MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad B voor a AERDENHOUT - BLOEMENDAAL OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten fi Weekblad". i spreekuren. dagen te goed te doen. in de buurt van ervoerd, maar een n. In de gauwigheid erorberde daar een verscheidene vaten I; hij zich weer ge- pje. Ik veronderstel, irdig kan peuzelen, waaronder J. J. ter Horst uit Noorwegen naar df maakten 4 ijsberen oostelijk door een aar het zich slechts koud tochtjeHet orige week ook een ander doel, hoewel i. Zij waren n.l. op aan het station j bij vergissing niet e liet zien. Doodleuk voor een lange reis, geldig." Metsemakers, bewo- al goeddeels achter zijn gouden huwe- en roer. Deze zeld- errijke wijze vieren, 'esproken is om net ocht eens de laatste itgedrukt in het op- •d wijnen, l' jaargang ZATERDAG, 29 AUGUSTUS 1908 No. 35 Het BloemendaaEsch Ueehblod rijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Bloemendaalsche weg 227. Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende -> Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- Hot auteursrecht van den inhoud van dit blad Wordt verzekerd overeenkomstig do wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. ,i. Agenda. Hotel Duin en Daal: Zondag 30 Aug. Matinee". ;|^H. Woestduin. Zondag 30 Augustus: 11/2 uur. «Courses Woestduin Lichtzinnigheid is de grootste hinderpaal voor aanzien. evierd: het 50 jarig Merkwaardig is de Dr den heer J. Wes- is in 't Bargoensch, t gedichtje laten wij 't zaamen, 't betaamen, even, r." soffiehuiszeorwits ijn creeft vlees 'h e zijn. Keuvelaar. il men dat anderen het s v/h Duineveld Sunt- nvaart, Bloemendaal, i. m. 0verveen ll1/] r n. m. jes geplaatst, die on- ren geledigd worden, uur, Bloemendaalsche uur, Parkweg bij de Bloemendaalsche weg pertz 11 uur, Over- ssticht «Meerenberg". len Berg, stalhouders, 3 uur. Het vervoer n het gesticht en ge- Santpoort, Bloemen- uur, Overveen v. m. jes geplaatst, al, bij den heer Visser graaf Kleverlaan Bloe- 0verveen. irt Bloemendaal. Iloemendaal. Op ver- latst, welke op de na- lichting 9V2 uur; 10 uur; Rijperweg. Rijperweg, villa v/d. Belvédère van mevr. Aankomst te Haarlem Bestelhuizen te Haarlem heer van Gerven, heer W. Kraaij, de eene wereld naar Ambtelijke mededeelingen. Burgemeester en Wethouders der ge meente Bloemendaal maken bekend, dat een afschrift van het primitief kohier van den hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1908, ge durende vijf maanden, van den 18en Augustus 1908 tot en met den 17en Januari 1909 ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. J,l Bloemendaal, den 18en Augustus 1908. Burgemeester 'en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. J. van der Flier. A. Bas Backer. 9 Er zyn soms zulke verwaande dwarskoppen, dat ze verlangen, dat alle omstandigheden by wat ze ondernemen zich naar hun luimen zullen schikken, niet omgekeerd. Dr. Bakker, Bloemendaalsckeweg, van 1 2 uur behalve Zon- en Feest- 1 Artsen en H. L. van Beusekom, Zomerzorgerlaan. Dagelijks van 89 uur en 12 uur. J. TL. Bo,-..-rrctci-, Ovvrvovriavhevreg, van 12 uut, behalve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 12 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg. Dagelijks van 121 uur. Men leve niet naar algemeene regels behal vip ten aanzien der deugd In 1909 zal van 13 19 September Binnenlandscll te 's Gravenhage een internationaal Overzicht. veeartsenijkundig congres worden ge houden, waaraan behalve de voornaam ste europeesche en amerikaansche staten ook zullen deel nemen, de engelsche koloniën in Afrika. Prins Hendrik der Nederlanden heeft het beschermheerschap van dit congres op zich genomen dit congres zal behalve de openbare veeartsenijkunde, ook in haar programma controle der voe dingsmiddelen, pathologie, bacteriologie, hygiëne enz. opne men. Voor onze landbouw en volksgezondheid kan dit congres groote voordeelen afwerpen, daar uit alle landen de beste krachten hunne kennis en ervaring zullen ten beste geven. De nonvlinderplaag wordt daar het minste gevoeld, al waar de vogelwereld niet wordt vervolgd en uitgeroeid, het is daarom te hopen, dat onze regeering voort zal gaan met de vogels, die veelal zoo heilzaam zijn voor land- en boschbouw, te beschermen. Onze gewassen zooals vlas, klaver enz. worden thans weder door een anderen vijand bedreigd, namelijk door het warkruid, een parasitische plant, die geheele velden met klaver, vlas, hop, enz. met ondergang bedreigt. Het war kruid schijnt met het klaverzaad uit Hongarije in Nederland ingevoerd te zijn geworden en is van het klaverzaad moeilijk te onderscheiden. Wanneer het ergens wordt waargenomen, is bekendmaking aan de bekende adressen in Wageningen en Utrecht zeer aan te bevelen. Met dp haring-visscherij gaat het dit jaar niet voor spoedig. Uit Vlaardingen bericht men bijv. dat de aanvoer zeer gering is, zoodat in de pakkerijen maar met halve kracht wordt gewerkt. l'et bestaan der rijksveldwacht gedurende 50 jaar is in 's Gravenhage feestelijk herdacht. De minister van Justitie, vele autoriteiten en bevriende corporaties, hebben aan de feestviering deelgenomen en dit zoo nuttige corps lof toe gezwaaid. Handhaving van recht en orde met helder hoofd, met stalen vuist en met gouden hart blijve kaar devies. In Leiden is in de Stadsgehoorzaal deze week het XXXe nederiandsche taal- en letterkundig congres gehouden onder voorzitterschap van den heer prof. dr. J. S Speyer. Dit congres is vooral daarom ook van heteekenis, omdat het onder meer bezocht werdi.idoor vele personen die vroeger over deze congressen hun neus optrokken, daar ze van meening waren dat deze meer dienden om rederijkersgaven en eigen schappen op den voorgrond te stellen dan wel om practisch nut af te werpen. Het is een niet te loochenen feit dat deze congressen zeer in waarde zijn toegenomen sedert de oprichting van het Alg. Nederlandsch Verbond, door hun stelselmatig streven naar behartiging onzer stambelangen, terwijl de jonge letterkundigen van '80 hun revolutionair karakter afgelegd hebben om aan deze congressen deel te nemen. Ook is een kenmerk van dit congres dat het in veel ruimer mate dan eenig zijner voorgangers aan de betrekking der overzeesche bezittingen zijn aandacht heeft gewijd. Het congres heeft zich, zooals de voorzitter in zijn ope ningsrede vvenschte, op waardige wijze bij zijn andere broeders aangesloten. In ons vorig nummer maakten wij melding van het feit, dat van pit den Eifeltoren draadloos kan getelefoneerd wor den naar schepen op de reedo van Marseille, thans verne men wij dat eene maatschappij is opgericht, om het telefo- neeren zonder draad van uit den Eifeltoren met New-York te exploiteer-en. Naast de draadlooze telegrafie komt than- ook de draad- looze telefonie haar deel opeischen aan het verkeer tusschen de volken. Het bestuur der Rjksverzekeringbank heeft in de handels kringen te Rotterdam en Amsterdam ontstemming en ver ontwaardiging gewekt, door haar besluit om het bedrijf van laden en lossen in de gevarenklasse met 13 °/0 te ver- hoogen. In 1907 werd bij kon. besluit de gevaren-klasse van 3y2 op 8.195 °/0 gebracht en thans dus ruim 21 °/0 meer. Vooral het rotterdainsche handelsverkeer wordt daardoor ten ernstigste bedreigd. Wat dit verhoogen beteekent zal blijken, als gememoreerd wordt wat een inzender in de N. Courant onder cijfers brengt. 400.000 Ton ijzererts uit Spanje bijv. wordt in Rotter dam overgeladen voor het Ruhrgebied. Aan werkloon wordt hiervoor pl.m. f 120.000, terwijl aan ongevallenpre- mie f 10 000 betaald moest worden. Thans f 25.800. Deze vermeerdering maakt het den stuwadoors onmogelijk verder te concurreeren met buitenlandsche havens, werk lieden zullen door dezen maatregel der rijksverzekeringbank werkeloos worden. Het eenige wat er thans voor den rot- terdainschen handel te doen is, bestaat in verlaging der loonen en invoeren van nog meer automatische loswerk- tuigen. Het overladen van ijzererts in Rotterdam steeg het vorige jaar tot 6 miilioen tonnen. Aan werkloon werd biervoor dus uitbetaald f 1.800 000 en aan assurantie f 150.000. De' onverhoedsche toepassing der verhooging, nog wel met terugwerkende kracht, lokt overal krachtig protest uit. De Nieuwe Courant-inzender noemt deze verhooging een mathematisch gevolg van de omslachtige en onpraktische ongevallenwë£j~~wëriie"Roe eerder hoe beter herzien moet worden. Zoude Nederland in deze niet het initiatief kunnen nemen tot een regularisatie der premien voor de verschillen ie landen? opdat door de ongevallenwet niet het eene land boven het andere wordt bevoordeeld, thans leveren de ver schillende tarieven een soort bescherming op, die twee snijdend werkt; de landen die het minst aan de werklieden vergoeden, krijgen het meeste werk, en omgekeerd. De West-Indische Mail zal voorloopig Venezuela niet aandoen, een zeer wijze maatregel dunkt ons, daar de stemming in Venezuela vooral in de regeeringskringen niet juist erg vriendschappelijk is tegenover Nederland, en men licht allerlei last zoude ondervinden bj laden en lossen in Venezuela en daarbij in Venezuela de pest heerscht. Men raoet willen als men kan, want tyd en gelegenheid wachten op niemand. De Jewish Colonisation Association, in Bllitenlandscll Londen gevestigd, geeft ieder jaar OVerzicllt. zooals men weet een verslag uit. In dit verslag komen veelal interessante bizon- derheden voor omtrent de kolonisatie van de ongelukkige verjaagde Joden uit Rusland, Rumenië enz. Door de enorme sommen die de bankier Hirsck heeft gelegateerd, is het FEUILLETON. Stotteren in verhand gebracht met vrees. Volgens Darwin, moet er eens een tjd geweest zijn, waar in de inensch geen spraak bezatdoch dan ook vrj wel als het dier, als natuurschepsel leefde. Hoe treffend wordt dit beschreven door onzen voortreffelijken Van der Palm, één van onze gioote redenaars der 19e eeuw. Als hij o. m. zegt: «Ontneem het spraakvermogen aan «den mensck, en er is niets, dat hem boven den staat der «dierlijkheid verheft; er is geen band der gezelligheid meer, »/.elfs niet der huiselijke samenwoning, en er moge een «redelijk vermogen in hem sluimeren, het wordt nimmer i uit die sluimering opgewekt." De spraak dus, die wij door dat onschatbaar vermogen kunnen ontwikkeien en dienen moet, om onze gedachten aan anderen kenbaar te maken, verdient voortdurend onze aandacht, ver dediging en verzorging; verzorging vooral d&ar, waar zij door abnormaliteiten zoo zeer kan worden aangetast. Hieronder nu, reken ik het stotteren wel eene der grootste. Diep te betreuren dan ook is hij, die door deze verschrikke lijke belemmering is aangegrepen, en zal bet dus wel der moeite waard zijn, het stotteren eens onder de oogen te zien en het een en ander daarover mede te deelen. Voor een deel is dit reeds door anderen geschied, bewijze de enkele werken daarover fin het buitenland hoofdzakelijk) geschreven alsook de mededeelingen in ons land, in particuliere geschriften en verslagen betreffende het stotteren, opgenolnen. Gerugsteund nu door eene veeljarige practjjk, zal ik trachten, van mijn standpunt uit, hieraan te voldoen en den lezer door het volgende een blik te doen werpen in het be staan van de hier bedoelde kwaal. Vóórdat ik echter hiertoe overga, zal het niet ondienstig zijn eerst in het kort, het wezen der vrees te schetsen, omdat zij, naar mijne overtuiging, zoo zeer met het stotteren samengaat. Voor eenige jaren geleden, beschreef ik dit onderwerp af zonderlijk in De Telegraaf. In de psychische wetenschap speelt de vrees eene zeer groote rol wijl zij in de hypnose de voornaamste factor is Hij, die beweert, geen vrees te kennen, zegt iets oudoor- dacht en zal waarschijnlijk de eerste zijn, die door kaar zal worden aangegrepen in de nre des gevaars. Evenals blijdschap, droefheid, drift, zich doen gevoelen, zoo ook komt men onder den invloed van vrees, 't Zijn alle kenmerken van onzen gemoedstoestand. Wie van ons zou niet onwillekeurig, op zijn zachtst ge nomen, eerbiedig gestemd worden als de natuurmachten zich doen gelden bij donder en bliksem, bij stort en springvloeden en vernielende orkanen Of als machtige lavavloeden uit het binnenste der aarde worden opgestuwd en in ettelijke minuten geheele streken verwoesten? Ik tart een ieder in die vreese- 1 ijke oogenblikken zonder eenig symptoom van vrees te blijven. Hij die in waarheid geen vrees kent zou geschikt zijn de wereld te beheerschen, bewijze (om slechts bij de nieuwe geschiedenis te blijven) Napoleon I met zijn onverzadelijke keerschzucht. De onbevreesde taal van onzen de Ruyter, toen hij de gevangene was van den zeeroover de Lalande, gaf hem de vrijheid weer. Legio zijn de voorbeelden in de geschiedenis die er op wijzen dat onbevreesdheid eene onschatbare waarde bezit. Men zou dan ook met recht de vrc-es de thermometer van ons doen en laten kunnen noemen Naarmate zij daalt, worden onze handelingen krachtiger en treden wij vastbe radener op, bij verhooging van ons bewustzijn, worden de spieren vaster en werken zij regelmatiger. Dat alles brengt gerustheid mede, waardoor de kalmte, zoo noodig bij de uitvoering van het een of ander, aanwezig blijft. Indien men voortdurend in een toestand van vrees moet arbeiden, zal dit in vloed uitoefenen op de accuraatheid van het werk waaraan men dan kan zien dat er iets aan hapert. Vrees is verder ook oorzaak, dat goede schrijvers overigens nog niet altijd goede redenaars zijn ja zelfs beide categoriëen beslist ge scheiden houdt. De eersten missen dat ongedwongene, dat vrijmoedige, die groote kalmte, zoo kenmerkend bij den orator. In menig geval echter wrocht de schrijver iets schooners, kracktigers zelfs, dan menig spreker kan weërgeven. Het is wel eens voorgekomen dat een ovetigens zeer goed schrijver, dan eerst zijne gedachten voor eene menigte kou weörgeven, na het gebruik van eenig geestrijk vocht Dusdanige wetenschappelijk ontwikkelde mannen zullen, in hun huiskamer gezeten, tegenover anderen met groote zeggingskracht een of ander onderwerp behandelen doch in eene vergadering, waar de groene tafel met de daarom gezeten vergaderden hen imponeert, niet het woord durven vragen om een of ander voorstel te bestrijdende vrees beneemt hun den moed daartoe. Ik heb studenten gekend die vóór het examen barnsteen" innamen ten behoeve van het zenuwgestel, dat overprikkeld was door de vrees. Hij die voor het eerst voor het voet licht treedt en zijn oog laat weiden over het publiek, dat hem als één man zit aan te gapen, krijgt in den regel een onbestemd gevoel over zich, dat hem voor een oogenblik wel eens de oogen doet sluiten, daar hij dan overvallen wordt door eene huivering, dat men moet toeschrijven aan de vrees. Gewoonlijk echter, nadat het oog na eenige seconden zich gewend heeft aan de blikken van het publiek, treedt de kalmte in en de acteur, de redenaar, de spreker, wie het ook zij, vermant zich en onthult in de siddering zijns ge- moeds, den inhoud van zijne rol of de geheimenissen zijner gedachten. Hoe meer nu die siddering af en de kalmte toeneemt, des te schooner dikwijls en duidelijker, komen die onthullingen voor den dag, totdat ze eindelijk overgaan in een welspre kend en vurig betoog, waaruit alle vrees geweken is.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1