komen. De drankwet is in het Lagerhuis met groote meerder heid aangenomen, ten spijt van de bierbrouwers, geestelijken en drankverkoopers. In Weenen heeft keizer Wilhelm zijn hart kunnen ophalen, door gloeiende toasten uit te brengen op Frans Joseph. Koning Frederik van Denemarken is thans ook op weg naar Weenen. Het kasteel te Schönbrunn herbergt dezer dagen heel wat vorstelijke personeneen eeuw geleden was het Napoleon I die er al de baas speelde, en geheel het vasteland aan zijn voeten geknield zag. Hoe hartelijk ook de verschillende vorsten voor Frans Joseph zijn, is het toch te hopen dat de grijze vorst nu wat met rust zal gelaten worden, want groote vermoeienis is hem bepaald verboden geworden. Koning Manuel van Portugal heeft zich het eerst in het publiek vertoond, vergezeld van zijne ongelukkige moeder. Overal was de geestdrift groot. Koning Alphonse van Spanje heeft ter gelegenheid van het feest van den prins van Asturië, gratie verleend aan Nakens, Harra en Mulo, veroordeeld bij den mislukten bommenaanslag in Madrid. Nakens bad aan den bommen- aanslag hoegenaamd geen deel genomen, maar had den bommen werper gastvrijheid verleend, en hem geholpen om te ont vluchten. De geheele pers juicht deze verstandige daad van den koning toe minister Maura heeft zich door dit feit zeer populair gemaakt, en kon populariteit zeer goed gebruiken In Macedonië zijn de Serven-Bulgaren weder erg aan den gang, branden, moorden is daar aan de orde van den dag, de macedoniërs zelve zijn van dezen strijdlust het kind van de rekening, en zien hun have en goed verwoesten, zonder er iets tegen te kunnen doen. De groote mogendheden worden het maar niet eens over de te nemen maatregelen. Elkaar vertrouwen doen zij niet in Macedonië, en ondertusschen verarmt dit ongelukkige land meer en meer. Vorst Ferdinand van B u 1 garij e is met zijn tweede vrouw Eleonora bij den sultan te logeeren gevraagd. Zooals men weet is Bulgarije nog een vazalstaat van Turkije, en moet het jaarlijks een schatting betalen. Vorst Ferdinand zoude gaarne koning worden, en aan zijn afhankelijke positie een eind maken, maar de grooLe mogendheden willen dat niet toestaan, en nu kiest Ferdinand wijselijk eieren voor zijn geld, en huldigt zijn chef den sultan. Die schatting valt bij den sultan op een gloeiende plaat. Turkije staat ook bij Rusland nog immer in het krijt voor oude oorlogsschattingen, en staat wat zijn finantiën betreft geheel onder curatele. Lage zielen hebben nooit vrienden. Van Donder das 7 Mei tot Do n- Burgerlijke Stand.derdag u Me[ Bevallen: C. Sprokkelenburg van Bezu, d.J. Eichen- bergervan de Wall, d.G. RossHarting, d. Ondertrouwd: A. H. van Deursen en G. Bouman. F. van der Ploeg en E. Keur. Getrouwd: J. A. Schornagel en E. M. Lindeman. Overleden te Meerenberg: W. Vooges, 47 j.; M. Maarleveld, 30 j. Wie geheel voor 't kwaad leeft, sterft spoedig in dubbelen zin, maar wie ijverig leeft voor de deugd, sterft nooit. Duitsche justitie en duel: Het Diversen. Reichsgericht heeft een vonnis vernietigd van de rechtbank te Görlitz die iemand had veroordeeld tot 400 Mr. boete omdat hij een uitdaging om te duelleeren had beantwoord met een brief waarin eenige bespiegelingen omtrent het duel. Hij sprak vanverboden spel, jongensaardigheden, perverse rechtsbegrippen, dat hij de uitdaging in de lijst van zijn spiegel zou steken en der gelijke uitdrukkingen meer. Door het vonnis van het Reichs gericht mag men thans straffeloos een duel afwijzen en de gronden daartoe aanvoeren. Een eigenaardige opvatting van Karl Marx Dat de groote man der sociaal-democratische idee een voor stander was van den slavenhandel in de zuidelijke staten van Noord-Amerika wisten wij niet en onze lezers ongetwijfeld evenmin. Een bekend buitenlandsch tijdschrift Tm Hevue ver telt dat Karl Kautsky heeft medegedeeld, dat de verkondiger van het internationaal socialisme in 1847 scheef: «Zonder slaven geen katoen en zonder katoen geen moderne nijver heid. Als gij de slavernij onderdrukt, vaagt ge Amerika weg van de wereldkaartEngels heeft zich beijverd om Marx te verdedigen: «die woorden waren juist," zeide hij, «voor het jaar 1847." De liberalen en de engelsche staatsschuld. Zooals men waarschijnlijk weet, sluit de britsche staats- begrooting met een batig saldo van 4.901.000. Teneinde nu eenigermate te beoordeelen wat het liberale ministerie op financieel gebied bereikte en een antwoord op de vraag te vinden of het ook te gewaagd is een post van 6.000.000 voor die pensioenen onder de vaste uitgaven in te lijven, publiceert de N. Crt. van 9 Mei onderstaand staatje, waaruit blijkt met welke saldo's de rekening in de laatste 10 jaren sloot. M. v. F. Batig slot. Nadeel, slot. 1899 Hiks Beach (cons) 185,957 1900 13,882,502 1901 53,207,580 1902 52,524,216 1903 Ritchie 39,932,010 1904 AChamberlain5,415,000 1905 1,414,000 1906 H.H. Asquith (lib.) 3,466,000 1907 5,399,000 1908 4,726,000 In de tweede plaats houde men in 't oog dat toen de liberalen aan het roer kwamen de Staatsschuld bedroeg 743,200,000 terwijl zij aan het eind van het jaar zal wezen 696,500,000 een vermindering dus van46,700,009 waartegenover de heeren Ritchie en Chamberlain in 3 jaar slechts een vermindering teweegbrachten van 27,500,000. Dus bespaart Engeland, dank zij 't liberaal financieel beheer, alleen aan rente op de staatsschuld ongeveer l1/* millioen. Dat men in Frankrijk de knoeierijen in leveranties aan het leger met kracht tegengaat blijkt uit de vergrooting van straf door het Hof van Appèl uitgesproken tegen den slager Levy, die slecht vleesch geleverd had voor het fransehe leger. Het Hof heeft nl. de straf van een jaar en f 500 boete verhoogd tot 15 maanden gevangenis en f 1000 boete. De regeering en de middenstand. Den 21sten Maart 1.1. heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel een audiëntie verleend aan het dagelijksch bestuur van den Middenstandsbond. O m. liet de minister zich op een ver zoek van genoemd bestuur om de totstandkoming van een octrooiwet te bevorderen, ook met het oog op de onder vinding opgedaan op de tentoonstelling van ambachtsnijver heid, waar vele vreemde fabrikanten weg bleven uit vrees voor namaak van hun werktuigen, zich uit in dien geest, dat ook hij overtuigd was van de wenschelijkheid van een octrooiwet en dat daarom het bij de staten-generaal aanhangige wetsontwerp niet was ingetrokken. Z Ex. wees er hierbij op dat dus de totstandkoming dezer wet mede afhing van de staten-generaal. Omtrent overleg te plegen met den minister van binnen- landsche zaken over de verbetering van de vakopleiding en over de invoering van den midden europeeschen tijd, waarbij het bestuur vooral wees op de economische en hygiënische voordeelen van deze tijdregeling, merkte Z. Ex. op, dat het hem in zijn parlementaire loopbaan gebleken was, dat bij zeer vele maatregelen welke genomen werden, bijv. ook die ten behoeve van den werkmansstand, de middenstand be trokken is, en dat daarom voorlichting van de zijde van den middenstand zeer gewenscht is. Z. Ex. verzocht het be stuur daarom steeds voeling met hem en zijn departement te houden, omdat men meer en meer op de hoogte kome van het middenstan Isvraagstuk. De wil en de gevoeligheid van planten. De N. Crt. van 9 Mei maakt melding van een artikel in de Novelle Revue over Owsinsky, een eigenaar van uitgestrekte landgoederen in Podolsk, den uitvinder van een nieuw cul tuurstelsel dat reeds verrassende uitkomsten gaf. Hij gelooft in het bestaan van het «plantaardig dier" en in het beginsel dat planten, gelijk dieren, een natuurlijk leven leiden, be hoeften en verlangens kennen en bewustzijn bezitten. Hij deed proefnemingen op groote schaal, waarbij hij uitging van de stelling, dat wij planten moeten behandelen als dieren, d.w.z. wij moeten rekening houden met den wil der planten wanneer wij verlangen, dat zij zich zullen voegen naar onze wenschen. Wat betreft de uitwerking van tempe ratuur en lucht zijn planten even gevoelig als dieren. I Heine's standbeeld en de duitsche keizer. Heine moet weg, zijn beeld moet verdwijnen, kan niet langer door den keizer geduld worden. Verschillend is over deze daad van Wilhelm in de bladen geoordeeld. Als de keizer wat doet, zegt de heer Feenstra in een zijner zoeklicht artikelen in de Telegraafkan men er van op aan dat er kritiek op komt. Dat zit hem in zijn persoon en in zijn positie. Echter, nooit was kritiek ongerechtvaardiger dan hier. Bij nadenken zal men moeten toegeven, dat keizer Wilhelm er goed aandeed, den marmeren Heine uit het park van zijn villa weg te laten rollen. Ieder weet, boe bitter weinig Z. M. de keizer den dichter van Deutschland" en «Atta Troll" apprecieert, kon appreeieeren moet be grijpen, dat hem de aanwezigheid van het beeld van dezen toorner tegen zjjn voorgeslacht en zijn huis tot daar zat. Heine onder protectie van een HohenzollernHet enkele denkbeeld is 'n spotter van Heine's capaciteit waardig. Om dit begrijpelijk te maken, hoeven wij maar den inzet van één van Heine's stamhuisliederen over te nemen. Heine-Aus- gabe, Hamburg (12 Baende) Hoffman und Campe, Bd. X, Seite 97, vers 19. De keizer, zoo gaat de schrijver in andere woorden voort, huldigt Heine door zijn beeld het zitten in de gloeizon te besparen en hem zooveel opzettelijke keizerlijke aandacht te schenken. Wij zouden kunnen zeggen, de invloed van Heine nog zoo lang na zijn dood moet wel groot zijn en met des te meer genegenheid zullen zijn vrienden hem innerlijk ver eeren nu op zoo ostentatieve manier een middel om hem uiterlijk te vereeren ondoenlijk wordt. Zal er steeds groot verschil moeten bestaan tusschen groot naar de wereld en groot naar den geest? Na Karei den Grooten heeft de ge schiedenis nog aan geen ander keizer den bijnaam van g r o o t gegeven. Zooals de deugd haar eigen loon heeft, zoo heeft de zonde haar eigen straf. Onder de voor Bloemendaal op het ge- Fotogl'afie. bied der lichtbeeldkunst gewichtige aan gelegenheden mag zeker nog wel eens vermeld worden, de door de vereeniging Bloemendaal's Bloei uitgeschreven wedstrijd en tentoonstelling van foto's voor de leden van die vereeniging alsmede voor inwoners onzer gemeente. Gegadigden voor den wedstrijd, die kans zal geven tot het verkrijgen van verschillende medailles, moeten van hunne deelneming doen blijken door aangifte bij den secre taris, den heer H. L. van Beusekom, vóór 1 Juni a.s. De voorwaarden voor den wedstrijd zjjn te vernemen uit de circulaire voorkomende op de eerste pagina van dit nummer. De Bloemendaaische Amateursvereeniging zal op Donderdag 21 Mei a.s. des avonds te 8 uur in hotel Hartelust eene vergadering voor werkende en kunstlievende leden houden. In die vergadering zullen o. m. eenige kleurenfoto's van de bloembollenvelden enz. geprojecteerd worden. De heer M. Zwart sel' uit Haarlem zal daarbij de kinematograaf voor amateurs van Ernemann ter bezichtiging geven en diverse daarmede gemaakte opnamen op het doek vertoonen. Voor introductie kan men zich vervoegen tot de werkende leden of den voor zitter van het bestuur, den heer mr. C. P. Donker. De kleurenfotografie wordt nog slechts door weinig vak fotografen beoefend en vindt dan ook het meeste succes bij amateurs. De reden daarvan is, dat van elke opname slechts één exemplaar kan geleverd worden, en de gewone wijze van reproduceeren daarbij is uitgesloten. Ook zijn de platen voor het procédé nogal kostbaar. Belichtings-fouten zijn slechts in geringe mate te herstellen, althans die aan de zijde van de onderbelichtingen, terwijl overbelichtingen gevaar opleveren voor onechtheid van de kleuren. Al te sterke lichtcontrasten moeten daarom bij de opnamen vermeden worden. Een be zwaar bij de opnamen is de lange duur van de pose, zoodat portretten binnenshuis veel geduld en toewijding in het stilzitten, en opnamen buiten windstil weder vorderen. Fabriekmatige productie van platen, die snellere opnamen mogelijk maken, is tot dusverre uitgebleven. Veel en lang durig sterk daglicht is nadeelig voor de gereedgemaakte en gemonteerde foto's. Uit Indië komen berichten, dat de onbelichte platen tropische warmte en vocht niet kunnen verdragen en meestal na een paar weken totaal onbruikbaar zijn. Met eenige voorzorgen houden zich afgewerkte foto's daar beter. Van iets, dat op volmaaktheid gelijkt, is het procédé dus nog verre. Toch biedt het thans bereikbare reeds zeer veel schoons voor belangstellenden. Het afwerken van de belichte platen geeft geene moeilijkheden bij nauw keurige opvolging van de gegeven voorschriften. De laatste producten van de fabrikanten Lumière et fils zijn, wat deugdelijkheid betreft, verre te verkiezen boven de vroegere. Het fabrikaat wordt thans binnen zekere grenzen gegaran deerd. Voor liefhebbers is het dus van belang toe te zien, dat zij bij aankoop van platen zich van de allernieuwste zendingen voorzien, welke op de buitenzijde door Lumière bestempeld zijn met een aankondiging tot welken datum de platen onbelicht goed blijven. Zij die oudere platen lang bewaard hebben, stellen zich daarmede aan mislukkingen bloot. Een groote tegemoetkoming aan vele bezwaren bij de behandeling der platen is het feit, dat, ondanks alle daartegen gerichte waarschuwingen van Lumière, men de platen gerust aan een zacht niet-actenisch licht kan bloot stellen. D. Twee dingen zijn gauw met het leven klaar: domheid en lieder lijkheid. Kerknieuws. Ned" H"v' Ge™e°te' ZoDdaf 17 Mei voorm. 10 uur ds. J. A. van Leeuwen. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 17 Mei voorm. 7 en 8£ uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 17 Mei Kerkelijke dienst te 7| en 10 uur. Met verachtelijke menschen kan men niet veilig omgaan, omdat zij geen verplichting tot het goede voelen. Woensdagavond had in de Groote Kerk Muziek. te Haarlem wederom een uitvoering van gewijde muziek plaats. Medewerkenden waren mevrouw A. Noordewier-Reddingius, (sopraan) en de heeren Gerard Zalsman, (bas), Chr. Freyer (viool) en Louis Robert (orgel). Er was veel belangstelling, want een groote menigte had zich kerkwaarts begeven om te genieten van het glasheldere geluid van een onzer beroemdste concert zangeressen, wier heerlijk orgaan nog niets aan frischheid en kracht verloren heeft. De heer Zalsman kon ons niet in alle opzichten bevre digen. Hij zong in het tweede solonummer beter dan in het eerste, was toen meer op toon en bijgevolg zuiverder. In het duet van Bach echter was hij prachtig van geluid. In dankbare nummers had de heer Freyer gelegenheid met zijn viool van superieure hoedanigheid goed uit te komen en hoewel we het Adagio en Allegro uit de be kende sonate in Edur van Handel door violisten van den eersten rang wel eens met wat meer warmte hebben hooren voordragen en het Allegro in sneller tempo (welk laatste trouwens een geheel persoonlijke opvatting is) voldeed de heer Freyer heel goed en had een welverdiend, aandachtig luisterend gehoor. Het spel van den heer Robert is bekend. Ook nu weder handhaafde hij de goede faam die van hem uitgaat. Als gewoonlijk speelde hij correct en met toewijding. Voor de zooveelste maal hinderde ons het storende geluid van het opentrekken en terugslaan der registers met hun volgens de tegenwoordige eischen der techniek verouderd systeem. Concert Henri Baumans. Dit concert had plaats op Vrijdag 8 Mei in 't hotel Duin en Daal. De heer Baumans had zich verzekerd van de welwillende medewerking van mejuffr. J. Molsbergen (zangeres) te Utrecht, en den heer G. Enderlé (pianist) uit Utrecht. Toen wij de zaal binnentraden, werd ons mede gedeeld, dat de heer Baumans, wegens eene ongesteldheid aan zijn linkerhand, verhinderd was te spelen. Dit was natuur lijk eene groote teleurstelling. Gelukkig was men er in ge slaagd, toch nog de welwillende medewerking van mej. K. Pape (violiste) uit Utrecht te verkrijgen. Het programma werd .geopend met de sonate (H mol) voor piano en viool van J. S. Bach. Hiervan noemen wij 't best gespeeld het andante. Daarna trad mejuffr Molsbergen op met «Frauen- liebe und Leben" van R. Schumann. Genoemde cyclus is nog veel te zwaar voor een nog zoo jeudig zangeres der halve kwamen de meeste dezer liederen niet tot hun recht; waarom toch niet wat eenvoudiger uitgezocht, heusch in 't eenvoudige is werkelijk wel iets moois te vinden. Hierna speelde de heer Enderlé op werkelijk niet onverdienstelijke wijze de Phantasie op. 49 van Chopin. Indien deze pianist afleert, zijn pedaal op zoo'n onbarmhartige wijze te gebrui ken, zal zijn spel zeer zeker aan duidelijkheid winnen, nu kwam deze in zeer groot gevaar. In 't tweede deel hoorden wij nog 2 stukjes voor viool, 4 zangnummertjes en de Sonate G-dur van Mozart voor piano en viool. Zoowel violiste als zangeres waren hier veel beter op dreef. De eer is de troon der rechtschapenheid. Ter secretarie is als volontair geplaatst Plaatselijk de heer J. Schimmelpenning, zoon van Nieuws. den burgemeester van Rhenen. Met leedwezen zullen allen die haar hebben gekend het overlijden hebben vernomen van mevrouw A. Koolhoven. Haar opgewekte persoonlijkheid bracht overal waar zij ver scheen pittigheid in het gesprek en gezelligheid in de om geving. Wij herinneren maar aan de schietoefeningen op de banen te Overveen en de wedstrijden waar mevrouw Koolhoven een der eersten was om mede te dingen naar de hooge prijzen. De lange duur van haar ziekbed scheen nog hoop te geven op herstel; het heeft helaas niet zoo mogen zijn. Heden middag om 12 uur heeft de begrafenis op Wester- veld plaats. Een deputatie van de vereeniging Bloemendaal's Bloei zal een krans op het graf leggen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2