MET PENSION- EN WONINGGIDS I Nieuwsblad voor AERDENHOUT BLOEMENOAAL OVERVEEN VOGELENZANG en omliggende gemeenten iang ZATERDAG, 5 SEPTEMBER 1908 No. 36 if I 8! Het Bloemendnalsch Weekblad Prijs per halfjaar fl.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad, verschijnt wekelijks ondor redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. r. Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende -> Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Woest rijden van automobielen. Klachten over woest of te snel rijden van auto mobielen in onze gemeente kunnen aan het bureau van dit blad bezorgd worden. Men gelieve hierbij op te geven het nummer van de automobiel en de plaats en tijd waar en waarop woest of te snel gereden werd. De redactie zal steeds zorg dragen dat deze klachten ter oore komen van de autoriteiten. Het stoftelyk gewicht doet het goud, het zedelijk gewicht de rnensch van waarde zijn. November en Decemberte Bloemendaal in het kantoor van den Gemeente-opzichter, i Bloemendaal, den Sen September 1908. Burgemeester en Wethouders, De SecretarisDe Burgemeester, C. .1. de Ghooï 1 s. A. Bas Backer. Woorden geven blijk van rechtschapenheid, maar veel meer daden. Woestduin. Zondag 6 September: la/2 uur. Agenda. «Courses Woestduin <t Haarlem. Brongebouw: 7 September: Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem. Bloeinenkeuring. Rypheid verspreidt over alle bekwaamheden zekeren glans en wekt vereering. Burgemeester en Wethouders der Ge- Ambtelijke meente Bloemendaal brengen ter open- Mededeelingen. bare kennis, dat de Begrooting van de inkomsten en uitgaven der Gemeente, voor het dienstjaar 1909, van den 2den September tot den dag der behandeling in den Raad, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Bloemendaal, den 2en September 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, C. J. de Groot 1.8. A. Bas Backer. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Bloemendaal brengen ter openbare kennis, dat de Gemeenteraad in zijne vergadering van 1 September j 1. besloten heeft, met in trekking van het hieromtrent vroeger bepaalde, de zitdagen van den Gemeenteontvanger vast te stellen als volgtMaan dag en Donderdag van iedere week van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 ure in bet gemeentehuis te Overveen Vrijdag van iedere week van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 ure, gedurende de maanden September, October, Op bet slagveld van Water oo bestaat Hinnenlandsch bet plan een gedenkteeken op te rich- overzicht. ten met bet opschrift: Aan de nage dachtenis van Jean baron de Constant de Rebeeq on Hendrik Perponeber, die bij Quatre Bras met hun hollandsche-belgiscbe soldaten bet lot van den veldtocht beslisten, door de bevelen van Wellington niet te gehoor zamen. Uit de onderzoekingen van twee stafofficieren, de heeren 't Serclaes en de Bas, is gebleken dat Ney in zijn opmarsch naar Brussel gestuit is door de Hollanders en Belgen, dank zij de ongehoorzaamheid van twee officieren, die tegen de bun verstrekte lastgeving, de stelling van Quatre Bras met heldenmoed tegen de Franschen verdedigden. Ter leering van de Eugelscben zoude het wel wenschelijk zijn, bet opschrift eveneens in bet Bngelsch te plaatsen. In het noorden der prov. N.-Holland wordt te Bergen een badplaats aangelegd, op terreinen behoorende aan de familie van Reenen te Bergen. Ter exploitatie van een en ander is een naaral. vennootschap opgericht met een kapitaal van 580.000. Bergen is zooalj men weet een der schoonste plekken in ons duinenrijk en zal zeker een goede toekomst te gemoet gaan. Nergens ontmoet men zoo dicht bij zee znlke prachtige boomen, beschut als die zijn door zeer hooge duinen. In Veendam heeft eene algemeene vergadering plaats gehad van den Nationalen Bond voor vreemdelingenverkeer. Uit het gebeele land waren afgevaardigden gekomen, die allerlei middelen bespraken, om ons land meer in den vreemde bekend te maken, en o.a. dit doel wenschten te bevorderen, door goedkoope rondreizen door ons land (ge steund door de beide concurreerende maatschappijen) mogelijk te maken. Vertegenwoordigers der maatschappijen waren op de vergadering tegenwoordig. In Zuid Madioen op Java zullen Engelschen de aldaar zich bevindende kopermijnen gaan exploiteeren. In ons land was daarvoor geen geld te vinden, luiden de berichten. Weldon, een planter uit Ceylon, die Java en Sumatra bezocht, laat zich in het Bataviaasch Nieuwsblad zeer gunstig uit over hetgeen bij zag van de caoutchouc- en theecultuur. Deze beide culturen worden boogst wetenschappelijk behandeld, en kunnen ten voorbeeld strekken aan Ceylon en de Straits- Settlements. Hij meldt dat om Hevea in cultuur te bren gen dit op Java maar ƒ375.- per bouw kost, terwijl in de engelsche kolonies, veel meer daarvoor moet worden uit gegeven, terwijl de planters niet zoo goed onderlegd zijn als op Java en Sumatra. Wij Nederlanders zijn niet verwend, zoo door de Engelschen geprezen te worden. Kapitein Christoffel is steeds nog overmoeid bezig in Atjeb. Zijne gezondheid schijnt in den laatsten tijd wel wat te wenscben over te laten Die taaie moedige Zwitser vergt misschien wat te veel van zijn krachten. Eenige hoofden in Atjeh hebbf n bun verlangen kenbaar gemaakt om aan bun zonen een betere opvoeding te geven. Het gouvernement heeft zich gehaast om aan dien wensch dadelijk gevolg te geven en de gelegenheid geopend om in Padang aan de gouvernements-scholen onderwijs te ontvangen. De baccoven-cultuur gaat in de West langzaam maar zeker vooruit. Over de qualiteit wordt door de Fruit Company geroemd, de quantiteit moet grooter worden. Een dezer dagen zijn er uit de West bij wijze van proef sinaasappelen inge voerd, deze proef kan als goed gelukt beschouwd wordsn, zoodat dit artikel misschien een nieuwe bron van inkomsten kan openen. Over het Taal- en Letterkundig congres waarover we in het vorige nummer reeds spraken, nog bet volgende: Uit het Vlaanderenland waren velen overgekomen. Indië en Afrika waren eveneens vertegenwoordigd Indië zelfs door een uitstekend Hollandsch sprekenden Maleier. Over de taal-be- langen werd door verschillende sprekers druk en soms wel sprekend geredeneerd, en vooral er op gewezen welke kracht er uitgaat van een volk dat zijn taal lief heeft en in «ere houdt. Het Nederlandscb moet in N-Indië bet middel zijn om van de Inlanders werkelijk nederlandscbe onderdanen te maken, in Afrika moet het Nederlandscb de band zijn die alle Afrikaanders verbindt. Leiden heeft gezorgd dat de congresleden niet licht hun samenzijn aldaar zullen vergeten. Op het zoo typische pleintje achter de Pieterskerk, werd Oud-Leiden vertoond, terwijl in den schouwburg toepasselijke voorstellingen werden gegeven, betrekking hebbende op de geschiedenis van Leiden. Het Museum van Oudheden werd door vele congresleden onder leiding van den directeur prof. Holwerda met belangstelling bezocht. Veel is hier te leeren wat betrekking heeft op de levenswijze der eerste bewoners van deze landen. Zooals thans het museum is ingericht en gerangschikt, onder de leiding van den directeur prof Hol werda en diens bekwame conservatoren, verdient het niet alleen het bezoek van de vele vreemdelingen maar ook van FEUILLETON. Stotteren in verband gebracht met vrees. 2) Verder zijn er ook stotteraars, die steeds de taatsten zul len zijn bij het nemen van kaartjes aan het station, wijl bij hen, als er reizigers achter hen staan, de vrees zoozeer wordt opgewekt. Zij zullen dan ook steeds het oogenblik te baat nemen, waarop er geen reiziger voor het loket staat of zich door een ander laten vergezellen, die het kaartje koopt Een hoogleeraar vertelde mij eens dat hij, om de vrees voor het avticuleeren van de letter k te vermijden, dik wijls geheele volzinnen in zijn betoog, wanneer hij college gaf, moest wijzigen, dat hein groote moeielijkheid opleverde. Dikwijls ook ging het betoog vloeiend, als het een belang rijk onderwerp gold, waardoor bij dan niet aan de k dacht. Zoo voortgaande zou ik u nog een reeks van gevallen kunnen opnoemen, die ten duidelijkste bewijzen, dat de vrees den stotteraar beheerseht en er alle redenen voor bestaan haar in verband te brengen met het stotteren Nu kan spraakvrees ook ontstaan door plotseling schrikken. Hierdoor wordt dan in eenige dagen een toestand in het leven geroepen, die in een ander geval jaren noodig bad zich te vormen. Voorbeelden zijn er van, dat kinderen, die nooit gestotterd hadden, daarbij konden bogen op een sterk zenuvr gestel en bij wie stotteren ook niet in de familie .anwezig was, korten tijd, na een plotselingen val in bet ser, hevig begonnen te stotteren en zeer bevreesd waren, e vorm trouwens, van plotseling schrikken kan een ligen invloed op bet normaal, of vloeiend spreken uit man; kinderen moedwillig te laten schrikken, of ze bang maken door de eene of andere vermomming bijv. op ficolaasavond, is dan ook niet ontbloot van gevaar. Er voorbeelden aan te wijzen dat bij zulke gelegenheden, kind, nog jong zijnde, de spraak totaal verloor en aan kant lam werd. Ongewone verschijningen trouwens, te poneeren dikwijls kinderen dermate, dat de nacht, die daarop volgt, in een zenuwachtigen toestand, waarbjj zij dikwijls opschrikken, wordt doorgebracht. Indien men zelf geen stotteraar is, kan men bezwaarlijk zich een denkbeeld vormen van de spraakbeklemming, die een stotteraar meestal ondervindt, als bij zich tegen vreemden moet uiten en daarbij ten overvloede nog bespot wordt. Onder de zee van gedachten verbergt bij dikwijls den angst, die de uiting in hare vaart plotseling zeer belemmert, trots bet bijzetten aller zeilen van den goeden wil. Velt men nu een valscb oordeel over deze beklemming, dan zal men kunnen begrijpen hoe zijn gemoedsleven, gepijnigd door de onmacht, op dat oogenblik bruischt en kookt. Ziehier de vrees in het kort geschetst in het algemeen en wat bet stotteren betreft, in het bijzonder. Keeren wij thans tot ons onderwerp, bet stotteren terug. Geen land bijna in de beschavings-centra der wereld ge legen, of bet telt zijne lijdei'S aan stotteren bij velen. Hoe komt dat? M. i. omdat beschaving, kunsten en wetenschappen den mensch zoozeer in beslag nemen en zooveel van zijne hersenen en zenuwen vergen. Voeg daarbij vooral nog den invloed van het. verbazend snelle, onrustige en veelal zware leven, dat men thans leeft, dat op bet zenuwgestel inwerkt en daardoor verzwakt. Hierdoor krijgt de vrees veel spoediger vat op ons en maakt ons zoodoende ontvankelijk In 1889 werden er in een franscb departement op de 1000 recruten 153 afgekeurd wegens hinderlijk stotteren. Al moge men nu, sedert dien tijd, veel vooruitgegaan zijn, trots de vele specialiteiten in het buitenland alsook hier, beeft men nog steeds stotteraars en worden zij gevormd. Laten wij nu eens nagaan wat een onderzoek op dat ge bied aan het licht zou kunnen biengen. Ie zal men dan tot de ervaring komen, dat er een hereditair stotteren bestaat 2e een stotteren door nabootsing', 3e een door schrik', 4e een door stuipen veroorzaakt; 5e een stotteren tengevolge van adenoïde vegetatien6e een door inwendig ziekelijke toe standen-, 7e een stottereD, ontstaan door achterlijkheid van geest. De categorieën 1, 3 en 4 kunnen van intensiteit ge tuigen en zeer langen tijd van herstel eiscben. Bij categorie 1 zij nog opgemerkt dat, wanneer de vader of de moeder, maar tot een zekeren leeftijd gestotterd beeft, dit ook het geval kan zijn met het kind, dat het stotteren heeft over genomen. De categorieën 5 en 6 genezen na succesvolle be handeling der beide ziekte-toestanden. Categorie 2 (door nabootsing) grijpt in, naarmate het individu er ontvankelijk voor is. Indien men haai tijdig genoeg ontdekt, kan dit stotteren met het beste gevolg over wonnen worden, zelfs binnen een korten tijd. Wat nu categorie 7 betreft, hier zou men eerst de achterlijkheid moeten weg nemen om genezing te verkrijgen. In de geneeskunde noemt men het stotteren eene Spastische Coördinatie neurose d. i krampachtige aandoeningen der zenuw banen, die noodig zijn voor de juiste samenwerking der spraak- zenuwen. Dit is een zeer juiste definitie Het stotteren is dan ook eigenlijk niet anders dan een spraakkramp, die wordt opgewekt en doet men verkeerd het voor een spraakgebrek te houden. Immers is bij bet stotteren eene krampachtige aandoening der spraakspieren, door verschillende oorzaken ontstaan, bet booidgevolg, waarbij de juiste aiticulatie in stand blijft, (het geen men toch met recht mag aannemen als de stotteraar beweert bijv. de letters b, d, f, g, k. I, enz. niet te kunnen uitspreken, terwijl hij haar op dat oogenblik toch duidelijk laat booren) bij het zuivere spraakgebrek is dit niet het ge val, wijl het beslist van eene verkeerde spiervorming uitgaat, 't zij in kalinen of niet kalmen toestand en waar ook de lijder zich bevindt. Zoolang de juiste spier niet is opgewekt zal bij toet voor koek; wang in plaats van lang blijven zeggen. Dit gebrek is lang zoo gevaarlijk niet en laat zich veel spoediger wijzigen en hervormen. Waar nu bier bet stotte ren en het eigenlijke spraakgebrek zoozeer uiteenloopen, doet men verkeerd het stotteren als een gewoon spraakgebrek te beschouwen. De gevolgen hiervan kunnen nadeelig zijn, wijl bet stotteren, door dit valscbe idee soms onopgemerkt blijft, of verkeerd behandeld wordt. Wordt veivolgd)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1