dat de controle nog al te wenschen laat en het raderwerk der rijksverzekeringsbank stroef loopt. De heer Plate, afgevaardigde voor Rotterdam zal verlof vragen om de regeering te interpelleeren over de premie- verhooging van laden en lossen. In de N. Rotterd. lezen wij dat eenige groote stuwadoors firma's te Rotterdam overeenkomstig artikel 52 van de Ongevallenwet het verzoek hebben gedaan tot overdracht der risico. Bij inwilliging van dit verzoek zal door hen in overweging worden genomen de reederijen niet uniform te belasten, maar het bedrag der premie afhankelijk te stellen van het gevaar aan verschillende werkzaamheden verbonden. Ook in cargadoorskringen worden ernstige onderhande lingen gevoerd om zich ten opzichte der premiebetaling vrij te maken van de rijksverzekeringsbank. Mogen wij geloof hechten aan de mededeelingen in sommige bladen geuit omtrent de voornemens van onze regeering, dan spreken wij de verwachting uit, dat verzoe ken tot overdracht van risico met buitengewonen spoed behandeld zullen worden. In het noorden van ons land, voornamelijk in Groningen, heerscht een eigenaardige veeziekte, de wrang, volgens de boeren erger dan het mond- en klauwzeer, daar het melkvee, daarmede aangetast, ophoudt melk te geven en het slachtvee niet vet is te krijgen. Aan de regeering is het verzoek gericht om deskundigen aan te wijzen die den aard der ziekte kunnen bestudeeren en de middelen aangeven om het dreigende gevaar te bestrijden. Uit Ned.-Indië komt het bericht dat de gedwongen gou vernementskoffiecultuur spoedig staat afgeschaft te worden, zoo dat niet meer de inlanders gedwongen zullen worden tegen een bepaalden prijs in de gouvernementspakhuizen te leveren. Le combat finira faute de combattants, want ieder jaar wordt de hoeveelheid minder, en de druk voor de bevolking, die op andere wijze beter in haar onderhoud kan voorzien, grooter. In West-Indië is de eerste steenfabriek opgericht, haar eerste produkt moet zeer goed uitgevallen zijn. De laatste verscheping van baccoven bedroeg reeds het cijfer van 7074 bossen, met 2894 werd begonnen. De cacao- produktie gaat iets vooruit. Met moeite verkregen geluk wordt dubbel genoten. Duitschland is in Marokko weder Buitenlaudsch aan het stoken en heeft aan de onder- overzicht. teekenaren van de akte van Algeciras in overweging gegeven, om den sultan Moulah-Hafid nu maar te erkennen. Hiermede bezorgt het Frankrijk weder vele moeilijkheden, daar dit land in over leg met Spanje nog de kat uit den boom wilde kijken. Des te meer maakt keizer Wilhelm's handelwijze een onaan- genamen, onverwachten indruk, omdat juist een paar dagen geleden, ter gelegenheid van de manoeuvres de keizer in Aletz en Straatsburg zich zeer vredelievend had uitgelaten. Br zal dus weder heel wat zeemanschap van het kabinet Clemenceau noodig zijn, om de fransehen kalm te houden. Jaurèz en consorten wrijven zich in de handen, en krijgen door de houding van Duitschland weder overvloedige stof tot interpelleeren, wanneer nu maar de kamers bijeen waren, maar die zijn voor de rust van Europa gelukkig nog bezig vacantie te houden. De ï'aadgevingen van oom Edward schijnen niet veel indruk op den keizer gemaakt te hebben. Helaas is Edward niet meer in Marienbad en kan zich dus niet persoonlijk meer met zijn neef bezighouden. Dat Duitschland niet veel succes bij de andere mogendheden heeft met zijn voorstel, blijkt nu reeds uit de berichten die overal vandaan komen, en waarin gemeld wordt dat men eerst de voorstellen van Frankrijk en Spanje wil afwachten, (de twee mogendheden die rechtstreeks met Marokko te maken hebben) alvorens verdere stappen tegenover Moulah- Hafid te doen. Het Zeppelinfonds bedraagt reeds meer dan 2 millioen Mark, zoodat er vooreerst geld genoeg is om verdere proe ven met stijve ballons te doen. Zooals men weet bestaat er ook een systeem Parcival, waarmede met half stijve ballons proeven worden genomen op het Templer Hof bij Berlijn. In Frankrijk zijn Wright, Santos Dumond, Lagrange en anderen druk bezig om de aeroplanes tot meerdere vol komenheid te brengen. De groote bladen uit het buitenland wijdden aparte rubrieken aan de luchtscheepvaartde lucht scheepvaart zit werkelijk thans in de lucht en komt er vooreerst niet meer uit. Onder leiding van minister Piekart worden thans uitgebreide proeven genomen met een nieuw soort aeroplanen, die volgens de goed ingelichte bladen, de wereld in verbazing zullen zetten. Clemenceau, de presdent-minister, is thans van zijn badkuur in Parijs teruggekeerd, heeft met koning Edward geconfe reerd en geluncht te Mariënbad, en kan nu heerlijk zijn collega Pichon helpen om te maken, dat het water, zoo troebel gemaakt door keizer Wilhelm, niet geheel modder wordt en zoodoende geheel ongeschikt om door welke mogendheid ook te worden bevischt. Nu de staking in de bouw- en aanverwante vakken bijna geëindigd is, begint er in Zuid-Frankrijk in de omstreken van BesanQon een werkstaking uit breken en wel in de zijde-industrie, of liever in de kunst zijde-industrie. In BesanQon is namelijk de zetel van die merkwaardige con current der zijdewormen. Geheel fabriekmatig wordt alhier een produkt verkregen dat op het oog en in het gebruik geheel met de conconzijde concurreert. Velen onzer lezeressen hebben onbewust geprofiteerd van deze zoo merkwaardige uitvinding. De amerikaansche linievloot is Zaterdag van Melbourne naar Albany in West-Australië vertrokken. Spoedig zal alsdan naar Japan gestoomd worden en verder naar de Philippijnen. Men is wel een weinig bevreesd dat het voortdurende feestvieren op het moreel der bemanning niet gunstig zal werken, en de zeemanschap van de matrozen er niet op zal vooruitgaan. Dit moet gezegd worden dat tot nu toe alle schepen zich bizonder goed gehouden hebben en men van geen ongelukken gehoord heeft bij de vele manoeuvres en schietoefeningen die gehouden zijn ge worden. De kansen van Taft en Brian zijn sinds de vorige week zoowat dezelfde gebleven. De haute finance in Amerika houdt het op Taft, de negers en de arbeiderspartij zullen den doorslag moeten geven. In Turkije gaat het jong-turksche comité door met de administratie te zuiveren van allerlei ongewenschte ele menten, haalt zich daardoor natuurlijk veel vijandschap op den hals, en moet of het wil of niet de pers een weinig aan banden leggen, omdat de reactionairen niets liever zouden zien, dan dat het nieuwe gouvernement, met de buren in onmin geraakte. De sultan heeft zijn kasah geheel omgekeerdvertoont zich onbeschermd aan zijn onder danen en ontvangt familieleden die reeds lang verbannen waren, o.a. zijn neef den vermoedelijken troonopvolger, waar van bekend was dat hij met de jong-turken symphatiseert. Met de Albaneezen die erg conservatief zijn aangelegd, heeft het ministerie nog al last, daar deze liefst zich zelve willen regeeren en bang zijn dat hun bevoorrechte positie zal geschaad worden door de invoering van allerlei nieuwig heden. Oostenrijk heeft weder veel te stellen met de Bohemers de Tjeehen, die zeer anti-duitsch gezind zijn, en bij iedere gelegenheid aan hun afkeer van de duitschers in de monarchie bot vieren. Aan Bosnië en de Herzegowina zal Oostenrijk meer zelfbestuur moeten geven, nu de Turken meer vrijheid bekomen, herinneren deze volken zich plot seling dat zij tot Turkije behooren. Hetzelfde is het geval met Egypte, dat het liefst de Engelsehen nu maar in eens naar huis zoude willen zenden en zelfregeering willen hebben. In Perzië en voornamelijk in Tebriz, de tweede stad van Perzië, zijn de revolutionairen zeer onrustig, de shah staat vrijwel machteloos tegenover hen, en is bevreesd dat ook in Teheran, alwaar de opstand in stroomen bloeds is gesmoord, de revolutionairen weder het hoofd zullen opsteken. Het voorbeeld van Turkije werkt ook hier aanstekelijk, en men kan ieder oogenblik in dit land van een geheelen omkeer vernemen. De vreemdelingen worden ongemoeid gelatenin dit land zoeken de groote mogendheden elkander vliegen af te vangen, evenals dit vroeger in Turkije ge schiedde. In de geheele mohamedaansche wereld is er roering, hetgeen de Engelschen ook in E n g e 1 s c h-I n d i maar al te duidelijk ondervinden. In Japan is er thans een ministerie aan het bewind, hetwelk met de Chineezen wil medewerken, en tot richt snoer heeft gekozen, dat Japan en China samen front moeten maken tegen den europeeschen en amerikaanschen invloed. De rijstoogst zal dit jaar in Japan overvloedig zijn, waar door de economische toestand beter kan worden, want overvloedig rijst beteekent voor Japan voorspoed. In Japan begint men er aan te denken den kinderarbeid, die aldaar groote afmetingen heeft aangenomen, te beperken. De deugd maakt de mensch beminnelijk in zijn leven en doet hem voortleven na zijn dood. c, Van Donderdag 3 Septemb liurgei'iyKe ü>tau«. tot Donderdag io Septembf Bevallen: G. Smits-de Rooij d. Ondertrouwd: J. Ascherman en E. P. Wesseling. Overleden: A. C. Th. van Valkenburg 6 m. Niets is beminnelijker dan deugd, niets afschuwelijker dan ondeugd. De heide-campagne loopt ten einde en Bijenteelt. daarmee het honiggewin voor dit jaar. In de streken, waar geen voorjaars dracht is en de imkers het moeten hebben van boekweit en heidestruik, daar is het met de honig over 't algemeen niet rooskleurig, bij velen zelfs treurig gesteld. De boekweit stelde reeds te leur, doordat dit gewas te veel van de felle hitte leed en de heide maakt het niet beter. Misschien dat de laatste dagen van den bloei nog wat honig aanbrengen. Wij schorten ons oordeel nog op. Intusschen, zoo zoetjes aan maken de bijen zich gereed voor de inwintering. De imker, die zijn volkje nauwkeurig en zorgvuldig nagaat, merkt dit reeds sinds eenigen tijd aan allerlei dingen. Waar de tallooze broedcellen ledig kwamen en geen eitjes meer in nieuwe cellen werden gelegd, daar trok de bijentros zich meer en meer samenhoe dichter op elkaar, hoe warmer; des te minder voedsel verbruik ook. De honig- voorraad is zooveel mogelijk nabij het nest overgebracht, ook het stuifmeel bevindt zich daar, opdat het bij de hand zij, als het eierleggen en dus de broedaanzet weer begint, dat is reeds in Januarialsdan is het noodig ter bereiding van het voedersap. Wat zijn de bijen voorts druk geweest met het vastmaken der raampjes, het dichtstoppen van reten en gaatjesook het vlieggat wordt soms in deze maand reeds verkleind. De meeste honig, voor zoover die aanwezig is, is reeds verzegeld, d.w.z. de cellen zijn van een was dekseltje voorzien, en van de cellen, welke tot heden open zijn gebleven om den honig te leveren voor het dagelijksch onderhoud, worden er nog steeds meer gesloten. Uit dat alles volgt, dat de imker in den volgenden tijd zoo min mogelijk moet ingrijpen, anders brengt hij storing teweeg en veroorzaakt den bijen noodeloozen arbeid. Wie dus in de bjjenwoningen nog wat te doen heeft, die haaste zich. En bij het te verrichten werk zorge hij er voor, dat de stuifmeelvoorraad nabij 'het centrum blijve. Wordt te laat in den stal en de kasten gewerkt, dan blijven de bijen nog voortduiend in de weer propolis (voorwas) te halen om de raampjes te bevestigen, totdat het koude, gure herfst weer invalt en aan het bijenvolkje, dat nog te los zat en zich nog niet genoeg had samengetrokken, soms belangrijke schade berokent. Ook het bijvoederen, indien noodig en dat zal ook dezen herfst met zeer vele volken, helaas, wel zoo zijn moet tijdig geschieden en een vlug verloop hebben. De voedering toch heeft tengevolge, dat nog eenig broed wordt aangezet en dit moet in dezen tijd natuurlijk worden beperkt. Een voldoend aantal jonge bijen moet er in de woning zijn, omdat deze het hoofdzakelijk zijn, die in het voorjaar het broed verzorgen en van haar hangt dus grootendeels de ontwikkeling der kolonie af. Men geve dus ook in dezen tijd, zoo m6n dit wenschelijk acht, aanzettend voeder, doch eindige hiermee half September ongeveer. Als dan beginne men met de verstrekking der winterprovisie iederen avond in vrij groote giften. Daartoe behoeft men juist geen honig te gebruiken, maar kan ongeblauwde (witte) suiker, een oplossing van l'/2 kilo b.v. op 1 liter water, na koking en afkoeling toegediend, uitnemend dienst doen. Sedert drie jaar hebben onze bijen op suikeroplossing over winterd en met het beste gevolg, 't Schijnt zelfs nog beter te voldoen dan sommige heide-honig, die te weinig water bevat, waardoor de bijen niet zelden aan dorstnood en deszelfs treurige gevolgen gaan lijden. Men neme derhalve eens een proef. De deugd is de zon van „de wereld in 't klein" (de mensch), haar halfronde is het goede geweten. Programma van den vierden Diversen. «c.ntieleergang voor Vlamingen en Zuid-Af rrkaners te Leiden. Maandag 14 September 1 9 0 8. 12 u. 20: aan komst der deelnemers uit België; half twee: openingsmaal tijd in »huize Prins", Rapenburg 8; half vier: boottocht naar Katwijk. Dinsdag 15 September. 9 uur: le college van prof. Kalff: Vondels leven en werken 10 uur: le college van prof. van der Vlugtwaarom is de proef met het britsche parlementarisme op het vasteland mislukt? 11 uur: le college van prof. Speyerhet boeddhisme en zijn propa ganda; 1 uur: gemeenschappelijke maaltijd in huize Prins", Woensdag 16 September: als de vorige dag. Donderdag 17 September: als de vorige dag. Vrijdag 18 September: als de vorige dag. Zaterdag 19 September: uitstapje naar Rotterdam (volgens nader bekend te maken programma). Zondag 20 September: uitstapje naar Den Haag en Scheveningen (nader programma). Maandag 21 September: 9 uurvoorzetting college van prof. Kaltï; 10 uur: voortzetting college van prof. var. der Vlugt; 11 uur: voortzetting college van prof. Speyer 1 uur: gemeenschappelijke maaltijd in i huize Prins"; 2 uur bijwonen van de plechtige overdracht van het rectoraat dei- universiteit. Dinsdag 22 September: in de morgenuren als de vorige dag1 uurgemeenschappelijke maaltijd's avonds 8 uur: muziekavond in de Stads-Gehoorzaal. Woensdag 23 September: in de morgenuren als de vorige dag 1 uurgemeenschappelijke maaltijd's avonds Rt-unie der Zuid-Afrikaners, op nader bekend te maken uur en plaats. Donderdag 24 September: in de morgenuren als de vorige dag 1 uurgemeenschappelijke maaltijd 's avonds negen uur: afscheidsavond in »den Vergulden Turk". Vrijdag 25 September: uitstapje "naar Wageningeu (nader programma). Zaterdag 26 September: uitstapje naar Haarlem (nader programma). Zondag 27 September: uitstapje naar Amsterdam (nader programma). Maandag 28 September: 's morgens bezoek aar eene diamantslijperij te Amsterdam. De inschrijving voor dezen leergang is nog enkele dager, geopend. Voor nadere inlichtingen kan men zich nog wenden tot den commissaris, den heer A. D. Fokker, Apothekers- dijk 30, Leiden. Alle colleges zijn kosteloos. Deugd is de keten aller voortreffelijkheden, 't middelpunt van alle geluk. Kerknieuws. Herv" Gemeent«' z°nd"g 1 3 s°p^ ber voorm. 10 uur, Ds. J. A. v. Leeuwen R.K. Kerk te Overveen. Zondag 13 September voorm. 7 er 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 13 September Kerkelijke dienst te 7£ en 10 uur. De kruk des tyds doet meer dan de jjzeren knots van Hercules. Henri Wilhelmus. Muziek. Onze plaatsgenoot, de pianist Henri Wilhelmus, zal Dinsdag 22 September a s. te Haarlem een afscheidsconcert geven. Nog kort geleden had hij 't diploma voor buitengewone pianistische eigenschappen in Duitschland behaald of er werd hem een aanbod gedaan, om een cursus voor Virgiltecbniek gedurende 5 maanden in Budapest te komen leiden. Ziji: buitengewone schoone aanslag en afgezonde techniek waren ook in Duitschland niet onopgemerkt gebleven, en men vroeg zich af, hoe hij deze gekregen had. Daarom verzocht een hongaarsch pianist een onderhoud met hem, en vertelde hij, dat hij deze aanslag en techniek alleen aan de Virgilmethode te danken had. Nadat deze Hongaar in Budapest teruggekeerd was, liet 't niet lang op zich wachten of onze 19-jarige pianist kreeg eene uitnoodiging om een cursus in Virgiltechniek aan de Academie in Budapest te leiden, tevens werd hij voor twee kamermuziek-avonden aldaar geëngageerd. Wij wenschen hem voorzeker heel veel succes in den vreemde. Voor zijn concert heeft hij de medewerking weten te ver krijgen van den overbekenden tenorzanger Jac. van Kempen, en onze ook nog jeudige zangeres Marie Bies Niet zonder doel heeft de zorgzame natuur by de by het zoete van de honig met de scherpte van de angel verbonden Donderdag 10 September was de dag Plaatselijk van het jaarlijksehe feest voor de leer- Nieuws. lingen der christelijke school, ditmaal bestaande in een bezoek aan artis, dat zooals te begrijpen is zeer in den smaak viel en tot menig verwonderde uitroep over en blik op de verschillende dieren vanaf het kleine nijlpaardje tot de groote olifant aanlei ding gaf. Toen dit bezoek afgeloopen was ging men verder per tram en veerpont naar het Tolhuis, waar naar hartelust gespeeld werd. Dat het aan versnaperingen niet ontbrak spreekt van zelf, zoodat door het vele genoegen deze dag door de kinderen zeker niet licht vergeten zal worden. Frans Rosier. Wij wenschen hier met enkele woorden hulde te brengen aan den wakkeren burgemeester van Opperdoes, den heer Roggeveen, die, niet tevreden zooveel gedaan te hebben voor de rust zijner gemeentenaren door zijn aandeel in de vangst van den beruchten Frans, thans de beide boeren, de gebroeders Bos, door een bijzondere belooning wil laten zien hoe alom in den lande hun flinke daad rust en veiligheid gebracht heeft ten opzichte van deze gevaarlijken schurk en bijgevolg op prijs gesteld wordt. Wij stellen ons gaarne beschikbaar tot het in ontvangst nemen van bijdragen en hopen hierdoor spoedig in staat te zijn namens onze lezeressen en lezers een sommetje naar Opperdoes te kunnen zenden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 4