MET PENSIOJSl- WONINGGIDS 1 Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL OVERVEEN VOGELENZANG en omliggende gemeenten Bijvoegsel van „}(et Jloemenöaaisch Weekblad" 2' jaargang ZATERDAG, 15 AUGUSTUS 1908 No. 33 Het Bloemendaalseh Weekblad i |i e i i Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie Bloemendaalsehe weg 227. schriftelijk SI Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht, Eij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Aan medewerkers, pensionhouders en andere in- enders wordt beleefd verzocht de copie, gedurende de maand Augustus, niet te bezorgen aan het huis van den redacteur, maar aan de administratie of, met oericht aan de administratie, de copie ter afhaling gereed te leggen. Zelfbeperking is een zeker bewijs van verstand De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun vertrek met groot-verlof medegenomen voorwerpen van klee ding en uitrustingbij hun korps aanmelden, en wel des.namid- dag's vóór vier uur (de miliciens-telegrafisten vóór een, uur), of, De vrijheid van 't geweten. Vervlogen zijn de tijden, Toen men met blij getier. Den Christen zag ontweiden Door 't wild verscheurend dier. Geen zweem meer van die tijden, Toen 't knielen voor zijn God En and'rer leer belijden, Den mensch bracht op 't schavot. Geen treurig fanatisme Onteert de menschheid meer, Op 't veld van 't humanisme Zoekt zij thans roem en eer. De vrijheid van 't geweten, Voorheen aan band gelegd, Slaapzaal voor meisjes in het koloniehuis „Kerdijk" te Egmond a/Zee. - Hmir Hpr reis niet moereliik is. Hel is noodig zich tenminste een half uur vóór het vertrek van den trein of van de tram aan het station te bevinden. Behalve op vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Bijk, heeft de verlofganger, die niet woont in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst recht op een daggeld van f 0,25. Het is niet noodig dit daggeld ter Gemeentesecretarie te vragenaan hem, die het in zijne woonplaats niet heeft ont vangen, wordt het na aankomst bij het korps uitbetaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk door overlegging van eene op ge zegeld papier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige ver klaring ter Gemeentesecretarie blijken. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is af gegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlof gangers, aan wie, in verband met eenè vorige oproeping in werkelijken dienst, door denzelfden geneeskundige reeds eene ver klaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet onvermogenden met eene ongezegelde en niet-gelegaliseerde verklaring worden volstaan. Na hun herstel vervoegen zij zich onverwijld bij hun korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekten last van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping ontheft een ver lofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werlcelijken dienst, daar de openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Den verlofgangers, die, op grond van kostwinnerschap, vermeene in de termen te verkeeren lot het erlangen van ontheffing van boven- 'bèdoelden werkelijken dienst 'of van eene geldelijke vergoeding, wordt aangeraden hun verzoek daaYtoe'.bij voorkeur ongeveer zes weken vóór hunne opkomst aan de koningin te doen. Dat verzoek kan op 169 van Zaterdag 8 Augustus 1908. Plaatselijk Nieuws. (Vervolg). Het gesticht Meerenberg. (Slot). Aan de verbetering in den aanleg der afdeeling tuinen werd dit jaar weinig gedaan, omdat met het oog op den ongunstigen financieelen toestand ook op den desbetr effenden post der begrooting zooveel mogelijk bezuinigd moest w irden. In den tuin van de vierde afdeeling vrouwen Oud-Meeren- berg, werd tegen den muur tusschen de ramen 30 stuks hedera helix geplant. Een strook grond ter breedte van een Meter langs het gebouw werd door de hier gebruikelijke bandschering met zoom van raszoden afgezet. Daardoor wordt bereikt, dat de patiënten in den tuin niet tegen de ramen kunnen staan en zoodoende hinderlijk zijn voor de patiënten, die te bed verpleegd worden in de verschillende separeerkamers. De tuin om de nieuwe geneesheerswoning werd aange legd. Het zich aldaar bevindende hakhout werd gerooid en het geheele terrein met zand behoorlijk opgehoogd. Hiervoor, zoomede voor de dichting van den naast genoemd terrein gelegen kuil, ontstaan door het verbruik van het aldaar vroeger aanwezige zand voor den woningbouw, was een groote zandverplaatsing noodig. Dit geschiedde gedeeltelijk door vergrooting van het bezin kingsreservoir van het spoel water, gedeeltelijk door afgraving van het terrein, gelegen langs de noordzijde van de mannen afdeeling van Nieuw- Meerenberg. De paden in genoemden, tuin werden met sin tels hard gemaakt en met grint beaekt. In het park werden eenige verbeteringen aangebracht. Zoowel in het park als in de afdeelingstuinen moeten de patiënten vrij zijn en niet aan de nieuwsgierigheid van het publiek blootgesteld. Wat de hierbedoelde vrijheid in het park betreft, zoo had Meerenberg eenige zwakke punten. De onaangename gevolgen daarvan doen zich des te meer ge voelen, naarmate de omgeving waarin het gesticht gelegen is, meer en meer bevolkt en meer en meer bezocht wordt. Heeft een en ander zoowel voor de patiënten als voor de aangestelden zijn voordeel, in den boven gegeven zin heeft het ook zijn nadeelen. In het afgeloopen jaar zijn maatregelen genomen om die bezwaren zooveel mogelijk op te heffen en wel de volgende. Op Woest-Meerenberg werd langs het raster een zandhelling opgeworpen, welke een geheel natuurlijken indruk eener duinformatie maakt. Een wandeling, welke vlak langs het raster liep, werd doelmatig verlegd, waar door een gedeelte hakhout moest gerooid worden. Bij deze gelegenheid werden alle wandelingen op Woest-Meerenberg met sintels behard. Met hetzelfde doel werd de wandelweg die vlak langs het tweede inrijhek liep, omgelegd langs de woning van den vrachtrijder. Üaartoe moest een gedeelte bosch gehakt worden. De nieuwe weg werd met sintels behard. Een zeer zwak punt, wat ongewenschten inkijk betreft, is de hoek, gevormd door hot noordelijke uiteinden van het terrein. Langs den hooger gelegen weg aan de buitenzijde van het raster vleit het Publiek zich neer, sommigen met boek of courant of hand werk; toerende vreemdelingen doen de rijtuigen stoppen, enz. Om aan dezen misstand een einde te maken werd in overleg met de Nederlandsche Heide-Maatschappij een plan opgemaakt tot beplanting van het binnenwaarts van dien hoek gelegen terrein. De uitvoering van dat plan, tot een bedrag van f282.50, werd aan genoemde maatschappij op gedragen. Eindelijk valt hier nog te vermelden een kleine hulstaanplant langs den spoorweg bij de varkenshokken ten einde het naast deze gelegen terrein, waar vaak patiënten bezig zijn, vrijer te maken. Maar niet alleen in het park moeten de patiënten zich vrij kunnen bewegen, ook in de afdeelingstuinen moet dit het geval zijn ln de laatste jaren is daar stelselmatig naar gestreefd en wel zooveel mogelijk zonder daaraan hinderlijke beperking van het uitzicht uit de afdeelingstuinen of onvriendelijke beletsels te verbinden. In het park bewegen zich talrijke bezoekers, maar deze mogen geen overlast kunnen aandoen aan de afdeelingstuinen. Een der op dit punt meest ongunstig gelegen tuinen was die van de kinder afdeeling van Nieuw-Meerenberg. De groote wandelweg liep daar vlak langs en tusschen de jeugdige patiëntjes en het parkpubliek was steeds een zeer ongewenschte relatie. Om dit op te heffen werd de wandelweg nu loopende tusschen de steenkolenopslagplaats en genoemd raster alleen voor dienstdoeleinden opengesteld en de groote wandelweg naar buitenwaards van de steenkolenopslagplaats omgelegd. Daartoe was het noodig een gedeelte hakhout te rooien, een gedeelte sloot (vroeger het »amaureuse beekje" sedert lang, nl. sedert de oprichting der daar geplaatste machines voor de waterleiding, etc. tot »oliesloot" gedegenereerd) na riolee- ring te dempen en de aangrenzende duinhelling gedeeltelijk te verplaatsen. Een 80-tal hulsten, vrijgekomen uit de afdee- lingen 3 en 4 vrouwen Nieuw-Meerenberg, vonden tot verdere afgrenzing (zooveel noodig verder door draadschering tot stand gebracht) en afdekking van dezen weg, welke met sintels behard werd, hunne bestemming. Om alle vruchtboomen werd wederom met succes insecten- vangband aangebracht. In het laatste hoofdstuk, den Technischen Dienst behan delend, bevat het verslag mededeelingen omtrent het onder houd der gebouwenomtrent uitgevoerde buitengewone werken, (welke rubriek verlucht is met een autotypie van een geneesheerswoning), en vinden we over de brandweer vermeld dat de brandweeroefeningen, de inspecties der brandblusch- middelen en de controle van het brandalarmstelsel op de daarvoor bepaalde wijze en tijden plaats hadden, evenals het maandelijksche onderricht telkens aan dat deel van het personeel, dat in de voorafgaande maand in betrekking is gekomen. Loos alarm kwam nog al eens voor, waarvan ge deeltelijk de oorzaak in de bovengrondsche geleiding is te zoeken. Branden hebben in het afgeloopen jaar niet plaats gehad. Het verslag besluit met een overzicht der waterleiding inrichtingen benevens eenige gegevens over de verlichting. De lasteraar blijft altijd hatelijk. De 47ste vergadering der provinciale Politie. afdeeling Noord-Holland van den Alge- meenen Nederlandschen Politiebond, zal gehouden worden op Vrijdag 14 Augustus 1908, des na middags ten 1 ure, in het hotel Terburg", nabij het station te Beverwijk. Te behandelen punten 1. Opening der vergadering; 2. voorlezing en goedkeuring der Notulen; 3. behandeling ingekomen stukken; 4. jaar verslag, rekening en verantwoording van den secretaris penningmeester5. vaststellen bedrag te storten in de kas der stichting6. verkiezing afgevaardigde en mede-afgevaar digde ter algemeene vergadering; 7. behandeling beschrij vingsbrief; 8. lezing, te houden door den weled. geb. heer F. F. Overhoff, particulier te Bloemendaal, vroeger publiek aanklager Z. A. R. Onderwerp: le. Statistiek crimineele misdrijven; 2e. De werking van het snelrecht, zooals dit in Engeland en zijne koloniën wordt toegepast. Met het oog op de te houden lezing, worden H.H. leden beleefd doch dringend verzocht, deze vergadering te willen bijwonen. Het bestuur zal een half uur voor de vergadering aan vangt, bij elkander komen. Het kwade diene nooit tot pret. maar evenmin tot praat. De jaarlijks terugkeerende nationale Uit andere ge- velddag van het Leger des Heils zal meenten. dit jaar gehouden worden op Woensdag 12 Aug. a.s. op het landgoed Velser- beek nabij station Velsen, voor dit doel welwillend afgestaan door den hoogwelgeboren heer baron v. Tuyll v. Serooskerke. Duizenden nemen ieder jaar deel aan deze velddagen en extra treinen met goedkoop tarief zijn door de hollandsche spoorwegmaatschappij en door de ned centraal spoorweg maatschappij voor dien dag uit verschillende deelen van het land gearrangeerd. Vanaf 5 Aug. tot en met 10 Aug. 's middags 5 uur zijn goedkoope kaartjes met programma's aan de stations dier maatschappijen verkrijgbaar. De velddag zal dit jaar geleid worden door kommandant en mevr. Ridsdel, de leiders van het Leger des Heils in Nederland, terwijl ook kolonel Bullard, die tot voor korten tijd de leider van het Leger des Heils in Japan was, tegen woordig zal zijn. Behalve de gewone samenkomsten zal er o.a. ook een maatschappelijke demonstratie gehouden worden, waardoor ieder van meer nabij zal kunnen kennismaken met den wel slagenden arbeid van het Leger des Heils op maatschappe lijk gebied. Verder zal er een muzikale sluitingsdemonstratie gehouden worden, waaraan 200 muzikanten en 200 zangers zullen deelnemen. Maandag 10 Augustus is het museum van Kunstnijver heid te Haarlem gesloten. Iemand te verplichten kost dikwijls weinig en helpt veel. De Algem. Ned. Wielrijders-Bond vierde Van den hak eenige dagen geleden zijn 25 jarig jubi- Op den tak. leum. In dat tijdsverloop heeft er een volslagen ommekeer plaats gehad. Alles op de fiets heette het al vóór jaren. En 't is waarde fiets is verbazend gepopulariseerd, 't Schijnt dat de philosoof gelijk krijgt, die beweerde, dat het menschelijk ideaal zich meer en meer van den schildpad verwijdert en »het haas" nadert. Waar gaat dit heen mag men vragen. In onze ver-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1