MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad voor AARDENHOUT - BLOEMENDAAL OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende b gemeenten 2* jaargang ZATERDAG, 25 APRIL 1908 No. 17 Hel Bloemendaalseh (üeekblad Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 'i Ei Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- -:- Advertentiën 10 ceuts per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. -:- II S3 Alle medefieelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- Het auteursrecht van don inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig «Ie wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Dit nummer bestaat uit twee Bladen. Eerste Blad. Ziet toch naar uw eigen omgeving, naar ons eigen volk. Wat is het verdeeld, wat is het verlamd. Alles staat stil in het bestuur van ons volk. Politieke en sociale belangen worden verwaarloosd, omdat er zooveel partyen bestaan, die ieder voor zich willen zegevieren en er zijn zooveel partijen, omdat er zooveel godsdiensten zyn. Niet alleen in den geest van ons volk, maar ook in het hart is verdeeldheid. Ons land en ons volk is verdeeld door de godsdiensten, en de groote macht van het kleine volk ligt gedood in verdeeldheid. Welnu dan, laten wy elkander de hand reiken, en zeggen: „Broe der, ga met mij, wy willen vooruitgaan, gesterkt door elkaar." Zoo kunnen wij, wanneer de verdeeldheid der leugen van ons is weggenomen en het volk zich meer één zal voelen door hernieuwden broederband, streven naar het schoone levensdoel. Ban zullen wy geestdriftig nieuwe tyden begroeten. Ban zullen we voorkomen, dat de naburige volken spotten om onze verdeeldheid, en ons volk dat eenmaal roemryk was, weer om geven met denzelfden luister. Het zal niet zyn de glorie der zegevierende zeegevechten, maar de aureool van een, met groote zelfverloochening veroverden, Vrede! Wy willen den nieuwen tyden tegemoet gaan en den nieuwen zeden een weg ber iden En met eerbied zal de menschheid zien naar het kleine ver nieuwde volk, dat nog vol is van energie tot groote daden. De bezwaren tegen en de rendabiliteit van den autodienst Haarlem-O verveen Bloemendaal. III. Zagen we een vorige maal dat voor 't welslagen van een Saurer-ommbus-dienst tusschen HaarlemOverveenBloe mendaal gemiddeld ongeveer 11 personen per bus moeten vervoerd worden, of per dag: 48 X 11 personen heen, 48X11 fecug, dus in een jaar 365 X 22 X 48 personen 385.000 personen, en spraken we toen als overtuiging uit, dat dit vervoer geenszins te verwachten was tusschen een klein cen trum als Haarlem en een dorp als Bloemendaal, dan blijft dus over de vraag *welk vervoermiddel zou dan in de gegevene omstandigheden wèl kans van slagen hebben. Hiervoor komen in aanmerking: a. Electrische tram. b. Electrische tractie systeem-Schieman (metbovengrondsche electrische geleiding doch zonder rails. c. Paarden-tractie met of zonder rails. d. Accumulatoren-wagens met of zonder rails. e. Tractie door middel van een motorwagen mot benzine dynamo-agrigaat en 2 motoren. Stoomtram. Van deze diverse systemen zijn er al aanstonds eenige, die moeilijk rendabel zouden zijn. Alle systemen, welke slijtage aan handen veroorzaken, of accumulatoren benutten, zijn mijns inziens te verwerpen om de navolgende redenen Bewegelijke accumulatoren-batterijen hebben een zeer korten levensduur en vereischeu zeer veel technisch bekwaam onder houd. In groote centra wordt 't wèl toegepast in zulke stadsgedeelten waar om schoonheids of andere redenen geen bovengrondsche leiding veroorloofd is. De slijtage aan banden is zeer moeilijk te boven te komen. Men bedenke slechts dat een Saurer-bus dienst f 20.000 per jaar aan banden zou kosten, als er dus 5 personen in de bus zitten, en dat wel bij voortduring, zijn deze nog maar juist in staat de kosten aan banden te dekken. In meer of mindere mate is dit voor alle soortgelijke systemen 't geval. Stoomtractie is niet aanbevelingswaard door den geringen afstand, de geringheid van het vervoer en de technisclie reparatie-inrichtingen, die er mee samengaan. Dan blijft er dus al niet veel over dan paarden-tractie met of zonder rails, gewone electrische tractie of systeem- Schieman en tractie door middel van een motorwagen met benzine-dynamo agregaat en électromotoren. Paarden-tractie zonder rails is reeds beproefd en dat nog wel met een vrij hoog tarief, en wilde niet gaan. Om eene dienstregeling als door mij voorgesteld gaande te houden, zoudeL niet minder dan 36 paarden noodig zijnbenevens een vr; uitgebreid personeel. Een desbetreffende rendabiliteits-rekening komt heel wat voordeelger uit wat betreft de post «onderhoud en repara tie" doch wijst 15000 aan voor voer en onderhoud paarden. Het aanleg-kapitaal wordt minder; namelijk ongeveer 40 duizeri gulden doch 't geheel blijft eveneens zeer moeilijk rendabel, hoewel mijns inziens eerder dan de öaureromnibus. Paarden-tractie met rails verhoogt de capaciteit van vervoer en komt beslist voordeeliger in directe bedrijfs kosten doch de aanlegkosten en daarmede de indirecte bedrijfskosten worden hooger. Dit geval verdient nadere beschouwing, evenals de elec trische tractie door middel van een motorwagen met benzine- dynamo-agregaat en électro-motoren. Vóór we hiertoe echter overgaan, een enkel woord over de vermoedelijke toekomst. Gewone electrische tractie komt per wagen-kilometer verreweg t goedkoopst en zal ook in de toekomst zeker 't systeem zijn waarmede de communi catie zal worden onderhouden. Voorloopig schijnen daar nog bezwaren tegen te zijndoch zooals 't meer gaat is de tijd een groot oplosser van de meest ingewikkelde problemen. Mijns inziens is 't dan ook zuiver een quaestie van tijd en Overveen en Bloemendaal krijgen eleclrische verbinding langs den aangegeven weg. Heeft de H. IJ. S. M. eens haar hoofd-electrisch spoorwegnet voltooid, dan zal een der gelijk klein zijlijntje, al was 't slechts uitsluitend tot Over veen, zeer goede diensten bewijzen als voeder" van de Loofdlijn. Zoo'n lijntje behoeft dan op zichzelf beschouwd niet eens rendabel te zijn om toch noodzakelijk te worden. Houdt men dit in 't oog dan volgt daaruit dat een nieuw te maken communicatie-middel gebruik moet maken van rails, welke direct al de zwaarte en afstand hebben, welke gebruikelijk is voor electrische tractie; dan toch alleen zal de exploitant, wie dat dan ook wezen mag, de kans heb ben weg en wagens voor een goeden prijs te kunnen over doen, indien de tijd daarvoor gekomen is. Twee oplossingen zijn nu mogelijk: a. Een bovengrondsch net bouwen en stroom koopen van de E. S. M. en de communicatie onderhouden door wagens systeem-Schieman. b Een railweg bouwen zonder bovengrondsch net en paarden-tractie of motorwagen-tractie volgens 't hiervoren aangegeven systeem. Van deze laatste gevallen lijkt mij 't tweede 't beste daar 't den eventueelen exploitant vrjj maakt van de E. S. M., een eoncurreerende Mij. Vandaar dan ook dat ik mij voorstel uitsluitend wat dieper integaan op de beide geval en vermeld in sub b. De grootte van het vervoer zal sterk afwisselen en de inkomsten zullen voor een niet gering deel uit Zon- en feestdagen moeten komen. Ook hierom is de Saurer om nibus mijns inziens minder gewenscht. De capaciteit valt hierbij niet te vergrootenvoor die Zon- en feestdagen met de paarden-tractie op rails is dit ook eenigermate 't geval, doch men zal dan Zondags de noodzakelijke reserve- paarden voor ziekte als anderzins laten dienst doen. De motorwagen op rails kan, evenals een électrische tram, bij dergelijke gelegenheden een aanhangwagen trekken. De snel heid van den motorwagen kan natuurlijk grooter zijn dan de snelheid 7an de paardentram en de capaciteit kan des- gewensebt veel hooger worden opgevoerd. In beide gevallen kunnen weg en wagens bij overname geschikt verkocht worden. Bij de paarden-tractie kunnen de wagens evenals te Amsterdam later dienst doen als «aanhangwagens". Bij de motorwagen kan deze bij den aanvang reeds zoo gebouwd worden, dat de électromotoren voor de aandrijving dei- assen gevoed kunnen worden met den électrischen stroom afkomstig van de trolley draad, men behoeft daarvoor slechts een beugel op den wagen te bouwen en 't benzine-dynamo- agregaat op te ruimen. Over de paarde-tram behoeven we hier natuurlijk niet uit te wijden, ze is u allen bekend. De 4,5 K.M. railweg kost hierbij ongeveer f 70.000, waarbij dan de wagens, paarden en stallen komen, hetgeen maakt dat hierbij globaal op ongeveer j 105.000 aanleg- kapitaal moet gerekend worden. Berekent men op dien grondslag de bedrijfskosten per jaar dan worden deze, alles inbegrepen, ongeveer J 42.000 en deze waren bij de Saurer-omnibus f 37.000, zoodat ook hier met een tarief van 10 cent weinig kans van slagen is. Kiezen we de motor-benzine-wagens op rails, dan wordt 't aanleg-kapitaal ongeveer f 130.000. En de bedrijfskosten ongeveer J 38.000 per jaar. De laatste wijze van tractie heeft voor dat de wagens 40 binuenzitplaatseu hebuen en dat dus 's zomers met een trein bestaande uit motor en aanhangwagens gemakkelijk 120 personen tegelijk kunnen vervoerd wordenwaarbij bij eventueele omzetting in elee- triseh bedrijf de railweg kan worden overgedaan alsmede de aanhangwagens, terwijl de motorwagens gemakkelijk te veranderen zijn in gewone bovengrondsch electrisch aange dreven motorwagens. Alle gevallen dus de revue passeerend, zien we dat auto omnibussen in aanschaffing nog vrijwel 't goedkoopst zijn doch duur in bedrijfskosten; dat ze 't nadeel hebben op Zon- en feestdagen 't vervoer geenszins te kunnen bemach tigen, dat de voornaamste reden voor die dure bedrijfskosten te zoeken is in de banden-slijtage, dat voorts andere tractie- middelen een zeer groot aanlegkapitaal noodig maken en eveneens zeer twijfelachtig rendabel zijn in dit geval. Alles zit hem per slot van rekening in de dichtheid van 't ver voer, en die zal gemiddeld genomen klein zijn. De mogelijk heid is echter niet buitengesloten dat er auto-bussen bestaan met minder bedrijfskosten en minder band-slijtage, en dal zou de zaak aanzienlijk veranderen. Om tot eene goede oplossing, zoo die bestaat, te kunnen geraken, zou advies van een speciaal traetie-ingenieur mijns inziens gewenscht zijn vooropgesteld natuurlijk dat er werke lijk een krachtig »willen" van 't een of ander communicatie middel bestaat, van de zijde van de Bloemendaalsche burgerij. E. A. Smit Kleine. Toen dit nummer feeds voor een gedeelte ter peree lag ont vingen we van den directeur van het Auto-Palace een aanvul ling van het voiige artikel van den heer SmitKleine. (Zie hiervoor pag. 83). In deze week is er op politiek gebied Binneillandsch uit den aard der zaak niet veel gebeurd, overzicht. de verschillende partijen hebben de vacantiedagen gebruikt om onderling eikaar eens aan den tand te voelen, en hieraan levert de socialistische partij een groote bijdrage. De socialisten in en buiten de Kamer riepen elkaar tot verantwoording te Amsteidam en evenals in het buitenland herhaalt de ge schiedenis zich hier, en is een socialist in en buiten de Kamer een geheel ander schepsel. Tusschen antirevolu tionairen en christelijk historischen is het ook nog geen pais en vrede. Fabius, Lohman, Kuiper striemen elkaar om het hardst, terwijl vele buitenstaanders door deze schermutse lingen het spoor geheel bijster worden. l!e finantieele debacles spiegelen zich thans in ons land af in den geringeren opbrengst van e verschillende middelen. Wij achten het steeds onzen plicht op Buslands finantiën te wijzen, en hopen dat onze mededeelingen omtrent de finantiën velen de oogen zal geopend hebben, en zij niet maar blindelings dat rijk met zijne vele hulpbronnen zullen blijven vertrouwenmet de amerikaansche fondsen hebben de hollanders reeds genoeg tol betaald aan hun zucht om spoedig en gemakkehik rijk te worden, zoodat wij hun zoo gaarne grootere verliezen met het koopen van russische fondsen zouden besparendat de verliezen zullen komen achten wij zeker. Het heter ten halve gekeerd dan ten beele gedwaald, zouden wij al onze lezers willen toeroepen. De geheele finantieele wereldpers wordt in actie gezet om de bezitters van russische fondsen gerust te stellen. Amsterdam herbergt weder voor eenige dagen onze geliefde koningin met prins Hendrik, en de koningin weduwe Emma. Wij wenschen hunnen majesteiten wat milder weer toe dan in de verloopen dagen. Veel wordt in die dagen van de hooge gasten gevergd, want weer en wind zijn voor hen nooit een beletsel om zich aan het publiek te vertoonen en zij geven aan velen een goed voorbeeld wat plichts gevoel vermag uit te werken. Het gure weer werkt zeer nadeelig op den landbouw en meer speciaal op den tuinbouw. Van de vruchteucultuur zal als er niet spoedig verandering komt, niet veel terecht komen. Prins Hendrik heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt door zijne oproeping van alle landbouwcomités om gezamen lijk op te treden ten einde het tentoonstellingswezen in ons land een vasten vorm te geven. Het mag een gelukkig ver schijnsel geacht worden dat de prins voor een der hoofdbe drijven in ons land zoo veel voelt, en zich de moeite geeft, dien tak van nationalen welvaart ter kulpe te zijn met alle middelen die hem door zijne hooge positie ten dienste staan. Wij hebben helaas weder treuiige staaltjes te melden over de baldadigheid onzer jeugd en jongelingschap. Die hoop van Nederland heeft in Amsterdam weder schandelijk huis gehouden op de bank ter eere van Justus van Maurik gesticht. Hoe lang zoude het nog duren dat lijfstraffen weder worden ingevoerd, want die schijnen, getuige andere landen,,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 3