101 1 tevreden gesteld, id. Wat zij ontvan- ele gevallen is het 1 verkieslijker, daar of het kleedingstuk een andere keuze ieeft het koopende ld, wijl het er op ;en confectieprijzen len zoo denken en ?e wetenschap zijn t niet, hun eigen- uze uit den vooraad a f 20.kan geen goed maat- dit komt? Eenvou- factoren aanwezig mzoo voordeelig te is kleedingstukken imaakt worden, kan iid tegelijk besteld 5, indien zooals bij Snijloon en maak- omdat elk stuk •eft te worden, mogelijk is en lezelfde werklieden seizoen bet maat- 3n wanneer we ons an het gezicht van kleedingstukken, ndering bij ons op. zins naïeve vraag opgebruikt wordt, azijnen Amsterdam burg, van den Brul gezwegen nog van ie echter elk voor dan mogelijk, dat deze zoldermaga- lizenden costumes, ruimten hangen, en phoudelijk bezig is het is vferbazi:.z- den zich de maga- afgeleverd v, rende massa. Waar jkende rollen, alles eusachtige eenvou- ok de ateliers aan, erartikelen. rpiers en een 6-tal maatwerk zitten te lerzelfde verdieping rs alléén voor con fectie hun arbeid verrichten. Dat deze ateliers een voorbeeld zijn van wat een aan de tegenwoordige eischen van hygiëne beantwoordende werkplaats moet zijn, behoeven we haast niet te zeggen. Kwistig vallen licht en lucht binnen gezond en welverzorgd zien de hier werkenden er dan ook uit. Van hier gaande komen we in de bovenste verkoop- afdeeling. Hier is alles aanwezig om het kinderhart te ver rukken, en de ouderbeurs te opereeren. 't Is hier weder hetzelfde liedje als wat we boven zongenn.l. dat van een overstelpende verscheidenheid en hoeveelheid. En met hoevee) smaak zijn al die lieve jongenspakjes vervaardigd! Wat een massa van onderdeelen, als kragen, petten, dassen, boor den, bretels, baretten, enz. En welk een smakelijke, verstandig aangewende luxe is bier aangebracht. Zoo een, die den een- voudigen werkman niet overbluft of verlegen maakt en dooi den verwenden salonier niet banaal gevonden wordt. Sierlijk heid en eenvoud gaan hier als in alle andere lokalen van het gebouw hand aan hand en getuigen van den goeden smaak van den ontwerper. De bediening in deze afdeeling is hoofdzakelijk aan dames overgelaten, hetgeen met het oog op de eigenaardige kleine cliënteele dan ook alle aanbeveling verdient, 't Zijn allen vriendelijke, beschaafde en in hun branche bekwame vrouwen dis hier de moeders behulpzaam zijn in het altijd door terugkeerende ontkleeden der kleine kleuters en het hun aanpassen van nieuwe jasjes, broekjes, blousen en velerlei van die dingen meer. Op deze afdeeling zijn ook de kantoren gevestigd. Zooals boven reeds gezegd, getuigt hier alles van een goeden kijk op de dingen. De overvloed van spiegels, overal aangebracht, de practisch geplaatste tafels en indeeling van het geheel zijn wel waard dat de bezoeker eenigen tijd met allo aandacht dit alles beschouwt. Men heeft, langs de prachtige breede trappen omlaag ziende, van hieruit een interessant gezicht over een gedeelte van het reusachtige interieur en we kunnen ons best voor stellen dat menig kooper alvorens te vertrekken nog even toeft om van dit fraaie gezicht te genieten. De breede trap afdalend komen we op de maatafdeeling, waaraan een 7-tal coupeurs hun talenten wijden. En om nu niet eentonig te worden, zij dan maar in één adem gezegd dat hier zoowel als in den reuzenwinkel gelijkvloers gelegen, waar alleen confectie verkocht wordt, steeds de zelfde gerieflijkheid en degelijkheid in elk onderdeel be tracht worden als maar mogelijk is. Paskamertjes, spie gels, vriendelijk, in optima forma geoefend personeel, prachtig binnnenvallend daglicht en 's avonds een zee van kunstlicht, zie, alles is het volmaakte nabij en overal, dan hier, [dan daar, geen trappenklimmen-vermoeienis tellend, waakt en gaat het alziend oog van den meester, van den koning van dit kleine rijk, van den vriende lijken, door zijn personeel bemind wordenden, heer Kreymborg. Als we nu nog even de expeditie-lokalen, de machine kamer en eenige bergplaatsen, alles in het sousterrein ge legen, een vluchtig bezoek brengen, is onze interessante tocht geëindigd en hebben we reden om voldaan te zijn. Volstaan we nu volledigheidshalve nog met de vermelding dat het gebouw een centrale verwarming geniet, welker machines door de firma Geveke Co. te Amsterdam geleverd zijn, dat zich overal brandslangen en andere veiligheidsmid delen bevinden en dat de heer P. A. Weeldenburg architect en de heeren Vlugt en Dombof de bouwers van dit paleis van glas en ijzer zijn, dan achten we onze taak als geëindigd en wenschen alleen nog eenige regelen te wijden aan enkele algemeene beschouwingen. Onder de branches, die zich in den loop der jaren sterk gevormd hebben neemt de heerenkleedingindustrie een eerste plaats in. Menschen van eenigszins gevorderden leeftijd zullen zich herinneren, dat een dertigtal jaren geleden nog het algemeen gebruik bestond voor zijn kleeding een lap stof in een lakenwin kel te koopen en de vervaardiging van het kleed op te dragen aan een particulieren kleermaker, die het sneed en verder afwerkte. Allengs is dit bijna geheel verdwenen. Het in onzen tijd aan alle mogelijke gemakken verwende publiek zou het als veel te lastig beschouwen met de stof, voering, De eenige weg om uw bedrijf vooruit te brengen, ia de cliënten zóó te bedienen, dat hun eigen belang hen wederom tot uw zaak terugbrengt. Eigen reclame hoe frisch en pakkend ook, kan alleen de voorlooper van den verkoop zijn. De beate reclame, die blijvend nawerkt, dankt men aan zijne cliënten zelf. Gezicht in de afdeeling gemaakte heerenkleeding (beneden). Het richtsnoer der ware voldaanheid is de goedkeuring van beroemde mannen, die in deze richting een stem hebben. knoopen, enz. naar een kleermaker te sjouwen. Alleen ten plattelande komt dit nog wel voor. Men laat eenvoudig zijn kleeding aanmeten in een magazijn, waar men alleen de stof heeft uit te zoeken en een enkele maal te passen; de leve rancier zorgt voor de rest. Een nog grooter omwenteling is te consta teeren, wanneer men het gebied betreedt van de gemaakte kleeding. Door de omstandigheid, dat I het koopen van deze soort kleeding het aller- gemakkelijkst is, daarbij goedkoop in prijs en door de vorderingen der techniek bijna door ieder zeer goed te dragen, heeft het er als vanzelf toe geleid, dat het kleedingbedrijf een groot industrie geworden is. Waren ons deze feiten in hoofdtrekken be kend, meer in details kunnen wij thans over een en ander oordeelen na ons bovenbeschreven bezoek aan het magazijn der firma A. Kreymborg en Co., te Amsterdam. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat aan de Leidschestraat op den hoek van de Heerengracht werd begonnen met de slooping van vijf onaanzienlijke oude huizen en den bouw van dit zeer modern winkelhuis. Het gebouw is 37 Meter boog. heeft zeven verdiepingen en een totaal- oppervlakte van pl.in. 2800 M2. Wanneer men het Ko ningsplein opkomt., vanaf den Heiligenweg of van den Singel, valt het oog met welgevallen op dit prachtige pand. Men krijgt den indruk alsof het geheel van ijzer en glas is opgetrokken. Alleen het feit, dat een gebouw van zeven verdiepingen en van een omvang als boven omschreven onmiddellijk wordt in gebruik genomen voor een nog niet te dier plaatse gevestigd geweest zijnde zaak, dwingt respect af voor de echt amerikaansche durf der oprichtersdit respect stijgt echter en gaat over in bewondering voor den helderen koopmansblik, wanneer wij ervaren, dat het huis reeds te klein wordt om allen opslag van goederen en het personeel te herbergen. Is dit een gevolg van onbegrijpelijk snelle Gezicht op de afdeeling naar maat, le etage. toename van hare detailverkoop, meer nog en ingrijpender kwam het door de ontwikkeling barer engrosafdeeling. Wat men hier onder »engros" verstaat, willen wij met een enkel woord verklaren. Dit is de levering aan den winkelier voor den wederverkoop, echter op eenigszins anderen grondslag dan dit gewoonlijk geschiedt. Gesteld men wil een confectiezaak beginnen. Een inslag is, wanneer men de middelen heeft, gemakkelijk te verkrijgen. Men wendt zich eenvoudig tot een engroszaak (fabriek), die gaarne de volledige inrichting en verdere leveringen bezorgen wil. Velen doen zoo. De beginnende winkelier, die zijn vak goed kent, wenscht echter iets anders. Hij wil kleeding, zooals de groote zaken die verkoopen, d.w.z. evenzoo afgewerkt, van de nieuwste stoffen (fantasiestoffen) gemaakt enz. Een confectiefabriek kan hem echter daarmede niet geheel van dienst zijn, omdat daar te veel op effen genres en stapel artikelen gewerkt wordt, en zij geen maatcoupeurs heeft voor het maken der modellen, het controleeren der goederen, het invoeren der nieuwe snufjes in de bewerking en zoovele andere dingen, die de winkelier voor zijn eigen zaken noo- dig heeft. Dit alles weet de in zijn vak bekwame beginner en daarom klopt hij aan bij een groote zaak om daarvan engros-afnemer te worden. Zij hebben dan tevens die voor- deelen, dat zij van alle nieuwe stoffen van de maatafdeeling coupons kunnen bekomen, zeer voordeelig inkoopen en van alles, tot reclame maken toe, op de hoogte gehouden en desgewenscht geholpen worden. Aldus vat tenminste de firma A. Kreymborg Co. hare verplichtingen tegenover hare engros-klanten op. Toont de zaak levensvatbaarheid te kun nen bezitten, dan krijgt de engros-afnemer den alleenver koop van de kleeding der firma A. K. Co. voor de plaats, waar hij gevestigd is, d.w.z. A. K. Co. verplicht zich op die plaats geen eigen filiaal te vestigen, noch aan een ander goederen voor den wederverkoop te leveren. Dat de voor- deelen van dusdanige verbinding duidelijk sprekend zijn, wordt wel daardoor bewezen, dat deze firma in verscheidene plaatsen overeenkomsten in dezen geest gesloten heeft en prachtige resultaten hiermede heeft bereikt. Voor de firma Kreymborg brengt de engros-afdeeling het voordeel mede, dat zij o m. groote kwantums stoffen en fourni turen kan bestellen, waardoor zij de scherpste prijzen en de voordeeligste conditiën bedingt en daardoor niet alleen in staat is hare engros-klanten zoo voordeelig te bedienen, doch ook in ditzelfde verband hare detailverkoopsprijzen lager zijn dan van eenige andere zaak in ons land zonder dat dit op bewerking of kwaliteit der stoffen en fournituren behoeft uitgewonnen te worden. Hare sedert eenigen tijd ingevoerde tarieven voor abonne- ments-kleeding, waarvan veel werk wordt gemaakt en een geheel bijzondere plaats is ingeruimd, kunnen daardoor ook Verkooppersoneel afdeeling kleeding naar maat. opvallend voordeelig zijn Wij raden ieder aan deze tarieven, samengevat in een fraai uitgevoerd boekje van handig for maat, eens aan te vragen en te raadplegen. Door deze helderziende en van veel praetisehen zin ge tuigende opvatting van zaken doen, is dan ook het gecom bineerde bedrijf aan de spits komen te staan der kleeding- industrie hier te lande en zien vakgenooten er naar uit wat dit huis brengen zal. Zonder twijfel heeft hare origineele en steeds pakkende wijze van reclame maken hier een woordje in meegesproken. Men heeft de firma Kreymborg wel eens zijdelings het verwijt gemaakt, dat zij te openlijk is met het publiceeeren van dergelijke dingen Zij laat zich echter dit verwijt niet alleen gaarne aanleunen, doch gaat er met recht trotsch op dat haar dit treft. Wat heeft in den loop der jaren het meeste vertrouwen gewekt en de tegenkanting tegen de groote open maga zijnen gebroken Dat men zijn winkel ruim en licht maakte, vasthield aan eenmaal ingevoerde regels en prijzen en in alles zijn zaken dreef op een wijze, die openbaarheid en onderzoek kan verdragen. Welk eenigszins ontwikkeld mensch denkt er nog aan, in die obscure winkels te koopen, die het licht vreezen en geen regel in hun prijzen hebben Even schadelijk en verkeerd als het bovengenoemde bestellen van te goedkoop maatwerk, is het vergelijken van prijzen zonder onderzoek der kwaliteiten. Het is lang niet genoeg twee prijzen le vergelijken en de goedkoopste te kiezen, in dit geval zal goedkoop" veelal »duurkoop" blijken. In de eerste plaats moet toe gezien worden wat men voor het betaalde ontvangt. Zooveel kennis heeft een ieder wel van kleeding, dat hij eenigszins de kwaliteit van bovenstof, voering en be werking kan taxeeren. Vooral de afwerking van naden, knoopsgaten en dergelijke laten vrijwel eene beoordeeling toe, of de afwerking goed verzorgd is. Men zij dus vooral attent op de soliditeit der kleeding bij het dragen. Zonder twijfel zal de bij do hier besproken firma gekochte kleeding glans rijk uit het vergelijk treden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 9