JOH. _KRENNING, BLOEMENDAAL. Dorstlesschend MI]. L.A. vandenBERG, Bloemeidaal. VAN VEEN C° - HOFLEVERANCIERS, ADVERTEN TIËN Opgericht 1793. 131 aangewezen „tot het instellen van een onderzoek naar de vraag hoe mede met het oog op uitbreiding van wettelijke voorziening in sociale nooden, onze wettelijke ongevallenverzekering moet worden verbeterd." Deze taak biedt kans op goeden uitslag en op medewerking van of uit andere, zelfs zeer „vooruitstrevende" partijen, omdat thans die ongevallenverzekering, zooals zij is ingericht, ligt als een blok op den weg naar alle verdere maat raden betreffende sociale voorziening volgens welke beginselen ofHiethode ook. Er gingen uit de vergadering een paar stemmen op, die aan droegen op uitbreiding van de taak dezer commissie in dien zin, dat zij haar onderzoek over het gebied der geheele sociale verzekering zou uitbreiden en een soort van „program" ont werpen, hetwelk dan naast of tegenover dat van andere politieke partijen te stellen zou zijn. Hoeveel aanlokkelijks dit denkbeeld iiit propagandistisch oogpunt bood, men heeft, naar ons voorkomt, verstandig gehandeld door daaraan weerstand te bieden. In de eerste plaats omdat de opdracht eener omschreven, beperkte en binnen een tijdsverloop van een jaar uit te voeren taak aan een commissie, de beste kans op een practisch en bruikbaar resultaat biedt, na verkrijging waarvan aan dezelfde of een andere commissie de exploratie van een nieuw gedeelte van het terrein der sociale staatswerkzaamheid kan worden opgedragen. Mnar in de tweede plaats ook, omdat het welslagen van de ongevallenverzekering, waarmede het thans in allen ernst dreigt sj aak te loopen, een zaak is op zich zelf van de grootste betee- kenis, niet slechts van werkgevers-, maar nok van arbeidersbelang, een volksbelang van den eersten rang. Zij betreft den bloei van nijverheid en handel, zij oefent onafwijsbaar invloed op den In, nstandaard, zij raakt ten nauwste de belangen der schatkist. Het is ongetwijfeld aangenaam en voor de populariteit eener partij bevorderlijk beloften te kunnen doen met verdere strek en dikkere cijfers dan waartoe concurreerende partijen het v r: ogen te brengen, maar het is beter werk, dat op den duur toch zijn erkenning bij een natie als deze wel moet vinden, !e oogen van het publiek te openen voor en te vestigen op w u bereikbaar en in de naaste toekomst af te doen is. Een klein regeeringsprogram dat in een wetgevende periode ai te werken en uit te voeren valt, is meer waard dan een icw-castle-program" met uitloopers tot het jaar 2000. Het 1 i spectief eener partij, haar toekomst en de duurzaamheid van h a r invloed, ligt toch ten slotte in haar beginselen en de conse- u.-nte kracht waarmede zij deze door middel van haar mannen ast in bestuur en wetgeving; niet in het doen van be- a welker verwezenlijking altijd slechts voor het kleinste dn van haarzelve afhankelijk is. ij vestigen de aandacht onzer lezers op de Stemmen ■oer Waarheid en Vrede van Mei, waarin dr. Bronsveld pleit voor het vormen eener nieuwe politieke partij van viij- !il jrale met vrij antirevolutionnairen, in welke richting ook óe rede ging, in 1905 door onzen redacteur te Velsen ge houden en getiteldDe partij van het evenwicht. Wie niet liegt, gelooft veel en wie niet bedriegt, vertrouwt veel. Sport. Slagbal. De Bloemendaalsche Slagbalclub zal Zondag 21 Juni haar tweede jaarfeest vieren. Op het sportterrein van den Bloemendaalschen Bond voor lichamelijke ontwikkeling zullen daartoe op Zondagmorgen van 10 tot 12 en 's middags van half twee tot einde per soneels wedstrijden worden gehouden voor leden van de S. C. Waar het slagbalspel hoofdzakelijk berust op ver gooien, juist gooien en hard loopen, worden in drie klassen wedstrjjden in die deelen van het slagbalspel gehouden. De deelnemers zijn naar hun leeftijd in drie klassen verdeeld, terwijl voor iedere klas 2 prijzen zijn uitgeloofd. Waarschijnlijk zullen we op Zondag 28 Juni een paar aardige slagbalwedstrijden te zien krijgen. Het eerste 9 tal heeft Oranje Nassau van Amsterdam daarvoor uitgenoodigd, terwijl het tweede 9-tal speelt tegen O C. I. Olympische De Olympische spelen zijn bij het afdrukken van dit blad vollen gang en voor zoover we konden nagaan marcheert alles uitstekend. In Haarlem wordt druk gevlagd. De stad vol vreemdelingen en gezelligheid. In het volgend nummer komen we op de spelen terug. Twee soorten van menschen weten zich goed voor schade te waehten: ervarenen, zeer ten koste van henzelven, en geslepenen, zeer ten koste van anderen. Haarlem. Met ingenomenheid verne- Uit andere ge- men wij uit een Notitie van perceelen te meenten. veilen in i'de Kroon1'' te Haarlem op Zaterdag 20 Juni 1908, na 5 uur," dat t t uit is met de oppermacht der notarissen, die de burgerij vilden dwingen onroerende goederen in de Gouden Leeuw te koopen en nergens anders, met behulp van makelaars, d e zij tot een beperkt aantal toelieten en van niemand anders. Bet was een zuiver staaltje van tirannie, hetwelk alleen door een kleinsteedsche burgerij kon worden getolereerd, moreel omdat de notarissen de Gouden Leeuw in hunne nacht hebben en velen hunner bij de onderneming de (ouden Leeuw zijn geïnteresseerd, zoodat deze openbare ambtenaren den vrijen handel in onroerende goederen tegen hielden om enkelen te bevoordeelen, allergekst ook omdat zij aldus bezig waren kunstmatig plaatselijke gebruiken te vestigen, gewoonten die uit de vrije maatschappij belmo ren op te komen. Uit de vrije maatschappij zijn nu een veertien-tal makelaars opgekomen (de heeren J. A. M. Blansert, Nassaulaan no. 27, telef. 269J. C. de Boer, Groote Houtstraat no. 32, telef. 1086A. A. Boerlagen, Jansstraat no. 19, telef. 742 P. H. G. Daudeij, Turfmarkt no. 6P. Hoogeveen Lzn.G. Hulsebosch, Nieuwe Gracht no. 86; J. Jansen, Wilsonsplein 4; J. H. Mooijen, Ged. Oude Gracht no. 9A. P. J. Nieberg, Leidsche vaart no. 140, tel. 1127; A. Poth, Tetterodestraat no. 30, telef. 1631; A. Rinkema, Jansweg no. 36, telef. 247; H. J. v. d Veer Wzn., Kleine Houtstraat no. 51a; J. S. van Velt- huijsen, Nassaulaan no. 68 rood; Hendrik Velthuijsen, Spaarnwouderstraat no. 41 telef. 829), die zich hebben aaneengesloten tot het in publieke veiling brengen van perceelen in de Kroon. Dat zij daarbij de hulp hebben kunnen vinden van de notarissen Seignette en Daamen, is in die notarissen o.i. zeer te prijzen; dezen toonen daarmede dat zij niet mede willen helpen de vrije maatschappelijke bewegingen door ambtenaren-afspraken te belemmeren. Tot goed verstand diene voorts, dat wie wij makelaars noemeD ter zake van onroerende goederen volgens de tegenwoor dige wettelijke opvatting geenerlei ambtelijke functie be zitten, zoodat zij moeten worden aangemerkt als gewone i lasthebbers van hunne principalen, die zich niet zelf met de voorbereiding met de veiling en het ten verkoop houden hunner goederen kunnen belasten. In de rotonde van het museum van Kunstnijverheid is thans tentoongesteld eene verzameling voorstellingen van land schappen in Intarsia-techniek vervaardigd door den heer Oscar Habezer te Amsterdam. Het is bekend, dat de kunst van het maken van inleg werk met verschillende houtsoorten, waardoor afwisseling van kleuren en tinten verkregen wordt, in vroegere jaren zeer veel beoefend werd en dat vooral de,' voor de toepassing aan meubelen, motieven samengesteld uit bloemen en orna menten werden gebruikt. De heer Habezer heeft zich voornamelijk toegelegd op het weergeven van landschappen van figuurlijke voorstellingen en van dieren, doch worden door hem voor toepassingen op bouwkundig gebied, ook meer strenge en gestyleerde motieven vervaardigd. Zondag is de toegang kosteloos. Heemstede. Met buitengewoon genoegen bezichtigden wij in den loop dezer week, oifder de aangename leiding van onzen vroegeren plaatsgenoot den heer H. Eldering, de door hem bestuurde boerderij Bronsteê, in tijdsorde naar wij meenen de vijfde modelboerderij in ons land. Welk een andere wereld, dan waarin wij gewone niet-model- stervelingen verkeeren is het daar, welk een verheffende gedachte dat de moderne wetenschap en techniek het mogelijk heeft gemaakt ons een zoo belangrijk voedingsmid del als melk, onvervuild en onverpaengd te verschaffen Welk een zalig voorgevoel en gerustheid bevangt ons, wanneer wij ons de mogelijkheid indenken, dat wij ook door model bakkerijen, modelslachterijen, modelboterfabrieken e.d. allengs aan de wereld van geknoei en gepruts ontgroeien. Plaatsruimte ontbreekt ons om nog heden eene beschrij ving te geven van de inrichting van gebouwen en bedrijf. Het is even ongelukkig het kostbare leven met werktuigelijke arbeid, als met te veel verheven arbeid door te brengen. Reeds jaien geleden heeft men te Kam- Van den hak pen de kermis afgeschaft en vreemd is op deil tak. het derhalve te lezen, dat sinds dien de kermis aldaar geregeld in bloei toe neemt. Dit jaar zijn alle plaatsen, waar de vermakelijkheden gehouden worden, bezet Ook hier blijkt dus al weer, dat de groote massa van het volk, »het publiek", gesteld is op een weekje van plezier". En dat is zeer natuurlijk en daarin ligt niets laak baars, mits men pleizier weet te maken op fatsoenlijke wijze. Ook te dezen opzichte moet het volk nog worden opgevoed. En nu verstaan wij onder »het volk" niet alleen den min deren man, want ook behalve dezen zijn er velen, die van elke feestviering een janboel of dronkemanspartij maken. Bovenal staat het bij ons vast: wie wil meewerken om onzo volksvermakelijkheden te veredelen, wie ons volk ont spanning wil geven, pret wil doen maken zonder dat het daarbij vervalt tot ongebondenheid, brooddronkenheid en erger, die were allereerst den alcohol. Waar deze nog noodig wordt geacht om de feestvreugde op te wekken of te ver- hoogen, daar raakt waar velen niet in staat zijn maat te houden de ware feesttoon zoek, het diei krijgt de overhand in den mensch en de rest weet u. Men behoeft dan ook niet te behooren tot hen, die een afkeer hebben van 's werelds vreugden, om onder zoodanige omstandigheden vóór afschaffing te pleiten. Men zoeke echter de oorzaak van het verkeerde daór, waar ze is te vinden, en ontneme aan het volk niets, zonder er althans iets anders, iets beters voor in de plaats te geven. Ook te Rotterdam zal de kermis tot het verleden gaan behooren. AlthansDe vroede raad van Rotterdam Nam onlangs een besluit, Dat voor een deel der burgerij Nu juist niet gunstig luidt. De kermis, ook nog voor 'tjaar acht, Al stond ze voor de deur Heeft men zoo maar om hals gebracht, En wel na kort gezeur. Hij velde met een meerderheid, Al was ze ook niet groot Met kalmte en vastberadenheid Het vonnis van den dood, Begraven is nu d' oude juf. Het is met haar gedaan Het mensch was kreupel, ziek en suf, Er was geen redden aan". Zoo oordeelt de rotterdamsehe dichter, maar zoo heel stilletjes zal de uitvaart der kermis, naar we vreezen, niet gaan Een der raadsleden, die gestemd heeft vóór de af schaffing krijgt er nu al last van Hij ontvangt telkens dreigbrieven, waarin hem een serenade met ketelmuziek of een pak slaag wordt toegezegd. 't Kan er in Augustus wel ee^s roerig worden in Rotter dam Een politieagent aldaar, dien we spraken, vreesde het zelfde en dat stemde hem, naar het scheen, niet prettig. Geen wonderbenijdenswaardig is het baantje van politie agent bij zulke troebelen niet. Ook heeft de politieman dik wijls nog andere redenen tot klagen. Hieraan wordt in een typisch leekendichtje in de Politiebode uiting gegeven, 't Is in veen mooie stad in 't Zuiden", dat een kleine kleuter aan zijn vader, die diender" is, vraagt, waarom zij niet, als anderen, eiken Zondag kunnen gaan wandelen, waarom papa, als dit eens plaats heeft, geen hoed of pet, maar steeds den helm, opzet, waarom papaatje dan ook niet een sigaar of pijp rookt, evenals tehuis. En dan is het antwoord Kinderen," sprak de grijze diender, 's Zondags werkt niemand, zoo ge ziet, Maar alleen een diender kent zoo'n Wekelijkschen rustdag niet. Waarom papa niet loopt te dampen, Als hij eens uit wand'len gaat? 't Is verboden, kleine kleuter, Vóór de klok 8 uren slaat. Wil papaatje eens gaan wand'len Vrij en frank, als ieder doet, Bevrijd van helm en lange sabel En gekleed met pet of hoed, Moet hij eerst den baas gaan vragen Om in politiek te gaan, En trekt dan blij als een kleine jongen Zijn beste Zondagsch pakje aan". 't Is ook eeD moeilijk baantje, dat van politieagent. Doet hij zijn plicht, dan wordt hem dat vaak nog kwalijk geno men of men neemt hem er tusschen. Dezer dagen reed in de hoofdstad een fietsrijder een weiboden" straat inagent houdt hem tegen: »Hoe is uw naam?" vJansen." »Ik laat ine niet beetnemen, vriend, er zijn in Amsterdam zooveel Jansens. Hoe beet je?" Nu dan: Joost van den Vondel, botkhouder in de bank van leening in de Lombardsteeg." >Dank u«, sprak de agent, die tevreden scheen en niet begreep, dat het apenkooi was. Ja, er wordt wat kool verkocht in de wereld. Er wordt zooveel verteld gezegd engeschreven als hoogst belangrijk en ge wichtig, waarvan men ten slotte moet verklarenAllemaal :arie, gekheid, bedrog! ;t Is kool Schaper zong immers i. 'iin goeie dagen: »De kool is een vrucht, 'k neJ het dikwijls gelezen, Heel veel op het oog, maar toch weinig in wezen, Een waterige vrucht, wa:>.- goen voedsel in zit, Verbazend in omvang, maar schier zonder pit.c »Kool" verkocht ook een boertje voor de amsterdamsclie rechtba .k. Als getuige verklaarde hij den leeftijd te hebben van 49 jaar, maar de burgerlijke stand .vees uit, dat hij 10 jaar jonger was De man wou het niet gelooven: „Wel neen, 't kan niet zijn," hij wou immers 't volgend jaar een feestje geven, vanwege zgn haive eeuwsche bestaan en dan trakteeren op koek en jenever. De president verklaarde echter U is 39 jaar'. Zuchtend berustte toen het boertje, maar hoofdschuddend over zijn jeugd, verliet hij de zaal en ver telde op de gang aan ieder, die het hooren wilde, dat hij opeens 10 jaar jonger was geworden. Hij had een verjongens- kuur ondergaan. Keuvelaar. Men pare duivenoprechtheid aan slangenlist, niet als gedrocgt maar als wonderwezen. Vrachtrijder Alders v/h Duineveld Sant- Vrachtrijder. poort, Jan Gijzenvaart, Bloemendaal, Overveen, Haarlem. Vertrek Bloemendaal 10y2 uur v. m.Overveen 111/3 uur v. m.Haarlem, Kaasmarkt 4 uur n. m. Op de navolgende plaatsen zijn busjes geplaatst, die on geveer op de er achter geplaatste uren geledigd worden. Bij 't Wapen van Bloemendaal 10 uur, Bloemendaalsche straatweg over Hartelustlaan 10'/2 uur, Parkweg bij de villa van Mevr. Huijsser 10x/2 uur, Bloemendaalsche weg bij de villa van Mevr. Huijsser Gompertz 11 uur, Over veen villa Zwaansvliet Zijlweg 12 uur. Vrachtrijder van Schagen v/h Slebos Santpoort, Bloemen daal, Overveen, Haarlem. Vertrek van Bloemendaal v. m. 11 uur, Overveen v. m. 12 uur, Haarlem n. m. 5 uur. Op de navolgende plaatsen zijn busjes geplaatst. Bij den heer Staal dorp Bloemendaal, bij den heer Visser Park Bloemendaal, bij den heer Houtgraaf Kleverlaan Bloe mendaal, bij den heer Cassee Zijlweg Overveen. J. Haver, vrachtrijder van het gesticht vMeerenberg". Bestelhuis te Haarlem bij Gebr. van den Berg, stalhouders, Parklaan 24, dagelijks tusschen 2 en 3 uur. Het vervoer is uitsluitend voor de bewoners van het gesticht en ge schiedt kosteloos. N. D. Wiebes, woonplaats Kerkbuurt Bloemendaal. Vertrek 's morgens 9 uur van Bloemendaal. Op ver schillende plaatsen zijn bussen geplaatst, welke op de na volgende uren gelicht worden. Ingang laan tegenover den heer Staal lichting 9x/2 uur Schoollaan, villa van mevr. Valenkamp 10 uur; Rijperweg, villa van mevr. Massee 10x/2 uur; Rijperweg, villa v/d. heer Thijsse 10s/4 uur; Overveen. villa Belvédère van mevr. wed. Bijleveld v/d. Vliet 111/2 uur. Aankomst te Haarlem standplaats Begijnhof ongeveer 1 uur. Bestelhuizen te Haarlem Begijnhof 1315, telef. 1486; bij den heer van Gerven, Spaarne 88 b/d. Melkbrug en bij den heer W. Kraaij, Turfmarkt no. 10, telef. 1088. Vertrek van Haarlem 5 uur. Sommigen beginnen te zien, als er niets te zien is, terwyl ze have en goed te gronde richten vóór zy zelf tot menschen werden Aanvulling It. rrerslag. Nader kunnen wij nog mededeelen, dat dadelijk na het sluiten der raadszitting, maatregelen zijn genomen, het veelbesproken trapje in Duinendaal voor het publiek verkeer af te sluiten. Te laat inzien dient niet tot hulp, maar tot droefenis. en aangenaam van smaak zijn onze geurige theesoorten. Kruisstraat 34. Haarlem. Telefoon 1543.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 9