97 Zondag 17 Mei a. s. zal het Leger des Heils een open lucht-meeting houden op een stuk land aan de Kleverlaan. Donderdagmorgen te 8 uur werd de landweer met muziek naar de schietbanen gebracht en 's middags om 4 uur weder op dezelfde wijze [afgehaald. Alles werd netjes door de oude garde uitgevoerd. In de werkplaats van den heer D. Verduin heeft een der knechts, G. Spoor, het ongeluk gehad zich leelijk in den duim te zagen. In de in hotel Welgelegen op Donderdagavond gehouden veigadering van de vereeniging Bloemendaalsche Avonden" is het voorstel van het bestuur om te likwideeren verwor pen en besloten op den ouden voet door te gaan. Per berichtkaart maakt het bestuur der vereeniging tBloemendaal's Bloei" de leden opmerkzaam, dat vrije wandeling toegestaan is op Jachtlust, Naaldenveld, Terras, Neethof, Groot Bentveld en op het terrein van den beer Wüste, gelegen tegenover de buitenplaats sSpaarnberg". Op ongerechtigheden, in welken vorm ook, zal streng toe zicht worden gehouden. Met een enkel woord maken we melding van de belang- ijke veiling van een in modernen stijl gebouwde dubbele villa aan den Noordelijken Stationsweg. De veiling wordt 1 Juni a. a. in Frascati te Amsterdam gehouden. Wij vestigen met genoegen de aandacht onzer Overveensche dames op de jl. Donderdag aan den Bloemendaalsehen straatweg No. 92 geopende ossen- en varkensslachterij van den heer W. van der Zon, die ongetwijfeld zijn uiterste best zal doen veel klanten te krijgen en te behouden door zijn vleesch van voortreffelijke qualiteit te doen zijn. Het huis waarin de heer van der Zon zijn slachterij ge vestigd heeft, is ontworpen naar teekeningen van den heer Jac. Verzijlberg, bouwkundige te Haarlem en uitgevoerd door de heeren Gebr. Verduin, aannemers te Bloemendaal, wien alle eer voor dit fraai stuk werk toekomt. De schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht mogen zich in een groote belangstelling verheugen Tot op heden hebben zich reeds een 240 liefhebbers voor het volgen dezer oefeningen aangemeld. Deze jongelingen zijn voor een groot gedeelte leerlingen eener hoogere burgerschool of gymnasium en rijkskweekschool voor onderwijzers, terwijl een ander gedeelte leden zijn van bestaande schietvereenigingen of wel kaderreservisten met. groot verlof, miliciens met groot verlof, landweerplicht gen of mannelijke ingezetenen zijn die den leeftijd van 16 tot 35 jaar hebben. De oefeningen hebben plaats des Zondags van 9 12 en van 25 uur en Dinsdags, Woensdags en Vrijdags van 37 uur in den namiddag en worden gehouden op de schiet banen te Overveen. Zij hebben plaats onder leiding van offi cieren en onderofficieren van het 10e regiment infanterie en van het XXI landweerdistrict. Aan het einde dezer schietoefeningen die van 1 Mei tot 1 September plaats hebben, wordt een schietwedstrijd gehouden, waarvoor prijzen beschikbaar gesteld zijn ter ge zamenlijke waarde van 1,per deelnemer aan den wedstrijd. lederen deelnemer die gedurende de oefeningen 60 of meer patronen verschoten heeft, ontvangt na afloop van het seizoen door tusschenkomst van den kapitein belast met de leiding van het voorbereidend militair onderricht, een bewijs van schietvaardigheid dat hem vrijstelt bij het in Januari te houden examen voor zgn. viermaander proeven van be kwaamheid in het schieten af te loggen. Er wordt geschoten met scherpe patronen no. 1 en Marga-patronen. Naar wij vernemen zal aanstaanden Maandag begonnen worden met de aansluitingen der waterleiding voor de bewoners van het park Duin en Daal, waardoor deze na tuurlijk van een groot ongemak worden ontheven. Naar men ons uit goede bron bericht heeft de raad 1.1. Donderdag met een uur tusschenpoos van 10 uur v. m vergaderende tot 4 uur, den ligger der wegen afgehandeld en vastgesteld. Bloemendaalsche Bond voor lichamelijke ontwikkeling. Het verslag over het jaar 1907, uitgebracht door den voorzitter van bovengenoemden bond, den heer M. Vrij, op de algemeene vergadering van 30 Maart jl., luidt als volgt „Met groot genoegen voldoe ik aan de opdracht om. in gevolge art. 9 een verslag uit te brengen over de werk zaamheden van den Bloemendaalsehen Bond voor Lichame lijke Ontwikkeling over het jaar 1907. Wanneer de terugblik op het afgeloopen vereenigingsjaar een aangename is, wanneer men met groote voldoening kan spreken van de verrichtingen van die Vereeniging, dan is het uitbrengen van een jaar verslag een aangename taak. In de eerste plaats dank aan de 44 leden en donateurs, die door hun jaarlijksche contributies en donaties het streven van onze vereeniging steunen! Maar ook dank en hulde aan het Gemeentebestuur van Bloemendaal, dat ons weder het afgeloopen jaar een subsidie van 100 toe stond en aan de afdeeling Bloemendaal van den Volksbond, waarvan we weder een subsidie van f 20 mochten ontvangen De penningmeester zou u zoo aanstonds niet zulk een gunstig finantieel rapport kunnen uitbrengen en ik zou u niet met die opgewektheid kunnen spreken van de verrichtingen van den bond, wanneer die extra giften onze kas niet steunden In het jaar 1907 zijn twee geschriften van B. B v. L. O verschenen. Eerstens is onder redactie van de heeren L. A. B. Ulehake, B. Hofman en M. Vrij, een geschrift genaamd Lichamelijke Opvoeding, verschenen, dat onder de ingezetenen van Bloemendaal en bij verschillende autoriteiten werd ver spreid. Dit propagandanummer voor de Lichamelijke Opvoeding bevatte artikelen over: oude en nieuwe wijsheid over lichamelijke opvoeding, Volksweerbaai heid, lichamelijke opvoeding in de scholen, wat de B. B. v. L. O. bereikt en nog niet bereikt heeft, wat de gemeente Amsterdam voor zijn bond doet, spel en karaktervorming, openluchtspel en gezondheid, enkele versjes betrekking hebbende op openluchtspelen en een artikel »Op voor de Bloemendaalsche Bad- en Zweminrichting." Wat het laatste aangaat, heeft uw bestuur gemeend po gingen in het werk te moeten stellen om in Bloemendaal een goed ingerichte bad- en zweminrichting te krijgen. Het heeft daartoe verschillende gegevens verzameld, ontwerpen doen maken en het heeft daarna een vergadering belegd, waarop afgevaardigden van verschillende vereenigingen te Bloemendaal hun sympathie betoonden met die plannen en tot oprichting van een goed ingerichte zweminrichting is besloten. Een commissie uit die vereenigingen en particu lieren van Bloemendaal heeft nu de werkzaamheden over genomen en is bezig geschikt terrein te zoeken, om de zwem inrichting te kunnen vestigen. Zeker zult u allen met mij wenschen, dat die commissie van voorbereiding spoedig met haar werkzaamheden klaar komt, zoodat jong en oud zoo mogelijk nog dit seizoen in goed, frisch water te Bloemen daal kunnen zwemmen Het tweede geschrift, dat de bond in het afgeloopen jaar uitgegeven heeft, is het boekje, getiteld Spelregels voor Slag bal. Het bestuur meende, dat het Slagbalspel, het geliefkoosde spel van Bloemendaal's jeugd er recht op had in ruimer kring bekend te worden, aangezien dit spel grootendeels op ons speelterrein is ontstaan. Naar verschillende plaatsen in ons land zijn de spelregels verzonden, terwijl mij bekend is, dat in Amsterdam en Leiden ons slagbalspel reeds wordt beoefer.d. Wederom heeft de bond den kinderen van Bloemendaal de gelegenheid verschaft om op zijn speelterreinen open luchtspelen te beoefenen. Onder leiding van twee onderwij zers te Haarlem, bekend met de openluchtspelen, werd van half April tot eind September twee malen per week gespeeld. De opkomst bedroeg geregeld 1540 kinderen, terwijl een middagspeeltijd gedurende het seizoen wei-d vervangen door een avondspeeltijd, wat een groote vermeerdering van het aantal spelers gaf, daar verschillende kinderen op Woensdag- of Zaterdagmiddag verhinderd waren te komen spelen. Voor de kleintjes, die nog niet aan de gezelschapsspelen kunnen deelnemen was gezorgd, dat zij zich in den zandbak met zandvormpjes konden vermaken, totdat broertje of zusje, onder wiens of wier leiding zij waren, uitgespeeld" waren. In het laatst van September werd een feestje georgani seerd, waarop de kinderen, die geregeld waren komen spelen, onthaald werden op chocolade en appelen. De grooteren onder de spelers hadden een slagbalclub opgericht, die met materiaal van den Bond zelfstandig speelden en zelfs lauweren behaalden in wedstrijden tegen kinderen uit Bloemendaal, die zich tot een andore slagbalclub gevormd hadden. Herhaalde malen heeft uw bestuur angstige dagen gehad, wanneer hel wist, dat weer een aanvraag bij de Binnenlandsche Exploitatiemaatschappij van Onroerende Goederen was ge komen om ons speelterrein als villaterrein te koopen. Het mocht uw bestuur nog niet gelukken u plannen voor te leggen, die kans van slagen hebben, om in Bloemendaal een sportterrein te verkrijgen, dat als zoodanig voor Bloemen daal's jeugd behouden kan worden. De onderhandelingen om in de kom van Duin en Daal zulk een terrein te verkrijgen, zijn afgebroken door tegenwerking van de omwonende villa bewoners. Ernstig wek ik u allen op uw bestuur van advies te dienen, wanneer u terrein bekend is, waarvan de moge lijkheid bestaat, dat het zonder te groote finantiëele offers als speelterrein voor Bloemendaal te behouden is, daar de tijd wellicht niet ver meer is, dat we plotseling zonder speel terrein zijn Met bijzonder veel genoegen kan ik melding maken van de Adspirantenclub van de afdeeling Lawn Tennis, die in het afgeloopen seizoen tot 20 leden aangroeide! Waar door de 2 eenige leden van die club gevraagd werd, om onder leiding weer te mogen tennissen werd door ondergeteekende met Pinksteren hiermede begonnen en iederen Zondagmorgen werd van 81/,,10y2 met een animo op de prachtig ge legen baan van de familie Kalff gespeeld, dat het den leider wel eens groote moeite kostte om te zorgen, dat een 15 tal spelers in 2 uur een paar beurten kregen, zoodat zij zich na den speeltijd, als welgedaan gevoeldenOver de flinke vorderingen in het moeilijke tennisspel van die klein tjes (er waren er bij van 10 jaar) heb ik versteld gestaan en u allen hebt het bij de onderlinge eindwedstrijden kun nen zien, wat één seizoen geregeld oefenen vermagDoor uw bestuur zijn voor die eindwedstrijden 3 kleine prijsjes uitgereikt. De club van volwassenen van de afdeeling Lawn Tennis bestond uit een 6 tal dames en heeren, die vrij geregeld 's Zondagsmorgens en één avond per week oefenden. We kunnen de familie Kalf niet dankbaar genoeg zijn, omdat zij haar prachtige tennisbaan weer het afgeloopen seizoen voor den bond beschikbaar stelde En zoo ben ik aan het eind gekomen van het overzicht van wat de bond in 1907 heeft gedaan. Wanneer de gemeente weder haar subsidie schenkt, heb ik het volle vertrouwen, dat we aan het eind van dit jaar met evenveel genoegen terug kunnen zien als we dit nu gedaan hebben op 1907. Het bestuur heeft aan de algemeene vergadering toege zegd in het aanstaande winterseizoen een cursus in het ïev< n te roepen, waarop de kinderen van Bloemendaal gratis onderricht zullen worden in verschillende takken van huis vlijt. mits de finantién zulks toelaten! Steunt daarom het streven van den bond door uw lid maatschap Aangekomen Vreemdelingen. Pension Bosch en Heuvel. Familie J. P. Blader- groen, te Amsterdam (4 personen). Het is een regel der wijzen de dingen te verlaten voor zjj ods verlaten. Zondag 17 Mei heeft de B. V. V. Sport. »Sport" match tegen H. F. C. VII uit Haarlem op het terrein van B. V. V. te Bloemendaal. Aanvang 10 uur. Entree 10 cents. Dona teurs en leden vrijen toegang. Woestduin. Het was j.l. Zondag voor Woestduin een prachtige dag. De baan zag er uitstekend uit, en het opgekomen publiek kreeg werkelijk mooie sport te zien. In den Troubadourprijs werd de groote favoriet Lancier geklopt door graaf Adolf, gereden niet door een pikeur doch door een kaaskooper, den heer L. de Jong. Als een bijzonderheid kunnen wij melden dat l'Occasion, 16 tegen 1 genoteerd, den Valentine- prijs bemachtigde. Commijs, de rijder van Pikant in den Armiensprijs, een woord van lof voor zijn overwinning. De uitslag luidt als volgt Troubadourprijs Handicap draverij voor ned. paarden. Minimum afstand 2000 meter. 1. Graaf Adolf (2200) L. de Jong. 2. Lancier (2000) P. Schönrock, 3. Rapide Boij (2050) Ten Hagen. Le Cidprijs. Tweede duizend guldenprijs. Ren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder, afstand 2000 meter. 1. Cruqius (61 '/2) Knight. 2. Safetij (öl1/») Killick. Orlaffprijs Draverij voor ned. hengsten van 3 jaar. 1. Alex. Schippers Sr. 2. Cresus. Commijs. 3. Generaal A. v. der Drift. Valentine prijs. Ren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder, afstand 2500 meter. 1. l'Occasion (571/,, K.) Tasker. 2. Viens-Poupoule (59 K.) Killick. Armiensprijs. Recorddraverij, minimum afstand 2000 meter. 1. Pikant (2045) Commijs. 2. Condilet (2075) Schönrock. Gedisqualificeerd Brummbür tweede aankomende. Billitonprijs, Hordenren voor Inlandsche paarden van 4 jaar en ouder, afstand 2800 meter. 1. Labor (57 K.) Tasker. 2. Alarik (66 K.) Web. Het is een moeilijke taak menschen te regeeren, vooral gekken of dommen. Ned. Vereeniging voor volks- en schoolboden. Uit andere ge- Haarlem. In het Brongebouw is meenten. Zaterdag 's middags ten 2 ure, onder voorzitterschap van dr. W. P. Ruysch, uit 's-Gravenhage, gehouden de 6e conferentie van de Nederl. Vereeniging voor volks- en schoolbaden. De ver gadering werd o a. bijgewoond door dr. Ali Cohen uit Utrecht, hoofdinspecteur der volksgezondheid. Na een openingswoord door den voorzitter werden de jaarverslagen uitgebracht door mevr. R. OutPiebenga en mej. H. Moll, waaruit bleek, dat het ledental gestadig toeneemt en thans 656 bedraagt. Uit het verslag van de penningmeesteresse mevrouw FiernéeRuysch bleek, dat de finantieele toestand der vereeniging gunstig kon worden genoemd. De ontvangsten bedroegen 1178.73, de uitgaven 526.45, zoodat het saldo bedroeg 652.28. Daarop werden door de afgevaardigden der afdeelingen te 's-Gravenhage, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Arnhem, Dordrecht, Schiedam, mededeelingen gedaan be treffende de exploitatie van de volksbaden, en bleek, dat over het algemeen met ijver en met goed gevolg werd gewerkt. Naar aanleiding dezer mededeelingen volgde een bespreking door dr. FaQee Schaeffer uit Haarlem, die wenschte, dat de regeering meewerkte om te verkrijgen, dat in het leerplan de gelegenheid werd opengesteld voor schoolbaden, terwijl de heer Merens naast kuip- en douchebaden zwembaden aanbeval. Als lid van het bestuur werd herkozen de heer J. G. van Rossem, terwijl in de plaats van de heeren J. H. F. Ritter en A. R. Jolles, die periodiek aftraden, werden gekozen de heeren J. N. van Hall te Amsterdam en Joh. de Breuk te Haarlem. Na de pauze hield de heer dr. W. P. Ruijseh een interes sante lezing over doel en strekking der vereeniging. Spr. zeide o. a. dat reinheid en reinheid alleen kan veroorzaken en onderhouden een goede gezondheid. Hij drong zeer aan op volks- en schoolbaden, omdat die strekken voor de algemeene volksgezondheid. Zelfs zij, die zijn tegen schoolvoeding en schoolkleeding, moeten zijn voor schoolbaden. De heer B. J. Paardekooper, civiel-ingenieur, zette uiteen, hoe in Rusland het baden algemeene gewoonte is, hoe de regeering daarvoor, wat de fabrieken aangaat, bepalingen heeft opgenomen in de wet; hoe zelfs voor de mijnarbeiders wordt gezorgd, en hoe, door het inrichten van spoorweg wagens als rijdend badhuis, voor het treinpersoneel wordt gezorgd. Men had hem gelukkig in RuGand nooit gevraagd, hoe de Nederlander baadt, daar hij dan verplicht zou zijn ge weest te vertellen, dat er zijn, die nog niet voor f 25 in een bad kruipen. De heer W. van Boven, inspecteur der volksgezondheid, besprak de haagsche, rotterdamsche en aalsmeersche bad huizen voor het volk. Dat te Rotterdam moet nog gebouwd worden. Het wordt echter zóó ondoelmatig aangepakt, dat het op een mislukking moet uitloopen. Inplaats van 60, zal het slechts 18 cellen tellen. Daarop volgde een inleiding van den heer G. Polvliet, kapitein der infanterie, over »Een tijdelijk zwembad te Bisley (Engeland). Besloten werd dat de volgende vergadering te 's Graven- hage zal worden gehouden. Tot leden der commissie van beoordeeling eener reclame plaat voor de vereeniging werden gekozen freule Boddaert, mevrouw FiernéeRuysch en de heeren generaal Binnen dijk, D. de Clercq en W. van Boven. Dr. J. C. M. Visscher zal een brochure schrijven over de exploitatie van volks- en schoolbaden. Na afloop der zeer geanimeerde vergadering werd onder leiding van den heer Joh. de Breuk een wandeltocht ge maakt, waarbij het raadhuis, de St. Bavokerk en het Stedelijk Museum werden bezichtigd. Daarna vereenigden velen zich aan een gemeenschappelijken maaltijd in »De Kroon". Haarlem. Met 1 Juni 1908 rustend predikant, zal ds. J. de Vries ophouden van den kansel tot de gemeente te spreken. Het is echter zijn wenscb, dat de oude betrekking, waai in hij tot zijne vele vrienden stond, niet geheel ver broken zal worden. Zeker zullen deze, van hunne zijde, zoo niet zijn stem, dan zijn wooid nog eenigen tijd gaarne wil len hooren. Zoo moge het bericht aan velen welkom zijn, dat hij zich voorneemt, althans gedurende een jaar, maande lijks een leerrede in druk te geven, welk twaalftal aan het einde van dien termijn dus een derden bundel zijner pree- ken vormen zal. Zeer zeker zullen ook velen, die buiten zijne gemeente

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 3