MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERYEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 2e jaargang ZATERDAG, 16 MEI 1908 No. 20 liet Bloemendnolsdi (iMblnd Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. -:- II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Dit nummer bestaat uit twee Bladen. Eerste Blad. De volgende circulaire is door het bestuur der vereeniging Bloemendaal's Bloei" aan leden der vereeniging en aan in woners der gemeente Bloemendaal verzonden: L. S. Door Bloemendaal's burgemeester, den beer Jbr. A. Bas Backer, werd aan het bestuur der vereeniging in overweging gegeven of een wedstrijd gevolgd door eene tentoonstel, ling van foto's strekken kon tot bevordering van den bloei der gemeente Bloemendaal. Aangezien bet aan geen twijfel onderhevig is, dat zulks in groote mate het geval zal zijn, besloot het bestuur der vereeni ging Bloemendaal's Bloei" het door den heer burgemeester aangegeven denkbeeld nader te ontwikkelen en mitsdien te organiseeren een concours en Expositie van fotografieën op hier onder volgende voorwaarden 1. De mededinging staat open voor deleden van Bloemen daal's Bloei", (zoowel dames als heeren) alsmede voor inwoners van Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang. 2Het doel van den wedstrijd is, door middel van de lichtbeeldkunst het vele schoons, dat onze gemeente aanbiedt, in wijden kring bekend te maken en met beelden aan te toonen. 3. De wedstrijd eindigt den 30en Juni 1908. 4. De tentoonstelling wordt gehouden tusschen 30 Juni en 15 Juli 1908. (Plaats en juiste datum zullen nog nader worden bekend gemaakt.) 5 De jury bestaat uit de heeren I. Bispinck, Mr. C. P. Donker, en R. Tepe, aan wier oordeel de inzendingen tot het vaststellen dei bekroningen worden onderworpen en die daarna over de al of niet toelating tot de tentoonstel ling beslissen. Zij heeft het recht van assumptie en substitutie. 6Het bekend maken der bekroningen en het uitreiken der prijzen zullen op nader aan te geven datum geschieden. 7 Als prijzen zijn beschikbaar gesteld a. door de Amateur Fotografen Vereeniging, de groote plaque dier vereeniging, b door de Vereeniging Bloemendaal's Bloei, één verguld zilveren, 4 zilveren en 4 bronzen medailles met daarbij behoorende diploma's, terwijl voor leden der vereeniging de gelegenheid open staat om prijzen (mits medailles of diploma's) ter beschikking van de jury te stellen voor speciaal aangegeven of aan te geven inzendingen, val lende binnen de bepalingen van dit programma. 8Het bestuur heeft het recht de loto's, die het daarvoor geschikt acht, te doen reproduceeren ten einde den wedstrijd en de daarop te volgen tentoonstelling aan het vooropgestelde doel te doen beantwoorden. 9De tentoonstelling zal gratis toegankelijk zijn voor de leden der vereeniging en voor de vervaardigers der inzendingen. 10. De in te zenden fotografieën moeten allen „landschap pen" weergeven en worden verdeeld in vijf groepen A. Zomer-landschappen, waarbij de natuur hoofdzaak is. B. Winter-landschappen, id. C. Zomer-landschappen, waarbij stoflage (villa's, dorpsge zichten etc hoofdzaak is. D. Winterlandschappen, id. E. Diapositieven van in de groepen A. B. C. D. genoemde onderwerpen. De door de A. F. V. ter beschikking gestelde plaque is uitsluitend voor groep E bestemd. 11Alle formaten zijn toegelatenvoor groep E is 8.3 X 8.3 het meest gewenschte de foto's moeten gemonteerd zijn. 12. Deelnemers aan den wedstrijd moeten van hunne deelneming voor 1 Juni 1908 kennisgeven aan den Secretaris der vereeniging, H. L. van Beusekom te Bloemendaal. 13. De ingezonden foto's moeten eigen werk van den inzender zjjn. 14. Elke inzending mag voor groep 1 tot 4 bestaan uit hoogstens 12 stuks. Inzendingen moeten tusschen 1 en 30 Juni 1908 franco worden bezorgd bij den voorzitter der vereeni ging, Mr. A. W. Jacometti, Schoollaan, Bloemendaal. 15. De inzendingen moeten geschieden onder een motto, welk motto aan de achterzijde van elke foto of enca- drement moet vermeld worden. Een gesloten enveloppe, op den buitenkant voorzien van het motto, inhoudende den naam en het volledig adres van den inzender, moet elke inzending vergezellen. Behalve het motto, moet iedere foto aan den achter kant voorzien zijn van eene duidelijke opgaaf in welke groep medegedongen wordt en welk punt in de gemeente is weergegeven. 16. Inzendingen, niet voldoende aan bovenstaande voor waarden en voorschriften, blijven buiten mededinging. 17. Binnen 30 dagen na het sluiten der tentoonstelling worden de inzendingen teruggezonden. 11. In gevallen hierboven niet voorzien, beslist het bestuur in overleg met de jury. Het Bestuur der Vereeniging »jBloemendaalsch Bloei" Ma. A. W. Jacometti, Voorzitter. H. L. van Beusekom, Secretaris. Bloemendaal, 7 Mei 1908. Een man, die allerlei bekwaamheden in zich vereenigt, telt voor velen. 4 Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg, van Artsen en uur behalve Zon_ en spreekuren. dagen H. L. van Beusekom, Zomerzorgerlaan. Dagelijks van 89 uur en 1-41 uur. J. Th. Born water, Overveenscheweg, van 12 uur, behalve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 12 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg. Dagelijks van 12 1 uur. Een grein verstand is beter dan een centenaar spitsvondigheid. Gelukkig is de staking der viseh- Binnenlandscll handelaren in IJmuiden opgeheven, overzicht. doordat de afdeeling IJmuiden der „Nederlandsche Vereeniging tot Bevor dering der Zeevisscherij", reeders en vischhandelaren in zoo verre bij elkander heeft gebracht dat de schade eerst door de vischhandelaren door de verminderde korting te dragen, thans op reeders en handelaars zal worden omgeslagen. De oplossing der crises werd in IJmuiden door uitbundig vreugdebetoon gevierd, geen wonder als men bedenkt welke ellende er reeds in de stakingsweek in IJmuiden is geleden geworden. Mr. D. Foek, oud-minister van koloniën, is door H. M. de Koningin benoemd tot opvolger van den heer Idenburg, die weder de portefeuille van koloniën zal aan vaarden. Wij kunnen het niet anders dan een gelukkig verschijnsel noemen als meer en meer blijkt dat in het beheer onzer koloniën de politiek verre wordt gehouden. Wanneer oorlog en marine nu verder eveneens buiten de politiek om kunnen worden beheerd, zal zeer zeker 's lands belang er wel bij varen. De raad van defensie is benoemd geworden, en daarin treffen wij vooral onder de burgerlijke leden vogels van diverse pluimage aan. Mr. D. Veegens, oud-minister in het kabinet De Meester, Mr. G. C. 't Hooft, het bekende lid der 1ste kamer die minister Staal deed vallen, R. 's-Jacob, oud burgemeester van Rotterdam en de heer F. I. H. Evers, pastoor, een gemengder gezelschap laat zich moeilijk denken. De visscherijwet houdt nog steeds de 2de kamer bezigdit technisch juridiseh-finautieele onderwerp geeft menigeen in de 2de kamer gelegenheid om oratorische talenten ten toon te spreidendikwijls zeer ter displaisire van de medeleden. De berichten uit Oost-Indië zijn uit Atjeh nog niet erg opwekkend. Voor den nieuwen gouverneur staat er moeilijk werk te wachten, daar bij iedere bestuursver- andering de Atjehers denken dat de Compagnie weder een ander systeem gaat volgen, een opvatting aan hen niet kwalijk te nemen, daar zij reeds zoovele metbodes van bestuur op zich hebben zien toegepast, en de hoofden die uit eigenbelang onze zijde kozen, door die veranderingen dikwijls weder in den steek werden gelaten en daardoor zelve ook weder gedwongen werden om van houding te veranderen. In Bali schijnt thans de groote slag geslagen te zijn, en de laatste weerspannige hoofden te zijn gevat of gedood. Van de bevolking ondervindt ons gouvernement geen directen tegenstand en de Baliërs eenmaal onderworpen, ontpoppen zich in getrouwe onderdanen. In Lombok bijv. gaat alles naar wensch en zijn onze felste tegenstanders onze trouwste bondgenooten geworden, terwijl juist de Sasaks nog de meeste moeite geven. In de Padangsche Bovenlanden en omliggende streken be ginnen de maleiers nu toch te begrijpen dat zij ook eens belasting moeten betalen, en wordt het verzet minder, nu de maleiers zien dat 't het gouvernement ernst is en zij zich in het onvermijdelijke moeten schikken. Troepen- afdeelingen zijn hier en daar nog noodig om het civiele bestuur steun te geven. Wijsheid j^at niet te rade met waarschijnlijkheden, zij wandelt steeds in 't volle middaglicht der rede. Bloembollenveilingen Bloembollenteelt, 's Gravenzande 19 Hillegom 19 Noordwijk 18; Rijnsburg 18, 19; Vogelenzang 18, 21, 22 en 25 Mei. Handelingen, waarbij men twijfelt of ze wel voorzichtig zijn, zijn gevaarlijkhet is veiliger die na te laten. In bet verre oosten is bet allesbehalve Buitenlandse!; rustig. Overzicht. Te Calcutta (Engelsch Indië) is niet alleen een bommenfabriek ontdekt maar ook een soort akademie alwaar in het maken van bom men onderricht werd gegeven. In Afghanistan is de toestand nog zeer gespannen. De broer van den Emir, een fanatiek muzelman, stookt of wordt opgestookt door de priesterpartij die met leede oogen Engeland 's invloed in de omgeving van den Emir steeds ziet vermeerderen. Gelukkig voor de engelschen, weigeren de oude vijanden, de Affridis aan de Noord-grens, met de in opstand zijnde half onafhankelijke afghaansche bergstammen mede te gaan. In Marokko blijft de guerilla-oorlog aanhouden hij vordert van den Franschen soldaat veel inspanning en zelf verloochening, daar het leger niets liever zoude willen dan door flink doortasten voor goed aan de regeeringloosheid een eind te maken. De akte van Algeciras zit evenwel nog steeds in den weg. Moulay Hafid, de pretendent sultan, heeft afgezanten naar Europa gezonden en belooft gouden bergen als hij maar eens de baas is. Zijne boodschappen zullen evenwel nergens officieel worden ontvangen. Het eerst zijn zij naar Duitschland vertrokken. De wereldvloot der amerikanen is in St. Francisco binnengevallen, en wordt aldaar met de gebruikelijke drukte den amerikanen eigen ontvangen. Tot nu toe heeft de vloot het er goed afgebracht, en geen ongelukken gehad. Admiraal Evans beweert dat hij niets dan lof heeft over de houding van scheepsvolk en officieren, en dat de gevechtswaarde van de amerikaansche marine door dezen tocht zeer is verbeterd geworden. Canada wordt nu bezocht, en dan steekt de geheele vloot over naar Japan en China, en zal ook misschien het bezoek aan de Philippijnen gevolgd worden door een bezoek aan onze Indiën. Op de Philippijnen worden zeer belangrijke verster kingen gebouwd en voorzien van het nieuwste geschut. Japan heeft om den boycot der japansche goederen door de chinezen tegen te gaan, de hulp van zijn bondgenoot Engeland ingeroepen en vordert dat de chineesche regeering handelend zal optreden tegen de raddraaiers in deze beweging. Of een en ander veel zal helpen betwijfelen wij. Met Tijl Uilenspiegel kan Japan uitroepen, ik heb het thans ellendig in de wereld, maar ik heb het er naar gemaakt. In het engelsche Lagerhuis heeft minister Asquith, thans premier geworden, zijn millioenenspeech afgestoken, en onder toejuichingen van de groote liberale meerderheid medegedeeld dat engeland 's staatsschuld weder op de zelfde hoogte staat als 20 jaar geleden, dat dus de enorme ver meerdering door den ongelukkigen afrikaanschen oorlog ge delgd is geworden. Asquith was vroeger minister van finantiën. De suikerbelasting kan van f 2.50 op f 1.10 gebracht worden, een blijde boodschap voor het zooveel suiker gebruikende Engeland. Verder kan er eene ouderdoms-pensioenverzekering worden ingevoerd, voorloopig van f 3.voor ongehuwden en f 4.50 voor gehuwde lieden boven 7 0 jaar, voor allen die beneden 26, 36 inkomen per jaar hebben. Uitgesloten zijn be deelden, krankzinnigen en misdadigers. Londens haven zal tevens onder handen worden genomen, hetgeen ettelijke millioenen zal kosten, maar broodnoodig was geworden, daar het particuliere initiatief in deze niet krachtig genoeg bleek te zijnom deze haven op te beuren uit het verval waarin zij langzamerhand begon te

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1