MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad 8 voor a AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 2r jaargang ZATERDAG, 4 APRIL 1908 No. 14 Hel Bloemendoobeh Ueekblod Prijs per halfjaar f 1.25 vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. De bezwaren tegen en de rendabiliteit van den autodienst Haarlem-O verve en-B loemendaal. Wie een goede zaak voorstaat, heeft geen haast, want hij gelooft in den goeden afloop. Zoo gaat het ons, nu wij de balans moeten opmaken van onze pogingen om ver betering in het verkeer Haarlem-Overveen-Bloemendaal te bevorderen. Ook hier geldt: zachtjes aan dan breekt bet lijntje niet en tevensvele banden maken licht werk. Het is vooral het laatste spreekwoord dat ons nu voor den geest komt. Licht werk was bet na onzen auto-dag van ver schillende kanten de bezwaren te vernemen tegen een geregelden dienst, mogen vele handen en pennen het een licht werk maken de onjuistheid van vele dier bezwaren in het licht te stellen. Wij zullen dat werkje al vast maar met eenige beginnen. De eenvoudigste en gemakkelijk te weerleggen bezwaren voorop. Het is noodig, zoo redeneerde men, dat de dienst in dit geval wordt onderhouden met wagens, waar men bovenop kan zitten, de toestellen worden daar door zoo hoog, dat de vraag rijst of het spoorweg viaduct over den Zijlweg daarvoor wel berekend is. Het viaduct heeft een vrije doorrijhoogte van ruim 4 meter, en dit is genoeg, de hooge omnibussen van Maas waren niet hocger dan &l/3 mater en bjj den bouw zal men er op kunnen rekenen, want dit staat voorop, de bovenstellen zullen opzettelijk voor ons doel moeten worden aangemaakt. Geschiedt dit, dan zullen tevens voorzieningen getroffen kunnen worden tegen het hinderlijke trillen van den wagen vloer, dit was in den proefwagen althans vrij sterk, zittende bemerkte men er weinig van omdat de kussens blijkbaar van goede onderstellen voorzien waren. Dat de wagen niet op luchtbanden reed, was voor enkele bewoners van de Zijlstraat onaangenaam wij hebben evenwel ook van buren die daarover niet hadden geklaagd vernomen, dat zij geen hinder van het rijden ondervonden, waaruit de conclusie is te trekken, dat de enkele klagers de reden hunner klachten waarschijnlijk in de fundeeringen of den bouw hunner huizen hebben te zoeken. Vrij algemeen was de afkeer van een omnibus die aan de achterzijde niet openging. Het is wel eigenaardig dat de Amsterdamsche gemeentelijke auto-bussen (systeem Fiat) welke a.s. Dinsdag in dienst komen voor het traject Jor- daanDamHaarlemmerweg, aan de achterzijde geen ingang hebben, en waarom niet, hoewel de bovenstellen dier wagens door de gemeente in eigen beheer gemaakt zijn van buiten gebruik gestelde tramwagens? Omdat aan de ambtenaren der Amsterdamsche gemeente-administratie, die het stelsel in Zwitserland in de praktijk hebben gadegeslagen gebleken is, dat geslotenheid der bussen aan de achterzijde absoluut noodig is voor de stof, deze wervelt aan de achterzijde der bus om naar binnen, hetgeen zoo hinderlijk is, dat men in Zwitserland, waar nog achterbordessen met staanplaats zijn, noodig heeft bevonden de geheele achterkanten der wagens met zeilen te bedekken, hetgeen even leelijk als lastig Het in het bijzonder voor Amsterdam geldend aar, een bus met menschen gevuld voorover in een gru gdjJt, geldt voor ons traject niet, gen behalve de Z.btrug) worden niet gepasseerd en onze bert nde - i haven, ook wel »het haventje bij het. vaartje van Rouw ,s" genoemd, komt voor een indu ng v»u een b\c, du over den weg rijdt niet in aanmerk M.een bus la de voorzijde en zal meestal jui daar worden aangereden. Het is volkomen juist, maar n den inga voorzijde rechts in plaats van inks maken, waardoor bet. gevaar dat de ingang verstopt >r<3zeer ge.rug is; rou- wens een ingang rechts is toe op t/ wagon, waar men rechts moet wijken, gewenscht Mocht men een kabinets-qur.:ie maken van den achter ingang, welnu hij kan altijd worden aangabracb- Lieden die het juiste den een harmonisch, zoo mogelijk een reizigers trekt, en de popularit it ;an de i os aanmerken., verhoogt, zouden bij het aanbri bun beginsel gemakkelijker toe non possen. 'roor een fris- scher, aantrekkelijker kleur da 1 twa- en bezit kan eveneens gemakkelijk worden gezorgd, terwijl een laag bij den grond aangebrachte achter- of zijingang nog dit voor deel heeft, dat de wandelaars daardoor als het ware uit gemakzucht in de bus worden getrokken; en van hen moet üverveensche weg nabij den Tol. men het hebben, de bedrijfsonkosten zijn met een ledige bus nagenoeg even groot als met een volle en vooral op feestdagen, en daaruit moet de winst komen,* moeten de vermoeide, stoffige en warme wandelaars als het ware van zelf de bus kunnen binnendrijven. Ziet men het ook niet dat open trams waarin met zooveel minder arbeid een plaatsje te krijgen is als in een geslotene, steeds het eerst gevuld zijn ook op regenachtige en vrij koele dagen? De menschen zijn nu eenmaal zoo, het meest voor de hand liggend gemak wordt nu eenmaal het eerst gekozen. Dit alles is echter nog maar van ondergeschikt belang. De hoofdzaak iskomt men met de kosten van afschrijving (20°/o per jaar) en onderhoud der onderstellen en banden met hun ingewikkeld, op eiken rit zwaar door elkaar geschokt mecanisme niet te duur uit. Wat de banden betreft kunnen wij mededeelen, dat het zestal dat onder den proefwagen zat f 1500 kost en naar wij berekenden op ons traject on geveer 200 dagen toekan, de fabriek altbans waarborgt voor eiken band 15000 K.M. rijdens. Te Amsterdam heeft men blokbanden gekozen, welke dit voordeel hebben, dat wanneer een bepaalde plek in een band door de een of andere oorzaak vernield is, eenvoudig een nieuw blokje wordt ingezet en gelijk gestoken. Over de berekening van het onderhoud der motoren een volgende maal. (Wordt vervolgd.) Een enkel woordje over onze politie en nog iets algemeens Dat ons politie-corps 1.1. Donderdag voor een week voor do rechtbank te Haarlem een allertreurigst figuur heeft gemaakt is te overbekend geworden, dan dat wij niet zouden moeten bekennen: het Bloemendaalsche politiecorps heeft zijn roem overleefdwat het aan voortreffelijke en zeer goede elementen bezat, is door het laakbare in het gedrag ude drie bij den diefstal van grammafoonplaten betrokkenen zoozeer overschaduwd, dat wij onze illusie, als zou van ons politie-corps een model-corps te maken zijn, voorloopig moeten o bergen. Hoe jammer, wij waren na de verdwijning van den zoogenaamden adjunct-inspecteur in het vorig najaar zoo goed op wegZoo weinig plichtsgevoel bezat de bij de g mmafoonplaten als derde man, als laksche, als anti- dienstijverige betrokkene, dat hij aan het lid van den Raad, dat in de jongste raadsvergadering den burgemeester op- ze i'kzaam maakte op zijne treurige houding voor de recht bank, heel deftig een gedrukt visitekaartje zond met p. r., verbeeld u pour remercier, om in het Fransch dank te be tuigen voor de welverdiende openbare berisping; men moet maar durven en maar trachten eigen geweten met eene postigheid in slaap te sussen. De politiedienaar J., die loer de rechtbank wel buiten vervolging is gesteld, maar N.B. De oude omnibus heeft wel een jaar van f26.000 ont vangsten gehad. de in tweeden rang schuldige was bij het geval, zal met Juli den gemeente-dienst verlaten, maar wat denkt de burge meester te doen met den derden man, en zal Z.E.A. de zuivering van het corps doorvoeren, de tuchteloosheid in haar begin smoren, of moeten wij ons nog op andere verrassingen voorbereiden Het komt ons in alle bescheidenheid voor, dat onder de uitstekende zorg ten raadhuize aan nieuwe ondernemingen besteed, de zorg voor krachtig hand haven van het gezag lijdt. Wat men onzen vorigen burgemeester ook moge nageven, een kort en krachtig handhaver van het wettig gezag is hij steeds geweest. Wij willen een enkel voorbeeld noemen, waarin o. i. het gezag in misschien wel honderd gevallen tegen woordig volkomen te kort schiet. Artikel 22 onzer politieverordening stelt strafbaar met boete van hoog stens 25 of 3 dagen bechtonis o.a. ieder die aan afsluitingen langs straten, wegen of paden, die voor het publiek openstaan, prikkeldraad bevestigt of doet bevestigen, beeft of houdt zonder vergunning van B. en W., terwjjl de raad bovendien als last op B. en W. uitdrukkelijk in hetzelfde artikel heeft bepaald, dat: prikkeldraad ook nmet vergunning van B. en W. »niet dichter naar den wegkant mag worden aan- gebracht»dan 10 c.M. binnenwaarts van de afsluitingen." En waar men nu ook loopt: op het Koninginneduin, door het Park, in Duin en Daal, in Kweekduin, kilometers en kilometers ver, ja zelfs vlak naast de halte der electrische tram, overal ontmoet men langs de voor het publiek opengestelde paden en wegen dat gevaarlijke draad, waar door op de meest onbeschaamde wijze de kleederen onzer wandelaars worden vernield. En dan het bouwtoezicht 1 Maar het zou voor ditmaEÏ te veel worden. Tot ons leedwezen is de naam van den Aan (le lezers, heer de Blauw, le luitenant der gen alhier, onder een der foto's in ons vorig nummer verkeerd geplaatst als de Haan. waarvoor wij bij dezen zijn edelgestrenge beleefd onze verontschuldiging aanbieden. De suikerconventie is in de eerste kamer Binnenlandscll eveneens aangenomen, ook hier werd Overzicht. van verschillende zijden er op aange drongen om den accijns op suiker i, verlagen. De minister Kolkman voelde eveneens veel oor de verlaging, moest evenwel eerst een goed aequivalent vinden alvorens tot verlaging voorstellen te doen 1I-. bevreemdt ons dat er geen stemmen zijn opgegaan om aan U toonen dat door verlaging het gebruik van suiker enorm zal toenementevens ware het niet ongepast geweest zoo eens in de kamer had gesproken over het gebruik van sacharine, hetwelk volgens de deskundigen in alle landen schadelijk is voor de gezondheid, en zeker schadelijk voor de opbrengst der suikeraccijns, daar het zoo zoet makende produkt geheel onbelast is, en helaas meer en meer in Nederland gebruikt wordt voor allerlei dranken en voedings middelen. Zij die meer over de saccharine willen weten moeten maar eens lezen wat dr. Greshof, directeur van het Koloniaal Museum, daarover in het midden heeft gebracht. Het wetsontwerp van minister Sabron in zake het blijvend gedeelte heeft in de tweede kamer den steun ge kregen der geheele rechterzijde en van eenige vrij-liberalen, zoodat dit ontwerp thans in behandeling is gekomen bij de eerste kamer, d e het ontwerp heeft aangenomen. In de 2e kamer zag men in de premie die minister Sabron wilde uit- keeren een teruggaan naar het principe van het staande leger. Minister Talma heeft, in de Witte Sociëteit in den Haag, een lans gebroken om de fransche menu's, aldaar in gebruik, in nederlandsche menu's te herdoopen. De benoeming van den opvolger van minister Idenburg in Suriname doet nog steeds op zich wachten, oud-minister Fock wordt als zoodanig benoemd. In Amsterdam zal nu spoedig de keuze van een wethouder moeten plaats hebben. De plaats van minister Heemskerk te vervullen is niet gemakkelijk, vooral daar Amsterdam behoefte heeft aan een bekwaam wethouder van publieke werken. De heer Delprat, oud-hoofdingenieur, lid van den raad, wordt aangezocht om die betrekking te aan vaarden, een beter keuze ware moeilijk denkbaar, daar de heer Delprat zijn sporen verdiend heeft. Ons koninklijk echtpaar bezocht Rotterdam om de fabriek der firma Allan, de havenwerken en handelsinrich-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1