onze landgenooten de laatsten gaan wel overal in liet buiten land musea zien, terwijl hetgeen vlak bij ligt, en in be langrijkheid dikwijls staat boven wat men aldaar kan aan schouwen en bestudeeren, veelal wordt voorbij gegaan of' vergeten. Een ieder die dit zoo hoogst interessante museum bezoekt zal het zich niet beklagen. Het Ethnografisch museum eveneens in Leiden, trok in de verloopen week ook vele be langstellenden. Jammer is het dat de gebouwen waarin deze groote schatten zijn bijeengebracht veel te klein en overal verspreid zijn. Het wordt meer dan tijd dat de regeering voor een passend onderdak zorgt voor vele voorwerpen die men nergens op de wereld verder kan aanschouwen, omdat zij unica zijn. Wanneer door brand, vocht enz. veel onherstel baar verloren is gegaan, zal men zich dit te laat beklagen. In Apeldoorn werd eene landbouw-tentoonstelling ge houden die vooral de aandacht trok door hetgeen de Heide Maatschappij van haar werken en streven liet zien. Heide- ontginning, duinbeplanting, bevloeiingsvelden, vischeultuur, boomkweekerij en vergelijkende proeven met kunstmeststof fen, dit alles werd hier door de Heide Maatschappij aan schouwelijk voorgesteld. Weinig maatschappijen hebben ge durende hun kortstondig bestaan reeds zoo veel nut gesticht, en zoo veel bij-gedragen tot de materieele ontwikkeling van ons land. Ue verjaardag van onze beminde Koningin is in ons geheele land met veel geestdrift gevierd. Nergens werd een wanklank vernomen, de dag van den 31 Augustus is thans een nationale feestdag geworden. De Koningin zal dit jaar de staten-generaal niet persoonlijk openen. Liefde brengt vertrouwelijkheid. De mogendheden en aan hun hoofd Buiteillandsch Frankrijk, nemen in Marocco eene Overzicht. afwachtende houding aan. De gevluchte sultan Abdul Azis schijnt nog niet zoo goedsschiks van den troon afstand te willen doen hij meent dat wanneer Moulah-Hafid, belastingen gaat heffen, minzaam is tegen de Europeanen, en de akte van Algeciras erkent, het met bet sultanaat van zijn broeder spoedig gedaan zal zijn. I)e vijandschap van de meeste stammen werd veroorzaakt, doordat Abdul Azis belastingen hief, met de Europeanen op goeden voet verkeerde, en zich onderworpen had aan de bepalingen te Algeciras door de groote mogendheden ge maakt. Wie weet welke verrassingen Marocco nog binnen eenige weken kan opleveren, te meer daar Rasoeli weder op het tooneel is verschenen en in troebel water probeert te visschen. Tegenover T u r k ij e wordt het voor de groote mogend heden eveneens hoe langer hoe moeilijker hun figuur te redden, daar met ernst door de ministers thans gewerkt wordt, en haarfijn wordt nagegaan, welke mogendheid mis bruik van zijne positie gemaakt heeft om in Turkije, van den sultan concessies af te dwingen die in strijd zijn met het nationaal belang. Met de fransche regeering wordt reeds druk onderhandeld om sommige voordeelen in concessies ge geven te doen vervallen. Slaagt men hieiin niet, zoo wordt aan het turksche gouvernement het voornemen toe geschreven om de hangende kwesties voor het Hof te's Gra- venhage te brengen. Het zal alsdan moeten blijken of het den groote mogendheden ernst is geweest met het instellen van een arbitrage-hof. De russische bladen verklaren natuurlijk met goedvinden of op bevel der regee ring dat de toestand in Turkije, geen blijvende kan zijn, en het volk spoedig genoeg zal krijgen van de proeven die thans genomen worden. De sultan weet zich wonder baarlijk in den nieuwen toestand te schikken, en teekent alles wat zijne ministers hem voorleggen. Hij is thans bezig naar men verneemt om de door hem bijeengeschraapte gel den in het buitenland in veiligheid te brengen. Een zijner gunstelingen, de chef der geheime politie, thans in Londen gevlucht, heeft, daarover geïnterviewd, de meest cynische beschouwingen en verhalen ten beste gegeven. Dit is zeker, dat het geen sinecure is, om thans mi nister in Turkije te zijn, want de geheele maatschappij is zoo geheel en al bedorven en ontwricht dat er bijna geen personen te vinden zijn, die tegen deze zware taak zijn op gewassen of lust hebben, zich in dit wespennest te steken. Aan de inwoners van Bosnië die zich tot de turksche regeering gewend hebben om door hun toedoen bij de oosten- rijksche er op aan te dringen, ook in Bosinië een pai lemen- taire regeering in te voeren heeft het turksche ministerie wijselijk geantwoord, dat er in Turkije zelve nog zoo veel te doen was, dat zij zich niet met het buitenland wenschte te bemoeien, met zijne buren in vrede en vriendschap wilde leven. R u s 1 a n d's volk was van plan het jubileum van Tolstoï door redevoeringen, feesten enz. te vieren. De bureaucratie heeft daar dadelijk een stokje voor gestoken en alle demonstratie ten strengste verboden. Tolstoï zelve, durft men niet aan. Wel is hij uit de russische kerk gestooten, maar verder laat men hem persoonlijk met rust, welke leerstellingen hij ook verkiest te verkondigen. Met Finland begint het weer te spannen, de volksvertegenwoordiging heeft aan den czar een adres gericht waarin erop wordt gewezen dat Finland zijn eigen rechten en instellingen heeft, en door petersburg- sche bureaucraten niet wenscht gerussificeei'd te worden. Men vreest algemeen dat dit adres een averechtsche uitwer king zal hebben, en beantwoord zal worden door draconische maatregelen van het russische gouvernement. In Polen en in de Oostzeeprovinciën gaan de terechtstellingen onverpoosd hun gang, terwijl in geheel Rusland de gevangenissen over- vuld zijn met menscben, die reeds sinds maanden en jaren op hun vonnis wachten. Het leger wordt ondertussehen sterk bewerkt door de socialisten, dit.bewerken begint reeds (voordat de jonge boeren hun dienstplicht moeten gaan ver vullen) op het platteland groote afmetingen aan te nemen, en zijn invloed te doen gevoelen. Vroeger werd door de socialisten bij de werklieden in de fabriekssteden propaganda gemaakt, thans is men wijzer geworden en begrijpt dat als het leger gewonnen de ure der verlossing nabij is. De doema-leden zijn nu allen naar huis, en zouden aldaar met hun kiezers voeling kunnen houden, ware het niet dat vergaderingen van de doema-leden met hun kiezers zijn verboden op bedreiging van zware straffen. lsvolski, minister van buitenlandsche zaken is thans in Europa aan het reizen zooals men zegt om de haute finance over de zoo zeer begeerde groote leening te polsen, tot nu toe al met even weinig succes als verleden jaar. De czar gaat voor- loopig maar niet buitenslands, hij is nergens zoo goed be waakt als in Peterhof en Gatshina. In Petersburg durft hij 188 in het geheel niet te komen. De mannen van het Ver bond van het Russische volk hebben nu weer iets anders er op gevonden om de Joden te vervolgen Zij steken hun huizen in brand, en weigeren brandbluschmiddelen in gebruik te stellen. Een russische kolonel der genie Kroeglik heeft volgens de Times een vliegtoestel uitgevonden dat alles verre achter zich laat wat tot nu toe op luchtscheepvaartgebied is uit gevonden. Het toestel moet een vijfmaal zwaarder gewicht kunnen opheffen dan de aeroplanen tot nog toe vermogen, en eene snelheid bereiken van 320 K.M. in het uur. Hij verkrijgt dit door een draaibeweging aan de vleugelen van zijn toestel. Een model waaraan de vleugels een oppervlak hebben van nog geen halven vierkanten meter tilt gemakke lijk een gewicht van 60 K.G. op. Een vleugel weegt 11/4, K.G. Loodrecht heft het toestel van 18 tot 36 P.K. op, naar gelang van den stand der vleugels. De uitvinder maakt zich sterk een toestel te kunnen maken dat vliegen zal door de spierkracht van den bestuurder alleen. Welke kracht het toestel horizontaal kan aanwenden is gebleken uit het feit, dat nietige vleugels aan een zware boot bevestigd deze letterlijk over het water kunnen laten vliegen. Kolonel Kroeglik zegt dat zijn toestel op den raast aangewend, stoomschepen een vaart van meer dan 240 K.M. in het uur zal kunnen geven. In Rusland zouden derge lijke vliegmachines voor velen een uitkomst, zijn, daar thans het verlaten van Rusland al even moeilijk is als het binnen komen. Wij zouden den kolonel Kroeglik ernstig in overweging willen geven zoo spoedig mogelijk een ander land voor zijne proefnemingen uit te kiezen, daar in Rusland hem al zeer spoedig belet zal worden verder met zijne uit vindingen door te gaan, bang als men bij de bureaucratie moet zijn dat door de niet te bewaken lucht allerlei revo lutionairen, Rusland zullen binnengevoerd worden terwijl het verlaten van Rusland evenmin te controleeren zal zijn. Uit N .-Am er ilea komen zeer gunstige oogstberichten, hetgeen er wel toe moet medewerken, om de depressie in Amerika spoedig te doen eindigen. De arbeiderspartij, heeft zich vóór Bryan verklaard, daardoor worden de kansen van Taft weder minder. Bryan heeft zijn programma nader aangedikt en belooft thans alles in het werk te zullen stellen om alle artikelen, die thans door de Trusts worden gefabriceerd, zonder invoerrechten Amerika te laten binnenkomen. Hiermede spéélt Taft in de kaart der land bouwende bevolking, die zwaar moet betalen voor allerlei zaken noodig voor haar bedrijf. In Zuid-A ra erika bestellen Brazilië en Argentinië allerlei zaken in Europa, die niet bepaald op een vrede lievende stemming duiden. Oorlogsschepen, geweren, kanonnen zijn in groote hoeveelheden in Engeland en N.-Amerika be steld. In sommige kringen is men van meening dat die staten de bestellingen alleen doen, om met de oorlogsschepen later zaken te doen_ en ze weder aan de een of andere mogend heid over te doen, die nu niet wil weten dat zij haar vloot gaat uitbreiden. In den russisch-japanschen oorlog hebben sommige z.-amerikaansche republieken op deze wijze zaken gedaan, door schepen die nog op stapel waren met een zoet winstje over te doen. De keizer van Duitschland is thans in het rijks- land druk aan het inspecteeren en toasten. Von Billow de rijkskanselier zamelt in Norderney krachten op, tegen de aanstaande rijksdagzitting alwaar de finantieele plannen der regeering heel wat tongen in beweging zullen brengen, te meer daar de rijkskanselier in den rijksdag zich met de libe ralen en conservatieven verbindt, terwijl hij in den pruisi- schen landdag, als pruisisch minister de liberalen op alle mogelijke manieren massregelt, en zijn steun zoekt bij de reactionaire partijen. V. Billow moet nu maar eens toonen, hoe hij de kool en de geit weet te sparen. Gelukt hem dat niet, zoo valt het Bloc in den rijksdag uiteen en komt weder het Centrum aan het roer, dat natuurlijk zijne conditiën zal stellen voor een- eventueelen steun te geven aan de finantiele ontwerpen der regeering. Om geacht te blijven, moet men niet te zeer bemind zijn. r,, Van Donderdag 27 Augustus Burgerlijke Stand. tot Donderda/3 September. Bevallen: A. C. de Fouw-van Aken z.M. J. Roozen- van der Weiden, levenl. Ondertrouwd: N. J. Mjouthaan en S. J. J. Zimmerman. Overleden te Meerenberg: 8. de Jonge 25 j. M. N. Groen 72 j. Liefde is stouter dan haat De raad vergaderde Dinsdagavond te Gemeentebestuur. g um. Jn wag op den heer Rouwens na, die uitstedig is, voltallig. De heer A. Koolhoven die wegens droevige huiselijke omstandigheden eenige zittingen niet had kunnen bijwonen, was weder aanwezig. De stem ming over een wethouder in de plaats van den heer Rouwens, die periodiek aftrad, gaf tot uitslag: 5 stemmen op den heer De Waal Malefijt, 4 stemmen op den heer Rouwens en één stem op den heer C. Rorizen. Bij de tweede vrije stem ming verkreeg de heer De Waal Malefijt 6 stemmen en was dus de gekozene. Hij vroeg en verkreeg den door de wet wet loegestanen bedenktijd alvorens zijn benoeming al of niet aan te nemen. Van de ingekomen stukken werd het eerst behandeld een verzoekschrift van den heer W. Reinders Jr., eigenaar van sRusthoek'', alhier om een verandering in een reeds vastgesteld bouwplan te mogen aanbrengen, n.l. om van de rooilijn te mogen afwijken, die volgens zijn wijziging een afstand zou verkrijgen van 7.65 M. uit de grenslijn van den Bloemendaalschen weg, terwijl deze volgens het bouwplan 8 M. was. Op advies van het dage- lijksch bestuur werd hierop afwijzend beschikt. Op een door den heer Tit ingediend bouwplan werd eveneens afwijzend beschikt, als zijnde dit op ongezegeld papier ingezonden. Het verzoek van den heer J. André de la Porte om hem te willen toestaan in het vervolg weder van den uitgang van zijn tuin naar het door de gemeente aangekochte ge deelte van het Wilhelminaduin gebruik te mogen maken met bereidverklaring een recognitie hiervoor te betalen, werd niet ingewilligd. Op voorstel van den heer Tideman werd bij de afwijzende beschikking het woord vooralsnog" inge voegd. Op een verzoekschrift van het bestuur der haarlemsche huishoud- en industrieschool, waarin gevraagd werd dat de gemeente jaarlijks per leerling uit Bloemendaal f 10zal bijdragen en deze subsidie zoo mogelijk reeds over dit jaa te verleenen (15 leerlingen uit deze gemeente gaan op de- school) werd door het dagolijksch bestuur gunstig ;t adviseerd. De voorzitter hield een warm pleidooi voos e inrichting en zeide, dat waar de kinderen door het onder" op deze school werkelijk goed voorbereid worden om la. n de maatschappij iets te presteeren de gemeente dezen steun niet mocht onthouden. De heer De Waal Malefijt was van oordeel, dat men volstaan kon met het geven van een subsidie van f 100.per jaar, ongerekend het getal schoolgaande bloemendaalsehe kinderen, welke ziens wijze door den heer Tideman, die het voorstel van B. en W. ondersteunde, bestreden werd. Na stemming werd dit aarge nomen met 4 stemmen tegen en wel die van de heeren Bijvoet, Van der Hulst, De Waal Malefijt en Roozen Sr. Nog was ingekomen een verzoekschrift met bijlage van do afdeeling Noordholland van den nederlandschen bond van gemeente-ambtenaren om de jaarwedden van de in het request genoemde ambtenaren te willen herzien en deze in overeenstemming te brengen met de in de bijgevoegde bijlage aangegeven verbeteringen. De voorzitter stelde voor dit verzoekschrift, met het oog op het feit, dat de regeimg der jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger bij gedeputeerde staten behoort en dat de jaarwedden van de ambtenaren ter secretarie in deze gemeente vrijwel over eenkomstig het voorgestelde minimum vastgesteld zijn, voor kennisgeving aan te nemen, waarmede de raad zich kon ver- eenigen dit geschiedde evenwel niet dan nadat op voorstel van den heer Tideman de toelichting van den voorzitter van het besluit zelf was losgemaakt. Hiermede waren de ingekomen stukken afgehandeld en stelde de raad de rooilijn voor den Meerenbergschen weg vast en wel voor de westzijde van den weg op 13 meter en voor de oostzijde van den weg op 17 meter uit de hart- iijn van de thans aanwezige bestrating. Dan wordt d weg die eene wijziging zal ondergaan, later toch 10 meter breed. De begrooting voor 1909 zal aan de leden worden toege zonden, terwijl voorloopig vastgesteld werd de gem m'.e- rekening dienst 1907 en wel ontvangsten tot een bedrag van f 117.207.47 en uitgaven tot een bedrag van f 99.500.52', dus met een batig slot van f 17.700.945. De commissi", die belast was met bet nazien der rekening, ontving van den voorzitter de gebruikelijke dankbetuiging voor de bew-tn diensten. Nu kwam de quaestie van den Grooten Zilkerpolder be treffende het onderhoud van de beharding van de Margrieten - laan weder aan de orde. Uit hierop betrekking bebbeodp stukken was aan den rechtsgeleerden raadsman der gemeente niet gebleken, dat de Zilkerpolder met het onderhoud van de beharding zou zijn belast, dus stelde het dagelijkse ii bestuur voor als van ouds f 50.subsidie te geven en niet f 100.zooals in het verzoekschrift van het polderbestuur gevraagd was. De heer De Waal Malefijt kwam echter weder met zijn in een vorige zitting reeds gedane voorstel om den weg voor zoover deze in de gemeente Bloemendaal ligt, zelf in onderhoud te nemen, waarmede de raad na eenige bera d- slaging zich kon vereenigen. Vastgesteld werd het kohier der schoolgelden ten behoeve der gemeente over de maanden April, Mei en Juni 19 tot een bedrag van f286.17, terwijl de raad besloot het 1 suppletoire kohier hondenbelasting vast te stellen tot e bedrag van totaal f113 Omtrent de nadere regeling der zitdagen van den gemeent ontvanger verwijzen wij naar de ambtelijke mededeelingen in dit nummer voorkomende, waaruit blijkt dat de raad de zitdagen gedurende de 4 laatste maanden van het jaar met één heeft vermeerderd en wel des Vrijdags van v.m. 10 tot, n m. 1 uur ten kantore van den gemeente-opzichter te Bloemen daal bij de kerk. Hiermede was de agenda afgehandeld en alvorens over te gaan tot de gebruikelijke rondvraag, deelde de voorzittei eerst mede en vroeg en verkreeg de goedkeuring van den raad, dat de inspecteur van politie naar den op 15 September te Duisburg te houden wedstrijd van politie honden zoude gaan. Het kwam ook hem, den voorzitter, wenschelijk voor dat men eens een proef neemt met politie honden en dat in overweging wordt genomen voor de ge meente flinke politiehonden aan te schaffen, daar deze goed" diensten kunnen verrichten. Hoewel het dagelijksch bestuur hieromtrent Dog niet met een voorstel wil komen, wenscht het toch op de hoogte te blijven. Hierna vroeg de heer Koolhoven hoe het met de weg wijzers gesteld was, waarop de voorzitter antwoordde, dal met het plaatsen en beschilderen hiervan gewacht werd tot verschillende wegen een naam zullen hebben ontvangen, welk onderwerp in een volgende zitting ter tafel zal komen. Daar na klaagde de heer Bispinck over de slechte toepassing dei motorwet in deze gemeente en vroeg hoewel zelf automo bilist, of het niet mogelijk is dat van gemeentewege hieraan wat meer de hand kan worden gehouden. Er wordt véél te snel gereden. Ongelukken moeten hierdoor wel plaats vinden, en hoewel spreker geen namen wilde noemen, ves tigde bij toch de aandacht op de auto p°. G 108 die steeds ie hard rijdt, waarop de voorzitter antwoordde, dat de be palingen dezer wet rekbaar zijn en dat het doen ontstaan van gevaar dikwijls moeilijk te bewijzen is Echter voegde hij er aan toe dat de aandacht der politie hierop gevestigd is en zal blijven. De heeren Tideman en Koolhoven brachten hierna elk een klacht (er tafel betreffende het verontreinigen van den open baren weg. De eerste spreker doelde meer in het bizonder op het vieze gebruik van vischverkoopers om de afval der visch koppen, ingewanden en wat dies meer zij, maar ergens neer Ie gooien, waar het blijft liggen, een walgelijke lucht ver spreidend als aas voor honden, die de onsmakelijkheid ver der verbreiden. Hier moet iets aan gedaan worden, wat kan, omdat het meestal dezelfde vischverkoopers zijn die in de ge meente komen. De heer Koolhoven zei dat het scheen alsof bij het publiek de meening heerschte dat de openbare weg een vuilnisbelt is, en sprak van den slagersjongen, die na zijn vleesch afgeleverd te hebben het papier waarin het ge wikkeld was, wegsmijt, enz. l'e voorzitter erkende de gegrondheid der verschillende klachten, maar tevens de groote moeilijkheid om de daders op heetordaad te betrappen. Ze doen die dingen altijd als er niemand in de nabijheid is. Echter beloofde hij dat de aandacht der politie hierop zal gevestigd blijven en sloot daarna de openbare vergadering, die in eene geheime over ging, daar de heer Tideman hiervoor het een en ander had. Het goede, met mate, is dubbel goed.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2