De üxe-Brooöbakkprij ?eS^re&™rh; »w«n: Smakelijk brood vanuitsluit^ prtsaMIkR n. R. HILBRANDS «Patissier «Cuisinier Telefoon 1250. ADVERTENTIËN m werkzaam op de geheele afdeeling ongeveer 200 225, waaronder i2 mannen in de natte wasch. Alhier en op :en i0749 stuks kleeding gemaakt; 8944 1140 stuks gebreiti en 999 boezelaars ge nsters. Bovendien werd nog voor alle patiënten de inrichting het goed gerepareerd, zoomede voor de hocgere klassen, de ambtenaren en enkele zusters en Lroeders en vc.der personeel. Het Broederhuis blijft boven verwachting aan alle niet te hooggestelde verwachtingen voldoen. Lie Nederlandsche Verplegers Vakvereeniging, waarvan te Meerenberg eene afdeeling bestaat, heeft ook ten doel den onderlingen band onder de verplegers te versterken. Daartoe werden van tijd tot tijd lezingen gehouden, welke beoogen den verplegersstand te verheffen. Deze werden gegeven voor alle broeders en werden druk bezocht. Zelfs broeders, die onze inrichting hadden verlaten om, na hier het examen in krankzinnigenverpleging met vrucht te hebben afgelegd, zich elders toe te leggen op practische ervaring in ziekenver pleging, kwamen nog eens eene enkele maal hier heen om voor hun oude collega's iets ten beste te geven, wat dank baar aanvaard werd. Op 20 Augustus had alhier de alge- gemeene vergadering van genoemde vereeniging plaats, waarbij een maaltijd werd aangeboden in het Broederhuis. Aan dezen maaltijd werd de noodige eer bewezen en toen onder de koffie de afdeeling Meerenberg een sigaar aanbood verscheen ook de directeur in dit gezellig samenzijn en was men één in groote dankbaarheid voor al het genotene. De gewone en buitengewone vergaderingen der afdeeling Meerenberg werden gehouden in de eetzaal van het Broederhuis en werden door gaans goed bezocht. Op Sint Nicolaas-avond was men gezellig bijeen om door voordracht of zang zich te verpoozen en elkaar eenige aan gename uren te bezorgen. Op Kerstavond brandde de mooie kerstboom, welke de feestelijkheid in groote mate verhoogde. Ook op Oudejaarsavond schitterde deze boom nog eens en het was 1908 geworden, voor men er aan dacht. De gram- mafoon verleende ook hier haar belanglooze medewerking. Om 1 uur eindigde men dit samenzijn, ten einde ook in 1908 de handen uit de mouwen te kunnen steken. Ook het Zusterhuis voldeed dit jaar zeer goed. Dit jaar zijn verscheidene kamers, de leerkamer, gangen, eet- en ge zelschapszaal van gasgloeilicht voorzien. Verschillende ver beteringen zijn en zullen wor 'en aangebracht. (Wordt vervolgd.) Vreemdelingen in Bloemendaal. Aangekomen: Pension Pomona: Mevr. de wed. Deenik, Amsterdam. Mej. de Joode, Amsterdam. Mej. E. Landry, kunstschilderes, Den Haag. Vertrokken: Pension Pomona: J. H. Jansen, kunstschilder, Harlingen. Er is echte en onechte vriendschap, de laatste tot genoegen, de eerste tot bevordering van goed denken. Haarlem. In het museum van kunst- Uit andere ge- nijverheid alhier zullen de, door de meenten. leerlingen der school voor kunstnijver heid vervaardigde teekeningen, die in de rotonde zijn tentoongesteld, Zondag a.s. voor het laatst te bezichtigen zijn. Niettegenstaande de talentvolle en met overtuiging ge voerde verdediging van de rotterdamsche kermis, door den burgemeester mr. Zimmerman heeft de rotterdamsche raad eenigen tijd geleden de kermis afgeschaft. Het schijnt dat ook in de maatschappij geen arbeidsvermogen ver loren gaat, althans wij beschouwen het als een uitwerking van de energie waarmede de burgemeester destijds zijn practisch inzicht verdedigde, dat dezelfde gemeenteraad Donder dag voor een week met 17 tegen 15 stemmen gunstig heeft beschikt op het verzoek van rotterdamsche poffer- en wafel bakkers om kermisloos met hunne kramen op verschillende pleinen in de stad te mogen staan. De raad besloot aan eigenaren van andere kramen die in dezelfde omstandigheden verkeeren dezelfde toestemming te verleenen. Stof voor Speenhoff. Om zijn hartstochten meester te worden, moet men steeds de teugels der bedachtzaamheid in handen houden. De motoromnibusdienst op lijn 14 te Am- Tan den liak sterdam beter bekend als de hobbelkar op den tak. door de Jordaan is eenige weken ge leden gestaakt. Tot groote vreugde van de bewoners der nauwe straten, die vreesden voor overrijden van kinderen, tot vreugde van de winkeliers en slagers vooral, die door de benzinestank en het opgejaagde stof hun waren soms za gen bederven, ja tot voldoening van iedereen, daar dit mo derne vervoermiddel in geen enkel opzicht voldeedniet zelden gebeurde het, dat de »pleizerreizigers, indien zij al hobbelend en griezelend van het gevaar bij de hooge brugggen, in het hartje van de Jordaan waren gekomen, een »tot hier toe en niet verder" te hooren kregen. Op 't laatst werd de dienst door zoowat één auto onderhouden, daar respectie velijk alle rijtuigen onbruikbaar waren geworden. Een bewoner van den Blauwburgwal zond als uiting zijner dankbaarheid de volgende ontbezoeming aan het Hbld: "Juicht nu, o gansehe wijk, juicht wakkre Singelingen, Blauwburgwal stemt mee in, nu deze nare dingen Verdwijnen uit de buurt met hun geloei, geknal, Gedreun, hun stank, hun stof en lasten zonder tal. En brengen wij te zaam, als goede burgers past, Den dank aan B. en W. voor 't einden van dien last." Zoo is dan de eerste en vermoedelijk ook de laatste ge meente-auto in de hoofdstand ad patres gegaan. De auto vrees schijnt veel menschen in het bloed te zitten en dit is wel te verklaren, daar helaas zooveel chauffers hun best hebben gedaan om de vervaarlijkheid van het vervaarlijke ding nog te verhoogen. »0, waren alle chauffeurs wijs En wilden daarbij wèl, Een auto ware een paradijs, Nu is zjj vaak een hel. Want in "bebouwde kommen" rijdt Men dadelijk te snel." En daarom is het maar goed, dat de Motor- en Rijwielwet thans met de bepaling is versterkt, dat de snelheid eener auto in de bebouwde kommen der gemeenten, binnen zekere grens (10 K.M. per uur) dient te blijven. Hierdoor kunnen dan nu bedoelde chauffeurs, die o.i. de impopulariteit en de ongelukken der auto's op hun geweten hebben, zoo noodig tot inkeer en onder het bereik der politie worden gebracht. Natuurlijk zijn vele H.H automobilisten met deze bemerking niet zeer ingenomen: 10 K.M. noemen zij een slakkengang en met zoodanig gangetje reed gisteren een automobiel op het Binnenhof in de residentie onder de oogen van H.H. Kamerleden, en tegelijkertijd een andere auto, getrokken door twee paarden met een gemiddelde snelheid van 16 K.M. in de hoop natuurlijk, dat dit nog van invloed mocht zijn op de eindstemming over het ontwerp. 't Zal wel te laat zijn en de heeren hebben het heusch zich zelf te wijten. Van vervaarlijke dingen komen we van zelf op vervaarlijke menschen. Een gewichtig personage, in letterijjken en in figuurlijken zin, is de heer Taft, de candidaat van de republikeinsche partij voor het presidentschap der Vereenigde Staten. Van dezen buitengewoon zwaarlijvigen man doen verschillende anecdoten de ronde. Als gouverneur van de Filippijnen deed hij eens een dienstreis door het gebergte op een muilezel en seinde zijn behouden aankomst op de plaats zijner bestemming aan den minister van staat te Was hington Deze telegrafeerde moppig terug"Gelukgewenscht met gezondheid. Hoe staat het echter met den muilezel?" Men weet, dat Taft ook minister van oorlog is geweest. Toen hij destijds als eeregast een feest aan de Yale univer siteit bijwoonde, vertelde een feestredenaar onder hartelijk en welgemeend gelach, dat Taft de beleefdste man was van al de ministers. »Want" zei de spreker »ik heb hem in een volle tram zien opstaan en zijn plaats geven aan drie dames". Hoewel Taft's zwaarlijvigheid hem niet heeft belet een helder en schrander hoofd te hebben en een handig politicus te zijn, zal hij toch ook het onaangename en lastige er van wel ondervinden. Zoo goed als «dikke Wiebe", die pas is opgenomen in het vaderlandsche leger en ingedeeld bij het negende regiment infanterie. De roep over zijn corpulentie is groot: geen jas paste hem, geen broek of kepie was hem wijd genoeg. Maar de handige garnizoenscoupeur wist voor dit alles raad. Eén bezwaar bleef echter bestaaner was geen koppel wijd genoeg om "buikje" te omspannen. De sergeant, die zich met de koppe ling van den lastigen recruut had bezig te houden, spitste zijn vernuft en maakte van touwtjes een verlengstuk aan den gesp. Met welgevallen bekeek hij zijn werk en was zeer voldaan. De dikke evenwel niet: hij vertelde zijn supe rieur kort en bondig, dat hij zich met zijn touwtjeskoppel zou laten photografeeren en dat hrj de eerste photo als een curiositeit Prins Hendrik zou aanbieden De sergeant stond paf.. Maar "dikke Wiebe" werd nu afdoend geholpen een paar dagen later was hij in 'bezit van een gloednieuwen koppel, wijd genoeg om over het lastige buikje te worden gespannen, 't Was dus goed dat Wiebe een woordje mee wist te spreken. Zoo noodig mag men op gepaste wijze voor zijn belangen opkomen. Een kleermaker op een Noordbrabantsch dorp lees ik daar juist toonde gansch misplaatsten ijver. Hij was bij een boerenfamilie »uit naaien;" een pot met erwtensoep stond te vuurde vrouw des huizes deed er zout in, even daarna ook de dochter, later nog de meid. Zij wisten natuurlijk van elkaar niet af. De kleermaker, die dit zag, maakte daaruit op, dat ieder voor zich zelf moest zouten hij ging dus ook naar de provisiekast en deed zijn portie zout: een paar handen vol, er nog bij. 's Middags lange, verwonderde gezichten. Daarna uitbundig gelach Smakelijk eten 1 Werd ook geen grootsch, geen meesterwerk Als taak u toegedacht op aarde, Denk bij den hoogsten tempelbouw Heeft ook de kleinste steen zijn waarde" Dat heeft blijkbaar de beer C. Schijven te Ossendrecht, postbeambte van de stoomtram, goed begrepen: hij vierde de vorige week zijn 30 jarig ambtsfeest onder de algemeene belangstelling zijner dorpsgenoten, die den jubelaris om zijn jarenlange trouwe plichtsvervulling alle eer bewezen, en hun gevoelens hadden vertolkt in het volgende opschrift, in de versiering aan zijn voordeur aangebracht «Wij vieren vandaag ter eere van bode Schijven feest, Omdat hij sedert 30 jaren zoo dapper en kranig is geweest, Door sneeuw en storm, dikwijls heel zwaar bela&n, Heeft hij omtrent al dien tijd dag op dag geheel Wouw [rond gegaan. Nu heeft men hem een betere plaats bezorgd op de tram, Omdat hij zooveel gedaan heeft voor plicht en voor den boterham. Dus wenschen wij, Kaasters en buren, (J en Uw huisgezin, Geluk na dertig jaren nog in vreugde en in min". Minder plichtsbesef en trouw toonde een Haagsche dienst bode, die graag willende trouwen, al vast voor haar huis houding begon te zorgen door verschillende artikelen, haar mevrouw toebehoorende, naar zich toe te halen: »En traploopers en kleedjes, Vooral geen halfsleedjes Bekoorden het hart der trouwlustige maagd. Ze werd het niet moede, Nam steeds meer van 't goede. Bedacht niet dat 't eindje de lasten eens draagt". 't Eind was, dat Lientje f 400 stal uit mevrouws brand kast en toen door de politie werd ingerekend. Vooreerst is dus de kans niet groot, dat ze met haar Kloris vereenigd zal worden. Waarschijnlijk is het Sientje door haar ouders niet voorgehouden, wat het versje zegt: »Wil hem, die met bescheidenheid Het weinige, hem door 't lot bereid, Met dankbaarheid nog leert waardeeren Die zelfs, al zwoegt hij onder 't juk Der zorgen, 's naasten schijn-geluk Toch niet wangunstig wil begeeren." Een arme werkman te Breda verstaat dit beter. Hij vond een portefeuille, inhoudende ongeveer f 1000 aan bankpapier, welke de majoor-kwartiermeester H. verloren had. Hij stelde ze H. ter hand en ontving als belooning zijner eerlijkheid vijftig gulden. Dat was voor den armen drommel een buiten kansje. En een goeien dag had ook, volgens de Geld. Bode een jongen, die een cent vond en, toen hij dezen aan den eigenaar terug gaf, een fooi kreeg van 1 Mark of te wel 60 cents. Die werd dus niet met een bedankje afgescheept, zooals eerlijke vinders van groote bedragen wel overkomt. Keuvelaar. De man met plicht- «n eergevoel wikt en weegt, omdat hy veel te verliezen heeft. Vrachtrijder Alders v/h Duineveld Sant- Yrachtrijder. poort, Jan Gijzenvaart, Bloemendaal, Overveen, Haarlem. Vertrek Bloemendaal 10y2 uur v. m.Overveen li1/* uur v. m.Haarlem, Kaasmarkt 4 uur n. m. Op de navolgende plaatsen zijn busjes geplaatst, die on geveer op de er achter geplaatste uren geledigd worden. Bij 't Wapen van Bloemendaal 10 uur, Bloemendaalsche straatweg over Hartelustlaan 10ï/s uur, Parkweg bij de villa van Mevr. Huijsser ÏO1^ uur, Bloemendaalsche weg bij de villa van Mevr. Huijsser Gompertz LI uur, Over veen villa Zwaansvliet Zijl weg 12 uur. J. Haver, vrachtrijder van het gesticht «Meerenberg". Bestelhuis te Haarlem bij Gebr. van den Berg, stalhouders, Parklaan 24, dagelijks tusschen 2 en 3 uur. Het vervoer is] uitsluitend voor de bewoners van het gesticht en ge schiedt kosteloos. Vrachtrijder Van Schagen v/h Slebos Santpoort, Bloemen daal, Overveen, Haarlem. Vertrek van Bloemendaal v. m. 11 uur, Overveen v. m. 12 uur, Haarlem n. m. 5 uur. Op de navolgende plaatsen zijn busjes geplaatst. Bij den heer Staal dorp Bloemendaal, bij den heer Visser Park Bloemendaal, bij den heer Houtgraaf Kleverlaan Bloe mendaal, bij den heer Cassee Zijl weg Overveen. N. D. Wiebes, woonplaats Kerkbuurt Bloemendaal. Vertrek 's morgens 9 uur van Bloemendaal. Op ver schillende plaatsen zijn bussen geplaatst, welke op de na volgende uren gelicht worden. Ingang laan tegenover den heer Staal lichting uur Schoollaan, villa van mevr. Valenkamp 10 uur; Rijperweg. villa van mevr. Massee 10y2 uur; Rijperweg, villa v/d. heer Thijsse 10s/4 uur; Overveen, villa Belvédère van mevr. wed. Bijleveld v/d. Vliet 111/2 uur. Aankomst te Haarlem standplaats Begijnhof ongeveer 1 uur. Bestelhuizen te Haarlem Begijnhof 1315, telef. 1486; bij den heer van Gerven, Spaarne 88 b/d. Melkbrug en bij den heer W. Kraaij, Turfmarkt no. 10, telef. 1088. Vertrek van Haarlem 5 uur. Een groot vertrouwen gebruike men niet voor kleine dingen, want dat is gunst verkwisten. Zonder verant- Geachte Redacteur. woordelijkheid Beleefd verzoekt ondergeteekende in der Redactie, uw veelgelezen blad onderstaande te willen plaatsen. De Haarlemsche koks schijnen ongeschikt te zijn te zorgen voor de levering van een groot diné, althans aan de Haagsche firma Tekke Co. is de levering opgedragen voor het diné van 1000 couverts, te houden bij gelegenheid van de wielrijdersfeesten van den A. N. W. B. in de sociëteit "Ver eeniging" alhier. Eigenaardig is het dat genoemde Haagsche firma daarvoor de hulp schijnt noodig te hebben van de Haarlemsche koks. Ondergeteekende genoot de hooge eer door genoemde firma te worden aangezocht voor de levering van garnalen-pasteitjes, a 5 a 51/2 ct. gevuld, een portie ijs met Fransche vrucht voor 10 ct., met servies en iemand mee om te helpen serveeren. De ondergeteekende heeft voor die hooge eer moeten bedanken. Men kan alleen in mijn oog een portie ijs krijgen voor 10 ct. op de botermarkt, altijd nog zonder Fransche vrucht. Aan ieder vakman in Nederland laat ik over om een gevuld garnalen-pasteitje voor 5 a h1/^ ct. af te leveren 't Is te hopen, dat zij geen leveranciers voor dien prijs vinden, in het belang der ge zondheid. O, Haarlemsche firma's, verheug u met mij, do wiel rijdersfeesten worden in Haarlem gehouden Dit stuk werd, om mij onverklaarbare redenen, door de alhier verschijnende dagbladen geweigerd. Met dank voor de plaatsing, D. MEEREBOER, Groote Houtstraat 58, Haarlem. Naar de schynende zon kykt niemand, maar iedereen naar de verduisterde. Men wende niet al zyn kracht en bekwaamheden tegelyk en by iedere gelegenheid. ■wjmeft'ovam/sjra5sh»*w»>hbiehscïss'-i» iii5wibpi ihbiii llianuicmi mill ih

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 3