De £uxe-Brooübakkerij "epaU{ earKaise°rrh-kvert: Smakelijk brood van uitsluitend primakwaliteit- 127 hen aard ver- mnet over het heeft nu ook sind naar aan- der Holland- het eerst een stoomschip van den te trachten door Hun blindheid die uitteraard loon kunnen iende arbeiders, van 't onrnis- an blinden zjjn verdienen voor laste van hun lemiddelden, of hard te verant- ksch brood. de zorg en last is, al laat ar is voor hem vanneer broeder ranneer de kost- der blinden, komen, dat zij bovenbedoelde stichten en in staande blinden, iftijd een goede vinden. Höevell, mej. hting bij acte, Verkoren al- n, waren toen dig zoude zijn den, doch zij ide noodzake en begonnen dat doel, in >ten hun sym- len schenken, en, waardoor ;en in een ge- >mmunicatie ge- ronument, luide volk gesteld, want erven C. Hel- jorden van het het bekende thans in ex- waarbij van ,an het tehuis zondheidsleer en behoeften der reeniging, het- toegezonden. f 160.000.— worden en elk gift tot deze bijdragen, zend Desmons, Archi- er was nooit ting van i, des na- ure. de heeren alefijt, A. van muders. merking goed heer De Waal tter wenschte eming, heette dhouding die uit, dat hij n alle raads- een request waarin wordt moegen neemt verleende sub- ïouden van den Bastenburg, dien weg het welk request ergadering van .1., besloten is, onderhoud zal jaarlijksche md tegemoet Ires naar B. de volgende iis, om hare mgen werd van eenige werd op het door passen- an personen- nkelen onzer 'weging werd gegeven, de Verlengde Kleverlaan naar wijlen professor yaD Vloten, de Schoollaan naar De Genestet. en den Duin- lostweg (de heer Rouwens meende dat de Zandduinweg bedoeld was) naar Joh. Verhulst te noemen, plaatsen waar aan persoonlijke herinneringen aan deze mannen verbonden zijn. De heer Tideman stelt voor dat B. en W. dit verzoek, voor welks inwilliging hij veel gevoelt, in hun vergadering bespreken en memoreert tevens de namen van Nicolaï en van potgieter van welken laatste wij binnenkort, den 27en juni. den lOOsten geboortedag hopen te herdenken. Echter acht hij het minder geweBscht namen die een ouden, geografischen oorsprong hebben, te verandei en. Alleen komen voor wijziging z. i. de namen van jongeren datum in aan merking. Door den voorzitter en den heer Rouwens worden deze opmerkingen beaamd en het voorstel van den heer Tideman wordt aangenomen. Van den »Bloemendaalschen bond voor lichamelijke opvoe- diiiL was een verzoekschrift, begeleid door het jaarverslag van den bond, ingekomen, om voor de openlucht-spelen evenals vorige jaren, wederom f 100.subsidie te mogen onU angen, welk verzoek na voorlezing van het verslag, hetwelk den voorzitter de bemerking ontlokte dat de bond zeer nutwas werkzaam geweest, werd aangenomen. [ii.it 3 van de agenda: af- en overschrijving op de be- gi ng voor den dienst van 1907, werd goedgekeurd. Punt 4. 3e suppletoire begrooting voor den dienst van 19C8, lokte bij den raad een ampele bespreking uit. De v tter deed mededeeling, waarvoor de verschillende uit gaven bestemd warenvoor rioleering van den Bloemen- daaiichen weg te Overveen, voor de herziene jaarwedden der agenten van politie, voor uitbreiding der electrische straat ver. hting, voor extra bijdragen in de woninghuur van den ine; cteur van politie en idem van drie agenten, voor de nieu ve regeling der onderwijzersjaar wedden, voor bijdragen in d» woninghuur van het hoofd der school te Bloemendaal en Idem voor twee onderwijzers, voor rentebetaling van de i Idleeningen enz. voor welke meerdere uitgaven het noodig is d a hoofdelijken omslag met een bedrag van f 9357.50 te verc ogen, welker opbrengst op de primitieve begrooting op 20.000.werd geraamd. Buiten deze begrooting om, viaagt het dag. bestuur aan den raad machtiging tot een uitg af van f5.000 voor verbetering van enkele overgenomen weg n, waaraan belangrijke herstellingen moeten worden aangebracht. De heer Roozen Jr. is van meening dat deze uitgaaf van ffiOOO.beter op de begrooting van het volgende jpar k. n worden gebracht, welk voorstel door den heer Tideqaan ondersteund wordt, die zijn verwondering over het feit uit- d ukt, dat deze wegen zulke ingrijpende verbeteringen be hoeven. Spr. meent dat de gemeente toch geen weg van en particulier overneemt voordat de eigenaar hem in een - eden toestand heeft gebracht. Hoe is het nu met deze wegen Het is een geluk, zegt spr., dat we thans in den hee1' De Waal Malefijt een deskundige gekregen hebben, bij wien we voortaan in dergelijke aangelegenheden ons licht kunnen opsteken. De heer Roozen Sr. zegt te twijfelen aan de kennis van n gemeente-opzichter wat de behartiging en het schatten der herstellingskosten van onze wegen aangaat. De wethouder Rouwens merkt op dat er altijd kleine breken aan de wegen ontstaan die verbetering behoeven. De heer Tideman repliceert, zeggende niet de kleine maar wel de groote gebreken bedoeld te hebben. Juist hiervoor moeten eerst de particuliere eigenaren zorgen. Maar deze [.iheele suppletoire begrooting, nu reeds de derde, staat spr. niet aan. De hoofdelijke omslag wordt dit jaar ver dubbeld, 't volgend jaar hebben we een wederom hooger jaarlijksch budget, aldus doorgaande komen we in een onaangenamen toestand, waardoor we over een 4 of 5-tal jaren in dezelfde omstandigheden zullen verkeeren als elders heerschen, met het gevolg dat het thans nog rijke Bloe mendaal geen vermeerdering van bevolking meer kan ver wachten. Hij verzoekt aan B. en W., gelijk hij reeds vroeger deed, in September aan den raad een plan van actie voor te leggen. De verandering van het dagelijkseh bestuur onzer gemeente, in het bijzonder de verwisseling op den voorzit- tarszetel, de wensch om een goede verstandhouding te be stendigen, de welwillendheid van den raad tegenover het college van B. en W., 't waren alle factoren die den raad er toe brachten het dagelijkseh bestuur in veel de vrije hand te laten, maar in de toekomst moet hierin verandering gebracht worden, willen B. en W. niet dat het in hen gestelde ver trouwen ernstig geschokt wordt. De voorzitter antwoordt den heer Tideman met de opmer king, dat in den raad niet als in de Kamer een soort van Iroonrede kan worden voorgelezen. Elk jaar wordt een werk plan vastgesteld hetwelk de raad goedkeurt. Verder kan hij niet gaan. In andere gemeenten is het ook zoo. Overeenkomstig het voorstel van den heer Roozen Jr. wordt de uitgaaf van f5000.aangehouden. Punt 5Rioleering van den Bloemendaalschen weg te Overveen, tegenover het postkantoor, vindt in den heer De Waal Malefijt een ernstigen bestrijder, die in zijn maiden-speech op technische gronden de dadelijke tenuitvoerbrenging hier van beslist ontraadt. Het einde der langdurige bespreking is dat B. en W. de zaak aan een nader onderzoek zullen onderwerpen, zoodat deze post van de suppletoire begrooting wordt afgevoerd. Bij de rondvraag had de heer De Waal Malefijt een vijf tal zaken te bespreken, waarbij hij het voor ditmaal zeide te willen laten. Hij vestigde de aandacht van B. en W. op een sinds jaren op het Zandvoorts- of Visscherspad gelegen slecht gesloten beerput en op den vuilen toestand van den Aerdenhoutsweg, waar de gemeente zelf het voorbeeld van slordigheid gaf door het boomensnoeisel ter zijde van den weg te gooien, zoodat de ingezetenen met allerlei rommel volgden. Spr. heeft voorts, Aerdenhout bezoekende, met een gevoel van ergernis de oude, nu z.g.n. vernieuwde wegen be schouwd, waaraan pas f 6000.besteed is. De hoofdwegen 'ijn voor rijwielen, automobielen en rijtuigen met gummi banden zoo goed als onbegaanbaar, doordat de puntige stukken puin, die op een slechten ondergrond gebracht zijn, met wat steenen en grint er overheen, door den stoomwals niet vergruizeld maar eenvoudig in den zachten ondergrond gedrukt zijn en het puin nu langzamerhand weer naar boven komt. Door het berijden van den weg barst de dunne laag aan de oppervlakte en steken allerwege de scherpe punten der steenen er boven uit. In hoofdzaak wijt hij dit alles den gemeenteopzichter, die er geen verstand van heeft. Den toestand, gelijk hij thans is, bestendigen kan niet, er moeten verbeteringen aangebracht worden. Ook is het z.i. wensehe- lijk overal, b.v. ook aan den nieuwen Bentveldsweg, ver hoogde paden voor den voetganger aan te brengen. Ten slotte merkt spr. op, dat bij vernieuwing van wegen men het zand niet meer op de ouderwetsche wijze in groote hoeveelheden daarop moet gooien, maar de wegen inwasschen en het overtollige zand daarna verwijderen. De voorzitter betuigt den heer De Waal Malefijt dank voor diens betoonde activiteit, hoewel de opmerkingen onaangenaam voor het dagelijkseh bestuur zijn. De wegen in den Aerdenhout zullen door het gebruik wel beter worden Wat het aanbrengen van trottoirs aangaat, hierover loopen de meeningen zeer uiteende een vindt ze wenschelijk, een ander niet; zelfs is verzocht geworden het maken er van langs den Bentveldsweg te laten. Aan de opmerkingen zal overigens de vereischte aandacht geschonken worden. De heer Roozen Jr. vestigt de aandacht op een gat in den korten Zijlweg tegenover Zaadlust te Overveen. De heer De Waal Malefijt geeft in overweging voor de Rollandsbrug bestrating aan te brengen en met het afkomend puin dit gat te dichten. Ook de beer Tideman had nog eenige opmerkingen in het midden te brengen. De eerste was wel om bij B. en W. aan te dringen op het maken eener verordening, waarbij het afrijden van het Kopje per rijwiel of automobiel verboden wordt. Dat hij die hier in snelle vaart afrijdt zich armen, beenen of hals breekt moet de persoon in questie zelf weten, maar dat den eerzamen wandelaar ditzelfde door de woestheid van een ander overkomen kan, vindt spreker meer dan erg. De burgemeester gaf dadelijk ten antwoord dat terstond na het laatste ongeval een verordening als door spreker be doeld in bewerking was genomen en in de volgende ver gadering den Raad zou bereiken. Sprekers tweede opmerking was de volgende. Sinds ge- ruimen tijd ontbreken aan het trapje tegenover Dennenhout naar boven gaande eenige treden, waardoor gapingen van bijna een meter hoog ontstaan zijn. Het spreekt van zelf dat iemand, die zorgeloos bij avond dit trapje afdaalt, een of twee beenen breekt. Toen dan door een bewoner der buurt bij het gemeentebestuur aangeklopt was om herstelling dezer trap, kreeg hij Jen antwoord dat de herstelling zou plaats hebben doch dat men niet wist of er al aan begonnen was. Ziedaar, zeide spreker, van B. en W. een onbegrijpelijke laksheid, welke niet mag voorkomen en het is bepaald noodig dat nog hedenavond deze trap voor het publiek verkeer ge sloten wordt. Ten slotte had de heer Tideman het over het gepeuter aan de Mollaan. Het had algemeen de aandacht getrokken en zelfs had men het hem wel eens verweten en onder de oogen gebracht, hoe langzaam men aan die laan opschoot. Zoo at en toe waren er eens een of meer mannetjes aan het werk, dan weder was er niemandook dit gaf een eigenaardigen indruk omtrent de organisatie der afdeeling met dit werk belast. De voorzitter en den wethouder Rouwens antwoordden wat bet trapje in Duinendaal betreft, in ontwijkenden zin. Het was zoo erg niet, meende de heer Rouwens, dit is geen trap waar men als van een gewone trap flinkweg afloopt, men doet dit hier behoedzaam en voelt eerst met den voet naar de volgende trede voor men verder gaat. Volstrekt niet, zeide de heer Tideman, hij die in donker van boven komt en plotseling voor een gat van een meter diepte staat en dit niet gewaar wordt, stort omlaag en loopt gevaar. Heeft de heer Rouwens zich persoonlijk ter plaatse overtuigd De heer Rouwens antwoordde niet bevestigend. Naar aanleiding van een gezegde van den voorzitter dat de bedoelde bewoner, omdat hij op een door hem gedaan verzoek om lantaarns in den omtrek zijner woning, een weigerend antwoord gekregen had, nu het gemeentebestuur eenigen last wilde veroorzaken, zeide de heer Tideman dat, nu men hem op deze wijze in een hoek wilde duwen en zich met omwegen van de zaak wilde afmaken, hij hieraan een nog bedenkelijker karakter kon geven door op te merken, dat indertijd door den gemeente-opzichter aan een anderen gemeente-ambtenaar was medegedeeld dat het bewuste trapje voor het verkeer moest afgesloten worden. Dus had men wel degelijk van de zaak geweten, maar doodeenvoudig vergeten gevolg aan een en ander te geven, wat men nu niet ruiterlijk wilde erkennen. B. en W. zeiden hiervan niets af te weten. De heer De Waal Malefijt sloot zich bij deze opmerking aan door te betoogen, dat men meer de aandacht moest vestigen op de wijze van werken van den gemeente-opzichter, welke spreker werkelijk treurig vindt. Hij is iemand die geen opleiding gehad heeft en geen technische bekwaamheden bezit, al is zijn groote ijver te prijzen en al kan zijn gemis aan des kundigheid hem niet worden toegerekend. Hierna niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. Zelfs het verstand is aan wisseling onderhevig, want niemand is te allen tijde wijs. Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 21 Juni voorm. 10 uur ds. J. A. van Leeuwen. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 21 Juni voorm. 7 en H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur 8£ uur Gelezen Vespers. R.K. Kerk te dienst te 74 en Vogelenzang. Zondag 21 Juni Kerkelijke 10 uur. Elke bovenmatige hartstocht is een afwijking onzer rede. Als voorlooper wellicht voor een ver- Onderwijs. zoek tot het geven van geldelijke bij dragen voor de grondige vernieuwing van de bijzondere protestantsche school te Bloemendaal, hebben de heeren Van Wickevoort Crommelin, van Hoorn, de Marez Oyens, Beekman, Boissevain en Wolbers de vol gende circulaire rondgezonden. Bloemendaal, Juni 1908. L. S. De ondergeteekenden zijn dezer dagen door den kerkeraad der ned. hervormde gemeente alhier uitgenoodigd tot eene samenkomst, ter bespreking van den toestand der christe lijke school te Bloemendaal. In die samenkomst deelde de kerkeraad mede, dat door deze school in den toestand, waarin zij thans verkeert, niet meer wordt voldaan aan de eischen, die men tegenwoordig aan eene inrichting van onderwijs mag en kan stellen. Daarom zijn slechts twee dingen mogelijkóf de school zal langzaam wegkwijnen, óf zij moet geheel worden gere organiseerd. De ondergeteekenden zijn er van overtuigd, dat de kerke raad dit juist inziet. Zij hebben zich vereenigd tot eene commissie, die thans in overleg met den kerkeraad, door middel van deze circulaire komt tot allen, van wie kan verwacht worden dat zij belangstelling hebben voor christe lijk onderwijs, om antwoord te ontvangen op deze vraag Mag de christelijke school te gronde gaan? Of wilt ge als lid eener christelijke gemeente dat niet De ondergeteekenden meenen, dat het niet mag, en zouden het gaarne verhoeden. Maar vóór zij zich aan het werk zetten om te komen tot het opstellen van een plan tot reorganisatie, wenschen zij er zich eerst van te overtuigen, dat in deze gemeente meerderen zijn, die de noodzakelijk heid eener christelijke school voor lager onderwijs (aanslui tend aan hooger burgerschool en gymnasium) en eventueel voor m. u. 1. o., mede inzien. Daartoe wordt hierbij gevoegd een biljet, waarop de vraag gesteld is, of u het al dan niet eens zijt met ondergetee kenden. Dringend wordt u verzocht, ernstig te overwegen, welk antwoord door u moet gegeven worden. Wilt u dit kenbaar maken, door één der woorden »wel« gewenscht, of »niet« gewenscht, door te halen, en het biljet te onder teekenen. Uw antwoord zal met de andere antwoorden, die inkomen, de toekomst der school beslissen. W. P. van Wickevoort Crommelin. P. Th. van Hoorn. A. D. de Marez Oyens. A. E. Beekman. L. D. Boissevain. J. Wolbers. Het biljet luidt Ondergeteekende verklaart hierbij, dat het voortbestaan en de reorganisatie der christelijke school te Bloemendaal gewenscht vindt. (Handteekening.) Wij zouden het biljet als volgt willen beantwoorden Wel: indien de bedoeling voorzit het gewoon lager on derwijs te brengen op de hoogte van het openbaar onderwijs en het kenmerkend onderscheid met dat onderwijs in de eerste plaats te zoeken in het aan de kinderen bijbrengen van voorstellingen en kundigheden van maatschappelijken aard, omdat het gemis aan voorstellingen en kundigheden van dien aard het groote struikelblok is op den weg naar betere maatschappelijke verhoudingen. Nietindien de bedoeling voorzit het kenmerkend onder scheid met het openbare onderwijs te blijven zoeken in het de kinderen bijbrengen van calvinistische, d.i. grootendeels aan de oud-testamentische overlevering ontleende gods dienstige voorstellingen, omdat daardoor sectegeest wordt ge kweekt en een aantal struikelblokken op den weg naar betere maatschappelijke verhoudingen wordt vermeerderd. Het juiste inzicht van een vriend is nuttiger dan de goede wil van veel anderen. Naar men ons mededeelt, heeft de bur- Plaatselijk gemeester 11. Dinsdag als ambtenaar van Nieuws. den burgerlijken stand het huwelijk vol trokken van mej. Bijleveld met graaf van Limburg Stirum (van Styrum en gaf Z.E A. aan het paar den gouden pennenhouder ten geschenke, waarmede het hun naam onder de huwelijksakte had geteekend. Aan den agent van politie 2e klasse C. J. Jansen, te Overveen, is met ingang van den 20sten Juni 1908, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Voor de vervulling van de vacature ontstaan door het ontslag van C. J. Jansen, hebben zich 17 sollicitanten aan gemeld, die bijna allen in 't bezit zijn van een diploma met aanteekening van den Algemeenen Nederlandschen Politie-bond De sergeant Leeflang, belast met het toezicht op de schietbanen en het schietmateriaal te Overveen, is aangesteld als onbezoldigd rijksveldwachter. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegens overtreding van art. 461 W. v. S. tegen den wildstrooper Jan de Kuster te Haarlem wegens overtreding Motor- en rijwielreglement tegen Miehiel Hendrik Jansen, los werkman te Haarlem en Pieter Hendrik Hogeland, electricien te Bloemendaal, en Petrus Wilhelmus van Schie, melkverkooper te Schotenwegens openbare dronkenschap tegen Cornelis Warmerhoven te Velser- oord; wegens overtreding van art. 18a der algemeene politie verordening en art. 4272 W. v. S. tegen Willem van Dijk, timmermansbaas, te Schoten en tegen Hendrik Rozenhard, koopman, te Haarlem, wegens het visschen met een schepnet zonder acte en zonder vergunning. Het net is in beslag genomen. Bij de politie is aangifte gedaan van het verliezen van een tafeltje door den vrachtrijder Wiebes, met bedoeld tafeltje is gezien iemand per rijwiel die in zijn eigen belang wordt aangeraden, het tafeltje bij Wiebes te bezorgen. Verder is verloren een zilveren parapluieknop, een zwart lederen ceintuur en een gouden armband. Als gevonden gedeponeerd een knipmes. Vreemdelingen in Bloemendaal. Aangekomen Pension sPomona", zuster Traus, van Pension »Wacha". V er trokken: Pension .Pomona", Mej. T. Honig en Mej. A. van der Weijden, den 12den Juni 1908.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 3