wijsmateriaal wordt bijeengebracht, ten einde ook op weten= schappelijke gronden de regeeringen te overtuigen. Hoe dit zij, de motie door de vertegenwoordigers van 7 tuinbouwende staten aangenomen, is zeker een heugelijk verschijnsel als een eerste schrede op den weg, die naar afschaffing van de doellooze certificaten-rompslomp leidt. De handel in tuinbouwproducten heeft waarlijk met genoeg bezwaren van natuurlijken aard te kampen, dan dat het gemotiveerd zou zijn, daar nog kunstmatige moeilijkheden en noodeloozen last aan toe te voegen. Met belangstelling zien wij de verdere lotgevallen van deze motie tegemoet. Een groote leemte aan te vullen ia moeilijk. De groote vergadering der democraten Buiteillandsch in Amerika heeft te Denver plaats Overzicht. gehadBryan is zooals werd verwacht met groote meerderheid candidaat. ge steld, dank zij de hulp die de Tammany agitators uit N.-York hadden medegebracht. Bryan zelvo heeft zeer vooruitstrevend gesproken, en o.a beloofd dat, mocht hij president worden, er eene algemeene tariefsverlaging zoude voorgesteld worden, en vrije invoer van die artikelen die thans door de trusts worden duur gemaakt. De werkmanspartij heeft Bryan haren steun toegezegd. Het merkwaardigste van dezen verkiezings strijd is gelegen in het feit, dat de democratische woord voerders steeds Roosevelt's programma van de laatste tijden aanhalen, en als voorbeeld stellen. Br wordt in de Unie thans meer op Bryan ingezet dan eenige weken te voren. De steun der arbeiderspartij aan Bryan is een streep door de rekening der Taft-mannen. In Engeland heerscht in de marinekringen groote oneenigheid, de admiraal Beresford kan met den minister van marine Mac Kean niet goed overweg, men beweert dat een van beiden zal moeten wijken. De keizer van Duitschland is zeer onverwacht een kijkje komen nemen bij de groote manoevres die de engelsche vloot thans in de noorsche wateren houdt. Even onverwacht als hij gekomen is, is hij ook weder verdwenen. De invoer van bevroren vleesch in Engeland uit Canada en N.-Zeeland vindt in Argentinië een geduchten concurrent. Door het Linsley-procedé wordt de lucht waarin het vleesch op lage temperatuur wordt bewaard, tevens gesteriliseerd, dit heeft het verrassende resultaat dat vleesch volgens Linsley's methode veel langer bewaard kan worden, wanneer het de koelkamer verlaten heeft, dan het op de gewone wijze be vroren vleesch. Fallières, president der FranscheRepubliek, gaat heden, 18 Juli, de reis aanvaarden naar Kopenhagen, Stock holm, Reval en Christiania en denkt 2 Augustus weder naar Frankrijk terug te gaan Over de reis is heel wat te doen geweest, daar de socialisten in de fransche Kamer het een schande vonden om den Czar te gaan begroeten. De luchtscheepvaarders Farman en Blériot hebben om den prijs van tien duizend francs met hun aereoplanes gestreden. Farman won den prijs en bleef in plaats van 15, 20 minuten in het luchtruim zweven, en bewoog zich met zijn vliegmachine in iedere gewenschte richting en op iedere hoogte. Er is thans een prijs uitgeloofd voor den eersten lucht schipper die van uit Frankrijk naar Londen vliegt. De aero planes hebben geen ballon, zijn geheel op eigen kracht aangewezen. Derussische Doema is thans met vacantie naar huis; zij heeft hard gewerkt en ten laatste een binnenlandsche leening van 200 millioen roebels toegestaan. Aan de vlootcredieten heeft zij niet willen medewerken en geëischt dat eerst de geheele marineadministratie veranderd moest worden. Zoo als men zich zal herinneren, is deze Doema maar door een beperkt aantal kiezers gekozen, en hebben geheele groepen der bevolking niet willen stemmen. Het ophangen, fusil- leeren, deputeeren, en ophitsen tegen de Joden gaat nog ongestoord zijn gang. De Czar verleent nog steeds zijne hooge bescherming aan het verbond der mannen van het russische volkhij zal wel weder doodsangsten uitstaan als Fallières in Reval komt, en zich ergeren als hij de Marseil laise, het lied der revolutie, moet laten spelen. Ter wille van een eventuele leening doet men evenwel veel. In Macedonië komen nu nog behalve de Grieken, Serven en Bulgaren ook de turksche troepen roet in het eten gooienonder de slecht betaalde troepen heerscht sinds lang groote ontevredenheid, hiervan maakt de jongturkscbe partij gebruik om overal plakkaten aan te plakken ten einde de troepen tot ontrouw te verleiden, en er op te wijzen dat onder het tegenwoordige bestuur, Turkije meer en meer verandert, en de tegenwoordige Sultan met zijn hofkliek van het tooneel moet verdwijnen. De groote mogendheden zijn nog steeds bezig nota's te wisselen waarin wordt aangegeven hoe Macedonië het best geregeerd kan worden. InPerzië is de shah thans bezig zjjne oproerige onder danen in Tabriz te laten bombardeeren, de russische generalen en officieren voeren in Perzië thans het hoogste woord, zeer ten ongenoege van Engeland en Duitschland. In Marocco is alles in één doen, de berichten spreken iederen dag elkaar tegen. Nu heet het weer dat Moelah Hafid wel geld maar geen geweren, kanonnen en amunitie heeft, dan weder dat Abdul Azis geen geld en wel amunitie en troepen heeft. Frankrijk's rol wordt hoe langer hoe moeilijker, te meer daar in Algerië de stammen aan de grens ook onrustig worden. Portugal's jonge koning zit niet op rozen. In den senaat worden harde maar welverdiende woorden gericht tot de koninklijke familie, die met 's lands gelden op een vreemde wijze heeft omgesprongen. Twee gevechten zijn reeds van de discussiën in den senaat het gevolg geweest; de bekende feiten worden daardoor evenwel niet ongedaan ge maakt, en hieruit blijkt dat de regeeringspartij geen argu menten ter harer beschikking heeft, als zij door haar woord voerders op deze wijze gediend wordt. In Spanje gist het ook steeds. Barcelona wordt telkens opgeschrikt door bom-aanslagen, welke aanslagen men beweert, dat hoor de reactionairen worden bevorderd, om daaruit het argument te putten, dat strenge bepalingen moeten ingevoerd worden, en de staat van beleg afgekondigd. Niet aan ieder moet men losweg onderscheiding of zelfs geloof schenken, doch laat het geheime binnenvertrek van zijn voorzorg de trouwe spiegel van een vriend bezitten, aan wien men terecht wijzing dankt, bij inkeer van dwaling, en van wien men dat waar deert. Burgerlijke stand. Donderdag 9 tot Donder. Bevallen: J. H. C. BernhardBrand, d; M. Witt- grefe Zeedjjk, z. Ondertrouwd: P. J. Weijenbergh en J. R. Visscher. Getrouwd: W. M. Pijzei en C. S W Plate. Overleden: H. Vermeulen, 60 j te Meppel. Overleden te Meerenberg: M. A Mensing, 69 j. G. W. van den Bosch. 61 j. De gave van conversatie bezitten eischt groote oplettendheid, want juist omdat ze zoo dagelijks te pas komt, zal men daardoor zich verheffen of verlagen. In De Transvaler, een in Zuid-Afnka Diversen. verschijnend blad, vinden wij de vol gende aardige ontboezeming Di Pop van my Keus. As 'n jonkman begint te vry let hy ni alt.yd fyn op ni. Pirty kyk naar di geld of naar di mooie gesiggi. Anner kyk naar di geleerdheid en di klavierspee) of di sing seker is dit alles gewenst. Maar nog is dit di regte soort pop ni, of sy moet heel wat meer deugde besit. Onner ons Afrikaanse nasi het ons poppies wat di wereld trots op kan wees. En as julle jonkman wil weet wie is een goeie pop, kyk uit vir een wat in di eerste plaats gesond en opgeruimd is. Sy moet goed kan bak, slag, lap, stop, veeg, boener, poets,en lekker kan lag, 'n mooie breë harde skater- lag, dat jy di witte mooie tandjes sien, en dat di wange daarvan swel en vuurrood word. Sy moet, as 'n kwajong haar onfatsoenlik aanspreek, hom 'n deugsame oorkonkel kan gee dat hy soo's tol in di ronte draaiSy moet as haar werk klaar is, daar skoon, fyn en netjes uitzien di gesiggi moet blink, di hare glans, di ogies fonkel en sy moet daar van kop tot toontjes uitsien as 'n splinternuwe waspoppi. Sy moet een hater wees van aanstellings en iepe- konners en slenterachtigheid, van gemaaktheid en na-apery. Sy moet eerbied toon vir di Woord, moet vader en moeder eer, haar taal en haar land lief heb. As sy dit alles besit, dan het sy geen grote boek geleerdheid nodig ni ja, sy sal daarsonder miskien honderd per sent beter vrouwtje, beter moedertje, beter zuster wees, en mog God haar liewe hartje rein hou! Domkrag. Hy die naar niemand hooren wil, is ongeneeslijk dom. De minister van landbouw wenscht te Gemeentebestuur, weten of door gemeentebesturen reeds maatregelen zijn genomen tot verzekering van de ingezetenen tegen de geldelijke gevolgen van werk loosheid en o.a. of op de begrooting voor 1909 vermoede lijk zal worden voorgesteld een bedrag voor het steunen en beheeren van bedoelde verzekering, zoo ja, hoeveel. 1 e minister verwacht zoo spoedig mogelijk antwoord. Een vraag aan ons gemeentebestuur: Is ten raadhuize be kend hoeveel werklieden hier in de bloembollenteelt, bij tuiniers, op de buitenplaatsen, bleekerijen en andere onder nemingen, hetzij voor vast of los werken, en die. hier wonende, voor deze verzekering in ao.nmerking komen? Ieder moet handelen naar zijn wezen, niet naar wat men van hem maken wil. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 19 Juli Kerknieuws. voorm. 10 uur, de heer Jens, oud-zend. der Utrechtsche Zendings Vereeniging. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 19 Juli voorm. 7 en 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 19 Juli Kerkelijke dienst te^ 7| en 10 uur. Het is niet voldoende zyne benyders en kwaadwiligen te ver achten. schoon dit verstandig is, men moet ook over hen zegevieren Zalsman-Kwartet. Muziek. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: De uitvoeringen van het Zalsman-kwartet mogen zich in een steeds stijgende belangstelling verheugen. De verslaggever van de „Prov. Overijs. en Zwolsche Courant" eindigde zijn uitgebreid verslag over de uitvoering te Zwolle metWij hebben genoten en dit concert tvas een lichtpunt in ons muziekleven. Te Zutphen en Arnhem was een zeer groote belangstel ling, en vooral in laatstgenoemde stad kwam het publiek in de heerlijk klinkende kerk zoo onder den indruk, dat na afloop velen hen opwachtten om hun hulde te betuigen. Aangrijpend schoon klinken de stemmen in het piano en pianissimo en zooals de verslaggever van het »Leidsche Dagblad" zoo juist zegt: »Men kan zich moeilijk iets mooiers denken." Zelfs de beste mensch heeft troetelzonden, en hy is er öf mee gehuwd öf verkeert er mee in geheime liefde. •Jhr. S. P. F. Meijer, ambtenaar ter secre Plaatselijk tarie alhier, is benoemd tot burgemeester Nieuws. te Buren in Gelderland. Tal van ingezetenen zullen met leedwezen Jhr. Meijer zien vertrekken, daar hij steeds cor rect en welwillend gereed stond voor ieder die zijn hulp inriep. Een hartelijk vaarwel wordt hem toegeroepen. Tot adjunct-commies ter secretarie der gemeente Bloe- mendaal is in de plaats van Jhr. S. P. F. Meijer be noemd de heer P. A. Messchaert, tot heden onbezoldigd werkzaam ter secretarie alhier. Het in den raad tijdens de jongste zitting zoo druk besproken trapje in Duin en Daa is thans hersteld en voor het publiek verkeer weder toegankelijk. Met ingang van 1 Augustus a.s. wordt de heer W. H. de Klerk, stationschef alhier, op zijn verzoek van station Bloemen- daal overgeplaatst naar de Teuge (bij Deventer) terwijl in zijn plaats alhier de heer v. d. Berg, chef uit de Teuge, komt. Wij betreuren het dat de heer De Klerk ons verlaat, daar wij hem hebben leeren kennen als een hoogst wellevend en yriendelijk ambtenaar, voor wien het nimmer moeite te veel was, de passagiers met alle gewenschte inlichtingen en hulpvaardighr'l te- zijde te staan. De heer De Klerk genoot de volle sympatLie en tevreden heid zijner superieuren en heeft zich in onze gemeente veel vrienden verworven. Onze beste wenschen vergezellen bem naar zijn nieuwe, vrijwillig gekozen, standplaats. Aan den straatweg van Bloemendaal naar Meerenberg bij het begin van den zijweg naar het hotel Klein Zomerzorg", zal dezer dagen door den betrokken consul een wegwijzer van den Alg. Ned. Wielrijders Bond geplaatst worden. Omstreeks half acht viel Zaterdagavond op de Korte Klever laan plotseling een voor den wagen van den zandrijder de Haan uit Schoten, gespannen paard neder. Bij onderzoek bleek het beest dood te zijn. Het geval wekte nog al eenige nieuwsgierigen. Naar wij vernemen, was den eigenaar van het dier eenige dagen geleden nog een belangrijke som voor het paard geboden. Wij vernemen, dat de remise van de bloemendaalsche tram afgebroken wordt en dat de E. S. M. op een terrein van den heer Bijvoet, tegenover de electrische centrale, een nieuwe laat bouwen, waarvoor de opmetingen reeds hebben plaats gehad. Door de politie alhier zijn deze week geen processen-ver baal opgemaakt, er zijn geen verloren voorwerpen aan het bureau gedeponeerd noch aangifte gedaan dat iets verloren, gemist of gestolen is. O El Dorado H. M. de Koningin en Prins Hendrik hebben elk aan mevrouw Laurillard een telegrafische betuiging van deel neming met het overlijden van haar echtgenoot toegezonden. Men deelt ons mede, dat alle arbeiderswoningen van mevrouw de wed. D. van der Vliet Borski, gelegen te Overveen en bloemendaal, geheel zullen worden verbeterd en in overeenstemming zullen worden gebracht met de geldende bouw- en woningverordening, een en ander volgens opgaaf en aanwijzing der gezondheids-commissie alhier. Het grootste gebrek dezer woningen bestaat in het gemis aan eene goede vuilwaterloozing, terwijl enkele woningen vergroot of o ngebouwd dienen te worden. Van de ruim vijftig woningen kwamen slechts drie voor onbewoonbaar verklaring in aanmerking, doch ook zij zullen zoodanig worden verbeterd dat er niets meer op aan te merken zal vallen. Alle andere arbeiderswoningen in onze gemeente zullen trouwens, daar ook zij gebrek aan een goede vuilwaterloo zing bezitten, verbeterd worden en die woningen, waar wegens gebrek aan ruimte geen putten kunnen gemaakt worden, zullen bij de gemeenterioleering worden aangesloten. Nu is het echter de groote vraag of de hoofdwegen deze rioleeringen bezitten, hetgeen wij niet gelooven. Nederlandsche Weerbaarheidscavalerie- Vereeniging. Wij brengen onder de aandacht onzer Bloemendaalsche ruiters dat het aantal deelnemers voor de N. W. V.-Cavalerie voldoende is om tot oprichting over te gaan. Aangezien het kamp te Laren (N.-H reeds de volgende maand wordt betrokken, worden zij, die alsnog hieraan wenschen deel te nemen verzocht, zich ten spoedigste op te geven bij den len luitenant korpscommandant J. W. Klein te Haarlem. De oefeningen in het kamp te Laren, zullen, evenals de wekeljjksche oefeningen, die voorloopig te Haarlem plaats hebben, onder leiding staan van een officier der huzaren. Zij beginnen den lsten of 3den Augustus en ein digen den 15den dier maand. Ook voor volwassenen is deze gelegenheid om zich als cavalerist weerbaar te maken opengesteld. Voor hen die niet in het bezit van een rijpaard zijn, bestaat te Haarlem gelegenheid voor den duur der oefeningen een paard te huren. De onkosten in het kamp kunnen geschat worden op f 1.80 per dag voor man en paard, terwijl de huurprijs van een paard f30.voor de 14 dagen bedraagt. Wapenen en munitie worden door het rijk verstrekt. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat de heer B Roozen toen hij aan den kant van den sloot zijn handen waschte, opeens door een snoek bij een zijner vingers werd gegrepen, tengevolge waarvan hij eene verwonding opliep en genoodzaakt was een verband er om te laten leggen. St.-Editie. Het gesticht Meerenberg. Vervolg.) Van de mannen werkafdeeling ontleenen we aan het verslag de volgende gegevensop de kleermakerij worden vervaar digd 1234 kleedingstukken, gerepareerd werden er 5232. Op de schoenmakerij werden voor abnormale voeten ver vaardigd 51 paar schoenen; verder werden gerepareerd 4500 paar. Op de mattenmakerij werden vervaardigd 275 spartmatten. In 47 stoelen werden nieuwe zoogenaamde gaatjeszittingen gemaakt van gespleten rottingbast. Ook werden alhier kleine mand reparatiën verricht. Deze werkplaats kon wel meer productief zijn, indien er een meer geschikt persoon aan het hoofd stond. Op de boekbinderij werden 745 boeken gebonden. Ver vaardigd werden 38 portefeuilles en 5 doozen302 schil derijen werden geëncadreerd en 193 cartons gemaakt voor wandaandacht en wapenschildjes ter versiering van de hoofd gang in Oud-Meerenberg. Op de matrassenmakerij werden gerepareerd 6237 ligging stukken en afgekeurd 401, terwijl een belangrjjk aantal kleine reparaties aan meubelen, kussens, e. d. werd verricht. Door de asch- en vuilnisploegen werden de sintels van de stokerijen vervoerd overal waar men die noodig had om wegen te beharden. Het vuilnis werd eveneens door die ploegen overal weggehaald en ter bestemde plaatse gebracht. Voor het het vervoeren van grint, zand, puin enz. bewijzen deze ploegen goede diensten. De keuze van de barak, om aldaar alle buitenwerkende patiënten met hunne verplegers de schafttijden te doen door brengen, is gebleken een hoogst gelukkige geweest te zijn. Aldaar brengen nu 100 personen het rust-halfuur door. Hoogsteenvoudig ingericht, zit men daar in een goed ver warmde zaal heel gezellig bijeen. In eene dringende behoefte heeft deze gelegenheid voorzien. Omtrent de vrouwen werkafdeeling zegt het verslag dat de waschinrichting goed blijft voldoen. Op de naaikamer is geen verandering gekomen. He1 aautal patiënten bedraagt

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2