PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 2*' jaargang ZATERDAG, 14 MAART 1908 No. 11 Het Bloemendaafsch (tfeekblad Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. -:- II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Het geval Vermeulen-Mr. Miedema. De feiten die aanleiding gaven tot de mededeeling van Mr. Miedema in den gemeenteraad van Haarlem: »het ligt in mijne bedoeling als raadslid te bedanken," zijn in de plaatselijke pers breedvoerig uitgeplozen. Voornemens iedere week een hoofdartikel te wijden aan eenige voor Haarlem en zijne omgeving belangwekkende ge beurtenis, en met dit geval ons voornemen een begin van uitvoering gevend, veronderstellen wij die feiten bekend als volgt: Een gemeenteamtenaar wordt in de uitoefening van zijn ambt bijgestaan door zijne echtgenoote. Hij wordt ge steld voor de keus zijne echtgenoote in het corps ambtenaren te doen opnemen in dier voege, dat zijne jaarwedde en daar mede zijn pensioenaanspraak wordt gespitst in een en ander voor hem en in een en ander voor zijne echtgenoote. Om particuliere redenen verkiest hij zijne echtgenoote bui ten het corps te laten, en haar bij zijn leven geen aanspraak op jaarwedde, bij zijn dood in overeenstem ming met de duidelijke bewoordingen der pensioenver ordening geen recht op ambtenaarspensioen te geven. Heeft de vrouw, zoo luidt nu de vraag, wanneer de man het eerst komt te overlijden desniettemin aanspraak op een jaarlijkschen bijslag bij haar weduwe-pensioen of op eene gratificatie in eens? Wel is waar heeft de man er niet op gerekend eerder te zullen overlijden dan zijne vrouw, er integendeel wel op gerekend zelf in zijne jaarwedde te behouden en in zijn pensioen te zullen plukken de vruchten van den arbeid zijner echtgenoote, maar heeft de raad, nu het lot het anders wil, zich niet te stellen boven de door hemzelf gemaakte pensioenverordening, kan, en daar het recht vaardig en billijk is, moet hij niet verder gaan dan deze, waar de vrouw 27 jaar met den man heeft medegewerkt en ook de gemeente van dien bijstand heeft genoten Het standpunt van mr. Miedema, niet geheel gegrond op de hierboven gestelde feiten, welke hem immers slechts ten deele bekend waren, is aldus te omschrijven: De gemeente heeft gedurende 27 jaren dienst genoten van deze vrouw, die zij niet vergoed zou krijgen wanneer de bestaande verordening gewoonweg werd toepepast, im mers de verordening voorziet in dit geval niet. Nu is de raad bevoegd en omdat rechtvaardigheid en billijkheid het eischen verplicht, aanvullend op te treden en dit geschiede niet door een gunstbetoon bij wege van eene gratificatie in eens, maar door een jaarlijkschen bijslag bij het weduwenpensioen. Het artikel waarin mr. Miedema in de plaatselijke bladen zijn standpunt toelichtte, heeft dit voordeel gebrachthet heeft dit geval geheven uit den modder der alledaagsche beschouwing als zou het betrokken raadslid de bedoeling hebben weg te gaan omdat hij overstemd werddit nadeel dat het versterkt eene verkeerde opvatting die velen koes teren omtrent rechtvaardigheid en billijkheid, als waren dit grootheden die buiten het recht te vinden zijn. In hoofdzaak willen wij alleen over die verkeerde opvat ting iets zeggen, in verband met de op zich zelf niet over duidelijke uitdrukkingde raad staat boven zijne verordenin gen, door mr. Miedema gebezigd. Wat zijn rechtvaardigheid en billijkheid Rechtvaardigheid duidt aan eene gezindheid, de gezindheid namelijk om ieder te geven datgene waarop hij als zijn recht aanspraak heeft, billijkheid (de oude romeinsche aequitas of gelijkheid) duidt aan het gelijkelijk tot uiting doen komen van alle elementen die ter beslissing van een rechtstrijd over en weder kunnen dienen. In plaats dus dat rechtvaardigheid en billijkheid moeten gezocht worden buiten het recht, vallen beide binnen de rechtsfeer. Het recht nu bestaat niet zonder uitdrukking (hetzij in schrift of niet in schrift) van den wil van dengeen die het maakt, derhalve is het recht steeds te vinden in en niet buiten, naast of voorbij de woorden, waarin die wilsverklaring is vervat N.B. Dat hieromtrent te Haarlem nog zonderlinge begrip pen heerschen blijkt uit eene beschouwing van (mr.) J. C. P. (eereboom) docteur en droit (honoris causa), président de la Presse Harleminoise, die Dinsdagavond in Haarl. Dagbl. schreef met vreugde vervuld te zijn wegens het vrije standpunt van den heer Miedema omdat hij, jurist, getracht heeft voorbij de woorden van een verordening haar geest op te sporen. T. Rechtvaardigheid en billijkheid schuilen in de diepere be- teekenis van de rechtsgeldige wilsverklaring, hetzij die naai de bron waaruit zij spruit wet, verordening, besluit, over eenkomst of anders wordt genoemd. Een gemeenteraad nu moet, wil hij als rechtschepper en rechtshandhaver een continu bestaan leiden (en aan zulk een bestaan alleen ontleent hij zijn ;ezag), wil hij de aan zijne zorg toevertrouwde gemeenschap bewaren voor den invloed van stemmingen van het oogenl lik of de zuivere anarchie, niet treden buiten de rechtsnormen, die hij zelf heeft gesteld. Mr. Miedema zal een der eersten zijn om de juistheid hiervan te erkennen, en bewust of onbewust heeft de raad van Haarlem ook in dezen zin gestemd. De wetgever, groot of klein van stuk, zich met rechtvaardigheid en billijkheid in zijne verordening verdiepende en desniettemin daarin geen recht vindende, d.w.z. geene ordening der maatschappelijke belangen, die aan de zedelijke eischen van den tijd voldoet, heeft zijn wil te vernieuwen, zijn wil anders te verklaren, zijne verordening te wijzigen of aan te vullen, desnoods met terugwerkende kracht, maar niet daarnaast, daar voorbij, of daartegen iets te doen, de rechtsorde ondermijnende. Dat de raad souverein en dus gerechtigd is, om van iedere verordening ieder oogenblik bij afzonderlijk besluit af te wijken wordt uit een formeel oogpunt door niemand betwist, de raad van Haarlem misbruik makende van die souvereiniteit zou niet de eerste machthebbende zijn, die zijn gezag aldus den doodsteek gaf. Maar daarom gaat het niet, het is de vraag of in dit geval de wijze waarop Mr. Miedema het bestaande recht wilde aanvullen, zoodanige ondermijning niet bevatte. Dit gelooven wij wel. Praktisch komen wij, ook op grond van andere gegevens tot deze conclusie: Twee wegen waren aangewezen: de heeren Miedema en Sneltjes hadden eene wjjziging kun nen voorstellen in de pensioenverordening met de strekking, dat de Raad in bijzondere gevallen als deze bevoegd zou zijn meer te geven dan de verordening regelde, na aan neming waarvan een tweede voorstel tot toepassing dier wijziging op mevr. V. had kunnen volgen, of een gratifi catie bij wijze van gunstbetoon of onverplicht geschenk had gegeven kunnen worden. Den laatsten weg wilde Mr. Miedema juist vermijdenden eersten heeft bij niet ingeslagen. De ingeslagen weg was niet de juiste. Maar mr. Miedema heeft zich in de raadsvergadering van de zaak in haren geheelen om vang geene volledige rekenschap kunnen geven. Zijne uitlating is op een gegeven oogenblik hem ontlokt en even onuoodig als onverstandig door bulletins van de Haarlemsche bladen aange- scheipt. Eene verkiezing voor de na zijn eventueel bedanken openvallende plaats, zal, bij de heerschende begripsverwarring op dit gebied moeilijk kunnen gaan voor of tegen eenige leus, die met de zaak in geschil verband houdt. Het in den raad blijven van Mr. Miedema, is dus, ook onafhankelijk van zijne persoonlijke hoedanigheden, in het belang van de haarlemsche gemeenschap In den raad behooren dergelijke dieper grijpende vraag stukken tot oplossing te worden gebracht, daar moet de hoogere wrijving van gedachten plaats hebben, daaraan deel te nemen moet in de eerste plaats voor een man als Mr. Miedema een eer en een genoegen zijn. T. Bloemendaal. Agenda. Bloemendaal Commando». Hedenavond Sl/2 uur, groote velddienstoefeningen. Afd. Overveen-Bloemendaal van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Vergadering op 16 Maart a.s., 's avonds te half acht uur, in het logement van »0uds het Raadhuis" te Overveen. Punten der behandeling staan vermeld in Het Weekblad voor Bloembollencultuur. t>Christelijke Geheelonthouders-Vereeniging Bloemendaal". Lezing van dr. Burkens, van Heemstede, op Maandag 16 Maart 1908, des avonds ten 8 uur, in het gebouw »Maranatha" Toegang vrij. Debat gewenscht. Woest duin. Zondag 15 Maart l'/s uur! Courses Woestduin«. Haarlem. Schouwburg Jansweg: Zaterdag 14 Maart: Margaretha Gauthier«. Aanvang 8 uur. Zondag 15 Maart: »De Haarlemsche Jongen». Aanvang 8 uur. Maandag 16 Maart: »De heer en mevrouw Mon- godin. Aanvang 8 uur. Zaterdag 21 Maart»2 X 2 5». Aanvang 7^2 uur. Schouwburg »de Kroon": Zondag 15 Maart: »Een zenuwachtige familie.» Aanvang 8 uur. Dinsdag 17 Maart: Liederavond van mej. Johanna Linden van den Heuvell. Aanvang 8 uur. Cocieteit »de Vereeniging": Zondag 15 Maart: Matinée Crescendo, a Capelle-koor van Am sterdam. Aanvang 2 uur. Woensdag 18 Maart: Toynbee-vei-eeniging, aanvang 8j/2 uur. Zaterdag 21 Maart'Concert muziekvereeniging Laurens Janszoon Coster." Aanvang 8 uur. Tot burgemeester van Utrecht Binuenlaudsch is benoemd de heer Mr. A. F. overzicht. baron van Lynden, secretaris generaal bij het departement van Si binnenlandsche zaken te Utrecht wordt deze keus goed opgenomen. Van 1 tot 31 Augustus a.s. wordt in het stedelijk museum te Amsterdam een keuze-tentoonstelling gehouden van foto grafieën, welke daarvoor waardig gekeurd worden wegens goede afwerking en artistieke keuze van het onderwerp. De keus van het onderwerp is vrij. De leiding is in handen van de Amsterdamsche Fotografen-vereenigingprijzen worden niet uitgeloofd, te worden toegelaten is de prijs. Het buitenland dingt mede. Het mond- en klauwzeer is wederom hier en daar uit gebroken. De prijzen der zuivel-producten blijven hoog, in verband met de droogte in Australië, waardoor veel vee is gestorven en de landerijen achteruit zijn gegaan, verwacht men handhaving dier prijzen. Gisteren zijn de groote tabaksinschrijvingen te Amster dam begonnen. De verwachting is, dat lagere prijzen zullen besteed worden in verband met de koopkracht van Amerika; veel vreemdelingen bevinden zich te Amsterdam, met Bremen de stapelplaats van dit artikel. Instede van hierop te roemen, moeten wij ons verootmoedigen, omdat andere wereldmarkten ons ontnomen zijn door onze Jansalieachtigheid hoeveel meer wij vroeger beteekenden dan nu, blijkt zoo nu en dan uit de Opr. Haarl. Ct., die meermalen hare eigen geschiedenis vertelt (zie b.v. de Stads-Editie van 10 Maart 1908, 3e blad). De Haarlemsche Courant werd op het einde der zeventiende eeuw in Engeland veel gelezen en zelfs vertaald, het hol- landsche nieuws werd in Engeland gretig begeerdzou de engelschman, voorzoover hij geen bollen koopt, nu nog weten waar Haarlem ligt? Dr. Haje, een der redacteuren der O. H. Ct., zoo schrijft zij zelve, heeft ons doen zien, hoe uitstekend de courant door berichten uit de eerste hand was ingelicht. Quantum mutata ab illa. Welk een ommekeer. Haarlem aan slechte spoorweg- en telegraafverbindingen gelegen, is uit het wereld- tooneel gelicht; en toch, hoe anders kon het ook nu nog daar zijn, wanneer maar de geschiedenis laat zich niet dwingenvoordat de tegenwoordige Spaarndammersluis in den grond is geboord komt Haarlem op gebied van den handel niet uit zijne ziekelijke slapte, tot zoolang is er voor eene krachtig voor het front tredende Haarlemsche pers van ont wikkelde mannen, die de stad vooruit willen brengen, geen publiek. De ministerieele rede van minister Heemskerk van 1.1. Dinsdag heeft het land niet. in beroering gebrachthet gesol met geloofs-quaestie's en verwarring stichtende leugens schijnt eindelijk te hebben uitgediendmen haalt adem met een kalm hoofd en denkt aan zaken doen, de nachtmerrie dei- onwaardige vliegafvangerige politiekerigheid heeft uitgeraasd. Welk een genot indien bleek, dat de stokebranden van rechts en van links ontnuchterd zijn, en alles wat zaken doet is

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1