aTrüï Huis-enDéc 3e £uxe- Advertei voorheen SCHN1II Bloeme Amsterdam voort, komende van Buenos-Ayres. Men vreest dat verscheidene menschen zijn omgekomen. Het rapport van den leger-commandant Rost van Tonningen, die met den gouverneur-generaal Van Heutz naar Atjeh ter inspectie geweest is, is thans publiek gemaakt, en steekt den oud-gouverneur Van Daalen een pluim op den Ziekenkamer in het Koloniehuis „Kerdijk" te Egmond a/Zee, hoed. Het Huisgezin een der r. k. bladen, feliciteert de Atjehers dat Van Daalen en niet Rost van Tonningen gouverneur van Atjeh is geweestware dit het geval geweest zoo zoude et- zeer zeker hardhandiger tegen de Atjehers zijn opgetreden geworden. De verschillende bladen van rechts en links behandelen dit rapport, en komen vrij wel tot dezelfde conclusie In de Tweede Kamer zal, als die weder bijeenkomt, door de Atjeh- vrienden en socialisten het noodige over dit rapport wel in het midden worden gebracht. Oorlogvoeren met hand schoenen aan zouden sommigen wel willen aanbevelen, wij voor ons zouden die vrienden eens willen plaatsen in de positie onzer troepen in N Indië, blootgesteld als die zijn aan nach- teljjke aanvallen, en beschieting uit moeilijk bereikbare plaatsen. Vrouwen en kinderen worden overal gespaard, maar waar vrouwen zich als mannen verkleeden, en even dapper mee vechten als het sterke geslacht, kan en mag van sparen geen sprake zijn. De Nonvlinder die uit België in ons land is gekomen, heeft zich thans ook in Zeeuwsch Vlaanderen en Gelderland ver toond, alom worden premies uitgeloofd voor het dooden van deze hoogst schadelijke insekten, die in een ommezien geheele bosschen kaal vreten. Vanwege het departement van landbouw worden zoolang de voorraad strekt exemplaren aan belanghebbenden uitgereikt ten einde met dien Nonvlinder in zijne verschil lende stadiën bekend te worden, en kennis te verspreiden onder de landbouwende bevolking omtrent een gevaar dat dreigende is. - Ofschoon er in sommige streken geklaagd wordt over droogte staat de landbouw, zoowel de zuivel- als de bouw- gewassen er zeer gunstig voor. Wanneer nu de grenzen in België voor ons vee weder open komen, zijn er hooge vleeschprijzen te wachten, te meer daar in Engeland ook stemmen opgaan om nederlandsch vee weder levend toe te laten. Het is jammer dat de bekende Nelis in het Handels blad zijn stem niet meer doet hooren Nelis zoude zich bepaald verheugen in den bloeienden toestand waarin land- en tuinbouw thans verkeert. De vrees dat de hooge invoer rechten den uitvoer van aardbeien naar Duitschland zoude knakken heeft zich gelukkig niet bevestigd. De duitsche Michel moet alleen maar meer voor dat heerlijke produkt betalen, meerdere produktie van aardbeien zooals het in Duitsch land werd voorgespiegeld is er niet het gevolg van geweest. De prijzen van eerste levensmiddelen worden in Duitsch land zoo hoog, dat werklieden, op de grenzen werkende, iederen avond de grens oversteken om hun eten in Holland te gebruiken, terwijl zij arbeiden in Duitschland. Misschien gaat Duitschland nog invoerrecht op de werklieden heffen om de berooide schatkist te stijven. Van ieder voordeel te kunnen trekken is een nuttige kennis Uit Britsch-Columbia en uit den Buiteillaildscll staat Idako komen de meeste veront- overzicht. rustende berichten omtrent boschbranden, die dorpen en steden reeds geheel in de asch hebben gelegd, en waarbij honderden menschen zijn omgekomen. Men vreest dat de brand zal overslaan naar de bosschen van Montana. De schade bedraagt reeds over de 25 millioen gulden. Vele spoorwegbruggen aldaar, eveneens van hout, zijn ook gedeeltelijk vernield. Van alle zijden worden militairen en voedingsmiddelen naar de geteisterde streken gezonden. In N.-Amerika maken de 2 candidaten, of liever hun partijgenooten, voor de aanstaande presidents-keuze gebruik van de phonograph en kinematograph, om zoodoende overal hun candidaten te doen spreken en akteeren. Het zal voor Amerika een heele rust zijn als die verkiezingsdrukte achter den rug is, want met den dag wordt men meer opgewondener en onparlementairder tegenover zijn tegenstanders. In Mexico heeft een hevige petroleumbrand te Tampico gewoed, millioenen liters petroleum zijn verbrand, terwijl alom ontploffingen werden waargenomen. Men vreest dat hiel de naburige bosschen in brand zullen geraken. De onlusten aan de amerikaansche grens van Texas schijnen bedwongen te zijn geworden. Porfirio Diaz heeft dadelijk met energie de beweging den kop ingedrukt. Venezuela heeft het thans eveneens aan den stok ge kregen met N.-Amerika en Frankrijk, en wel over concessies aan onderdanen van die rjjken uitgegeven. De Castro speelt hoog spel. Uit Curasao wordt aan de Tijd geschreven dat de erken ning van Roberto Lopez tot consul van Venezuela te Curasao, in dat eiland algemeene verslagenheid en ergernis verwekt, daar Lopez de man is die de Castro tegen Nederland opzet, en de schuld is van de houding van de Castro tegenover Curasao. Turkije trekt thans wel in de politieke wereld het meest de aandacht. De verstokte aanhangers van het oude regime zijn deels gedood, deels gevangen gezet, terwijl het '2de ministerie reeds zijn intrede heeft gedaan, en geheel bezet is geworden door leden die 5er joug-turksche partij gevallig zijn. De sultan heeft het corps diplomatique ontvangende, het noodig geoordeeld nog eens uitdrukkelijk te verzekeren, dat hij de grondwet zoude handhaven, en zijn woord als souverein daarvoor verpand. Uit Bosnië en Herzego- w i n a komen berichten dat de bevolking aldaar eveneens mede- zegginsschap wil hebben in het bestuur. Bosnië en Herzegowina erkennen nog Turkije's sultan als h"n souverein. Oostenrijk bestuurt die landen nu reeds sinds meer dan 30 jaren uit zijn naam, met veel succes. De jongelingsschap der hoogere standen heeft aan de oos- tenrijksche universiteiten onder wijs ontvangen, en wil nu zijn opgedane kennis dienstbaar maken voor het regeeren van eigen land. Oostenrijk moet evenwel niets hebben van deze aspiraties, beboet en verbiedt de organen waarin op zelfbestuur wordt aangedrongen. Het is voor de landen die turksch grondgebied tijdelijk onder hun bestuur hebben, thans zaak goed uit te kijken, opdat de jong- turksehe beweging ook aldaar geen wortel schiet. Met een goed geregeerd Turkije kunnen de mogendheden niet meer sollen, aan een ontwaakt volk kunnen geen concessies meer worden afgedwongen. Dit zullen vele mogendheden, wanneer de omkeer in Turkije blijvend is, ter dege voelen. Of de gelukwenschen die de sultan van het corps diplomatique in ontvangst nam, ge meend waren, wagen wij te betwijfelen. Wanneer het troebele water helder wordt, is het met visschen gedaan. De sultan heeft beloofd een groote som in de schatkist te storten opdat geen nieuwe leening noodig zal zijn. In London heeft het internationale vrijhandelcongres hare zittingen gesloten er is een voorloopige internationale vrijhandel-commissie benoemd, die maatregelen moet treffen voor het volgende congres in 1910. Door beschermende f. rechten profiteeren nog te veel enkele bevoorrechten en deze zullen wel alles blijven inspannen, om hun voordeelige positie te behouden. Wanneer zij maar de goede gemeente kunnen blijven wijs maken, dat door bescherming handel en nijverheid Eetzaal koloniehuis „Kerdijk" te Egmond a/Zee. bloeien, is de gouden eeuw van vrijhandel nog verre in het verschiet, waarbij nog komt dat door invoerrechten de staten op een onmerkbare manier geld binnen krijgen om de steeds stijgende oorlogskosten te betalen moesten die kosten direct betaald worden zoo zoude het met de uitbreiding van vloot en leger spoedig uit zijn, nu merkt het betalend publiek het niet zoo direct. Overal houdt men internationale ten toonstellingen, de clöu van de eerst komende internationale tentoonstelling zoude zeker zijn, als aldaar de verschillende traktaten, waarbij de invoerrechten overal waren afgeschaft, konden worden tentoongesteld. Wij vreezen dat dit nog wel lang een vrome wensch zal blijven, gelet op de belangen van enkelen, die thans in de toonaangevende landen de macht in handen hebben. President Fallières is weder heelhuids in F ra n k rij k terug gekomen, na overal met veel luister en onderscheiding ont vangen te zijn geworden. Gelukkig dat Clemenceau nog aan het bewind is, en deze niet veel omslag zal maken met de anar chistische stakers. De electriciens hebben voor proef een paar uur weder in Parijs gestaakt, dadelijk heeft de regeering genietroepen, be kend met electrisch bedrijf, be schikbaar gesteld, zoodat een her haling van een staking wel zal voorkomen worden. De justitie is druk bezig, de raddraaiers te Ville- neuve, Vigneux enz. te achter volgen, en gevangen te nemen. Uit de voorloopige instructie blijkt reeds dat allerlei vïeemd anarchistisch gespuis de hand in de beweging heeft gehad. Wan neer zullen de arbeiders eens be grijpen, dat zij de kastanjes uit het vuur halen voor menschen, waarvoor staken een bedrijf is ge worden Van den tocht van graaf Zeppelin in Duitschland wordt, zooals dit den duitschen aard eigen is, zeer veel drukte gemaakt. Het is, als men de Zeppelin het middel heeft doen manoeuvreeren. In Algerië zijn vooral te Constantine aardschokken ge-1 voeid, waardoor vele gebouwen gescheurd en vernield zijn. De officieele berichten melden thans dat de eerste tijdingen erg overdreven waren. Men hoede zich voor hen. die met een andermans zaakoptreden om met hun eigen zaak te eindigen. Burgerlijke Stand. 7an nDo*der/ag1 tot Donderdag 13 Augustus, Bevallen: Ch. Verduin-Portegies z M. Metselaar-Duijn d.A. J. van Galen-Van Wieringen z. Ondertrouwd: M. Otte en J. M. Jansen. Overleden: M. W. Ph. Schnaar 61 j.A. Oostema 50 j, te Amsterdam; J. Kerker 70 j. Overleden te Meerenberg: P. J. Meijzel 55 j.; J. Neumejjer 82 jM. Kelder 79 j. Gebarsten vaatwerk breekt nooit geheeel en gaat op den duur vervelen. Het Centraal Genootschap voor Kinderverzorging. Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Dit is de lange naam van een onzer nuttige vereenigingea op het gebied van verpleging en verzorging van zwakt» kinderen. Ons doel met het opnemen van dit artikel, waa voor de clichés en gegevens ons welwillend verstrekt werdt door het hoofdbestuur van het genootschap, is de belangstelliri in het lot van het zwakke kind op te wekken en onze lezeressen en lezers een der wegen aan te wijzen die z'j kunnen inslaan om desgeweuscht ook een steentje te helpen aandragen ter verkrijging van het schoone en vurig gewenschte doelnl. een krachtig geslacht, hetwelk niet kan worde i verkregen zoolang er nog zooveel duizenden zwakke kindere.i als bet ware snakken naar gezonde lucht en krachtig voedse Want, zooals prof. dr. H. Burger zegt, noodzakelijk zal d toenemende bekendheid met de ziekten der jeugd ten goed komen aan instellingen van zoo hoog maatschappelijk nut ai vacantiekolonies en dergelijke, waarvan ons publiek nog vet te weinig de beteekenis begrijpt voor den strijd tegen d- tuberculose als volksziekte." Er is geen land in West-Europa Spanje en Portugal mis schien uitgezonderd waar betrekkelijk zoo weinig kindere des zomers naar herstellings- en vacantiekolonies worde gezonden als in Nederland. In België, dat in dit opzich in de verste verte niet met Denemarken, Engeland, Duitsch land en Zwitserland kan wedijveren, vertrekken per 100.00 kinderen nog tweemaal zooveel zwakke kinderen naar d kolonies als in ons land. Vanwaar dan toch dit gebrek aa belangstelling? Gebrek aan kinderen, die zeer dringend d buitenlucht behoeven, is hier helaas niet. Gebrek aan gelegen heid evenmin. El- is bijna geen land, waar overal op zoo korten afstand een zoo heerlijk, zuiver zeestrand, een zo schoone afwisseling van hei en duinen op hoogen zandgron is te bereiken. Weldadigheidszin? Ook die bezit de Neder lander niet minder dan zijn naburen. Dan moét onroldoem. kennis met de z.g. gezondheidskolonies en de zegenrijke resu - taten van deze, de oorzaak zijn van de weinige belangstelling en is het toe te juichen dat het een-traaf -genootschap tracht door onvermoeide propaganda die oorzaak weg te nemen Als een geneesheer te doen heeft met ouders die een ver blijf voor hun ziek kind aan zee of in de bosschen niet kunnei bekostigen, dan verkeert hij in het geval, waarin hij tegen over zijn min- of onvermogende patiënten zoo vaak verkeert hij zou een goeden raad kunnen geven, maar hij weet vai te voren, dat die raad door de betrokken personen niet op gevolgd kan wordenal was een verblijf in gezonde luch en hygiënische omgeving voor de zwakke of moeilijk herstel lende patiëntjes ook nog zoo onontbeerlijk tot het verkrijge- van een volledig herstel, zulk een verblijf wordt niet voor geschreven, want het is niet te bekostigen. Hier dient inge grepen te worden door de vereenigingen voor gezondheids kolonies. Voor de verpleging komen in aanmerking niet d eigenlijk gezegd zieke kinderen, maar voornamelijk de zwakke bloedarme, klierachtige of bleekzuchtige kinderen, wier weer standsvermogen men in vele gevallen met blijvend succe kan verhoogen, door ze voor den tijd van een week of vier vijf te brengen onder zoo gunstig mogelijke hygiënische om standigheden. Met andere woorden: verpleging in een ge zondheidskolonie heeft de strekking om veel ziekte, veel heele of halve invaliditeit op later leeftijd te voorkomen Door het centraal genootschap is thans reeds in heel wat plaatsen de stoot gegeven in de goede richting. Het genoot schap is zijne eerste moeilijke jaren te boven en er is een flink begin van organiatie en van behaalde resultaten te toonen Het verslag over het jaar 1907 bevat daaromtrent belang wekkende mededeelingen, waaruit wij hier eenige grepen duitsche bladen leest of uitgevonden, om een ballon te besturen. Te betreuren is het dat Zeppelin's pogingen hebben schipbreuk geleden, en te waardeeren is zeker de energie die hij heeft ten toon gespreid om een ballon van dusdanige vorm en afmeting gedurende zoo vele uren in de lucht te Kolonie van het Centraal Genootschap, Nunspeet, 1907. Op den achtergrond het „Weezenpaviljoen' doen. Zoo had het genootschap op 31 December 1907 reeds 38 stichters (stichters zijn zij, die een gift in eens schenken van op zijn minst ƒ100.111 leden en 80 begunstigers. In 58 plaatsen van ons land zijn thans afdeelingen van het genootschap gevestigd, terwijl in 27 plaatsen afdeelingen in voorbereiding zijn. 0p 18 Mei 1907 werd te Egmond aan Zee (van 'slaagde afbeeldingen plaa meentebestuur van Egmonc :r en verschillende an, Lening was het gebouw vc het beeft ruimte voor architect den heer 1- N uitvoerder van het bou Egmond aan Zee, alle werden dit jaar kinderen iaar gehuurde huis te paviljoen te Nunspeet v, te Amsterdamin het k ,N B) van de Goudsch, nies, en in het kolonieh, vereeniging voor gezondl Bovengenoemd verslag verpleging der kleinen pieging i" de verschilK ander in nauw verband dit jaar in de kolon bepaalden zich de ongeste gedurende de eerste di was de koorts hardnekk ren van meer gegoede de opgenomen kinderen aan chronische kwalen kwaal, waaraan vele k niet langer dan één dag langer duur hoogst zei heimwee eischen natuui en geduld. De grootste gewichtst plegingsduur 4 weken); kind over alle kolonies zijn van allerlei factorei zijnde weersgesteldh, gemiddelde leeftijd der v Voor wie in degeleg en vertrekken, zijn ci wat een verblijf in een dag in het koloniehuis schouwer. Stumperige, voorkomen. Het duuit^ len en eten, voor zij paar weken later herke neer zij, tintelend vai zingen en juichen. Er vertrek, wanneer zij, v verblijf verlaten. De lichamelijke voo maar niet minder gror opvoeding tot orde en de oppervlakte. Tal vi ouders en sfdeelingsbe: van dankbaarheid voor natuurlijk enkele klachi Het aantal bezoeken gemeep,e .klacht van d spoedig worden bezocl hunne aankomst in de geschikt om de verple, Het bij die gelegenhe niet zelden aanleiding Het koloniehuis »K> van de firma Korff en twee linnenkasten, een een groote collectie van de afdeeling Haar, en verder werd een si dingen speelgoed en k te Nunspeet werden i Het bestuur brengt daarvoor nogmaals hu speelgoed en kindei kl. Feestjes zijn een ui kolonie te verhoogen door een prettigen ge eerst dan goed bestui name, vertrouwelijke. Nagenoeg elke kolc kostbaar, doch niettei was. Vlaggen, groene en koek, zang en op de hoofdbestanddeelen Te Egmond bad ee tooning van de popi voor de laatste kolon Te Nunspeet werdi benevens die van H, moeder tot feestdagei Een der kolonies o Aan het verslag Genootschap ontleenei Gënootscliapska Telefoonnurr Agentsc GLASASSI

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 4