teruggekeerd tot het gezond verstand, ook in de zaken van het algemeene bestdie het goed meent met ons land zij waakzaam, tot medewerken bereid; met iedere ontbranding van partij- of godsdiensttwist dalen wij in aanzien en innerlijke kracht, maar in het oosten en het westen groeien de beter georganiseerde buren in aanzien en macht voortdurend, totdat zij het door verdeeldheid verwoeste nederlandsche volkje in het geheel niet meer zien enelkanders buren willen worden het militaire vraagstuk komt ons voor het dringendst voorziening te eischen. Deze eer komt de christelijk-histori- schen en anti-revolutionnairen toe. Zij zullen in den strijd om onze onafhankelijkheid, wie weet hoe spoedig al aan te binden, vooraan staan. Colin Steyn, de zoon van President Steyn, vertrekt in deze maand uit Z. A. naar Nederland om aan de leidsche hooge- school zijn rechtskundige studies voort te zetten en in het zuid-afrikaansch recht te promoveeren. In Britse h-I n d i heeft net krachtige Buitenlaixdsch optreden der troepen aan de noordelijke overzicht. grenzen tegen de Zakka Khells reeds het resultaat gehad dat deze krijgshaftige stam afgezanten heeft gezonden naar den engelschen bevel hebber om onderhandelingen aan te knoopen. Door het dadelijk met voldoende troepenmacht optreden der engelschen is de kop ingedrukt aan een strijd die anders slepende was gebleven en stroomen bloed zou hebben gekost. Het leger dat Engeland zond was even groot als het fransehe leger dat thans in Marokko opereert. Thans, schrijven wij, want eerst in de laatste dagen is het fransehe armeecorps op een sterkte van 12.000 man gebracht. Een ramp waartegen Engeland nu reeds sinds jaren te vergeefs strijdt, is de steeds wederkeerende hongers nood, en daardoor werkloosheid, omdat door gebrek aan regen niet kan geoogst worden. Ruim 11/i millioen gezins hoofden worden van overheidswege ondersteund. Tusschen Zweden en Duitschland komt een veerdienst tot stand en wel tusschen Sassnitz op het eiland Rügen en Trellenborg op de zweedsche kust. Beide rijken zullen er toe medewerken, en stellen zich "eel voor van de toename in het verkeer tusschen de twee volken. Op de Aaland-eilanden maakt Rusland geen aanspraak meer dit gevaar is dus voorloopig weer afgewend. Dit Finland komt de onrustbarende tijding dat het district Wiborg direct bij Rusland zal gevoegd worden de ontsteltenis daarover is algemeen. De schending van de finsche grondwet is trouwens zóó ongehoord, dat wij het bericht voorloopig nog niet durven aannemen In Rusland is evenwel alles mogelijk, nu de reactie er weder hoogtij viert. Prins Woronsof Dasskoff treedt af als gouverneur van Kaukasië, en verschillende onder-gou verneurs zullen er worden aangesteld. De Doema heeft gelden toegestaan voor de hongerlijdende districten met het crediet voor de vloot schiet het echter nog niet op. De Polen in Russisch-polen beginnen het de duitschers aldaar woonachtig zeer lastig te maken, zoodat reeds in de landbouwdistricten kozakken hebben moeten optreden ter bescherming der duitsche pachters. N.Amerika. Met de werkzaamheden van het Panama kanaal gaat het zeer goed, de gezondheidstoestand van het werkvolk en de verschillende beambten is voorbeeldig, een gevolg van de strenge sanitaire maatregelen door de ameri- kaansche regeering aldaar genomen. In Spanje is men niet erg gesticht over het bezoek van den koning in Barcelona, alwaar een oostenrjjksch iskader Z. M. zal verwelkomen. Koning Alfonso schijnt zich niet te willen laten raden, en spreidt veel persoonlijken moed ten toon door zich in dit broeinest te wagen. Franco, de exdictator van Portugal, is bezig zijne gedenkschriften saam te stellen ten einde zijne handelingen te rechtvaardigen; ergerlijke zaken zullen door hem aan het licht gebracht worden, beweert men, zaken waarvan men zich in Europa geen begrip kan vormen. De republi- keinsche partij in Portugal is bezig zich in alle stilte voor te bereiden op de aanstaande verkiezing van de Cortes. De taak die de jonge koning moet vervullen is zeer moeilijk, en kan dit land groote verrassingen opleveren, te meer daar de republikeinsche partij in Spanje hare symphatie voor de spaansche broeders niet onder stoelen of banken steekt. Minister Clemenceau in Frankrijk stelt zich veel voor van de zending van generaal Liautey en den diplomaat Reg- nault naar Marocco. Deze beiden moesten samen een grondig onderzoek instellen naar den toestand in Marocco. Tijd gewonnen is veel gewonnen denkt de pres.-minister en onder hands kan de kamer met de behandeling der inkomsten belasting doorgaan. Tegen ieders verwachting schiet bet hiermede nog al goed opals de senaat nu maar later geen roet in het eten gaat werpen. Het zoude voor dit ministerie een groote voldoening zijn als de reeds zoo lang voorgespiegelde regeling van het belastingstelsel door haar werd tot stand ge bracht. Zooals men weet zijn er in Frankrijk nog veR stedelijke accijnzen, heeft men er een zeer verouderde soort patent wet, en worden er hooge invoerrechten geheven op allerlei produkten. De successie-belasting laat eveneens zeer veel te wenschen over, en nu heeft Frankrijk met Engeland een tactaat gesloten, opdat beide rijken elkaar de behulpzame hand kunnen bieden, wanneer belastingschuldigen zich aan de wetten willen onttrekken. Engeland's koning vertoeft thans incog nito te Parijs, en gaat een kuur te Biaritz maken. President Faillieres zal met zijn minister Pichon een bezoek aan Rus land brengen, en zal alsdan wel schitterend ontvangen worden omdat Rusland nog veel geld noodig heeft van de fransehe renteniers. De unionistische pers met de Times aan het hoofd maakt het in Engeland de regeering zeer lastig door te beweren dat keizer Wilhelm door aan Lord Tweedmouth te schrijven invloed heeft willen uitoefenen op de uitbreiding van Enge- lands vloot Campbell Bannermann, de eerste minister, is nog zeer zwak, en zal wel niet in functie kunnen blijven. Na den terugkeer van Eduard wordt het ministerie aan gevuld. Het conflict dat tusschen Japan en China dreigt uit te barsten, is in zoo verre bezworen dat de chineesche regeeriug hare verontschuldigingen heeft aangeboden voor het ia 'beslag nemen van de Tatsoe Maroe in de wateren va.. Macao en het vertrappen der japansche vlag. Japan had een ultimatum gesteld. Het teruggeven der Tatsoe Maroe en de betaling eener schadeloosstelling zullen nu van zelve wel volgen. Van Donderdag 5 Maart tot Burgerlijke Stand. Donderdag 12 Maart. Bevallen; J. DekkerSmit, z.E. van LoonHuijpen, z. A. SchramaSmit, z.W. Reindersl'ijnvandraat, z. E. C. WarmerdamMense, z.J. P. ApswoudeWarmer dam, d.D. H. Cassee Vermeulen, d.C. M. PlagSchous, z.; Ondertrouwd; J. R. J. de RaadtP. Metman. Overleden; C. M. Baronesse Collot d' Escury 72 j.G. H. M. Deinum 3 m. Overleden te Meerenberg: J. Bosschieter 35 j. De bijenteelt, het opkweeken en ver- Bijenteelt. zorgen der bijen, geschiedt door verreweg de meeste imkers uitsluitend of hoofd zakelijk om het rechtstreeksche voordeelhet gewin der zwer men en de opbrengst van honig en was. Dit voordeel kan, in gunstige jaren, vrij belangrijk zijn, maar toch mag de bijen teelt niet als hoofdbron, als hoofd- of eenige bron van bestaan worden beschouwd. Als een neventak van landbouw, als bijbedrijf van daglooners, fabrieksarbeiders enz. kan zij tamelijk winstgevend zijn. Bijen- en hoenderteelt laten zich gemakkelijk combineeren en kunnen vereenigd een redelijk bestaan opleveren. Ter verpoozing en ontspanning voor allen, die geestelijken arbeid verrichten, is de bijenteelt ook ten zeerste aan te bevelenhet bewaart bij hen niet alleen het evenwicht tusschen lichaams- en geestesinspanning, dus de gezondheid, maar is hun tevens een bron van ware vreugde, van rein genot. De bijenteelt is bovendien bevorderljjk aan onder scheidene deugdende imker wordt huiselijk, zijn arbeid noopt hem vaak thuis te blijven en hij schept in zijn werk ook behagen; hij heeft er belang bij met zijn buren in dei- minne te leven men denke aan een zwerm, die op buurmans grond terecht komt en zal dus prijs stellen op een goede verhouding-, is hij driftig, kort aangebonden, de bijtjes nopen hem tot bedaardheid en zeljbeheersching gaat hij zich te buiten aan sterken drank, de bijtjes stellen hem voor de keuzeöf den borrel óf ons laten varen. Grooter nog dan het rechtstreeksche gewin van de bijen teelt is het nut der bij, voortvloeiende uit de rol welke zij vervult in de huishouding der natuur Wij hebben hier op het oog den innigen samenhang, die bestaat tusschen land-, tuin- en ooftbouw eenerzijds en bijenteelt anderzijds. De bijen toch zijn het voornamelijk, die de bevruchting onzer bloemen bewerken, zoo bij land en tuinbouwgewassen als bij de ooftboomen. Deze hoogst nuttige arbeid is lang niet allen bekend, door sommigen wordt die in twijfel getrokken, maar door de practici, die hebben kunnen waarnemen, allerminst betwijfeld, doch hoogelijk gewaardeerd. Aan bevruchting gaat bestuiving vooraf. Het stuifmeel op de meeldraden moet worden over gebracht op het vrouwelijk deel der bloem, het bovenste gedeelte (stempel) van den stamper: dit is bestuiving. Het stuifmeel blijft niet op den vochtigen, kleverigen stempel liggen, maar kiemt aldaar, groeit uit tot een buisje, dat door den stamper tot het benedeneinde er van gaat, om daar, in het vruchtbeginsel, waar de eitjes liggen, in deze zijn inhoud uit te storten dit is de bevruchting Heeft deze plaats gehad, dan zet zich de vrucht en ontwikkelt zich. Bij de z. g. insectenbloemen zijn het nu in de eerste plaats de bijen, die, hoewel onbewust, de bestuiving en alzoo ook de bevruchting bewerken. Bloemen, die door den wind worden bestoven, heeten windbloemen. Wordt vervolgd). lr i, Lezinq over Individualiteit. Het nieuwe leven.1) J Op verzoek van de redactie van dit blad heb ik mij bereid verklaard korte verslagen te geven van de wijsgeerige voordrachten die de heer C. Meyer elke veertien dagen, gedurende de wintermaanden, te Amsterdam en Haarlem houdt voor de vereenigingHet nijuwe leven." Hier volgt het verslag van de op 9 Maart in de boven zaal van het Nut te Haarlem gehouden lezing over: «Individuali teit". In den Bijbel wordt het christelijk ideaal in beeld ge bracht door het vreedzaam samenleven van wolf en lam. De meeste menschen vinden de bekende schildering van dezen toestand mooi; begrijpen niet dat in een dergelijk verkeer van wolf en lam de wolf al spoedig geen wolf meer zijn zou (zelfs zijn lichaam, de objectivatie van zijn wolven- natuur zou na eenige generaties geheel veranderen) en dat het lam dat eigenaardige waardoor het zich als lam onder scheidt, evengoed zou inboeten, daar dit slechts bestaat in en door zijne tegenstelling. Zonder den wolf of den slachter wordt de iainmerlijke teederheid «schaapachtigheid". Het christelijk ideaal gaat dus naar den dood. de een vormigheid des doods en dat is ook de bedoeling, want het wil den dood als doorgang tot een ander leven. Maar het leven is de oneindige verscheidenheid en juist in deze onein dige verscheidenheid is de schoonheid des levens. Hoe wreed het ook moge klinkendat eerste moment van den strijd tusschen wolf en lam voelen wij als schoon heid. Niet de vreedzaam met elkander verkeerende wolven en lammeren zijn mooi, «maar mooi is de wolf met zijn feilen snuit en gluipoogen en lenig lijf en scherpen klauw, zijn prooi bespringend en mooi is het lam, als het in een aatst geblaat van doodsangst in den bloedigen wolfsnuit wordt weggevoerd in dat oogenblik, dat als een glorificatie is van zijn teederheid." En juist dit moet ons tot naden ken brengen want ook waar wij de schoonheid niet begrijpen, weten wij toch dat zij de openbaring is eener hoogere wijs heid. Wat ons bij dat nadenken in den weg staat is ons medelijden. Hierboven moeten we ons voor een oogenblik verheffen, een oogenblik bet leven van boven af bezien. Wat is de dood? De dood is slechts het breken van den vorm, maar niet het einde van het leven en ons medelijden, hoe edel pn goed ook, is medelijden van den eenen vorm met den anderen. Het leven sterft niet, kent den dood nie<\ Niet wij leven, maar het leven leeft door ons. Deze eindelooze en schijnbaar raeedoogenlooze strijd, waarin de vormen lijden en breken, is de voorwaarde voor de ontwikkeling van den innerlijken aard, het dieper zelf. Zoo worden in den strijd van wolf en lam de belangen van beiden, hoe vreemd het sehijne, har monisch vereenigd nooit is de wolf meer wolf, het lam meer lam, dan in dat laatste oogenblikhet doodsmoment van het lam is tegelijk zijn opperste leefmoment als lam. En zoo is ook de dood van het lam niet vergeefs. Het lam heeft nog geen eigen individualiteit, het deelt die met de andere lammeren. Wij hebben ieder onze eigen individu aliteit, een bjjzonderen aard, die ons van anderen onderscheidt, N. B. Indachtig aan de noodzakelijkheid, onzen tijd in elk geval te verstaan en te doen verstaan, openen wij deze nieuwe rubriek, waarvan de geestelijke inhoud blijft ter ver antwoording der schrijvers en schrijfsters. (Red.) die zich openbaart in ons geheele leven. Wij trachten naar zelfverwezenlijking. Onze hoogste leefmomenten zijn onze meest gelukkige momenten en zoo wij konden sterven in het oogenblik waarin wij ons geheel uitleefden, zou dat een dood in schoonheid zijn, die onze angst voor het breken van den vorm zou overwinnen. Als wij Othello Desdemona hebben zien dooden, stijgt uit dit tragisch conflict iets op, dat als een bevrediging is. 1) Het is de schoonheid Maar schoonheid is het leven zelf in zijn diepte, het vervallen van een begrenzing en een plotseling vergezicht, 't gevoel der overwinning van den dood. Deze planeet is niet voortgebracht zooals zij is, maar zoo geworden in een ontwikkelingsproces. Eens was ze een draaiende nevel, maar die de potentie van dit oneindig leven, dat haar nu vult, bevatte, evenals de zaadkorrel den boom. Dat eene leven heeft in een oneindig differentiatie-proces zich verspleten; het eene is tot velen geworden. In de mensch- heid zet dit proces zich voort en dat ieder zijn eigen leven leve, van kuddedier tot zelfstandig eenling worde, is het groote doel van het leven. Maar in één leven wordt dit doelde vorming der persoonlijkheid niet ten volle bereikt, dan breekt de vorm, het leven zet zich voort Juist dat op de vorming der persoonlijkheid heel deze ontwikkeling uit loopt is het bewijs der persoonlijke ontsterflijkheid. Dit ééne leven, dat dien draaienden nevel bezielde is een beeld, ook dit leven was uit een hooger leven afgedaald. God is het eene dat tot de oneindig velen wilde worden, opdat in oneindige liefde die allen zouden zijn omvat. De wortel van ons karakter is ons eigen zelf. Dit zelf is het goddelijke in ons, diepste wijsheid en geluk. Niet de dood, maar het leven in zijn oneindige verscheidenheid is dus de voorwaarde der goddelijke openbaring. Het christelijk pessimisme gaat uit naar den doodhet ziet de menschheid als afgevallen van God door de zonde, het pessimisme van Schopenhauer ziet van den grooten strijd alleen het breken van den vormhet materialisme is op dezelfde wijze pessimisme. Maar hij, die weet dat God in alles is, heeft het leven lief, ook met zijn strijd, en weet daarin de overwinning van den dood. Er zijn twee dingen die de gelijkheid makende dood en de dressuur, tegenover die staan leven en vrjjheid. De dood maakt gelijkheid door het leven te vernietigen, maar het is een vergeefsch werk, want nieuw leven rijst uit den dood. Dressuur tracht gelijkheid te brengen binnen de gren zen van het leven zelf, maar vormt een karicatuur. Dres suur is alle aardsche of geestelijke macht, elke gemeen schappelijke moraal, alles wat den mensch wil omvormen naar een model, naar het een of ander verheven voorbeeld, hem kuddedier wil maken. Wat zij uitwerkt, zien we aan onze maatschappij, gebaseerd op leugen en onrecht, een maatschappij van huichelarij, waarin de menschelijke wolf zich het schaapskleed heeft omgehangen, waar de een den ander koopt, en de ander zich verkoopen moet, zich zelf, zijn kinderen, waarin men schen verkoopen hun ziel en het edelste wat ze bezitten, en die toch een christelijke maatschappij heet, die achttien eeuwen van christelijke beschaving achter zich heeft. Dit alles in naam der liefde Maar liefde kan niet bevolen worden, zij groeit op uit het leven zelf. Zij is het tot elkaar neigen der uitersten, het elkaar zoeken der tegendeelen, die de hoogere eenheid te voorschijn zullen roepen. Vandaar de vreemde verwantschap tusschen haat en liefde. Desdemona heeft Othello wellicht het meeste liefgehad op het oogenblik van haar moord. Alleen wie zich zelf is, kan zich zelf geven. Wij hebben ons eigen licht te zoeken en bij dat licht onzen eigen weg. Alle groote geesten hebben hun individualiteit gesteld tegenover de overgeleverde en doode dingen. Individu aliteit is niet wat wij met anderen gemeen hebben, maar wat ons doet handelen, zooals alleen wij moeten handelen. De individualist staat niet tegenover den altruïst, hij alleen kan altruïst zijn. Wij moeten de innerlijke stem raadplegen, zoe ken wat ons het meest gelukkig zal maken, maar gelukkig in den waren zin dit is het door God voor ons aangewezene. De dressuur is noodig geweest, anders zou ze er niet geweest zijn. Maar nu is de tijd gekomen, dat een ander levensbesef begint door te dringen. Wij gaan weer uit naar het levende leven en naar des levens schoonheid. Niet voor een doel buiten het leven, voor een hemel of wat ook, maar voor het leven zelf zijn wij geschapen. Geen ding is voor een ander ding, maar alles is opdat het schoon zij, d. w. z. opdat het zichzelf zij. Maar al wat schoon is, geeft geluk. Het leven is Gods eenige openbaring. Het leven liet te hebben, te weten dat smart en dood niet reëel zijn, maar een waan, dat onafzienbare verten vóór ons liggen en dat al voller en schooner, d. i. al levender ons leven worden zal De volgende voordracht: «het Geluk», zal gehouden worden Maandag 23 Maart te halfnegen in het Nut. Introducties worden verstrekt door een der secretaressen van het Nieuwe Leven: Mej. Withof, Zijlweg 1B en mej. Loeff, Groote Houtstraat. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 15 Maart Kerknieuws. voorm. 10 uur en 's avonds half 7, ds. J. A. van Leeuwen. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 15 Maart voorm. 7 en 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis3 uur Vespers, R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 15 Maart Kerkelijke dienst te 7| en 10 uur. 't Moet gezegd, de beoefenaren der Muziek. kunst, zoowel op tooneel- als muziek gebied, zitten niet bij de pakken neer. Zoo noodigt ons morgen (Zondag)middag in de Sociëteit «Vereeniging" een keurcorps van zangers en zangeressen tot luisteren, 't Zijn de leden van het kleine koor a cappella «Crescendo", uit Amsterdam, die, onder leiding van hun sympathieken directeur, den heer Willem Hespe, een met zorg samengesteld programma zullen uitvoeren. Het koor heeft zich reeds op verscheidene concerten doen hooien en aan eenige wedstrijden deelgenomen, waar het roem en onder scheidingen heeft weten te veroveren. Onder de uit te voeren zangnummers bevinden zich ook drie kerstliederen, oud nederlandsche melodieën, door J. Röntgen voor a cappella koor bewerkt. Verder een com positie van den heer Hespe zelf: «Het Kerkklokje", benevens eenige Elck wat wils"-liederen. De critiek is niet zuinig in haar lof over dit koor Zelfs Otto Knaap, die de uitvoerende zangvereenigingen heusch niet verwent met quasi lieve beoordeelinkjes, noemt het in De Telegraaf, schrijvende ovi gehouden nationalen zangw «Crescendo" beter had gezoi afdeeling en dat het in den der eerste afdeeling had ve Hertog, van wien een comp meisje en een schipper", wo waardeerende bewoordingen een schrijven aan den heer baar te zijn voor de uitn op een concert in den holls dam. Van de heeren Jacqui Linden e. a. mocht de heer deelingen ontvangen. Zoo zingen van dit koor hem ireboeid, en wenscht den he mag voeren over eene ve samenstelling, wier leden gemiddelde muzikale gave geressen zich onder zij en met zóó goeden uitsla hoogst mogelijke volmaking voordracht. In dezen gee heeren ook geschreven. Welnu, morgen kan ied waarneming toetsen. Het c Liet Het programma van d Johanna v. Linden v. d. op Dinsdag a. s. in de Bach von Hausegger, var en Schumann. (Dichterliebi Duetten van Handel, H Hildach. Hulde aan het bestuur de der eerste plichten die wij met den genotvollen winte gaan naar de concerten de een tempelgang (het woord waarbij de geest wordt ver het voor 't kiezen, dan zon der muzikale karaktersch beter versneden pen toe Ysaye lazen wij ditmaal vioolspel opgevoerd tot h( grens van het bereikbare, zijn omtrent de solisten vernemen, omtrent Ysay hengelaar is, dan soortg begrijpelijk, toch niemand Algen Plaatselijk Blo Nieuws. Maa daal. Aanwezig 32 leden. Door verhindering van hoven, wordt de vergadr F. Kranenburg geopend. De notulen der vorig goedgekeurd. Uit het da de vereeniging zich in g schietoefeningen werden vorderingen in het sch korpsschutters behaalden Wegens periodieke a bestuur aftreden de he en F. J. van Buggenum Met groote meerderh kozen. Wegens uitbreiding v als nieuwe leden gekoz/ kapitein der mariniers, secretaris en J. G. v militaire oefeningen. Hierna kwamen ter t lid J. G. van Kessel a. om het oorlogssch een kleine meerderheid b. kader-opleiding De heer van der I aan een persoon, die 1 om opgeleid te wordet echter slechts voor één Ook dit voorstel wo De volgende voorste door de leden, maar dc en een commissie te bi om een uniform aan 1 De penningmeester j waaruit bleek, dat de saldo aanwees van ƒ5'. Bij de rondvraag ste vraaf of er in 1908 o zal worden geschoten. De waarnemende vo antwoord geven, zoodi In Aerdenhout, Bloe: Santpoort, wordt gevri zomermaanden, voor eei zonder kinderen eene Fr. br. letter A, a/d A. VERNOUT, Warmoes Wegens vertrek ter o gebodeneen met kachel, goed onderh 1 jaar gebruikt. Br. fr onder lett. handel P. STINS Pzn., t N. B. Voor ons niet en nooit- (Red.)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2