100 Een kijkje in een yroot bedrijf. Industrie. Het was voor den schrijver dezes ongetwijfeld een aange name opdracht, die hij van de redactie van dit week blad ontving om een beschrijvend artikel te vervaardigen van een der grootste inrichtingen op het gebied van kleedingstukken welke ons land bezit, n.l. van het paleis waarin de firma A. Kreymborg Co., die de onderscheiding bezit zich hofleveranciers te mogen noemen, hare veelomvattende zaken drijft. Onder de vele bedrijven in ons land is die van de vervaardiging onzer kleeding toch zeer zeker een der meest interes sante voor den leek, die wel de producten dezer nijver heid achter reuzen-winkelramen of aan den lijve be schouwt en bewondert, maar zelden of nooit in de gelegenheid komt eens wat meer van nabij een blik te slaan op het geheimzinnig werken dier artisten die jassen en vesten zoo verrukkelijk passend kunnen klaar- tooveren. De meesten van hen toch hebben, hoe bescheiden' het lot deze mannen (hiernevens ziet ge eenigen afgebeeld) ook op den achtergrond houdt, 1 volkomen recht op dien eeretitel, want hun werken is een immer voortschrijden op den moeilijken weg naar steeds grooter volmaking, waar toch reeds een hoogte bereikt is, waarop onze gemoedelijke kleer makers van een halve eeuw geleden zouden duizelen indien het hun gegeven ware zich voor een oogenblik hierop te plaatsen. Ons kleine landje met zijn nijvere en compact levende bevolking, dat in vele dingen getoond heeft groot te kunnen zijn, heeft talrijke inrichtingen op het gebied waar wij thans over spreken, die op den naam van voortreffelijk aanspraak kunnen maken. Onge twijfeld behoort de firma Kreymborg onder de voor sten in de rij geplaatst te worden, wat omvang, soliditeit en artistiek werken betreft. Reeds het be schouwen van haar gebouw, gelegen op een der drukste en meest karakteristieke punten van onze hoofdstad, dwingt eerbied en bewondering af voor den maD die dit alles tot stand heeft gebracht, die het stout bestaan heeft aangedurfd te midden van zooveel energieke en tactvolle concurrenten een nieuwe zaak te stichten geschoeid op een leest alsof ze alles wat kleeren draagt, tot zich wilde trekken. Welnu, de heer Kreymborg mag er zich op beroemen, een groot gedeelte van de cliënteele zijner concurrenten naar zich toe te heb ben gehaald. Dank zij zijn onvermoeiden vlijt, zijn juisten blik op deze branche en niet het minst zijn fijne kennis Een der roupeurs-werkplaatsen. van elk onderdeel van het zoo moeilijke kleermakersvak, is het hem gelukt zijn zaak een naam te hebben gegeven waarop hij fier kan zijn. Maar laat ons tot de eigenlijke bedoeling van dit artikel overgaan en noodigen wij dus den belangstellenden lezer Coupeurs. heen brengen, waar men anders niet komen kan dan puffend, hijgend en »hè, hè" zeggend Laat ons van bovenaf beginnen, in tegenstelling met een gezond levensbeginsel, dat iets anders van ons eischt. We kunnen nu echter moeilijk anders door de inrichting van het gebouw. Geheel bovenaan, op de vijfde verdieping, bevinden zich de groote voorraad-magazijnen, waar het u aanvankelijk duizelt bij het zien van die duizenden costuums. Hier hangen in lange rijen, stijf aaneengedrukt, de confectiepak ken voor groot en klein, voor arm en... ja, het is moeilijk om nu spreekwoordelijk te zeggen rijk, dus laten we daarom zeg gen voor armen en gegoeden. Want de prijzen zijn zoo uiteen loopend dat het aanschaffen van een goedkoop pakje nu haast in ieders bereik ligt, terwijl bij de hedendaagsche afwerking van een confectiepak de sierlijkheid vnn lijnen zoo volmaakt is dat ook de gevulde beurs zich niet be hoeft te schamen in een confectie-costuum langs heeren straten te wandelen. Blijven we echter, alvorens verder te gaan, nog even bij deze afdeeling stilstaan en luisteren hoe de heer Kreymborg zelf over confectie oordeelt. «Vele menschen", zegt hij, «ofschoon normaal gebouwd zijnde en als zoodanig zeer goed confectie kunnende dragen, laten nog altijd hun kleeding aanmeten. Besteedde men nu goede prijzen, dan was dit natuurlijk geen bezwaar en zal een stuk geleverd worden, dat aan alle eischen kan voldoen. De laatste jaren zijn echter de gemid delde prijzen voor heerenkleeding dermate de laagte ingegaan, door het overwicht krijgen van de gemaakte kleeding, dat de geheele basis anders geworden is. Het publiek, zooals te begrijpen is, op zijn voordeel bedacht, houdt nu wel het oog op de goepkoope confectieprijzen, doch begaat veelvuldig de vergissing, dat vervaardiging naar maat verlangd wordt tegen gelijke prjjzen. Dit is verkeerd. Zoo goed als vroeger, moet ook nu nog elk kleedingst.uk «naar maat" afzonderlijk aangemeten, gepast en afgewerkt worden, anders is het quasi maatwerk, 't Is dus een voorwerp op zich zelf, dat geheele aparte behandeling vereiscbt. Reeds vroeger hebben wij herhaalde malen onze stem verheven tegen ditzelfde verkeerde begrip, niet omdat wij de koopers willen trachten te dwingen confectie te koopen, maar omdat wij den wensch hebben, oprecht voor te lichten. Alleen het feit, dat wij evenzeer maatwerk als confectie leveren, alle afdeelingen ons even lief zijn en wij op goederen naar maat in doorsnede een beter winstpercentage maken, is het beste bewijs, dat geen nevenbedoelingen hier bij ons kunnen voorzitten en alleen het verlangen tot eerlijk advies ons deze woorden doet uiten. Het komt voor, wij weten het, dat in sommige zaken het publiek in den waan wordt gelaten, kleeding naar maat te ontvangen, doch in werkelijkheid is het niets anders dan confectie, waaraan zoo noodig iets wordt gewijzigd, of wel quasi wordt aangemeten, doch van den voorraad genomen. uil ons in gedachten te volgen naar de sierlijke lift die ons met moderne snelheid naar boven voert. Eénige dingen, die confortabele lifts, die men thans haast in alle groote magazijnen aantreft en die u geruisehloos en zacht daar- Op die wijze wordt het publiek wel tevreden gesteld, doch een rad voor de oogen gedraaid. Wat zij ontvan gen, is niets dan confectie, ja, in vele gevallen is het uitzoeken uit den voorraad nog veel verkieslijker, daar men alsdan direct kan beoordeelen of het kleedingstuk past, goed staat en gemakkelijk een andere keuze kan gedaan worden. Ongetwijfeld heeft het koopende publiek hierbij een gedeelte schuld, wijl het er op blijft staan kleeding naar maat tegen confectieprijzen te ontvangen. Niet allen echter zullen zoo denken en wanneer zij slechts met de noodige wetenschap zijn toegerust, wat mogelijk is, en wat niet, hun eigen belang laten spreken en aan een keuze uit den vooraad de voorkeur geven. Beneden f 17.a f 20.kan een goed confectiecostume, doch geen goed maat- costume geleverd worden, Waardoor dit komt Eenvou dig daardoor, dat bij confectie alle factoren aanwezig zijn, goedkoop in te koopen en evenzoo voordeelig te fabriceeren. Wanneer geheele series kleedingstukken van een en dezelfde stof kunnen gemaakt worden, kan van die stof een groote hoeveelheid tegelijk besteld worden, wat vooral van invloed is, indien zooals bij ons, gecombineerd ingekocht wordt. Snijloon en maak loon zijn belangrijk goedkooper, omdat elk stuk niet afzonderlijk behandeld hoeft te worden, minutieus werken op modellen mogeljjk is en confectie in den stillen tijd door dezelfde werklieden gemaakt wordt, die in het drukke seizoen het maat werk maken." Tot zoover de heer Kreymborg, en wanneer we ons thans een beetje gewend hebben aan het gezicht van deze enorme massa van gemaakte kleedingstukken, komt een gevoel van be- en verwondering bij ons op. Hoe is het mogelijk, is de eenigszins naïeve vraag zichzelf gesteld, dat al dit goed nog opgebruikt wordt. Als we nagaan hoevele reuzenmagazijnen Amsterdam telt: Hollenkamp, Peek en Cloppenburg, van den Brul Brenninkmeijer en zoovele anderen, gezwegen nog van de tientallen kleinere magazijnen, die echter elk voor zich volgepropt zitten, hoe is het dan mogelijk, dat dit alles zijn weg vindt? Alleen op deze zoldermaga zijnen bevinden zich ettelijke duizenden costumes, erwijl bijna evenveel in de winkelruimten hangen, en een heirleger van vlijtige menschen onophoudelijk bezig is steeds nieuwe te vervaardigen. Werkelijk, het is vjerbazi wekkend Dalen we. Een verdieping lager bevinden zich de. maga zijnen van stoffen om voor de confectie afgeleverd te wo; Kantoor en jongeheeren-afdeeling. den. Ook hier weder dezelfde verbijsterende massa. Waar het oog gaat, ziet men stapels van de bekende rollen, alles genummerd, geteld, gesorteerd, in het reusachtige eenvou dig geordend. Op dezelfde verdieping treffen we ook de ateliers aan, Gezicht in de afdeeling voor kinderartikelen. waar op dit oogenblik een 13-tal pompiers en een 6-tal z.g.n. passemakers voor confectie en maatwerk zitten te werken, terwijl aan een anderen kant derzelfde verdieping zich een atelier bevindt, waar 6 coupeurs alléén voor con- Gezicht op de afdeeling jongeheeren- en kinderkleeding.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 8