De £uxe-BrooÖbakkerij He^uJl eeare(|saivs°e°rrh; m: Smakelijk brood van ttitsluitenO primakwaliteit Gemeubileerde VILLA. Huis of A. POTH Het Bloemendaalsch Weekblad. kleine Villa. öngemeubelö Vertrek, Fotografie «flk VAN VEEN G°* - hofleveranciers, geëmailleerd $ad, Adverteert in ADVERTENTIËN: A. J. BOVERHOFF De Telegraafschrijvende over den in Juni 1906 te Alkmaar gehouden nationalen zangwedstrijd, verbazingwekkend, dat .Crescendo" beter had gezongen dan alle koren der tweede afdeeling en dat het in den eere-wedstrijd zelfs den primus der eerste afdeeling had verslagen. Ook de heer H. J. den Hertog, van wien een compositie, »een nieuw lied van een meisje en een schipper", wordt uitgevoerd, laat zich in zeer .vaardeerende bewoordingen over het koor uit en zegt in een schrijven aan den heer Hespe, 5Crescendo" zéér dank baar te zijn voor de uitnemende vertolking van zijn lied ,,p een concert in den hollandschen schouwburg te Amster dam. Van de heeren Jacque Coini, Philip Loots, C. van dei- Linden e. a. mocht de heer Hespe eveneens vleiende beoor delingen ontvangen. Zou zegt de heer Loots o. a. dat het ngen van dit koor hem ten zeerste heeft getroffen en •boeid, en wenscht den heer Hespe geluk, dat hij den staf tg voeren over eene vereeniging van zoo voortreffelijke menstelling, wier leden van blijkbaar hoogere dan •middelde muzikale gaven van dilettantzangers en zan- ressen zich onder zijn talentvolle leiding zóó ernstig met zóó goeden uitslag schijnen toe te leggen op de ,gst mogelijke volmaking in ensemble en zinrijke muzikale ordracht. In dezen geest zijn de recenties der andere -eren ook geschreven. Welnu, morgen kan ieder deze beoordeelingen aan eigen aarneming toetsen. Het concert heeft om 2 uur plaats. Liederenavond. Het programma van den liederenavond, te geven door •banna v. Linden v. d. Heuvell en Hendrik C. van Oort Dinsdag a. s. in de Kroon, bevatliederen van Rossi, ,-ch von Hausegger, van Tussenbroek, van Brucken Fock 1 Schumann. (Dichterliebe). Duetten van Handel, Henschel], Cornelius, v. Rennes en ildach. Hulde aan hel bestuur der haarlemsche Bachvereeniging is een -v eerste plichten die wij te vervullen hebben, in verband et den genotvollen winter, die het ons heeft verschaft. Het aan naar de concerten dezer vereeniging word meer en meer <>n tempelgang (het woord is afgezaagd maar het begrip juist), waarbij de geest wordt verkwikt, de ziel veredeld. Hadden wij het voor 't kiezen, dan zouden wij in het vervolg het schrijven Ier muzikale karakterschetsen in de tekstboekjes aan een beter versneden pen toevertrouwd willen zien. Omtrent Ysaye lazen wij ditmaal o. a. «hier was de poëzie van het vioolspel opgevoerd tot het bereikbare", in plaats van tot de grens van het bereikbare. Hoeveel belangwekkender zou het zijn omtrent de solisten aardige levensbijzonderheden te vernemen, omtrent Ysaye b.v. dat hij een hartstochtelijk hengelaar is, dan soortgelijke slordigheden, die indien al begrijpelijk, toch niemand bijblijven. Algemeene vergadering van de vereeniging Plaatselijk Bloemendaal Commandoop den 6en Nieuws. Maart in hotel Welgelegente Bloemen daal. Aanwezig 32 leden. Door verhindering van den voorzitter, den heer A. Kool hoven, wordt de vergadering te 8 uur door den beer mr. F. Kranenburg geopend. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Uit het daarna gelezen jaarverslag blijkt, dat de vereeniging zich in gestadigen bloei mag verheugen. De schietoefeningen werden geregeld druk bezocht, zoodat de vorderingen in het schieten zeer goed zijn Onze kranige korpsschutters behaalden ook dit jaar weer menigen prijs. Wegens periodieke aftreding moesten als leden van het bestuur aftreden de heeren F. J. Eldering, M. J. Doemen en F. J. van Buggenum. Met groote meerderheid van stemmen werden allen her kozen. Wegens uitbreiding van het aantal bestuursleden werden als nieuwe leden gekozen de heeren J. van der Kop, oud kapitein der mariniers, A. J. van der Flier, gemeente secretaris en J. G. van Kessel, de ijverige leider der militaire oefeningen. Hierna kwamen ter tafel de volgende voorstellen van het lid J. G. van Kessel: a. om het oorlogsschieten in te voeren. Aangenomen met een kleine meerderheid b. kader-opleiding De heer van der Flier stelt voor subsidie te verleenen aan een persoon, die het bestuur het meest geschikt acht, om opgeleid te worden tot korporaal. Deze subsidie wordt echter slechts voor één jaar verleend Ook dit voorstel wordt aangenomen. De volgende voorstellen, om de geweren model '71 niet door de leden, maar door het bestuur te laten onderhouden, en een commissie te benoemen tot het doen van voorstellen om een uniform aan te schaffen, worden beide verworpen. De penningmeester gaf nu een overzicht van de financiën, waaruit bleek, dat de kas over het jaar 1907 een nadeelig saldo aanwees van 52.72®. Bij de rondvraag stelde de heer J. G. van Kessel nog de vraaf of er in 1908 op de ringschijf of op de ovale schijf zal worden geschoten. De waarnemende voorzitter kan op deze vraag geen afdoend antwoord geven, zoodat dit door het bestuur nader moet moet worden vastgesteld. De heer Kranenburg dankt de aanwezigen voor hunne opkomst en sluit daarna de vergadering. Wij vestigen de aandacht op den viool- en pianocursus van den heer Willem Dahmen en mevrouw J. C. H Dahmen- Stroo, die aanstaanden Maandag aan de Schoollaan 288c, alhier, geopend wordt. Gaarne bevelen we dezen cursus aan de heer en mevrouw Dahmen zijn in de muziekwereld hoogst gunstig bekend en van de concerten die zij in Bloemendaal gaven, is ons nu nog een degelijk-muzikale indruk bijgebleven. De firma Peter van Velsen Zonen, van de bloemisterij Houtvaart" te Overveen, heeft hare voorjaars prijscourant voor 1908 het licht doen zien. Zij bevat de opgaaf van een rijke collectie begonia's, dahlia's, verschillende gladiolus soorten, een rijke sorteering lelies, de prachtige, doch grillige iris, prachtsoorten van anemonen (de windbloem) ranonkels, gloxinia's en van verschillende bol- en knolgewassen en planten, die om strijd naar den voorrang dingen. Maandag 16 Maart, zal 's avonds 8 uur, door dr. Burkens van Heemstede, eene lezing worden gehouden in het gebouw Maranatha»Deze lezing gaat uit van de afd. Bloemendaal van de Chr. Geheelonthouders-vereeniging. De toegang is voor ieder viij en debat gewenscht. De lijsters beginnen al lustig te fluiten in de tuinen. Bloemendaal -Commando. Zaterdag 14 Maart wordt een groote avondvelddienst ge houden in de richting Driehuis, welke door verschillende officieren zal worden bjjgewoond. Voor de eerste maal komen bij deze oefening tamboers en hoornblazers. Welke weers gesteldheid ook, de oefening gaat door. Aantreden half 9 station Overveen. Woest duin. Sport. Morgen, Zondag, opening courses Woest- duin. De deelneming is voldoende, namelijk in den Batprijs 6 paarden, Redcliffeprijs 9 paarden, Ventorilloprijs 6 paarden, Robert See Steele-prijs 9 paarden, Abdul Ained-prijs 14 paarden, Anselorprijs 15 paarden. Als niet vele ingeschreven paarden wegblijven kan men zeer mooie strijden te zien krijgen. Zondag j.l had de aangekondigde voetbalwedstrijd plaats tusschen B. V. V. Bloemendaal en Volharding uit Hoorn. Scheidsrechter was de heer Rauch, De B. V. V.-verdediging vatte haar taak in 't begin blijk baar te licht op, zoodat Volharding bijna voortdurend de aanvallende partij was. Door het slechte schieten barer forwards, wist zij echter niet van de geboden kansen gebruik te maken. Nu en dan ondernam de B. V. V.-voorhoede wel een aan val op 't vijandelijke doel, maar door erbarmelijk geknoei bleef ook het Volharding-doel schoon. Bij een dezer aanvallen werd een voorzet van links in gezet, maar dit punt werd wegens hands ongeldig verklaard. Eindelijk zag de linksbinnen kans den bal door het doel te werken. Direct hierna was het rust. Met het oog op het slechte weer, werd onmiddellijk weer begonnen. Bloemendaal kreeg nu wind en regen tegen Dit scheen voor haar het sein te zijn om haider te gaan werken. Het Volharding-doel werd voortdurend besc noten en met, succes. De score klom tot 60. Een mooi gemaakt doelpunt dooi den centre-half back verdient biervan vermelding. De linkerwing van Volharding ondernam nu een storm loop op het Bloemendaalsche doel en haar linksbinnen scoorde onhoudbaar. Uit een algemeenen aanval van Bloemendaal werd haar zevende punt gemaakt, zoodat zij met 71 dezen wedstrijd en daarmee het kampioenschap van den Noord-Hollandschen Voetbal-Bond won. Het le elftal van Bloemendaal heeft ingeschreven voor afdeeling A in de te Alkmaar gedurende de Paaschdagen te houden serie wedstrijden van den N.-Holl. V. B. El burg. De raad der gemeente Elburg Uit andere ge- besloot 10 dezer een laan te noemen meenten. naar onzen burgemeester de Bas Backer laan. Haarlem. Flauw. Het bestuur der afdeeling Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft uitvoerig in de dagbladen zijn standpunt tegen den wethouder van onder wijs verdedigd. Na verteld te hebben dat de onderwijzers Nagtzaam en Bos de sollicitanten bezochten, dat dezen zoo min als anderen hun meening over de tweede oproeping en de rangen voor zich hebben gehouden, wordt 0. a. geresu meerd dat de heeren Nagtzaam en Bos en anderen onderzochten wie al of niet solliciteerden. Waarom niet ronduit gezegd dat zij met den bij den Bond en de Haarlemsche afdeeling gebruikelijke hartstocht, de sollicitanten opmerkzaam maakten op het feit dat »geen menscb met nog slechts een greintje gevoel van eigenwaarde het in zijn hoofd zou halen om, enz?» In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid alhier zullen Zondag a.s. tentoongesteld worden de afbeeldingen van merkwaardige gebouwen in Spanje en Portugal. Deze monumenten, ontstaan in de bloeitijdperken van het politieke en maatschappelijke leven van beide eenmaal zoo machtige rijken, bieden ons groote verscheidenheid van opvatting, zoowel op bouwkundig als decoratief gebied, daar klassieke Arabische en middeleeuwsche kunstvormen, hun nen invloed op hunne kunstuiting hebben geoefend. Het Museum is Zondag geopend van 10 tot 4 uur en is dien dag de toegang kosteloos. IJ muiden. Nieuw IJ muider klaroengeschalDe Stads-Editie steekt met vermakelijke hoogdravendheid de trompet over de pogingen der heeren Thiel en Levenkamp als curatoren in de faillissementen der IJmuider visscherijmaatschappijen om te bevorderen dat de schepen eenmaal verkocht, een goede opbrengst geven. Wat- de Stads-Editie die blijkbaar matig op de hoogte is, met haar onzakelijk geschetter bedoelt is niet duidelijk. De keizer van Oostenrijk had onlangs Vail den hak zekeren jonkheer van luitenant tot kapi- op den tak. tein bevorderd. Toen deze den keizer daarvoor op de audiëntie kwam be danken, sprak de vorst hartelijk: »'t Is ons een genoegen geweest, jonkheer, u te kunnen bevorderen". »0, sire", luidde het antwoord, »u had reeds vroeger uwe majesteit dit genoegen kunnen verschaffen". De leuke jonkheer had gelijk: beiden, de vorst en hij, zouden dan vroeger reeds het genoegen der bevordering hebben kunnen smaken. Maar zij kwam nog niet te laat. Dit was wel het geval met de verrassing, welke een inwoner van Berlijn ten deel viel. De post bezorgde hem dezer dagen een brief van een oom, behelzende gelukwenschen met zijn verjaring en een briefje van vijf gulden voor zijn spaarpot. De brief was evenwel reeds in 1849, dus onge veer 60 jaar geleden, verzonden, de oom was intussehen gestorven, het briefje was sinds lang niet meer geldig en, omdat de postzegels eveneens niet meer geldig waren, mocht de gelukkige neef, thans 70 jaar oud, bovendien nog straf port beta'en. Misschien wordt hij door de waarde dei- enveloppe en der oude postzegels voldoende schadeloos ge steld en dan brengt hij het er nog beter af dan de gemeente Voorst bij Apeldoorn, welke waarschijnlijk voor een leelijken tegenvaller komt te staan Onlangs kwam er bericht, dat door een oud-Voorstenaar, die in Amerika fortuin had gemaakt en daar was over leden, aan de gemeente een bedrag van t 10.000 was gelega teerd. Drommels, dat zat de gemeente goed, zoo'n sommetje kon nog eens helpen. Maar daar komt in de jongste raads zitting de burgemeester met de jobstijding, dat van de erfenis waarschijnlijk wel niet veel terecht zou komen, en dat de gemeente nog ongeveer f 46.had moeten betalen voor onderzoek, correspondentie, enz. over deze erflating Is het niet om te huilen Maar als het nu tóch nog eens meevielJa, dan zou het gaan als met zekeren landeigenaar te Saksen, die ten slotte nog mocht zeggen: »Wie 't laatst lacht, lacht het best". Hij was naar de markt geweest, bad veel geld gebeurd, verscheidene potjes gerstenat genoten, en was toen aan het biljarten geraakt. De inzetten werden steeds hooger, de uren vlogen heen, en toen de morgen daagde, had de landeigenaar niet alleen zijn geld, maar ook zijn beide paarden met e juipage verspeeld. De roekeloozeIn berooiden toestand kon hij naar huis gaan. Maar daar verscheen zijn vrouw Als een wraak godin Neen, of ja, maar tevens als een reddende engel. In gloeiende verontwaardiging trad zij de herberg binnen, maar toen zij het verlies van haar man vernam, keerde zij zich van dezen af, wendde zich tot de winnaars en daagde dezen uit om met haar verder te spelen. Zij konden niet weigeren, zonder zich te blameeren. Het spel werd hervat met nog aanzienlijk hoogere inzetten. De kranige vrouw dochter van een hotelhouder te Dresden sprak geen woord, maar na twee uur had zij al het verlorene terug gewonnen. Zij nam haar verbluften man bij de hand, bracht hem naar de teruggewonnen equipage en reed met hem naar huis. Wat daar toen is voorgevallen, blijft een familiegeheim. Zulk een handigheid dwingt respect af, meer dan die, welke koning Leopold van België aan den dag legde, toen bij eens de gast was van den sultan van den Kongostaat. Hij prees de kostbare voorwerpen, waarmee hij werd be diend. »Ze zijn U aangeboden" sprak de sultan, een manier van spreken, die nooit ernstig gemeend, maar slechts een beleefdheidsvorm is. Koning Leopold liet zich dit geen twee maal zeggen, ofschoon het turksch gevolg hem te kennen gaf, dat Abdul Metschidi zich slechts van een beleefdheids vorm had bediend, pakte de met prachtige juweelen ver sierde voorwerpen, ter waarde van honderdduizenden francs, doodkalm in, en zond, thuisgekomen, den sultan als tegen geschenk een prachtig bewerkte vaas, van nog geen drie duizend francs waarde Wat dunkt u hiervan, lezer? «verkeerd begrepen," zullen we maar zeggen. Evenals mevrouw X den dominé Ze kwam uit de kerk. «Man, wat heeft de dominé mooi gepreekt! Jammer, dat je er niet was! Hij had het over eerlijkheid in handel en wandel, 't Is goed, zoo iets te hooren, daar wordt een mensch beter van." Ben je geloopen vroeg even later manlief. »Neen, ik heb de tram genomen, en wil ik je eens wat vertellen, Willem de conducteur heeft me over geslagen met de kaartjes. Een dubbeltje verdiend, wat een buitenkansje, hè?" Keuvelaar. In Aerdenhout, Bloemendaal of Santpoort, wordt gevraagd voor de zomermaanden, voor een klein gezin zonder kinderen, eene Fr. br. letter A, a/d boekh. Firma A. VERNOUT, Warmoesstraat 10. Een Dame, P. G.. zoekt te Bloe mendaal aan spoor of tram een en berging Top zolder. Br. onder letter K 249, Bureau Bloemendaalsch Weekblad. firma CORDES. Groote Houtstraat 84, HAARLEM. aan fijne geur en aangenaam van smaaK zijn onze verschillende theesoorten. Neemt proef s.v.p. Kruisstraat 34 Haarlem. Telefoon 1543. Te huur gevraagd Wegens vertrek ter overname aan geboden een met kachel, goed onderhoudenslechts 1 jaar gebruikt. Br. ft- onder lett. A 143, Boek handel P. STINS Pzn., te Bloemendaal Bouwkundige en Makelaar Br. met prijsopg. onder lett. O.R. 261, Bureau Bloemendaalseh Weekblad. Taxateur in Vaste Goederen, Assurantiën enz. Tetterodestraat 30 HAARLEM.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 3