Jansweg No. 9 2)e Clercq 3°s Auto's Rij wi el en Haarlem's Sporthandel 1IBIU1N IN ipéïïir jrkoo S. H. Bron BLOEMEN Af we Dp fiiv Verhuisd naar v/h. firma A. SMITS KRUISWEG Voorloopige aank De Hages NS VAN DEN Te koop of ARl te Bloeir zingen te zullen uitschrijven. In Tebriz wordt nog druk ge vochten tusschen de regeeringstroepen en de opstandelingen. Turkije heeft aan Perzië doen weten, dat zij troepen zal zenden zoo in Tebriz turksche onderdanen worden gemolesteerd. Er zijn antiparistatische genieën, die eerst wanneer ze in de klem zitten het beste werken. r» >"i cij. i Van Donderdag 24 September Burgerlijke Stand. tot Donderdag j October. Bevallen: A. M. C. Poldermans-Wezel d.M. J. de Bock-Jones d.M. A. Prins-Van Tongeren z. Ondertrouwd: J. J. van Hartskamp en W. Verschoor. Getrouwd.' A. P. Franse en A. C. Pander. Overleden te Meerenberg: M. Schoonhoven 67 j.; M. H. de Jongh 51 j. Tegenwoordigheid van geest vloeit voort uit een gelukkige vlug- heid van geest. Volgens besluit van de 1.1. Zaterdag te Diversen. Dordrecht gehouden hoofdbestuursver gadering van het Algemeen Nederlandsch Verbond, zal de voorzitter, dr. H. J. Kiewiet de Jonge, weldra de verschillende nieuw opgerichte afdeelingen in Zuid-Afrika bezoeken. De groote belangstelling die het hoofdbestuur van het Alg. Ned. Verbond koestert in de krachtige ontwikkeling van het verbondsleven in Zuid-Afrika heeft geleid tot boven st inde opdracht, die door den voorzitter is aanvaard. Het lichaam heeft spieren en beenderen, zoo zij ook de geest ni'it louter zachtheid. Vergadering van den raad van Gemeentebestuur. 1 September des namiddags te 2 uur. Afwezig met kennisgeving de hee en Bispinck, jhr. Boreel en Rouwens. Voorzitter de gemeester. n volgorde der agenda werden behandeld Ingekomen stukken: a. een schrijven d. d. 29 Sept. 1908 v .i den heer C. Rouwens, waarin hij kennis geeft, dat liij .uitslag neemt als lid van den raad. De voorzitter zegt dat het betreurd wordt, dat de heer Rouwens afscheid neemt van den raad. Hij heeft hier 30 jaren zitting in gehad, al dien tijd het vertrouwen der kiezers bezeten en de belangen der gemeente naar zijn beste krachten behartigd. (Applaus). Daarna spreekt de voorzitter eenige woorden van welkom tot den opgevolgden wethouder, den heer F Waal Malefijt en spreekt den wenseh uit, dat deze de neente Bloemendaal vele jaren tot een krachtigen steun ze! zijn. b. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de weg van het e de van Kweekduin naar den Hoogeduinschen weg elec- trisch zal worden verlicht, maar dat zich nu een bezwaar voordoet door de hiervoor noodige hooge palen, die in vrij groot aantal moeten worden aangebracht en door wiens plaatsing het atuurschoon geheel bedorven zal worden en daar het z.g.n. A-palen moeten zijn wordt dit er niet beter op. Nu is er een schrijven van de maatschappij ingekomen waarin te ken- u n gegeven wordt, dat deze een kabel wil leggen indien de g meente een bijdrage van f 585.verstrekt. Met algemeene ommen werdt aangenomen deze bijdrage toe te staan. c. Vervolgens wordt den raad het proces-verbaal der opname van de boeken van den gemeente-ontvanger, loopende over het 3e kwartaal overgelegd. Er bleek in kas te zijn/22957.186. d. Een schrijven was ingekomen van Bloemendaal-Commando waarin het bestuur den dank uitsprak voor de over 1908 ontvangen subsidie van f 100.en vraagt over 1909 eene som root ƒ150.welk verzoek bij de behandeling der begrooting ter tafel zal worden gebracht. e. Een schrijven van den Bloemendaalschen Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling, waarin gevraagd werd om de vijvers in park Duin en Daal in huur te mogen ontvangen, ging naar B. en W. om preadvies. De Bond voor Staatspensioneering vioeg in een schrijven om adhaesie van den raad aan een adres van den bond aan de koningin. O.a. staat in een bijgevoegde toelichtingdoor vele gemeenten is het onderhouden van de ouden van dagen een drukkende lastneemt 't rijk dit op zich dan zal veel geld vrij komen voor noodige en nuttige werken. Dit adres werd voor kennisgeving aangenomen Op voorstel van het Dag.-Bestuur werd door den raad een crediet verleend van 1000.voor het koopen van een brand kast voor den gemeente-ontvanger. Hiermede waren de ingekomen stukken afgedaan, doch op verzoek van den voorzitter werd eerst punt 12 behan deld, v vaststelling van een rooilijn voor de zuidzijde van de Kleverlaan." De hiervoor gemaakte plannen die den raad in teekening werden voorgelegd, werden goedgekeurd, nadat de heer Tideman gewezen had op de in de toekomst te ver wachten noodzakelijkheid, dat de electrische tram hier een dubbel spoor moet leggen, waarmede men nu reeds rekening diende te houdenvolgens den voorzitter leverde dit geen bezwaren op. 2. Aan de orde was de benoeming van een onderwijzer aan de O. L. S. te Overveen. Het volgende drietal stond op de voordracht1. J. C. de Vries te Weesp, 2. C. Rab te Den Helder, 3. W. W. Helmholt te Oudeschoot. De heer Tideman maakte tegen deze volgorde bezwaar. Volgens de bijgevoegde stukken en bescheiden heeft nummer 2, de heer Rab, vijf acte's, waaronder de hoofdactenummer 3 heeft 2 acte's, geen hoofdacte, terwijl nummer 1, blijkens de overgelegde stukken slechts de lager onderwijsacte met de aanteekening van gymnastiek had. Niettemin zeide het hoofd der school te Overveen, de heer Leistikow, in zijn rapport dat de heer de Vries de hoofdacte had. Spreker merkte op dat, gelijk onlangs door den deskundigen wethouder van onderwijs te Haarlem was uiteengezet, een onderwijzer zonder hoofdacte geen volle kracht is, verklaarde zich verwonderd 212 over de meededeeling van het hoofd der school en vroeg aan B. en W. heeft no. 1 nu de hoofdacte of heeft hij haar niet. B. en W. konden die vraag niet beantwoorden en namen de voordracht ter nader onderzoek en overweging terug. 3. Vervolgens stelde de raad voor eenige wegen de bena mingen vast. {Zie onder Plaatselijk Nieuws 4. Aan de orde kwam thans de aanschaffing van politie honden. De voorzitter hield een warm pleidooi voor het wenschelijke om ook in onze gemeente een paar goede exem plaren aan te schaffen en deelde mede dat de voorzitter van de Nederlandsche Politiehonden-vereeniging een reu en een teef te koop weet, voor wiens deugdelijkheid hij instaat, voor den prijs van f 500.De voorzitter vroeg daarna de machtiging van den raad deze honden aan te schaffen. De heer Bijvoet vond dat één hond genoeg was en maakte bezwaren tegen een eventueel fokken, welk eerste punt de voorzitter beantwoordde met te zeggen, dat men in eene gemeente als Bloemendaal aan één hond niets heeft. De heer Roozen Sr. zeide te vreezen dat de honden in zijn bollenvelden schade zullen aanbrengen. Hij heeft het dikwijls ondervonden, dat honden de boel aldaar vernielden, waarop de voorzitter verklaarde dat dit geen politie honden waren. Na nog eenig debat over de waarde van politie-honden, waarbij de voorzitter Duitschland als voorbeeld stelde, vroeg de heer Tideman hoe het advies van den inspecteur Lokerse over het aanschaffen der honden was. Zeer gunstig, zeide de voorzitter. Laten we dan niet wijzer willen zijn dan de man van 't vak. Hij heeft bij verschillende gelegenheden getoond, een uitstekend politieman te zijn",antwoordde de heer Tideman. Bij stemming werd het credriet van f500.verleend met 3 stemmen tegen, die van de heeren Bijvoet, Roozen Sr. en Roozen Jr. 5. Vestiging hulptelegraaf- en telefoonkantoor te Vogelen zang. Van rijkswege zijn eenige voorwaarden gesteld, w. o. onderhoud van gemeentewege, aanschaffing telefoonlessenaar, kosten onderricht nieuw personeel, kosten verplaatsing hulp kantoor. Aangezien deze voorwaarden niet bezwarend werden gevonden, nam de raad het voorstel aan. 6. Wegbeplantingen en verkoop van boomen. Van de Nederlandsche Heide-Maatschappij was een rapport ingekomen, omtrent den toestand der beplanting langs den Aerdenhout- weg, Drakenlaan, Schulpweg, Kerkbuurt, Bloemendaalsche weg, Zijlweg met een raming van kosten groot 1092.30. Na eenige besprekingen besloot de raad overeenkomstig dit rapport de Heide-maatschappij het werk van rooing en beplanting op te dragen en het gevraagde crediet, verhoogd met 100. in veiband met beoogde kleine wijzigingen, aan B. en W. te verleenen. Op aandringen van den heer Tideman zegde de voorzitter toe de aandacht van B. en W. te vestigen op den toestand van den Tetteroderweg, waar verplaatsing der aldaar staande boomen of andere inrichting van den weg noodig is. 7. Melkverordening. De raad nam het voorstel van B. en W. aan om de regeling van het melkonderzoek en leverantie over te laten aan rijks- of provinciale regeering. 8. Verzoek van mr. P. Tideman om ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Onder dankbetuiging voor de in deze functie verrichtte werkzaamheden wordt den heer Tideman het gevraagde ontslag eervol verleend met ingang van 1 October 1908. 9. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Uit een door B en W. opgemaakt dubbeltal, zijnde de heeren Bijvoet en De Waal Malefijt, wordt als zoodanig gekozen de heer De Waal Malefijt met 6 stemmen (2 stemmen werden uitgebracht op den heer Bijvoet), die de benoeming aannam. 10. Nadere regeling van de verdeeling der werkzaamheden tusschtn de verschillende ambtenaren van den Burgerlijken Stand en nadere regeling van hun bezoldiging. De raad keurde de door B. en W. voorgelegde regeling goed, 11. De verordening tot regeling van het verkeer op den Koninginneduinweg in verband met het rijden van motor rijtuigen, rijwielen en rijtuigen werd voor nader onderzoek aangehouden. 13. Aanstelling van een teekenaar. Benoemd werd als tijdelijk teekenaar de heer H. Otten te Haarlem, op een tractement van 100.per maand. 14. Uitbreiding van het onderwijzend personeel te Bloe mendaal met eene onderwijzeres. Op advies van de regelings commissie stellen B. en W. voor tot uitbreiding van het onderwijzend personeel over te gaan, zoodat er een onder wijzeres zal moeten worden benoemd, waardoor elke klasse een onderwijzer verkrijgt. Aangenomen. De behandeling van punt 15: Vaststelling van instructiën voor den gemeente-architect en den gemeente-opzichter had plaats met gesloten deuren, nadat de openbare zitting ge sloten was. Geestkracht is meer dan lichaamskracht, het is een zwaard, dat steeds in de seheede des verstands rust en bij elke gelegenheid ten dienste staat. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 4 Oct- tober voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 4 October voorm. 7 en 8i uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 4 October Kerkelijke dienst te en 10 uur. Een doode leeuw wordt zelfs door hazen aan de manen getrokken. Kerknieuws. Voor een zeldzaam volle kerk had Dins- Muziek. dagavond de uitvoering van gewijde muziek plaats, gegeven door mevrouw Anna Stronck-Kappel en den heer Louis Robert. Dit tweetal hoogst begaafden, die elkaar zoo goed begrijpen en aanvullen, is in den laatsten tijd zoo dikwijls in verschillende plaatsen opgetreden, heeft zoo menig keer zijn auditorium in ver rukking gebracht, waarvan dan veelal eene zwakke vertolking in woorden door middel van de bladen tot ons kwam, dat wij vermeenen, voor ditmaal te kunnen volstaan met een voudig weg te zeggen dat alles even mooi was en dat èn mevrouw Kappel èn de heer Robert tevreden over de aan dacht van hun publiek kunnen zijn, zooals dit het over de geniale executanten was. Max Orobio de Castro. Onze landgenoot Max Orobio de Castro zal Woensdagavond a.s. in de concertzaal der Soc. Vereeniging met mejuffrouw Hermine Scholten, onze gewaardeerde alt-zangeres en mejuf frouw Guusje Koch, pianiste te Amsterdam, een concert geven. Hoewel nog jong, heeft hij zich als cellist reeds een grooten naam veroverd. Het Vaderland schrijft over hem Alles speelde hij met volmaakte techniek en rijpheid van opvatting." Het Neues Wiener Tagblatt: Een jonge violoncel virtuoos, de heer Orobio de Castro, toonde een rijpheid ven kunst, een volkomen technische beheersching van het instrument, een schoonheid en volheid van toon, als slecht weinigen gegeven is." De heer Orobio de Castro vertrekt over ongevee 2 weker uit ons land tot het maken van een wereld-tournée. Dit is tevens voor zijn vertrek zijn laatste concert h te lande. Wij vestigen de aandacht op de eerste der séances voor kamermuziek, te geven in de Kroon op aanstaanden Vrije ,r 9 October, door den heer Joh. Steenman. De adverter.tU in dit nummer bevat nadere bijzonderheden. Snelheid is de moeder van 't geluk. Polemiek. De Nieuwe Haarlemsche Courant doet onzen redacteur nu en dan de twjie: achtige eer aan, zijn naam in haar kolom men op te nemen. Meestal wordt de heer Tideman 0-ir caal genoemddie naam is inderdaad in zoover gepast, c betrokkene zooveel mogelijk zijn best doet met radix of tyor,. en al uit te roeien wanbegrippen, die noodwendig om- «r moeten in de hoofden van lieden, die slecht worden vooiy licht, zooals b. v. de lezers der Nieuwe Haarlemsche Courant Want stel u voor, wat dit blad in een nummer van September, dat wij toevallig heden onder de oogen kregen, omtrent de wethoudersbenoeming van den heei De Wr. Malefijt zijn goedgeloovige rooinsche lezers tracht wijs t maken le De Raad van Bloemendaal zou »om" zijn rezet en 2e De meerderheid der raadsleden zou, door don heer L Waal Malefijt tot wethouder te benoemen, dit omgezet aan zekere groep in den Raad (genaamd: de partij-Tideinr hebben willen toonen. De schrijver van dezen onzin is zeker iets meer waard de inkt die wij noodig hebben om hem te weerleggc maar toch niet veel meeranders toch zou het hem beke zijn geweest, dat de raad van Bloemendaal sinds tal var jaren werd onderverdeeld in eene fractie van 6 roomser en eene van 5 protestanten. Andere onderverdeelinge;. heb) wij er niet gekend, met name geene zgn. christelijke of onchristelijke. In de bestaande onderverdeeling is door benoeming van den heer De Waal Malefijt geene ei'' !-■ gekomen. Wat punt 2 betreft, de horoscoop wijst aan, dat ie he De Waal Malefijt, gekozen met 5 stemmen, daaronder h de stemmen van 2 protestanten, waaronder de heer lenn en de heer Rouwens onder zijne 4 stemmen 3 van kei! lieken. Wanneer de man der Nieuwe Haarlemsche Cour daaromtrent meer wil weten, moet hij zich maar ons wem tot een der katholieke raadsleden, indien deze altham; hi willen te woord staan. Overhaasting is een eigenschap der dommen. Schouwburg J an s w e g. Hei Nedt Tooneel. landsch Tooneel". Francillon. Goed bezet was de zaal. Het puikje van het pub1: door trouwe en flinke opkomst zien dat het tovreder over de keuze der op te voeren stukken en de gezelsebapp- die zich met de vertolking hiervan belasten. De pv.'.a van Francillon was voortreffelijk én eene nieuwe trio voor den goeden naam van »Het Nederlands; Too ree 't Waren oude bekenden wiens stem we weuei noorden oude bekenden met oude herinneringen aan zoovele prachtige stukken en klassieke drama's. De dames ManBouwmeester B. Holtropvan Gelder; de heeren Van Schoonhoven; Clous; Morin; wie kent hen niet? Dinsdag aanstaande komen de Hagespelers ons met Hamlet een bezoek brengen. Het lijkt ons overbodig over dit door en door bekende drama iets te zeggen. Morgenmiddag Hans en Grietje en morgenavond De Fabrieksbaas. ADVERTENTIËN. (Tegenover het Stationsplein) HAARLEM. Telefoon No. 1643. Leveranciers van RENIINGTON-S HOLES Schrijfmachines en ALLE Schrijfmaehine- benoodigdheden. EEKMAN De Notaris WILDER BLÉCOURT te Bloemem Dinsdag 27 en W 28 October telkens des voormiddags ,1e villa „Erica" nabij bet Je Electrische tram te t,,,i verzoeke van de erf den Heer W. A. RAM vc-rkoopen a contant Den geheelen I door dien erflater nagel collectie antiek port- meubelen, schilderijen, snz. lies breeder in den d elaar A. Over •iigbaar te stellen cal Lt urii ven. orders tot aankoop f oden makelaar, ns! hoek" te Bloeme I no men. te INSDAG 3 Nove .ddags 1 uur, in hel RL A ND" aan ,1 hen weg, ten ove i: ris J. KOOLHO met den makela IKER te Bloemend g gelegen en solie EERENHUIS met voor- e 'tuin, geleg den Rusten iaan te Bloe PItselijk geteekend Kadaster sectie A grootte van 2 aren 68 ft bezichtigen des Donderdags van 24 dag an verkoop. en en ander breed omschreven. Nadere inlichtingen J. Koolhoven, Nieuwe G lem en bij den make akker, Woningbureau Bloemendaal. DINSDAG 6 O Abonnementsvor onder leiding var. EDU A Treurspel in 5 bedri LI AM SHAKESPEAÏ Aa pe Baleon 2.50, Stalles 2. Parket 1.75 Frontloge 1.50 Parterre 1.25 Zijlogo 1 Amphitheat ".6" Gaanderij n,40 Plaatsbespreking va 14 uur. BLOEMEN Een Heerenhuis me tuin, electrisch licht Beneden 2 kamers en en keuken. Boven le en 2 kleine kamers. 2e dienstbodenkamer en kelder. Koopsom 10.001 600.'sjaars Infc Bureau „Rusthoek is tot nader a 5 October 1908.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2