A Daal" MET PENSION- WONINGGIDS daal. den eersten rang. Nieuwsblad 8 voor 9 AERDENHOUT - BLOENIENDAAL 9 OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten Weekblad". 2e jaargang fc uitzicht vanaf ssen. Juni, Juli en Aug. atinée musicale, talsch „Crescendo". aarvoor bij onze ver- geleverd, kan onzei ind nemen, ing voor den electro- al geschiedt de reini- vertrouwd gemaakt. in vrede, volbracht Keuvelaar. .■oor zichzelf op zijn hoede rs v/h Duineveld Sant envaart, Bloemendaai, m. m.Overveen llVj ur n. ra. isjes geplaatst, die on- uren geledigd worden, uur, Bloemendaaische uur, Parkweg bij de Bloemendaaische weg mpertz 11 uur, Over- ;esticht »Meerenberg". den Berg, stalhouders, 3 uur. Het vervoer an het gesticht en ge- 10s Santpoort, Bloemen- 1 uur, Overveen v. m. sjes geplaatst, aal, bij den heer Visser tgraaf Kleverlaan Bloe- Overveen. urt Bloemendaai. Bloemendaai. Op ver- laatst, welke op de na taal lichting 9l/2 uur np 10 uur; Rjjperweg. Rijperweg, villa v/d. illa Belvédère van mevr. Aankomst te Haarlem Bestelhuizen te Haarlem den heer van Gerven, den heer W. Kraaij, een, niet als een indringer, goed vereeren, die dat den tuin. van transport- r alle volgende uren 50.wenschen te ïement van minimaal nblik dat het toestel B leei'dere inlichtingen ZATERDAG, 15 AUGUSTUS 1908 No. 33 Het Bloemendaaltth Ueehblad Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaai bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Advertentiëu 10 cents per regel bij herhaalde plaatsiug korting. IL Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaaische weg 227. -:- ra II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. iij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Aan medewerkers, pensionhouders en andere in- enders wordt beleefd verzocht de copie, gedurende de maand Augustus, niet te bezorgen aan het huis van den redacteur, maar aan de administratie of, met bericht aan de administratie, de copie ter afhaling gereed te leggen. Zelfbeperking is een zeker bewijs van verstand De vrijheid van 't geweten. Vervlogen zijn de tijden, Toen men met blij getier, Den Christen zag ontweiden Door 't wild verscheurend dier. Geen zweem meer van die tijden, Toen 't knielen voor zijn God En and'rer leer belijden, Den mensch bracht op 't schavot. Geen treurig fanatisme Onteert de menschheid meer, Op 't. veld van 't humanisme Zoekt zij thans roem en eer. r De vrijheid van 't geweten, Voorheen aan band gelegd, Is nu ten troon gezeten En spreekt op 't aardrijk recht. De kunst en wetenschappen Staan aan haar zij geschaard Om elke sprank te kappen, Die domheidsmacht nog baart. Haar wapens zijn geslepen En vaardig in de hand, Om 't bijgeloof en dwepen Te fnuiken door 't verstand. Zij zeggenZich ontwringen Aan 't knellen van den band, Is allen stervelingen In hart en nier geplant Want vrijheid is den volken, Als 't water voor den visch Zij wetten hunne dolken, Totdat het vrijheid is. Is vrijheid hen beschoren, Door tyrannie ontroofd, Dan wordt hun geest herboren En godsdiensthaat gedoofd. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun vertrek met groot-verlof medegenomen voorwerpen vein klee ding en uitrustingbij hun korps aanmelden, en wel des namid- dag's vóór vier uur (de miliciens-telegrafisten vóór eenuur), of, Slaapzaal voor meisjes in het koloniehuis „Kerdijk" te Kgmond a/Zee, t indien dit met het oog op den duur der reis niet mogelijk is, zoo spoedig doenlijk daarna. Zij, die binnen het Rijk woonplaats hebben, behoeven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. Het is in het algemeen wenschelijk, dat de opgeroepenen zich op den laatsten dag vóór hun vertrek naar het korps, des voormiddags tnsschen 10 en 12 uur, ter gemeentesecretarie aan melden, voorzien van hun zakboekje, ten einde zoo noodig in het bezit te worden gesteld van de vereischte vervoerbewijzen en passagebiljetten en tot het desgewenscht in ontvangst nemen van daggeld, een en ander voor zooveel zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die gewenscht achten, inlichtingen te bekomen aangaande de reis. De verlofgangers echter, voor de laatste maal met groot verlof vertrokken net 15 Maart 1904, die alleen per spoor- of tramweg moeten reizen en in wier zakboekje aanwezig is een op wit papier gedrukt en met roodeninkt ingevuld vervoerbewijs, behoe ven zich niet ter Gemeentesecretarie aan te melden, doch begeven zich rechtstreeks naar het station van vertrek en stellen aldaar hun zakboekje ter hand aan den stationsbeambte, met de uitgifte van plaatsbewijzen belast. De verlofgangers behooren er op indachtig te zijn, dat hun het zakboekje wordt terug gegeven, alsmede de strook van het vervoerbewijs, aangezien deze strook httn gedurende de reis moet dienen als plaatsbewijs Verlofgangers, die. hoewel hun reis aanvangende per spoor- of tramweg, een gedeelte van het traject moeten afleggen per stoomboot of die op hunne reis van één of meer veren moeten gebruik maken, moeten zich steeds naar de gemeentesecretarie begeven tot het in ontvangst nemen van de vereischte vervoer bewijzen en passagebiljetten. Het is noodig zich tenminste een half uur vóór het vertrek van den trein of van de tram aan het station te bevinden. Behalve op vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk, heeft de verlofganger, die niet woont in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst recht op een daggeld van f 0,25. Het is niet noodig dit daggeld ter Gemeentesecretarie te vragenaan hem, die het in zijne woonplaats niet heeft ont vangen, wordt het na aankomst bij het korps uitbetaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk door overlegging van eene op ge zegeld papier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige ver klaring ter Gemeentesecretarie blijken. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is af gegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlof gangers, aan wie, in verband met eené vorige oproeping in werkelijken dienst, door denzelfden geneeskundige reeds eene ver klaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet onvermogenden met eene ongezegelde en niet-gelegaliseerde verklaring worden volstaan. Na hun herstel vervoegen zij zich onverwijld bij hun korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekten last van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping ontheft een ver lofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werlcelijken dienst, daar de openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Den verlofgangers, die, opgrond van kostwinnerschap, vermeene in de termen te verkeeren tot het erlangen van ontheffing van boven- 'bèdoelden werkelijken dienst of van eene geldelijke vergoeding, wordt 'aangeraden hun verzoek daartoe '.bij voorkeur ongeveer zes weken vóór hunne opkomst aan de koningin te doen. Dat verzoek kan op ongeze.geld papier ivorden geschreven en moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden gezonden. Frankeering is niet noodig. Wenscht men alleen voor eene geldelij Ice vergoeding in aanmerking te komen, dan kan deze bij ongezegeld en ongefrankeerd verzoekschrift aan den minister van oorlog worden gevraagd. Overigens wordt ten deze verwezen naar de afzonderlijke publicatie betrekkelijk „Kostwinners" en kunnen zoo noodig nadere inlichtingen mondeling worden ge vraagd ter Gemeentesecretarie, eiken werkdag tusschen 10 en 12 uur voormiddags. Bloemendaal, den 12 Augustus 1908. De Burgemeester voornoemd, A. Bas Backer. De meeste menschen waardeeren niet wat ze verstaan, maar ver eeren wat ze niet kunnen begrijpen. Binnenlaiidscli overzicht. Het lichaam wil ademem en de geest streven. Agenda. Hotel Duin en Daal: Zondag 16 Aug. Matinee." Hotel Hartenlust: Zondag 16 Aug. 8 u. Concert. Het lot schudt de kaarten zooals en wanneer het wil Ambtelijke mededeelingen. De Burgemeester van Bloe mendaal maakt bekend, dat de in deze gemeente geves tigde verlofgangers, wier na men hieronder zijn vermeld, bij deze, ieder tegen het achter zijnen naam aange geven tijdstip, krachtens art. 111 der Militiewet 1901, in werkelijken dienst worden op geroepen 24 Augustus, Albertus Herle lichting 1905, '10e reg. inf. Ie bat. Hoorn; 1 September, Hen - ricus Christianus Gerardus Kok lichting 1903, 10e reg. inf. 3e bat. Haarlem; 1 Sep tember, [Hendrik Kramer lich ting 1903, 10e reg. inf. 3e bat. Haarlem; 1 September, Jo hannes Anthonius Jacobus Beeren lichting 1903,10e reg. inf. 3e bat. Haarlem; 1 Sep tember, Willem Theodoor van den lierg lichting 1903, 10e reg. inf. 3e bat. Haarlem; 14 September, Hendrik de Jong lichting 1901, le Reg. Vestingartillerie. Utrecht. Kolonie van het Centraal Genootschap, Egmond a/Zee, 1907. (Op den achtergrond de voorgevel van het Koloniehuis „Kerdijk".) In Overijssel klaagt men steen en been over de verwoestingen die konijnen en ander schadelijk gedierte aan den land bouw toebrengen. De wet beschermt de konjjnen en de boer wordt uit nood gedwongen, tot een over treden der jachtwet, wil bij niet zijne veldvruchten zien vernielen. Het wordt meer dan tijd dat de jachtwet herzien en aan dit euvel paal en perk wordt gesteld. In Meppel en omstreken schijnt de handel in bedorven vleesch nog niet tot staan te zjjn gekomen. De keurmeester Most had het geluk om 2 kisten met bedorven vleesch aan het station in beslag te nemen, afkomstig uit Sleen. De geheele partij afkomstig van één rund, kostte maar f7.50 zooals de ingesloten factuur meldde, erg friseh voor de worst-liefhebbers, want ?in worst zal wel het meeste van dit vleesch zjjn eindbestemming vinden. Wanneer wordt de rijks- vleeschkeuring ter hand ge nomen In de Joure (Fries land) zal een volks-sanato- rium worden opgericht Herema State, eigendom van dr. Driessen is daarvoor in dertijd door den eigenaar afgestaan. De voorwaarden waarop dit buitengoed aan de vereeniging wordt over gedragen, zjjn thans door beide partijen goedgekeurd en bekrachtigd. De geleer den waren het er niet over eens of de plaats wel ge schikt was. De lAmstelland" van de Kon. Holl. Lloyd (Zuid- Amerika-ljjn) is door het engelsche stoomschip »Imo gen" brandende gevonden. Het zette de reis na blus- sehing van den brand, naar

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 3