126 Amsterdam bijv. hare stem in leger- of marinekwesties zal gaan motiveeren tegenover den een of anderen man, afge vaardigde van district Schotenland. Tegelijk met het in ternationaal congres voor vrouwenkiesrecht is er te Amster dam eene vergadering uitgeschreven van de soc-democratische propaganda-club, die protest aanteekent tegen het dames kiesrecht. De huid van den beer wordt door de vrouwen reeds verkocht voordat de beer geschoten is. Te Rotterdam herdacht de Rotterdamsche Lloyd haar 25-jarig bestaan. Zooals men weet voorzien de Lloyd en de maat schappij Nederland in het vervoer van reizigers en brieven naar onze nederlandsche koloniën, alles met nederlandsche schepen en bemanning. De beide maatschappijen hebben een zoodanig contract gesloten dat zij door concurrentie elkaar niet kun nen doodvaren. Een zeer fraai uitgevoerd gedenkboek geeft een beeld van de ontwikkeling der Lloyd. De opbrengst der baccoven in West-Indië neemt steeds toe, de wekelijksche verschepingen zijn reeds tot 3445 bos sen gestegen. Men begon met 2894 bossen. De honigbij doet op het oogenblik schade aan de vrucht, de bijen worden met goed gevolg vordelgd. De Trust Company neemt de gestoken baccoven niet aan. In de koffiecultuur op Java wordt sinds eenigen tijd vobusta-koffie aangeplant, een soort koffie, die zooals men beweert, niet door de koffieziekte wordt aangetast. De smaak dier vobusta schijnt over het algemeen niet mede te vallen. Men schrijft dat toe aan de bereiding, hierop zal dus, wil de vobusta-koffie hier te lande niet een slechten naam krij gen, wel mogen worden gelet. De haagsche gemeenteraad heeft onder leiding van haren opgewekten, goed gehumeurden burgemeester baron Sweerts de Landas Wiborg een belangrijke vergadering ge houden, waarbij scherp werd gediscusseerd over de retributie aan de gemeente te betalen door de scheveningsche electri- citeitsmaatschappij. Met veel loven en bieden is de retributie op de helft teruggebracht, en hoopt men dat thans de maatschappij zonder verlies zal kunnen werken. Tusschen het kamerlid Treub en den heer Plemp van Duivenland is in hun bladen een hevige strijd uitgebroken naar aanleiding van de uitlatingen des heeren Treub, over het redacteurschap der N. Courant van den heer Plemp. Over en weer werden de pennen gescherpt; thans heeft de heer Plemp voorgesteld, die zaak te onderwerpen aan het oordeel van arbiters, gekozen door den Nederlandschen journalisten kring, Mr. Treub beschuldigt rnr. Plemp van niet meer of minder dan dat hij zijn pen verkocht had aan de groote nederlandsche werkgevers, en dus zijn eigen overtuiging niet mocht uitspreken in de N. Courant. Ons oordeel is het volgendegelijkgezinden richten een courant op, steunen de courant met hun invloed, geld en advertentiën, en zoeken een redacteur die met de oprichters het eens is, en dan in hun geest schrijft. Daartegen valt dunkt ons niets te zeggen en komt het ons vreemd voor, dat een kamerlid zijne positie gebruikt om een courant en een hoofdredacteur niet van zijne richting, op die wijze het leven te willen bemoeilijken. In Frankrijk had een duel aan deze onverkwikkelijke zaak reeds een eind gemaakt. Bij ons strijdt men met andere wapenen, die misschien nog meer pijn doen. Klagen doet altijd afbreuk aan ons aanzien. In de verloopen week is in oosten- Buitenlandsch rijk's hoofdstad een jubileum-optocht overzicht. gehouden, die zeer omvangrijk was, en ongekend prachtig. Er waren verschillende groepen, een voorstelling gevende van de wording en geschiedenis van Oostenrijk vanaf de vroegste tijden tot den dag van heden. De eerste groep stelde Rudolf van Habsburg voor, 1273, verder zag men Albrecht I, Rudolf I, Maximiliaan, 1683 beleg van Weenen door de Turken, Maria Theresia en haar tijd, en alles wat daar tusschen lag. De costumes waren schitterend en de geestdrift onbeschrijfelijk. Keizer Frans Joseph had zich lang verzet tegen een dergelijken optocht, op aandrang zijner op pret en voordeel beluste Wieners, heeft de keizer ten laatste toegegeven. Frans Joseph had liever het geld, dat aan een en ander besteed werd, voor liefdadige doeleinden bestemd gezien. Aan de oostenrijksche Universiteiten is het nog geen pais en vrede, de studenten der meer vrij zinnige richting kunnen het niet verkroppen dat te Insbrück en weldra als de reactie haar zin krijgt, overal de vrije studie wordt doodgedrukt. De partij van burgemeester Lueger in Weenen, de sociaal-christelijke partij, wil het hooger onderwijs aan de Kerk ondergeschikt maken, en zoude bijv. alle joodsche professoren van de universiteiten willen verbannen, en doen vervangen door leeraren van hare kleur. In alle landen probeert de Kerk den staat er onder te krijgen, en dit verwekt natuurlijk hevigen tegenstand, die zich in de meer zuidelijke landen in vechtpartijen open baart. Koning Eduard van Engeland is weer gezond en on gedeerd te midden van zijne onderdanen teruggekeerd na zijn bezoek te Reval, alwaar hij, evenals zijn gastheer, bijna immer op het water is gebleven, bewaakt door een heirleger van defectives en agenten. Er schijnen verschillende hangende kwesties, Macedonië, Perzië, Azië aan de Afghaansche grens enz. naar beider voldoening te zijn geregeld. Het fijne van de bijeenkomst weet men niet, daar de pers zorgvuldig overal door den Czar is buiten gehouden. De persmannen zijn wel beleefd in Reval ontvangen, maar daar hield het ook mede op, wat medegedeeld is geworden is meestal gefantaiseerd, en meer door, zooals het heet, goed ingelicht» diplomaten met een slappe lip aan correspondenten verteld geworden. In Londen is een reuzenwerk tot stand ge komen. Een nieuwe tunnel onder de Theems, 2 kilometer lang, 16 voet breed en 2 zijgangen van 4 voet ieder, ver bindt thans Lower Road met Commercial Road. Alles is electrisch verlicht, en het geheel kost 24 millioen gulden. Het wordt tijd dat de wereldvloot van de V e r- eenigde Staten Californië gaat verlaten, reeds meer dan 1000 schepelingen zijn reeds van de vloot gedeserteerd en hebben hun fortuin elders gezocht. De marine-autori teiten doen hun uiterste best om de gedroste zeelieden te vervangen, evenwel nog niet met veel succes. De reis zal nu zooals men weet, eerst naar Honohulu (Sandwich-eilanden), Australië, Japan, China, Pbilippijnen, Oost-Indië, Engelsch Indië, gaan door het Suez-kanaal naar huis toe. Een paar schepen zijn reeds vooruitgegaan. De export van rijke erfdochters naar Europa gaat steeds door en zal er niet minder op worden nu een lid van het Italiaansche koningshuis, de hertog der Abruzzen, neef van den Koning, eene rijke Amerikaansche naar Europa gaat voeren, en aan de koninklijke familie zal verbinden. In Italië kent men namelijk geen morganatisch huwelijk, zooals o.a. bij het Russische hof. In de omstreken van Parma (Italië) heerscht een ernstige crisis onder de landbouwende bevolking. De loonen zijn er zeer laag, de pachten te hoog, zoodat de werkstaking, die nu reeds langen tijd gaande is, het binnen halen van den oogst bedreigt. In Sicilië maakt men aller- wege aanstalten om, wanneer de oud-minister Nazzi uit de gevangenis zal ontslagen worden, dezen populairen dief met veel eerbetoon in zijn geboorteplaats te ontvangen, een vreemd volk die zuid-italianen, die nog geen recht begrip schijnen te koesteren over het tmijn en dijnDe regeering doet alle moeite om door onderwijs de bevolking uit hare treurige onwetendheid op te heffen. Lange jaren na vol komen verwaarloozing, het gevolg der heillooze regeering van het vorige napolitaansche koningshuis, doen zich vooral in Sicilië sterk gevoelen. In Frankrijk heeft Clemenceau ter gelegenheid van eene interpellatie in de kamer over het optreden der gen darmerie in Visneux en Draveil weder eene schitterende overwinning behaald op de socialisten die iedere gelegen heid waarnemen om het ministerie den voet dwars te zetten, daarbij gesteund door de nationalisten (alias royalisten, imperialisten, enz). Clemenceau toont zich, wat volharding betreft, een ware zoon dei Vendeé en geeft niet spoedig kamp. De omverwerper van ettelijke vorige ministeries weet te goed, waardoor een ministerie stranden kan. Zijne ambtgenooten zijn bijna allen mannen die voor hun taak be rekend zijn en vooral Briand bijv. geeft Clemenceau in handigheid bij het debat niets toe, terwijl de minister van finantiën Cailloux, al is het langzaam, zijn inkomsten-be lasting er door haalt, tot verbazing eigenlijk van zijn eigen partij, het republikeinsche bloc. Zooals men weet is Frank rijk op het punt van belastingen in het geheel niet met zijn tijd medegegaan, en bestaan er in Frankrijk nog op tal van groote plaatsen de stedelijke accijnsen, die tot veel gesmokkel aanleiding geven In Maroceo heeft Abdul Azis, de sultan die het tractaat van Algeciras tot stand hielp brengen, het zeer erg te verantwoorden. Zijn broer Moulah Tafid, de pretendent, is niet alleen in Fez gezeteld, maar heeft tevens aan de harem-dames van zijn broer alle kostbaarheden ontnomen en een nieuwe aanstaande favorite, bestemd voor Abdul Azis, tot vrouw genomen. Abdul Azis kan het bekende liedje gaan zingen, geld is weg, Weib ist weg, alles ist weg. In de Gids van April 1.1. kan men een zeer interessante be schouwing lezen van Mr. J. C. de Marez Oyens over Marocco. Dit land was in vroeger tijden, o.a. in den tijd van Prins Willem I, de bondgenoot en wriend van de Nederlanden. Beide landen hadden den zelfden vijand, Spanje en de toenmalige sultan maakte Willem I een compliment dat een zoo'n klein land als Holland, met zoo veel succes het durfde en kon opnemen tegen het toenmalige almach tige Spanje. Regeeringloosheid, verdeeldheid der verschil lende stammen was ook toen reeds aan de orde in Marocco, terwijl reeds toen ook gedurig pretendenten elkaar den troon betwistten in dit zoo vruchtbare land, dat tevens schatten van allerlei mineralen in haren schoot verbergt. Juist die schatten maken het een begeerlijke buit voor de groote mogendheden. Zekerheid bij alles is het leven der talenteD, de adem der rede, de ziel der daden, het sieraad der sieraden. o i"i m j van Donderdag 11 Juni tot Burgerlnke Stand. Donderdag 18 Juni. Bevallen: W. P. C. Heil-Rahder, d.P. van der Meij- de Jong, d. Ondertrouwd: J, J. de Jong en G. Meeuwenoord. Getrouwd: J. Koolhoven en M. E. LogemanS. B. W. Graaf van Limburg Stirum en C. F. BijloveldF. H. Plevier en C. Habekothé. Overleden: P. Trouw 72 j. Overleden te Meerenberg: W. van der Kuijl 41 j.; G. G. Sluijk 73 j. Sommigen worden geëerd om hun ambt, anderen doen dat ambt eer aan. De duitsche minister van finantiën Diversen, heeft nog niet de puzzle kunnen ont warren hoe in het Rijk de noodige gelden bijeen te kijjgen voor het steeds zich verhoogend budget. De vele staten die ieder hun eigen regeering, vorst enz. hebben, kosten met andere landen vergeleken enorm veel geld. De 22 vorsten in Duitschland kosten jaarlijks 42 millioen mark, terwijl natuurlijk de afzonderlijke ministeriën, groot en klein, allerlei onkosten na zich slepen, die men in andere landen in verhouding niet vind. Frankrijks president bijv. krijgt slechts 1.200.000 francs. De president van N. Amerika 225.000 dollars, terwijl beide laatste landen vrij wat beter de luxe van 42 millioen zouden kunnen betalen. De duitschers poseeren gaarne als te zijn het soliedste, spaarzaamste volk der wereld. De werkelijkheid toont even wel aan dat de franschen in vele opzichten veel hooger staan, dan hun buren over den Rijn. Frankrijk wordt door velen onzer beoordeeld naar hetgeen men op de boulevards van Parijs ziet, leert en hoort. Weinig nederlanders kennen van Frankrijk niet meer dan dat kleine deel van Parijs, en nog minder nederlanders hebben zich ooit de moeite gegeven, de fabriekscentra en arbeiderswijken te bezoeken, alwaar de industrie werkt en zwoegt. Hoe velen hebben de groote volmaaktheid bestudeerd waarmede de land en wijnbouw wordt gedreven, om van speciale culturen niet eens te spreken. De gemiddelde franschman is matig en sober, en verteert nimmer zijn inkomen, terwijl de duitscher bij meerdere welvaart zijn uitgaven dadelijk uitzet. Dikwijls heeft men zich afgevraagd, of niet het vele bierdrinken van de duischers niet een zoo'n geheel ander volk maakt, en of de geheele volksgeest niet langzaam zoude veranderen wan neer wijn evenals in Frankrijk meer de volksdrank werd. Een bewijs voor deze stelling is zeker wel het verschil dat men onder de duitschers kan opmerken tusschen de wijn en bierdrinkende streken, een verschil dat ieder dadelijk op valt die Duitschland doorkruist. De Noordduitscher alles breed uitmetend, een beetje zwaar op de hand zouden wij zeggen, de zuidduitschers, de Rheinlanders, meer opgewekt, en vriendelijker van natuur, meer een franschen aard ver- toonend. De H. IJ. S. gaat voort haar electrisch tramnet over het westelijk deel des lands uit te breidenzij heeft nu ook de Z.-H. Electr. Sp. overgenomen. In de fransche pers wordt ons land genoemd naar aan leiding van den bouw der Rotterdam» der Holland- Amerikalijn, welk schip dezer dagen voor het eerst een fransche haven aandeedhet is het grootste stoomschip van de vloot van het vasteland. Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfhezen. In de blindenwereld moeten de meesten trachten door arbeid in hun levensonderhoud te voorzien. Hun blindheid dwingt hen tot een zeer beperkt aantal vakken, die uitteraard zeer eenvoudig zijn en hun slechts een gering loon kunnen bezorgen, terwijl zij moeten concurreeren met ziende arbeiders, die zooveel op hen voor hebben door 't bezit van 't onmis baar werktuig het gezichtsvermogen. Tal van blinden zijn dus niet in staat door arbeid 't noodige te verdienen voor eigen levensonderhoud en komen dus ten laste van hun familie. Meestal behoort deze zelf tot de onbemiddelden, of tot de arbeidende klasse en heeft 't dikwijls hard te verant woorden in den heeten strijd om het dagelijkscb brood. Hoe menige blinde gevoelt toch, dat hij de zorg en kommer der zijnen verzwaart, dat hij tot last is, al laat men hem dit niet merken en dan hoe somber is voor hem de toekomst. Wat zal er van hem worden, wanneer broeder of zuster zelf hun eigen zorgen hebben of wanneer de kost winner er niet meer zal zijn Die vraag komt zoo dikwijls op de lippen der blinden, die weten en gevoelen, dat er een tijd zal komen, dat zij feitelijk alleen zullen staan. Op die vraag der alleenstaande blinden wil de bovenbedoelde stichting een troostvol antwoord geven door het stichten en in stand houden van een tehuis, waar die alleenstaande blinden, onverschillig van welke gezindte, welken leeftijd een goede huisvesting en liefderijke verpleging kunnen vinden. De heer M. H. Schild, freule L. H. C. Von Höevell, mej. J. M. Desmons, allen te 's Hage, die deze stichting bij acte, 19 October 1904, voor de notarissen Dietz en Verkoren al daar oprichtten en daarvan het bestuur vormden, waren toen ten volle overtuigd, dat er zeer veel geld noodig zoude zijn om dat tehuis te stichten en in stand te houden, doch zij waren niet minder overtuigd van de dringende noodzake lijkheid van een tehuis voor die ongelukkigen en begonnen daarom met het oprichten van een fonds tot dat doel, in 't vast vertrouwen, dat velen hunner landgenooten hun sym pathie en steun aan dit werk der liefde zouden schenken, om alzoo het plan tot werkelijkheid te maken, waardoor dan ook spoedig het tehuis zou kunnen verrijzen in een ge zonde streek van ons land en een goede communicatie ge legen, gesticht door de natie en als een monument, luide getuigend var. den weldadigheidszin van ons volk Dat vertrouwen van het bestuur is niet teleurgesteld, want dezer dagen is door hen aangekocht van de erven C. Hel lingman een groot terrein liggende ten noorden van het station Wolfhezen, hetwelk een deel is van het bekende landgoed Waldfriede te Arnhem en Oosterbeek, thans in ex ploitatie voor buitenplaatsen en villaterreinen. Het ontwerp voor de te stichten gebouwen, waarbij van het beginsel is uitgegaan dat de inrichting van het tehuis moet beantwoorden aan de eischen der gezondheidsleer en rekening moet houden met de eigenaardige behoeften dei- blinden, is opgenomen in het verslag der vereeniging, het geen op aanvrage door het bestuur gaarne wordt toegezonden. De kosten dezer gebouwen zijn geraamd op f 160.000. en kunnen 100 blinden dan daarin gehuisvest worden en elk zijn eigen kamer hebben. Wie een steentje in den vorm van een gift tot deze stichting of tot instandhouding er van wil bijdragen, zend het aan de penningmeesteresse Mej. T. M. Desmons, Archi- medesstraat 48 te 's Gravenhage. Men wordt naar zijn vrienden beoordeeld, want er was nooit overeenstemming tusschen wjjzen en onwetenden. Gemeenteraadszitting van Gemeentebestuur. Woensdag 17 Juni, des na middags ten 2 ure. Aanwezig behalve voorzitter en secretaris de heeren A. Roozen, C. J. Roozen, A. J. de Waal Malefijt, A. van der Hulst, mr. P. Tideman en de beide wethouders. De notulen werden gelezen en zonder aanmerking goed gekeurd, waarna het nieuwe raadslid, de heer De Waal Malefijt, werd. beëedigd en geïnstalleerd. De voorzitter wenschte den heer De Waal Malefijt geluk met zijn benoeming, heette hem welkom, wees op de aangename verstandhouding die in den raad voorzit en sprak de verwachting uit, dat hij in gezondheid werkzaam zou zijn, waarna hij en alle raads leden het nieuwe lid de hand drukten. Onder de ingekomen stukken bevond zich een request van het bestuur van den grooten Zilkerpolder, waarin wordt te kennen gegeven, dat het niet langer genoegen neemt met de thans door de gemeente Bloemendaal verleende sub sidie, groot f 50.per jaar, voor het onderhouden van den begrinden weg langs de grens der gemeente tot Bastenburg, daar door het steeds toenemend verkeer langs dien weg het onderhoud ook meer zorg en kosten eischt en in welk request verder wordt te kennen gegeven dat in een vergadering van stemgerechtigde ingelanden, gehouden 21 Mei j.l., besloten is, dat het polderbestuur zich van het bedoelde onderhoud zal onttrekken, indien de gemeente niet met een jaarlijksche subsidie van f 100.in de kosten van onderhoud tegemoet komt. (Men moet maar durven. Red.) Op voorstel van den voorzitter wordt het adres naar B. en W. gerenvoyeerd om preadvies, ten einde op de volgende vergadering besproken te worden. Het verzoekschrift van de wed. Nieuwenhuis, om hare jaarlijksche gratificatie weder te mogen ontvangenwerd ingewilligd. Daarna kwam in behandeling een request van eenige inwoners van Bloemendaal, waarin gewezen werd op het wenschelijke om eenige leelijke straatnamen door passen der benamingen te vervangen en hiervoor dan personen namen te nemen, om daardoor tevens enkelen onzer groote en beroemde mannen te eeren. In overweging werd gegeven, de Verlengde Kle- Van Vloten, de Schoollaan n lustweg (de heer Rouwens bedoeld was) naar Joh. Verh aan persoonlijke herinneringen De heer Tideman stelt vi voor welks inwilliging hij ve bespreken en memoreert teve Potgieter van welken laatst Juni, den lOOsten geboorted aCht hij het minder gewe geografischen oorsprong hebb voor wijziging z. i. de name merking. Door den voorzitter en e opmerkingen beaamd en het wordt aangenomen. Van den Bloemendaalscln ding" was een verzoekschrii van den bond, ingekomen, evenals vorige jaren, wedei ontvangen, welk verzoek na vi den voorzitter de bemerk! nuttig was werkzaam gewea Punt 3 van de agenda grooting voor den dienst va Punt 4. 3e suppletoire 1908, lokte bij den raad voorzitter deed mededeeling gaven bestemd warenvo daalschen weg te Overveen, .genten van politie, voor r verlichting, voor extra bijd inspecteur van politie en nieuwe regeling der onder' in de woninghuur van het en idem voor twee onde de geldleeningen enz. voor v is den hoofdelijken omslag verhoogen, welker opbren op f 20.000.werd gera vi aagt het dag. bestuur uitgaaf van f 5.000 voor v wegen, waaraan belangrijl aangebracht. De heer Roozen Jr. is f5000.beter op de 1 kan worden gebracht, well ondersteund wordt, die zij drukt, dat deze wegen zu hoeven. Spr. meent dat een particulier overneemt goeden toestand heeft ge wegen? Het is een gelul heer De Waal Malefijt eei wien we voortaan in de: kunnen opsteken. De heer Roozen Sr. zej den gemeente-opzichter w der herstellingskosten van De wethouder Rouwei gebreken aan de wegen De heer Tideman repli wel de groote gebreken moeten eerst de particu geheele suppletoire begr spr. niet aan. De hoofi dubbeld, 't volgend jaa jaarlijksch budget, aldu onaangenamen toestand, jaren in dezelfde omstam heerschen, met het gev mendaal geen vermeerde wachten. Hij verzoekt aa deed, in September aan te leggen. De veranderin gemeente, in het bijzone terszetel, de wensch om stendigen, de welwillen college van B. en W., er toe brachten het dagel laten, maar in de toekoi worden, willen B. en W trouwen ernstig geschok De voorzitter antwooi king, dat in den raad i troonrede kan worden v plan vastgesteld hetwel hij niet gaan. In andere Overeenkomstig het wordt de uitgaaf van f Punt 5Rioleering Overveen, tegenover hel Waal Malefijt een ernstigi op technische gronden van beslist ontraadt. I is dat B. en W. de z onderwerpen, zoodat de: wordt afgevoerd. Bij de rondvraag hac tal zaken te bespreken te willen laten. Hij vet een sinds jaren op het slecht gesloten beerput Aerdenhoutsweg, waar slordigheid gaf door I weg te gooien, zoodal volgden. Spr. heeft voorts, A van ergernis de oud< schouwd, waaraan pas zijn voor rijwielen, ai banden zoo goed als stukken puin, die op met wat steenen en g

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2