Uiootcu De £uxe-j] li Uilla-pi J.HJILIEHED! l Tl. Boni J.J.SCHI1TE1 FOTO- Ie Dvervc Mej. A. LODE jfilex JtteiJer'! 3- i 144 eveneens in galop aangenomen rattenverdelging, vergoeding aan ex-schutterij-personeel, verhooging van de rijksbijdragen voor onderwijs aan de gemeenten en een inspecteur voor de volksgezondheid, vonden zonder veel discussie genade bij de leden der Tweede Kamer. De leden dier Kamer konden zich daarna desgewenscht gaan vermeien op de kindertentoonstelling in de Kon. Zoöl. Bot. Genootschap. Geneesheeren, pharmaceuten, schilders, fotografen en een beeldhouwer maken de jury uit. Van de tentoonstelling wordt een druk gebruik gemaakt600 kinderen namen aan den wedstrijd deel. De N.Z. Kapel in Amsterdam, waarom zooveel te doen geweest is, zal nu toch afgebroken worden en daarmede een schoon bouwwerk, waaraan vele landgenooten gehecht waren, worden weggewischt uit de lijst der vaderlandsche monu menten. De delftsche feesten behooren weder tot de geschiede nis en zijn naar aller tevredenheid geëindigd. Het schoonste weder wat men zich denken kan begunstigde de gezellige feestweek. Lorenzo de Medicis en zijn tjjd zullen nog lang in de herinnering blijven van het talrijke publiek dat in de afgeloopen dagen Delft bezocht heeft. Gelukkig blijken de geruchten vooralsnog geen grond te hebben die gaande waren omtrent de aanstaande aftreding van den gouverneur-generaal van Heutz. Besten digheid in bestuur is iets wat wij, vooral in onze O.-I. be zittingen, broodnoodig hebben. Minister Idenburg zal zich, naar wij vertrouwen, door een waan van den dag niet van de wjjs laten brengen. Het Atjeh-rapport had diplo matieker ingekleed kunnen zijnthans geeft het helaas te veel vat aan personen, wier leuze het is: nieuw bloed", gij er uit en ik erinde troon van Buitenzorg heeft nog veel bekoorlijks voor velenweinigen is het gegeven dien troon tot het einde toe zonder kleinscheuren te bekieeden. Voor een ernstig, eerlijk man is die betrekking geen sine cure; zij vordert den geheelen mensch. In de Padangsche Bovenlanden komen de belastingen thans geregeld binnenjammer dat de nieuw benoemde gouverneur van Atjeh, Swart, voor herstel van gezondheid tijdelijk zijn post zal moeten verlaten. Majoor Coblijn, de rechterhand van den gouverneur-generaal v. Heutz, zal tijdelijk het bevel overnemen. In de Telegraaf levert de de heer Wijnands, tijdelijk in Europa, scherpe beschouwingen over het Atjeh-incident en over het gouverneur-generaalschap van den heer van Heutz. Alom in den lande zijn de Provinciale Staten geopend, oude leden werden herdacht, nieuwe leden verwelkomd, en de werkzaamheden aangevangen. Gelukkig hebben de Staten zich in dit jaar niet met de verkiezing der Eerste Kamer onledig te houden, en kunnen zij werkelijk die zaken behartigen, waarvoor zij uit den aard der zaak aangewezen zijn, n.l. de provincialen belangen. We moeten öf onder vrienden öf onder vijanden leven. Het Weekblad voor Bloembollencultuur Bloembollenteelt, orgaan van de Vereeniging voor Bloem bollencultuur te Haarlem, heeft in zijn 2e nummer van den 19den jaargang een nieuwe rubriek geopend. Het werd tijd ook, want deze rubriek zal de bollenkweekerijen in het buitenland behandelen. Wel is tusschenbeide in het blad eens iets medegedeeld omtrent de teelt der bollen in andere landen, maar in deze nieuwe rubriek zal een oog in 't zeil worden gehouden, om, zegt het blad in een inleidend woord, »ons op de hoogte te houden van hetgeen er buiten Nederland in de bollenteelt omgaat, ons een denkbeeld vormen en gegevens verzamelen van den omvang der buitenlandsche productie, ons voordeel doen met cultuurervaringen en lessen van de praktijk, voor zoover daar iets bij mocht zijn, wat voor ons bruikbaar is. »Zoo nu en dan hebben wij reeds een en ander vermeld omtrent de bollenteelt in Amerika, waar de staat zijn mach tigen steun verleent aan de kweekproeven, die men er sinds jaren neemt met onze hollandsche tulpen Er is ook reeds gewezen op de uitbreiding der cultuur van narcissen en tulpen in Engeland. Aan al die verschijnselen zal in de toekomst nog meer de aandacht worden geschonken, terwijl tevens een overzicht zal worden gegeven van die culturen, welke niet als eigenlijke concurrenten van de onze kunnen worden beschouwd, maar toch tot de speciale bollenteelten behooren. De reeks dier artikelen wordt geopend met eene eenigszins uitvoerige beschrijving van de Scilly-eilanden en de bollenteelt aldaar." Het meeste en beste dat we hebben, hangt van anderen af. De lezers van het buitenlandsch over- Buiteillaildsch zicht van 4 Juli 1 1. gelieven in plaats overzicht. van Lord Cremer, te lezen Lord Cromer. De democratische partij in Amerika zal thans in de stad Denver hare bijeenkomst houden tot het stellen van een candidaat bij de aanstaande presidentskeuze. Bryan zal aldaar candidaat gesteld worden. De Tammany-club in N.-York zal haar uiterste best doen Bryan op de conventie te Denver te proclameeren, en neemt geen halve maatregelen, ten einde van Denver uit voor Bryan propaganda te maken. P. Murphy, de aanvoerder der Tammanymannen, gaat met een extra trein agitators naar Denver en neemt de volgende hoeveelheden verkiezingsmateriaal mede: 125.000 dollars in klein geld, 8400 flesschen wijn, 35 ton ijs, 30.240 flesschen bier en 175.000 sigaren. Met deze hoeveelheid geld en versnaperingen hoopt Murphy het een heel eind te sturen of het hem veel zal geven is een andere vraag, want Taft, de vriend en beschermeling van Roosevelt, zal toch wel de meerderheid in het congres verkrijgen. Taft en Bryans programma's luiden, zooals men weet, zoo wat hetzelfde. Cleveland, oud-president der Vereenigde Staten, is een dezer dagen gestorven, met hem is een eerlijk en bekwaam man weggegaan, die het eerst met de slechte gewoonte der amerikanen durfde te breken, om bij een nieuwe presidents keuze, zoo deze tot een andere partij behoorde dan zijn voorganger, het geheele ambtenaarscorps tevens te veranderen. Cleveland was ook een vijand van het bespottelijke op drijven der invoerrechten, en van het maar in den dolle toe kennen van pensioenen aan oud-krijgers en familie daarvan. Graaf Zeppelin, de bekende luchtsckeepvaarder, heeft in Zwitserland schitterende proeven afgelegd met zijn be stuurbare luchtballon, over hooge bergen, en bergkammen heen heeft hij een tocht boven Zwitserland gemaakt, en het zwitsersche publiek in verrukking gebracht. -Tusschen Zwitserland en Duitschland dreigt een tarieven oorlog uit te breken. De meelfabricage staat in Zwitserland voor een moeilijke crisis, een gevolg van de maatregelen in Duitschland genomen om zwitsersch meel te belasten. Zwit serland met zijn waterkracht kan zeer goedkoop produceeren. In de Oostenrijksche monarchie wil het maar niet tot rust komen, de verschillende nationaliteiten die naast en door elkaar wonen kunnen zich maar niet verdragen en nemen iedere gelegenheid te baat dan weder bij onder wijszaken, dan weder in taal of legerkwesties om over en weer het water troebel te maken. In Gallicië b.v. alwaar de Polen de meerderheid vormen, worden de Kuthenen op ergerlijke wijze onderdrukt, deze laatsten wreken zich op een hardhandige manier, laatst nog door het vermoorden van den stadhouder. In Herzegowina en Bosnië (goed door Oos tenrijk bestuurd) heerscht op aanstoken van Grieken, Serviërs en Bulgaren eene ontevreden stemming. Deze drie laatste volken droomen ieder voor zich, dat voor hen de opper heerschappij in den Balkan is weggelegd en nemen alle middelen te baat, om hun droombeeld tot werkelijkheid te brengen. Gelukkig ontbreekt aan allen de zenuw van den oorloggeld en crediet, zoodat het thans nog bij kleine ge vechten blijft, die evenwel ieder oogenblik tot ernstige verwikkelingen kunnen aanleiding geven. Oostenrijk moet steeds een oog in het zeil houden, wil het niet den een of anderen dag voor een verrassing komen te staan. Zoo de oude keizer komt te vallen, kan niemand voor spellen wat daarvan het onmiddellijke gevolg zal zijn. Alles hangt af, hoe de kroonprins het schip van staat zal sturen, en juist van den kroonprins weet niemand iets positiefs. Som migen doodverwen hem als ultra-clericaal, anderen daaren tegen beweren, dat hij alleen clericale allures aanneemt, om van de geestelijkheid steun te verkrijgen^ ten einde zijne ge malin waarmede hij morganatisch gehuwd'is, erkend te krijgen als wettige vorstin. Hongarijë eischt geen vorstelijk bloed voor hare koningin. In Oostenrijk daarentegen zijn de voor schriften zeer duidelijk, en zoude als in deze bepaling geen verandering wordt gebracht, het geval zich kunnen voordoen dat de koningin van Hongarijë geen keizerin van Oostenrijk zoude zijn, en dus de kinderen van Ferdinand geen recht op den troon zouden kunnen doen gelden. De berichten uit Duitsch Zuid-West-Afrika over de ontdekking van diamantvelden in Luderitzland, tot nu toe een vrij twijfelachtige voordeelige kolonie voor Duitschland, vallen in Berlijn als een druppel op een gloeiende plaat. De plaats namelijk alwaar de diamanten door een kaffer ontdekt zijn, behooren tot het staats-domein. Wanneer dit bericht zich nader bevestigt, is dit een uitkomst voor den minister van finantiën, die nog niet weet waarvandaan de vele millioenen te halen, noodig voor de steeds stij gende uitgaven. Een spotblad heeft reeds gemeld dat de bedoelde kaffer de Order pour la mérité heeft gekregen, en dat de gemeente raad van Berlijn hem het eereburgerschap heeft aangeboden en uitgenoodigd om Berlijn met een bezoek te vereeren, als wanneer de burgemeeester Zijne Excellentie, al vriest het eenige graden, met ontblooten hoofde bij de Brandenburger Thor zal ontvangen. Keizer Wilhelm heeft, graaf Zeppelin per telegram geluk- gewenscht met zijn uitstekend volbrachten tocht in Zwit serland. Dit telegram wordt algemeen toegejuicht, en toont dat de keizer belang stelt in ondernemingen en uitvindingen. Uit Perzië komen nog geen opwekkende berichten De shah heeft wel in navolging van zijn vriend den czar over drie maanden nieuwe verkiezingen uitgeschreven, maar gaat ondertusschen voort, zijne onderdanen door zijn gediscipli neerde horden te laten berooven en vermoorden. In Tebris moet de toestand allerellendigst wezen, terwijl uit Teheran de droevigste verhalen ons bereiken van de ergerlijkste mishandelingen Marocco zendt uit het binnenland bijna geene be richten, de fransche generaal d' Andrade die Marocco binnen rukte en Assembou bezette, heeft van het gouvernement in Parijs bevelen gekregen zijn tocht te staken. De Kamer in Frankrijk is nog niet met vacantie naar huis gegaan; Cle- menceau moet dus voorzichtig zijn, en zijn tijd afwachten, om doortastend op te treden. Jaurez heeft in de Humanité reeds het gouvernement beschuldigd zijne beloften tegenover Europa te schenden. Mac Lean, de engelschman indertijd door Razoeli ge vangen genomen, oordeelt in Londen alwaar hij thans ver toeft, dat in Marocco Abdul Azis wel weer de baas zal worden, mits Frankrijk hem niet in den steek laat. Monlak Hafid, de pretendent, beweert Mac Lean, verliest dadeljjk zijn aanhang, als hij de europanen voet geeft, het traetaat van Algeciras eerbiedigt. Het engelsche Lagerhuis heeft met 390 tegen 120 stemmen den 8-urigen werkdag voor mijnwerkers aan genomen. Het is te hopen dat het Hoogerhuis zich daar niet tegen zal verzetten, en deze zoo nuttige zaak kracht van wet zal krijgen. Iedere vriend is goed en verstandig voor zijn vriend en onder hen loopt alles goed af. Van Donderdag 2 tot üonder- Bnrgerlijke Stand. dag 9 Juli Bevallen: A H. E. M. Eldering-Huijsser, z.M Breg- man-Mienis, z.A. Bolsenbroek-van Rijn, z.A. Sundquest- Kinker, d Getrouwd: W. C. J. Verhulst en J. C. Plasfchaert; J. C. F. Larsen en H. M. P. KarisB C. C. A. van Leeuwen A. de Graaf en Overleden: H. L. Voest 1 j. Overleden te Meerenberg: G, M. Bakker 21 j. P Moolekamp en C J. Prins. Zwaan 82 j.J. Vrienden hebben is een tweede bestaan. Verleden week heeft te Utrecht ver- Diversen. gaderd de op 18 Apr.l van dit jaar te Utrecht opgerichte „Vereeniging van openbare leeezalen". Het reglement werd behandeld en goed gekeurd. De vereeniging kent 3 soorten van leden: 1. be staande leesmusea; 2. vakmenschen; 3. belangstellenden. Hoe komt het, dat geen Haarlemmer in het bestuur is gekomen en hoe staat het toch met de haarlemsche actie voor een openbare leeszaal, waaraan daar zoo dringend be hoefte is? Vierde Vacantieleergang te Leiden voor Vlamingen en Zuid-Afrikaandeig, der studen- tenafdeeling Leiden van het Algemeen Neder- landsch Verbond. Evenals in de voorgaande drie jaren, zal ook in 1908 te Leiden een vacantieleergang gehouden wordpn, in hoofflzaak weer bestemd voor Vlamingen en Zuid-Afiikaanders. Voor de vierde maal nu zal de leidsche academie haar deuren openzetten, om noord-nederlands stamverwanten te doen kennis maken met nederlandsche we.enschap, met nederlandsch hooger onderwijs. Voor de vierde maal zullen ook leidens studenten zich opmaken om het Lunne bij te dragen tot het welslagen van den leergang. Want, verre van zich te beperken tot de colleges, beoogt d<? vacantie leergang een doel van ruimeren omvang. Hij biedt den deel nemers de gelegenheid, in betrekkelijk korten tijd kennis te maken met land, volk en studenten van Noord-Nederland, op eene wijze, die den alleenreizenden vreemdeling niet open staat. De vacantieleergang zal beginnen Maandag den 14en Sep tember 1908, en veertien dagen duren. Met groote bereid willigheid hebben de hoogleeraren mr. W. van der Vlugt en drs. G. Kalff en J. S. Speyer op zich genomen de vol gende onderwerpen te behandelen Prof. Van der Vlugt wil zijne hoorders onderhouden over de vraag: Waarom is de proef met het britsche parlemen tarisme op het vasteland mislukt? Prof. Kalff zal spreken over Vondels leven en werken. Prof. Speyer wil handelen over Het Boeddhisme en zijn propaganda (ook in den tegenwoordigen tijd). De colleges zijn bestemd voor studenten van alle faculteiten. Zij vooronderstellen bij den toehoorder behalve eene alge- meene ontwikkeling geen speciale voorstudie. Alle colleges zijn kosteloos. De colleges zullen zijn in de morgenuren (tusschen negen en één uur). Daarna zal gezamenlijk in een uitstekend eethuis het middagmaal gebruikt worden, tenzij uitdrukkelijk dooi den deelnemer wordt verklaard, dat hij hieraan niet wenscht mee te doen. De geheele namiddag blijft vrij voor het be zichtigen van Leiden en voor tochten in den omtrek. De colleges worden gegeven op vier achtereenvolgende dagen van elk der beide weken van den leergang. De drie andere dagen blijven beschikbaar voor uitstapjes naar andere steden. Zoo staan op het programma: een bezoek aan Amsterdam aan Haarlem, aan Den Haag, aan Rotterdam en aan de Rijksinrichtingen voor hooger landbouwonderwijs te Wa- geningen. Indien de deelnemers wenschen, zal voor verblijf en voeding te Leiden worden zorg gedragen tegen betaling van a 30 gulden 62j frank 2.10, waarvoor zij zooveel moge lijk op studentenkamers of in een goed hotel zullen worden ondergebracht; b. 40 gulden 83£ frank 3.6.8 waarvoor zij onderkomen zullen vinden in een eersterangs hotel. Dit geldt alles alleen voor Leiden en het verblijf aldaar. De kosten van de uitstapjes buiten Leiden komen voor rekening van de deelnemers De gezamenlijke onkosten, voor verblijf in Leiden, èn voor de uitstapjes worden in het geheel geschat op 70 tot 90 gulden. Het spreekt van zelf, dat het Bestuur al het mogelijke zal doen om de kos ten zoo gering mogelijk te doen zijn. Gedurende hun verblijf hier te lande zal het den deel nemers zoo aangenaam mogelijk gemaakt worden. Er zal ge tracht worden hun doorloopende introductie op de Studen tensocieteit Minerva te verschaffen. Bij de in Leiden ver toevende Zuid-Afrikaanders bestaat het plan, voor de Zuid Afrikaansche deelnemers een gemeenschappelijken feestmaal tijd aan te richten, waarop ook alle in Nederland verblijvende Zuid-Afrikaanders zullen worden uitgenoodigd Alle deelnemers zullen tijdig een uitvoerig programma en een rooster der colleges ontvangenbenevens een lijst van al de leei gangersmet de adressen waar zij gehuisvest zijn. Deelneming staat open voor Vlamingen en Zuid- Af i ikaaudev in de eerste plaatsmaar ook andere belangstellenden kunnen, met goedvinden van het Bestuur en de Hoogleeraren, meedoen. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot den heer A. D. Fokker, commissaris voor den vacantieleergang der Studenten Afdeeling Leiden van het Algemeen Neder landsch Verbond. Vacantieadres (van 15 Juni tot 1 Septem ber): Nassau Zuilensteinstraat No. 11, 's Gravenhage, Holland. Gewoon adres: Hartesteeg 5, Leiden, Holland. Lichaamsoefening en levensgereedheid. Onder bovenstaanden titel bevat een geschrift van den Amsterdamschen bond voor lichamelijke opvoeding" eer beschouwing van de hand van den heer L. Simons, die wij degenen onze lezers die nog geen lid of donateur zijn van den Bloemendaalschen bond voor lichamelijke ontwik keling" ter lezing en behartiging aanbevelen. t> Beets, die nu dood is, heeft jaren geleden ons volk een slecht onderwezen natie" genoemd. Wie het onderwijs gericht wil zien niet »op de school, maar op het leven", kan vandaag zeker nog niets afdoen van deze ernstige beschuldiging. Hoe ook in sommige opzichten het weten van dingen bevorderd is, het leeren doen, het toepassen, het uitrichten en aanpakken blijft gebrekkig. Dit geldt schier zonder uitzondering var, menschen van allerlei rang en stand. We zijn een veel redeneerende en veel delibereerende natie we zijn zwaartillend, tobbig, loom en langzaam. Er komt weinig werk uit onze handenwe zijn nog vreeselijk bang ons aan koud water te branden. I e kunst van arbeidsver- deeling, van onderschikking, van maatschappelijk en econo misch ingenieurschap verstaan we slecht. We hebben noodig te worden wakker geschud, gedrild, geschoold. We moeten leeren klaar te staan, we moeten leeren veel doen in weinig tijds, methodisch, gemakkelijk en kloekwe moeten leeren durven en uithouden. Het goedmoedige, lobbesachtige, hobbezakkerige slapschou- derige, slapbeenerige van »kom ik er vandaag niet dan lukt het morgen wel", gevolg van de kleinheid onzer verhoudingen, moet er uit. Hehalve in de beoefening van den handarbeid zie ik een groote opvoedingsstuw in deze richting in geordende sport en wèlgeleerd spel, in gymnastiek en lichaams oefening in de open lucht. Sport niet allereerst van wedstrijden, en vooral niet van hen die daarbij toekijken Rudyard Kipling had schoon gelijk, toen hij de Engelschen om de ooren veegde, omdat ze sport tot een kijkspel gemaakt hebben tegen entrée, bij Lord's en aan den Ova schen, die daar plegei si o n al s te zien spele: genieten, welke de spo Wie er voordeel v doen, niet toekijken. De Amsterdamsche I lijk op alle zustervere program van actie eld« van groote hygiënisch ondernemen. 't Is stand kan raken, 't is Daarom moeten hier Hoe meer talenten mei Kerknieuws. Ni vc P1 R.K. Kerk te Over 8J uur Gelezen H. Vespers. R.K. Kerk te Vog dienst te 7£ en 10 ui In tijden van geluk i vriendschap. w Polemiek. E Vi schrijft, bij te wonen, snijdennu is hij er hamert hij door op h betiktde heer Tide verwijt van gemaakt, betrachtdit verwijt i goede man, wanneer c blad, de 10e alinea een verwijten in uw g heeft gewaarschuwd ons, daar de absolute groote werken moeten gemeenschappelijk, ove dan ondoordachtelijk br pondent der Stads-Edi tegen hebbenJa, dl 't beste zijn dat de i en aan eerbiedig v Beleefdheid Is een hoo Plaatselijk O Nieuws. dc ge als het vorige jaar Bij het coöperatief 1 flinke Villa's op 600 M2 gr tion Overveen, huurprijs (exclusieve aflossing), ku eenige solide deelnemers Brieven franco onder i van dit blad. Het kantoor van den te BLOEMEN1 opvolger van wijlen den TER HOFFSTEEDE, en t den door dezen geleden is gevestigd te OVER de Zijlweg, in het hu door dien notaris bewc ARTS is vanaf 12 dezer 1 aankondiging AE van Spreekuur-. Woensd dagmiddag van 4i Adres: Florastraat gebrand volgens systeer heerlijk van smaak, uit< in 't gebruik, is te BLO' steeds versch verkrijgb: artikelen. Kruisstraat 41 - Telepli. 744. -

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 4