ÊeneVi Voerm Henscl De £me-Bi Haarlemsch Ti Advertenti het eenige afdoende middel te zijn, om de straatjeugd hare schenderjj af te leeren. Het met inkt. vernielen van dames japonnen schijnt onder die aanstaande kiezers ook een sport te zijn geworden. Nog een week, schrijft de Sumatrapost, en de termijn van twee maanden, voor de inwisseling van het dollargeld gegeven, is ten einde, en dan treedt meteen het verbod op het bezit, en 't bezigen van de vreemde munt in werking. Ongeveer 2^ millioenen dollars zijn ingewisseld, zoodat de andere helft wel naar den overwal zullen zijn verhuisd. Door deze inwisseling is eindelijk aan een onmogelijken toestand een eind gekomen, en mogen wij den heer Mr. E. Vissering, president der Java Bank, dankbaar zijn, dat die maatregel, noodig voor den economischen vooruitgang, eindelijk haar beslag heeft gekregen. Een betaalmiddel in vreemde munt met een steeds wisselenden koers, kon alleen voor sommigen voordeelig, maar moest voor het algemeen nadeelig zijn. Wij hopen den mexicaanschen dollar nimmer meer in onze Indiën terug te zien. Het Leger des Heils heeft zooals men weet ook hare vertakkingen op Java. In Maart 11. werd er een congres van 50 officieren van het Leger te Se maning gehouden, bijeen gekomen uit alle deelen van Java. De soldaten van het Leger des Heils leeren den inlanders onder meer het ver binden van wonden, het toedienen van eenvoudige medicijnen, het geven van schoolonderricht. Het gouvernement van Ned. Indië geeft het Leger allen steun, hetwelk door haar hoogelijk wordt gewaardeerd. De behoeftige europeesche be volking, want die vindt men thans helaas ook in ons Indië, ondervindt van het Leger onwaardeerbare hulp. In de residentie Banjoewangi heerscht een veeziekte, de Sceptomanie, reeds voor de som van f 100.000 is verloren gegaan, een verlies door de inlanders te lijden. Het Soer. Handelsblad, betreurt het dat de inspecteur van den Vee- artsenijkundigen dienst niet aan de regeering heeft voorge steld een seruminrichting op Java op te richten, want tegen deze gevreesde ziekte is een serum bekendlaksheid van het bestuur, zegt het Soer. Handelsblad, is hier weder de oorzaak van veel leed. Moge spoedig ons de berichten bereiken, dat de zoo zeer gewenschte inrichting tot stand is gekomen. Door het springen van een stoomketel zijn op het stoom schip »De Pahud" vele opvarenden gedood en gewond. Het ongeluk had plaats te Bilawang, de havenplaats van Deli. Men verkrijgt meer van afhankelijkheid dan van verplichte be leefdheid. De afdeeling Bloemendaal van de ge- Hloeilientlaalsclie meente van dezen naam herbergt vele Industrieën. industrieën, die het noemen waard zijn en waarop wij onze lezers wenschen attent te maken. Om zelfs allen schijn van partijdigheid te vermijden, zullen wij de industrieën die wij kennen alphabetisch behandelen, zoowel den naam van de bedrijven als den naam van de verschillende ondernemers. Beginnen wij met de bouwvakken, zoo vinden wij op de Bloemendaalsche straat de firma Jb. Bregman Sr., opvolger van de bekende firma Stoel, van oudsher hier in Bloemen daal gevestigd. Verder neemt in deze branche een eerste plaats in de firma Rouwens Zonen, eveneens oude Bloemen dalers, terwijl de heer D. van Kampen, behalve het vak van metselaar, ook dat van stukadoor met succes beoefent. Het stukadoorsvak wordt eveneens waargenomen door de oude firma Erkelens, waarvan de chef onlangs is overleden. Het vak van rijwielen- en automobielenhandelaars, die tevens zeer goed ingerichte werkplaatsen voor reparatiën bezitten, wordt vertegenwoordigd door de heeren Poldermans en Beekman. De eerste aan het begin van onze gemeente bij de wachtkamer der electrische tram, de andere midden in onze gemeente aan den Bloemendaalschen straatweg. Beider magazijnen en werkplaatsen zijn de moeite waard om be zichtigd te worden, en kunnen met de beste in Haarlem wedijveren. Het zoo nuttige smidsvak wordt beoefend door de heeren Hoogenbirk en Kreuning. Ook hunne werkplaatsen zijn voor belanghebbenden gaarne ter bezichtiging open, en het bezien waard. In de eerste werkplaats-smederij wordt de elect riciteit als beweegkracht met veel succes gebruikt. Het schildersvak wordt beoefend door de heeren Molenaar, de Ruiter en Willigenborg, dus in dit vak keuze genoeg, terwijl door het werk wat door die drie firma's geleverd wordt, de keuze dikwijls wel moeilijk zal zijn. Hiervoor behoeft men evenmin naar Haarlem te gaan en een ieder kan zijne gading in de gemeente zelve vinden. In een der volgende nummers hopen wij andere bedrijven ter band te nemen. Bloembollenveilingen Bloembollenteelt. Alkmaar, 28 AprilBovenkarspel, 7 MeiGrootebroek, 5 MeiHeilo, 6 Mei Hillegom, 30 April, 1, 5, 6, 8, 11 en 19 Mei; Heemstede, 2 MeiHonselaarsdijk, 4 MeiHeemskerk, 7 MeiHeems kerk-Noorddorp, 13 Mei; Katwjjk, 27 en 30 AprilLimmen, 28 April, 5 Mei; Lutjebroek, 8 Mei; Lisse, 8 Mei; Nabij station Bovenkarspel-Grootebroek, 8 MeiNoordwijk, 27 en 29 April, 5 Mei; Oud-station Veenenburg, 11 Mei; Rijnsburg, 28 en 29 April, 4, 12, 15 en 19 Mei; Roelof Arendsveen, 1 Mei; Sassenheim, 16 Mei; Velsen, 6 Mei; Vogelenzang, 7, 12, 18, 21, 22 en 25 Mei; Voorhout, 14 Mei; Voorschoten; 28 April; Warmonderhek, 25 Mei; Warmond, 25 en 30 April; Wassenaar, 28 AprilWijk aan Duin, 27 en 30 April, 4 Mei; Wijk aan Zee, 18 Mei. Velen komen nooit tot volmaking, hun ontbreekt altyd wat, en anderen komen pas laat tot rypte. De keizer van Duitschland zit rus- Buitetllaudsch tig op het Achilleion zoo lang als het Overzicht. duurt, want allerlei reisplannen worden nu weer gemaakt voor den aanstaanden zomerhet voornaamste is wel het bezoek dat aan keizer Frans Joseph zal gebracht worden, en waarbij de keizer zijn portret zal aanbieden. Wie het portret zal maken is nog niet beslist, daar verschillende kunstenaars de opdracht van Z. M hebben gekregen, een schets te maken uit welke schetsen de keizer zelve zijn keus zal doen. Men zal dus in Duitschland de officieele portretkunst zien opbloeien en huldigen. Een wedstrijd van portretschilders is zelfs in Amerika voor zoo verre ons bekend noch nicht dagewesen. De keizer wil in alles het laatste woord hebben, en wekt door zijn bemoeiingen in vele kringen ergernis en bekom 80 mering. Voor de verbrande garnizoens-kerk zal, naar wij vernemen, de keizer zelve voor den herbouw het ontwerp aangeven. Tusschen Fransch Congo en Kamproen (de Duitsche Kolonie in Afrika) is thans eene grensregeling getroffen waarbij beide partijen genoegen nemen. Sinds 1894 was deze regeling reeds in voorbereiding. -De Amerikaansche gezant in Berlijn zal toch de heer .Hill zijn. Roosevelt heeft zich dus blijkbaar niet ge stoord aan de bezwaren van keizer Wilhelm, die meende dat Hill niet gefortuneerd genoeg was om in Berlijn de amerikaansche natie waardig te vertegenwoordigen. De amerikanen zijn over de bemoeizucht van Wilhelm niet erg goed te spreken. Tusschen de Franschen en Maroccanen hebben aan den kant van Algerië bloedige botsingen plaats gehad, de Franschen zijn wel ten laatste overwinnaars gebleven, maar niet dan ten koste van veel dooden en gewonden. Doordat de Franschen door de akte van Algeciras aan han den en voeten gebonden zijn, kunnen zij niet doortastend optreden, en gaan er in Frankrijk meer en meer stemmen op, om de akte ter zijde te stellen en door een nieuwe conferentie Frankrijk vrijer spel te geven. Zola's bijzetting in het Pantheon is thans bepaald op 12 Juni; de oppositie der nationalisten leeft dus weinig ge baat, en de regeering zal wel de noodige maatregelen nemen om rustverstoringen te voorkomen, die thans reeds in uit zicht zijn gesteld. Tusschen Italië en Turkije was in den laatsten tijd de verhouding niet bijzonder aangenaam, daar Italië in 5 groote steden het postverkeer wilde controleeren, en deze wensch den sultan voorkwam als zijnde strijdig met zijne rechten. Door het dreigen met een vlootdemonstratie, het gewone middel waarvoor de sultan immer zwicht, is dit geschil thans bijgelegd, en krijgt Italië zijn zin. De turksche overheid zorgt voor den postdienst zeer slecht, en neemt het brievengeheim niet ernstig op; vandaar dat andere mogendheden eveneens controle uitoefenen. De sultan komt zoo langzamerhand geheel onder curateele, maar is een curandos die veel moeite veroorzaakt aan zijn cura toren, die het meestal roerend oneens zijn. Von Biilow is in Rome bij den paus op audiëntie geweest en met veel ceremonieel ontvangen. Tusschen v. Btilow en vrittini heb ben herhaalde besprekingen plaats gehad, naar men zegt om het Drievoudig verbond hechter te makendit verbond is niet meer zoo innig als destijds het geval was. Het walsje wat Italië indertijd met de fransehe maagd heeft gemaakt zit den duitschers nog altijd dwars; het ver loop der Algeciras-conferentie zoude geheel anders geweest zijn als Italië Duitschlands zijde had gekozenDuitschland heeft van die conferentie alleen de voldoening dat het Frank rijk noodeloos inenschen en geld doet offeren. De euro peesche handel in Marocco en daarom was het Duitschland zooals het beweerde vooral te doen, heeft onder de troebelen enorm geleden, en van rechtszekerheid is in dit land nog geen spiake. Nu Razoeli met het vangen van Mac-Lean zoo veel succes heeft gehad, gaan andere hoofden zich eveneens op deze voordeelige sport toeleggenEngeland heeft door zijn consuls bekend doen maken dat het vooreerst geen los geld meer zal betalen, en zijne onderdanen zich dus maar niet te veel moeten wagen. Van de hand van den heer J. Spruijt Jr., Diversen. beheerend vennoot van de Haarlemsche- Incassobank Duijm Spruijt, te Haar lem, is een vluchtige schets verschenen, welke, gedeeltelijk overgenomen uit De Nieuwe Financier, de brochure de Toekomst van de Cheque in Nederland en het Koopmanshandboek, onder den titel Bankrelatie", het nut dezer relatie voor den handel en voor particulieren uiteenzet. Na eerst in het kort de vormen, waaronder het ruilverkeer zich vertoont en die zich gaandeweg hebben vervolmaakt, te hebben behandeld, komt de schrijver aan den wisselbrief, daarna aan de cheques, credietbrieven en dergelijkcn en is dan waar hij wezen moet, nl aan de bespreking der vele voordeelen die voor een ieder zoo neringdoende als particulier gelegen zijn in het houden van rekening-courant bij een bank instelling, uit welke voordeelen duidelijk blijkt dat niet alleen het individu, doch wel degelijk ook het algemeen gebaat zal worden. Als voorbeeld wat een behoorlijk geregeld cheque-verkeer kan uitrichten, vertelt de schrijver dat in Londen bij de banken 97 pCt. der betalingen in cheques worden uitgevoerd en slechts 3 pCt. in baar geld en bank papier. In de Vereenigde Staten is de verhouding 95 pCt. tegen 5 pCt. Dat ook de kleinhandel met succes voor het doen van betalingen gebruik kan maken van cheques, blijkt wel hier uit, dat bij het cheque-verkeer met de »01denburgische Spar- und Leihbank" te Oldenburg in 19Ü6 waren aan gesloten: 481 kooplieden en fabrikanten, 284 arbeiders, 503 beambten, doktoren, leeraren en militairen, 52 land bouwers, 137 vereenigingen en »kassen", 77 renteniers en 399 vrouwen. Sedert de bank zich speciaal toelegt op het groote publiek, is de omzet op de cheque rekeningen ge stegen van 9.86 millioen Mark tot 46.25 millioen Mark, terwijl het totaal der door haar betaalde cheques van 11.678 tot 29.747 steeg. Kras. Rome en gemengde huwelijken De Tijd schrijft Uit Rome is dezer dagen het bericht ontvangen, dat de bekende Deelaratio Benedictina op den eersten Paaschdag is vervallen. Dientengevolge moeten voortaan alle huwelijken tusschen katholieken en niet katholieken, om geldig te zijn, gesloten worden door den pastoor (of diens gevolmachtigde) en twee getuigen. In het vervolg zullen derhalve ook de gemengde huwelijken, welke alleen voor den burgerlijken stand of op elke andere wijze gesloten worden, niet alleen (zooals tot dusverre) ongeoorloofd, maar ook ongeldig zijn Verwikkelingen vermyden is een der stevigste stutten der voor zichtigheid. We hebben reeds met eenige woorden Muziek. melding gemaakt van de uitvoering van gewijde muziek in de Groote Kerk te Haarlem ten bate der afdeeling Haarlem en omstreken van het Centraal-Genootschap voor kinderen-herstellings- en vacantie- kolonies. Het concert wordt, als gebruikelijk, met een Bach- nummer geopend. Verder bevat het programma nog een drietal stukken van den grooten Leipziger cantor, waaronder een nummer, »Air" voor viool, eenige oud-hollandsche lie deren uit Valerius' »Gedenckclanck", een Adagio uit het concert in G. gr. t. van Mozart enz. De uitvoering is in voortreffelijke handen. De parijsche organist Charles Tournemire, de amsterdamsche solo-violist van het concertgebouw-orkest Heinrich Fiedler en het Amsterdamsch Vrouwenkoor" onder leiding van mevr. W. de VeerDe Lange, hoofdleerares solozang aan de Muziek school der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst te Haarlem, 't zijn klinkende namen, op wien het spreek woord goede wijn behoeft geen krans" ten volle van toe passing is. De Nieuwe Courant van Donderdagoch- Pei'S. tend bevat de volgende even geestige als juiste typeering van het jongste Paaschcongres der sociaal-democraten. Ieder jaar tegen Paschen schijnt de Sociaal-Democratische Arbeiders-Partij, mag men haar hoofdorgaan gelooven, in een toestand gekomen, weike haar leiders den wanhoopskreet ontlokt Zóó gaat het niet langer Het stelselmatig aankweeken van haat, nijd en wantrouwen tegen heel de samenleving die (naar sociaal-democratische voor stelling) het nog kleine klompje omsluit, hetwelk haar eenmaal zal doen uiteenbarsten het stelselmatig aankweeken van verbitterende hartstochten tegen de buitenwereld kan op het leven binnen de partij natuurlijk niet zonder invloed blijven. En het schijnt wel dat dit eens in 't jaar naar buiten moet; waarvoor dan de dag wordt bestemd die aan het land en het volk beeld moet vertoonen van de ééne en eendrachtige, onbaat zuchtige en hooggestemde, internationale en solidaire sociaal democratie. Meestal wordt laatstbedoeld beeld in den vorm van een slotkus of handdruk op het tooneel te zien gegeven. Verleden jaar te Haarlem is dat prachtig geweest. Troelstra had er een gewel dige overwinning behaaldde zgn. Marxisten waren bont en blauw geslagen toen kwam de kus! De Rus en de Japanner die indertijd op het internationaal congres te Amsterdam ver toond werden, konden het niet hartelijker doen. En algemeen ging men dan ook naar huis zoo verklaarde Het Volk met tranen in de pen in de overtuiging dat het nu uit was met de onderlinge veeten. Het had er nietB van. De week voor de bijeenkomst van Zondag j.l. achtte hetzelfde Volk zich geroepen in een zestal zeer scherpe artikelen de Congres-meerderheid op te zweepen tegen „de Marxisten", die in De trubune hinderlijke dingen schreven en het bestaan der collectieve redactie bedreigden Daarna barstte de stroom ingezonden stukken lospolemiek twee volle dagen en avonden debat over persoonlijkheden alles als van ouds, ja erger nog dan toen. Het was dan nu ook zóó, dat een der aanwezigen aanried de gebruikelijke verzoeningsscène ditmaal maar achterwege te laten. Aldus geschiedde. Trouwens, mr. Troelstra was er niet; en voor den Kus heeft men zijn decoratieve figuur noodig. Het gehoor is wel gemakkelijk met zijn applaus; maar het had er toch niet licht in toegestemd deze rol per procuratie te zien vervullen. De heer Gerhard die den goeden raad gaf. was anders even onwaar als de jaarlijksche zoeners zelf. Hij wendde buitenge wone tevredenheid voor over den loop van de discussie, het was „heerlijke, gezonde critiek" al wat men om zich heen hoorde. In den grond waren allen het eens, er ontbrak maar een bagatel aan de volkomen harmonieWij missen het geloof in elkanders goede trouw Groote goden, dat de zaal toen niet ineen vielMen denke zich toch een oogenblik: Ziehier een partij die zichzelve min of meer buiten de gemeenschap stelt, die van haar leden heel wat eischt, die bovenal, gelijk alle fanatisme, van haar aan hangers geheele overgave des harten verlangt aan haar zaak en op het jaarfeest van zulk een partij komt een oude heer verklaren, dat alles in orde is, behalve deze kleinigheid: „rnfft mist het geloof in elkanders goede trouw". De aanwezigen hoorden het aan. alsof de heer Gerhard hun gezegd had: het verdient aanbeveling één model roode dassen te dragen. Waarlijk, men raakt in vergaderingen het recht verstand der woorden kwijt. De wetenschap is lang, het leven kort, en wie niets weet, die leeft ook niet. Jubilea. 't Is geen kleinigheid voorwaar, 70 Plaatselijk jaar in één betrekking te zijn. Aan- Niernvs. staanden 1 Mei 1908 zal Jan Wezenaar Sr., in 1828 geboren, dezen langdurigen diensttijd bij de familie Teding van Berkhout, alhier, hebben vervuld. Als vinkenjongen kwam hij op 10-jarigen leeftijd in dienst bij jhr. mr. J. P. Teding van Berkhout, bij wien zijn vader tuinbaas was, wiens beroep hij later koos en in 1856 na het overlijden van jhr. mr. J. P. Teding van Berkhout als tuinbaas bij diens zoon jhr. mr. A V. Teding van Berkhout op «Caprera" in betrekking kwam, waar hij tot op dit oogenblik gebleven iseerst bij mevr. wed. M. V. Teding van BerkhoutCrommelin en na haar overlijden in 1902 bij haar dochter A. C. E. Teding van Berkhout, echtgenoote van jhr A. W. van der Wijck. Van Jan Wezenaar mag gerust gezegd worden dat hij een zeldzaam voorbeeld geweest is van trouwe dienst betrekking. Het was gisteren feest in de fabriek van de firma D. Hogen- birk Zn. Een der gezellen, Hendrik Bakker, herdacht het feit dat. hij 25 jaren bij deze firma in dienst was geweest. Om 11 uur werd de jubilaris van huis gehaald en in de werkplaats toegesproken door zijn patroon, den heer H. Hogenbirk, die hem een gouden horloge met inscriptie overhandigde. Aan het slot van zijn hartelijke rede, die getuigenis aflegde van den goeden geest die in deze inrichting voorzit, zei de heer Hogenbirk ongeveer het volgende: .Waar voor u thans een nieuw tijdperk ingaat, daar hoop ik ten zeerste dat gij van uw kant zult toonen datgene te willen doen wat de verhouding tusschen patroon en arbeider kan versterken dan zult ge voorzeker van mijne zijde de waardoering ont vangen die ieder goed werkman toekomt". De heer Hogenbirk had gezorgd dat het gezin van Bakker thuis rijkelijk van versnaperingen voorzien was. De werklieden die hun kameraad een fraaie regulateur- klok hadden geschonken, werden getracteerd en kregen den middag vrijaf. In hotel „Welgelegen," eigenaar de heer F. J. van Baars, heeft aanstaanden Dinsdag een verkooping plaats van meu bilaire goederen, behoorende aan den heer G. E. Gude, waaronder fraai porselein en delftsch aardewerk. Di be zichtiging der goederen kan Maandag van 10 tot uur plaats hebben. Aan den bij koninklijk besluit benoemden gedel/geerde der nederlandsche regeering bij de op 28 April '908 te Brussel te houden conferentie tot herziening der bqialingen van de algemeene akte van Brussel, die den in'oer van wapenen en munitie in bepaalde gedeelten vat Afrika betreffen, den heer jhr. mr. O. D. van der Jtaal van Piershil, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevlmachtigd minister bij het belgische hof, is tot toegevoegd gdelegeerde benoemd de heer L. 1 ter zee le klasse, direct Amsterdam. Van een belangstellen opmerking naar aanleid morgana-raadbuis, hetw toegevoegd. >Door de uitgevers vi 18 April jl. werd den 1 het nieuwe raadhuis v geboden. Het is jammer di bijgevoegd is geworden verdeeling eens te kun met die beide lage uit het met de geheele omg De lezers van Het Blo, alle inwoners van Bloe die beide zijvleugels et te zien hoeveel schoont hierdoor voordoet". Ser Sport. op op Afdeeling A. Zondagmorgen van 1 Bloemendaal" elkaar, kwam in het bezit van de langstaanblijvende clu Bloemendaal heeft het Zij begint direct aan verdediging in goeden vi uitblijft. De Sportvoorhoede k denlinie op, zoodat een Sportdoel ontstaat, waa wordt. Na een goed kwartit ring. Er wordt nu mei de Bloemendaal-voorhoe doel te schieten. Even succes door met een got te geven. Bloemendaal valt nu man niet meer passeerei Na rust wegen beidt slechts door het goede scoren voorkomen. Eve voren en we denken r< zien makenmaar deze Het einde komt met zilveren kruis in haar b Rap II Haarlem 1 Van 2 tot 3 uur tra< Haarlem II was favoi beschaamd. De kampioenen behaa winning op de Amstei de meerderheid. ZONDAG 26 APKI Dir. Louis Bouwm Tooneelspel in 5 bedri, GERH. HAUPTM Aanv, Balcon en Stalles ).5( en Parket 1 25Parterre loge f 0.75; Amphithes Gaanderij f 0 40. in het hotel „van Ouds Kuis," te Overveen, gemeei daal, op Donderdag 14 's namiddags 2 uur, ten O' den notaris J. KOOLE Haarlem, van: genaamd „OLM" met gre en ERVE, aan de Di Aerdenhout, gemeente J in de onmiddellijke nabij Halte der E. S. M. Amste voort. Kad. Sectie B. no 8 aren 30 centiaren. De vele moderne gemakken naar de eischen des tijds Het perceel is onverhu InlicLt'ngen te bekome van gememden notaii GRACHT 84. Haarlem. LEEST Kei Bliemend. "V

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 4