.s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der Kieswet. Volgens artikel 20 der wet is voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voor komen, hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op le. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2e. genot van pensioen of lijfrente 3e. bezit van eene inschrijving in de grootboeken der nationale schuld of van een inleg in eene spaarbank 4e. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op le. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonenof 2e. genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Aan hen, die ver keer en in het laatste onder no. 2 vermelde geval, wordt door den Burgemeester een aangijte-biljet ter invulling toegezonden. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der kieswet, is, voor zoover de gemeente Bloemendaal betreft, het vol gende bepaalde Gem. of deel der Gem. Huurprijs. BED 1 b, 10. Minimum inkomen. OEL D 1 1 b% 20. Vrije woning of inwoning. N A R T I 2 Vrije kost en inwoning. KE L 2. Bloemendaal er. Overveen. Vogelenzang f 1.25 L- f 350— 325.- f 62.50 50— f 250 225.- De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter secretarie der gemeente. I e ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den burgemeester verzonden worden, met inachtneming van het volgende voorschrift dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde hel opschrift Vrij van briefport, ingevolge art, 50 der kieswet" en in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteekening Bloemendaal, 4 Februari 1908. De Burgemeester voornoemd, A. Bas Backer. Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg, van 1 2 uur behalve Zon- en Feestdagen, spiee Uien. H.L. van Beusekom, Zomerzorgerlaan. Dagelijks van 89 uur en 12 uur. J. Th. Bornwater, Overveenscheweg, van 12 uur, be halve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van I2 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg, dagelijks van 121 uur. Nog steeds is de heer Heemskerk Binnenlandscll volgens de groote bladen bezig, om zijn rzicht. ministerie saam te stellen. Erg vlot het evenwel hiermede nietwel worden met eenige variaties steeds dezelfde namen van aanstaande ministers genoemd. Er schijnt geen gebrek aan liefhebbers te zijn; alle hout is evenwel geen timmerhout, en om bijv. voor Buitenlandsche Zaken en Oorlog goede titularissen te vinden zal nog zoo gemakkelijk niet gaan, te meer daar niemand kan vooispellen wat het lot zal zijn van het nieuwe ministerie. Van het demissionaire ministerie heeft minister Veegens harde woorden in de Eerste Kamer moe ten vernemen over het driehoofdig bestuur door hem ingesteld over de staatsmijnen in Limburg. Zonder den mijnraad er in te kennen en tegen hun advies heeft deze zonderlinge benoeming plaats gehad. De ge- heele mijnraad heeft dan ook eenparig zijn ont slag genomen, willende niet verder met den minister samen werken. Het is jammer dat mi nister Veegens, die steeds blijken gaf van veel door zicht, in deze zoo gehan deld heeft. De nieuwe minister die Z. Excellentie Veegens opvolgt komt voor een moeilijke taak te staan. In buitenlandsche couranten, vooral in Engeland en Duitsch- land, begint men druk te redeneeren over den onvoldoenden toestand waarin de reddings- en veiligheidsmiddelen aan den Hoek verkeerende Great Eastern Company aan wie de Harwichlijn toebehoort, is een proces begonnen met de eigenaars der Axminster, waartegen de Amsterdam is gevaren. Door de advocaten van beide partijen zullen de bezwaren die men tegen den Hoek heeft, wel zeer breed worden uitgemeten, en krijgt de Hoek zoodoende een treurige vermaardheid. Men hoort nog niets van de maatregelen die genomen worden om de veiligheid te verbeteren en het invaren ook bij mist aan den Hoek minder moeilijk te maken. Zoude tegen het snelle varen in havenmonden niet andere internationale bepalingen te maken zijn, en deze zaak door ons gouvernement aan de orde kunnen worden gesteld bij de verschillende zeevarende mogendheden Men beginne aan de loodsen strenge voorschriften te geven omtrent de snelheid der schepen. Gedurende de dikke-mist-week waren er dagen dat er bijv. in Antwerpen geen schip binnen kwam, terwijl in Rotterdam, niettegenstaande den dikken mist, nog af en toe een schip, alle gevaren trotseerend, met veel gefluit en lawaai door den mist kwam binnen stoomen. Ingrijpen van rijkswege schijnt ons voor deze gevallen noodzakelijk. Aan plaatselijke autoriteiten en aan particulieren mogen regeling van bepalingen omtrent veiligheid niet meer wor den overgelaten. De belangen van enkelen worden te veel opgeofferd aan die van het algemeen. Men hoort in de laatste tijden niet meer van mond- en klauwzeer, de epidemie schijnt geweken te zijn. In Edam heeft de bu gemeester Calkoen zijn jubilee onder veel deelneming van de gansche burgerij gevierd. Zoo als men weet wordt genoemdè magistraat gedoodverfd als de schrijver van de zoo gewaardeerde stukken onder het pseudoniem van Nelis in het Handelsblad, stukken die een frischheid van geest en kennis van zaken verraden, zooals maar weinig wordt gevonden. Het landbouwbedrijf werd op een onderhoudende wijze gepopulariseerd, werd, want Nelis heeft de pen er bij neer gelegd en afscheid van zijne lezers genomen. Bloemendaal over Een der schoonste oorden van Kenne- merlaud is het dorp Bloemendaal met als woonplaats. omstreken. Gelegen aan den voet dei. ho,_ landsche duinen bestaat er een afwisseling als elders niet te vinden is. Binnen het uur is men op zijn kantoor te Am sterdam of in de Zaanstreek, in een half uur per electrisehe tram te Zandvoorttal van korte of langere wandelingen heeft men in een streek, waar hoog en laag in elkaar over gaan, woningen en villa's zijn er te kust en te keur, ge bouwd op de hooge binnendninen en voorzien van alle moderne gemakken. Is het te verwonderen, dat Bloemendaal met zijn omstreken een oord werd, dat in trek is? Beklim het Wilhelminaduin, wandel langs het Kopje en gij hebt een panorama voor u, zóó mooi, als gij in het buitenland vergeefs zoekt 1 Daar een totaalindruk van hooge bergen, doorsneden met meer of minder diepe dalen, be groeid met laag geboomte; hier boeit het gezicht der on eindige zee u de dartele, golvende duinen maken u los van uw overpeinzing en, u omwendende, lachen de hollandsche weiden u tegen, slingert het Spaarne zijn zilveren band door het groene tapijt, wuiven de hooge en lage boomen op de binnenduinen u toe, trachten de schoorsteenpijpen van Amsterdam, de molens van de Zaanstreek uw aandacht te trekken en alles brengt u in de stemming van gelukkig mensch, die al dat schoons aanschouwt. De morgen- en namiddagtreinen en electrisehe trams kun nen u doen zien het aantal der menschen, die hun kantoren in Haarlem, AmsterdaTn of de Zaanstreek bezoeken en nog tijd genoeg overhouden om buiten in hun gezin een gezelligen namiddag en avond en een prettigen Zondag door te brengen. Alles werkt er toe mee om Bloemendaal tot een gezocht oord te maken. Huizen en villa's, voorzien van electrisch licht en waterleiding; met inrichtingen van onderwijs, zooals men die schaars zoowel in buiten- als binnenland aantreft! De openbare lagere school onder het hoofd, den heer A. IJzerman, eerst eenige jaren geleden gebouwd en naai de eischen van den tijd ingericht, geeft aan alle ouders gelegenheid hunne kinderen eene degelijke, goedkoope en tevens eenvoudige opleiding te verschaffen. Het hoofd zorgt voor een leercursus in het franschuitbreiding van lokalen en leervakken is aanstaande. Dan is er de school der Bloe- mendaalsche Schoolvereeniging, waar in zeven leerjaren vol gens de nieuwste methoden de jongens en meisjes kunnen opgeleid worden voor het middelbaar onderwijs, terwijl de lichamelijke opvoeding door spel en sport en de zweedsche gymnastiek ten volle tot haar recht komen 1 Het devies dier Buiteiilaudsch overzicht. school: slaat ons zorgen de kinderen een gezonde, een blijde jeugd te geven," toont u de richting, waarin gewerkt wordt. De meisjes kunnen haar onderwijs voortzetten op de middel bare school voor meisjes te Bloemendaal, waarvan htt internaat gevestigd is in de villa het Kopje. In vijf leerjaren wordt het middelbaar onderwijs-program afgewerkt, terwijl bijzondere aandacht wordt geschonken aan het individueele in de leerlingen, zoowel wat betreft karakter als aanleg. De jongens genieten hun middelbaar onderwijs te Haarlem, dat per tram in 7 minuten te bereiken is. De plaatselijke belasting in Bloemendaal is laag. Waar in groote steden de belasting drukkend zwaar is en meer en meer wordt, bedraagt de gemeentelijke belasting op het inkomen hier slechts 'Vio Zoowel voor jong als voor oud bestaan tal van gelegen heden tot ontspanning. De Bloemendaalsche bond voor licha melijke ontwikkeling zorgt voor speelterrein en leiding bij verschillende open luchtspelen en exploiteert de ijsbaan Duin en Daal, waarvan door jong en oud in een prachtige omgeving, beschut tegen de koude winden, wordt geprofiteerd. De ver- eeniging Bloemendaalsche Avonden" die soirée's organiseert, veraangenaamt het samenleven. Liefhebbers der natuur hebben zich vereenigd in de Natuurhistorische Vereeniging" om gezamenlijk de natuur te bestudeeren en te bewonderen. De stichting van een zweminrichting is in voorbereiding. Naai de eischen des tijds ingerichte hotels trekken den vreemdeling, terwijl tal van pensions gelegenheid bieden voor een verblijf zoo 's zomers als 's winters. Flinke winkels langs den Bloemen- daalschen weg voorzien u van het noodige, terwijl men per telefoon communaal met Haarlem is verbonden. Bloemendaal zou niet »up to date" zijn, wanneer Bloeraen- daal's Pension- en Woningbureau Rusthoek, waarvan het kantoor gevestigd is bij het punt van aankomst en vertrek der electrisehe tram HaarlemBloemendaal er niet was om u alle inlichtingen te verstrekken tot het bekomen van woningen, pensions, enz. enz. In Pruissen komt thans ook van den kant van het Heerenhuis oppositie tegen de draconische Polen wetten. Kar dinaal Kopp heeft de regeering ernstige woorden doen hooren. In Oosten rijk zijn eveneens de Slavische broeders in de verschillende Landdagen met bitterheid opgekomen tegen de duitsche regeering; de pres.-minister Aerenthal werd geprezen dat hij nu eens niet in den Rijksdag over het Drievoudig Verbond had gesproken. Een coalitie met een staat als Duitschland, die de Polen zoo had behandeld, achtte een der kroat.isehe afgevaardigden niet gewenscht. Door den invloed van Duitschland werden de pogingen dei- Monarchie en van Rusland om in Macedonië orde te stich ten gedwarsboomd. Turkije wist dat op Duitschland door haar kon gerekend worden. Nasi, een dei vorige ministers in Italië, beschuldigd van allerlei onregelmatigheden, wordt door verschillende getuigen a décharge geheel schoon gewasschen. Veel kans heeft Nasi evenwel niet om de gevangenis te ontgaan. Franco, de dictator in Portugal, heeft het noodig gevonden thans bekend te maken, dat er ongeregeldheden op straat voorkomen, maar voegt er tevëns bij, dat hij alle verzet zal weten te onderdrukken. De koning en kroonprins zijn door de hand van moor denaars gevallen, de tweede zoon gewond, zoo luiden de ver- schikkelijke berichten die tot ons uit Portugal komen. De moordenaars zijn gevat en gedood, en naar medeplichtigen wordt gezocht. Het schijnt dat de partijen die tot den ouden toestand terug willen keeren, de hand hebben gehad in deze ongehoorde gebeurtenis. Een der conservatieve ministers van een vorig kabinet is reeds gevlucht Allerwege hebben arrestaties plaats en worden er talrijke verdachten na kort geding gefusileerd. De nieuwe koning, een jongeling van 18 jaar, heeft een proclamatie uitgevaardigd, en roept alle weidenkenden op om troon en altaar te steunen. De tegenwoordige ministers blijven voorloopig nog in functie. Het parlement in G r o o t-B r i 11 an j e is geopend, veel werk zal het te doen krijgen. De Chamberlainisten zijn druk bezig de gouvernementen angstig te maken over de dure tijden die zullen aanbreken, als de regeering hare verschil lende ontwerpen tot wet zal zien verheven. Het Hoogerhuis is niet r-egeeringsgezind en hierop is de hoop der oppositie gevestigd. Ten gevolge van de groote amortisatie van schuld, zijn de Consols gerezen. N.-Amerika en Canada hebben van Japan gerust stellende toezeggingen verkregen in zake den invoer van Japanners.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2