218 bracht, druk bezig, om in dat land goed onderwijs in te voeren. Alom verrijzen er scholen, met goed onderlegde japanners aan het hoofd. Dit moet erkend worden, dat Japan geen half werk doet, en goed voelt waar de schoen wringt. De Koreanen waren tot nu toe zoo goed als zonder onderwijs en zullen nu in eens gemoderniseerd worden en met japansehe beschaving worden overgoten. De keizerszoon van Korea is naar Japan overgebracht om daar zijne op voeding te voltooien. Hij zal zoo hij ooit terugkeert wel geheel gejapaniseerd zijn en aan de japanners geen moeite veroorzaken. De Negus, (keizer van Abessinië,) heeft zijn troon opvolger naar Europa gezonden, om door eigen aanschou wing de westersche beschaving te leeren kennen. Deze christen negervorst regeert in zijn land met ijzeren vuist en zorgt om tegen alle eventualiteiten beveiligd te zijn, dat zijn leger zich in goeden toestand bevindt. Hij blijft steeds huiverig om aan europeanen of amerikanen concessies te geven. In Noord-Amerika wordt de sh'jd tusschen demo craten en republikeinen steeds onverkwikkelijker. Het wordt geheel een personenstrijd tusschen Roosevelt en Bryan. Aan Roosevelt wordt door Bryan verweten, dat hij mis bruik maakt van zijne positie en vergeet dat hij het ge- heele volk vertegenwoordigt. Bryan heeft de macht van het woord, Taft, zijn ernstige tegen-candidaat da steun van Roosevelt. Men acht de kansen van Taft beter te staan dan die van Bryan, een presidentsvei kiezing ken evenwel allerlei verrassingen opleveren, waarover men 1:itr m Europa moeilijk kan oordeelen. Wordt Taft gekozen, zoo verwacht men een groote crisis in Amerika, daar het rijk der trusts dan uit zoude zijn en de vrije handel haar intrede zoude doenom dit te beletten worden in Amerika geen middelen ontzien. Men krijgt vaak een slechten naam, omdat het kwade gaarne geloofd wordt en het zeer moeilijk is zich schoon te wasschen. Burgerlijke Stand. Van Donderdag 1 October tot Donderdag 8 October. Bevallen: H. B. WillemseHuijboom, d.A. M. RoozenElberson, z. Getrouwd: J. J. van Hartskamp en W. Verschoor. Overleden: A. M. van Tvvisk, 16 d.C. Schavemaker, 75 j.; H. Bruin, 76 j. Tot niets goad te zijn is een groot ongeluk, maar voor alles te willen deugen is nog grooter ongeluk. Diversen. waardige artikel De Transvaler, een in Z.-Afrika verschij nend blad, bevatte in een barer jong ste nummers het onderstaande, lezens- HOLLAND'S KONINGIN. WELDADEN VERGETEN. Teansvaai.se Hollanders vierden Maandag 1.1. met veel reugde de geboortedag van Hollands Koningin. Te Pretoria werd godsdienstoefening gehouden in de Hervormde kerk door Prof. Muller. De offisiele resepsie vond plaats aan de woning van de Vice-Konsul de heer John Browne. De gasten werden ontvangen door Konsul-Generaal F. Knobel en de eremonie werd bygewoond door de Konsuls van Duitsland, Portugal, Spanje en België. Generaal Botha werd vertegen woordigd door zyn privaat sekretaris, Dr. Bok. By deze gelegenheid ontving Dr. Kolf de Oranje Nassau Order wegens bizondere diensten waarmee hy zich in 't oog zvner regering verdienstelik had gemaakt. Deze verering van de populaire Nederlander was iets onverwachts. De Konsul was per kabel aaartoe gelast geworden. Het heeft de harten van Dr. Kolf's vele vrienden verblyd. In de namiddag werden de kinderen feestelik onthaald op een fete in de Zoo. Het weer was prachtig en de kleinen brachten een hoogst aangename namiddag door, dank zy de feestkommissie die geen moeite gespaard had om alles met sukses van stapel te laten lopen. Te Johannesburg hield de Waarnemende Konsul de resepsie in het gebouw van de Transvaalse Bank in de voormiddag, by welke gelegenheid tal van prominente stadslui tegen woordig waren, waaronder de Konsuls van Oostenryk, Duits land, Denemarken, Frankryk, België, Portugal, Noorwegen, China, Sir W. van Hulsteyn, magistraat v.d. Berg, Adv. Beyers, L. W. V., de heren Bleloch, Reunert, Dr. Breyer, en veel anderen. In de avond vond in de Masonic Hall een konsert plaats, gevolgd door een souper en bal. Ongeveer 350 personen brachten een genoeglike avond door. Een flink program werd voorgedragen. Daaraan namen op bekwame wyze deel jongej. Beatrice Stuart, de heren H. Breyer. P. de Beer, S. Epstein, Mev. Van Trotsenburg, de heer Roorda, de heer Leyds, en anderen. Onder de aanwezigen bevonden zich vele Afrikaners, waaronder Ds. en Mev. Botha, Dr. Visserde heer en Mev. Beyers, de heer en Mev. J. D. Bosman, en anderen. De zaal was prachtig versierd en zag er allerliefst en aanlokkelik uit. Maar wy willen over iets spreken dat ons leed doet. Het heeft ons en velen met ons diep getroffen dat er op de resepsie te Pretoria geen enkele Minister tegenwoordig was. Onder de gasten miste men Generaals Smuts, Botha, Beyers, Minister Rissik en anderen die men met reden daar had kunnen verwachten. Ons komt zulk gedrag niet zeer hebbelik voor om geen sterker woord te gebruiken. Als ons volk terug denkt aan de dagen toen Holland z'n oorlogschip de «Gelderland" zond om President Kruger te halen, en hoe hy in Nederland een tehuis vond en door gans het volk op de handen werd gedragenals men de liefde en simpatie van de terecht beminde Koningin Wilhelmina gedenkt, en zich voor de geest roept hoe het hart van de Hollander-nasie uitging tot onze President, ons land en volk, en hoe de simpatie niet met mooie woorden doch tastbaar met liefdedaden werd bewezen als men denkt aan de massa's van goederen die gezonden werden aan onze lydende vrouwen en kinderen in de kampen en aan de krygsgevangenen in verschillende delen van de wereld, en aan de belangryke en zo nodige en welkome geldsommen die voor ons volk gekollekteerd werden en waartoe zelfs de geringsten en zelf behoeftigen van 't Nederlandse volk met liefdevolle harten bydroegen, dan moet men schande roepen over het gedrag van menig Afrikaner jegens de Hollander en van hooggeplaatste landsdienaren jegens Koningin Wil helmina en haar vertegenwoordigers in Zuid Afrika. Wat deed niet Holland voor ons in de donkere oorlogs dagen en daarna! De Hollanders vochten dapper mee. Hun bloed mengde zich met het vergoten Afrikaander bloed. Hun doden rusten saam in het stof naast onze helden. In Holland stortten de Nederlandse vrouwen en kinderen tranen van diepe droefheid en meewarigheid met onze vrouwen en kinderen die in de kampen zo 'n bittere ellende leden. Onze droefheid was hun droefheid, onze zreugde hun vreugde. Hoe gering ook onder de mogendheden, schaamde Holland zich niet om voor ons volk op te treden durfde het schande te roepen over wat ons wedervoer, en liet het de wereld weten dat er in één land voor de Afrikaner een warm hart klopte. Toen, ja toen was Holland en was het Nederlandse volk ons dierbaar en na aan het hart. En hoe is het vandaag gesteld? Wy horen van Afrikaansche zyde smalend spreken over de Nederlander. Zelfs van de kant der Ned. Ger. Kerk kwsm er by monde van predikant Bosman, die een grote maneer in de kerk isin de pers een smalend betoog voor waarin hy de Hollander op onver diende wyze afjakkerde. Nn weten wy dat vele Hollanders eigenaardigheden hebben die by de Afrikaner geen byval vinden, en dat ze even als andere lui hnn fouten en tekort komingen hebben. Maar als wy, Afrikaners, ons eigen volk eens goed doorkijken dan bespeuren wy fouten en gebreken die ook maar lolik genoeg zyn. en merken wy, dat er voor eigen deur zo veel te vegtn is, dat we beter zouden doen met de Nederlander zyn zonden, te vergeven en zyn goede hoedanigheden te gedenken en hom daarvoor zoeken lief te hebben en terecht t« helpen, dan onze weldoeners gedurig klappen in het gezicht televen. Hollands Koningin heeft het wel verdiend dat by gelegenheid van de viering van haai geboortedag onze regeoring en nasie goed werden ve- tegenwocrdigd door MinistjfVs zeiven, in plaats van do' r een enkel privaat sekretaris! Wy hebben uitgesproken wat ons op het hart lag. en'daar wy ons schamen over het ondankbare en onhebbelike gedrag van menige Afrikaner tegenover de Hoiland6i diens beminde en waardige vorstin, zo maken wy veor hun part by dezen Apologie aan onze mede koionisten de Nederlanders. Lang leve Koningin Welhelmina! Mededingers ontdekken de fouten, die de toegevendheid verge ten had. Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 11 Oct- tober voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. R.K. Kerk te Overveen. "Zondag 11 October voorm. 7 en 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 11 October Kerkelijke dienst te 7^ en 10 uur. Waarheid spreken of woord honden schijnen dingen uit vroe gere tijden. De Meikoningin. Muziek. Naar wij vernemen, zal in het a. s. seizoen door den heer Cats worden opgevoerd «de Meikoningin", tooneelspel met zang, uit Oud- Frieslands volksleven voor soli koor en orkest. Waarschijn lijk zal de opvoering in December p aats vinden. De repe tities zullen reeds deze week aanvangen. De man van één bezigheid of één woord is gewoonlijk saai. Alhier is opgericht eene vereeniging Plaatselijk van ige lieden tot verhooging van Nieuws. den gezelligen omgangde leden kun nen iederen Zondag bijeenkomen en betalen eene contributie van 5 cents per beer. De bijeen komsten worden om de beurt gehouden op villa Ilonba of in het huis Bloemendaalsche weg 227. De voorloopige naam is «Bloemendaalsche Gezelschapsbond." Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat op de Internationale Bakkerij-tentoonstelling te Enschedé gehouden van 915 September j.l., onze plaatsgenoot M. R. Hilbrands, koek- en banketbakker, bekroond is met de verguld zilveren medaille voor een ingezonden pièce raonté, bestaande uit een onderstuk van nougat met zeeschuim, afgewerkt met waterlelies van getrokken suiker. Op dat onderstuk waren twee mandjes van carmel gevuld met tulpen, aronskelken en violen. Het geheel getuigde van den ontwikkelden smaak van den vervaardiger, die opnieuw hierdoor bewezen heeft een goede leerschool te hebben doorloopen. Door de vereeniging «Bloemendaal's Bloei" is een bui tengewone algemeene spoedvergadering op Dinsdag 13 October a.s., 's avonds 8 uur, in hotel «Welgelegen", te Bloemendaal uitgeschreven met de volgende agenda 1voorstel van het bestuur tot aanbieding van een Oriënteertafel op het Koninginneduin2. mededeelingen van het bestuur. «Bloemendaal-Commando behaalde 11. Zondag 27 September in den wedstrijd uitgeschreven door den Bond van Schiet- vereenigingen Haarlem en Omstreken de gouden medaille, uitgeloofd door mevrouw Visser van Hazerswoude geb. Van Merle, met 167 punten. Het hoogst te halen getal punten was 250, maar daar er geschoten werd op 300 meter en schijf Loosduinen, was het vesultaat niet slecht te noemen. Er werd tegen 8 vereenigingen gekampt. Het corps was samengesteld uit de heeren L. A. Kool hoven, D. Handgraaf, II. Beekman, J. Koolhoven en P. Hekker. Naar wij vernemen, is heden de Busken Huetlaan voor bet publiek verkeer opengesteld. Het bestuur van Bloemendaal-Commando verzoekt ons mede te deelen, dat de jaarlijksche onderlinge wedstrijd zal wor den gehouden op Zondag 25 October a.s. onder dezelfde bepalingen als in het jaar 1907. Met enkele woorden verwijzen we onze lezeressen naar de advertentie waarin de heer J. J. Cator kennis geeft een zaak in damesartikelen te hebben geopend. Het zal ongetwijfeld vele dames hoogst welkom zijn dat in Bloemendaal thans gelegenheid bestaat hun inkoopen op dit gebied te doen, zonder onbehoorlijk bejegend te worden. Tegen A. J. P. te Haarlem is proces-verbaal opgemaakt, wegens het besturen van een motorrijtuig zonder voorzien te zijn van een rij- of nummerbewijs. Tegen E. H. te Haarlem. H. de Vr. te Heemstede en H. v. S. te Noordwijkerhout is proces-verkaal opgemaakt wegens rijden met een rijwiel zonder licht. Tegen H. B. te Amsterdam is proces-verbaal opg i wegens het niet geven van een geluid, signaal op hoon trompet toen hij rijdende was met motorrijtuig G 1084, den nacht van 3 op 4 October j.l. en de veiligheid va: het verkeer zulks noodig maakte. Tegen P. v. d A. te Hillegom, die zonder jachtakte- patrijs schoot is proces-verbaal opgemaakt en geweer en patrijs gewaardeerd geworden. De bekende wildstrooper J. de Weert te Haarlem, die zich met niet minder dan 140 wildstrikken in het jacht veld van mevr. de wed. v. d. Vliet Borski bevond is des wege bekeurd geworden en zijn alle 140 wildstrikken in beslag genomen. Verder zijn nog verschillende bekende wildstroopers be keurd geworden voor overtreding van art. 401 W. v. S. Aangifte gedaan van het verliezen van een medaillon en een ceintuur. Gevonden en bij de politie te bevragen een heeren halsdas. üeia onvirdragolijke - kdie alles v;: regelen -v -jn beg? v Bloemrodaal I[ Concordia I 3-i. Sport. Deze wedstrijd had plaats onder leidt van den heer v. d. Aart uit Haarlei Hoewel Bloemendaal met slechts 9 man speelde, trad reeds dadelijk aanvallend op en weet dan ook spoedig een strafschop apelen. Concordia mV nu «en buitenspel-punt. dat ong verklaard wordt," terwijl1 hare aanvallen telkens ge; worden, door het onophoudelijk oh'side staan der voorin Een tweede strafschop voor B.V.V. wordt ook in een omgezet en doelpunt de rechtsbuiten na een snelle voor de derde maal 3 0. Kort daarop gelukt het ook aan C. een punt te sc en gaat de rust in met de stand 3 1. Na de rust is Concordia de meerdere, maar kan slechts in één goal uitdrukken, zoodat Boemendaal II V met 32. Bij beide partijen blonk de achterhoede uit, terwij! scheidsrechter zeer juist in zijn beslissingen was. Bloemendaal I Neerlandia 32. Het begin is voor Neerlandia, dat direct op den ba, en gedurende eenigen tijd de bloemendaalsche verdedigin in het nauw brengt. Deze kwijt zich echter naar behooren van haar 1. terwijl de doelverdediger eenige schoten op schittereiu- wijze weet te verwerken. De Bloemendaalvoorhoede doet zoo nu en dan een u en scoort bij een dezer uitvallen met een hard schot dc den midden-midden. Het spel gaat nu meer gelijk op en zijn beide do.> telkens in gevaar. Van het talmen van de linkshalf van Bh mendaal weet Neerlandia's rechtsbuiten gebruik te maken den bal in het net te schoppen. De midden-voor van Bloen; daal doelpunt dan met een mooi schot en maakt de rech. binnen een buitenspelpunt. Met 2 1 voor Bloemendaal giu- dan de rust in. In de tweede helft wordt het spel hoe langer hoe forschfr daar Neerlandia alles in 't werk stelt gelijk te maken, terw Bloemendaal haar best doet haar leiding te vergrooten, v b.aar dan och- &S&o.-vj.j'vhei va opgekomen publiek gelukt. Kort voor het einde trapt e der Bloemendaal-spelers in eigen doel en maakt dus Neer dia's tweede punt. Het einde is dan spoedig daar en hz Bloemendaal dezen spannenden strijd gewonnen met 3 De stand der 3e klasse B. is thans gesp. gew. gel. verl. p. voor tegen gt Victoria Hilversum1 1 0 0 2 40 2 T.O.G. Amsterdam.. 2 110 3 10 1 1.5Ó Bloemendaal2 1 1 0 3 6 5 A.V.V. Amsterdam. 1 0 1 0 1 3 3 l.~- Swift 2 10 12 210 i Neerlandia 2 0 1 1 1 34 0.5- D.O.S. Utrecht2 0 0 2 0 1—6 0.1 Zondag a.s. speelt Bloemendaal I tegen Swift I i' Amsterdam Aanvang 2 uur. Een goede naam legt verplichtingen op, maar werkt nog meer u Schouwburg Jansweg. N. V. Ne de Tooneel. landsche Opera en Operette Faust. Ook de opera heeft alhier haar intrede in dit seiz gedaan. Donderdagavond gaf het Nederlandsche Opera- Operettegezelschap een opvoering van Faust met een bevre digende bezetting. De hoofdrollen waren in goede handen, hoewel aan den heer Jos Schilderman (Paust) nog te go te zien was dat hij zich eenigszins als een vreemde eene de bijt gevoelde. Zijn aanhoudend, steelsgewijze blikken n den dirigent werkte bepaald dikwijls storend, al moeten in één adem door erkennen dat hij, hoe gebrekkig als act ;v nog, feitelijk een kunststuk heeft geleverd, als wij wekt dat hij eenige maanden geleden nog op den kantoorkruk Hij heeft een goed geluid en wij gelooven wel dat hij o een niet te lang tijdperk in ons nationaal operawereldje ee tenor van eenige beteekenis zal zijn. Mevrouw Engelen Sewing en de heer Orelio (Margaroi, en Mephisto) zijn oude bekenden, zóó bekend dat er feite! niets over gezegd behoeft te worden. Ook nu weder wa 'en zij de kern en speelden en zongen de hun zoo welbekeiu- partij even frisch en opgewekt, als zooveel jaren geleden Een goeden Valentin kregen we te hooren, met een org dat de zaal geheel vulde. De kleinere rollen waren evens hoogst bevredigend bezet. Het orkest was, evenals het koor, aan niet te hoog spannen verwachtingen beantwoordend, hoewel het koper en toe een weinig onbetamelijk deed. Vooral het soldatenl e klonk helder en zuiver. De heer Heuckeroth dirigeerde ru- en hield alles in het goede verband. De aangebrachte c pures waren nog al aanzienlijk; ook het «gouden kalf'b achterwege, wat jammer was. Alles bijeengenomen, mogen we de voorstelling ecb' goed geslaagd noemen en kan met vertrouwen een tws voorstelling van dit ensemble tegemoet worden gezien. P. S Zaterdag krijgen we het successtuk vau het Rembra theaterDe fideele Boer, een alleraardigste operette, die re meer dan 50 voorstellingen in genoemd theater heeft bek De muziek moet lief en frisch zijn, terwijl de namen Mevrouw Buderman en de heeren Kreeft en Köbler ons b staan voor een goede vertolking. j. Donderdag a.s. komt het Nederlandsch Tooneel i

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2