jon De £uxe-| Kleverlaan c. w. 90 Tusschen Japan en China wordt de toestand meer en meer gespannende ehineezen boycotten overal de japansche goederen, zoodat reeds japansche stoomvaartlijnen hun vaarten hebben moeten inkrimpen uit gebrek aan lading. Japan loopt in Mansjoerije, en vooral in Korea te hard van stal, meer en meer wordt het den ehineezen duidelijk dat Japan wel een goede maar een zeer hardhandige egoïste leermeester is. Het gele gevaar voor Europa is dus vooreerst bezworen. Zij die een blik willen slaan op het karakter der japansche heerschers raadden wij aan de Wetenschappelijke Bladen van Mei 1.1. na te slaan en het artikel te lezen de Japanners in Korea". In den laatsten tijd wordt China meer en meer bereisd aan twee fransche reizigers zijn wij de kennis van het feit verschuldigd, dat er in centraal China een gebied bestaat bewoond door 80 millioen menschen, die geheel onafhankelijk zijn van het vrije China, en den keizer in Peking niet als vorst erkennen. Dit gebied heet het land der Lohohs. Deze krijgshaf tige stam leeft alleen voor lichaamsoefeningen, jacht en vis- scherij, en doet geregeld invallen in het hun land omringende China, alwaar de voor hen noodige arbeiders als slaven worden geroofd. De ehineezen spreken over dezen toestand nooit, de meesten weten er trouwens niets van, daar de ehineezen van het noorden, midden en zuiden elkaar even weinig verstaan als engelschen, italianen, noren en Spanjaar den van den oorlog die in het zuiden van China met de japanners en met de groote mogendheden werd gevoerd wisten de noord-chineezen absoluut niets. Wanneer de oude keizerin-moeder eens kwam te vallen, en de zwakke keizer geen raadgeefster meer heeft, kunnen er bange dagen aan breken voor dit groote rijk. Frankrijk heeft in zijne aziatische bezittingen thans te kampen met opstanden in Annam en Cochinchina, en zal, even als iedere andere koloniale mogendheid, goed uit de oogen moeten blijven zien, opdat niet te spoedig bet wachtwoord »Azië voor de aziaten" werkelijkheid wordt. De fransch-engelsehe tentoonstelling die dezen zomer in Londen zal gehouden worden belooft niet alleen schitterend maar ook zeer leerzaam te zijn. Koning Eduard en president Faillières steken hun ingenomenheid met dit verbroederings feest niet onder stoelen en banken. De duitschers hebben zich met het inhalen van fransche studenten in Berlijn moeten tevreden stellen, de franschen werden er zeer har telijk ontvangen, of zij niet zullen gemeesmuild hebben bij het aanschouwen der onsmaakvolle Siegesallee, en het nog leelijker Rijksdaggebouw durven wij niet beweren. In de Belgische kamer levert de zoo netelige Congo- kwestie nog steeds de hoofdschotel Koning Leopold moet heel wat hooren over zijn congo-politiek, maar met een olym pische kalmte hoort hij evenwel alles aan, en trekt zich ook niets aan van de krokodillentranen die de brave engelschen storten over het lot der congo-negers. Zoeloes, matabelen en andere volken konden zich niet in een dusdanige symphatie ver heugen. Goede vormen veraangenamen het leven, en elk aangenaam woord heeft een groote kracht. Van Donderdag 30 April tot Burgerlijke StawLDoiiderdag Mëei Bevallen: W. M. M. van VelsenIwes, z.M. S. Vette- winkelStocker, d., te Luzern. Getrouwd: C. M. A. Douglas en E. Wafelbakker. Een verkeerde manier bederft alles, zelfs recht en oordeelde goede manier daarentegen kan alles aanvullen, verguldt den pil, ver zacht de waarheid en blanket zelfs den ouderdom. Gemeenteraadszitting op Don- Gemeentebestuur. derdag 7 Mei, 'snamiddags 2 uur. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige zitting wor den na een kleine opmerking goedgekeurd. 1. Goedkeuring der geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid den heer A. J. de Waal Malefijt, die ditmaal nog niet aanwezig was. 2. Ingekomen stukken a. Verzoek om ontheffiing van aanslag door den heer Deinum. Wordt echter gehandhaafd. b. Voorstel van het dagelijksch bestuur om het koning- inneduin aan de achterzijde to beschermen met afsluiting van T-ijzei', prikkeldraad en ijzervlechtdraad. De kosten hiervan worden geraamd op f 450. De heer Tideman kan zich hiermede vereenigen als de gemeente het voorbeeld geeft aan particulieren wat betreft de handhaving der politieverordening op het aanbrengen van prikkeldraad. Als een model-afsluiting noemt hij die rondom Boekenrode. Na eenige discussie, waarin de voorzitter o.a. opmerkt dat de achterzijde van het koninginneduin niet aan een publieken weg grenst wordt besloten zorg te dragen dat de bezoekers van het duin in geen geval last van het draad zullen ondervinden en van den aanleg door den heer Spinger een plan te laten maken. Voor het tot stand brengen van een en ander wordt een crediet van f 1000.toegestaan. c. Van H. H. Nieberg, kapper te Haarlem, die aan de gemeente voor f17 800 de huizen, waarin gebr. Verduin, timmerlieden te Bloemendaal wonen en werken, te koop aanbiedt voor het bouwen van een politiepost. Voor kennis geving aangenomen. d. J. C. van Leeuwen, oud-inspecteur van politie te Hil versum, vraagt concessie voor 30 jaren om een gasfabriek te Bloemendaal op te richten; hij biedt aan binnen 3 maanden nadat de concessie zal zijn verleend, zijn plan van de fabriek over te leggen. De voorzitter wil het adres op zijde leggen. Hij is bang dat aan de boomen en andere gewassen door het aanbrengen van buizen schade zal worden berokkend, zooals men in Baarn heeft ondervonden. De heer Tideman merkt op dat nog een oude concessie aanvraag op afdoening wacht. Hij vindt het niet wensche- lijk dat zonder onderzoek de aanvraag van v. L. direct in den doofpot wordt gestopt. Er zijn vele bewoners van Bloemendaal die gaarne gas in huis wilden hebben. On dervinding heeft geleerd, dat de vraag naar eleetriseh licht niet vermindert, doordat ook gas verkrijgbaar is. Het argument der boomen-verdwijning vindt hij wel wat gezocht. Spr. dringt op nader onderzoek aan. Besloten wordt dat het dag. bestuur een onderzoek zal instellen. e. Van ged. staten: goedkeuring besluit van den Raad tot aankoop van 190 M2. grond, voor het plaatsen van een politiepost te Bloemendaal, van den heer Koen voor f 11 de M2. Van ged. staten: bericht dat zij afwijzend hebben be schikt op het appèl door J. C. Hoornweg te Vogelenzang ingesteld tegen 's raads beslissing omtrent zijn aanslag in den hoofdelijken omslag en de schoolgeldbelasting. g. Van ged. staten, mededeeling dat dit college voor de berekening der pensioenbijdragen de waarde van het genot van vrije woning voor de hoofden der O. L. S. te Overveen en Vogelenzang hebben gesteld op f500 en f300. h. Van ged. staten, dat zij voor verkiezing van leden voor de provinciale staten de gemeente in dezelfde stern- districten hebben verdeeld als voor gemeenteraad en tweede kamerverkiezingen zijn ingesteld. 3. Benoeming gemeente-geneesheer voor de armen-praktijk in de wijk Vogelenzang. Tot nu toe werd deze, n.l. dr. A. Kouwenaar te Bennebroek, steeds voor 1 jaar aangesteld op een jaarwedde voor f 200zijne instructie dagteekent van 18 Maart 1902. B. en W. stellen voor hem te benoemen voor onbepaalden tijd. De heer Jhr. Boreel stelt voor hem te benoemen voor 3 jaar. Aldus aangenomen. Met algemeene stemmen wordt dr A. Kouwenaar her benoemd. 4. Oprichting van een hulp-telegraaf- en telefoonkantoor te Vogelenzang. De inspecteur van de post en telegrafie schrijft aan het gemeentebestuur dat indien wordt verlangd, dat het hulppostkantoor te Vogelenzang dienstbaar wordt gemaakt voor den telegraaf- en telefoondienst, dit overeenkomstig verschillende kon. besluiten moet worden gevraagd aan den minister. Voor verkrijgen van een spreekcel voor de telefoon is eene verbouwing noodig. De voorzitter zegt dat de behoefte aan een en ander groot is. De heer Boreel merkt op dat het voldoende zal zijn als men te Vogelenzang kan telegrafeeren. De heer Tideman vraagt een betere plaats voor het kantoor te zoeken, liefst aan de Bekslaan, nu Bloemendaal betaalt moet Vogelenzang en niet Bennebroek het genot hebben. B. en W. zullen de zaak nader onderzoeken. 5. Betalingen uit den post van onvoorziene uitgaven van eenige rekeningen over 1907. Wordt besloten tot het doen van betalingen tot een gezamenlijk bedrag van f 620.48. 6. Vaststelling bedrag huishuur hoofd der school te Bloemen daal. Door B. en W. wordt voorgesteld f 600. per jaar te geven. Goedgekeurd. 7. Wegenplan van mr. H. Enschedé, nabij Groot Bentveld. De heer mr. Henri Enschedé dient namens zijne echtge- noote een wegen- en bouwplan in voor een gedeelte van Groot-Bentveld, gelegen aan de zgn. Zuidlaan; B. en W. ontwierpen een besluit houdende vergunning tot het be bouwen der perceelen sectie C. Nos. 573, 575, 577, 578 en 579 onder de verschillende gebruikelijke voorwaarden, o. a. dat de Zuidlaan op eene breedte moet worden gebracht van 12 M. waarvan de 5 Meter breede middenstrook met klinkers behard, voorts dat die weg zou worden openbare weg. Op voorstel van den heer Tideman werd besloten, tegelijker tijd de rooilijn voor het bouwen aan dien weg vast te stellen eu wel voor het plaatsen van hekwerk op 6 meter uit het hart der bestrating en voor het plaatsen van woningen of andere soortgelijke opstallen op een afstand van 16 meter uit dit hart. 8. Verbetering Boschlaan. Alle eigenaren aan de z.g.n. Boschlaan te Bloemendaal (in de wandeling geleetenhet laantje van Maas) hebben zich bereid verklaard de gronden, deel uitmakende van de laan, kosteloos aan de gemeente over te dragen, de heer Hogenbirk onder voorwaarde, dat zijn weggedeelte voorzien zal worden van rioleering. B. en W. stellen nu voor dien weg over te nemen, 220 M. riool te leggen met 3 straatkolken en 225 M. waterleidingbuis met 2 brandkranen aan te brengen, hetgeen te zamen met het noodige straatwerk f 2460.zal kosten. Na eenige discussie en specificeering door den voorzitter van deze som, wordt aldus besloten. 9. Aanbieding gemeente-verslag wordt voor kennisgeving aangenomen (men zie het hierachter in zijn geheel opgeno men verslag). 10. Wijziging verordening hoofdelijke oinslag. Goedgekeurd in dien zin, dat het maximum, hetwelk geheven mag worden van f20.000 op 140.000 wordt gebracht. 11. Kohier hondenbelasting 1908. Na een opmerking van den heer Koolhoven, die wil, dat voor groote honden meer zal worden betaald dan voor kleine, hetgeen de voorzitter toezegt in overweging te zullen nemen, wordt het kohier zooals het door B. en W. is opgemaakt, met een eindcijfer van f 1114.50 door den raad vastgesteld. 12. Stichting van een politiepost. Volgens bestek en teekening van den gemeente-architect zal het bouwen van een politie post als hier bedoeld f 6025.33 bedragen. De heer Koolhoven vindt het ontwerp mooi maar duur. Idem de heer Roozen Jr., waarop de voorzitter het ontwerp verdedigt en bij de bespreking der verschillende onderdeelen ook komt tot een bergplaats voor een brandslangenwagentje, hetgeen den heer Bispinck het voorstel ontlokt, dit gedeelte te vergrooten en hierheen de brandspuit uit het Bloemen- daalsche Park over te brengen. Na eenige discussie wordt dit voorstel in beginsel aangenomen, door welk besluit de som van f6025.33 iets zal worden vergroot. 13. Aangaan van een geldleening. Ter voorziening in de kosten van de gedane verbetering van den Bentveldweg, aan koop en overdracht van grond in Duin en Daal en Aerdenhout, id. id. van den grond voor den politiepost en voor den bouw van dien post, voor het verbouwen der voormalige woningen van het hoofd der O. L. S. te Bloemendaal en van den inspecteur van politie, voor het uitbreiden der waterleiding naar en in het park Duinlust, voor de verbetering van Mollaan en Boschlaan en den aankoop en overdracht van den grond in Kweekduin voor een nieuw raadhuis, wordt besloten eene leening aan te gaan van f84.000, tegen een rente van hoogstens 41/3% met bepaling dat jaarlijks minstens f 4.000 zal worden afgelost, rente en aflossing te vinden uit de gewone middelen. (Wij brengen in herinnering dat bij de oorspronkelijke begrooting reeds f 23.000 gevoteerd was voor enkele dier uitgaven, en in de le suppletoire begrooting over 1908 f 14.000.— 14. 2e. Suppletoire begrooting voor 1908. De verschillende sommen, noodig voor het sub. 13 vermelde, worden toege staan. 15. Verzoek van B. Moolenkamp om ontheffing van art. 18 der bouwverordening. De heer B. Moolenkamp te Voge lenzang had voor het bouwen eener bakkerij met woning afwijking gevraagd van de bouwverordening, ten einde zijne woonvertrekken kleiner te maken dan is voorgeschreven. De gezondheidscommissie heeft ongunstig op dit verzoek gead viseerd, waarbij haar gebleken was dat de voorgenomen bouw ook in ander opzicht (wat betreft den luchttoevoer en plaat sing van het privaat) niet aan de verordening zou voldoen. Besloten werd afwijzend op bet verzoek te beschikken. Alvorens punt 16 te behandelen wordt eerst overgegaan tot punt 17. Aanbieding aan het Rjjk van een terrein in den Aerdenhout voor een post- en telegraafkantoor. Aangenomen. 16. Voorloopige vaststelling van den ligger der wegen. Wordt in besloten vergadering behandeld. Bij de rondvraag maakt de heer Roozen Jr. een opmerking over het opbreken van het voetpad langs den Korten Zijl- weg de voorzitter deelt mede dat de K. E. M. het recht heeft tot die handeling, maar alles weder in goede orde moet opleveren. De heer Koolhoven vestigt de aandacht van den Raad op de slechte muziek die tegenwoordig langs den weg wordt gehoord. Hij is sterk voor in het openbaar uitgevoerde muziek mits ze van goede qualiteit is. Spr. vraagt of met het geven van verlof hierop niet eenigszins kan worden gelet, hetgeen door den voorzitter wordt toegezegd. Het wezenlijke in de dingen is niet voldoende, ook de bijkomende omstandigheden zjjn noodig. Kerknieuws. Ned" He!T Gemef1te: ZondaS 10 Mei voorm. lü uur ds. L. van Leeuwen. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 10 Mei voorm. 7 en 8£ uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 10 Mei Kerkelijke dienst te 7| en 10 uur. Het leven van den mensch is een stryd tegen de boosheid der menschen. Mevrouw A. Noordewier-Reddingius. Muziek. Van het concert-bureau der firma A. Vernout ontvangen wij de mededeeling, dat mevrouw A. Noordewier-Reddingius zich Woensdagavond, 13 Mei a s., op een uitvoering van gewijde muziek in de groote kerk, alhier, zal doen hooren. Verdere solisten zijn de heeren Chr. Freijer viool, Louis Robert, orgel en Gerard Zalsman, bas. Het fanfarecorps der St. Jozefgezellen vereeniging, directeur de heer W. J. van Tienen, tevens directeur der »Post- Harmonie* te Haarlem, zal deelnemen aan het concours voor harmonie- en fanfare-corpsen, op 12 Juli a.s. te Scheveningen te houden. Het corps heeft zich met ernst aan de instudeering van de Ouverture sl'Eclatante" van Ch. de Carmont, een fijn genuanceerd muzikaal nummer, gewijd, terwijl het tevens in den marschwedstrijd met »3e Compagnie", souvenir aan het 2e Regt. Inf. van M. J. H. Kessels, op dit concours zal uitkomen. Hoe meer een fakkel licht geeft, dea te meer verteert hy en des te korter duurt hij. De beruchte wildstrooper A. Joosten, Plaatselijk van Santpoort, werd Zondagmorgen te Nieuws. 6 uur gearresteerd door den agent van politie Stoffer, tot het ondergaan van gevangenisstraf. Zijn signalement kwam in Let Algemeen Politieblad voor. De behendige, vlugge en sterke politiehond van den inspecteur Lokerse is op den Zandvoorderweg door een automobiel overreden. Het arme beest werd direct gedood. Hij zou juist deze week naar de tentoonstelling van honden te Amsterdam verzonden zijn en hier ongetwijfeld een flink figuur hebben gemaakt. De gemeente-opzichter, de heer C. W. de Jong, is blijkens zijne mededeeling in dit blad, verhuisd van de Kleverlaan A 820 naar den Bloemendaalsebenweg hoek Donkere Laan No. A 173. Het oude, bouwvallige brugje aan het Rollandspad te Overveen, is dezer dagen op kosten der firma gebroeders Roozen geheel vernieuwd en zit thans soliede in elkaar. Een der bekendste figuren van Bloemendaal, vooral uit een tijdperk van eenige jaren geleden, is gisteren ten huize zijner dochter overleden. Het is de vrachtrijder Breek, die gedurende 20 jaren tusschen Bloemendaal en Meerenberg dagelijks met zijn wagen met 2 paarden heen en weer trok. Kinderliefde jegens een onderwijzer. Het onderstaande treffende kleine voorval speelde zich Vrijdagmorgen af op den Bloemendaalschen straatweg. Nabij den spooroverweg werd een aldaar passeerend voorbij ganger door een 11-jarig jongentje aangehouden. Mijnheer, kunt u mij ook den weg wijzen naar Bloemen daal »Ja vent, waar moet je wezen of waar ga je naartoe?" »Naar het kerkhof, mijnheer." »Waar kom je vandaan?" j>Uit Amsterdam, mijnheer." Weten je ouders dat je hier naar toe bent?" »Ja, mijnheer." »Heb je brood meegenomen?" »Ja, mijnheer." Het ventje tilt zijn cape omhoog en ver toont een tusschen zijn blouse geborgen pakje brood. »Wat moet je op het kerkhof uitvoeren?" *Mijn meester wordt om 2 uur begraven." Houdt je dan zooveel van hem, dat je van Amsterdam geheel naar hier bent komen loopen?" »Ja, mijnheer, het was zoo'n goeie meester," en een paar tranen kwamen in zijn trouwe jongensoogen. »Nu vent, je bent een lieve jongen hoor, loop nu maar dien kant uit"en na het verdere gedeelte van zijn af te leggen pelgrimsreis aangeduid te zien, ging de knaap zijns weegs om getuige te zijn van de plechtige teraarde bestelling van wijlen den heer A. van Hemert, hoofd eener christeljjke school te Amsterdam. Was 't niet aandoenlijk in al zijn eenvoud? Reeds in der vorige had over het ondoeli der huizen in onze gei een afdoende verbeter: de wenschelijkbeid om ook door deze aangelej slordig bezorgen der st van een raadslid, in h iemand die zich op di inkomende en uitgaai personen, hun herkor enz. en is aldus, beh politie, de aangewez stukken. Door verschillende dat zij orde in hun betrachten, is tijdens voor het stembureau hadden gekregen. Naar wij vernemen, pas aangestelde beamb geen gelegenheid de v# maar twijfelen echtei reeds een begin van nauwgezetheid in deze Naar men ons zeg ceelen aan de laan Kohier en den bierbol de vele niet nader te menschelijke verrichtir ontreinigd wordt. H hier en op andere pl plaatst worden. Ook is het beden reden te worden zoo om de aandacht van last zijn, hierop te ve Terslag van den to OY Bevolking. Looj Werkelijke bevolking 3201 mannen, 3994 Vermeerdering gedi geboorte vestiging Geheele vermeerdering Vermindering gedu: sterfte vertrek Geheele vermindering. Verschil tusschen de vermindering 71 ma slachten. Bevolking mannen, 4153 vrouw Opgave der op 3 personen, behoorende krankzinnigen 758 n slachten. Getal geborenen in levend levenloos aangegeven Te zamen Sterfte in de gemi 71 mannen, 69 vrc 80 op Meerenberg. V er kiezingen. 1 Namen van elk ge durende het jaar gekozen raadslid: A. F. Bijvoet J. ter Hoffsteede A. van der Hulst. Mr. P Tideman Getal uitgebrachte sti Omtrent de kiezi volgende vragen geda Gemeentebesti raad bestaat uit (d 2 jaren, na elke aftr J. ter Hoffsteede A. van der Hulst. Mr. P. Tideman. De OPZICHTER ovei werken en Inrichtinge: verhuizing van naar hoek Donkere Le De Opzichter voorno ADVEKTEE]

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2