i\J 7( fen. lettdaal. JING OLES OON MET PENSION- EN WONINGGIDS Ideringen stijl. :e kwaliteit daal. muizen, Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten a Walton en Tapijten. RIJ, artikelen iO.— n A A A ENIENDAAL IDAAL. RIJ. j- Land- en nz. Telefoon 444 ïn. 10 en ud van ma /eg 223 B Telepli. Wo. 937. 2e jaargang ZATERDAG, 21 MAART 1908 No. 12 Hei Bloemendoolseh Weekblad Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- Adverteutiën 10 cents per regel bij herbaalde plaatsing korting. .'-«i •X -f Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: O Bloemendaalsehe weg 227. U Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Een stukje tramgeschiedenis en onze tocht van Woensdug a.s. De isolatie van Overveen, zoowel van Haarlem als van Bloemendaal is gedurende tal van jaren een vraagstuk dat tot oplossing moet worden gebracht, willen wij niet de zeer schoone middenmoot onzer gemeente allengs in verval zien geraken. Nu wij met onzen automobieltocht op aanstaanden Woensdag naar vermogen medewerken omtrent dit vraagstuk op practische wijze weder eenig meerder licht te verspreiden, komt het ons eigenaardig voor eenige treffende punten uit de geschiedenis onzer gemeente op te halen. Reeds in het archief van het jaar 1878 vinden wij een adres gedateerd 3 September, waarin de toenmalige directie van de Haailemsche paardentram-maatschappij het plan oppert van een stoomtram van Haarlem over het Kolkje en Kraantjelek naar Zandvoort met een zijtak met paaraen-tractie van Overveen naar Bloemendaal Met de volgende vleiende woorden wordt daarin de raad onzer gemeente toegesproken »Het zal voor eene vergadering als de uwe, die steeds bewezen heeft uit verlichte mannen te bestaan, die door mede te gaan op den weg van vooruitgang, den bloei harer gemeente krachtdadig wisten te bevorderen, geen betoog behoeven van hoeveel belang de bedoelde communicatie lijn is" en zoo gaat het voort; dit adres is aangehouden in verband met de plannen van de heeren Ed. J. J. Kuin- ders en consorten voor een spoorweg door de duinen van Haarlem naar Zandvoort. De genoemde maatschappij komt evenwel den Sen October 1878 op hare aanvrage terug. Bij de behandeling van dat nader adres zegt de voorzitter (de burgemeester, de heer Lombar Petri, die tevens directeur was van de commissie van den Bloemendaalschen straatweg)door' het verleenen der concessie in 1817 tot bestrating van den weg HaarlemOverveenBloemendaal heeft het gemeente bestuur de beschikking over dien weg zien overgaan aan de directie, met het beheer over die bestrating belast; zonder medewerking van deze directie geen bestrating. De heer Ter Hoffsteede Sr. zegt (een stoomtram scheen toen nog een gevaarlijke nieuwigheid) niet te kunnen inzien waarom Bloemendaal zou gedoogen de eerste plaats hier te lande te zijn, waar met een middel van vervoer een proef zou worden genomen dat nog geenszins bewezen is op den duur doelmatig en in het publiek belang te wezen. Op 31 October 1878 besluit de raad met algemeene stemmen vast te houden aan een paardentram. De maatschappij pleit na, en zegt een stal van 70 a 80 paarden noodig te hebben om voor de exploitatie voldoende trekkracht te bezitten. In de raadsvergadering van 1 Maart 1879 staken de stemmen over het herhaald verzoek stoom als beweegkracht toe te staan. De ingezetenen schijnen zich over de zaak ook eenigszins warm te hebben gemaakt, althans in de volgende vergadering van '22 Maart 1879 zegt de heer Roozen Lzn. (na eene opmerking van den heer Van Dieren Bijvoet over het inachtnemen der stemming onder de ingezetenen) de steeds gedenkwaardige woordendat in de vergadering van den raad elk lid blijkens de bij de wet hem opgelegde ver plichting heeft te spreken naar eigen opvatting, volgens eed en geweten en niet heeft te letten op het welgevallen of ongenoegen van enkele of meerdere ingezetenen. Met 6 tegen 5 stemmen wordt daarna het verzoek der maatschappij gewezen van de hand. Inmiddels werd de spoor HaarlemZandvoort aangelegd. In de Stads-Editie van 5 Maart 1900 en in het Haarlemsch Dagblad van 13 en 16 Maart van dat jaar vinden weetgierige pluizers meer over sedert' ontworpen en niet gelukte Dam plannen, met verschillende bezwaren tegen een paardentram en vóór eene met electriteit, welke beweegkracht omstreeks dien tijd in Haarlem voor trams hel eerst in toepassing is gebracht. Het merkwaardigste plan was dat van de heeren P. Anderheggen Jr. en L. J. Neumeijer, te Amsterdam, die concessie aanvroegen voor een lijn langs de zuidzijde van den Zijlweg en de westzijde van den Bloemendaalschen weg tot de spoorwegovergang voorbij Bijduin. Zij deden daarbij het aanbod van kostelooze verlichting van den tramweg en lichtlevering aan particulieren binnen een afstand van 300 Meter van den trolleydraad; later zelfs van kostelooze rioleering van den weg. Het heeft ons altijd toegeschenen dat deze tooverachtige aanbieding niet van grooten ernst bij de aanvragers blijk gaf. Nadat de raad den 15en Maart 1900 haar rapport had ontvangen van eene intusschen ingestelde tramcommissie, besluit hij (en dit is het voorlaatste raadsbesluit van beteekenis tot op heden) lo geen vergunning te geven voor een paardentram maar in beginsel te besluiten tot den aanleg van een elec- trischen tramweg; 2o om nog niet te beslissen omtrent het eindpunt3o om te bepalen dat de rails in elk geval, waar mogelijk, buiten den rijweg zullen worden gelegd en tevens zoo weinig mogelijk hinderlijk voor den voetganger. Op 7 Juni 1901 komt een nieuwe concessie-aanvrage ten tooneele t. w. van de E. N. E. T. voorloopig voor een spoorweg Haarlem-Zantvoort. Deze concessie-aanvrage is, voorzoover wij ons herinneren, nooit officieel ingetrokken. Op 13 Januari 1902 vergaderen in hotel Van Baars be stuursleden der Protestantsehe kiesvereeniging te Bloemen daal en der Roomsch Katholieke te Overveen, tengevolge waarvan een adres wordt gericht tot den raad, om aan de ingezetenen inzage te verleenen van alle tramplannen. De Haarlemsche paardentram-maatschappij zat intusschen niet stil en vraagt begin 1905 opnieuw concessie voor een paar dentram Haarlem-Overveen. De raad indachtig aan zijn ge nomen beginselbesluit ging daarop niet in. Ten slotte wordt de nog hangende concessie aanviage Grippelihg (H. IJ. S. M.) ingediend, tot afdoening waai van nog in December 1906, 126 ingezetenen rekwestreerden. De uitvoering d zer eoEcessi" hokt nu te Haarlem, zoodat wij kunnen zeggen dat 30 jaren zijn noodig geweest om over deze levensvraag voor Over veen veel te praten, veel te schrijven, veel kosten te maken en. niets tot stand te brengen. Dit mag niet zoo blijven. Waar het autoverkeer burger recht heeft verkregen in onze gemeente en auto-omnibussen van voortreffelijke hoedanigheid bestaan, waar groote steden de auto kennen als vervoermiddel zelfs van goederen en brandweer, kwam hel, ons wenschelijk voor, in deze gemeen te een proef te doen nemen met zoodanig vervoermiddel, dat op moderne wijze zonder veel kosten, de zoo nuttig ge bleken tramomnibussen Haarlem-Bloemendaal zal kunnen vervangen. De raad van Haarlem heeft de concessie-Grippe- ling onlangs wederom voor geruimeu tijd aangehouden en waar de straatweg naar Bloemendaal nog niet in handen der gemeente is, kan nog niet worden gezegd, dat eene eleetrische tram naar Overveen en Bloemendaal binnen eenige jaren tot stand zal komen. De H.IJ. S. M heeft haar eigen spoor- en tramweg-politiek, welker wegen zijn ondoorgron delijk, maar waarvan zij zich niet laat afdringen. Het systeem SAURER, dat reeds op verschillende plaatsen met goed gevolg is be proefd, lokte ons het meeste aan. Door de medewerking der directie van het Auto-Palace, te 's Gravenhage, zijn wij in staat, voor onze genoodigden waaronder in de eerste plaats de autoriteiten, Woensdag a.s. verschillende proef ritten te houden. De automobiel moet ons uitkomst ver schaffen. De Saurer-omnibus loopt 25 30 K.M. per uur; hij heeft een zelfwerkenden carburateur die elk soort benzine ter verdamping toelaateen motorrem voorkomt het uit schakelen van den motor bij langzamer rijdende bus bezit een zelfwerkenden gangmaker. De dagelijksche onkosten per 100 K.M. bedragen, alles inbegrepen, f 22.14. Van af zijne zitting kan de bestuurder de conducteursdiensten verrichten bij deze bus bestaat geen gevaar op glibberige wegen niet dadelijk op gang te kunnen komen, zooals ook door proeven zal kunnen worden aangetoond. Belangstellenden die een rit wenschen mede te maken, en zich seluiltelijk aan ons opge ven, zullen zooveel mogelijk eene uitnoodiging naast de reeds verzondene ontvangen. Prins Hendrik is druk bezig in ge- Rilineillandsch zeischap van de verschillende autoriteiten overzicht. de nieuw aangebrachte reddingsmiddelen aan den Hoek van Holland te inspec- teeren, en na te gaan wat er nog aan hapert om zooveel mogelijk rampen op dat gedeelte van onze kust tot de kleinst mogelijke afmetingen terug te brengen. De onvoldoende telegraafdienst is eveneens verbeterd, twee nieuwe telegraaf- en telefoonlijnen zijn aangebracht. Een vast bijkantoor wordt opgericht tusschen station er. douanenloods. Aan den nieuwen Hoek komt een nieuw post-en telegraaf kantoor. Men spreekt eveneens om in den Hoek een station voor draadlooze tele grafie op te richten. Alles gaat niet zoo spoedig als wel gewenscht zoude zijn, omdat voor en aleer er verder gebouwd kan worden, men de rioolkwestie moet regelen, waarin vele departementen iets hebben mede te spreken. Waterstaat, oorlog en finantiën toch moeten allen de riooleering-plannen goedkeuren en dit sleept natuurlijk veel schrijverij en opont houd na zich, ten nadeele van het algemeen belang, dat doorwerken aan de rioolplannen dringend vordert. Evenals prof. de Vries, Kuenen, Tiele en vele anderen geroepen werden om in Amerika lezingen te komen houden, is thans die eer te beurt gevallen aan prof. J. de Groot uit Leiden, die een dezer dagen naar Amerika is vertrokken om den amerikanen het een en ander mede te deelen omtrent China en zijne bewoners. De heer de Groot was jaren lang voor zijne studies in China, Indië en Japan, en weet dus heel wat van die volken te vertellen, wat velen in Amerika onbekend is. De Hartfield universiteit heeft hem uitgenoodigd, en als hij eenmaal daar is zullen de amerikanen hem wel niet spoedig laten vertrekken, daar alles wat China en Japan betreft in Amerika in de hoogste mate belangstelling wekt. De tabaks-inschrijvingen in Amsterdam zijn in vollen gang, de doorsnede-prijzen zijn lager dan verleden jaar, sommige bijzonder goed behandelde merken maken goede prijzen. In de koersen der tabaksaandeeleu is een groote schommeling merkbaar. Alom in den lande begint men protest aan te teekenen tegen de bandeloosheid der straatjeugd waarvoor niets heilig js. Maatregelen om in dit, ongewope afmetingen aangenomen euvel te voorzien, moeten op de een of andere wijze genomen worden, want het gaat niet aan dat wij zelfs in het buiten- ianu order, gesignaleerd, en te:-écht, als een volk tv at niet eens in staat is, de orde op straat te handhaven. Dooi de Vredesconferentie is ons land in het buitenland in de mode gekomen, zoodat met voorjaar en zomer on weder veel bezoek te wachten staathet is dus de plicbi van alle autoriteiten te waken dat ten minste vreemdelingen niet worden gemolesteerd door onze aanstaande kiezers en kiezeressen. Wij zelf kunnen er dan tevens van profiteeren. Zoo goed men aan de dronkenschap op straat, vroeger een schande voor ons land, door allerlei maatregelen een tamelijk bevredigend einde heeft weten te maken, dank zij de hulp van alle partijen, kan aan de bandeloosheid der jeugd als wij het ernstig willen eveneens een eind gemaakt worden. De onderwijzers kunnen in deze veel maar niet alles doen, en daarom moet van bovenaf in deze gewichtige zaak spoe dig en krachtig worden ingegrepen. M a r o c c o. Volgens berichten van Blliteillaildsch den generaal d'Amade begint de partij overzicht. van Moelah Hafid toenadering te zoeken, en zit de onderwerping van dien preten dent in de lucht. Jammer dat nu juist weder in het zuiden een derde pretendent is opgestaanSjerief Sim Larly in Soes. Er is dus wel animo onder de Mooren om de be trekking van sultan te vervullen. Het ministerschap in Frankrijk blijft voor Clemen- ijeau nog eene eigenaardige bekoring behouden, welke moeite men zich ook geeft om zijn ministerie omver te werpen, Cleoienqeau houdt zich oostindisch doof, en blijft stoelvast. Cailloun gaat ongestoord voort met de verdediging van zijn inkomstenbelasting en blijft met succes zijn wet verdedigen Wanneer koning Edward van zijn reis terug is, heeft president Faillières beloofd naar Engeland te zullen oversteken, alwaar hem dan in de City het gebruikelijke gouden eer bewijs zal worden aangeboden. Faillières bezoekt dan tevens de fransche tentoonstelling. Koning Alphonso van Spanje heeft het zonder on gelukken afgebracht in Barcelona. De ontvangst van de zijde der bevolking was allerhartelijkst en geen wanklank werd vernomen. In een afgelegen straat hebben de anarchisten bij wijze van demonstratie in een rioolbuis een bom laten springen, waarvan alleen materiale schade het gevolg is ge weest. Na het vertrek van den koning zijn er verschillende andere bommen ontploft. In het Balkan schiereiland schijnt het thans een ware manie geworden te zijn om spoorwegen aan te leggen. Oos tenrijk, Servië en Bulgarije willen niet voor elkaar onder doen, en, gaan de plannen door, zoo zal Macedonië weldra aan alle zijden doorsneden worden met ijzeren wegende sultan bereikt door bet uitgeven van die concessies zooals wij reeds vroeger opmerkten volkomen zijn doel. Uit Macedonië komen nog steeds de treurigste be richten. Moord, doodslag en brandstichting volgen elkaar regelmatig op, en dat in een land, waar de natuur en de bodem alles verschaffen wat gewenscht kan worden. De Kroaten zijn a.llesbehalve ingenomen met hun hongaarsche meeste, s, en maken het den Magyaren erg lastig, die de Kroaten op allerlei wijzen tergen in de hoop dat zij het afkondigen van den staat van beleg zullen kunnen rechtvaardigen door de houding der Kroaten. enezaela of liever president de Castro, zoekt weder kwestie met de N.-Amerikaansche regeering, die er

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1