A. RUITER, -enuecorscüiiaer. L.t. nan den BERG. Bloemendaal. D. Hogenbirk Zoon De £uxe-BrooDbakkerij HepraiuieerKSaise°rrh-lcvcrt: Smakelijk brooD van nitslnitenö prima kwaliteit May Basting I Bloemendaal. GEBROEDERS VERMEULEN, Overhemdenmakers. Groote Houtstraat 1a. Haarlem. Fotograf i e I iiYP-RrnnillinVtpni LUAu DlUUuUdluiüll Advertentiën voorheen SCHMIDT RUITER. Gevestigd Zweedsche Massage A J. BOVERHOFF Opgericht 1793. 173 Op 18 Mei 1907 werd het nieuwe koloniehuis »I<erdijk" te Egmond aan Zee (van welke inrichting wij hier eenige goed geslaagde afbeeldingen plaatsen) in tegenwoordigheid van het ge meentebestuur van Egmond en van afgevaardigden van afdeelin- jen en verschillende andere vereenigingen geopend. Bij de opening was het gebouw voorzien van een completen inventaris liet beeft ruimte voor ongeveer 60 kinderen en doet den architect den heer P. N Leguit, te Alkmaar, alsmede den uitvoerder van het bouwwerk, den heer J. Btjauboer, te Egmond aan Zee, alle eer aan. Behalve in dit koloniehuis werden dit jaar kinderen verpleegdin het ook in het vorig jaar gehuurde huis te Egmond a/d Hoef; in het Weezen- 'paviljoen te Nunspeet van de vereeniging «de Weezenkas" te Amsterdam; in het koloniehuis «Zonneheuvel" te Hoeven B.) van de Goudsche vereeniging voor gezondheidskolo- uies en in het koloniehuis op Vlieland van de Leeuwarder vereeniging voor gezondheidskolonies. Bovengenoemd verslag bevat vorder gegevens omtrent de verpleging der kleinen, de verkregen resultaten door de ver- eging in de verschillende gestichten en wat met een en ,,der in nauw verband staat. Besmettelijke ziekten kwamen ,.it jaar in de kolonies niet voor. Over het algemeen naalden zich de ongesteldheden tot temperatuurverhoogingen rdurende de eerste dagen van het verblijf. Enkele malen was de koorts hardnekkig. Wanneer men de weinige kinde ren van meer gegoede ouders uitzondert, waren bijna al ■e opgenomen kinderen zeer zwak, herstellend of lijdend aan chronische kwalen of gebreken. Het heimwee is een kwaal, waaraan vele kinderen lijden, de meesten echter niet langer dan één dag, enkelen 3 of 4 dagen, terwijl een langer duur hoogst zelden voorkomt. Gevallen van ernstig heimwee eischen natuurlijk van de verpleegsters veel takt er geduld. De grootste gewiehtst.oename bedroeg 10 pond 3ons(ver- 'gingsduur 4 weken)de gemiddelde gewichtstoename per kind over alle kolonies was 4 pond. De gewichlstoenamen zijn van allerlei factoren afhankelijk, waarvan de voornaamste zijn: de weersgesteldheid, bet gebruiken van zeebaden, de gemiddelde leeftijd der verpleegde kinderen en lichaamszwakte. Voor wie in de gelegenheid is de kolonies te zien aankomen en vertrekken, zijn cijfers echter overbodig om te weten, wat een verblijf in een gezondheidskolonie vermag. De eerste dag in het koloniehuis is weinig opwekkend voor den aan schouwer. Stumperige, bleeke kleinen met weinig opgewekt voorkomen. Het duuit eenige dagen, eer zij kunnen wande len en eten, voor zij babbelen, schertsen en zingeneen paar weken later herkent men de kinderen niet meer, wan neer zij, tintelend van levenslust, wandelen en springen, zingen en juichen. En dan het wuiven en roepen bij het vertrek, wanneer zij, vol verlangen naar huis, hun tijdelijk verblijf verlaten. De lichamelijke vooruitgang is steeds even verrassend, maar niet minder groot zijn de resultaten van vier weken opvoeding tot orde en netheid al liggen die niet zoo aan de oppervlakte. Tal van brieven en briefjes van kinderen, ouders en afdeelingsbesturen getuigden ook dit jaar weder van dankbaarheid voor de verkregen resultaten, al bleven natuurlijk enkele klachten niet uit. Het aantal bezoeken van ouders was zeer groot. Een al gemeen, 0 klacht, van de directrices - is, dat de kinderen te spoedig worden bezocht, vaak reeds den dag, volgende op hunne aankomst in de kolonie. Dit spoedig bezoek is weinig geschikt om de verpleegden gemakkelijk te doen gewennen. Het bij die gelegenheden meebrengen van snoepgoed geeft niet zelden aanleiding tot moeilijkheden. Het koloniehuis »Kerdjjk" ontving een aantal bussen cacao van de firma Korff en Co., en verder van mevrouw M. te B. twee linnenkasten, een hoeveelheid keurige reservekleeren en een groote collectie speelgoed. Van een der bestuursleden van de afdeeling Haarlem kwam ook nog een pak speelgoed, en verder werd een sportkar, benevens eenige kleinere zen dingen speelgoed en kinderboeken ontvangen. Ook de kolonies te Nunspeet werden met dit laatste bedacht. Het bestuur brengt den vriendelijken gevers ook bij dezen daarvoor nogmaals hun dank en houdt zich voor zendingen speelgoed en kinderkleederen bijzonder aanbevolen. Feestjes zijn een uitnemend middel om de stemming in de kolonie te verhoogende kolonies moeten zich kenmerken door een prettigen geest en men kan zeggen dat een kolonie eerst dan goed bestuurd mag heeten, wanneer er een aange name, vertrouwelijke, milde stemming heerscht, Nagenoeg elke kolonie had een feestje, dat steeds weinig kostbaar, doch niettemin een groot genot voor de kinderen was. Vlaggen, groen en bloemen, mutsen en sjerpen, chocolade en koek, zang en optocht, vertelling en rondedans, ziedaar de hoofdbestanddeelen van de verschillende pretjes. Te Egmond bad een kersenfeest plaats benevens een ver tooning van de poppenkast en bij het lengen der avonden voor de laatste kolonie een vertooning met de tooverlantaarn. Te Nunspeet werden de verjaardagen van eenige kinderen, benevens die van H.H. M.M de koningin en de koningin moeder tot feestdagen gemaakt. Een der kolonies op Zonneheuvel maakte een rijtoer. Aan het verslag omtrent de financiën van het Centaal Genootschap ontleenen wij nog het volgende Gen oo tschap sk as. Het vorig boekjaar sloot met een na- deelig saldo van 1608,91°. De a (dee ling en brachten 253,50 aan contributie op tegen 75,in het vorig jaar; de leden ƒ1062,50 tegen 522,50 in 1906de begunstigers f 253,50 tegen f 41,in het vorig jaar. 't Aantal stichters (gevers van 100,of meer) vermeerderde eveneens; van hen kwam een bedrag in van ƒ14900,tegen ƒ13800,in 1906. Van dit bedrag werd 1600,— voor de genootschapskas, het overige voor het „Bouwfonds Koloniehuis" bestemd. Wij kunnen dus met groote voldoening op de aanzienlijke vermeerdering der inkomsten in 1907 terugzien vooral het feit, dat de contributies in zoo belangrijke mate toenamen, geeft aan ons genootschap meer stabiliteit. Toch waren ook de uitgaven belangrijk hooger dan het vorig jaar. Om de vermeerdering van ledental en de meerdere giften te verkrijgen was veel propaganda noodig. Niet minder dan 15000 paar brochures werden verspreid; wanneer men nu na gaat, dat het port van één stel 5 cent bedroeg, dan begrijpt men, welke aanzienlijke kosten aan zulk een verspreiding ver bonden zijn, ook al leverde de drukker ons de fraai uitgevoerde brochures zeer goedkoop. Een poging om de leden der vredesconferentie tot het doen van giften te bewegen mislukte; ze kosten ƒ60,en bracht slechts ƒ10,op. De kas sluit dan ook weet met een tekort en wel van ƒ1361,89; dit was echter geraamd op ƒ2183,085, zoodat dit toch nog meevalt, hoewel diverse posten der begrooting voor 1907 zijn overschreden, b.v. Kosten vergaderingen en reiskosten met ƒ60.25, propaganda met 1526.865; daarentegen bleven porti enz ƒ137,87, kosten secretariaat ƒ164,825 onder de raming. Gaat men nu nog na, dat een post van ƒ143,695 over 1906 nog betaald moest worden, dan is het tekort van ƒ1361,89 nog wel hoog, maar geeft het toch hoop op blijvende vermindering ervan in de toekomst. Onderstandskas In afwijking met het vorig jaar zijn nu volgens de bedoeling der statuten alle verpleeggelden in deze kas gestort. Andere inkomsten had ze helaas niet dan een paar giften en wat gekweekte rente. Alle overige giften moesten na tuurlijk besteed worden om den bouw en de inrichting van het koloniehuis „Kerdijk" te bekostigen. Aan verpleeggelden kwam in ƒ13362,76 tegen ƒ5535,90 in het vorig jaar. Met genoegen kunnen wij constateeren, dat de ver- liooging van den verpleegprijs met 10 cent per dag het ge- wenschte resultaat heeft gehad. Immers sloten wij het vorig jaar met een tekort van ƒ1966,265 en dat voor nog niet de helft van het nu verpleegde aantal kinderen, thans bedraagt het tekort slechts ƒ160,545, waarvan feitelijk nog ruim ƒ90,afgaat, die eigenlijk op de rekening van 1906 thuisbehoorde. Door een an dere wijze van inkoop der levensmiddelen enz. hopen wij over 1908 dit tekort geheel te kunnen doen verdwijnen. Bouwfonds kolonie huis. De rekening van 1900 sloot' met een batig saldo van 7371,89. Aan giften van ƒ100— en daarboven kwam ƒ18300,in, waarbij van een geefster, die ongenoemd wenscht te blijven tweemaal vier duizend en nog drie duizend gulden. Moeten wij aan alle gevers onzen dank brengen, aan deze brengen wij een extra woord van hulde voor haar liefdewerk. Aan giften beneden ƒ100,— kwam ƒ683,in. Zooals bekend is, werd het koloniehuis „Kerdijk" in Mei geopend, de laatste termijnen van de aanneemsom werden eehter in 1907 nog niet betaald, omdat eerst na de ontruiming van het gebouw in October de geheele voltooiing kon plaats hebben. Voor meubilair en geheele inrichting van het gebouw is be taald 50)4,85. De rekening sluit met een voordeelig saldo van ƒ998,855 waarvan 499,voor het tweede koloniehuis bestemd is. De giften begonnen aan het eind van 1907 slechts zeer schraal binnen te komen, zoodat ook wij zelfs de gevolgen van de financieele crisis ondervinden. Laat ons hopen, dat 1908 zooveel in kas brengt, dat wij in 1909 ons tweede koloniehuis kunnen openen. Wij besluiten dit artikel met een opwekking tot steun voor dit nuttige genootschap. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot den secretaris van het hoofdbestuur den heer Mr. A. van der Bist, te Leiden. De jaarlijksehe contributie der leden en der afdeelingen bedraagt 5,of meer, die der begunstigers minder dan ƒ5, Het getuigt niet van grootheid, in kleinigheden nauwgezet te zijn Ned. Herv. Gemeente, Zondag 16 Augus- Kerknieuws. tug voorm_ 10 uurj Dr_ 3. A van Leeuwen, H. Avondmaal; 2£ uijr, Ds. J. A. van Leeuwen, Dankzegging. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 16 Augustus voorm. 7 en 85 uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 16 Augustus Kerkelijke dienst te en 10 uur. Het kleed der dwaasheid is met de steken der overdreven vor melijkheid aan elkaar genaaid. Thérese Carreno. Muziek. Op haar tournée in Januari zal Thérèse Carreno ook te Haarlem een concert geven en wel op Zondagmiddag 24 Januari in de Kroon. Concert-directie firma A. Vernout. Wanneer moet men alles omgekeerd opnemen? Als valsche listig heid aan 't woord is. 1.1. Donderdag had in hotel Duin en Plaatselijk Daal" een diner plaats, door den bur- Nieuws. gemeester van Bloemendaal, jhr. A. Bas Backer, aangeboden aan de leden van den gemeenteraad als tegenbeleefdheid voor het diner Z.Ed. Achtbare door den raad aangeboden bij diens installatie als burgemeester alhier. Zaterdag 1 Augustus werd onze vroegere dorpsgenoot, de heer jhr. S. P. F. Meijer, te Buren als burgemeester geïnstalleerd. Onder de vele belangstellenden bevonden zich de vader en eenige familileden van den nieuwen titularis, alsmede vele vrienden, o.a. uit Bloemendaal. Wij drukken hier den wensch uit dat jhr. Meijer in zijn nieuwe standplaats een aangenamen werkkring moge vinden. Mr. P. J. J. Ras, griffier bij het kantongerecht te Am sterdam II, is Donderdag j.l. alhier overleden. De heer Ras was van 1887 1901 subsituut-griffier bij de rechtbank aldaar, en werd den 30en November 1901 benoemd tot griffier bij het kantongerecht. De begrafenis vindt Maandag 12 uur op Zorgvlied plaats. De door de gemeente Bloemendaal als eereprijs uitgeloofde zilveren medaille voor op een na den besten hond van den in den Haag gehouden wedstrijd voor politiehonden, en toebehoorende aan een Nederlander, is behaald door den heer Jac. Smout, uit Bergen-op-Zoom, voor zijn hond Max." Het was 1.1. Donderdag feest op den huize «Karmel." De schoolkinderen van Hazerswoude waren n.l. de gasten van mevrouw Visser. Per boot waren de jeugdige feest vierders naar Haarlem gekomen, van waar ze in rijtuigen naar Bloemendaal gebracht werden alwaar hun, zoo goed en kwaad zulks met het regenachtige weer ging, een hoogst genoeglijke dag werd bereid. Wij lezen in het 11. Dbld. dat de welbekende villa Catharina, gelegen aan de Drakenlaan in den Aerdenhout, thans voor de derde mnal in publieke veiling zal worden verkocht, zonder nog ooit bewoond te zijn geweest. Wij vestigen de aandacht op het morgen-avond op het terras van hotel Hartelust" te geven concert van het Bloemendaalsch Harmonie gezelschap «Crescendo Op de Zondag j.l. te Laren gehouden hondententoonstel ling behaalde de beer W. Lokerse te Vogelenzang met een politiehond «Piet" een eersten en eereprijs. Tegen J. W., die ruzie had met zijn buurvrouw en haar, toen zij zich in haar woning begaf achtervolgde, en eenige klappen in het gezicht gaf, waardoor een neusbloeding ont stond, is ter zake van mishandeling proces-verbaal opgemaakt. De onderafdeeling «Kennemerland" van den Alg. Ned. Politiebond houdt den I8en Aug. a s. een schietwedstrijd op de revolver te Woestduin. Na afloop van den wedstrijd heeft avonds een feestelijke vergadering plaats in het hotel Sport- lust. Tegen den ijzerhandelaar J. M., te Nieuwveen woonachtig, die twee ziekelijke en zeer magere honden als trekkracht gebruikte en bovendien zijn hondenwagen niet had voorzien van steunsels en verzuimd had zijn naam op dien wagen aan te brengen, is proces-verbaal opgemaakt. De werkgevers W. v. d. B. en J. K. bij wie een jeugdig persoon was werkzaam geweest en die vergeten hadden om de arbeidskaart van dien persoon, na eindigen van zijn betrek king in te leveren, zagen zich door de politie verschalkten zullen zich voor hun vergeetachtigheid moeten verantwoorden voor den heer kantonrechter. Processen-verbaal werden opgemaakt wegens overtreding van art. 461 W. v. S. tegen J. de Kuster te Haarlem, J. van Veen te Hillegom en W. van der Aar te Haarlem en wegens overtreding van het Motor- en rijwielreglement tegen mejufvrouw J. G. te Overveen. Bij de politie is aangifte gedaan van het verliezen van een bankbiljet van f 25 en een van ƒ10; van het verliezen van een portemonnaie met inhoud, een zilveren dameshorloge, een broek ingepakt in bruin papier en een parapluie met gebogen haak en zilveren knop. Gevonden en bij de politie te bevragen zijn een boek, een kinderportefeuilie en een pakje linnengoed. De welwillende lezer zal begrepen hebben, dat door een drukfout het zgn. «laantje van Maas"in het eerste bericht van het plaatselijk nieuws in ons vorig nummer bedoeld is. Vreemdelingen in Bloemendaal. Aangekomen. Pension Pomona: De heer G. Troost, Wageningen. Mej. H. Fontain, Rotterdam. Mevr. van Schaik, geb. Fontain, Rotterdam. Pension «Bij Bosch": Mevr. Dr. A. de Wed. Drost, Delft. Mevr. C. E. Nicolet en 2 kinderen, Kopenhagen. Mej. A. Matthiesen, Kopenhagen. Pension Villa Linade heer H. L. Mumm, mevr. A. G. L. Mum, geb. Abel, Mej. C. C Abel, Mej. J. P. Meijer, allen van Amsterdam. Vertrokken: Pension Pomona: Mevr. H. Deenik, Amsterdam. Mej. L. de Joode, Amsterdam. Pension Villa Lina: De heer en mevr. Provo-Kluit, s'Gravenhage. Telefoonnummer 1636. Agentschap GLASASSURANTIE. Behandeling uitsluitend op medisch advies. J Villa „Blanca". Noorderstationsweg. BLOEMENDAAL. j VOLLEDIGE UITRUSTINGEN. firma CORDES. Groote Houtstraat 84, HAARLEM. Telephoon 927. BLOEMENDAAL. ELECTRISCHE SMEDERIJ. J- Hekwerken. Draadafscheidingen. Land- en Tuinbouwgereedschappen enz.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 5