J. VAN WIJK Firma A. M. Meyler Carbolineum. Frans Perquin. Se fiixe-Brooöbakkerij HeoiyieearKSaise°rrh: '«rt: Smakelijk brooD van uitsluitend prima kwalit De Haarlemsche Credietbank. 61 Advertentiën s TE KOOP: KantoorLange Beg ij nestraat 2 2. Bloemendaal KORTE SPAARNE 25. TELEPHOON 21 Levert franco huis tot concurreerenden pt alle soorten van Brandstoffen. is, volkomen aan Freien Vereiniging olgende voordeelen asoline zonder over agere gassoort dat gas onafhankelijk uv of afwisseling in asbereiding volgens van de leiding daar treedt angezien de leiding esloten geheel is en chting als voor ver worden. Het is niet rgas. /0 gasvormige kool- jestel is de volgende sht wordt een as in lijk door een motor een schepinriohting sen bepaalde hoeveel- Iheid gasoline toege- nig vermengd. De igsel in een kleinen shouder is meer een verbruikt, zoo daalt er werken, en levert ruikte te vervangen, rming van de gasoline svaar bij de bereiding, is niet noodig. Een om de gasbereiding eer is gedaald worden ne worden bijgevuld, lichting moeten iets oor het steenkolengas. de toestellen zijn een produktie van t het toestel f414. produktie per uur chenliggende produk- erhouding. gde afbeelding geeft nkbeeld van de con- oestel. ordige benzineprijzen s/4 cent per uur en iarsen. Het toestel is ech's proefstation op mrak 15 Amsterdam. :igenMr. H. M. van ollaan. 11a «Blommekoerke". lijke Ontwikkeling. Maart in hotel Wel- n beer Vrij het jaar- nheden van bet jaar ende. De vereeniging ••al wat het innerlijk 2 geschriften uitge- ichamelijke opvoeding titeld Spelregels voor peelterrein door com- Door de verspreiding reeds in Amsterdam d. Door het bestuur amen tot de stichting g Door een combinatie ilieren zijn deze werk- niet, dat er moeilijk- koopen, terwijl de keus tot dit eene, we zouden erichte zweminrichting kinderen van Bloemen- eer in de gelegenheid de openluchtspelen te stel Duin en Daal Het edigend 2 malen per ïinderen spelen, terwijl elschapsspelen konden maakten in den zand- Iterrein. Aan het eind die geregeld kwamen ilade. Zelfs hadden de lub opgericht, die met hebben zelfstandig te is op den goeden weg te leeren spelen, wil zen op de noodzakelijk- gendom of in erfpacht h het speelterrein, dat dsche exploitatiemaat- ein kan verkocht wor- r Bloemendaals's jeugd ekingen over dit punt i om plannen voor te t van een speelterrien, behouden blijft. De iwn-tennis van den B. ei, dank zij de welwil- lar tennisbaan aan den sr leiding gespeeld werd leden van de afdeeling van die prachtig gelegen meester, den heer mr. n den bond bedroegen f6 beliepen. Het bestuur had geen mogelijkheid gezien om met het batig saldo van f41,17 in den wintertijd iets te doen voor de kinderen van Bloemendaal. Getracht zal worden den volgenden winter een cur sus te houden in Huisvlijt, zoodat de kinderen dan ook een gedeelte der winteravonden nuttig en aangenaam zullen worden bezig gehouden, mits evenwel de finantiën dat toe laten Door de vergadering werd het bestuur opgedragen zich tot den gemeenteraad te wenden, om wederom dezelfde subsidie als het vorige jaar te mogen ontvangen, terwijl de afdeeling Bloemendaal van den volksbond gevraagd zal worden weer haar financieelen steun aan den bond te willen verleenen. Uit het verslag van de exploitatie van de ijsclub Duin en Daal nemen we slechts over, dat het aantal leden van 87 tot 227 steeg, terwijl de uitgaven ten bedrage van f586,566 de inkomsten overtroffen met f 28,295. Dit cijfer zal zeker niemand tegenvallen, die van nabij weet, hoe alle Bloemendalers, zonder uitzondering hebben genoten van dat prachtig stukje ijs in de vijver van Duin en DaalDe veranderingen, die het bestuur tijdens het winterseizoen heeft gebracht in de exploitatie van de ijsbaan Duin en Daal zijn gebleken alleszins doeltreffend te zijn geweest. Tot lid van het Bestuur werd herkozen de heer L. A. B. Ulehake. Op verzoek van de vergadering werd besloten het jaarverslag van den voorzitter te laten drukken en den leden en autoriteiten toe te zenden. De heer F. W. Moolenaar, schilder en decorateur alhier, zond ons een rondschrijven, waaruit blijkt dat hij niet, zooals algemeen werd aangenomen, Bloemendaal gaat verlaten, doch integendeel alhier gevestigd blijft Ongetwijfeld zal dit voor de klanten zijner zaak die goed door hem bediend werden, eene aansporing zijn om hun schilderwerk weder aan hem op te dragen. Meeting te Woestduin. Sport. Het bestuur van Woestduin kan met voldoening terugzien op de meeting van jl. Zondag. Het weder toch was prachtig en er was zeer veel publiek opgekomen die mooie strijden te zien kregen. De uitslag was als volgt Marieprijs 6 deelnemers. I. Kassier (2200 M.) rijder D. Pronk. II. Sierra Tils (2100 M.) rijder J. de Boer. Jette Ko prijs. 3 deelnemers. I. Alarik (Threlfell) II. Hiephiephoerah (Aller). Jacoba prijs 6 deelnemers. I. Albert (2050 M rijder J. Witteveen. II. Andre (2175 M.) rijder H. P. Sehönrock. Wendela prijs 5 deelnemers. I. Emlagh (Killick) II. Hand some ii (Aller). Anna prijs. 7 deelnemers. I Condilet (2560 M.) rijder P. H. Sehönrock. II. Bobichon (2500 M.) rijder P. Doeleman. Anne Mie prijs 7 deelnemers. I. Ibrahim (Mew) II. Star gazen. (Knight). Zaterdag ging in den Schouwburg »De Tooneel. groote gemeente", duitsch blijspel in 3 bedrijven, door de KoninklijkeVereeniging «Het Nederlandsch tooneel". Een zeer talrijk publiek was opgekomen om dit nieuwe stuk te zien. Het geheel was aardig in elkander gezet, ofschoon zeer overdreven, betgeen echter niet belette dat er vaak hartelijk werd gelachen. Het samenspel was prachtig, terwijl Mevr. Bouwmeester een welverdiend applaus ontving. „Simson", het nieuwe stuk van Bernstein, trof Donderdag avond zeer weinig publiek, hetgeen niet te verwonderen was, wanneer men weet dat Zang en Vriendschap dienzelf den avond hare tweede jaarlijksche uitvoering gaf. Het Brond- geest-gezelschap speelde echter «met lusten". Kranig werd gespeeld door allen, vooral de heer Henri Brondgeest in de titelrol Simson was goed op zijne plaats. Haarlem: Het museum van Kunst nijverheid werd gedurende de maand Maart bezocht door 397 belangstellenden. Uit de aan het museum verbonden boeke rij werden 159 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land verzonden. De aan het museum ver bonden school voor Kunstnijverheid werd bezocht door 158 mannelijke en vrouwelijke leerlingen. In de rotonde van het museum van kunstnijverheid is de tentoonstelling der werken van Th. van Hoytema, de bekende, geestige teekenaar van vogels en andere dieren, geopend en zal zeker vele belangstellenden trekken, terwijl in het trapportaal eene belangrijke serie producties, betrek king hebbende op de bouwkunst te Konstantinopel, waaronder Uit andere ge meenten. vooral de Byzantijnsche bouwkunst met hare strenge vormen doch rijke versiering uitmunt. Zondag is het museum geopend van 104 uur. Aëroplan-dienst HaarlemBloemendaal. De redactie der Stads-editie plaatste Dinsdagavond vrien delijk onder bovenstaand opschrift een bericht dat wij haar toezonden (maar niet heusch), terwijl zij daarin eenige vleiende woorden aan ons adres heeft toegevoegdhet luidt in zijn geheel aldus Aëroplan-dienst Haarlem Bloemendaal. Naar wij vernemen heeft het Bloemendaalsch Weekblad, dat zich de vorige week verdienstelijk maakte door proefritten met een anto-bus te organiseeren, nu een ander en grootscher plan op touw gezet. Morgenmiddag om I2V2 uur zullen toch proeftoch ten worden gehouden met een vliegmachine, die, wanneer haar deugdelijkheid blijkt, een geregelden dienst zal onder houden tusschen Bloemendaal en Haarlem. Ze kan nl. niet minder dan 24 menschen legeljjk vervoeren. Ons wordt medegedeeld, dat de hoofdredacteur van het weekblad morgen zelf de machine zal besturen en dat de opstijging zal plaats vinden voor Brinkmaan op de Groote markt alhier. Vermelding verdient nog dat de aëroplan die hier gebezigd zal worden van het sy steem «zwaarder dan de lucht" is en vervaardigd door de Amerikaansche gebroeders Wright die zich door hun ontdekking van dit type dirigeables reeds een wereld naam hebben verworven. Wij kunnen niet nalaten een woord van warme buide te brengen aan het blad, dat op waarlijk hoogst energieke wijze de snelle verbinding van Haarlem en Bloemendaal wil verwezenlijken. Op het lucht-vaartuig is de spreuk geschilderd «Le journalisme mène a tout." Inderdaad verzamelde zich op 1 April te 121/3 uur een aanzienlijke menigte om onzen ballon te zien opstijgen. Zij die daarvan getuige waren, weten met welk succes dit geschiedde. Niet weinig evenwel waren wij verrast toen, op het oogenblik dat de bel tot het vertrek had geluid, iemand, gestoken in een sierlijke vermomming (later bleek dit de hoofdredacteur der Stads editie te zijn geweest) ons aanklampte om te vertellen dat wij niet alleen zouden op- zweven. Wij wachtten een oogenblik; daar kwamen van achter de Groote Kerk te voorschijn een groote ballon, bemand met drie heeren en een kleinere waarin één man van buitengewone distinctie, en het scheen of de kleine ballon gedirigeerd werd om dn grootere in te halenwij konden echter niet langer wachten en zetten koers naar Overveen. In de hoogere luchtlagen gekomen, konden wij met onze uit stekende verrekijkers de andere ballons zien overgaan in een wilde jacht; vlak boven Knollendam wierpen beiden ten behoeve van de boeren-bevolking ballast-voorwerpen overboord die alleen uiterlijk iets hadden van citroenen. Toen de kleine ballon in het ver verschiet de groote bijna had gevat, werd van uit de kleine een banderol ontplooid waarop in duidelijke letters in Elzevier gedrukt stond: «al is de oprechtheid nog zoo snel, de lengen achterhaalt haar wel" toen verdween alles uit het gezicht. Zelf konden wij in Overveen niet dalen, daar iedere plek gronds bedekt was met nieuwsgierigen, waarom wij dien dag verder in de hoogste luchtlagen doorbrachten. Eerst in het stik donker konden wij na zulk een welbesteden dag de aarde veilig betreden. Nader vernemen wij uit Haarlem, dat de Stads-Editie dien avond slechts voor den vorm als knipeourant verschenen is, daar de beste medewerkers in de lucht verdwenen waren, en de anderen een 1-April-vereeniging hadden gesticht die hen verplichtte niets dan onzin te schrij ven. Men zegt dat een oproer onder de zetters alleen voor komen is door een bemoedigend schrijven van een berucht inbreker, die hen aanspoorde toch vooral hunnen patroons geen oneer aan te doen en orde en degelijkheid te bewaren. Toen kwam een Haarlemsche olifant met een geweldigen snuit en die blies het flauwe Aprilpraatje uit. Boeken voor Zuid-Afrika, de Zeemanshuizen en de Nederlandsche kolonies. Gelijk bekend is, bestaat er in Nederland een vereeniging, die zich voornamelijk ten doel stelt de behartiging van de Nederlandsche stam- en taalbelangen in den vreemde. Deze vereeniging, het Algemeen Nederlandsch Verbond, richtte den lOden Oct. 1902 een commissie op, die zich bezig houdt met het zenden van boeken, tijdschriften en couranten naar alle deelen der wereld, ten einde de belangstelling in onze moeder taal te verhoogen of op te wekken. In de vijf jaar van haar bestaan verzond deze boeken- commissie tot Oct. 1907 561 kisten, bevattende ruim 90.000 boeken, enz. naar Zuid-Afrika, naar Oost- en West-Indië, naar Canada, naar Duitschland, naar de verschillende zeemans huizen, enz, enz. Zij heeft haar hoofdkantoor te Rotterdam. De verschillende afdeelingen van het verbond benoemden plaatselijke boeken commissies, die zich bezig houden met het in- ontvangst nemen, schiften en opzenden van aan haar geschon ken boeken, enz. naar het hoofdkantoor. De boeken-commissie van de afd. Haarlem en omstreken richt bij dezen een krach tige opwekking tot de bloemendaalsche ingezetenen, dit zoo hoogst nuttige werk te steunen door haar boeken en tijd schriften te zenden Met de aanstaande schoonmaak komen weer tal van boeken en tijdschriften uit hoeken en gaatjes te voorschijn, die, na bet verwijderen van de stoflaag, vermoedelijk weer voor een jaar in dezelfde hoeken en gaatjes terechtkomen, om daar weer opnieuw in rustige rust te vertoeven. Men weet thans, waar men er mee heen kan. Men sture een bericht aan één van de beide ondergeteekenden, die ze dan gaarne zullen laten halen. Ook de kastelein van het Prinsenhof te Haarlem belast zich met de in-ontvangst-neming. Alles is welkom, ook al ontbreken er enkele afleveringen aan de tijdschriften. J. C. A. CROIN, Ged. Oude Gracht 58. J. VADER, Ampzingstraat, 81. Prof. A, Drews heeft Vrijdag 27 Maart Wijsbegeerte, voor de Vereeniging voor Wijsbegeerte te Leiden zijne tweede lezing over Von Hartmann gegeven. Wij lezen in het door de Nieuwe Courant daarvan afgedrukt verslag aan het slot het volgende -. «De tijdgenooten vermoeden nog in't geheel niet, hoe groote geestesschatten in de filosofie van Hartmann verborgen liggen. De geest van de hedendaagsche uni versiteitsfilosofie met haar vijandigheid tegen alle methaphysica, zijn scepticisme of zijn streven door aan te knoopen aan 't verleden door de doode specu latie opnieuw leven in te blazen, is een andere als die van Hartmann. En toch is deze de eenige filo soof van onzen tijd, die met verbazenwekkende geleerd heid, geweldigen ijver en speculatieve kracht het zich ophopende weten materiaal van den tegenwoordigen tijd tot een ontzaglijk metaphysisch systeem opgebouwd heeft, en daarmede het bewijs geleverd heeft, dat de geest ook thans nog in staat is, den overvloed van ervaringskennis in zijn macht te krijgen, haar van bin nen uit te doorstralen en dienstbaar te maken aan de doeleinden van een hooger Bestaan. Met Von Hartmann is de laatste groote idealist uit het geslacht der Fichtes, Schellings, Hegels heengegaan, een filosoof die aan speculatieve genialiteit, aan kracht van wetenschap pelijke synthese, aan stoute en grootsche ideeën voor geen van hen onderdeed, aan klaarheid van denken, aan scherpheid en scherpzinnigheid hen allen achter zich liet en van wien hij, die hem werkelijk kent, de overtuiging krijgen moet, dat hij de grootste en diepste denker is dien het Germaansche ras «überhaupt" heeft voortgebracht." Zou het niet allengs tijd worden dat ook voor Haarlem en omstreken eene vereeniging voor wijsbegeerte werd opgericht? Wij geven onzen lezers die deze meening zijn toegedaan in overweging, ons hunne namen te noemen, opdat wij daaromtrent gezamenlijk in overleg zouden kunnen treden met de meest bekende beoefenaren der wijsbegeerte uit Haarlem en de naburige plaatsen. Bij den uitgever Johs Voogd, te Haarlem, is verschenen Het Nieuwe Levenmaandschrift onder redactie van den heer C. Meijer, te Haarlem. Het adres van redactie en admini stratie is Zijlweg lb aldaar. De eerste aflevering bevat be halve een voorwoord, waarin bet ontstaan van het tijdschrift wordt geschetst, de rede door den redacteur te Haarlem en Amsterdam gehouden voorde vereeniging: «HetNieuweLeven", eenige bladzijden literatuur en eene tot lezing warm opwek kende aankondiging van P. C. Boutens' «Stemmen Wij zien den inhoud van volgende afleveringen met belangstelling tegemoet. Uit verschillende citaten in de rede van den redac teur blijkt, dat deze meermalen iets zal weten mede te deelen uit wijsgeerige en laten wij zeggen cultuur-historische boeken, die in weinig handen komen. Tuingrint. Tuinschelpen. Graf schelpen. Kippenschelpen. Duinzand voor kinderspeelplaatsen. Rivierzand. Kantoor: Pieter Kiesstraat 33. Magazijnen: Brouwersvaart 106. Telephoon 748. bbzbb: - Ondergeteekende bericht hiermede het geachte publiek van Bloemendaal, dat hij vanaf 1 April de zaak van den heer G. MULDER zal voortzetten. - Hij houdt zich zeer beleefd aanbevolen voor de levering van WIJNEN van de Continental Bodega Comp. alsmede voor de levering van BIEREN, LIMONADES, enz. - Zich steeds aanbevolen houdende J- - Met de meeste hoogachting M. L. VAN HOLST b br: Maatschappelijk KapitaalEen half millioen G-ulden. Telefoonnummer 1405. CommissarissenM. J F BOLDERDIJK, P. OZINGA en D. BREMER Wzn., allen te Haarlem; H. C. G. MEYNERS, 's-Gravenhage; D. J. BOOM, Arnhem, M. J. DOORENBOS, Amsterdam; JOHs. TERPSTRA, Groningen. Directeur: T. VERSCHOOR Jzn. Raad van Toezicht: M. J. F BOLDERDIJK, D. BREVIER Wzn. en P. OZINGA. De Vennootschap verstrekt credieten, voor korten en langen termijn, onder persoonlijke of zakelijke zekerheid; geeft 4'/s °/0 schuldbrieven nit in stukken van ƒ50, ƒ100, 500 en f 1000 tegen den koers van 99 °/o- (Coupons per 1 Januari en 1 Juli) en neemt gelden in deposito tegen de volgende rentevergoeding: 3 maanden vast4 pCt. 6 maanden vast41/, pCt. v ooi- voor voor 12 maanden vast 4 '/4 pCt. verkoop J. Windthorst Jr. E ■r Telefoon 1403. ÉT *5» >3 w Bestelhuis te Bloemendaal Lunchroom ..Busthoek" Klever

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 3