}(et 3IoemendaalschWeekblad van Zaterdag 25 /Ipril 1908. Tweede Blad. Aannemer, metselaar, stucadoor: Aanbevolen Jb. Bregman, Bloemendaal. adressen. Ameublementen en tapijten: J. Pander en Zoon, Kruisstraat 2233, Haarlem. Aanleg en instandhouding van tuinen en Park en: Gebr. Koebrugge, Bloemendaal. Automobielen: A. E Beekman, Bloemendaal. Behanger en stoffeerder. J. C. Caderius van Veen, Haarlem. Jojj J. v. Kempen, Bloemendaal. Bewaarplaats van Inboedels: J. J. C. Sarlet, Haarlem. Boekhandel: P Stins Pzn., Bloemendaal. Boerderij: Bronsteê, Heemstede. Brandstoffen. G. Honing en Zoon, Bloemendaal en Haar lem. Firma J. H. Krul Jr., Overveen. J. van Wijk, Pieteikiesstraat 33, Haarlem. Perquin, Haarlem. Bad-inrich ting: Badhuisstraat, Haarlem. Confiserie Cuisine: Van Wiliigenburg, Bloemendaal. Dames-, Heeren- en Kinderkleeding: C. D. F. van den Berg, Groote Houtstraat 143, Haarlem. De 1 ica te ssen b an d el: A. v. d. Maaren Jansen, Kruisstraat 35, Haarlem, Telefoon 2. Eleetrisch licht: Gratio en Ross. Bloemendaal. Fotografen: A. J. Boverhoff, firma ('ordes. Groote Houtstr.. Haarlem. F. R Bakker, Groote Houtstraat 92, Haarlem. Fotografie toestellen: Ivens Co., Amsterdam. Fotografie toestellen, Instrumenten, Electrische apparaten: J. J. Schouten, Kruisstraat 41 Haarlem, Tele foon 744. Geldersche Vruchtenhal: B. de Vries, Sm edestraat 21, Haarlem, Telefoon 1591. Haarden, kachels, fornuizen: D. Hogenbirk en Zoon, Bloemendaal. HaarlemscheCredietbank, Lange Begijnestraat 22, Haarlem. Kaarlemsche Incasso-Bank: Duym en Spruyt, Haarlem, Huisschilder en Decorateur: F. W. Moolenaar, Bloemen daal A. Kuiter, voorheen Schmidt en Ruiter, Bloemendaal B. J. van Herwerden, Kampervest 1, Haarlem. H o tel - Pen si o n „Zomerzorg", Bloemendaal. Kleedermakerij Jieeren en dames): A. H v. d. Steur Jr., Bartejorisstraat 2.', Haarlem. Tel. 303. Kleedingmagazijn: Peek Cloppenburg, Haarlem Koek- en Banketbakker M. R. Hilbrands, Bloemendaal, Telefoon 1250. Kruidenierswaren, koffie, thee, enz.: J. P. Staal. Bloemendaal. Laarzen magazij n: Fraticken, Anegang 5. Haarlem. Luxe Broodbakkerij: L. A. van den Berg, Bloemendaal. Henri J. Carels, v h. Paul C. Kaiser, Zijlstraat, Haarlem. H. Francken Jr., Haarlem. G H. Japik-e, Schagchelstraat 11, Haarlem. Melkinrichting: De Sierkan, Zijlweg, Haarlem Melk, boter, kaas, eieren: P. F. Bulters, Bloemendaal. Telef 1660. Meubelen en tapijten: Joh. J. van Kempen, Bloemendaal. Opticien-Mecanicien: J. A. J. Schokking, Spui 32, Am sterdam. Overliemdenmakers. Volledige uitrustingen: Gebr. Vermeulen. Groote Houtstraat la, Haarlem. Rij tuig - en wagenmaker :J H. Wesemann Jr., Bloemendaal. Rijwielen: M. Poldermans, Korte Kleverlaan, Bloemendaal Schoene li magaz ij n- reparatieinrichting (handwerk) A. van Velthoven. Bloemendaal. Schoenenmagazijn: Gerard Steenkist, Frans Halsstraat 49 Haarlem. Piscaer, Anegang, Haarlem Schoen- en laarzen magazijn: Ant. v. d. Weiden, voorheen A. J. Hommerich, Zijlstraat 79. Telef' 700 Haarlem. Schoorsteenveger: PatrizioOttolini,Cornelissteeg, Haarlem. Smederij: Joh K enning. Bloemendaal. Sportartikelen en Rijwielen: Haarlem's sporthandel, Kruisweg 55, Haarlem Stoomververij en chemische wasscherij: C. Hoeing, Oude gracht 11, Haarlem. Stucadoor en metselaar: D. van Kampen, Bloemendaal. Thee en koffie: Ritsema Co., Zijlstraat 47, Haarlem, Telefoon 156. Thee: Van Veen Co., Kruisstraat 34. Haarlem. Tuin- en Serremeubelen: Firma Wed. J. Swaanswijk, Haarlem. Verfwaren, Drogerijen: J Windhorst Jr. Bloemendaal V 1 e esch h o u w er ijA v. d. Ham, Bloemendaal. Tel. 1106. Waschinrichting: Firma J. Smits Zoon, Bloemendaal. Wijnen, Bieren, Limonades, enz.: M. L. van Holst, Bloemendaal. Zweedsche gezondheid- en heilgymnastiek: S. Sval- ling en M Karrberg. Bloemendaal. Rendabiliteit van een Saur er- Omnibus-Dienst tusschen HaarlemOverveen en Bloemendaal. Naar aanleiding van de berekeningen van den Heer F. A. Smit Kleine in Het Bloemen daalsch Weekblad van Zaterdag 11 April 1908 komt het ons voor, dat ZEd. de onderhouds kosten van de autobussen abnormaal hoog heeft geschat. In de eerste plaats de banden. De prijs van een stel banden voor een omnibus Saurer in kwpstie 30 H.P. is f 1500. Voor slijtage geeft de fabriek op ƒ0.10 per K.M., dus zouden de banden tegen dezen prijs na 15000 K M. afgeschreven zijn. Waarom garandeeit ecbter de fabrikant de banden 15000 K.M.? Niet omdat zij dan totaal afgesleten zijn en de omnibus op bet ijzer van de velgen loopt, maar omdat in die 15000 K.M. eventueele constructiefouten in de banden voor den dag kunnen zijn gekomen en de banden welke deze vertoonen, gratis kunnen wolden geremplaceerd. Slijtage der banden is bij een goed geconstrueerde omnibus minder te vreezen dan wel het inscheuren der banden door wrijving langs trottoir banden, etc Hierdoor worden dikwijls groote stukken en reepen van de banden gesneden en is de band dan practisch onbruikbaar geworden. Bij de Saurer-omnibus is van dit schuren langs trottoir banden, etc. door de bijzondere constructie der wielen geen sprake en blijft dus alleen de normale slijtage van de boven vlakken der banden. Dat dit weinig is, bewezen de banden van den proefwagen. I'e massieve «Continentals" hadden reeds 8 maanden, om de wielen van dezen wagen gemonteerd, ge- loopen, speciaal in wedstrijden, betrouwbaarheidsritteu en proeftochten, dus onder de ongunstigste omstandigheden. De 15000 K.M. waren reeds lang overschreden en toch was aan de handen nog geen slijtage merkbaar; ze zouden eventueel nog 15000 K.M. minstens kunnen loopen. Bij aanschaffing van 3 autobussen is dus voldoende in voorraad te hebben één stel banden f 1500, terwijl voor 1000 reservedvelen genoeg in voorraad kunnen worden gehouden. De post «Reservedeelen voor ieder" zou dus f 2500 in plaats van 5000 moeten zijn. Wat betreft de directe bedrijfskosten sub C is onder de opgegeven /II gezamenlijk voor banden en reparation door den chauffeur uit te voeren, zeer zeker gerekend op repa- ratiën tengevolge van een ongeluk, mits natuurlijk de ge- beele wagen niet in stukken is gereden. De slijtage der banden, zooals wij boven reeds uiteenzetten, is alleen in het uiterste geval f 0.10 per KM., dus in het alleruiterste geval wordt de post sub C 17.666. Een garage te bouwen is voorloopig niet noodig, daar dagelijksche repaiatiën ook onnoodig zijn bij zaakkundig onderhoud en kan dus de post a 3000 vervallen. Daar er drie chauffeurs zijn en slechts twee rijden en er dus een in reserve is, vervalt tevens de f 600 voor inval lenden chauffeur. De aanschaffingskosten worden dus als volgt: 3 Auto-bussen compleet42150 Reservedeelen voor ieder2500 Onvoorziene en afronding350 f 45000 Indirecte Bedrijfskosten Rente van ƒ45000 a 4 °/0f 1800 Amortisatie 45000 a 10 °/04500 ƒ.6300 Directe Bedrijfskosten per jaar: Brandstofverbruikf 4015 Smeerolie803 Onderhoud en reparatie uiterst17666 Brandverzekering438 Personeel2400 f 25322 De Directie van bet Auto Palace te 's Gravenhage. Voor behoedzamen is er geen toeval, en opmerkzamen raken niet in de klem. De aanstaande gemeenteraadsverkiezing. Getrouw aan de beloften in het eerste nummer van dit blad gegeven en consekwent aan eenmaal aangenomen be ginselen stelt ons blad zich geen partij wat de op banden zijnde gemeenteraadsverkiezing in onze gemeente betreft. Voor vele kiezers die niet gebonden zijn aan organisatie of belofte is ditmaal de keuze moeilijk Twee mannen toch van wien persoonlijk niets dan goeds te zeggen valt kam pen hier om een zetel in den raad, en hoewel beiden een algemeene bekendheid genieten, vonden we het toch niet ondienstig van hen een korte levens- en persoonsbeschrijving te geven Beginnen we alphabetisch met den heer H. HOGENBIRK, een man van 34-jarigen leeftijd, kloek van gestalte en kloek van geest, een type van den oud-hollander, als het ware zoo, niettegenstaande moderne kleur, van het doek van een Van der Helst-schilderstuk gestapt. Ook zijn beroep is een vak van kracht, waarbij hoofd en spiervuist om beurten te pas komen. Zijn werkplaats, de groote smidse, waar de constructiewerkzaamheden verricht worden, legt getuigenis af van zijn arbeidzaamheid en zakenkennis. Dat de heer Hogenbirk het vertrouwen zijner medebur gers bezit, bewijzen zijn vele ambten en bedieningen die hij bekleedt Hij is voorzitter van den Bond van Smeden in Nederland, bestuurslid van Bloemendaalsch Bloei" en van de afdeeling Bloemendaal van den Volksbond, diaken en kerkvoogd der Nederlandsch Hervormde gemeente, en secretaris van de Woningcommissie der afdeeling Bloemen daal van den Christ. Nationalen Werkmansbond. Indien men van een politieke richting in deze aange legenheid zou mogen spreken, is de zijne naar Christelijk Historisch overhellend en huldigt hij de gezonde meoning dat bij gemeenteraads-verkiezingen de politiek verwijderd moet worden gehouden. Zijn kerkelijke richting is Neder landsch Hervormd. De heer Hogenbirk, die een geboren Bloemendaler is. heeft zijn opleiding aan de H. B. S. voor handel en nijverheid ontvangen. Ook de heer A. J. DE WAAL MALEFIJT is Bloemendaler van geboorte, en 54 jaren oud. Van beroep aannemer van waterleidingen, en wat hierbij te pas komt, zooals grondboringen e. d., heeft de heer de Waal Malefijt een hoogst werkzaam en nuttig besteed leven achter zich en veel bijgedragen tot den bloei en bekendheid zijner ge liefde gemeente Bloemendaal. Als voorzitter der anti-revol. kiesvereeniging heeft hij naar zijn beste weten de belangen der kiezers van zijn richting behartigd en waar bij een stevige steun is voor zijn omgeving, mag ook hij zich ver heugen het vertrouwen te bezitten van allen die hem kennen, hem hebben leeren liefhebben en achten. Zijn politieke richting is bekendzijn kerkelijke Gereformeerd. De heer de W. M. heeft zijn opleiding ontvangen aan de H. B. S Bloemendaal. Agenda. Zaterdag 25 April. Bloemendaal Com mando". Velddienstoefening in de rich ting Vogelenzang. Aantreden te kwart over achten bij het station Overveen. Woestduin. Zondag 26 April. «Courses Woestduin" l1/, uur. Haarlem. Groote Keik, Woensdag 29 April, des middags 2l/2 uur. Uitvoering van gewijde muziek ten bate der afdeeling Haarlem en omstreken van het centraal-genootschap voor kinderen-herstellings- en vacantiekolonies, met medewer king van Charles Tournemire, organist te Parijs, Heinrich Fiedler, solo violist van het concertgebouw orkest te Amster dam en het Amsterdamsch Vrouwenkoor" onder leiding van mevr. W. de Veerde Lange, hoofdleerares solozang aan de Muz eksehool der M. t. b. d T. te Haarlem. Schouwburg Jansweg: Zaterdag 25 April. 8 uur. Rotterdamsch Tooneelgezelschap, Dir. P. D. v. Eijsden. »2 X 2 5". Zondag 26 April. 8 uur. Haarlemsch Tooneel, Dir. Louis Bouwmeester. «Voerman Henschel". Dinsdag 28 April. 8 uur Koninklijke Lettel-kundige Ver- eeniging J. J. Cremer'. «Tilli". De Burgemeester der gemeente Bloemen- Ambtelijke daal maakt bekend dat de bij hem mededeelillgen. ingeleverde opgaven van candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van één plaats (in den gemeenteraad), evenals het door hem opgemaakte proces-verbaal van sluiting der candidaten- lijst, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage liggen dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling dei- kosten verkrijgbaar zijn. Bloemendaal, den 21 April 1908. De Burgemeester voornoemd, N. Rouwens. 1. B. Op heden 21 April zijn tusschen des voormiddags negen en des namiddags vier uur bij mij, Burgemeester der gemeente Bloemendaal, ingeleverd de volgende opgaven van candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. Hogenbirk H., Bloemendaal. de Waal Malefijt A. J., Overveen. De Burgemeester, N. Roüwens 1. B. De Burgemeester der gemeente Bloemendaal brengt ter openbare kennis, dat op Donderdag, den 30en April aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stem ming zal geschieden ter vervulling van één plaats in den gemeenteraad, ter voorziening in de vacaturr, ontstaan door het overlijden van den heer Johs. ter Hoffsteede. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn Hogenbirk, H. de Waal Malefijt, A. J. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Stra recht, luidende: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan etne krachtens wettelijk voorschrit't uitgeschreven verkiezing deelneemt wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." Bloemendaal, den 21 April 1908. De Burgemeester voornoemd, N. Rodwens. 1. B. Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg, van 1 sen en jbehalve Zon- en Feest- spreekuren. dagen. H. L. van Beusekom, Zomerzorgerlaan. Dagelijks van 89 uur en 12 uur. J. Th. Bornwater, Overveenscheweg, van 12 uur, behalve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 1 2 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg Dagelijks van 12 1 uur. ï-i ai i Van Donderdag 16 Apriltot Burgerliike Stand. OQ 5 1 3 Donderdag 23 April Bevallen: J. C. Venings—Alders, z.J. Chr. Walter- de Vries, d. Ondertrouwd: N. Gerrits en J. J. de Haan; C. Verdegaal en V. Meier; J. A. Schornagel en E. M. Linde man. Overleden: P. H. A. Roosen, 2 j. Overleden te Meerenberg: F. H. Sebweppe, 74 j. F. la Port, 81 j H. Mandenmakers, 65 j.D Ockeloen, 58 j. A. E. du Bois, 69 j. Kerknieuws. Ned' He^ Gemfat!' Z°ndag26 APril voorm. 10 uur ds. J. A. van Leeuwen. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 26 April voorm. 7 en 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.KT. Kerk te Vogelenzang. Zondag 26 April Kerkelijke dienst te en 10 uur. Men stelle het denken niet uit, tot men tot aan de hals toe in het moeras steekt: dit moet vooraf geschieden. Wij hebben Paschen reeds achter ons en Yan den Hak nog wachten we op de lente, die dit jaar Op den Tak. maar niet komen wil. De boer klaagt, de stedeling klaagt, de reiziger en de niet- reiziger klaagt, in huis en op kantoor, in den trein en in het café, overal is het weer de aanleiding tot, ja vaak zelfs het onderwerp van het discours. In zooverre is het weer toch maar een uitkomst, dat het ons steeds, en thans meer dan ooit, stof geeft tot gesprek. Vroeger moet het hier op het ondermaansche een saaie boel zijn geweestde aarde-bewoners zaten stom tegenover elkaar en gingen allen zwijgend huns weegs. Toevallig kwam het weer dezen kant eens uit en ontdekte het groote gebrek er was geen conversatie! «Zij moeten praten! 't Gaat zoo niet!" Riep 't weer en had het land. «Een onderwerp, dat missen zij Ik doe 't hun aan de hand". Toen hagelde en stormde het Het sneeuwde, mistte, goot Toen scheen de zon weer brandend heet, De musschen vielen dood Nu raakte ieders tong weer los, Nu zweeg er niemand meer. Nu babblen, neuriën, praten wij Maar altijd over. 't weer. Ik meende dit historisch feit even in herinnering te moeten brengen om te doen inzien, hoe snood ondankbaar wij ons gedragen ten opzichte van onzen grooten weldoener, het weer, zonder wien wij in stomme verveling zouden ver kniezen. 't Is waar diezelfde weldoener is de oorzaak van vele verdrietelijkheden: menig mooi plannetje b.v., lang te voren gemaakt en stof tot verheuging gevend, wordt door hem wreedelijk verijdeld. Maar welbeschouwd, is dat alles toch voor ons bestwil, voor onze vorming, ter wille ook van den vooruitgang! Om iets te noemen: hoe zouden onze voorouders, drie eeuwen geleden, gekomen zijn tot de on schatbare uitvinding der trekschuit, indien zij niet met weer en wind te kampen hadden gehad? Nooit had men met zoo'n groote vreugde de uitvinding kunnen begroeten van het heerlijke verkeersmiddel, dat aldus werd bezongen: «Wie kan de vinding van de trekschuit ooit waardeeren Men zit, als zat men thuis: geen schokken, dragen, keren Ontrust het lichaam, 't zij men vaart bij de dag of nacht, Men vindt al slapende zich op zijn plaats gebracht." Al ging het langzaam, dat was in 't oog onzer voorouders een deugdLangzaam gaat zeker. De tijdgeest is nu anders hoe sneller, hoe liever! Alle uitvindingen zijn daarop ge richt. Een ingenieur in Brazilië had eens een toestel uitge vonden, waarmee hij een .locomotief in den snelsten gang plotseling tot staan kon brengen. Keizer Don Pedro besloot een proefrit te maken, nam in een salonwagen plaats en zei tot den ingenieur op een gegeven oogenblik zelf een teeken tot plotseling stoppen te zullen geven. Zij reden in een razend snelle vaart, steeds harder, doch de keizer gaf geen teeken tot stilhoudende ingenieur meende dat de vorst was ingedut. Plotseling, bij een scherpe bocht, zag de inge-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 7