Het jjloemenöaalsch Weekblad van Zaterdag 16 jVlei 1908. Bijvoegsel van „)(et gloemenDaalsch Weekblad" 99 Tweede Blad. PENSION- EN WONINGGIDS van Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang en Sandpoort van het Kantoor van Vaste Goederen, Assurantiën, Hypotheken Bloemendaal's Pension- en Woningbureau Rusthoek", kan toor eindpunt electr. tram boven de lunchroom en bodega .Rusthoek". Telefoonnummer 229. Beleefd verzoek. Reflectanten, voor tijdelijke of voor vaste woonplaats alhier, worden beleefd uitgenoodigd, ten einde teleurstelling of vergeefsche overkomst te voorkomen, hunne komst vooraf te melden. Het kantoor is voorloopig geopend van 9 tot 5 uur. Te Koop of te Huur zijnde perceelen. BLOEMENDAAL. 3. Villa, bevattende: 12 kamers, serre, balkons, badin richting, acetyleengasverlichting, schuur, priëel, en verder alle gemakken. Het geheel is grootl850 M2. Koopsom t 21000.Huurprijs f 1200.'sjaars. 4. Een groote villa bevattende: 12 kamers en van alle ge makken voorzien, vlak bij het station. Koopsom f 17000 Huurprijs f 1200.'s jaars. Aanvaarding 1 Juni. 5. Een villa, bevattende: 8 kamers, serre, balkons, en van alle gemakken voorzien, vlak bij het station. Aanvaarding 1 Mei. Huurprijs f 650.'s jaars. Koopsom f 10,000. 6. Een villa, bevattende: 8 kamers, serre, balkons, en van alle gemakken voorzien, vlak bij het station. Aan vaarding 1 Mei. Huurprijs f 650 'sjaars. Koopsom f 10,000 7. Een buitenplaats met groot, deftig heerenhuis, comfor table ingericht, met stallen en koetshuis. Dit perceel is bij zonder geschikt voor exploitatie van hotel-pension, restau rant of andere veel ruimte behoevende zaak. Groot 17500 M-. Koopsom f90000. 8. Drie heerenhuizen met voor- en achtertuin bij de iialte electr. tram, van alle gemakken voorzien. Bevattende: beneden salon, eetkamer, serre, kelder, keuken, op het bordes badkamer en W.C. Ie etage: studeerkamer, 2 slaapkamers, balcon en loggia. 2e etage2 slaapkamers en dienstboden kamer, groote zolder. Electr. licht en waterleiding. Aan vaarding terstond. Huurprijs f 550 'sjaars. 9. Villa Aanvaarding Mei. Huurprijs f500.'sjaars. 11. 2 villa's, bevattende: 10 kamers, balcon, closets, elentrisch licht. Een en ander zeer 'modern en van alle voorzien. Voor- en achtertuin. Koopsom f 25.000. Villa, bevattende beneden: suite, keuken, vestibule, ven2 rrroote en 3 kleinere kamers, zolder. Aan- hoofdweg te Sandpoort aan de halte tram. Dit huis is bijzon der geschikt voor hotel-pension, restaurant of inrichting van onderwijs. Koopsom f 16000.Huurprijs f 900. 'sjaars. Aanvaarding terstond. 6. Villa, bevattende 6 groote en kleinere kamers, suite, kelder, wel en regenwater, tuin. Koopsom f5000. 7. Een burgerwoonhuis van alle gemakken voorzien. Koop som f3000. 8. Twee aaneen gebouwde burgerwoonhuizen. Koopsom f3000.—. 9. Villa, bijzonder schoon gelegen, met fraai aangelegden tuin. Het geheel is groot 1700 M2. De villa bevat beneden ruime suite en groote serre, kleinere kamer, keuken, bijkeuken, schuur en prieel in den tuin, boven 5 kamers en zolder. Koopsom f 10000. Huurprijs f800.'sjaars. 10. Een huis waarin café, gunstig gelegen. Koopsom f 1750.— 12. Villa bij de bosschen en tramhalte, bevattende 6 kamers, keuken, bijkeuken, kelder, closets, zolder, voor- en achtertuin, aanvaarding 1 Mei. Huurprijs f400.'sjaars. 13. Een burgerwoonhuis, voor- en achtertuin. Koopsom f 2000,—. 14. Drie aaneen gebouwde huizen, voor- en achtertuin. Koopsom f4000.-*-. 15. Een ruim burger woonhuis met grooten tuin. Koop- som f 7000. 16. Villa aan de Jan Gijzenvaart. 7 kamers, serre, keuken, enz., van alle gemakken voorzien, voor- en achtertuin. Aanvaarding terstond. Huurprijs f425.'sjaars. 17. Villa's, bijzonder aangenaam en gunstig gelegen, vlak bij tram en bosschen. Koopsom f 5000. 18. Villa, voor- en achtertuin, zeer gunstig gelegen bij bosschen. 6 kamers, keuken, bijkeuken, kelder, bijzondere aanbieding. Aanvr. terstond. Huurprijs f300 'sjaars; ook gemeubileerd te kuur 19. Een villa op het hooge gedeelte, comf. en van alle gemakken voorzien. Aanvaarding terstond. Koopsom f 13000. Huurprijs f800.'sjaars. 20. Een huis, vlak bij het station, bevattende 5 kamers, waarvan 2 en suite, veranda, zolder en vele gemakken; voor en achtertuin. Aanv. Mei; huurprijs f380.'sjaars. 21. Een halve villa met afzonderlijke zijingang, gelegen aan de bosschenbeneden hal, kamer, keuken, boven 3 kamers, zolder enz. Aanv. Mei; huurprijs f250.'sjaars. 22. Een villatje met voor- en achtertuin, bevattende 6 kamers, keuken, bijkeuken,- kelder, zolder, closet. Koop som f5500.huurprijs f300'sjaars. Aanvaarding September. 23. Villa, bij halte Driehuis; beneden: suite, vestibule, gang, keuken enz.boven6 kamers, serre, balkon enz voor- en achtertuin. Aanvaarding terstond. Huurprijs f 450 'sjaars. AERDENHOÜT. I ter inzage op het kantoor van het woningbureau, waar alle gewenschte inlichtingen gaarne verstrekt worden. Verschillende geheime opdrachten, welke niet in den gids vermeld worden. Lage zielen hebben nooit vrienden. Dezer dagen kreeg ik bezoek van mijn Van den Hak neef Jan, een 17 a 18 jarig jongeling, op den Tak. bij wien sinds eenigen tijd het eerste dons op den bovenlip zich vertoont. Hij was blijkbaar in een opgewonden stemming en, nauwelijks met mij alleen, richtte hij de vraag tot me: «Is het waar, oom, dat door een fransch professor het kussen in strijd met de hygiëne is veroordeeld? Lize vertelde me, dat ze het in uw laatste «Hakje" had gelezen, en, en...." Het jongmensch begon te stotteren, en een heele poos duurde het, eer hij me als de oorzaak van zijn opgewondenheid en van zijn minnepijn (want daaraan leed neef Jan) mededeelde, hoe Lize zijn Dulcinea na lezing van mijn vorig Hakje" zeer beslist had verklaard geen kus meer van hem te willen ontvangen voor en aleer hij zich onder den neus van het zoo gevaarlijke dons had laten zuiveren. Ja, bij weigering zou zij niet aarzelen de betrekking met hem af te breken De beste jongen was geheel in de war. Tot de verlangde operatie wou hij liever niet overgaan, maar zijn Lize opgeven nog minder. Het speet me geducht, dat mijn geschrijf oor zaak was geweest van zooveel consternatie en zooveel leed. Ik kon natuurlijk niet anders dan wat ik geschreven had, bevestigen, maar toch voelde ik me gelukkig een pleister op de geslagen wond te kunnen leggen, welke zoo niet genezend, dan toch wel verzachtend kan werken. Ik deelde n.l. mijn neef Jan mee de uitvinding, juist zoo pas gedaan door een slimme schoone, miss Evans, zijnde een toestel, waardoor niet alleen volkomen ongevaarlijkheid bij het kussen wordt gegarandeerd, maar tevens mogelijk wordt gemaakt een juist overzicht te krijgen over het aantal gewisselde liefdesbetui gingen. Het toestel, genaamd de verbeterde kussegraaf" be staat uil. een lief, klein album, in den band waarvan aan de eene zijde een klein, met een rose-inkt gedrenk kussen is aangebracht. Nadat men de lippen in zachte aanraking heeft gebracht met het kussen, kust men het albumblad. Onder den rosen afdruk zet men den naam en datum. Zoo wordt elke kus geregistreerd en gewaarmerkt voor echt. Ik hoop vuriglijk, dat door toepassing van dit surrogaat van den echten kus waarop door miss Evans patent is genomen verdere droevige gevolgen van des professors ontdekking moge worden voorkomen. Ik gevoel me ook dankbaar gestemd, in de gelegenheid te zijn door mededeeling van bovenstaande mijn neef Jan en wie weet hoevele wan hopige minnende paartjes, die over mijn laatste Hakje" verstoord waren, weer gunstiger, naar ik hoop, jegens mij te stemmen. Oncrfitwiifeld beeft miss Evans het kusminnende menschdom van Zaterdag 9 Mei 1908. s> Ware-Nar" ran P. C. Hooft. Tooneel. Dinsdagavond heeft Willem Royaards in het Paleis van Volksvlijt te Amster dam een prachtige uitbeelding gegeven van Hoofts Warenav", waaraan we enkele woorden wenschen te wijden. »Ware-Nar" is een klucht door Hooft vervaardigd in na volging van een latijnsch blijspel, de Aulularia van Plautus. Het is in een, tusschenbeide moeilijk te verstaan en dadelijk te begrijpen, amsterdamsch dialect geschreven en de»duch tige Comedy van Warenar" geeft ons echt amsterdamsche en in 't algemeen hollandsche tooneelen uit de 17de eeuw terug. Royaards heeft zich weder als de echte, veelzijdige kunste naar doen kennen. Met heesche stem en sobere, hoewel wel sprekende gebaren bleef hij het karakter van de rol die ons een belachelijk en tevens afschrikwekkend voorbeeld geeft van verregaande schraapzucht en gierigheid, prachtig vast houden. Zijn grimeering was treffend. Als hij in doodelijke wanhoop over zijn gestolen pot. met gouden dubloenen neer zinkt en, even later, als hij van den eerlijken en ronden Ritsart verneemt wat zijn dochter overkomen is en wat schande haar te wachten staat, waardoor een rijke aanstaande schoonzoon hem ontvalt en hij dus totaal niets meer bezit om zijn hebzuchtig en vrekkig hart mee te verlustigen, krijgt men bijna medelijden met den ouden gierigaard als hij zoo hartbrekend weeklaagt. Of het publiek over het algemeen genoten heeft van al de geestige en typische zetten, die Hooft in zijn klucht gelegd heeft, gelooven wij bij lange niet. Dikwijls toch werd gelachen op een moment of om een woord waar lachen niet te pas kwam en menige boertige zet daarentegen ging on opgemerkt voorbij. Maar hulde aan Royaards, hoor! Geen woord ging verloren van hetgeen hij sprak, fluisterde of in vertwijfeling uit schreeuwde. En dubbel moeilijk was het voor hem om met zoo'n onhandelbaar, lastig ding als deze pot was, met dien lachwekkenden klank in dat woord, zuiver te blijven. Ook moest hij eenige keeren de Shylock-klip vermijden. Van de medespelenden was zeer typisch het tooneel tus- schen de meid van Warenar en Geertruyd, de moeder van Ritsart, die met Klaartje in het huwelijk zal treden. Reym, de oude meid, geeft in onophoudelijk gekakel hoog op van de deugden die Warenars dochter bezit. Zij voldeed, niet tegenstaande eenige overdrijving in gebaar en gang, heel wel in baar rol van praatzieke meid, geheel vereenzelvigd als ze was met de familie waar ze bijna haar geheele leven heeft doorgebrachteen type zooals we ook nu nog aantreffen. De kleine rol van Geertruyd werd zter correct vervuld. Aan de jonge dame, die voor Lecker speelde, een compli mentje. Ze was heel goed. Het rare gescharrel met den ge stolen pot was natuurlijk een kwestie van gebrekkige regie. Zooals we van den heer Royaards gewoon zijn, speelde hij (trouwens ook de anderen) zonder soufleur. De bedrijven volg den elkander snel op, daar er geen decorverandering plaats had. 93 Onder meer kleine gebreken geleek ons ook minder juist dat de schijnbaar volle pot leeg was, daarin had men toch wel kunnen voorzien. Ook deden de meeste spelers-dilettanten op het tooneel een beetje! gewild oud-hollandscb. Voor dit soort opvoeringen is -haar ons idee geen toekomst in ons land; had Royaards niet medegedaan, dan zou het geheel een onderonsje hebben behooren te blijven, maar ook mèt Royaards dringt de geest van Hooft ook aldus niet tot ons door, doordat wij tot onze schande geen oud-hollandsch meer verstaan. De niet in dat opzicht speciaal geletterde die zegt 't wel te doen, zegt een onwaarheid. Voor het nieuwe tooneel brengen opvoeringen als deze ons alleen in dien zin iets verder, dat het minder schandelijk wordt voor personen van eruditie om naar den schouwburg te gaan. Maar om het nieuwe tooneel er te brengen moet iets groots, iets ge weldigs gebeuren; en wat?k Vleierij is gevaarlijker dan haat. Haarlem. De jaarlijksche algemeene Uit andere ge- vergadering van den Raad van Bestuur meenten. van genoemd museum had Dinsdag 5 Mei plaats. Door den penningmeester den heer Jan Veder, werd rekening en verantwoording gedaan omtrent het beheer over 1967 van de school en het museum, als ook omtrent de uitbereidiug van het gebouw der school. Als voorzitter werd herközen de heer F. M. baron van Lynden. De voorzitter deed mededeeling omtrent de meest belangrijke punten, die op de werkzaamheden van het af- geloopen jaar betrekking hadden. Besloten werd ten be hoeve der school voor kunstnijverheid bij het rijk, de gemeente en de provinciale staten yerhooging van subsidie aan te- vragen, ten einde het onderwijs te kunnen uitbreiden en verbeteren. Vervolgens wenl een bezoek gebracht aan de verschillende zalen van het ^museum, ook aan de Prinsesse- kamer en Napoleonskamer, die thans door de welwillend heid van zijne excellentie den minister van binnenlandsche- zaken voor het publiek, dat het museum bezoekt geopend zijn. Daarna bracht een aantal der aanwezige leden een bezoek aan de school voor kunstnijverheid. In het museum van kunstnijverheid is thans in voorbe reiding eene tentoonstelling van japansche kunstproducten van bijzonderen aard, die vermoedelijk in den loop dezer maand zal kunnen worden 'geopend. Zondag is de tentoonstelling Hoytema voor het laatst te bezichtigen, en de toegang kosteloos. De wijze heeft van zijn vijanden meer nut dan de domme van zijn vrienden. Dezen zkeer vul ik mijn Hakje" met Vail (len Hak merkwaardige mededeelingen. 't Lijkt Op den Tak. waarlijli of we al in den komkommer tijd zijn. Eerst lazen wo het bericht der millioenen-erfenis, waarmee o. a. een sergeant in den Bosch zich verblijd had: de heele'historie heet nu - een April grap. En verder lezen we van allerlei natuurwonderen. Bij den heer L Snijder te Egmondei meer is een wonderkalf geboren, gelijkende op «een kameel met twee bulten". Te Horn in Limburg is een haasje gevonden met zeven pootjes. In 't midden splitste zich zjjn lichaam in twee deelen aan elk dier deelen zat een flink staartje. Kop en borststuk waren normaal. En dan is de zeeslang er ook weer. Kapitein Mader, gezagvoerder var een Duitsch koopvaardij schip, heeft het monster gezien. Het zwom naast het schip, tot in de nabijheid van Kaap Hatteras 't Was ongeveer 150 voet lang en 20 dik! Het had een' platten, spitstoe- loopenden kop, waarop twee horens van 5 voet lengte. De huid was lichtblauw en zonder schubben. Het monster be woog zich met een verbazende snelheid door het water en zwom eenige malen om het schip heen. Wat ik met mijn eigen oogen heb gezien, bestaat," zei kapitein Mader tot een' ongeloovigen reporter, «onverschillig of u het monster zeeslang of wat anders noemt, en daarmee basta!" Dat was echte zeemanstaal: kort en bondig! Wie nu nog twijfelen wil, wel, het staat hem vrij. Zoo heel lichtgeloovig moet men in den tegenwoordigen tijd niet zijn, anders loopt men er in. Vooral niet te Parijs, waar zelfs een «Club der Moppentappers" is opgericht met het doel zijn medemenschen op alle denkbare manieren er tusschon te nemen. Die club «werkt" reeds en met succes. Het gerucht liep, dat te Grand-Montrouge een school voor papegaaien was geopend. Een Parijsch persman vloog er in en schreef over de instelling, die hij nooit had gezien, allerlei bijzon derheden, o. a dat er 3 professoren waren een magische, dierlijke en mechanische. De onzin werd geslikt en Montrouge wordt nu letterlijk bestormd door journalisten, vogelkooplui, bloemisten, veeartsen en oude jongejuffrouwen, die voor hun kakelende en gillende lievelingen onderdak zoeken. Ze dra ven van deur tot deur om het instituut te zoeken, dat natuurlijk niet te vinden is. Een andere gewichtige ontdekking is van onaangenamen aard. Een Fransch professor heeft proefondervindeljjk vast gesteld, dat kussen ongezond, ja, levensgevaarlijk is, voor de gekuste namelijk, wanneer dit althans geschiedt door een jonkman met baard of snor. Hij trok met twee jongelieden, waarvan de een een geheel kaalgeschoren gezicht, de ander een prachtige snor had, de straten van Parijs door. Na die besmettingstocht liet hij een jonge dame proefobject door de beide heeren kussen, streek na beide malen met een' kiemvrijen borstel de lippen der schoone af en het afveegsel werd in een z.g. voedingsbodem geplant Toen deze eenige dagen in een broedovèn hadden gestaan, werden ze zoigvuldig onder het miscrocoop onderzocht. Bij dien, welke afkomstig was van den heer zonder snor, vond men vrij wat onschadelijke kiemen; de andere wemelde echter van bacteriën en daaronder waren ook die bacillen, welke de oorzaak zijn van tuberculose en diphtheritis Waar dus de snor blijkt te zijn een zeer gevaarlijke bron van besmetting, daar is het voortaan een eisch van hygiëne, dat elke jongeling of jonge man, alvorens zijn uitverkorene te kussen, zijn snor laat afscheren 't Is te hopen, dat door wettelijke maatregelen dit gevaar in de toekomst worde gekeerd Keuvelaak. Len groot ueitig uetJieuiiuiö iiicu giuuiDu uiAAAA vvAA v»v/« r "j"- o

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 5