Pension* en Woningnienws In Z.-Afrika wordt de toestand der Indiërs meer drage lijk nu de maatregelen die tegen deze Aziaten waren genomen zijn verzacht. M a r o c c o blijft nog een puzzle voor journalisten en politici. Moelah Hafid begint even als zijn broer Abdul Azis gebrek aan geld te krijgen. Delcassé is voorloopig van de baan in F r a n k r ij k's parlement, zeer ten genoege "an Duitschland en Italië, die de opgewondenheid in de Fransche Kamer wel wat vei'dacht vonden. Jaurès' toeleg om Clemenqeau's ministerie te doen duikelen is geheel mislukt. Vooral Pichon, de mini ster van buitenlandscbe zaken, heeft zich kranig gehouden. In Arabië bij de heilige plaatsen der Moslems, woeden allerlei epidemische ziektenbij den sultan wordt van ver schillende zijden er op aan gedrongen dat aan het slachten van offerdieren die men laat verrotten, paal en perk worde gesteld. De sultan heeft eene moderne bevlieging gehad, hij heeft zich namelijk laten photografeerendit wordt door de geestelijkheid zeer afgekeurd, als in strijd met de voorschrif ten der Koran. Admiraal Evans, commandant der Amerikaansche Zuid zeevloot, houdt geregeld in de zee ernstige schietoefeningen; belooningen in allerlei vorm worden aan de officieren en equipages uitgereikt om den ijver te prikkelen. Eenige schepen zijn Straat Magelhaen reeds gepasseerd. De kansen van Bryan stijgen met den dag voor de candida- tuur van het presidentschap der N.-A me rikaansche republiek. De laatste redevoering van Roosevelt in het Congres was den republikeinen niet naar den zin, dezelfde redevoering had Bryan, de aanstaande candidaat der democraten, even goed kunnen houden. Roosevelt werd in het Congres dooi de democraten dan ook zeer toegejuicht, onder zijn eigen partij waren er vele ontevredenen. Bryan trekt van Roosevelt's houding handig partjj in de vele redevoeringen die hij houdt. dj. j Van Donderdag 30 Jan. tot Burgerlijke stand. Don(jerdag g Februari. Bevallen: C. H. Thierry de Bije Dolleman Jonk- vrouwe Prins, z. Overleden: E. Krijgsman 71 j. Overleden te Meerenberg: G. van Rheenen, 27 j P. van Diest, 66 j. Vergadering van Donderdag 6 Gemeentebestuur. Februari 1908 Aanwezig behalve voorzitter en secre taris alle leden. De notulen der vorige openbare vergadering worden ge lezen en zonder wijziging vastgesteld. De ingekomen stukken waren lo. een verzoek van de Binnenlandsche maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen te Haarlem om te willen overgaan tot overneming van verschillende wegen, paden, trappen, pleinen enz. in Duin en Daal, Kweekduin en Aerdenhout, waarbij aan de gemeente wordt aangeboden »om niet" de eigendom van 200 M2. in den Aerdenhout voor een wegwerkerswoning en voorts voor een prijs van 2.per M2.lo. 600 M2. in Duin en Daal bij de zoogenaamde vijfhuizen voor de stichting van een dubbele politie- en of wegwerkerswoning 2o. het panorama Koninginneduin ter oppervlakte van zoodanig gedeelte als de raad zal wenschen, met de bedoeling dat dit grondstuk b.v. tot een oppervlakte van b.v. 1V4 H.A. ten- eeuwigen dage als publiek uitzichtspunt blijve b-staan. Voorts wordt voor het geval de gemeente de water leiding in Duin en Daal in eigendom verkrijge, de eigendom van den grond waarin die werken liggen »om niet" aange boden. Dit stuk wordt in handen van B. en W. gesteld om prea-advies. 2o het jaarverslag der commissie tot wering van school verzuim. Deze commissie hield 4 vergaderingen haar tussehen- komst bleef beperkt tot 2 gevallen van onregelmatig schoolverzuim. Op de begrooting van uitgaven voor den dienst van 1907 werden verschillende af- en overschrijvingen gedaan. Het eerste komt nu aan de orde het verzoek der weduwe Vogels-Jansen om het tuintje tegenover het raadhuis te mogen huren voor f 10.per jaar en daaromheen een hek te mogen plaatsen. B. en W. adviseeren om dit verzoek toe te staan. De heer Koolhoven maakt bezwaar. Hij meent dat niet moet worden teruggekomen van het eenmaal genomen besluit den grond vrij te houden voor de gemeente, maar z. i. moet de vrije beschikking over den grond aan den burgemeester worden overgelaten. De voorzitter zegt dat het niet de bedoeling is den grond voor vast te verhuren, maar voor een jaar, nu is het een leelijke plek, waarvan niemand nut heeft; vroeger moet het er mooier uitgezien hebben, waren er bloemen en planten (algemeen geschud van neen). De heer Boreel zegt nooit zijn stem te zullen geven het stuk te verhuren omdat de ruimte voor het verkeer verre van voldoende is, hij zou het trottoir willen laten wegnemen en een dubbelen verkeersweg willen maken. De voorzitter: dan zouden de boomen weg moeten. De heer Tideman zegt dat hij tegen verhuren is; vroeger is het besluit tot niet meer verhuren genomen, zonder dat wij precies wisten, waarvoor de ruimte zou moeten gebruikt worden, men wilde de vrije hand houden, nu is diezelfde reden nog aanwezig; bovendien is het niet noodig, dat de grond verhuurd wordt, waardoor aan de gemeente nagenoeg alle bevoegdheid tijdens de huur ontnomen wordt, omdat artikel 6 van de politieverordening in dit geval voorziet. Burgemeester en Wethouders kunnen vergunning geven aan de verzoekster om dezen voor openbaar gebruik bestemden grond tijdelijk voor een bijzonder doel in gebruik te nemen. De heer Bispinck zegt, er wordt hier gesproken over welwillendheid jegens de aanvraagster, maar de vraag is alleen: wat is het gemeentebelang? Ik stel voor het voor stel in rondvraag te brengen. Alsnu tot stemming overgaande, wordt met 3 stemmen vóór, die van de beide Wethouders en van den heer Roozen Sr. het voorstel van B. en W. verworpen. Hierna wordt na eene korte toelichting van den voor zitter zonder hoofdelijke stemming eene wijziging aangeno men in de verordening regelende de werkzaamheden der commissie van toezicht op het lager onderwijs, in hoofdzaak hierop neerkomende, dat de leden van deze commissie niet op 1 Maart maar op 1 Januari van elk jaar aftreden. Het voornaamste punt der agendaaankoop van grond voor het te houwen nieuwe raadhuis komt nu ter sprake. (Den uitslag deelden wij reeds Donderdag per bulletin mede. Red,) De voorzitter acht dit onderwerp reeds vrijwel toegelicht, iets nieuws zou ik niet weten ter tafel te brengen. De heer Bijvoet zegt, dat het hem twijfelachtig voorkomt, of artikel 42 der gemeentewet wel toestaat dat deze zaak hier zoo maar wordt behandeldhij zou een advies willen hebben van den heer Tideman, van wien het hem maar eenmaal bekend is geworden, dat hij zich heeft vergist (gelach) De voorzitter acht langer uitstel der zaak onnoodig en ongewenscht De heer Tideman deelt mede, dat hij, dankbaar voor het compliment van den heer Bijvoet, dit niet mag aanvaarden, behalve dan wat betreft de eene vergissingdat hij wat de zaak betreft van oordeel is dat de heer Bijvoet gelijk heeft er is nog niet in eene openbare vergadering beraadslaagd en besloten over het stichten van het nieuwe raadhuis, dit punt staat niet op de agenda, maar de gemeentewet staat toe dat ook over andere punten beraadslaagd en besloten wordt, welke bepaling door eenige bepaling van het reglement van orde niet kan worden onderste boven geworpen. Hij stelt dus voor in behandeling te nemen de vraag of een nieuw raadhuis zal worden gesticht. De heer Rouwens is daar niet tegen, wanneer daarmede niets wordt beslist omtrent tijd en plaats van bouwen. De voorzitter heeft daar niets op tegen. De heer Bijvoet acht deze zaak te belangrijk om te be slissen in een zaal, waarin de gemeente niet geheel ver tegenwoordigd is. (Spreker doelde hiermede op de vacature- Ter Hoffsteede. Red.). Alsnu wordt gestemd over het al of niet in behandeling nemen van het voorstel tot bouwen van een nieuw raadhuis. Tot behandeling wordt besloten met 6 tegen 4 stemmen tegen de heeren Roozen Sr., Bijvoet, Roozen Jr. en Van der Hulst. De heer Bispinck zegtmijnheer de voorzitter, ik acht discussie geheel overbodig, het voor en tegen is ruimschoots overwogen. De voorzitter zet uiteen de verschillende redenen welke tot nieuwbouw aanleiding geven De toestand van het be staande gebouw is geheel onvoldoende, de werkzaamheden hebben daaronder te lijden, terwijl de administratie zich verbazend uitbreidt, vooral in verband met de vele wetten die werkzaamheden aan de gemeentebesturen opdragener is geen ontvangkamer, geen behoorlijke ruimte voor den secretaris, de ontvanger heeft geen lokaaltje, de ruimte voor de politie is onvoldoende, er is slechts 1 cel, minstens 3 zijn noodig, de raadzaal wordt te klein omdat er in de toekomst 2 nieuwe raadsleden benoemd zullen worden (1910, Red.) Verbouwing is hier onmogelijk; de architect weet er niets van te maken. De heer Rouwens zegtik zal zeer kort zijn, het advies van den dokter (over den hygienischen toestand van het raadhuis) was maar terloops en ongevraagd gegeven, er zijn ook nog wel andere architecten die er wel iets van zouden maken. De voorzitterEn wat zegt de heer van der Hulst er van De heer van der Hulst: Ik ben er ook voor, maar ik zou het jammer vinden, wanneer 't raadhuis uit de kom van de gemeente gaat. De heer Bijvoet dient een voorstel in om te wachten tot de raad valtallig is. De heer Tideman verklaart bekeerd te zijn van tegen- tot voorstander van een nieuw raadhuis, omdat gebleken is dat andere nuttige wei-ken, als rioolee- ring van den Bloemendaalscheen weg, verbetering Domp- vloedslaan, uitbreiding waterleiding, enz., evenzeer spoedig kunnen komen. De heer Rouwens deed herhaaldelijk opmerken, dat het z. i. niet noodzakelijk was het terrein met eenig verband of onder verplichting om er een raadhuis te stichten, te koopen. Na lange discussien, stelde de heer Bispinck voor, aan den koop van den grond de bepaling te verbinden, dat mocht een beter terrein gevonden worden, de Binnenlandsche expl. Mij. het gekochte weder voor denzelfden prijs kon terugkoopen. Bij stemming werd met 6 4 stemmen aangenomen het voorstel om op deze voorwaarde het terrein in het kweek duin aan te koopen. Tegen stemden de heeren A. Roozen, A. F. Bijvoet, C. J. Roozen en A. v. d. Hulst. Het volgende punt: aankoop van een stuk grond van den heer L. D. Boissevain werd aangehouden. Bij de rondvraag bracht de heer Bijvoet den burgemeester hulde voor zijn beleid in zake de verbreeding van den Vogelenzangschen weg; en vroeg inlichtingen omtrent den stand der quegtie van de tram naar Overveen. Algemeen was men van oordeel, dat deze zaak alleen in Haarlem hokte Ten slotte vroeg en verkreeg de heer C. J. Roozen in lichting omtrent het uitgaan om 12 uur van lantaarns der electrische verlichting te Overveen. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 9 Febr.; Kerknieuws. voorm. 10 uur de heer G. H. van Senden, cand. t. d. H. dienst, 's avonds half 7, ds. J. A. van Leeuwen. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 9 Febr. voorm. 7 en 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 9 Febr. Kerkelijke dienst te 7J en 10 uur. 8de Séance Steenman. Muziek. De Bohemers zijn geweest, dit zegt ons reeds genoeg. De zaal was dan ook stampvol, schier geen plaatsje was onbezet gebleven. Dit quartet bestaat uit de heeren Karei Hoffmann, 1ste viool, Josef Suk, 2de viool, Georg Herold, alt, prof. Hanus Wihan, violoncel. Het programma was samengesteld uit de volgende quartetten L. v. Beethoven, A-dur op. 18 n°. 5 A. Dvorak D-moll op. 34F. Schubert, A-moll op. 29. Zulk een samenspel is bewonderenswaardig. Wij denken nog eens aan de Menuetto in 't Beethoven-quartet, 't 2de deel (Polka, Allegretto, Scherzundo) in 't quartet van Dvorflk 't Andante in 't quartet van Schubert. Het was niet te verwonderen, dat men hen tot 3 maal toe terugrieplaten wij eindigen met hun een warm bravo" en een hartelijk »tot weerziens" toe te roepen. 3e. Liederenavond Ger. Zalsman. Wegens ongesteldheid van mevrouw Anna Stronck-Kappel, en van den heer Jacques van Kempen moet het concert van Maandagavond a. s. tot nader order worden uitgesteld. van BLOEMENDAAL, OVERVEEN, AERDENHOUT, VOGELENZANG en SANDPOORT van het Kantoor van Vaste Goederen, Assurantiën, Hypotheken Bloemendaal's Pension- en Woningbureau „Rusthoek" Kantoor Eindpunt Electr. tram boven de luneliroom en bodega „RUSTHOEK". Beleefd verzoek. Reflectanten, voor tijdelijke of voor vaste woonplaats alhier, worden beleefd uitgenoodigd, ten einde teleurstelling of vergeefsche overkomst te voorkomen, hunne komst vooraf te melden. Te Iioop of te Huur zijnde perceelen. BLOEMENDAAL. 1. Villa „Hendrika" aan den Noorder Stationsweg, be vattende 9 kamers, serre en balkons, keuken, kelder, schuur in den tuin, closets, waterleiding, electrisch licht en electrische schellen, voor- en achtertuin. Aanvaarding 1 Mei of eerder. Huurprijs f 800.'sjaars. 2. Villa „Geertrude" aan den Noorder Stationsweg, be vattende 9 kamers, serre en balkons, keuken, kelder, schuur in den tuin, closets, waterleiding, electrisch licht en elec trische schellen, voor- en achtertuin. Aanvaarding 1 Mei of eerder. Huurprijs f 700.'sjaars. 3. Villa „Nelli" aan den Noorder Stationsweg, bevatten de 9 kamers, serre, balkons, keuken, kelder, schuur in den tuin, closets, waterleiding, electrisch licht, electrische schel len, voor- en achtertuin. Aanvaarding 1 Mei of eerder. Huurprijs f 675.'sjaars. 4. Villa Betsy" aan den Noorder Stationsweg, bevattende 9 kamers, serre, balkons, keuken, kelder, schuur in den tuin, closets, waterleiding, electr. licht, electr. schellen. Voor- en achtertuin. Aanvaarding 1 Mei of eerder. Huurprijs f675.'sjaars. 5. Een heerenhuis aan de Jan Gijzen vaart, bevattende 4 kamers en suite, 2 kleinere kamers, serre, zolder met 4 slaapkamers, voor- en achtertuin. Aanvaarding 1 Mei of eerder. Huurprijs f350.'sjaars. 6. Villa »Janette" in het Duinlustpark, bevattende: 12 kamers, serre, balkons, badinrichting, acetyleengasverlichting, schuur, priëel, en verder alle gemakken. Het geheel is groot 1850 M2. Koopsom f 21000.Huurprijs f 1200.'sjaars. 7. Een groote villa aan het Duinlustpark, bevattende: 12 kamers en van alle gemakken voorzien, vlak bij het station. Koopsom f 17000 Huurprijs f 1200.'s jaars. Aan- vaai-ding 1 Juni. 8. Een villa aan het Duinlustpark, bevattende8 kamers, serre, balkons, en van alle gemakken voorzien, vlak bij het station. Aanvaarding 1 Mei. Huurprijs f 800.'sjaars. 9. Een villa aan het Duinlustpark, bevattende8 kamers, serre, balkons, en van alle gemakken voorzien, vlak bij het station. Aanvaarding 1 Mei. Huurprijs f800 'sjaars. 10. Een buitenplaats met groot, deftig heerenhuis, comfor table ingericht, met stallen en koetshuis. Dit perceel is bijzonder geschikt voor exploitatie van hotel-pension, res taurant of andere veel ruimte behoevende zaak. Groot 17500 M2. Koopsom f 90000. 11. Vijf nieuw gebouwde heerenhuizen met voor- en achtertuin aan de Kleverlaan, bij de halte electr. tram, van alle gemakken voorzien. 12. Villa „Augusta". Aanvaarding Mei. Huurprijs f 500. 's jaars. 13. Een huis met tuin, Kleverlaan no. 827. Bevattende 7 kamers, zolder, kelder, twee flinke closets. De aanwezige kleeden, gordijnen, lampen en kachels, kunnen worden over genomen. Aanvaarding Maart of April. Huurprijs f400 'sjaars. 14. 2 villa's aan de Bloemendaalscheweg bij Overveen. Bevattende: 10 kamers, balcon, closets, electrisch licht. Een en ander zeer modern en van alle gemakken voorzien. Voor- en achtertuin. Koopsom f25.000. SANDPOORT. 15. Villa »Rozenstein" aan den Velserstraatweg met 7200 M2. tuin en bosch, en stal. Zeer modern en van alle gemak ken voorzien. Aanvaarding terstond. Koopsom f19500. Huurprijs f1000'sjaars. 16. Een groot zoo goed als nieuw deftig heerenhuis met zeer grooten tuin 3366 M2. waarop broeikassen en broeibak-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 3