Adver TE I J. VAP Bloe De £ux ■a tingen te bezoeken. In de stad heerscht een opgewekte stemming. Zaandam zal eveneens met een bezoek vereerd worden. In de maand April zal weder het traditioneele be zoek aan Amsterdam gebracht worden. Moge mooi lenteweer de hooge bezoekers overal begeleiden. Op Sumatra's Westkust heerscht er verzet tegen de invoering der belastingen die het gouvernement ook aan inlanders heeft opgelegd. Tot nu toe brachten de inboor lingen bijna niets er toe bij om de kosten van bestuur te bestrijden. De eischen van het gouvernement zijn zeer laag gesteld, en door vertoon van militaire macht zal wel spoedig aan de relletjes, want anders mogen wij ze niet noemen, een eind gemaakt worden. De keizer van Duitschland, thans Buitenlaildsch in het buitenland vertoevend op weg Overzicht. naar Corfu, heeft kort voor zijn ver trek zich uitgelaten, dat de nieuwe gezant dien de Vereenigde Staten naar Berlijn wenschten te zenden, de heer Hill, voor hem een niet symphatieke per soon was; deze uitlating heeft in Amerika kwaad bloed ge zet, de secretaris van buitenlandsche zaken von Schön en de oöicieuse pers hebben zich thans gehaast om deze uitlating weder goed te praten, de Keizer heeft blijkbaar zich verspro ken, en zal nu door het zenden van het een of ander stand beeld weer moeten trachten broeder Jonathan in een goeden luim te brengen. De taalwetten staan er in den rijksdag niet erg schitterend voor, een deel der vrijzinnigen begint zich van het regeeringsbloc los te maken, hetgeen bleek bij een voorstel door de polen gedaan om een onderzoek in te stellen naar de politieke gevoelens der poolsche be volking in Pruisen woonachtig. In Rusland doet zich het merkwaardige geval voor dat de oud-minister Withe in den rijksraad verklaart, dat Rusland in de laatste jaren steeds meer heeft uitgegeven dan ontvangen, en dat van een wederopbouw der vloot geen sprake kan zijn, daar het geld er voor ontbreekt. In de eerste tien jaren zou daarvoor een millioen roebels noodig zijn, en deze zijn door leening niet te krijgen. De minister van financiën heeft dit laatste eveneens verklaard en zint nu op middelen om door invoering van een inkomstenbe lasting de leege schatkist te vullen, daar de ondervinding hem klaarblijkelijk geleerd heeft dat Europa niet meer wil borgen. In Sebastopol en Wladivostok schijnt er onder het scheepsvolk weder oproer te dreigen, en vreest men voor een herhaling van de troebelen die een paar jaar geleden uitbraken, en toen met moeite bedwongen werden. In Japan is een finantieele crisis uitgebroken, ver schil! idi inken en groothandelaren hebben hunne beta- ikt. In Spanje wordt een gezantschap van den >>M»do met veel luister ontvangen, naar men beweert wil - ati - Spanje goede betrekkingen onderhouden, omdat Spaansgezinde partij in de Philippijnen nog steeds zeer i. i. is. ei Japan misschien later de Philippos noodig heeft als steun tegen de Amerikanen, die thans wel een vriend- chapsbi-zoek zullen brengen aan Japan, maar wier belangen 'en duur toch niet samengaan. 0 h n a heeft eveneens de amerikaansche wereld-vloot ot ecu bezoek uitgenoodigd, welke invitatie minzaam is ac, rd geworden. Met Rusland is Japan thans erge (,;oede lenden. Japan zal die vriendschap goed kunnen bru kea als het met de Chineezen tot een botsing komt, en bcing die niet uit kan blijven, nu China ondervindt (at fe. in van leermeester zoo langzamerhand een strenge voogd wil worden. in Armenië en wel in de nabijheid van Vau hebben de christenmoorden weder een aanvang genomen de sul zendt troepen om de onlusten te bedwingen. In J'a ö.nië speelt ieder der groote mogendheden zijn eigen par' van harmonie is geen sprake, zeer naar den zin van den sultan, die in zijn onwil om met de mogendheden mede werken door Duitschland schijnt gesterkt te worden, jhland doet zijn best om in de Mohammedaansche we d de beau röle te spelen. Hiervan blijkt meer en meer ook in Marocoo, Razoeli, de rooverhoofdman die met Mac Lean zoo goed zaken maakte, wordt nu door Engeland om Frankrijk ge noegen te doen gebruikt, om Abdul Azis naar Fez terug brengen, voor deze Razoeli zal er wel weer een aardige ovisie op over schieten. In Frankrijk wordt de merkwaardige comedie ver- oond dat de bankier Rochette, die door de justitie in staat an beschuldiging wordt gesteld, door zijn schuldeischers in bescherming wordt genomen; in de kamer werd over het geval geïnterpelleerd, de regeering verklaarde dat geen afgevaardigde door het geval Rochette gecompromitteerd werd. Men spreekt van een deficit van 200 millioen vooral in het zuiden van Frankrijk moeten velen door den val van Rochette worden meegesleept. Jaures heeft weder vergeefsche pogingen gedaan om Clemenceau ten val te brengen, door over het Maroccaansche avontuur inlichtingen te vragen. De vrees dat Combes weder aan de groene tafel zal komen geeft Clemenceau den steun van de meer kleri kale elementen in de kamer; Doumer, de ex-candidaat voor het presidentschap der republiek, begint na een paar jaar gezwegen te hebben weder van zich te laten hooren. De toestand van Campbell Bannerman de eerste minister van Engeland, blijft steeds zorgelijk Asquit wordt algemeen als aanstaande premier genoemd. De unionistische partij heeft bij de tusschentijdsche verkiezingen veel successuffragettes, bierbrouwers, drankverkoopers en geestelijkheid hebben tot den nederlaag der regeeringsgezinde kandidaten veel bijgedragen ieder der verbondenen heeft zijn eigen grieven tegen de Regeering. Chamberlain wordt weder beter, hij zendt ten minste weer telegrammen om de unionisten met hun succes geluk te wenschen. Mexico is door een groote aardbeving geteisterd. De stad Chilopa met 15000 inwoners is geheel verwoest, nadere bizonderheden ontbreken nog. In New-York heeft de politie krachtig moeten op treden tegen 10000 werkeloozen waarbij zich anarchisten hadden gevoegd, die met bommen wilden werpen naar de politie. Een bommenwerper, Silberstein, werd zelve gedood. Zondagmiddag 2 uur gaven de leerlin- Muziek. gen van den heer en mevrouw Dahmen eene uitvoering in het gymnastieklokaal van de bloemendaalsche school. Het zaaltje was aardig gevuld, wel een blijk van belang stelling. Voor den aanvang werd mevrouw Dahmen een prachtig bouquet aangeboden. No. 1 van het pogramma was een schitterend begin, en 60 werd zeer muzikaal uiteevoerd, evenals no. 3, 5, 7 en 8. Alle leerlingen gaven blijk van zeer correct spel, maar no. 10 spande van allen de kroon. De uitvoering werd met een prachtig eindnuinmer beslo ten, en de heer en mevrouw Dahmen kunnen tevreden zijn over deze welgeslaagde uitvoering. De voorgedragen stukken getuigen van degelijk onderwijs, vooral viel in de vioolklasse de zuiverheid van toon en goede houding op te merken. Wij ontvingen ook van andere bevriende zijde eene zeer gunstige beoordeeling dezer uitvoering, welke wij tot ons leedwezen door gebrek aan ruimte niet kunnen plaatsen, maar waarmede de heer en mevrouw Dahmen door den warmen lof hun daarin gegeven even warm kunnen worden gelukgewenscht. De Amsterdamsche architect H. P. Berlage heeft Donder dagavond voor den Haagschen Kunstkring" eene lezing over concertgebouwen gehoudenhet doordringen van de door hem geuite gedachten kan te zijner tijd voor Bloemendaal van groote beteekenis worden. In het kort komt Berlage's beschouwing hierop neer De concertzaal heeft eigenlijk nog geen historie; alleen in de kerken en paleizen werd de muziek eertijds in behoor lijke omgeving ten gehoore gebracht nu het werkelijke leven uit de kerken en paleizen is overgebracht naar de vrije samenleving, staat de architect die een concertzaal moet maken, voor een moeilijk vraagstuk. De muziek heeft haar grootste volkomenheid bereikt in den tijd dat de architectuur het laagst stond, de ontwikkeling van muziek en architectuur heeft nooit gelijken tred gehouden, bovendien moet in één zaal muziek uit de meest verschillende tijden worden uitge voerd. De oplossing van het vraagstuk vindt Berlage in een eenvoudige architectuur (het verslag van de Nieuwe Courant spreekt van eene eenvoudige neutrale architectuur de beteekenis van het woord neutraal in dezen zin is ons niet duidelijk) welke rekening houdt met den storenden invloed uitgaande van het zien van het steeds in beweging zijnde orkest, en de noodzakelijkheid dat het oog ergens rust vindt, opdat alle geestesinspanning worden samengetrokken tot goed verstaan van hetgeen gehoord, wordt. Wanneer de heer Berlage zijne lezing in druk verkrijg baar stelt, bevelen wij allen die belang stellen in het vraag stuk van het Beethovenhuis alhier, de lezing daarvan ten zeerste aan. Wij ontvingen van het gemeentebestuur Plaatselijk ter plaatsing: Nieuws. Ie. een oproeping voor de herhalings oefeningen in 1908 der nationale militie, met opgave van wapens, lichtingen, korpsen en korpsonderdeelen, benevens een vermelding der datums van opkomst onder de wapenen en van vertrek met groot verlof 2e. een oproeping van de in deze gemeente gevestigde dienstplichtige verlofgangers der landweer, voor den tijd van zes dagen, tot het houden van oefeningen, in 1908 met vermelding van lichtingen, wapens, en dag, uur en plaats van aanmelding 3e. een kennisgeving van B. en W. behelzende de bepa lingen nopens het toekennen van vergoeding aan de achterblijvende familiebetiekkingen van dienstplichtigen der landweer en het verleenen van ontheffing van den werkëlijken dienst tot deelneming aan voronbedoelde oefeningen. Voor belangstellenden liggen bovengenoemde kennisgevingen op ons bureau ter inzage. Voorjaarsvergadering der afd Bloemendaal van »Het Witte Kruis", in het hotel >van ouds Het Raadhuis" te Overveen. Na de opening door den voorzitter die een warm woord van hulde bracht aan het overleden lid, den heer ter Hoffsteede, worden de notulen gelezen en goedgekeurd, en de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen Het jaarverslag door den secretaris uitgebracht wordt met applaus begroet, de rekening en verantwoording van den penningmeester met een klein batig saldo sluitend, onder zocht en goedgekeurd en evenals het verslag der commissie voor wijkverpleging en van den afgevaardigde ter laatste algemeene vergadering met applaus beloond. Tot lid der commissie voor wijkverpleging wordt herkozen mevrouw Stoop-van Deventer en gekozen de heer H. L van Beusekom, arts, in de vacature ter Hoffsteede. Een crediet van ten hoogste f 500.wordt toegestaan voor het aanschaffen van ligtentjes voor lijders aan tuber culose, in verband waarmede subsidie zal worden aange vraagd aan het hoofdbestuur. Tot voorloopige candidaten voor het hoofdbestuur worden gekozen de h. h. mr. H. J. C. van Tienen, thans voorzitter, W. D. Haitsma Muiier van Spaarndam en W. C Visser van Nieuwe Niedorp. De brancard zal in bruikleen en onderhoud worden afgestaan aan de gemeente, die tevens voor geschikte berg plaats zal zorgen. Na gebruikelijke rondvraag wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Met het oog op den last die dikwijls aan dienstboden en alleen thuis zijnde dames veroórzaakt wordt door venters met allerlei handel, verdient het aanbeveling dat de inge zetenen alleen van die venters hunne waren betrekken, die ingevolge art. 11 der algemeene politieverordening tot dat venten gerechtigd zijn. Dergelijke venters zijn kenbaar aan een op den rechterarm gedragen metalen plaat waarop een nummer en de naam van den venter zijn aangebracht. Tuberculose. Door de Wed. K. Kuene, aan de Houtvaart te Overveen is aangifte gedaan, dat een harer koeien lijdende is aan tuberculose. Bedoeld dier zal dientengevolge door het rijk worden overgenomen. Benoid luchlgas-verlichting. Nu er in Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout vooreerst nog geen sprake zal zijn van een gemeentelijke gasverlichting heeft het waarschijnlijk zijn nut, de inwoners onzer gemeente eens te wijzen op de Benoid-luchtgas-verlichting, zooals die door de firma D. de Clercq, te Bloemendaal, alhier in t handel wordt gebracht en geïnstalleerd. In 4 jaren tijds zijn 1200 Benoid-luchtgas-inrichtingen gemaakt, en bewijzen de door ons geziene attesten voldoende dat het luchtgas daar waar het ingevoerd is, volkomen aan zijn doel beantwoordt. Door de Prufungscommission die Freien Vereiniging Deutscher Installateure worden de volgende voordeelen toegekend aan het Benoid-gastoestel 1°. Volkomen verdamping van de gasoline zonder over blijvende resten langs den kouden weg; 2°. Gebruikmaking van een zoo magere gassoort dat afscheiding door afkoeling onmogelijk is; 3°. Volkomen gelijkmatigheid van het gas onafhankelijk van verandering in de luchttemperatuur of afwisseling in het aantal brandende lichten 4°. Automatische regeling van de gasbereiding volgens het gebruik 5°. Zekerheid tegen het dichtvriezen van de leiding daar het gas volkomen droog uit het toestel treedt 6°. Veiligheid tegen brandgevaar, aangezien de leiding van benzinevat tot vlam een aaneengesloten geheel is en nergens openingen vertoont; 7°. Geringe gebruikskosten. Het Benoidgas kan zoowel voor verlichting als voor ver warming, kracht-opwekking gebruikt worden. Het is niet vergiftig zooals het steenkolen- en watergas. Het Benoid-luchtgas bestaat uit 15% gasvormige kool waterstoffen en 85% lucht. De werking van het Benoid-luchtgastoestel is de volgende Door het optrekken van een gewicht wordt een as in beweging gebracht. Dit kan ook natuurlijk door een motor geschieden. De as, eenmaal in beweging, drijft een schepinrichting voor gasoline, en een luchtzuiger. Aan een bepaalde hoeveel heid lucht wordt een bepaalde hoeveelheid gasoline toege voegd. Lucht en gasoline worden innig vermengd. De luchtzuiger drijft vervolgens het mengsel in een kleinen gashouder en dan in de leiding, de gashouder is meer een regulateur. Wordt uit de leiding gas verbruikt, zoo daalt de gashouder en het toestel gaat weder werken, en levert weer nieuw gasmengsel om het verbruikte te vervangen. De gasbereiding regelt zich zelve. Verwarming van de gasoline heeft niet plaats, dus bestaat ook geen gevaar bij de bereiding. Plaatsing in een afzonderlijk gebouw is niet noodig. Een intelligent jongmensch is niet noodig om de gasbereiding te regelen, het gewicht moet als het neer is gedaald worden opgetrokken, en eens per week gasoline worden bijgevuld. De buizen voor de Benoid-gasverlichting moeten iets ruimer zijn dan voor het steenkolengas. De prijzen voor de toestellen zijn zeer billijk. Voor een produktie van 1 meter per uur kost het toestel f414. voor 26 meter produktie per uur f 1990.De tusschenliggende produk- ties ra.M3. naar verhouding. De hierbij gevoegde afbeelding geeft eenigszins een denkbeeld van de con structie van het toestel. Bij de tegenwoordige benzineprijzen komt het gas op cent per uur en per pit bij een lichtsterkte van 60 kaarsen. Het toestel is dagelijks in werking te zien aan Wech's proefstation op Hartelust of aan de Toonkamer Damrak 15 Amsterdam. Alhier zullen zich met Mei a.s. vestigen: Mr. H. M. van Leeuwen, van Amsterdam, in de Schoollaan. E. J. Veening, van Bussum, in Villa >Blommekoerke". Bloemendaalsche Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling. Op de algemeene vergadering op 30 Maart in hotel Wel gelegen werd door den voorzitter, den heer Vrij het jaar verslag uitgebracht over de werkzaamheden van het jaar 1907. Wij ontleenen hieraan het volgende. De vereeniging verkeert in bloeienden toestand, vooral wat het innerlijk leven aangaat. Door den Bond werden 2 geschriften uitge geven, een propagandablad voor de lichamelijke opvoeding in het algemeen en een boekje, getiteld Spelregels voor Slagbal, welk spel op Bloemendaal's speelterrein door com binatie van andere spelen is ontstaan. Door de verspreiding van deze spelregels wordt dit spel ook reeds in Amsterdam en Leiden in den zomertijd beoefend. Door het bestuur werd het initiatief genomen om te komen tot de stichting van een Bloem endaalsche zweminrichting Door een combinatie van meerdere vereenigingen en particulieren zijn deze werk zaamheden overgenomen en ware het niet, dat er moeilijk heden bestaan om een terrein aan te koopen, terwijl de keus van de geschikte tereinen beperkt schijnt tot dit eene, we zouden zeker dezen zomer al in een goed ingerichte zweminrichting te Bloemendaal kunnen zwemmen. De kinderen van Bloemen daal zijn in het afgeloopen seizoen weer in de gelegenheid geweest, om onder leiding verschillende openluchtspelen te beoefenen op het speelterein achter hotel Duin en Daal Het resultaat daarvan was weer zeer bevredigend2 malen per week kwamen geregeld gemiddeld 30 kinderen spelen, terwijl de kleintjes, die nog niet aan de gezelschapsspelen konden deelnemen zich met zandvormpjes vermaakten in den zand bak bij het gebouwtje op het speelterrein. Aan het eind van het seisoen werden de kinderen, die geregeld kwamen spelen, onthaald op appelen en chocolade. Zelfs hadden de ouderen van de kinderen een slagbalclub opgericht, die met spelmateriaal van den bond getoond hebben zelfstandig te kunnen spelen. Waar het bestuur dus op den goeden weg is, om den kinderen van Bloemendaal te leeren spelen, wil het in dit seizoen daarmee voortgaan. Door den voorzitter werd weer gewezen op de noodzakelijk heid om een speelterrein, hetzij in eigendom of in erfpacht te krijgen, daar ieder oogenblik toch het speelterrein, dat thans wclwülenJ d- >r de binnenlandsche exploitatiemaat- s-'iappj -ordt '•'•.•staan, als bouwterein kan verkocht wor den er e .vijst, in de plaats, waar Bloemendaals's jeugd erige besprekingen over dit punt werd het, bestui ng verleend om plannen voor te bereid: om te komen n het bezit van een speelterrien, dar voor Bloemend vt als zoodanig behouden blijft. De adspiranton :lub van do .fdeeling Lawn-tennis van den B. B. v L. O. verkeert in grooten bloei, dank zij de welwil lendheid ti de familie Kalff, die haar tennisbaan aan den bond ten gebruikc afstond, mits onder leiding gespeeld werd met w. jo- gelui Ook de volwassen leden van de afdeeling Lanw-ti anns hubbsn v- .eprofiteerd van die prachtig gelegen baan. Uit bat vers an den penningmeester, den heer mr. darei.s k, dat de inkomsten van den bond bedroegen f 346,34'", torwijl uitgaven f 305,17° beliepen. Het bestuur had geen m f41,17 in de Bloemendaal. sus te houdei gedeelte dei- worden bezig laten Door zich tot den subsidie als 1 afdeeling BI worden weer verleenen. Uit het v en Daal nen 87 tot 227 f586,565 de zal zeker niei Bloemendaler.' prachtig stul veranderingen gebracht in d gebleken alle: Tot lid vai Ulehake. Op jaarverslag vi en autoriteite De heer F. zond ons een algemeen wer integendeel al klanten zijner aansporing zij dragen. Sport jl. Zondag. 1 veel publiek De uitslag Marieprijs Pronk. II. Sii Jette Ko Hiephiephoera Jacoba priji Witteveen. II Wendela pi some li (Alle: Anna prijs. P. H. Sehönroc Anne Mie gazen. (Knigh! Tooneel »Het Nederla opgekomen on Het geheel overdreven, h< werd gelacher Bouwmeester ,,Simson", avond zeer w was, wanneer den avond hai geest-gezelscht gespeeld door titelrol Simsoi Uit ander meentei rij werden 1 plaatsen van i bonden school mannelijke en In de rot, de tentoonste bekende, gees geopend en z in het trappoj king hebbende Tuingrint. Tuinsch Grafs Kip I voor kindei Kantoor: Pie' Mag Brouwei Telep Alleen- verKoop

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2