MET PENSION- BN WONINGGIDS Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 2e jaargang ZATERDAG, 27 JUNI 1908 No. 26 Het Bloemendncdscii Weekblad Prijs per halfjaar f 1.25 li ij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. -:- N Bi Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig «Ie wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht, Bloemendaal. Agenda. Nederlandsche Natuurhistorische Ver- eeniging, afd. Bloemendaal e. o. 5, 6, 7 en 8 Juli, tentoonstelling van duinplanten en wetenswaar digheden, de duinflora bbtrelfende, in de school der Bloemen daalsche schoolvereeniging te Bloemendaal. 2 Juli, Excursie naar Wijk aan Zee. (Zie bericht onder Plaatselijk nieuws). Hotel Duin en Daal: 28 Juni Matinée. Haarlem. De Kroon: 1 Juli 8 uur, Concert van het kleine orkest en viool leerlingen Van den heer Joh. Steenman. Brongebouw: Zondag 28 Juni. 8 uur. Concert, muziek - vereeniging de Harmonie". Donderdag 2 Juli. 8 uur. Concert, van het Vocaal en In strumentaal Quintet Esperanto Men moet iets van zijn waardigheid offeren, om de genegenheid van 't algemeen te winnen Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg, van Altsen CU J 2 uur behalve Zon- en Feest- spreekuren. dagen H. L. van Beusekom, Zomerzorgerlaan. Dagelijks van 89 uur en 12 uur. J. Th. Born water, Overveenscheweg, van 1 2 uur, behalve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaau hoek Korte Kleverlaan, van 1 2 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg. Dagelijks van 121 uur. weg is helaas geheel verwaarloosd geworden door latere bestuurders, zoodat de verbinding met de noordelijke af- deelingen thans alleen over zee mogelijk is. In de Padangsche bovenlanden is het verzet tegen het betalen van belasting nog niet geweken, de regeering houdt gelukkig voet bij stuk. zoodat aldaar alles wel terecht zal komen, al kost het verzet natuurlijk weder ettelijke men- schenlevens, een gevolg van het feit, dat vorige bestuurders wel het billijke en wenschelijke inzagen van het betalen van eenige belasting, maar liever de zaak maar lieten rusten uit vrees van soesah te krijgen zooals de maleier dat zoo eigenaardig uitdrukt. Die vrees heeft ons dikwijls reeds veel ellende bezorgd. De afgevaardigden van het vrouwencongres profiteeren wel van het mooie weer, en namen de gelegenheid waar om ons land te bezoeken. Over goede ontvangst hebben zij niet te klagen gehad, want overal werden zij door de mannen hoffelijk ontvangen en rondgeleid. Hollands' naam in den vreemde kan er niet anders dan wel bij varen. De sportliefhebbers hebben hun hart eveneens dezer dagen kunnen ophalen in Haarlem en Rotterdam werden de vooroefeningen gehouden van allerlei soort sport. Wij hopen van harte dat onze sportlui een goed figuur in Engeland zullen maken en zullen bewijzen dat ook op sportgebied nog met de Nederlanders moet rekening ge houden worden. Dergelijke oefeningen zijn zeer aan te bevelen, niet alleen om het belang der zaak, maar omdat zoodoende de noordelijke en zuidelijke broeders meer met elkaar in aanraking komen en elkaar leeren kennen en opvoeden. Zoet alleen is voor kinderen en zotten. Pijlen doorboren het lichaam, maar booze woorden de ziel. In onze tweede Binnenland sell kamer is de behan- Overzicht. deling der Rivie- renwet tot een eind gekomen, de eindstemming zal later geschieden. De registratiebelasting is eveneens aangenomen, terwijl de zegel rechtbelasting nog in behandeling is. Bij de behandeling der rivierenwet heeft Jbr. v. Nispen tot Zevenaar zich goed geweerd, terwijl bij de registratie-belas ting de heer Treub met de van hem bekende scherpte in het vuur trad. Den ex-gouverneur Van Daalen is door de bewoners van Kotta Radja in Atjeh op hoffelijke wijze uitgeleide ge daan. Het rapport van den gouver neur-generaal Van Heutz over het be stuur van generaal Van Daalen is ver schenen, en daarin wordt de heer Van Daalen niet gespaard, maar met duide lijke woorden beweerd dat zijn beleid veel te wenschen liet. Het geheele rapport maakt een pijnlijken indruk, en het is te wenschen dat de opvol ger, kolonel Swart, er in mag slagen, de pacificatie van Atjeh wat verder te brengen. Meer troepen acht de gouver neur-generaal vooralsnog niet noodig, maar laat deze zaak aan het oordeel van Het ia lente om de auto en het ia lonto ill do auto. Do laan in liet Bi lemendaalscbe boach pronkt met festoenen van jong, groen j t. nuor n:+ Jo 7Bker Jat '00f- De aut0 Pronllt met deze blijde, frisBche jeugd, die is als een lente-ruiker. Het kind heeft alle snelheid lief. Het houdt van U0H neer OWctrt IJ Vol* AAIL 1S> /itJivoI} Urtü HnnlsbnAmand Twohav. van xrHocran/do vncrala van vanné Irnrnïntios. TTftl. houdt van I'ollp.ndfi hofinols. van snorronda tollon van vwaamndo wij in Atjeh er nog lang niet zijn en het ware te wenschen, dat er van De keizer van Duitschland heeft Bllitenlillldsch gezorgd dat in de europeesehe pers overzicht. weder druk over hem gesproken wordt. Een redevoering tegen zijn soldaten te Doeberitz heeft de poppen weder aan het dansen gebracht. Frederik de Groote werd er zelfs bijgehaald, en er op ge wezen dat Duitschland nooit krachtiger was geweest dan wanneer het van verschillende kanten werd aangevallen. Eerst werd die redevoering, zooals te doen gebruikelijk, ge desavoueerd, thans echter wordt in de ofticieuse bladen de redevoering nog een beetje aangedikt en verduidelijkt. De samenkomst van koning Edward met Fallières, het daarop gevolgde bezoek aan den czaar heeft blijkbaar den keizer geprikkeldhet is dan ook onaangenaam als mes gaarne de eerste in Europa zoude willen zijn, te moeten ontwaren, dat er allerlei in den europeeschen brouwketel wordt klaar gemaakt zonder dat zelfs zijn oordeel gevraagd wordt. Frankrijk, Rusland en Engeland zullen nu wel ondervinden het eerste land in Marocco, de twee laatste landen in Mace donië, dat de keizer op zijn teenen getiapt is geworden snelstroomend water, van. vliegende vogels, van rappe konijntjes. Het houdt van rollende hoepels, van snorrende tollen, van zwaaiende schommels. En vande automobiel bovenal uit het Binnenhof niet te veel op zuinigheid werd aan gedrongen, daar het goedkoope oorlogvoeren der laatste jaren in Atjeh meer en meer een dure aardigheid blijkt te zijn. Er hangen plannen in de lucht om een spoorlijn van Telok Betong, Lampongsche districten, te maken naar Palembang. Ingenieurs zijn reeds vertrokken om de noodige opmetingen te doen. Voor de zoo vruchtbare Lampongsche districten zoude een spoorweg een uitkomst wezen en zeer zeker bevorderlijk voor de pas in zijn aanvang zijnde immigratie van Javanen naar dit zoo dicht bij Java gelegen land. De ondervinding die men op Java heeft opgedaan, dat de inlander gaarne zich per spoor laat vervoeren en druk gebruik er van maakt, als de vrachten niet te hoog zijn, doet van dit plan veel verwachten, en zal er ongetwijfeld toe medewerken om dit gedeelte van Sumatra tot grooten bloei te brengen. Vroeger werd onder den toenmaligen resident Pruys van der Hoeven een weg gemaakt van Telok Betong naar het noorden der Lampongsche districtendie Gelukkig voor Europa dat de duitsche financiën er zoo slecht voorstaan, en het leger van 70 niet meer bestaat. In 70 had Duitschland een leger dat op Denemarken en op Oostenrijk zich had kunnen oefenen, thans na de lange vrede, moet het nog blijken of het leger wel zoo goed is, als de keizer het wil doen voorkomen. Dat Engeland in de noordsche wateren een oefe ning houdt met een deel van zijne groote vloot is den keizer een doorn in het oog. Koning Edward is zijn neef Willem in diplomatiek beleid verre de Laas en krijgt met zijn gulhartigheid meer gedaan dan de keizer met zijne vele redevoeringen en bedreigingen. De hooge vleeschprijzen in Engeland, ll/2 shilling het engelsche pond, doen aldaar eene beweging ontstaan om vrijen invoer uit Canada, Dene marken en Nederland van levend vee te herkrijgen. Zooals men weet, werd die invoer onder vorige ministers verboden, om zooals het heette den engelschen veestapel niet te be smetten een drang naar bescherming der inlandsche vee fokkerij was hieraan evenwel niet vreemd. De suffragettes roeren zich thans in Londen zeer sterk, in Hydepark waren er 1.1. Zondag honderd-duizenden betoogsters, de politie had handen vol werk om het saamgestroomde publiek in toom te houden. Jaurez, de leider der socialisten in de Fransche kamer, heeft weder een poging gewaagd om het ministerie Clemen- ceau omver te werpen. Marocco moest ontruimd worden, de akte van Algeciras werd geschonden, Duitschland werd onnoodig geprikkeld, enz., op dit thema werd door Jaurez met veel talent voortgeborduurd. Direct succes had Jaurez er niet mede, want de kamer gaf het ministerie met eene groote meerderheid haar vertrouwen. Frankrijk's positie in Marocco is anders zeer moeilijk, nu het meer en meer blijkt dat Abdul Azis het geheel moet afleggen tegen zijn broer Moulah Hafid. Men vreest evenwel, dat wanneer deze laatste de akte van Algeciras eerbie digt, de Moslems zich even snel van hem zullen afwenden als zij hem nu ten troon hebben verheven, en dan komt de vraag te berde, met wien moet onderhandeld worden om waarborgen te verkrijgen voor den handel der Euro peanen in Marakko. Er gaat een ge rucht dat Abdul Azis vermoord is ge worden. Keizer Wilhelm zal nu voor eerst wel niet een reclamet-ocht naar Marocco gaan maken. Aan den Senegal hebben de Franschen weer moeilijkhedsn met de inboorlingen. Afrika is nog niet het land van belofte voor de groote europeesehe mogendheden. In den Balkan beginnen (nu de oogst bijna binnen is) de Bulgaren, Serviërs en Grieken zich weder te oefenen in brandstichten en moorden. De groote mogendheden dienen plan nen bij elkaar in om aan dezen toe stand een eind te maken, maar daarbij blijft het. Rusland en Engeland heet het, gaan aldaar samen, terwijl Oosten rijk zijn steun zoekt bij Duitschland en het liefst met het beredderen van den boedel zoude belast worden. De sul tan wordt in deze kwestie vrij wel genegeerd, doch heeft evenwel immer nog zijn troepen in dit ongelukkige land, die aldaar ook op kosten van ongelijk vertoeven. In Oostenrijk is de werk staking onder de studenten geëindigd nu prof, Warmuth van Inspruck naar Praag is verplaatst. In Praag maakt men zich op dit oogenblik evenwel.ook gereed om dien nieuwbenoemden hoogleeraar met be toogingen te ontvangen, zoodat van college geven vooreerst wel niet veel zal komen, en het spelletje, in Inspruck be gonnen, in Praag wel zal herhaald worden. De goede keizer trans Joseph heeft heel wat te stellen met zijne jubileeronde onderdanen, die graag feestvieren maar nog liever voor de afwisseling elkaar in het haar vliegen, over taal, leger of groote kwesties. President Roosevelt heeft in Amerika zijn zin gekre gen. Diens candidaat voor het presidentschap Taft is met groote meerderheid door de republikeinsche conventie tot zijn opvolger gekozen. De democraten moeten nog vergade ren en zullen wel Brian stellen. Het meest curieuse van het geval is, dat het programma van democraten en republikeinen bijna geheel hetzelfde is, zoodat het alleen gaat om iets meer of min der en niet zooals bij voorgaande verkiezingen om een bepaalde lichting in het staatsbestuur Wanneer Roosevelt had ge- zqo zouden èn democraten èn republikeinen hem wild,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1